1893. No. 64. Dinsdag 28 Februari. Zevende jaargang J. Donner, VERSCHIJNT G. M. KLEMKKRK, te Goes F. P. D'HÜIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES De eerste Hollandsche neder zetting in Colorado. GLKEN MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. 0.95. Enkele nummers /0.02s. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regel? 50 cent, iedere regel meer 10 cent. i. Een gewoon spreekwoord zegtde mensch wikt en God beschikt; en de Bijbel leert ons dat Gods voorzienigheid over alles gaat. Men kan, als onze ouden zeidenbijten op den steen, door bjj de tweede oorzaak te blijven staan, en voorbij zien dat hooger leiding lot en leven bestuurt. Men kan zich blind staren op het kwade en op de ellende en totaal voorbij zien, dat niet zelden ook door den weg van lijden en teleurstelling het groote wereldplan ver vulling erlangt. Gelqk da vrijheid slechts verworven is en steeds verworven moet worden door strijd en lijden en opoffering, zoo ook brengt de strijd om het bestaan steeds der menschheid een lijdensschool. En in dien strijd om het bestaan wor den niet zelden door de geschiedenis der emigratie droevige bladzijden geschreven. Een dier droevige bladzijden beslaat de eerste Hollandsche nederzetting in Colo rado. Nu het volle licht der geschiedenis op die eerste nederzetting gevalle.i is, achten we den tjjd gekomen om eene bijdrage van onze zijde over die nederzetting te leveren. En dan sta op den voorgrond dat we geen enkele verschooning wenschen aan te bren gen voor hen die uit speculatie-zucht of onkunde zich van ongunstige zijde hebben doen kennen in deze geschiedenis. Hun daden zijn gebrandmerkt en een samenloop van omstandigheden, zou het niet kunnen zijn Gods Voorzienigheid 1 heeft hun kaar tenhuis omgeblazen. Maar ook, evenmin is het ons er om te doen om aan de kaak te stellen of te ont maskeren. Daar gaat een godsgericht door de geschiedenis, en een Alwetend God zal misschien vrjj spreken dien wjj veroordeolen zouden of veroordeelen dien wjj prjjzen. Aan ons in elk geval het oordeel niet. Slechts de objectieve geschiedenis en niets anders gaan we mededeelen. In Augustus des vorigen jaars werd in ons land eene brochure verspreid onder den titelde Emigratie van Landbouwers naar Noord Amerika, San Luis Vallei Staat Colorado. Uitgegeven door de Neder- landsch-Amerikaansche Land- en Emigratie maatschappij gevestigd te Utrecht: onder hooge bescherming van het Gouvernement van den Staat Colorado, Kantoor Domsteeg no. 8 Utrecht. Deze brochure op de eerste blad zijde prijkende met de namen van de heeren M. Noordtzjj, K. de Vidal de St. Germain en J. den Doer, is gebleken eene bespotting der waarheid te zijn. De brochure is door Nederland verspreid en in Amerika bekend geworden, zonderdat tot half December iemand daarop eenige aanmerking maakte. Het zonderlinge verschijnsel deed zich voor dat na 21 December de deskundigen als 't ware uit den grond opkwamen. Voor dien datum scheen er geen enkele te zijn, althans geen hunner liet iets van zich hooren. Onder de directeuren der Maatschappij werd mede op de eerste bladzijde der brochure genoemdA. Zoutman, Landbouw ingenieur en Rijks-observator der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, standplaats Alamosa (Colorado). Deze trad op als de technische man, de hoogkundige. Indien men nu weet dat Zoutman slechts van Februari tot April '92 in de Vallei had doorgebracht dat de betrekking van Landbouw-ingenieur onbekend in Amerika is, en dat ieder bewoner der Unie, die woont op een verwijderd punt, den onbe- zoldigden titel van Rijks-observator verkrijgen kan, dan valt op deze onderneming en haar adviseir een eigenaardig licht. Na eene vrij juiste teekening gegeven te hebben van den toestand van den land bouw hier te lande en de noodzakelijkheid tot emigratie deelt de Maatschappij mede dat na een langdurig, nauwkeurig en des kundig onderzoek het der directie gelukt is, in den bloeienaen staat Colorado landen aan te koopen op de meest gunstige voor waarden,^ landen uitnemend geschikt voor de vestiging van Hollandsche landbouwers. Ook weder eigenaardig was de uitkomst. Het gekochte land is nooit geleverd en zal nooit geleverd worden, en de bremstruiken die daar groeiden