Kerk, School en Zending. KECHTSZAKEW Gemengde Berichten. LNGKZOINDEIN STUKK K.\. Overzicht verknopingen enz. j heer M. v. d. Hoek (lib.) met 206 van de 392 geldige stemmen, de lieer J. v. d. Ree (a.r.) bekwam 186. Tot lid van den gemeenteraad te 's Gravenhageis gekozen de lieer Huyser (lib). By kon. besluit is de organisatie vast gesteld van een korps militaire wielrijders, hetwelk eene sterk re van 7.3 nie- mag te boven gaan. Leien van den Algcmeenen Nederlandschen Wielrijdersbuiid,iiie daartoe in aanmerking wenschen te komen, worden bij een der korpsen van het leger hiertoe opgeleid. Gedurende den tyd dat zij onder de wapenen zijn, genieten zij t5 per dag en vergoeding van reiskosten voor zich en hun rij wiel benevens f 50 's jaars als tege moetkoming in de kosten van aanschaffing en van onderhoud van dat rijwiel. De militaire wielrijder heelt den g.aad van adjudant-onderofficier, terwijl zijn uniform bestaat uit pet en attila als die der adjudantenonderofficier, der cavalerie; voorts een horse, wyde pantalon van donkerblauw laken met lichtblauwe bies, ouder de knie gesloten met een 4 centimeter breeden band met gesp, wollen kousen als de kleur van het laken, rijgschoenen, tot boven de enkels reikende, een regenmantel van donkerblauw laker. inpermeable stof een overjas van donkerblauw laken, wit zeemlederen hand schoenen, terwijl deze uniform door het rqk wordt verstrekt. Geref. Kerken. Zierikzee. Het kerkgebouw der geref. kerk St. Domusstraat zal belangrijk ver groot worden. Door mevrouw douairière De Jonge is daartoe belangeloos een stuk grond, grenzende aan de kerk, afgestaan. Pe uitbreiding is noodig geworden doordat vele leden der chr. ger. kerk Meelstraat tot de gemeente waren overgekomen. lerseke. Be onderwijzer aan de chr. school dhr. J. de Koning, ontving een benoeming als onderwijzer te Den llelder, waarvoor hij echter heeft bedankt; de onderwijzeres aan diezelfde school, mej. W. H. Roozen, ontving een benoeming als zoodanig naar Ridderkerk, welke zij heeft aangenomen. Goes. Aan het eind-examen der Bur geravondschool alhier werd deelgenomen door zes candidaten, waarian vier het diploma verwierven, n 1. J. Crucq, G. H. J. de Jonge, W. F. van Riet en D. P. Rijkaard. Arondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn o. a veroordeeld wegens mishandeling van een ambtenaarA. V. 20 j ijzergieler Middelburg, tot f 5 b. s. 5 d. h. mishandeling J. v. P. 19 j. en F. L. vl P. 16 j-, beiden werklieden Sluis, de le tot 5 b. s. 5 d. h. en de 2e tot 7 d. gev. straf; wederspan nig heidH. J. Q. 22 j., sjou werman en I. D. 33 j., werkman beiden Vlissingen, ieder tot 7 d. gev. straf en P. G. A, B. 17 j.slagersjongen Vlissingen, tot f 8 b. s. 6 d. h. overtreding der drankwet en weder- spannigheid: A. H., 20 j., opperman Vl.s- singen, tot f3 b. s. 3 d. h. en f5 b. s. 5 d.. h.en strooperij W. P., 15 j., J. M., 18 j., en A. M., 16 j., allen werklieden, Domburg, ieder tot 14 d. gev. straf. Allen in de kosten. De kikvorschenmishandeling te Ro- zendaal, in ons voiig no. gemeld heeft het hoofdbestuur der Ned. vereeniging tot bescherming van dieren er toe geleid bij den burgcmeeste" van Rozendaal te prote steeren legen deze schending van art. 254 wetboek van strafrecht. Iemand te Arnhem kocht van een boer 2 hammen. Bij het opensnijden bleek de eene ham overvuld met blaaswormen of finnen, welk vleesch door den menscli ge bruikt He lintworm veroorzaakt. Een hofstede te St. Maarten van den landbouwer de Geus is gisteren afge brand. Vier kalveis kwamen om. Ook het goud en ziher verbrandde. Uit Wageningen wordt gemeld: Door inr. G. W baron van Dedem, kan tonrechter te Wageningen, is eene vorde ring ingesteld voor de rechtbank te Arnhem tegen een der oud-wethouders van Wagenin gen, strekkende tot betaling eerier schade vergoeding van f25,000 en aanplakking van het vonnis der rechbank, en zulks tot betering van eer, wegens