3. No. 61. Dinsdag 21 Februari. Zevende jaargang VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIE* G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. WAT HET GEEFT. UITGAVE VAN elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent Prqs per drie maanden franco p. p. 0.95. en Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers f 0.02'. meer 10 cent. i. Er werdt in de laatste dagen druk ge sproken over tweeërlei kiesrecht dat verleend moet worden. Men spreekt van politiek kiesrecht en van sociaal kiesrecht. Het eerste is het recht des volks om zijne volksvertegenwoordigers bij de Koningin met andere woorden om de tweede kamer te kiezen. Het laatste is het recht der arbeiders en patroons om hunne vertegen woordigers te kiezen in de Kamers van Arbeid. Het eerste betrett de uitbreiding van kiesrecht, zooals de regeering dit dezer dagen heeft voorgesteld. Het laatste wordt bedoeld in het bekende wetsvoorstel Pyttersen-Schimmelpenninck, en biedt het volk de gelegenheid zijne vertrouwensman nen aan te wqzen, die zijne maatschappe lijke belangen bq de Overheid kunnen bepleiten. Nu verwacht de een meer heil van het kiezen voor de Tweede Kamer, dan wel van de instelling van Kamers van Arbeid. De antirevolutionairen verwachten van het eerste geen heil voor het verkrijgen van meerderen maatschappelqken welvaart. Zij koesteren wel eenige verwaehting ten opzichte van het laatste. Een rechtstreeksch orgaan, waardoor de arbeidende stand zich met de regeering in betrekking kanstellen, heeft al te lang onder ons ontbroken. Wat de heer Lohman in de Tweede Kamer reeds in de zitting van 19 Maart 1889 opmerkte, zal nog wel bij onze lezers in hoofdzaak instemming vinden. Wanneer men het algemeen stemrecht ook op staatkundig gebied geeft aan de geheele natie, dan vind ik dat dit goed is voor hen die gaarne raddraaiers willen zijn op dat gebied, maar wanneer men een uitgebreid, of zelfs een algemeen stemrecht geeft voor zaken, waarover de stemgerech tigden zelren kunnen oordeelen, dan zal hen dat veel verder brengen. De arbeider zal dan uit zij no medearbeiders degenen kiezen, die verstand hebben van den arbeid, en dan kon het misschien zelfs wel eens blijken dat menschen, die nu vooraan staan in deze quaestie, niet meer door de arbeiders zullen worden vertrouwd. Over de mogelijkheid van dit laatste spre ken wij nu niet. Ook niet over de gevolgen die de heer Lohman van politiek algemeen stemrecht ducht. Maar de kern van zijn betoog is zoo zuiver mogelijk. Laat de arbeiders stemmen in zaken waar zij verstand van hebben. «Men moet die organisatie niet vreezen. Ontwikkeling van volkskracht, mits langs vaste banen geleid., versterkt den staat, maar verzwakt dien niet». Men kent de vierderlei taak, die wordt het ontwerp van de heeren Pyttersen en Schimmelpenninck wet den Kamers van Arbeid op de hand gezet wordt. Zq omvat het ArbeidscontractInfor matieAdviesaan de regeeringen Arbitrage. Een eigenlijk arbeidscontract bestaat bij ons niet. De toestand is in den regel zoo dat werklieden in groote werkplaatsen op proef worden aangenomen. Voldoen zij niet dan worden zij als de laatst aangekomenen ontslagen, en voldoen zij wel, dan zijn zq bij ontstane slapte van werkzaamheden toch meestal het kind van de rekening, tenminste als zij tot de laatst aangenomenen behooren. Wel zal de directeur rekening houden in zijn eigen belang met het feit dat de man hard zijn best doet, niet drinkt, enz., of in het belang van den man dat hij een groot gezin te zijnen laste heeft, doch over eenkomst bestaat te dezen opzichte niet. De arbeider is los van zqn patroon en om gekeerd staat deze geheel apart tegenover zija arbeider; zoodat hij hem ten allen tijde ontslaan kan. Ook bjj de vaststelling van 's mans ver dienste bestaat wiilekeur of in de beste gevallen hangt zq af van de opvatting van den patroon, die zelfs het recht heeft den man te ontslaan zonder opgaaf van redenen, een recht waarvan nog al eens gebruik wordt gemaakt. Ook in betrekking tot den duur van den arbeidsdag, de regeling van het overwerkloon, den arbeid op Zondag wordt niet zelden de rechtspositie van den werkman aangeland. Hq heeft zich in de meeste