gaven getuigenis van het langdurig, nauwkeurig en deskundig onder zoek. In de meest gunstige voorwaarden j waarop het land verkregen was, konden de emigranten niet deelen want hun werd 26 dollars per acre gevraagd, voor 17Vs konden zij bjj anderen terecht. Het klimaat der Jillei is zoo lezen we verder bijzonder gunstig. In den zomer hee^scht nooit een benauwende warmte en in den winter geen doordringende koude, zooals in Holland en sommige Staten van Amerika. De ervaring beslisse ook hier weer. Over den zomer valt natuurlijk nog niet te oordeelen, maar de winter was in waarheid niet geljjk aan die in Holland. Een winter als daar heerschle kennen wij hier niet. Nachtvorsten waarbjj de thermometer tot 20 a 30 graden beneden nul daalde kwamen voor. De winter is er kort, zegt het boekje. Misschien is de winter nergens langer dan in dit hoogst gelegen deel van Colorado 7600 voet boven de oppervlakte der zee. De nachtvorsten duren van October tot Mei. De Vallei is zei men zeer geschikt voor groenteteelt. De mededeelingen van de bewoners verkregen verzekeren evenwel dat door de strenge nachtvorsten de Vallei daartoe zeer ongeschikt is. Waarheid is dat de koren- bouw in de Vallei misschien beter resultaten oplevert dan in eenige der Vereenigde Staten. De putten of wellen, die volgens de opgave geringe uitgaven kosten en overal helder en zuiver water geven, zjjn overvloedig te vin den in de laatste nederzetting, Rilland. Op de plaats waar de Utrechtsche Maatschappij zich dacht te vestigen heeft men bij de Emigranten-huizen tot 1000 voet diep ge boord, zonder water gevonden te hebben. De zijlijn door de Spoorweg-maatschappij ten behoeve der Emigranten gebouwd, heb ben zij niet kunnen vinden, en Toni te Linde, de eenige Hollandsche boer, verbaasde zich met groote verbazing over zijn eigen ver klaring. We beamen volkomen de verklaring op bl. 8 der brochure van de Maatschappij te vinden, dat er groote behoefte aan betrouw baren raad bestaat voor hen die naar Noord- Amerika gaan en aan zekerheid dat men kans van slagen heeft. En w(j meenden dan ook te kunnen beamen de verklaring op bl. 9 van de brochure te vinden, dat de Maatschappij genoeg waar borg verleent om vertrouwen op te wekken De directie, alzoo heet het op dezelfde bladzijde, zegt allen mogelijken steun, zoowel moreelen als financiëelen, toe aan degenen, die zich op hare landen wenschen te veS' tigen, en het spreekt wel van zelf, dat het bestuur in de Kolonie ten allen tjjde bereid zal gevonden worden, steun en hulp te verleenen, voorzoover dit mogelijk is en begeerd wordt. Met deze en dergelijke verklaringen door solide en bekende personen afgelegd, achtten velen, ook tot zijn leedwezen schrijver dezes, zich gerechtigd onbepaald vertrouwen te schenken en [met belangelooze sympathie eene onderneming te begroeten die aan velen betere uitzichten bieden kon. Het was daarom dat de redactie van de Zeeuw, hoewel niet geheel homogeen met mijn gunstige opvatting omtrent deze zaak, mjj toestond, onder mijne bekende initialen, de zaak mjjner sympathie in haar blad te bespreken. En het is daarom dat ik mjj thans, nu het volle licht over deze historie is opgegaan, verplicht acht het gansche verloop der zaak, gelijk het tot mijne kennis kwam onzen lezers medetedeelen. Mijne dwaling kan anderen mogelijk tot leering zjjn. Die zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. M. d. K. Redding door bezuiniging. In een vergadering door de Amsterdamsche antirevolutionaire Kiesvereeniging belegd, gaf de heer Hovy een toelichting van de door hem in den gemeenteraad gedane voorstellen, het onderwijs betreffenda Door de vergadering werd dit besluit ge nomen „De vergadering, samengekomen op uit- noodiging der Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", den 17den Februari 1893 in het gebouw der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen overwegende, dat de financieele toestand van de gemeente Amsterdam onmiddellijk voorziening vereischt; dat van de draagkracht der burgerij niet meer kan gevorderd wor den; dat dus dient omgezien naar middelen van bezuiniging in de huishouding der ge meente; spreekt de wenschelSjkheid uit, dat de Raad der gemeente de noodigo aandaeht wijde aan de voorstellen van den