1893, Na. 75. Zaterdag 25 Maart Zevende jaargang. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ. te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Schetsen over Middelburg. ONS BINNENHOF. ei.kfn MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prgs per drie maanden franco p.p. f0.95. Enkele nummers/0.02s. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK. te Goes EN van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 een Familieberichten van 1 5 regels 50 cent; iedere reg meer 10 cent. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. 24 Maart 1893. lerseke. Vergadering van den Gemeen teraad van Donderdag 23 Maart des avonds te 6 uur. Tegen wool dig 8 leden, at wezig de heeren Sauer en van der Burgt, voorzitter de Burgemeester. De notulen worden ongewijzigd goedge keurd. Naar aanleiding van een verzoek van Neeltje Louissen om verplaatsing van haar krankzinnigen zoon naar een ander gesticht deelen Ged. St. mede dat eene dergelijke beslissing niet bg den Raad, maar bij hen, Ged. St. berust. Ingekomen de goedkeuring der gemeente- begrooting 1893. Ingekomen de mededeeling van Ged. St. dat door hen gunstig is geadviseerd op het verzoek van den Raad om een buitengewoon rijkssubsidie voor de vergrooting der beide scholen, en dat de Minister die subsidie heeft toegestaan tot het volle bedrag der kosten, na aftrek van de opbrengst der afbraak en van de koopsom van den grond, die ten laste van de gemeente blijft. Tot 2e vaste gemeentearbeider wordt uit 7 sollicitanten benoemd L. J. Soetens alhier. B. en W. stellen voor eene wijziging in de schoolgeldheffing voor den Fransehen cursus. Dit schoolgeld thans f10, zal voor leerlingen, die hier niet hun wettige woon plaats hebben en niet in het bevolkings register alhier staan ingeschreven tot f30 verhoogd worden. Aangenomen met alg. st. Naar aanleiding van een verzoek van den smid Huissen, die met het onderhoud der brandspuit is belast, om verhooging zijner bezoldiging van f 15 tot f25, wordt besloten die som van f 10 op de begrooting te brengen. B. en W. zullen evenwel het lot laten beslissen wie voortaan met dit werk zal worden belast. Een verzoek van den concierge van het gemeentehuis, om hem boven het geen hg tot heden geniet (vrg woning, vuur en licht) een vaste bezoldiging toe te staan, wordt met 6 tegen 2 st. verworpen. B. en W. stelden f25 voor. De instructie van den gem.-geneesbeer wordt aangevuld met de bepaling, dat aan vrage om ontslag minstens 6 weken te voren moet worden ingediend. Omdat herhaalde oproepingen van sollici tanten naar eene onderwijzers vacature tegen een salaris van f 500 te vergeefs ge FEUILLETON. XXIII. De man wiens marmeren beeltenis, naast dat van de Graven van Egmont en Hoorne, het petit Sablon ot in het Vlaamsch den Kleinen Zavel te Brussel versiert, de man wiens stoffelijk overschot op het stille kerkhof van West-Souburgzijn Repos at lleurs heeft gevonden, schreef in 1567 in betrekking tot den beeldenstorm: sComment pensons nous qu'une telle oeuvre presque incroyable soit advenue par cas d' adventure Dat woord maken we tot het onze bg een terugblik op de woelige dagen in Augustus 1566 doorleefd in Middelburg. Neen, neen het was geen toeval dat meer dan 400 kerken in Vlaanderen en Brabant, in Rolland en Zeeland als op eenmaal werden leeggeworpen. Neen, neen, het was geen ophitsen van de Roomschen die tot deze daad dreef, om aan de sectarissen al de gestrengheid der wet te doen gevoelen. Neen, neen, het waren geen kwajongens en nieuwsgierigen alleen, die hun «draai» hadden bg dit algemeene standje. Al waren ook misschien de voorvaders van hen die in onze dagen de sociale oploopjes vergrooten, of de reclame voor het Leger des Heils helpen vormen, ook toen niet afwezig. Daar was in den grond een andere reden. Veertig jaren reeds was met geweld de stem van het geweten gesmoord, die, in meerdere of mindere mate, gevoelde, dat een stuk van het heilige kruis, die beelden van Ons lieer en van Onze Lieve Vrouwe, die sacramenthuisjes en wat dies meer zijn zonde was tegen Hem die alleen en in geest en waarheid wil gediend zijn. Die beelden, welke zoo algemeen in de kerken vernield werden, waren de zichtbare en tastbare teekenen der afgoderij, die zoo menig