gevallen ook aan deonbillijkste bepalingen te onderwerpen, op straffe van weggezonden en naakt aan den dqk gezet te worden. Het recht van den sterkste, waartegenover de zwaksten steeds onbeschermd staan? Hoe menigeen werd reeds uit zijn dienst ontslagen of met geen verdere bestellingen meer vereerd, dewijl hq naar het gebod Gods ook op den Zondag wenschte te leven, en hoe menigeen wordt gedwongen op het punt van Zondagsrust zijn geweten te verkrachten. En dat niettegenstaande in ons christen land nog altqd de vermaning der Schrift voor Joden en Christenen geldt om op den Sabbatdag van niemand eenig werk te vorderen, ook van den dienstknecht en de dienstmaagd, zelfs van den vreemdeling nietom op de feest- en jubeldagen allen in de gelegenheid te stellen vroolijk te zijnom den armen en nooddruftigen dag- looner niet te verdrukken «die uit uwe broederen is of uit uwe vreemdelingen die in uw land en in uwe poorten zijn. Op zijnen dag zult gij zijn loon geven en de zon zal daarover niet ondergaan, want hq is arm en zijne ziel verlangt daarnaar.» (Deut. 24. Lev. 19.) Zoo werd de arbeid tot een soort koop waar verlaagdde arbeider tot bovenmatige krachtsinspanning gedwongen een willekeu rige tuchtoefening en ongecontroleerd boe- terecht ingevoerd de beschikking over het loon van verschillende omstandigheden afhankelijk gesteld en menige maatregel getroffen, waarbij de arbeider aan het kortste eind trok. De patroon voelde wel het belang van den arbeidvoor dat van den arbeider voelde hij niet zelden al heel weinig. De Kamers van Arbeid zullenzoo God deze pogingen zegent aan dergelijke wan verhoudingen een einde maken; en de geschillen die tusschen patroons en arbei ders, ten aanzien van een te maken of uit te voeren werkovereenkomst (?.rbeiderscon- tract) grootendeels uit den weg ruimen. Die welke batrekking hebben op de uitvoering, zullen aanvankelijk wel door den rechter moeten behandeld, en natuurlijk altijd door dezen alleen moeten beslist worden. Zoolang men de werking van dergelijke Kamers van Arbeid niet kent, is het gevaarlijk hen ook met de ^behandeling van dergelijke geschillen te belasten. Maar waar de voorwaarden moeten vast gesteld worden, waarbij patroons en werklie den zich verbinden, de een tot het leveren van arbeid; de ander tot het betalen van loon, enz., daar kunnen de Kamers wel degelijk bq geschil hunne diensten bewijzen, te meer daar artikel 1 van het wetsontwerp Pyttersen haar de bevoegdheid verleent de overheid bq de samenstelling van het arbeids contract voor te lichten of iiever een dergelijk contract saam te stellen, aan de practijk ontleend en waarbij met alle elementen van loon, werktijd, veiligheid, leerlingenstelsel, enz. is gerekend. De overheid kan zich ook door de Kamers op alle mogelijke wqze laten inlichten. Tot nog toe hadden wq onze Commissies van Enquête, Dit zjjn commissies die belast zijn met het doen van onderzoek, bijv. naar den toestand in werkplaatsen en fabrieken naar den toestand van den landbouw, enz. Daargelaten de vraag of dergelijke commissies niet te duur zijn en te langzaam werken, kleeft aan deze commissies te veel het ongemak van het officiëele. De werkman komt vóór die Commissie en doet zijn beklag. De werkgever komt den volgenden dag en verklaart het gespro kene voor laster of overdreven. En zoo gaat het voort. Het objectieve verslag dat beide vei klaringen weergeeft, of erger nog een reeks van verklaringen, waarin beide meeningen voorkomen, is daarmede slechts weinig gevorderd. Hierbij komt dat menig werkman zijn meening niet ronduit zeggen durft tegen de heeren van de commissie, want hq weet dat zijn naam en zijn verklaring in de krant komt en dat menigeen die wat meer geklapt had dan den patroon liet was, door dezen op zwart zaad gezet af althans op menigerlei wqze gezocht en beknibbeld was geworden. In deze leemte nu voorziet de Kamer van Arbeid. Daar komen patroons en ar beiders te zamen. De arbeiders hebben eerst in hunne afzonderlijke sectievergadering hunne grieven gezegd die zij tegen den een of anderen patroon hebben. Zij maken een verslag op. Er wordt niet gezegd, wie de klagers zqn maar in de gezamenlijke vergaderingen van patroons