heer Hovy, in zake het openbaar onderwijs in dier voege, dat voortaan 1. alles wat onnoodige uitgave moet heeten gemeden of verwijderd worde; en 2. gezorgd worde, dat al wie kan betalen( voor de opleiding zijner Kinderen, naar be- hooren in de kosten bijdrage." In deze twee punten is een geheel program voor gemeenteraden vervat. Hoevele steden en dorpen zjjn er niet, waar men precies hetzelfde besluit zou kunnen hemen Redding door bezuiniging op alle onnoodige uitgaven, allereerst in het onderwijs, worde hoe langer hoe meer de leus 27 Februari 1893. Roomschen en antirevolutionairen. Nu men beweert dat voor den gemeen teraad te Wageningen door de samenwer king van roomschen en antirevolutionairen wel de antirevolutionaire candidaten gekozen zjjnen dat de roomsche candidaat het slechts tot herstemming brengen kon, melden wij op gezag van liberale bladen dat de in den gemeenteraad te Wageningen Woensdag gekozenen twee liberalen en twee roomschen zijn en dat de derde van de drie roomsche candidaten met een liberaal in herstemming komt. Hij had 12 stemmen minder dan een der gekozenen. Een alledaagsch verschijnsel dat men gaarne opblaast tot een daad van woordbreuk en papenhaat, wanneer het in de kraam te pas komt. Antirevolutionairen waren te Wageningen niet candidaat gesteld, althans zoo de berichten waar zijn. Overigens is het een algemeen verschijnsel dat van twee candidaten de een meer stemmen heeft dan de ander. In '91 had bijv. bij een raadsverkiezing te Goes de roomsche candi daat Stieger 40 stemmen minder dan da liberale candidaat Harting. Toch deden toen (als nu) roomschen en liberalen saam. Te Overschie overleed Zaterdag in den ouderdom van 71 jaar de heer Geurt van Rennes, oud agent voor christelijk natio naal schoolonderwijs. Hij was een zoon van den heer v. Rennes hoofd der openbare school te Renkum, die met het bekende drietal Ecrdbeek, Neelmejjer, Van Otterloo, hoofden van openbare scholen in dit deel der Betuwe den strijd tegen het in beginsel antichristelijk onderwijs der staatsschool zooals dit door de wet van 1857 werd gecreëerd, in verzet kwamen. Dezen strijd maakte de heer G v. Rennes mede, en zjjne liefde voor het vrije christelijk onderwijs rijpte daarbij; zoodat het hem een onschatbaar voorrecht was toen hij als reizend agent voor christelijk nationaal schoolonderwijs kon optreden en zijn vader gaf hem daarbij zjjn zegen. Jarenlang diende hij de zaak van het christelijk onderwijs en de zending met al de geestdrift van zijn hart, en hjj betreurde het zeer, toen bij ten gevolge van dien arbeid op het ziekbed geworpen werd, dat men hem zijn eervol ontslag thuis zond. Onze oudere broeders te Kortgene, Wis- sekerke, Goes eu Zierikzee herinneren zich nog wel dezen beminneljjken grooten man, die de kinderen op de christelijke scholen zoo vriendelijk toespreken, de besturen zoo warm aanmoedigen kon en die tot zijn dood leefde voor het christelijk onderwijs, ja voor eiken arbeid der liefde in Gods Koninkrijk. De Heere trooste de weduwe en dochters van den overledene, en verwekke in den lande mannen als hj] om door woord en wandel overal te getuigen van de liefde Gods voor zondaren. Kermis. Ds. Th. H. Nahuijs deelt in <nDe N. Sprokkelaar't volgende mee In 't jaar 1862 deed de algemeen bekende en door ieder hooggeachte heer Kees van den Bosch van den Molen in den Goesschen gemeenteraad het voorstel de kermis af te rebaffen. Een ander lid van den Raad bestreed dit voorstel met warmte en zeide o.a.«Weet de heer Van den Bosch wel, dat in die week het meeste geld naar Goes stroomt? Ieder die op afschaffing van de kermis aandringt, is geen vriend van onze stad en verdient niet langer lid van haren Raad te zijn.» De heer Van den Bosch vraagde nogmaals het woord en zeide: «Mijnheer de Voor zitter, er is geld waar een zegen, en er is geld waar een vloek op rust. Van het eerste wensch ik mijne stad zooveel mogelijk toe, van het laatste geen cent.» De Godvreezende hootdonderwjjzer Van de Linde te Bieselinge weigerde zjjnen kinderen steeds naar de Goesche kermis te gaan. In 1863 was het weder kermis te Goes. De kinderen van meester Van de Linde, hunne speelgenooten over al het moois data daar te zien was met opgetogen heid hoorende spreken, herhaalden