jaar met lastering en verachtiog van Gods Naam gedreven was. Onder die brekers waren mannen die om den naam van Christus Jezus vervolging weest zijn, wensehen B. en W. aan de f 500 twee jaarlijksche verhoogingen toe te voegen ieder groot f25. De heer Cupéry, wil daaraan zijn stem geven, mits de verhooging slechts toegestaan wordt na ingekomen gunstig rapport van het hoofd der schoot. De Vz. en de wet houders ontraden dit en het voorstel van B. en W. wordt met alg. st. op 1 na aangenomen. Op het verleden jaar ingediende verzoek om den aanleg op rijkskosten van een keiweg naar 't station Kruiningen-lerseke is heden door tusschenkomst van Ged- St. antwoord ontvangen. Ged, St. hebben eeoe gunstige beslissing aanbevolen, waarop de Minister heeft geantwoord dat hij wel het toestaan van een subsidie in overweging wil nemen, doch in geen geval tot hei volle bedrag der kosten, en mits ook de provincie en de betrokken gemeenten (lerseke en Kruiningen) bijdragen. B. en W. stellen nu voor aan het rijk en de provincie ieder 1/3 als subsidie te verzoeken en om 1/3 renteloos voorschot aan de provincie. Aan de gemeente Krui ningen zal worden verzocht in gelijken geest te handelen. uit wordt met algemeene stemmen aan genomen. 12e. Ingekomen een verzoek van 14 in gezetenen om terug te komen op het besluit tot vergrooting der scholen en te besluiten tot bet stichten van eene derde schooi, waar behalve gewoon ook uitgebreid lager onderwijs zal gegeven worden. Door het schoolverzuim waaronder ook de trouwe bezoekers lijden, kunnen de leerlingen niet geschikt worden tot het overgaan naar eene hcogere inrichtiog van onderwijs. Ook zullen binnen weinige jaren de scholen wegens de toeneming der schoolbevolking, toch weer te klein zijn. B. en VV stellen voor afwijzend te beschikken omdat de schoolvergrooting het laatste stadi um is ingetreden, en de weigeriDg der subsidie de voorziening in de zoo hoog noodige school ruimte weer vertraging zou ondergaan. De voorzitter bestrijdt verder zeer uitvoerig het adres. Hij meent dat het onderwijs door de vergrooting der scholen veel verbete ren zal en de leerlingen zeer wel vatbaar zullen zijn om in de 7e klasse van school 1 uitgebreid lager onderwjjs te ontvangen. De heer Cupéry is tegen uitstel der school vergrooting, maar vóór uitgebreid lager onderwijs. De 3e school zou aanvankelijk zeer schaars bezocht worden. Later evenwel zal deze ondanks de 3 nieuwe lokalen, toch noodig hadden geleden of zouden lijden, en die zich liever ter dood wilden begeven dan met eenige afgoderij zich te besmetten. De Heidelbergsche Catechismus, die in het jaar welks geschiedenis ons bezig houdt, juist in ieders handen was, drukte het zoo zinrglt uit. Het woord zonk den Calvinisten dier dagen in de zieldat m6n de beelden niet lijden mocht in de kerken. Dat was de plicht die drong, en waardoor mannen als onze beeldstormers werden ge dreven. Hier een edelman, daar een prediker, elders een man uit het volk. Op klaarlichten dag, voor het oog der geheele wereld, terwijl wet en raad tegenwoordig zijn, terwijl men wel eenig besef moet gehad hebben van de uitwerking van deze daad. Voorwaar dat is geen toeval, dat is geen opstokerij, dat is geen kwajongensspel. In dezen beeldenstorm openbaart zich een consciëntiekreet. De weifelende houding der regeering en de overmoed der Gereformeerden gaf hem, gelijk we zagen, op Vrijdag 23 Augustus in den Westmonster en Zondag daaropvol gende ook in de Gasthaiskerk te prediken. De dag na den beeldenstorm, alzoo Vrij dags, besloot de regeering der stad aan den Prins van Oranje, stadhouder des Konings over Zeeland, kennis te geven van het gebeurde, en zijne hulp, raad en bijstand in te roepen. De stads-secretaris Adriaan de Proost, werd daartoe met Jan de Hijniosa, schepen, en Simon Janse van Romen, Raad, afgevaardigd. Voorts werden tot bescherming van iederen burgemeester zes, en van den Baljuw drie helbebaardiers aangenomen. In betrekking tot de prediking werd be. sloten deze niet met gestrengheid te beletten, Zaterdags werd, op aandrang des volks besloten een en twintig personen die ter zake van de Schrift gevangen genomen waren los te laten. En alzoo bracht de eindigende week voor de Gereformeerden in Middelburg