1893. No. 72 Zaterdag 18 Maart Zevende jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIE# Geinengde Berichten. DE ZEEUW. ei.ken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prgp per drie maanden franco p.p. ƒ0.95. Enkele nummersf 0.02e. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 een Familieberichten van 1 5 regel? 50 cent, iedere reg meer 10 cent. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. Het Comité voor emigranten naar Canada deelt mede dat op de circulaire ruim f18000 is ingekomen. Thans maken zich ongeveer 100 personen, meestal ongehuwde mannen en zonder werk, gereed om 1 April uit Amsterdam te vertrekken. Hun reiskosten worden geheel of gedeeltelijk vergoed, onder belofte van terugbetaling binnen driejaren. Nadien tijd betalen zjj rente. De terug gezonden gelden worden terstond gebruikt om nieuwe emigranten te steunen. Men hoopt een even groot aantal in het voorjaar te doen volgen. De heer Roosmale Nepveu, die sinds eenige jaren in Canada woont en thans zijn familie hier te lande bezoekt, zal met de emigranten de terug reis doen. Bij aankomst in Canada zal de heer Insinger hen ontvangen en voort helpen om goede plaatsen te vinden. Zien wij goed, dan hebben wjj hier te doen met een comité voor emigratie waarvan het philantropisch karakter tamelijk in het oog springtOok de koningin-regen tes schonk een ruime bijdrage. ■aamummel— 17 Maart 1893. Bij kon. besluit is aan E. L. baron van Hardenbroek en Lockhorst, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kapitein bij de d.d. Schutterij van Middelburg en zijn bij die schutterij benoemdtot kapitein P. W. H. de Kan, thans lste-luitenant tot lste-luitenant jhr. F. H. P. J. Gevers, thans 2de-luitenant, er. tot 2de-luitenant H. A. van Visvliet, thans schutter zijn herbenoemd als kantonrechter-plaats vervanger in het kanton Terneuzen J. A. van Boven in het kanton Zierikzee mr. A. J. F. Fokker. Door den dijkraad der waterkeering van de calamiteuse polders Margareta c. a., gemeente Zaamslag is de omschrijving op gemaakt van de werken tot voorziening van de oeverafschuiv,ng van 20 Februari jl. tusschen de p. r. 6 en 8 van den Kleine Huijssenspolder. De werken bestaan in het plaatsen van twee ziinkstukken en het doen van steenbe stortingen en zijn geraamd op eene som van f18.870. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Axel ter voorziening in de vacature-Van Hoeve, zal plaats hebben op Dinsdag 12 April a. en eene herstem ming zoo noodig op 25 April daarop volgende. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland zullen weder vergunningen worden verleend tot invoer uit België van vee ter beweiding eu beakkering van in Nederland gelegen grenslanderijen. (N. R. C.) De luit. kolonel Seyffardt (thans mi nister van oorlog) wordt bevorderd tot kolonel bjj de artillerie. De liberale kiesvereeniging te Harlingen heeft tot candidaat voor de tweede kamer gesteld den heer A. Bouman, inspecteur der registratie aldaar. St. Anna'and. Benoemd tot lid van het college van zetters voor 's Rijks directe Belastingen in deze gemeente de heer Chr, Bergers, in de plaats van den heer W. Pape (overleden). Bjj kon. besluit is met ingang van 1 April a. J. P. Fokker opnieuw voor den tjjd van 3 jaren benoemd tot directeur uit den handel van het vrij entrepot te Mid delburg. Te Zwartsluis circuleert een adres aan H. M. de Koningin Regentes inhoudende het verzoek om den heer R. v. Ham, burgemeester van Hoofdplaat, als zoodanig voor Zwartsluis te benoemen- Woensdagavond ontspoorde tusschen Roozendaal en Kruiningen een goederentrein. Een paar wagens werden in een sloot geslingerd. Trein 46 H, van Vlissingen komende, ondervond hierdoor 47 min. ver traging en miste te Rotterdam de aan sluiting. De goederendienst Vlissingen-Antwerpen —Brussel per Telegraaf 1 en V is gestaakt. Krabbendijke. Naar men zegt maken weer twee gezinnen alhier, samen uitmakende 18 personen, zich gereed om 22 April a. naar N. Amerika te vertrekken. Zij zullen zich vestigen teGrand-Rapids, Staat Michigan. Vlissingen.. Het bestuur van het Nut alhier zal zich tot den raad wenden met verzoek het standbeeld van De Ruyter te verplaatsen naar de Rotonde. Bij