Kerk, Schooi en Zending. Gemengde Berichten. dan zonder meer verworpen worden? En het antwoord wasneen, er moet getracht worden tot eene bevredigende oplossing te geraken. Het moet door gemeen overleg aannemelijk worden gemaakt. In zijne repliek aan een der sprekers verklaarde de heer Beelaerts wel degelijk voor uitbreiding van kiesrecht te zijn, maar niet op de wijze van dit wetsontwerp. Hoe ver hij gaan wil, zal liij eerst kunnen zeggen als de Parlementaire werkzaamheid nog wat verder gevorderd is. De heer jhr. A. F. de Savornin Lohman, oud-minister, verklaarde in de Eerste Kamer zich nu niet te zullen verzetten tegen uit gebreide kiesrechthervorming, maar het evenzeer noodzakelijk te achten om middelen te beramen ter versterking v i n het koninklijk gezag. 20 I ebruari 1893. De commissaris der Koningin in Zeeland, maakt bekend datlo. de jacht op houtsnippen en waterwild met ingang van 1 Maart en die op watersnippen met ingang van 13 April zal gesloten zijn2o. het weispel van kwnrtelen alleen van 2 Mei tet en met 15 Jul; zal geoorloofd wezen. 3o. de kooieenden door den kooi man moeten worden opgesloten of gehokt van 31 Maart tot en met 29 April en van I Juli tot de opening der jacht op water wild 4o. de visscherij van 31 Maart tot en met 31 Mei zal gesloten zyn, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of met het sleepnet; de visscherij met de overige voor deze provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 15 April tot en met 15 Mei6o. gedurende den gesloten vischtijd sub 5 vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk ii, het visschen van paling doch alléén met aal- korven zal mogen plaats hebben. Tot lid van den raad te Oudelande is by herstemming gekozen de heer D, Boone met 31 stemmen. De heer C. van de Repe verkreeg er 17. De aflevering van de bij de nationale militie, voor de lichting van dit jaar, in te ljjven manschappen zal geschieden op de plaatsen, dagen en uren, hierna vermeld: lo. Woensdag 1(,Maart te Middelburg op de bovenvoorzaal van het raadhuis, voor middags te 10 uren, allen uit de verschillende gemeenten dezer provincie, die zich voor de zee-militie hebben aangemeld. 2o. Vrijdag 3 Maart te Middelburg op de bovenvoorzaal van het raadhuis, voormiddags 10 uren die der gemeenten gelegen in Schou wen, Duiveland, St Philipsland en Noord- Beveland, en die der gemeenten St. Anna- land, St. Maartensdijk en Stavenisse. 3o. Maandag 6 Maart te Vlissingen in de benedenzaal van het raadhuis voormiddags II uren, die der gemeente Vlissingen; des voormiddags te 11 Va uren, die der gemeen ten gelegen in het Westelijk gedeelte van Zeeuwsen-Vlaanderendes namiddags te 1 uur die der gemeenten gelegen in het Oos telijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen, uitgezonderd Hengstdijk, Hontenisse enOs- senisse. 4o. Woensdag 8 Maart te Middelburg op de bovenvoorzaal van het raadhuis, des voormiddags 10 uren, die der gemeenten, gelegen in Walcheren, uitgezonderd Vlis singen. 5o. Vrijdag 10 Maart te Goes op de Koop mansbeurs aan de Markt voormiddags 9 uren die der gemeenten in Zuid-Beveland, en die der gemeenten Hengstdijk, Hontenisse, Os- senisse, Oud-Vosmeer, Poortvliet, Scherpe- nisse en Tholen. Coes. In de raadsvergadering van Vrijdagavond, onder voorzitterschap van den heer burgemeester, waren 12 leden aanwezig. Er is een vacature. Na de lezing en goedkeuring der notulen deelt de voorzitter mede dat a. na het jongste raadsbesluit het leervak der gymnastiek in de lagere scholen is in gevoerd en dat met het onderwijs in dit vak zjjn belast de dames Ittmann (2 uren); en J. G. Risseeuw, en de heeren Lindhout, Bloppoel, Schultz, rioogstraate en Mays (elk 3 uren). b. voor rekening der gemeente een krankzinnige ter verpleging naar Bloemen- daal (Loosduinen) is vervoerd c. voor de bibliotheek en de verzameling van oudheden onder dankbetuiging is ont vangen van den heer J. E. Scholten te Groningen een exemplaar levensschets van wijlen zijn vader den heer W. A. Scholten en van