eene vol- komene overwinning. Grooter zeker dan iemand had kunnen denken. Op Maandag 26 Augustus werd door de blijken. Doch voorloopig wenscht hij het taalonderwijs in de 7e klasse van School 1 gegeven te zien. De heer Joos Sandee verklaart zich ook sterk voor taalonderwijs, waaraan de behoefte gebleken is. De heeren Van Oeveren en Sinke antwoorden, dat B. en W. reeds in gelijken zin gesproken hebben, de voorzitter hadjer dit bg kunnen voegen. De Raad kan zich daar gerust op verlaten. Het voorstel tot afwgzende beschikking wordt met algemeene stemmen aangenomen, doch door de heeren Cupéry en Sandee alleen inzooverre dit slaat op den aanbouw eener nieuwe school, niet wat de behoefte aan taalonderwijs betreft. Daarom stelt de heer van Harmeien voor aan het voorstel toe te voegen, dat de Raad geneigd is zooveel mogelijk in de bezwaren van adressanten te voorzien door het geven van uitgebreid lager onderwjjs. Dit wordt aangenomen met 5 tegen 3 stemmen. Nog wordt mededeeling gedaan, dat de lieer Spruit te Antwerpen bereid is tot den verkoop van een stuk grond tot den aanleg van eene nieuwe begraafplaats tegen f3000 de H A., mits de nieuwe pachter daarmee genoegen neemt. De heeren Cupéry en Sinke hebben ver nomen, dat ook de heer Schipper alhier geschikte grond wil verkoopen tegen f 2000 de H. A. De beslissing wordt aangehouden en de verdere behandeling aan B. en W. opgedragen. Daarna gaat de Raad over tot het op maken van het kohier van den hoofdelijk. n omslag in geheime zitting. Goes. In de openbare raadsvergadering van donderdagavond, t e ruim half 10 in plaats van 8 uur geopend, zoodat verslag gever dezes juisthonderd minuten «wachten» kon, waren de hh. Den Boer en Quist met kennisgeving afwezig. De voorzitter de burg. deed mededeelling o. a. van Be- r neming van I. G. J. Kakebeeke tot land- bouwieeraar; het eervol ontslag als le. generaal brandmeester aan W. de Beste, benoeming van zgn opvolger den 2en brandmeester E. v. d. Bosch, en diens ver vanging door den onderbrandmeester "W. A. de Laat de Kanter het eervol ontslag van P. Hedel en zgn vervanging door het echt paar Park de overschrijving van erfpacht van grond van wjjlen P-Quist op P. Geus; de gunning van het aanbestede scholenon- derhoud aan Buitendijk en Hagemande storting uit de Kas der leenbank van f 1100 in de gemeentekasde ontvangst van 2 boekwerken voor de bibliotheek van dr. J. regeering afgekondigd dat die oproer verwekte met woorden of werken, zoude worden opgehangen aan eene galge waarom dat er bij moest op de markt dezer stad opgericht lantaarnpalen waren er nog niet met bevel dat wie iets uit de kerken had geborgen, zulks zoude bewaren tot nadere ordonnantie. Alzoo naderde de maand September. En op 1 September ontving de Magistraat een schrijven van hooger bestuur, waarin gewezen werd op het ongeoorloofde van het prediken der Hervormden binnen de stad. Wet en raad practiseerden tot 5 September, toen een besluit afgekondigd werd op nieuw getuigenis afleggende van de irenische gezindheid der stadsregeering. In dat besluit werden de partijen gescheiden. De eene, de Roomschen, binnen de stad, en de andere de Hervormden, buiten de stad. Aan beide partijen werd opgedragen te leiden een vreedzaam leven, en geen gelegenheid te geven tot oproer, beweging of wanbedrgf, of elkander schelden of misdoen, met woord of daad, alles op straffe van de baste, dat is strop. De dagen die sinds den beeldenstorm voorbijgegaan waren hadden de Gerefor meerden zich ten nutte gemaakt, om zich te organiseeren. De Hoorne had in zijn Veerschen collega een| helper gevonden, een voorzanger tot het opheffen der Psalmen was gevonden, een consistorie gevormd, en niet weinige Nicodemussen, uit de aanzien lijken der stad, hadden bij kentering van het getg zich tot de gezuiverde kerk ge wend. Zij vonden zich door het besluit van wet en raad van 5 September bezwaard en zonden op 7 September een deputatie uit hun midden naar den Magistraat, om te verzoeken op Zondag daaraanvolgende te mogen prediken in een der kerkgebouwen. Na eenige onderhandelingen over en weer, werd besloten dat de verzoekers des Zondags zouden prediken in eene schuur buiten de Zuiddarapoort, en dat een der burgemeesters met een wacht zich daar