de onthulling in 4841 moest men zich bij gebrek aan beter met de tegenwoordige plek tevreden stellennu echter de stad in de Rotonde buiten hare wallen een flink plein is rijk geworden, is een waar diger plaats voor den held geen weelde. Wolfaartsdijk. Op de gehouden ver- kooping van beesten van J. van Damme alhier (Woensdag jl.) golden de paarden van f300 tot f 450 en de koeien van f 180 tot f 220 terwjjl voor de loopvarkens le keur werd bedongen f44. Bij den landbouwer A. Rottier onder Schore had een kalfdragende koe het ongeluk éen zijner achterpooten te breken, waardoor het dier moest afgemaakt worden doch Rottier Verheugt zich in het bezit van het kalf, dat op ongewone wijze het eerste levenslicht aanschouwde. Wij lezen in de Standaard van Grand* Rapids: Jl. Zaterdag is alhier in hoogen ouder dom overleden een man wiens merkwaardige leefwijze velen van hem deed spreken en niet altijd met veel lof. Het was Adriaan Welleman, geboren te Krabbendijke, Zeeland, in 1814 en sedert de laatste dertig jaren in deze stad woonachtig. Welleman was zeer vermogend maar genoot van zijne schatten niet. Hij bewoonde een vertrek in de woning van zijne nicht Mrs. Nieuwen- huizen, aan jefïerson avenue, maar besteedde aan zijn meubelair noch aan zijne kleede ren niet de minste zorg. Het allereenvou digste was hem goed genoeg eQ te midden van al zijne schatten, welke later aan nich ten en andere nabestaanden verdeeld moesten worden, leidde hij een leven zoo excentriek dat 't aan het onbegrijpelijke grensde. Toch was Welleman volstrekt niet wat men noemen zoude, een niet ontwikkeld mensch. Hij was daarentegen wel op de hoogte met de gebeurteniseen van zjjn tijd en wel be lezen in maatschappelijke en staatkundige aangelegenheden. Hij was nooit gehuwd ge weest en sommigen wilden wel beweren dat onbeantwoorde liefde op den bodem lag van zijn kluizenaars bestaan. Zijn stoffelijk overschot werd gister ter aarde besteld. Zijne nicht Mrs Leuntje Nieuwenhuise alhier, is de eenige erfgename van al Wel- leman's bezittingen in dit land, met uit zondering van een legaat van 4000 dlrs dat verdeeld moet worden onder de kinderen van Keetje van I.iere, eene zuster van den overledene. Welleman had ook nog aanzien lijk eigendom in Nederland, hetwelk bij testamentaire beschikking bestemd is voor zijne bloedverwanten die aan gene zijde van den oceaan wonen. De heer John Steketee, vice consul der Nederlanden alhier, is in het testament benoemd als zijn executeur, voor wat betreft zijne nalatenschap in Amerika. In een weiland onder Vleuten heeft een buitenman een kievitsnest met drie eieren gevonden. Hij had een goed daggeld, want hij kreeg te Utrecht een gulden voor het stuk. De kievit legt in Maart, al vriest het op z'n staart. Het 9e gebod. De inzender in De Standaard, in zake gewetensdwang op een christelijk huisvader geoefend heeit zjjn beschuldiging ingetrokken, wijl niet bet Aalburgsche gemeentebestuur, doch de zoon van den burgemeester hier de schuldige is Een melkboer te Nieuwenhoorn is met achterlating van vrouw en kinderen, doch met medeneming van het geld en een 25 jarige nicht, naar Noord-Amerika vertrokken. Te Kerkrade is een met kolen beladen wagen met zulke vaart terecht gekomen tegen hel hoofd van een arbeider dat de man op de plaats dood bleef. Een zwaar beladen kar, die van de voorjaarsmarkt te Deurne kwam geraakte aan den overweg bij Helmond met de wielen tusschen de rails beklemd. Terwijl men vele vergeefsche pogingen aanwendde, om de wielen te bevrijden, kwam er intusschea aan beide zijden van de lijn een trein aan. De een stopte, doch de andere reed in volle vaart tegen de kar aan, met het ge volg, dat deze en de daarop gelegen goede ren voor het grootste gedeelte vernield werden. Het paard werd tegen den grond geslagen, doch bekwam overigens won derlijk genoeg geen letsel. Te Cinniken is gisteren de Kneipp- inrichting van Dr. S. Soer geopend, die zich daar metterwoon heeft gevestigd. Vcor aan de inrichting prijkt het op schrift «Wörishofen». Niet minder dan 40 Hectaren akkers- maalsbout en heide zijn in de Loenensche mark onder Apeldoorn, door het wegwerpen van een brandende lucifer, een prooi der