door den gedaagde ingezonden en geplaatste beleedigen-ie stuk ken in de Nieuwe Wageningsche Courant. Mr. Th Heemskerk uit Amsterdam zal als advocaat voor den eischer optreden. By den landbouwer Slingerland te Vlist, is een kalf geboren met pooten van een haas en met een kop, die van vier ooren was voorzien. Eene vrouw, die 21 jaren geleden tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld, wegens medeplichtigheid aan moord op haren echtgenoot, en in de gevangenis voor vrou wen te Gorinehem verblijf hield, beeft gratie van haren verderen straftijd ontvangen en is Vrijdag door hare dochter afgehaald, van Gorinehem vertrokken. Zij was 35 jaren oud toen zij de gevange nis betrok en is alzoo nu op 56 jarigen leeftijd jn de maatschappij teruggekeerd. Te Amsterdam was «zeker iemand» zijn meester ontvlucht; men zocht hem overal tevergeefstoen bjj een bakker op den Zeedijk een ware schrik den hewoners om het hart sloeg; want toen de bakkerin een petroleumtoesu-l wilde aansteken, aan schouwde zij achter dit voorwerp een vreemde gedaante. Zij lichtte met een lucifer bij, en onderden kreet «.'n Aop 'n \op!» zakte de vrouw bewustel'os ineen Inderdaad, daar zat de vluchteling, een aap Jocko genaamd, angstig rond le kijken Wat te doen De bakker sprong bij en wierp den ver dwaalde, die blijkbaar den weg op den Zeedijk bijster was geworden, een jas over den kop, en aldus ingebakerd werd hjj door de politie gearresteerd en overgebracht naai de Oudebrug. Daar verkreeg hij een nacht vrij logies en werd hij den volgenden mor gen door zijn hospes afgehaald. Te Blerik is men dezer dagen bjj het omspitten van den grond achter het woon huis gestuit op een onderaardsch gewelf, hetwelk bij onderzoek bevatte een degen, een dolk, en twee gebroken speren, wape nen van zeer ouden datum. Een ondraaglyke atmosfeer, een staan plaats die geen ruimte biedt, om den hoed at te nemen, duwen en stouten om zulk een plaats machtig te worden, niets daarvan wordt te veel geacht, om bij de séances van Sequah in Breda tegenwoordig te zijn. De genezenen nemen steeds in tal toe, onder welke menschen,die sedert tien jaren op krukken liepen en nu de krukken d«or de zaal werpen. Arme mannen, vrouwen en kinderen, ontvangen evenals overal, waar de heer Davenport optreedt, hunne open bare maaltijden. Gepasseerde» Donderdag had we lerom een maaltijd uoor kinderen plaats, gedurende welken een lesje werd gegeven in de wel- voegelijkheid en in godsdienstzin De heer Davenport liet èèn der jongens hardop bidden. Eenige heeren toeschouwers hadden de onge manierdheid, om tijdens het gebel den hoed op te houden daarop verzocht Sequah den jongen opnieuw te bidden met de opmerking dat hij steeds de gewoonte had en dit ook van anderen vergde dat men tijdens een geb d de hoofden ontblootte. Bedoelde heeren namen de hoeden af en onthielden zich van lachen. Sequali kent zijn luitjes! In Den Haag is bericht ontvangen van het overly den des keizers van Soerakarta Naar men ons uit Amsterdam meldt koint dr. Mezger in Augustus en Sep tember te Domburg. Duizend gulden voor oude tegeltjes 1 Bij het wegbreken van eene bedstede in een kelder van een aan de Breestraat te Leiden geleden woonhuis kwam jeen rij antieke tegels te voorschijn, welke bleken groote waarde te hebben. Reeds korten tijd na le ontdekking kwa men een paar handelaars in oudheden er op los, waarvan een bo 1 van f 1000 het gevolg was. Vrijdag heeft eindelijk, nadat herhaal delijk tegenbevel was gegeven, de plechtige inwijding der Protestantsche kerk te Madrid plaats gehad. Verleden week is te Anderlues een betooging gehouden ter herdenking van de 200 slachtoffers der mijnramp van een jaar geleden Kransen zouden op de graven der slachtoffers gelegd worden, er waren vaandels en er was muziek b(j doch de burgemeester belette zulks en stond slechts toe dat vier afgevaardigden de kransen naar het kerkhof brachten. De