ter plaatse zou bevinden tot bescherming, terwijl de andere burgemeester met zgn wacht de orde binnen W. Verschoor getiteld; Othonis VaeniEm blemata Horatiana en een van de betrokken commissie de catalogus van pamfetten enz, berustend in de prov. bibliotheek door J. Broekema. Van de C. v. T. op het middelb. onderwijs kwam het verslag over 1892 en van den gemeentegeneesheer een verzoek om ver hooging zgner jaarwedde. Voorts een dito van Jacs. de Jager om afstand van 43 c. A. gemeentegrond in de Jacob Falckstraat, noodig voor verplaatsing eener schutting. Een voorstel van B. en W. om tegen betaling van f 10 't gevraagde af te staan, werd aangenomen. Bovengenoemde commissie meldde nog de benoeming van haar lid H. J. Baning tot secretaris en de installeering van haar nieuw lid J. ter Pelkwijk. De geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid dr. Coenen werden goedgekeurd tot zgne toelating werd besloten. Medege deeld werd dat 29 kiezers wegens bedeeling geschrapt zgn van de kiezerslijsten dat de rekening der gasfabriek in uitgaat f 8000,97 bedraagt. Het verschuldigde kapitaal op 1 Jan. 1893 bedroegf 71229,74, oorspronkelijk f97447,39 plus f 1000. In het burgerl. armbestuur werd de heer Lenshoek met 7 stemmen (3 blanco) gekozen en de honden belasting f 528 op 132 honden, vastgesteld. Even over tienen ging de raad uiteen. De hoofdbepulingen van de thans door de Tweede kamer aangenomen mail-con tracten zgn dat. voor een tijdvak van vijftien jaren verzekerd zal wezen een geregelde achtdaagsclie gemeenschap tus- schen Nederland en Ned. Indië door Neder- landsche stoombootondernemingen met Ne- derlandsche schepen. De booten van de maatschpapij Nederland zullen steeds de reis maken van Amsterdam via Genua en de booten van de Rotterdamsche Lloijd van Rotterdam via Marseille. Met die booten zullen de Nederlandsche en Indische mails worden vervoerd en tevens de gouvernements passagiers waaronder begrepen zgn de troepen van het Indische leger. Gedurende de eerste v)jf jaren van het contract moeten de reizen vanhier volbracht worden in 29 a 30 dagen en terug in 30 4 31 dagen, niet rnedegerekend de reis van en naar Genua of Marseille waarvoor 12 dagen zgn toegestaan. De staat betaalt aan de maatschappijen gedurende dien tijd f 2400 per reis. Na verloop van vijl jaren moeten de reizen 2 k 3 dagen worden verkort en de stad zou handhaven. En alzoo geschiedde. De Zuiddampoort, een steenen poort voorzien van een uurwerk, ten dienste van de scheepvaart, en staande ter plaatse waar nu de Zuidzijde Dam en Dwarskaai scheidt, doorgaande, ontdekte men, op de plaats waar nu de huizen op de Dwarskaai zgn gebouwd, een strook land of uitstekend hoofd, uitstekende in het water. Op die strook lands was één schuur te vinden, en die schuur was de wieg en bakermat van de weldra zoo bloeiende Gereformeerde Kerk van Middelburg. De kerk van Middelburg heeft dit met bijna al hare zuste-en gemeen, dat haar geboorte nederig en klein was. Ook haar omringde glans noch eere. Ook haar was het kruis op de schouderen gelegd om de kroon te verwerven. Ook haar, als haar Heiland, strekte geen woning, maar een sehuur of stal tot eerste verblijfplaats op aarde. Ook zg zal weldra moeten vluchten als haar Heer. Hij voor de vervolging van H erodes naar Egypte, zg voor de vervolging vanlAlva naar den vreemde. Met de lijdende kerk des Heeren op aarde éen en lotgemeen zal bloed en tranen, ver drukking en Ijjden de geschiedenis van haar levensmorgen zijn, maar nu, in de laatste maanden van 1566 leeft zg nog rustig, onbewust van wat haar dreigt. Hendrik van Os, vroeger pastoor van de St. Pieterskerk, en Bernard Donder, vroeger pastoor te Biggekerke, dienden haar met het "Woord, naast haar eigen predikant de Hoorne. In de schuur werden de eerste kerkeraads- notulen geschreven, een lidmatenboek aan gelegd. Men verzamelde en gaf aalmoezen, bediende Doop- en Avondmaal; enkele voor gangers uit den vreemde, waaronder ook Petrus Datheen, kwamen prediken en ten bewijze dat het jaar 1566 rustig eindigde in Middelburg, moge strekken dat op 31 December de hellebaardiers van burgemeesters en Baljuw werden ontslagen om de sta4 van onkosten te ontlasten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1