vlammen geworden. Om levertraan haar walglijken smaak te ontnemen, voegt men er een weinig etfcalyptusolie bjj. Deze olie werkt bovendien bijzonder gun stig op maag- en ademhalingswerktuigen. (Vp). Het gesticht «Bloemendaab te Loos duinen, ingericht voor de verpleging van krankzinnigen, zal weer aanvankelijk worden vergroot Er zullen twee paviljoens bjjge- bow wd worden, waardoor het getal op zes komt, benevens een woonhuis, smederij, lijkenhuis en andere gebouwen. De wed. Bulkley, die eerst in hooger beroep gekomen is van het vonnis der rechtbank te Zutfen, maar later dit appèl teruggetrokken beeft, trachtte dezer dagen langs anderen weg in het bezit van het kinderziekenhuis te Apeldoorn te geraken. Zij had 4 nieuwe regenten benoemd en dezen zouden Zaterdag in «Marys vergaderen. Zij konden echter onverrichter zake heen gaan, daar zij niet in het gebouw werden toegelaten. (IS. Ap. Cf;. Een 19-jarige matroos op den Fche- veningschen botter Vischvangst, viel van het kluifhout in zee. Na veel moeite haalde men den armen jongen op, doch spoedig na de redding overleed hij. Terwijl twee arbeiders te Nunspeet bezig waren in het gemeenteheideveld met het graven van grind in een kuil, die on geveer 5 meters diep wn«, stortte eensklaps een stuk grond in, met het gevolg, dat een der arbeiders tot aan de armen in het zand bedolven werd. Met groote moeite mocht het den vrij gebleven arbeider gelukken, nadat zjjn kameraad wel ongeveer 15 min. in doodsangst in het zand vast had gezeten, dezen te bevrijden. Een boerin uit Reisbergen, kwam Z terdag ter markt te B-'eda, om eieren en boter te verkoopen en ging daarna naar den manufactuurwinkel om inkoopen te doen; zij gaf in betaling een muntstuk met de beeltenis der Koningin, dat wel iets op een tienguldenstuk, maar nog meer op een vergulden penning geleek. De manu- facturier weigerde den koop, waarop de vrouw zich naar een anderen winkelier be gaf, die echter de politie deed waarschuwen. Bij de komst van een politieagent vond zij het raadzaam in bezwijming te vallen, en de politie maakte proces-verbaal op. Curiositeiten van den Bijbel. De bijbel bevat 3,566,480 letters, 773,746 woorden, 31,173 verzen, 1189 hoofdstukken en 66 boeken. Het woordje EN komt er 46,227 maal in voor; HEERE 8155 maal. Het middelste vers van den geheelen Bijbel is psalm 1188. Het 21ste vers van het zevende hoofdstuk van Ezra bevat alle letters van het alphabet, met uitzondering der j. Het langste vers in den Bijbel is Esther 89 Het kortste Joh 1135 («Jezus weende»). Geen enkel woord vindt men in den Bijbel dat langer is dan 6 lettergrepen. In dezen tijd van het jaar, wanneer de versche groenten schaarsch en duur zijn, en daarvoor in de plaats andere toe spijzen, zooals gedroogde appelen, paren, pruimen enz., gebruikt worden, is het zeker niet ondienstig te weten, dat onze huisvrou wen den smaak daarvan algemeen veel aangenamer kunnen maken door er bij het koken dezer vruchten een stokje, of een gedeelte daarvan, van goede Bourbon va- nielje aan toe te voegen. Men zorge er echter voor, dat de appelan, peren, pruimen «f dergelijke toespijzen enkel den geur der vanielje aannemen, en niet den smaak, door hoogstens tien minuten het stokje er in te laten, en het er dan uit te nemen, af te drogen, en het bjj eene volgende gelegen heid weder te gebruiken. Met goede vanielje kan men dat gemakkelijk driemaal doen. Ook wanneer men advocaat of pudding met vanielje wenscht te maken, handelt men evenzoo. Deze artikelen mogen slechts den geur, doch nooit den smaak der vanielje hebben, en daarom moet men nooit te veel, altijd slechts matig vanielje gebruiken doch men neme steeds de origineele stokjes vanielje, nimmer pakjes vanieljesuiker, omdat deze minder goed aan het verlangde doel beantwoorden, zooals gemakkelijk genoeg te begrijpen is. Napels zien en dan sterven! Wie heeft de uitdrukking niet herhaaldelijk ge hoord Toch hebben deze woorden een geheel andere beteeaenis gekregen dan zij oorspronkelijk hadden. Toen Napels in de jaren van 30 tot 40 in deze eeuw met gas verlicht werd viel deze verlichting niet in den smaak der Lazzaroni. Zjj werden daardoor in hun gewone bezigheden gestoord. Zjj