mijnbrand is eerst sinds korten tijd gebluscht, nadat hij dus ongeveer een jaar heeft gewoed. Thans is men bezig het water uit de mijn te pompen dat daarin nog 80 meter diep staat. Gisternacht had een vreesdij ke ont ploffing plaats in een meelfabriek te Lich field (Illinois, N. A.). Door ontvlamming van het meelstof werden 40 naburige huizen vernield, twee elevators, bevattende 200 duizen J bushels graan en 12 spoorwagens, zijn vernield. Overal in den omtrek braken de ruiten. De fabrikant werd gedood. Andere personen werden ernstig gekwetst. De schade bedraagt, zegt men, anderhalf miljoen dollar. Er is uitspraak gedaan in het Panama proces. Ten aanzien van de Lesseps, Blondin en den oud-minister Baïhaut is het «schuldig» uitgesproken. De overige heeren zijn vrijgesproken. De Lesseps krijgt één, Blondin twee, Baïhaut vijf jaar gevange nisstraf; de laatste ook 750 duizend francs boete en ontzetting uitzijn burgerschaps rechten. Alle drie moeten ook nog een door den staat te bepalen intrest vergoeden en 375 duizend francs uitkeeren aan Monchicourt, den liquidator der Panama- maatschappij. Een gevaarlijke mode. Van het gevaar der lange spelden waarmee tegenwoordig de dameshoeden worden vastgestoken heeft men onlangs te St. Josse ten Noode een treurig voorbeeld gezien. Een meisje dat daar met hare ouders wandelde, werd door een voorbijganger met confetti geworpen zij keek om en bij die plotselinge beweging drong de punt van haar hoede=peld in het oog van baie moeder. Het oog werd daar door zoo ernstig gewond, dat het voorgoed verloren is. Uit het Verre Westen, met name uit Montana wordt gemeld, dat te Wilsey onlusten zijn uitgebroken tusschen Kolonisten en Indianen. Een der laatsten werd gedood door een squatter, dien de ndiinen in een hinderlaag hadden gelokt. Aan beide zyden maakt men zich nu gereed tot een harduekkig gevecht. De boeven in Transvaal kunnen niet klagen over ongezellige gevangenissen. Een onderzoek le Johannesburg heelt aan liet licht getn acht dat in de gevangenis op groote sciiaal drank werd ingevoerd en aldaar groote feesten werden gehouden, waarbij de alcoho lische 'Ocliteu ruimschoots werden gebruikt De gevan^enbewaardeis deoen hieraan mee; en gingen dikwijls met de veroordeelden samen uit, de stad in, om zich in herbergen te bedrinken De landdrost nam de lieden dezer dagen in gehoor, doch kon niet opschieten, wijl de getuigen bar stonden te liegen. Onder hen waren veroordeelden die nog 20 jaar gevan- genis voor den boeg hadden. Vroeger was bet nog erger. Toen werd bjjv. aan gevangenen vergund een geheelen dag uit te gaan, indien zy beloofden 's a onds weer present te zijn. Waren zij na hun bepaalden tijd niet aanwezig dan ging een bewaker er op uit en vond meestal zijn man in de een of andere herberg, waarna z(j gemoedelijk samen verder gingen. Bij zulke gelegenheden kwamen de bewakers ook niet zuiden aangeschoten thuis. Die tijden zjjn voorbg; doch de toestanden zijn blijkens het bovenstaande nog van dien aard^ dat schoon schip maken niet ounoodig schijnt Een krankzinnig man in een Fransch gesticht heeft onlangs in een vlaag van woede een zilveren horloge ingeslikt. De man bleek niet tiet minst binder te hebben van die ongewone versnapering, en na verloop van zeuien dagen raakte hij het uurwerk op de natuurlgke wijze weer kwyt. Uit Tripoli (TuikschNoord Afrika) voornamelijk district Baska, komt bericht van groote droogte en hongersnood. Alles is verdord. Vee en huisdieren zijn gestor ven. De bevolking uitgeput door honger en ziekte, sterft uit of heeft de vlucht genomen. Door het groot aantal rottende lijken van beesten is de lucht in de heele streek vergiftigd. Een epidemie op pest gelijkende is uitgebrokeu, waaraan ook de gouverneur en de kadi stierven. Alle wel- gestelden zyn gevluchtook de Italiaansche gezant, de eenige Europeaan in het district Een verpleegster in een krankzinni