1893. No. 60 Zaterdag 18 Februari. Zevende jaargang VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIES G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. „Om de kwestie heen draaien". Schetsen over Middelburg. ONS BINNENHOF. Goes. Ia de donderdag gehouden ver gadering der antirevolutionaire kiesvereni ging waren door het gelijktijdig vergaderen van andere vereenigingen slechts 26 leden aanwezigbij de bespreking van verschillende candidaten voor den gemeenteraad bleek dat verschillende ingezetenen voor een mogelijke candidatuur hadden bedankt. Ten slotte werd uit een drietal candidaten met meerderheid van stemmen benoemd de heer J. DONNER; deze is dus de candidaat der kiesvereeniging. Kapelle. Dinsdagavond trad voor een talrijk publiek in de zaal der Chr. Jonge- lingsvereeniging op uitnodiging van de antirevolutionaire kiesvereeniging alhier op de heer C. J. Huvers, lid der provinciale staten, met een rede over «De sociale quaestie». Kerk, School en Zending. BE ZEEUW. UITGAVE VAN si.kin MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent Prgs per drie maanden franco p. p. 0.95. en Familieberichten van 1 5 regel? 50 cent; iedere regel Enkele nummers f 0.02®. meer 10 cent. Wie doet dat? Wel de redacteur der Middelburgsche courant. Deze had, sprekende over een verkiezing in Leeuwarden, daarbjj gehaald de verkiezing in het district Mid* delburg. Nu antwoordde hierop, zooals nog al voor de hand ligt, de ondergeteekende; deze zeide«ragnheer de redacteurde gevallen staan niet gelijk, dat vergeet ge, en daarmee vervalt uwe geheele redeneering.» Wat had nu een logisch man, als de redacteur der Middelburgsche courant is moeten doen Immers moeten aantoonen dat zjj wel gelijk staan, of andere gronden voor' zijne beschuldiging, indien hij tot de fierheid niet komen kon om haar in te ti ekken, moeten aangeven. Hg doet echter het een noeh het ander; maar schrijftlVs kolom, om alles heen draaiende als een mug om de kaars. Van speculatie slechts loopt voor ingewijden zijn schrijven over. In den aanhef reeds heet ons blad «het Goesche Christelijk Gereformeerd Kuype- riaansch orgaan». In deze woorden hebt ge, als van iemand, die zjjne beschuldiging niet goedmaken kan en alzoo den slag verliest, maar nu boos wordt, drie hatelijk heden tegelgk. «De Zeeuw» heet, zooals altijd als de redacteur der Middelburgsche boos is, «.het Goescheorgaandan «het Christelijk- Gereformeerddaarna nog erger: «het Kuyperiaansch» orgaan. Het is voor de antirevolutionairen «der Nederlandsch hervormde Kerk» om het weg te smijten en het voor altoos in te ruilen voor de Middelburgsche courant. Mocht dit gebeuren dan had de Middel burgsche haar doel bereikt en voor den heer Fokker, die nu al meer dan eenmaal op het schild gedragen wordt, den weg gebaand tegen eene aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer. Op al de logische redeneeringen van den redacteur in te gaan nu het punt in kwestie daaronder begraven is, zal ik niet doen. Het is duidelijk genoeg dat hij van den heer Smeenge en van eigen vroegeren ijver voor den persoonlijken dienstplicht thans liefst zwijgt Slechts deel ik den redacteur dan ook nog mede, dewgl hg daarin veel belang blijkt te stellen, dat de woorden: «Christelijk historisch» alleen weggenomen zijn, om eenige plaats te winnen en dat zg weer boven ons blad komen zoodra het vergroot of meermalen uitgegeven wordt. Voorts, dat ik over Colorado niet geschre ven heb, om bgv. Prof. Noordtzjj te sparen; immers door mg is gezegd dat ik van eerst af geen vertrouwen in de zaak had FEUILLETON. XVI. «Dit compt al 't samen ivt Luthers Doctryne Wglen Mevr. Bosboom-Toussaint koos dit woord van Anna Bjjns, ah motto voor haar beroemd werk «Het huis Lauernesse» en ik weet geen korter en kernachtiger woord om het verloop derf Middelburgsche