draaiden niet alleen de kranen der gaslan taarns toe, wierpen de candelabres omver, braken er de armen af maar brachten ook herhaaldelijk schade aan de gasleiding toe. De politie stond machteloos tegenover deze baldadigheid. Éindelijk kwam een slim merd op den inval om zich tot een bekend volksprediker te richten, die een grooten invloed op da volksschare had. In zijn eerstvolgende preek nam de pater de gas verlichting, all den heiligen Jozef gewijd, in bescherming en dit hielp Sedert dien straalde Napels in een zee van licht en van nu at zeide mei in de stad, trotsch op deze verlichtingVedi Napoli e poi Mori, wat beteekent: Zie Napels en daa Mori, het laatste is een klein plaatsje bij Napel», dat nog niet verlicht wis. Alexandre Dumas père heeft een aller aardigst verhaal over daze geschiedenis ge schreven. In denzelfden tijd moet een senti menteel Duitscher maar slecht Italiaan van deze spreekwijze te Napels gehoord hebben en in een later gepubliceerde beschrijving der stad beeft hij bovengenoemde woorden vertaald met; Napels zien en dan starven. dat zou in het Italiaanse!) heetenVedi Napoli e poi muori I Kosteloos schoon onder minder aan gename omstandigheden, hebben tweelta- liaansche jouge dames uit New York een uitstapje naar Europa gemaakt. Zij had' den eene vriendin aan boord van de Fulda gebracht, die naar Bremen zou vertrekken. Eenigen tijd nadat zij de haven weer verlaten hadden herinnerden zij zich, dat zij iets hadden laten liggen op het schip .Terstond keerden zij terug, araar de Fulda was juist vertrokken. Zij hielden evenwel een ander schip, de Aller, voor de Fulda, en gingen aan boord om het voorwerp te zoeken. Natuurlijk was haar snuffelen te vergeefs en zij wilden weer heengaan toen ze be merkten dat de Aller lag te schommelen, zij waren vertrokken. De kapitein, die van haar verhaal niets geloofde sloot de beide meisjes, die van goeden huize waren, in een hok op, waar zij geruimen tijd bleven. Ten slotte begreep de kapitein schterdat hij zich vergist had en bevrijdde de meisjes uit haar gevangenschap. Te Bremen aangekomen verhaalden zij het gebeurde aan den Amerikaanschen consul, die natuurlijk vrijen overtocht naar New York voor de jocge dames bezorgde. Welke moeielijkheden een adminis tratie al niet ontmoet. Te Calcutta (En- gelsch Indiê) rees de vraag hebben inland- sche officieren en soldaten in het Indische leger, ais zrj 1 naar landszeden wettig met meer dan eene vrouw getrouwd zijn, recht op vrijen overtocht voor al hunne vrouwen De regeering hakte de knoop door en besloot dat «een man eene vrouw» de regel zou zijn. En dit is maar goed ook, wijl het christelijk is. Te Parijs en te Frankfort ontbreekt in vele straten het nummer 13 of wel wordt dit bij het overnummeren wegge laten. Het gemeentebestuur heeft hierdoor gevolg gegeven aan den wensch van vele bijgeloovige eigenaars, die meanen dat een huis met dit ongeluksqjfer er op minder waard zou zijn. Te Lyon heeft een tweegevecht plaat» gehad tusschen twee sergeant-majoors van de infanterie. Een van beiden werd daardoor gedood. Een tram aangerand, liefst te Parijs! Daar reed dezer dagen in den laten avond een tram door de voorstad Puteaux, toen de machinist een man gewapend met een dikken stok op het spoor zag staan. Hij liet de tram ophouden om den man niet te overrijden en ging van de machine om hem te vragen waarom hij niet wegging. Zes kerels, die zich verborgen hadden gehouden, sprongen uu te voorschijn en vielen den machinist aan, alsook den stoker, die zijn kameraad te hulp gesneld was. De laatste werd met een stomp wapen ernstig gewond doch de conducteurs en passagiers schoten toe en dreven de roovers op de vlucht, zonderdat deze eenig voordeel be haalden bij hunne poging om de tram te plunderen. De drie Noorsche matrozen, die inder tijd hun Hollandschen makker bij deschip- breuk -der Thekla doodden en opaten, en tot nu toe in Cuxhaven gevangen zaten, zijn door de Dnitsche regeering uitgeleverd en naar Christiania overgebracht. Te Karlsbad stortte het binnengedeelte van een nog niet voltooid hnis iD. Ver scheidene arbeiders werden onder het puin

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1