den heer dr. Persant Snoep «Ge- slagtsregister raekende de famyli Smallegan- ge en Bruiloftsdicht op het huwelijk van Elisa de Timmerman en Cornelia Jacoba Blaaubeen ao 1736» d. de rekening van het fonds ter kazer neering over 1892 in ontvang f355,43s en uitgaaf f 354,66s, zijnde een goed slot van 77 cents is goedgekeurd e. dat de rekening ove*- 1892 van het fonds tot ondersteuning van weduwen van gemeente-ambtenaren in uitgaaf f 1037,48 in ontvang f2011,62 bedraagt en dus een goed slot toont van f 973,48, waaruit weder een inschrijving van f 1000 op het grootboek zal gekocht worden de heer ter Pelkwijk zijn benoeming in de C. v. T. op het lager onderwijs aannam en beëedigd is g. Gedeputeerde Staten het raadsbesluit tot af- en overschrijving op de begrooting over 1892, en den post f 75 voor werkverschaffing hebben goedgekeurd h. voor dit jaar tot vice voorzitter van het B. Armbestuur benoemd is het lid B. M. den Boer i. decommissiën tot wering van schoolver zuim en tot bevordering van getrouw schoolbezoek hunne jaarverslagen hebben ingezondenen het bestuur der gasfabriek zijne rekening en verantwoording over 1892 en zijn begrooting over 1893; ook is inge komen de rekening der administratie van de leenbank; als begin van liquidatie heeft zy f2900 in de gemeentekas gestortde rekening toont een goed slot van f4691,28, terwijl het bankkapitaal f4700 bedraagt, zoodat het nadeelig saldo ad f 8,72 op den dienst 1893 moet verantwoord worden. Deze rekening wordt unaniem goedgekeurd, evenals die van het fonds der oude Gilden over 1892 met een goed slot van f 676, waarvan aan het Gasthuisbestuur is gestort f 667,69. Van het Gasthuisbestuur is bericht inge komen dat het aan den directeur den heer Hedel een jaarlijksch pensioen groot t 200 wenscht uit te keereneen toelage te meer wenscheljjk met het oog op den 70 jarigen leeftyd van den verdienstelijken ambteuaar. Deze post wordt goedgekeurd met 8 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Adam, Den Boer, Van Asperen Vervenne en Faberij de Jonge. B. en W. wordt machtiging verleend om met 1 Mei a. opnieuw concessie aan te vragen voor de heffing van Sas- en haven gelden. De financiëele commissie had tegen dit voorstel geen bezwaar, doch een lid van genoemde commissie wenschte aan art. 4 op de verordening tot heffing van genoemde geldende clausule toe te voegen: «wanneer de ligtijd van een vaartuig zoo kortstondig is dat betaling ten kantore van den gemeente ontvanger, onmogelijk is kan zulks geschie den in handen van den Sas- en havenmeester». De heer Lambrechtsen is daar tegen. Men moet de rechten tot ontvangst dezer gelden niet uit de handen des gemeente-ontvangers in die des Sasmeesters leggen, 'tls iets anders als een schip niet verder dan Wil- helminadorp komt, doch in de stad komende, moet de schipper verplicht zijn te betalen by den gemeente ontvanger. Art. 4 der verordening bepaalt dat geen schip de haven verlaten mag zonder betalingsbewijs van genoemden ambtenaardit geeft een goede contróle, en dit voordeel wordt door de toevoeging der voorgestelde clausule illusoir gemaakt. De voorzitter wijst er op dat de gevallen van kortstondige ligging hoogst zeldzaam zijn. Een enkele maal by lading van kerrnis- benoodigdheden is een verbljjf van slechts enkele nachtelijke uren mogelijk; en in die gevallen had de gemeente ontvanger zeiven reeds den havenmeester tot de ontvangst gemachtigd. Met het oog op die gevallen is 't beter dat het in de verordening staat. Laat de Sasmeester dan controleeren of de schipper inderdaad niet bjj den ontvanger heeft kunnen betalen. De heer Den Boer deelt nochtans het bezwaar van den heer Lambrechtsen. De gemeenteontvanger is welwillend genoeg om ook na bestemden t|jd de lieden te helpen, en in de enkele gevallen dat het niet kan, kan de toestand best blijven, zooals hy is. De heer Ochtman meent dat de betrouw baarheid der ambtenaren volkomen vast staat en dat men de schippers niet indirect moet noodzaken langer te vertoeven dan noodig