gengesticht te Londen, moest bij een vroolyke vertelling zoo hard lachen, dat zij er niet meer uit kon komen en in den luch stikte. Toen men haar lichaam opende bevond men dat de dood was veroorzaakt door een verdikking van vloeistof op het hartvlies, waardoor het hart in zgn be wegingen werd belemmerd. De buitenge wone moeite om het lachen te bedwingen, had de kloppingen van het hart des te gemakkelijker doen eindigen. Een duivelsch karakter toonde iemand te bezitten in Gergehinen nabij Saalteld. Hg stopte op diens verzoek de pijp van zijn makker half met kruit. De ontploffing bleef niet uit en den makker werd letterlijk het geheele gezicht opengereten. Een Fransch luchtreiziger, die te Sèvilla in Spanje was opgestegen, viel, toen hij bezig wa< met op de mand eenige kunsttoeren te verrichten met een duizeling wekkende vaart op het dak van een huis. In stukken en brokken nam men hein op| Te Rome heeft da procureur- generaal eene schouwing gelast van het lijk van 's pausen lijfarti, dr. Ceccarelli, die het slachtoffer zou zijn geweest van ver giftiging, welke geschiedde om te beletten dat dr. Ceccarelli een testament in het belang zijner maitresse zou maken. Wat kostte de ontdekking van Amerika? De kosten voor de uitrusting der eerste, uit drie kleine schepen bestaande vloot van Columbus worden becijferd op een bedrag van 1,140,000 inaravedis. De maravedi (een Moorsche uitdrukking) was een kleine munt, waarin omstreeks 1492 alle prijsopgaven werden gedaan, zelfs al liep het bedrag in de miljoenen. De waarde er van ging, gelyk die van alle munten, in den loop der tijden achteruit, zoodat reeds in de vorige eeuw deze munt nauwelijks meer waard was dan een pfenning. Naar berekening van professor Ruge was de maravedi in de 16e eeuw 2,56 pf. onzer tegenwoordige munt waard. Dus was de gezamenlijke som 29 duizend mark of ruim f 17000. Voorden staat (Spanje)een geringe uitgaaf, waarvan de admiraal ong»veer f700 als jaargeld ontving. Drie kapiteins elk f 300; de stuurlieden elk f 200, de chirurgijn f 100. De matrozen kregen elke maand voor levensmiddelen enz. een ducaat ter waarde van 375 maravedis of ruim f 5 van onze tegenwoordige geldswaarde. In de jongste vergadering van den Duitschen rijksdag is het er beet toegegaan. Ahlwardt, de nieuwe afgevaardigde, dien wij bij een vorige gelegenheid wel wat eenzijdig he'iben beoordeeld, heeft eerst zinspelend, daarna rechtstreeks eenige hooggeplaatste lieden beschuldigd van op ietwat Panama achtige wijze te hebben omgesprongen met de 5 miljarden Fransche oorlogsschuld, die ter stichting van een invalidenlonds zijn besteed. Hij sprak van geheime onderhandelingen met mannen der Beurs, door bem schamper «beurs Joden» geheetenen noemde o. a. den tegenwi ordigen minister Miquel die een daartoe strekkend geheim stuk had geteekend. Van dat oogenblik af was een algemeen stormachtig pogen in den Rijksdag waar te nemen om den heer Ahlwardt at te maken. Er was geen orde meer te houden. Men schold als razenden, doch Ahlwardt bleef kalm. Hij had de stukken thuis, zei hg. Met algemeene stemmen werd besloten He zitting te verdagen, en Ahlwardt te dwin gen de stukken over te leggen. Voor dit laatste zal Ahlwardt zelf wel zorg dragen. Met -panning wordt de uitslag tegemoet gezien. Zoo krjjgt zachtjes aan ieder groot ryk zgn Panama's. Builen verantwoordelijkheid der redactie Stukkeu worden in geen geval teruggezonden. Mijnheer de Redacteur I Mag ik voor onderstaand stukje een klein plaatsje in uw veel gelezen blad verzot-ken Uu weet wel, munheer du Rudakteur, dat zeek ru munheer Kollewyn ut voornee- mun opguvat heelt du spellung meer in oovureen-temmung tu brengun met du teegunwooroiegu bu-chaafdu uitspraak. Nuu, veelu ondurwyzurs zullun mooguluk met my vurlangunt naar du uitslag van deezu poogung hebban uiiguzien. Ut is waar dat die heerun Kollewyn c. s. aardug wat vureenvoudicht willun zien. Maar