geschie denis van 15501575 te teekenen dan dit. Luther! wat vreeselgke naam indeooren van iederen katholiek, opgevoed in de vreeze van Paus en Priesterschap. Luther! was hjj niet de verpersoonlijking van Satan op aarde, de aartsketter, de afvallige Augustijner. Luthers doctryne 1 Was zijn leer niet de revolutie 1 Had hg niet met stoute hard nekkigheid den Paus, het zichtbare hoofd der kerk, den vertegenwoordiger van Christus op aarde, de gehoorzaamheid opgezegd 1 Luthers doctryne! was dat niet het inbegrip van ketterij en scheurzuchtEen God tergende leer die ten bloede toe moest worden tegengestaan Geen naam zoo gehaat in Europa als die van dezen Hervormer. Maar voor hoe vele duizende harten wees Luthers doctryne niet den weg des behouds, en daarom was dan ook in Europa geen naam zoo geliefd als die van den monnik van Erfurt. De doctryne van Luther! Onze koninklijke dichter da Costa vertolkte ze in deze schoone woorden: 't Geloof. De zaligheid wordt door geen doen verkregen Van menschen. Ze is Gods werk. Ge rechtigheid en heil, Voor schat nosh wijsheid, voor geen boete of aflaat veil, li gave van Zjjn liefde aan zondaars, 't Eeuwig leven; Geloot in Christus en Zgn zoenbloed is gegeven. Er werd op gewezen om te doen uitkomen, dat gij in uwen tuin veel meer vuil hebt, en dAt wees ik daarna aan. Maar gij, redacteur der Middelburgsche Couranti wilt het niet erkennen eu kunt het niet tegenspreken. En ben ik «onbevoegd» om over Colo rado mee te spreken welnu laten we dan zeggen, dat gij bevoegd zjjt over alles te schrijvendoch vergun mij de vrijheid om, waar gg de rol van den zedemeester ver vult en mjj een tekst uit onzen Bjjbel voorhoudt, te zeggen dat, wanneer een zeker iemand, die een zeer leeljjken naam heeft, ons belijdend volk met een tekst uit den Bijbel tegemoet treedt, altijd gezegd wordt: «Dat loopt op misleiding uit.» En hoewel gij u blijkbaar bevoegd rekent om mg uit de Heilige Schrift te onderwijzen, verzoek ik u evenwel het mij ten goede te houden dat ik niet zonder vrees voor dergelijke misleiding ben, en het daarom van de hand wijs. Misleiding toch is nog erger dan om eene kwestie heen draaien. Daar komt bjj dat zij die met teksten uit den Bgbel als zedemeester optreden zich ook als theoloog voordoen. De redacteur van de Middelburgsche Courant, note bene de theoloog en de zedemeester, waar het de vraag geldtmogen de dienaren van Jezus Christus ook werkzaam zijn om het Koninkrijk van hunnen Heer, als het zuur- deesem van het leven, in al zijne geledingen te doen gelden en werken. Hij, de bevoegde, theoloog en zedemeester, die niet slechts Ds. Littooy, maar Groen v. Prinsterer, Dr. Kuyper, Dr. Rutgers, Ds. Donner,Otto Funcke, Spurgeon, Dr. Bronsveld en zoo velen meer als daar anders over denken, les geeft met den Bijbel in de hand 1 Dat is niet «met Homerus indutten»; maar met Nebucadnezar een zekere hoogte beklimmen. Doch het denkend deel dat geen andere bladen dan die van het denkend deel leest verkneutert zich en bewondert, en zie, dat is al veel gewonnen. Middelburg L. 17 Februari 1893. Ziedaar de strgd die het tijdperk be- heerschte waarheen nu de geschiedenis ons heeft geleid. Bisschop de Castro zag er blijkens zijn schrijven nog weinig van. En de aanzienlijken? Simon Simonszoon Cost, scepen der stede van Middelburch, noemde de kleine gemeente die (Luthers doctryne liefhad «een hoop rabbauwen ende vyle personen, die nyet te verliesen en haddien». Straks zullen we zien dat reeds sinds 1523 de vervolgingen tegen de aanhangers der nieuwe leer in Middelburg aangevangen zgn, dat de kleine gemeente zich onder ver drukking en lgden heeft ontwikkeld, en, deelgenoote in den algemeen en strijd en nood, in 1566 voor 't eerst de kerk der Hervorming tot openbaring heeft gebracht. Maar vóór we dit belangrijk deel onzer