is. Dit benadeelt hen in de uitoe fening van hun beroep. Zg moeten niet afhangen van de welwillendheid van den gemeenteambtenaar, schoon spr. die waar deert. Hg geeft toe dat het zoo ook goed gaat, maar 't is toch een wettelooze toe stand. De toegevoegde bepaling wordt hierop goedgekeurd met 7 tegen 5 stemmen. Te gen de heeren Quist, Lenshoek, Houwer, Den Boer en Lambrechtsen. In het stembureau voor de a. s. gemeen teraadsverkiezing worden benoemd de heeren Den Boer en Lenshoek. Daarna wordt voorzien in de vacatures ontstaan door het vertrek van den heer Hildernisse. lo. Aanwjjzing van een dubbeltal voor de benoeming van een lid in het college van zetters (welke benoeming geschieden moet door den Commissaris der Koningin uit een door den raad hem aan te bieden dubbeltal). Als no. 1 op dit dubbeltal wordt uit de voordracht van B. en W. zijnde de heeren P. A. de Ligny en A. E. Janssen, eerstgenoemde gekozenterwjjl als no. 2 uit de voorgedragen heeren M. D. Dekker en W. F. v. Riet eveneens de eerstgenoemde wordt aangewezen. In de commissie van voorlichting ter zake van den Hoofdelijken Omslag wordt bij 2e vrije stemming benoemd de hoer Adam met 7 stemmen tegen 4 op den heer Vervenne en 1 op den heer Lenshoek. In de gascommissie wordt na 3 stem mingen geloot tusschen de heeren Kakebeeke en Faberij de Jonge die ieder 5 van de 10 stemmen bekwamen, en laatstgenoemde als zoodanig aangewezen. De heeren Adam en Faberij de Jonge namen de benoeming aan. Eerstgenoemde treedt Donderdag, a. s. in functie. Bij al deze stemmingen fungeerden de heeren Adam en Lambrechtsen als stem bureau, de voorzitter bedankt hen hiervoor en sluit de vergadering. Middelburg. Op verzoek van de HH. A. Lij sen en W. H. Hasselbach beiden lee raren aan de kweekschool voor onderwijzers alhier, waarvan de eerste op woorden van den laatsten eene Kindercantate: «Michiel Adriaanszoon de Ruijter» had gecomponeerd, besloot het bestuur der Vereenig-ing. «Uit het volk-Voor het volk» zich met de voor bereidende werkzaamheden en de uitvoering van bedoelde cantate te belasten. Uit zyn midden werden daartoe aange wezen de HH. Mr. G. N. de Stoppelaar, J. J. II. Doorenbos, L. K. van der Harst JJz„ J. C. Milborn en T. L. van Wagtendorik, die zich in de eerste plaats verzekerden van de medewerking van de besturen der «Volkszangschool», van de Zangvereeniging «Tot Oefening en Uitspanning» en van de «Vereeniging van Instrurnenteele Muziek» en uit wier midden de HH. P. J. van der Lejjé, A. W. Berdenis van Berlekom, J. A. Altorffer, en C. Boudewijnse zitting namen. Ook de HH. Ljjsen en Hasselbach maken deel der commissie uit, waarvan respectieve lijk als Voorzitter, Onder-Voorzitter, Secre taris en Penningmeester optraden de HH- de Stoppelaar, Doorenbos, van der Harst en Milborn. Er werd besloten dat aan de uitvoering een 200 tul meisjes en een 100 tal jongens zullen kunnen deelnemen, te vinden uit leerlingen van de 3 hoogste klassen der volkszangschool, van de Leerschool van de Normaalschool en van de scholen der dames van Slee, Klaar, Jonk en'de Kweekschool. Een paar jonge dames verklaarden zich bereid de solo partijen van de moeder en van de vrouw van de Ruyter op zich te nemen. Omtrent de solo's voor de mannenpartijen kon nog geen beslissing genomen worden. Het Hofmuziekkorps van het 3e regement infanterie, onder leiding van den heer N. A. Bouwman, in garnizoen te Bergen op Zoom, a'smede, op ééne enkele uitzondering na, alle werkende leden van de «Vereeniging» van Instrumentale Muziek», die op verzoek van de Commiss.e volgaarne hunne medewerking toezegden, hebben de muzikale begeleiding op zich genomen. Het programma zal bestaan uit een volkslied (zang) op de wijze van Wilhelmus van Nussauwen», oude toonzetting, gevolgd door een viertal orkestnummers. Na de pauze wordt de Cantate uitgevoerd. De algemeene repetitie is vastgesteld op Dinsdag 25 April a. s. de uitvoering op Woensdag d. a. v. Geref. Kerken. Aangenomen naar 's Gravenhage door ds. J. v. d. Linden te 's