Bouwterrein Gemengde Berichten. ADV ERTENTIEN. Sla dit niet over Jacob Cats' volledige werken. 2 Folio deelen met 200 fraaie platen. Woensdag den 15 Maart 1893, Schie voor dat de beide Wethouders be stuursleden zijn van de school met den Bijbel. Tot onderwijzeres aan de school met den bijbel te Middelburg is benoemd mejuïïr. M. P. de Koning aldaar. De heer J C Jansen, onderwijzer aan de openbare school te Axel, heeft voor zijn benoeming te Krabbendijke bedankt (M. C.) De heer K. Wielemaker, geboren te Biggekerke, oud-leerling der openbare school aldaar, thans onderwijzer aan de chr. school te Aagtekerke heett de benoeming tot hoofd der school voor geref. onderwijs te Biggekerke aangenomen en hoopt 1 Mei zijn taak te aanvaarden. De min. van binnenlandsche zaken brengt voorloopig ter kennis van belang hebbenden, dat in 1893 de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor lager onderwijs in de Fransche taal zullen worden gehouden in de maand Augustus, zoo noodig ook in het laatst van Juli en die voor middelbaar onderwijs in de maand December, zoo noodig aanvangende in het laatst van November die voor de Engelsche en Hoogduitsche talen, zoowel voor het lager als voor hot middelbaar onderwijs in de maand Augustus, zoo noodig aanvangende in het i aatst van Juli die voor de gymnastiek, zoowei voor de akte lager onderwijs [vak S], bedoeld in art. 65 der wet op het lager ouderwijs, als voor het middelbaar onderwijs en die voor de landbouwkunde, den tuinbouw en de hout teelt, zoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwys, in de maand Augustus, zoo noodig in September; die voor middelbaar onderwys in hand en rechtlijnig teekenen en de perspectief voor lager onderwys in het handteekenen en voor het boetseeren, in Augustus en September, en zoo noodig in October; die voor middelbaar onderwys in de wis- en natuurkundige wetenschappen, boek houden, Nederlandsche taal-en letterkunde, statistiekstaatsinrichting en schoonschry ven, zoomede die voor lager onderwijs in de wiskunde, bedoeld in art. 65 der wet op het lager onderwys, in Nov. en December, Bij beschikking van den min. van Binnenl. Zaken van 9 Maart 1893, is, met ingang van 1 April 1893, benoemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken voor meisjes bij de leerschool, verbonden aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Mid delburg, mej. A. W. J. Snijders aldaar. Nederlandsche Zendingsvereeniging. Zend. Albers (standplaats Meester Cornells) heeft om redenen van gezondheid zich naar Soekaboemi en later naar Indramajoe bege ven. Thans is hij, vrij wat hersteld, op zijn post wedergekeerd. Te Indramajoe doopte hjj zijn kleinzoontje, Ludwig Colenbrander, den eersteling zijner oudste dochter, 't Maart no. van 't «Orgaan» bevat 't portret der familie Albers. Br. Verhoeven was, tijdens zijn verblijf in 't moederland, o. a. opgetreden in zekere gemeente A. Lenigen tijd later ontving hij van eene onbekende dame, welke bij zijne mededeelingen niet tegenwoordig had kunnen zijn f25 en van hare dienstbode fl,48Vs, teneinde zijnen Soendaneezen eens een blijk te kunnen geven van de belangstelling der Christenen hier te lande. Verhoeven heeft daarvoor zijne gemeente een feestmaal be reid, dat met dank aan God en aan de beide zusters genoten werd. Zend. Tiemersma te Tangerang deelt eene minder aangename ervaring mede. Sindjem ■was een arm Christen te Tjikoeja, die als daglooner zijn brood verdiende. Later werd hjj handelaar (wij zouden zeggen «leurder») in katoenen stoffen. Doch hierdoor, hoewel zijne stoffelijke positie er door verbeterde, leed zijne ziel schade. Door veel omgang met de Mohammedanen, geraakte zijn Christendom geheel op den achtergrond. Hii verscheen op hunne feesten en gaf daarbij, als naar gewoonte, geschenken. Om hierdoor geene schade te lijden, wilde hij nu ook zelf een feest geven en greep hierbij de gelegenheid aan, dat