waarom nuu dit beginsul niet konsu- kwent guheel en al doorguvoert en guheel du schrijftaal naar du beschaatdu spieektaal guvormt? Dat zou vetl gumak geevun, niet alleen in du school, maar ook in ut daagluksu leevuu. Ut foHtun maakun zou bijnaa, zoo nitt guheelonmooguluk wordun. Veel tytzou op du scliool kunnuu wordun uitguspaart by ut ondurwjjs der Needurlantse Taal, en ook ut leezun was veel spoediegur aan- guleert. Du reeguls waarun spoedig guleert en valluti uit ut inguzonduuu gumakkuluk af tu lijdun. Du slotsom waartoe ik kom is dus: Vureonvoudieging vint ik goet, maar dan niet halvurweegu gugaan. Dan guheel met du teegunwoordiegu taal- en spelreeguls gubrookun en nieuwe gemaakt, waai door ut schrijvuo guheel naar ut buschaafdu preekun wurdu inguriclit. Wil men deezu weg niet op, laat ona dan maar houdun wat wu liebbun. Uu munheer de Rudakteur vrienduluk dankzegguudu voor du vurleendu plaats- ruimtu, blyf ik hylbiddunt, Uuw dienstw. J. A. KET, Hoofd der Krist. School. lerseke, '16 Maart 1893. LAATSTE BERICHTEN. Goes. Helen Woensdagmiddag werd aan twee leerlingen der ambachtsschool n.l. G. H. J de Jonge Johzn. (smid) en P. de Jonge Johzn. van Biezelinge, (timmerman) het diplom-' voor wel volbrachten leertgd uitgereikt. Dit geschiedde by monde van den voorzitter den heer Lambrachtsen, die dun jongelingen alles goeds toewenschte bij hunne intrede in de maatschappij en hen «anspoorde hunne kennis practiscli te ont wikkelen, onder voortdurend besef van hun plicht en van de eischen die onze tijd den werkman stelt. Spreker dankte de aaD- wezigen voor hunne belangstelling en beval de ambachtschool in aller steun aan. Aan G. de Jonge werd tot aandenken het handboek voor machinisten aan P. de Jonge eenige Ploegscharen enz. geschonken] De heer De Jonge, lid van den gemeen teraad, dankte de onderwijzers der ambacht school namens de moeder van een der leerlingen voor het degelijke onderricht door dezen genotenen het bestuur en inzon derheid den voorzitter voor hunne persoon lijke toewijding, terwjjl hij het uitstekend onderricht aan deze school in vergelijking met andeie, prijzen kon, wenschte hg bestuur en arbeiders verder zegen op hunnen arbeid. G. H. J. de Jonge wenscht zich te Amsterdam verder in zgn vak le bekwamen. Na afloop werd het werk der leerlingen waaronder zeer fraaie teekeningen en de gelijke weikstukken, door belangstellenden bezichtigd. Dondurdag 23 Maart. Middelburg;, 8 uur in de Vergenoeging door not. Tak, huizen: lo. Korte Heeren gracht M 177. 2o. Seisdam Q 24. 3o. Lange Lombardstraat C 80. 4o. Nederstraat O 203. 5o. Schuitvlotstraat O 294. 6o. Lange Sin- gelstr. N 199. 7o. Noordweg R 76. 8o. id. R 78, 9o. Korendijk P 75. Vrijdag 24 Maart. lerseke, 11 uur door not. Mulock Hou wer en Pilaar voor Molijn en Co. 26000 plantoesters. En uit de zeeften 120000 boven de 4cM.; 80000 boven de rijksdaalder, 180000 boven de gulden30000 boven de gulden, alle plantoesters. Aanwijzing C. v. d. Endt. Krulninge, half 1 door not. Prins bü wed. de Jonge voor M. v. Liere, mahonie houten kabinet, dito bureau, eikenhouten bureau, kleerkast, linnenkast Singer naai machine, 4 kleerkisten, stoelen, tafels, ledi kanten, lampen, geweren, spiegels, koper-, tin-, blik-, ijzer-, aarde- en verlakt werk, matwerk onz. Zaterdag 25 Maart. IVestkapelle, in het Hoolwegje en dan b(j Joosse door not. de Vos 10 uur achter- pelen, schalen, ribben, eiken damstaken, kraanzagen, emmers, waterv.iten, brandhout, nieuw hout. stroo, biggen, 2 vette varkens, 3 loopers, kabinetten, tafels, bedden, goud en zilver. Waarde, half 11 bij wed. Moeliker voor M. Trimpe door not. Mulock Houwer, een woonhuis, schuur en erf op het dorp 886 cA. En 2720 cA. boomgaard en bouwland. Maandag 27 Maart. 's ■eercnliook, 2 uur bij Hekken door not. de Ronde Bressor, een woonhuis en schuur 105 cA. van wed. Sprujjt,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2