hun verzoek. De vader zag, dat hunne begeerte naar het ongeziene te groot werd, en zeide daarom «Gij zult gaan, en ik ga met u». De kinderen, die eene weigering verwacht hadden, waren ten hoogste verbaasd, meest echter daarover, dat vader mééging. De meester toonde hun alle kramen en spellen. De eenvoudige dorpskinderen, die nooit iets dergelijks gezien hadden, waren één en al bewondering. «Kinderen,» zeide de meester, «nu gaan wij nog wat zien.» Thans voerde hij hen achter de kramen. Daar hoorden zjj mannen en vrouwen twisten en de lieder. ljjkste taal uitslaan; daar zagen zjj halt naakte kinderen in den modder kruipen «Vader, waarom brengt gij ons hier zeiden de kinderen, «hier is het zoo akelig». «Kinderen,» hernam nu de meester met grooten ernst, «deze menschen reizen 't heele jaar door van kermis tot kermis, leiden daardoor een afschuwelijk heidensch levenze worden vagebonden en misdadi gers. Door uw kermisvieren krijgt gij mede schuld aan hunue zonde en ellende.» De kinderen van meester Van de Linde hebben nooit meer getaald om naar de ker mis te gaan. Goes. Men schrijft onsIn een bezadigd artikel heeft de Goesche Crt. de redenen ontvouwd waarom het noodig is den anti revolutionair morgen niet in de gemeentel aad te kiezen. Volgens haar heelt een gemeente raadsverkiezing bij uitstek een politieke zjjde; en moeten de kiezers door hun stem verklaren, dat zij wenschen geregeerd te blijven als tot nu toe. Laat de geachte schrijver van het artikel zich nu toch niet inbeelden dat bjj da verkiezing van onzen candidaat de regeering anders worden zou. De burgemeester en de wethouders, verstandiger dan hunne Wageningsche collega's, die om eeD ont vangersbenoeming heengingen, zullen zeker om de verkiezing van een geacht man als de heer Donner niet uit de regeering treden en waar ergens in Nederland hebben de antirevolutionairen, als zij de meerderheid bekwamen in raden ot staten, personen die werkelijk liberaal regeerden, geweerd of bemoeilijkt Eén ding geven wjj toe: de antirevolu tionairen zijn verplicht, zoo niet in de eerste maanden, dan toch op den duur voor die bezuinigingen te ijveren die zonder het belang der gemeente te schaden, den belastingplichtigen ten goede komenen dit kan bjjv. bij ontstaande vacatures aan de meisjesschool waar de tractementen zelfs op 't standpunt der meest liberale school mannen, buitensporig hoog zijn; en maatregelen te bedenken om de belastingen al meer te doen heffen overeenkomstig de draagkracht; wat toch zeer zeker den winkelstand weer ten goede komen zou. Wij weten niet of de heer Coenen liberaal of katholiek is; doch ware hij een der onzen wij zouden hem deze vragen hebben voorgelegd, alvorens hem candidaat te stellenwant de tijd van stemmen in den blinde, zonder te weten wat de can didal wil, is voorbij. En het is de vraag of het geen tjjd wordt dat de candidaten voortaan zich openbaar hebben te verklaren. Die openlijke verklaring gaf de heer Denner evenmin; doch wat hg in de ver gadering der Kiesvereeniging uitsprak, vindt men in bovenstaande beschouwing weer, waarmede wjj hem dan ook gerust durYen aanbevelen. Laat men in dezen ongeljjken kamp(i mmers roomschen en liberalen gaan thans weder saam) de handen ineenslaan. Als ieder antirevolutionair een twijfelachtig kiezer tot het vervullen van zjjn kiezersplicht beweegt, dan is met Gods hulp de keuze verzekerd van onzen medeburger van wien het woord uit de Goesche Cr t. geldt, dat hij niet alleen „Al de jaren van zijn verblijf hier ter stede blijk heeft gege ven belang te stellen in de pu blieke zaak, waardoor hjj ver trouwd mag geacht worden met de belangen onzer stad, maar uithoofde van zijne betrekking komt hij in aanraking met per sonen uit alle standen onzer samenleving, waardoor hij als vanzelve met de verschillende nooden en behoeften onzer ingezetenen bekend is". Bjj Kon. besluit is pensioen verleend groot f 369 aan L. Caljouw, schipper op het rjjksdomeinvaartuig voor Zeeland. Berichten omtrent musschengilden worden door ons terzijde gelegd. Wij merken hierbij met ingenomenheid op dat pogingen worden aangewend om de spreeuw een der nuttigste zangvogels onder de be schermde vogelsoorten op te nemen; en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1