het kind van zijn' Islamietischen broeder zou besneden worden. Hy nam zelf de besnijdenis op zich, en maakte alles voor 't feest gereed. Teneinde eene stookplaats te kunnen bouwen, stal hij steenen van den landheer en werd hiervoor tot drie maanden dwangarbeid veroordeeld door de inlandsche hoofden «die zich blijk baar op den Christen-inlander wilden wre ken». Tijdens 't feest zat hij gevangen. Voor hij heenging, vroeg hjj de voorbede der gemeente en beleed zijn vrouw, hare en haars mans overtreding. Een erger diefstal, die niet gestraft werd, beging een santri, leerling eener priester- school. Hij drong eene vrouw hem eene aanzienlijke geldsom te geven, teneinde haar' gestorven man te verlossen van de straf, die hij thans leed, wegens verzuim der vasten tijdens zijne ziekte (door den Koran veroorloofd), Overigens deelt Tiemersma ook meer bemoedigende oerichten mede. De rijstoogst is 't vorige jaar medegevallen. Zijne gemeente staat eenigszins uitgebreid te worden enz. Zoo schenkt God ook hem lief en leed te gader. -j- TJtrechtsclie Zendingsvereeniging. Br. Van Dijken (Halmaheira) deelt de gevolgen mede eener «geestelijke,'opwekking», die zich indertijd opmerken liet, vooral ten gevolge van vrees voor heerschende ziekten en waarvan wij weieens iets mededeelden. Deze opwekking is (als zoovelemet de aanleiding er toe, voorbijgegaan. Overigens vertoont de Gemeente meermalen dat het haar ernst is met de belijdenis. Eene weduwe die door ontuchtigen wandel de Gemeente geschandvlekt had, beleed in haar midden hare zonde onder teekenen van hartelijk berouw. De hoofden betoonen zich over 't algemeen zeer goedwillig, doch éen hunner, van wion inen wat beter verwachten mocht, verspeelde door onrechtmatige handelingen zijn goeden naam. Indien er nog bewijzen noodig zyn voor de stelling wie iets van den mensch verwacht, wordt beschaamd, zoo biedt de Zending deze in overvloed aan. Gelukkig dat hier tegenover staatwie alles van God verwacht, bedriegt zich nooit. Van Dijken eindigt zijn schrijven met de opmerking«als voor a\ 't geld, dat de Zending op Halmaheira gekost heeft, eens chistelijke gezinnen herwaarts gezonden waren inet een rondreizend zendeling als leeraar aan het hoofd, zouden dan de vruchten op den Zendingsakker niet belangrijker zijn?» 't Denkbeeld van emigratie naar onze Cost is reeds meermalen geopperd. Zouden de bezwaren, die er aan in den weg staan, onoverkomelijk zijn Stellig ware het toch gewenscht, dat zoovele krachten als bij landverhuizing naar Amerika voor onze natie verloren gaan, voor deze bewaard bleven. Zooals bekend is, is ook het Plateau van Bandoeng op Java weieens als gesehikt emigratie-terrein genoemd. Br. Hendriks, die, thans met Br. Storm, op Boeroe arbeidt, deelt mede. dat hjj 't vorige jaar meermalen aanvallen van koorts doorstaan heeft. Onderwijs en prediking konden echter geregeld voortgaan, ja breid den zih uit. De Alfoeren van Boeroe zijn zeer bijgeloovig. Toovenaars steeds hef tige tegenstanders van 't Christendom, kunnen^ naar 't heet den menschen onheil brouwen door b. v. iemand overgelaten voed sel, een hootdhaartjeof iets dergelijks, op eene offerplaats te brengen, [en dan een boozen geest gunstig te stemmen door aanroeping en offer. Deze geest maakt dan de menschen riek, ja vermag hen te dooden. Zelfs in landsche helpers zijn soms nog slaaf dezer dwaasheden die 't volk voortdurend met vrees vervullen. Hendriks maakt thans voor herstel zijner gezondheid eene reis naar Lawang. Zij God hem nabij en moge hij spoedig weder op post kunnen staan tegen over de sombere demonen, welke niet buiten, maar in de harten der Heidenen zoo onverlet heerschappij voeren. f Nederlandsche Gereformeerde Zen dingsvereeniging. Zendeling Horstman bezocht in 't be gin dezes jaars Moeara-Toewa, bij Tégal, den eersten, sedert wel wat verloopen, zendingspost der Geref. Ver., om er wat materiëele herstellingen