Hertogenbosch. Tweetal te Schoondijke Ds. A.den Hartogh te Heerjansdam en T. Kramer, caudidaat te Onstwedde, prov. Groningen. De heer P. Breel te Arnemuiden heeft de benoeming tot len onderwijzer aan de School met den Bybel te Middelburg aangenomen en hoopt 1 Mei a s. in tunctie te treden. Middelburg. In eene huishoudelijke vergadering van den Christelyken Volksbond alhier werden tot bestuursleden gekozen de heeren ds. Poort en W. J. Sprenger. Deze verkiezing geschiedde doordat twee vacatures waren ontstaan, éene door het aanstaand vertrek van dr. L. Heldring en eene door het bedanken van den heer J. J. A. van Teylingen. Het loopt met de werkverschaffing op een einde. Slechts een vijftig man zijn nog aan den arbeid. De steenen zijn geklopt, het hout is bewerkt Gelukkig dat zacht weder reeds menigeen tot zijne bezigheden roept. Op 8 Maart a. denkt de heer dr. H. Bavinck voor den Christeljjken Volksbond in openbare vergadering op te treden. Goes. Herhaaldelijk wordt geklaagd over diefstallen, door kinderen gepleegd. Thans vernemen wij weer dat Vrijdagavond uit den winkel van den touwslager De Lange twee kluwens touw (ploeglijnen) zijn ont vreemd. De politie heeft de daders reeds gevonden en tegen haar proces verbaal opgemaakt. Het zijn twee jeugdige meisjes die a&n hun lust tot touwtjespringen op deze treurige manier hadden voldaan. Heinkenszand. Door den windkoren- molenaar D. Rijk zal hier in den loop dezer week een stoomgemaal, hebbende 7 paarden kracht, worden opgericht. Er zal dus aan staanden zomer bjj windstilte voor vele menschen een groot ongerief zyn wegge nomen. Te Westkapelle overleed Vrijdag middag in behoeftige omstandigheden Levi- nus Huibregtse in den ouderdom van 82 jaar, ouditrijder van het jaar 1830 en begiftigd met de Citadelmedalje. Hij was nog tot korten tijd vóór zijn dood een kras, oud man, die, helder var. geest, met vuur kon vertellen van zijne tochten in België en elders. (M. C.) Vlissingen. Ons bericht, als zou aan de Kon. Maatsch. «De Schelde» alhier zijn opgedragen het maken van twee stoom schepen, model «Bromo», enz. is blijkens ingewonnen informatiën van de Vliss. Crt. onwaar. St. Maartensdijk. In deze gemeente bevindt zich eene behoeftige weduwe J. W. Reeders, die a. s. Woensdag 22 Febr. haar 87sten verjaardag hoopt te vieren. Deze vrouw diende het land 5 jaren als marke tentster van 1830 1835. Evenals haar overleden echtgenoot nam zij deel aan den tiendaagschen veldtocht en werd indertijd begiftigd met de citadel-medalje. Middelburg. Zaterdag werd door de politie alhier een Duitse he matroos aange houden, en in verzekerde bewaring gebracht, die in den nacht van Vrjjdag op Zaterdag te Vlissingen drie winterjassen en een baaien onderbroek gestolen had. Te Vuursche heeft een kip een tweeling ei gelegd: twee eieren behoorlyk aan elkander verbonden, het eene met vol komen schaal, het andere meer gelijkende op een vlies. In de Voorstad te Deventer werd kort geleden bij een winkelier een toon banklade gelicht. Twee knapen, van 10 en 12 jaar, in de Voorstad wonende, werden door een marechaussee in school gearresteerd Het bleek toen, dat zij de dieven waren. In de Geneeskundige Courant wordt gewaarschuwd tegen de giftige werking van het r.ieuwe ontsmettingsmiddel, het lijsol, en worden verschillende gevallen van vergiftiging, ook don- uitwendigo aanwen ding van dit middel medegedeeld. De noodzakelijkheid wordt uitgesproken, dat door de fabrikanten het lysol niet meer worde geroemd als een in handen van leeken, vroedvrouwen enz. geli tel onschade lijk middel, en dat op de flesschen de woorden worden gedrukt«niet onverdund te gebruiken.» Acht millioen verbrand! Donderdagmorgen om 11 uur hield voor de fabriek der maatschappij «Electra» aan den Haarlemmerweg te Amsterdam een verzegelde transportwagen stil. Vier heeren vergezelden het voertuig en onder hun toezicht werden zes zware, even eens verzegelde kisten, uit den wagen gelost en in de fabriek gebracht. Die kisten bevatten een gezamenlijk be drag