en arbeiders worden de grieven gewogen, erkend, ontkend, of tot hunne juiste verhoudingen teruggebracht. Die den moed heeft van meening te verschillen of andere ervaringen bloot te leggen, die doet het tochen de regeering krqgt langs dien weg veel spoediger dan zulks bij de commissie van Enquête het geval was een volledig, onpartijdig, juist verslag omtrent den toestand van den arbeid, in elk district waar Kamers van arbeid gevestigd zijn. Men begrijpt dat zij op die wijze een prachtig overzicht verkrijgt, telkens als zij dit verkiest, maar zeker eenmaal per jaar, omtrent alles wat betrekking heeft op loon, arbeidsduur, werkloosheid, levensstandaard, veiligheid, wetsovertreding, verhoudingen, kortom omtrent alles wat met den arbeid in verband staat. Geen plaatsje was Maandag in het En- gelsche Lagerhuis onbezet, toen Gladstone ir. een rede, die omtrent drie uren duurde, zijn Iersche hervormingsplannen toelichtte. Deze belangstelling, zoowel van het publiek als van het Huis der Gemeenten in Glad stone's voorstellen is verklaarbaar. De Iersche quaestie is nu eenmaal in Engeland de politieke quaestie bjj uitnemendheid, die sedert tientallen van jaren de Engelsche politiek beheerscht en bederft. Het was nu maar de vraag hoe de lang verbeide home rule er zou uitzien. Vandaar ieders belangstelling. De hoofdstrekking van Gladstone's wets- voordracht bleek aan Ierland een eigen, afzonderlijk parlement (Home Rule) te ver- leenen. Aan het Engelsche parlement blqft het oppergezag behouden. Het in Ierland te vestigen parlement zal zich slechts met zuiver Iersche aangelegenheden hebben bezig te houden. Het getal Iersche leden in het te Londen gevestigde parlement wordt tot 80 terug gebracht. Hunne rechten worden beperkt. Als voorheen zal de uitvoerende macht in Ierland blijven berusten in handen van een onderkoning, die telkens voor den tijd van 12 jaren zal worden benoemd. Ook katho lieken zijn voortaan tot deze betrekking benoembaar. Verder bevat het ontwerp voorschriften omtrent de bevoegdheid van het te vormen Iersche parlement en over de financiëele verhouding tusschen Ierland en het Vereenig de Koninkrijk. Zooals we reeds zeiden, duurde de rede voering, waarin Gladstone deze regeling toelichtte en aanbeval, bijna drie uren. Aan het einde daarvan gekomen werd de tachtig jarige minister van alle zijden langdurig en levendig toegejuicht. Vrijdag jongstleden werd het ontwerp bq eerste lezing aangenomen. De heer Gladstone werd levendig toegejuicht. Alle Iersche leden stonden op en zwaaiden met hun hoeden. Dit neemt niet weg, dat het nóg zeer twijfelachtig mag heeten of het den grooten staatsman gelukken zal de wet er door te krijgen. In de pers is de oi tvangst tamelijk koel. Bijna alle bladen, ook de ministeriëele, be treuren het dat het ontwerp geen bepalingen tot bescherming der protesiantsche minder heid in Ierland bevat. Velen vonden boven dien in de voorgestelde regeling veel halfheid, geen oplossing voorgoed. Het ergste is evenwel nog de oppositie in Wales en Schotland. In Wales, waar de bevolking weinig met de Engelsche Staats kerk op heeft, vraagt men voor den steun aan de home rule te verleenen, afschaffing der Staatskerk in dit vorstendom. En of Gladstone zulke eischen zal kunnen inwilligen, staat te bezien. Intusschen zal de tweede lezing van het ontwerp (en daar komt het op aan, wijl hiermede over het lot der wet, en der regeering tevens wordt beslist) 13 Maart, a. s. plaats hebben. Nog eens het kopje slappe thee. De Prot. N. Brabrander zegt er dit van. De Staat behoort te voorzien in de noo- den en behoeften der «gemeenschap», zoo zeggen liberalen, radicalen en sociaal demo craten. Te beginnen met de schooljeugd. Bijv. voor elk kind der lagere school één kopje thee per dag. Dat is nog niet veel, niet waar Wat kost dat Stel, met inbegrip van leverantie van ge reedschap, bediening enz. het kopje op twee cents. Dat is het aantal schooldagen gesteld op 250 f5 per jaar en per kind. Alzoo voor alle schoolkinderen er zijn er thans 652030 de som van f 3,106,150; Drie miljoen gulden ruim Alzoo ruim een derde of bijkans de helft van de vermoedelijke opbrengst der vermo gensbelasting 1 Het gaat op