te doen verrichten. Ook andere plaatsen, weleer bearbeid, werden bezocht, doch 't aantal arbeideis is te ge ring, om krachtig den arbeid voort te zetten, en de pseudo-evangelieprediking van Sadrach doet veel kwaad en in Nederland theolo giseert men over den meest zuiveren weg op 't gebied der zending (niet te veroordeelen, mits er de jjver voor de zending niet onder lijde) en bedilt, waar men toch liever in de eerste plaats steunen moet. Den Gere formeerden kerken is eene zoo schoone taak, als de prediking des kruises in 't Heidendom, immers in de eerste plaats wél toevertrouwd -f Doopsgezinde Zendingsvereeniging. Daar we hier voor 't eerst deze Z.-V. noemen, moeten we met een enkel woord over haar arbeidsveld spreken. Wie uit voeriger wil ingelicht worden, verwijzen we naar 't «Overzicht van het zendingsveld in Ned. Indië», van den oud-zendeling N. D. Schuurmans, thans te Haarlem. In 1847 opgericht, arbeidt de Doopsgez. Z. V. thans met een vijftal zendelingen op Java (in de Christendesa Margöredjó, Djapara) en inde landschappen Pakanten en Oeloe op Soematra (Tapanoeli). De oud-zendeling P. Jansz, een der ijverigste en getrouwste Evangelieboden op Java, woont thans in Djapara's hoofdstad Pati, en houdt zich ofschoon hjj ljjdende is bezig met de herziening zjjner kostelijke Javaansche Bijbelvertaling. Zijn zoon P. A. Jansz en zjjn schoonzoon Johs. Fast genoten 't vorige jaar te Morgóredjó op hunnen arbeid rijken zegen. «De Heidenbode», waaraan wjj ook 't bovenstaande ontleenen, bevat nog 't volgende teekenende berichtje: «De zendeling-arts ds Benjamin F. West, van de Amerikaansche Methodisten-zending, te Singapore, is kort geleden aldaar terug gekeerd van eene reis naar Soematra, waar zijne kerk in de zending wil gaan arbeiden. «Terwijl wjj in Holland nog breedvoerig spreken over vermijding van al wat, mis schien van verre, een schijn van zweem van methodisme in de zending zou kunnen hebben, vóór wjj zendelingen uit zenden, zullen de Methodisten alvast aan de Heidenen en Mahomedanen in onze Oost het Evangelie gaan verkondigen. -j- Thans is eindeljjk de inteekening op ds. F. Lion Cachet's reisverhaal geopend. Wij maken er onze lezers gaarne opmerkzaam op. Java Comité. Br. Haag deelt 't een en ander mede omtrent de Zendingsconferentie in het vorige jaar te Batavia gehouden en omtrent zjjn' zóó uitgestrekten arbeid. De eerste, een schoone, echt broederlijke ver gadering, waarbjj kerkeljjke scheidsmuren niet schenen te bestaan, maakte op hem, om meer dan eene reden, een' weemoedi- gen indruk. Of miste men geen broeders, reeds tot hoogeren arbeid opgeroepen geen anderen, die door krankheid niet in 't midden der broederen konden verschijnen? Een der Conferentiedagen werd gewijd aan de belangen van de «Vereeniging Jaco bus tot steun van weduwen en weezen van zendelingen in Nederl.-Indië, te Bata via» (ofïiciëele naam), die thans 4 ef 5 weduwen te steunen heeft met 11 kinderen. Wjj cursiveeren. Wij bevelen deze vereeniging, die wat te zeer onbekend is, aan belangstellenden aan. In Nov. werd de beheerder van 't Militairen Tehuis ernstig ziek en moest naar elders, Dit bracht de commissie in ongelegenheid, doch God lieett ook daarin voorzien, en evenzeer in de behoeften der Chr. School en der liefdadigheidsvereeniging, die aan 50 armen elke maand 22 zakken rijst en 1 of 2 rijksdaalders uitdeelde. Br. Geissler en zjjne vrouw waren dik wijls lijdende. Hjj werkt niet ongezegend onder de Chineezen van Batavia. Zij hechten blijkbaar aan hem. Eensin zijn Evangelisatie lokaal komende, zei een der Chineezen tot hem «Wjj zijn overeengekomen een preek stoel vo ir u te laten maken.En waarlijk de volgende week, terwijl hij aan 't pteeken was, kwam de Chineeeche timmerman met den preekstoel aanzetten, die keurig afgewerkt was. Sedert kwam de timmerman enkele malen ter kerk. Tweemaal mocht Geissler op verzoek dankstond houden hjj