van f 8.000.000 aan bankbiljetten, die de Nederlandsche Bank aan den omloop wilde onttrekken, omdat zij beschadigd of wel vuil en versleten waren. Onder het toezicht van eenige beambten der bank werd de kostbare inhoud der kisten aan de vlammen prijsgegeven. Men kan zich de verbazing der werklieden voorstellen, toen zij het eene pak voor, het andere na, zagen vernietigen I In een uur tyds was alles afgeloopen. Tijdens een Woensdag te Amers foort gegeven voorstelling, deelde de goo chelaar, zich noemende Bosco Junior (de eigenlijke Bosco was een kunstenmaker in het begin onzer eeuw, ook bij Hildebrand bekend; mede dat hjj met zijn werkzaam heden niet kon voortgaan, omdat zijn vrouw met het geld dat hy noodig had voor pre paraten om een tooverlantaarn te vertoonen er van door was gegaan. Even te voren had de goochelaar daarvoor een extra collecte gehouden. Als bijzonderheid wordt uit Kampen gemeld dat in het Roomsch'Katholieke wees huis aldaar een weeze is overleden, die ge durende ruim 71 jaren in dal gesticht werd verpleegd. Maria Elisabeth Everlie nl. werd op 7- jarigen leeftijd opgenomen met haar 15de jaar blind geworden, heeft zij al dien tijd de weeskleederen blyven dragen. Te's Gravenhage ondervond jl, Woens dag een echtpaar dat zoo juist door den ambtenaar van den burgerlijken stand in den echt was verbonden, op weg naar huis een ongewoon oponthoud. Op het Spui nl. moest de jonge vrouw in allerijl in een woning worden binnengebracht, van waar haar man kort daarna naar het stadhuis kon terugkeeren, om aan te geven, dat hy vader was geworden. In een vergadering van afgevaardigden der vereenigde stoomvaartmaatschappijen, waartoe ook de N. A. S. M. behoort, werd besloten het vervoer van landverhuizers in onbeperkten zin nog niet te hervatten. In- tusschen zullen voor vervoer in de 3 klasse worden aangenomen Amerikaansche burgers; personen die hun woonplaats in de Vereenigde Staten hebben reizigers die zich slechts tijdelijk aldaar wenschen op te houden. Een vermoedelijk niet wel bij het hoofd zynd landbouwer liep Dinsdag te Bokstel langs de lijn den aankomenden trein tegemoet en wilde, ofschoon men door roepen of anderszins hem op 't gevaar opmerkzaam trachtte te maken, van geen wijken weten, totdat de trein eindelyk stopte, op tien meter van den man verwijderd. Hij zeide even zeel recht te hebben om daar te loopen als de treinwanneer hun dit niet beviel, dan moesten ze maar over Dinther «om varen». In den morgen van den vijftienden dezer had in de kerk te Best een droevig ongeval plaats. Kapelaan Bressers strooide de asch waarbjj de kerkgangers in de com muniebank zoo sterk opdrongen, dat de zware marmeren tafel losraakte met het ongelukkig gevolg, dat dit stuk den priester op het lichaam kwam en hjj ern.tig ge kwetst met beide beenen gebroken moest worden opgenomen en weggedragen. De ontsteltenis was algemeen. Bij de loting voor de militie in het Fransche kanton Lurey Lévy (Allier) is een mannetje opgekomeu dat niet langer was dan 70 centimeter. Het dwergje, dat niet met zijn hoofd boven de tafef kwam, moest door een gendarme opgetild worden om te loten. Hij is de zoon van welgestelde ouders, die niets willen hooren van verlokkelijke impressario-aanbiedingen voor het tentoon stellen van den kleinen man. Een boer te Pleumeur Gaulier heeft onlangs een kostbaar dier gekocht, geen kip, die gouden eieren legt, maar een varken, dat af en toe goudstukken strooit. Terwijl hij bezig was het hok van dat varken schooo te maken, zag hy opeens een 20 francs stuk voor zijn voeten liggen en den volgenden dag vond hy een tweede, een derde, een vierde, daarna een vyfde goudstuk in den mest van bet dier. De boer bewaakt zijn levende goudmijn zorgvuldig, en als het varken uit zijn hok komt, loopt hij het overal na. Maar de verkooper van het varken, die van het geval hoorde, beweert dat het gel J hem toekomt, omdat het varken onlangs een beurs met geli, dat hem voor een koe

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2