sociaal gebied het lieve vaderland niet wel, zei de heer Beelaerts in zijn rede te Steenwqk. Nu, daar zijn we alleu van overtuigd. Eu hoe zal het beter worden? Door Staatsarmenzorg, klonk ook daar weder het recept. Neen, neen, zei de heer Beelaerts, vol komen terecht, staat en gemeente kunnen o, zoo weinig tot verbetering van armenzorg doen. Armenzorg behoort tot den werkkring van Kerk en particulieren. De Staat kan bedeelen en daardoor verlagen, opheffen kan alleen de liefde. O, welk een belangrijke factor zou staats armenzorg uit ons leven wegnemen. Liefde. Liefde Als de Staat zorgen moet voor de armen die ge altijd met u hebt en op nw belastingbiljet de bijdrage tot onderhoud uwerarmen wordt geschrevenwaar blijft dan de liefde? Of is daaraan geen behoefte Kunnen we leven als een hoop zielen op een stuk grond, zonder iets te missen van den rijkdom van het leven, die ook bestaat in het weldoen aan armen? De bezoeker van het Rijksmuseum te Amsterdam vindt, de hoofddeur ingaande, in de eerste zaal links een schildpadden kastje met de volgende inscriptie «Al wat men hier op aarde ziet, Is poppegoet en anders niet. De mensch al wat hij daarvan vint Die speelt er mee. gelijk eet: kint, Hq heeft het lief een korten tijt Dat hq daarna ligt van hem smijt. Zoo is de mensch dan als men vindt Niet tweemaal maar altijds een kindt.» Voorwaar een inscriptie als deze kan geen betere plaats vinden dan daar. Te midden van die voortbrengselen van ge schiedenis en kunst predikt alles vergan kelijkheid. De liefde voor dit poppegoet kan slechts kort van duur zijn voor den mensch. Maar niet voor de natie. Er is een nationaal bezit, en er is een privaat bezit. Van het laatste geldtniemand weet wie het na zich nemen zal. Maar het eerste blqft nationaal eigendom, het eene geslacht geeft het aan het andere over. En ook al zou de nationaliteit tijdelijk ondergaan, dan nog zouden de gedenkstukken der ge schiedenis, de zwijgende maar trouwe getui gen van het verleden zijn. Daarom mag de blijde mededeeling niet achterblijven dat door de overleden eigenares aan den Staat is gelegateerd een gouden be ker eenmaal door de Staten, na het volbrengen van een van zijn roemrijkste tochten, aan den Admiraal de Ruijter geschonken. Deze beker zal bewaard worden in het Rijksmuseum te midden onzer nationale kunstschatten. Ook deze beker zal dus behooren tot het poppegoet dat voor den mensch, voor eene eeuwigheid geschapen, aar, speelgoed gelqk is, kort van duur. Maar ook deze beker zal voortaan behooren tot ons nationaal bezit. Tot een herinnering aan den Zeeuwschen vlootvoogd en zijn roemrijk leven voor het vaderland. Een notaris in het Noorden, den typischen naam van Koning dragende is op den inval gekomen om een partij van orde te stichten. Van h unde en verre ontving hij blijken van sympathie. De eerste vergadering te Winschoten gehouden werd bijgewoond door 77 leden. De eerste vraag was natuurlijkhoe zal de naam van de jonggeborene zijn. En de doop vaders zeiden achtereenvolgens; Broederband, ter verbetering van het lot van arbeiders. Partij van verzoening en ver broedering. Bond van hervorming. Partij van orde. Bond tot wering van werkeloosheid. Bond van orde en her vorming. j Ieder pleitte voor zijn naam, en ten slotte droeg men de inschrijving in den burgerlijken stand der vereeniging aan het bestuur op, onder een door hem te kiezen naam. De voorzitter wil er de politiek buiten houden, maar dr. Heeckman zegt dat dit niet gaan zal. De heer Tijdens zegt dat alle politiek immoreel is en de heer Jager zegt dat hij en zijne vrienden er uit gaan als de politiek verboden wordt. Gelukkig dat we niet naar de orde moeten wachten tot de partij van orde georganiseerd is. Het strekt ons tot bqzonder genoegen onze lezers opmerkzaam te kunnen maken op de toenadering die, in betrekking tot de voorgestelde kiesreebt-uitbreiding, in de gelederen der antirevolutionairen al meer openbaar wordt. Nadat de heer Beelaerts van Blokland voor eenige dagen in eene politieke rede te Steenwqk gehouden, had betoogd, dat de voorgestelde wet voor ons niet te aan vaarden is, vraagde hijmoet het ontwerp

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1