een genezen choleraljjder, ééns bij iemand, die elk jaar, op den jaardag van zjjn eenig kind, iemand laat voorgaan. De Chineesche gemeente leeft in vrede en liefde te zamen en is menige Europeesche gemeente ten voorbeeld. Vooral Gouwko, een handelaar, tevens voorganger, en zjjne vrouw zijn een toonbeeld van Christelijken wandel. Zendeling Dammerboer (Battaks, Angkola Soematra) deed een reisje naar Boenga- bondar, de standplaats van Br. Schütz. (Rijnsche Zending), die't oogenblik herdacht dat hjj voor 25 jaar zijnen arbeid aanving, en eene nieuwe kerk in gebruik nam. Diens gemeente telt 53 gezinnen. Br. Dammerboer werkt, behalve door prediking ook door colportage onder militairen, -j-. Middelburg. De vereeniging «Uit het volk Voor het volk» alhier vraagt weder den steun der ingezetenen tot verwezen- Ijjking van haar bekend planverfraaiing der wandelingen om onze gemeente. Wij ondersteunen het beroep der Ver- eenihing ten zeerste. De verfraaiing der bolwerken en buitensingels maakt onze stad al meer aantrekkelijk voor vreemdelingen en inwoners. Men helpe dus waar men kan met potten of planten, bollen of zaden, of ook met een geldeljjke bijdrage en toone dit door invulling van het biljet dat achter de circulaire der commissie is vastgesteld. Van betrouwbare zijde verneemt de Zw. Ct. dat de bemoeiingen der Regeering om Duitschland weder voor den invoer van Nederlandsch vee geopend te krijgen geheel mislukt zjjn. Ook van den invoer uit de drie noordelijke gewesten uit Duitschland is geen sprake meer. «Duitschland houdt zich verstoord, dat indertijd Nederland den invoer van vee, benevens van afval van vee, huiden enz. heeft verboden wegens het heerschen van mond- en klauwzeer. Dit geschiedde met het oog op Engeland en dit moeten wjj nu bezuren». St. Maartensdijk. Terwjjl de vrouw van den arbeider J. B. alhier Donderdag namiddag eenig hu'swerk verrichte, was hun ruim 2Vs jarig kind al spelende in een sloot geraakt, waaruit het een poos jdaarna levenloos door de moeder werd opgehaald. Middelburg. Donderdagavond geraak te een negotiant die te veel aan Bacchus geofferd had in de Arne te water doch werd spoedig zwaar verwond opgevischt. Per brancard werd hjj naar het gasthuis hier overgebracht. Vlissingen. Gisterenmiddag ten 3 ure liep van de fabriek «de Schelde» alhier met goed gevolg te. water de le der 2 aan bovengenoemde fabriek in aanbouw zjjnde Opiutnjagers «Argus» en «Cycloop». Voor de te water lating werd het schip bezichtigd door Zijne Excellentie den Minister van Marine, die met den mailtrein van 12 uur was aangekomen. Verder merkten we in het gevolg op den commissaris der koningin van Zeeland, der. burgemeester Tutein Nolthenius, den inspecteur over het lood wezen, de directie der Maat»chij. en nog eenige andere hoog- geplaatsten. Na de te waterlaling werd de fabriek bezichtigd, werd nog tene wande ling door de stad gemaakt waarbij de Ne derlandsche Loodsensociëteit met een bezoek werd vereerd. Het schip is plm. 160 voet lang, zeer smal en scherp gebouwd en naar wij ver nemen zal de vaart van deze schepen niet gering moeten zyn, daar ze zullen dienen om den opium- en sluikhandel in Nederl.- Indië tegen te gaan. De minister vertrok met den mailtrein van 5.59. Op het post- en telegraafkantoor te Winschoten werden in den laatsten tjjd herhaaldeljjk kleine bedragen in geld vermist. Zaterdag was weer een rijksdaalder verdwe nen van eene plaats, waar dichtbjj een inktpot was omgeworpen. Eender brieven bestellers had inkt aan zijn handenop hem viel nu vermoeden en hij werd door twee maréchaussees van 't kantoor gehaald om een verhoor te ondergaan. Hjj was dadelijk bereid mee te gaan, doch ging al spoedig aan den haal; maar hij werd spoedig achterhaald. De man, die kinderloos is, verkeerde in gunstige levensomstandigheden. De 20jarige dochter van een arbeider te Balk werd des nachts uit het bed vermist. De doodeljjk ontstelde ouders klop ten de buren op en men ging zoeken in de nabijheid der woning, dreggen in het kanaal, doch alles zonder gevolg. Toen men den omtrek ging doorzoeken, werd het meFje op het kerkhof een half uur van Balk in diepen slaap gevonden. De slaapwandelaarster wist zich niets te herin, neren. Woensdagavond kreeg een koetsier te Amsterdam die een vrouw met zjjn rijtuig naar het gasthuis had vervoerd, ter wijl hjj op den bok zat, een aanval van beroerte. De man viel op de straat, en was onmiddellijk een lijk In Friesland ziet men reeds jong rundvee in de weiden, waar nog weinig te eten valt, terwjjl het weer daarvoor nog veel te guur is. Evenwel het gebrek aan hooi noodzaakt de veehouders. Een boerin uit een Noordhollandsch dorpje reisde dezer dagen per spoor naar Amsterdam. In den trein had zij tot mede reiziger een net heer. die al heel spoedig vertrouwelijk met haar in gesprek was. Het boerinnetje vertelde onder meer dat zjj maar één jongetje had en nog zeer gaarne oen meisje er bij wilde hebben. Een week later werd haar onverwacht een mandje thuis gezonden met een lief meisje waarbij een koffertje met kleertjes. Men vermoedt dat dit zonderlinge geschenk haar ten deel viel door tusschenkornst van den welwillenden medereiziger. .1 i i .t: Heden overleed onze geliefde Echt genoot, broeder, zwager en oom, de Heer R. VAN DE REE, in den ouderdom van bijna 70 jaren. Mocht ik 40 jaren met hem in den Echt vereenigd zjjn, des te zwaarder treft mjj en mjjne familie zjjn heengaan. Hjj is heengegaan in het vaste vertrouwen om het leven der heerljjkheid te beërven en het heil te smaken, dat Christus voor de Zjjnen heeft verworven. E. WEJJNS Wed. R. v. d. Ree. en familie. Axel, den 8 Maart 1893. ttb1""1"" ■"rT¥>-,»iii ii r m^iniiiinf Voor de zeer vele bljjken van belang stelling, bij het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot en der kinderen eu kleinkinderen Vader en Grootvader, betuigen wjj onzen hartelijken dank. Wed. J. v. d. MAALE, kind en kleinkinderen. Oud Vosmeer, 8 Maart 1892. Y Ondergeteekende betuigt door deze ook namens de familie hartelijken dank voor de vele bewjjzen van deelneming ge durende de ziekte en het overlijden van haren geliefden Echtgenoot ondervonden. Wed. C. J. A. ANEMAET geb. Krijger. Kruiningen, 9 Maart 1893. P.S. De Schildersaffaire wordt met behulp van een meesterknecht door mij voortgezet. Verzoeke beleefd de voortdurende gunst van mjjn dorps- en landgenooten. Y Hartelijk dank aan allen voor de vele blijken van deelneming, betoond bij het overlijden onzer dierbare Echtgenoote en Moeder. C. VAN DER KLEIJN. J. VAN DER KLEIJN. M. J. VAN DER KLEUN de Rijcke. Y e e r e, 9 Maart 1893. Deze uitgave met aanteekeningen van WOLTERINK kost f25,20. Thans ben ik in de gelegenheid gesteld dit werk tot spotprijs op te ruimen. Zoolang de voorraad strekt lever ik het in een compleet voor vijf Gulden of in 50 afl. tegen slechts IO cent per afl. Dit is nu eens geen onleesbare uitgave waar men de oogen mee bederft, maar de Prachtuitgave in 2 Folio deelen, met duidelijke letter gedrukt en 20C fraaie platen naar Kaiser. Voordeeliger aanbod van deze uitgave is wel niet denkbaar. Prospectus op aanvrage verkrijgbaar in den boekhandel van K. LE COINTRE, te Middelburg. De Notaris H IJ VERS zal op des avonds te acht ure, in het koffiehuis van den heer A. But, aan de Noordzee- Boulevard te Vlissingen, in het open baar verkoopen: No. 1. Een Pakhuis en Erf te Vlissingen, aan de Paardenstraat, wjik K no. 137. No. 2, 3 en 4. DRIE PERCEELEN te Vlissingen aan de Paardenstraat en Kalkhokstraat. No. 5. Een Huis en Erf te Vlissingen, aan de Kalkhokstraat, wjjk K no. 136. Te bezichtigen daags vóór en op den dag van verkoop van 10—12 en 24 ure. Breeder bij biljetton en nadere inlichtingen ten kantore van den Notaris, aan het llof ple'n t!' Middc'bll'g

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2