geschiedenis gaan behandelen, eersteen woord over de geschiedenis van Middelburg in *t algemeen, gelijk die thans voor ons open ligt. De geschiedenis van Middelburg is ook daarin aan de vaderlandsche geschiedenis gelijk dat zg de opening harer verzegelde boeken aan de negentiende eeuw dankt. Geljjk mr. Groen van Prinsterer de Archieven van het Huis van Oranje-Nassau heeft ge opend en John Lothrop Motley de archieven in Spanje en de Zuidelijke Nederlanden heeft doorwerkt en daardoor de opkomst der Nederlandsche Republiek heeft kunnen teekenen, zoo heeft dr. van Vloten het Proces-verbaal over de beroerten in Middel burg in de jaren 15661567 der vergetel heid ontrukt. Mr. J. H. de Stoppelaar heeft het oud archief der gemeente Middelburg geopend en de heer M. H. Kesteluo heeft in de oude stadsrekeningen van af 1365 eene bijdrage geleverd tot de kennis van onze oude stad, die in belangrijkheid beide voorgaande stukken evenaart, voor allen die, naar da Costa's zinrijk woord, zich niet hebben gespeend aan de kennis van historie en ruïnen. Tot het begin onzer eeuw waren voor den Mogen nu al onze vrienden maar getrouw opkomen en zich niet door persoonlijke ingenomenheden laten terughouden. De heer D. Cappon heeft bedankt als lid van het bestuur der kiesvereeniging. Als rechtspersoon is erkend de «Ver- eeniging tot stichting en instandhouding eener school met den Bgbel aan den Oostdgk behoorende tot de gemeenten Krabbendgke en Kruiningen te Krabbendgke. Hare statuten zgn opgenomen in de «Staatscourant» van 16 dezer. Spr. toonde aan dat gelijkheid niet be staanbaar is in de maatschappij, evenmin als in de natuur. De zonde is oorzaak der sociale quaestie, wat uit de Schrift wordt aangetoond. Zoo ontstond het recht van den sterkste. Spreker herinnert aan Heloten, Plebejers, Kaas- en Broodvolk. Tegenover de zoogenaamde heidensche oplossing der sociale quaestie door slavernij, strenge tucht en geldregeling, staat de aanvankelijke christelijke oplossing met haar vrijwillige bijdragen. Maar in de middel eeuwen was de kerk uitgevallen uit hare vastigheid. De hervorming bracht verademing, doch de mishandelingen die tot den Boeren krijg leidden waren niet op eens gestuit. Spr. stond achtereenvolgens stil bij Wederdoopers, Thomas Moores, Luther; schetste de treurige toestanden, o. a. op Zuid Beveland; de godsdienstlooze overheid, de volkssouvereiniteit, de fransche revolutie ook in Nederland overwinnende, de Ency- clopaedisten, de Société des Egaux, Saint Simon, Bazarre, Enfantin, Fourier, om ten slotte de illusiën te beschrijven van den sociaal democratischen staat zooals die o. a. door mr. Troelstra geleerd wordt. Spr. bestreed het socialisme op vele punten doch wees op tal van verbeteringen ook op landbouwgebied, die broodnoodig zijn ten slotte al zijnen hoorders, ook die droomen mochten van aardsche gelijkheid, toewen- schende eenmaal de gelijkheid te mogen kennen, als het woord vervuld wordt«dat wjj Hem zullen gelijk zijn». De heer Oele dankte den spreker die met belangstelling was aangehoord. Naar gemeld wordt, heeft de heer Oppedgk, lid der Tweede Kamer voor het geschiedvorscher slechts enkele losse aan- teekeningen over de geschiedenis van Mid delburg toegankelijk, een bepaald, meest al klein tijdvak behandelende. Het belangrijkste van deze stukken ver scheen in 1774 van de hand van den pre dikant Adrianus van 's Gravenzande en had dezen verbazend langen titel «Tweede Eeuwgedachtenis der Middelburg sche Vrijheid zoo in den godsdienst als burgerstaat. Historische aaneenschakeling van gebeurtenissen der stad Middelburg in Zeeland, ten tijde der Nederlandsche be roerten. Doch, inzonderheid gedurende de benauwinge en beleegeringe dier stad, be nevens het daaropgevolgde overgaan derzelve aan den Heere Prinse van Oranje en Nassau, Willem den Eersten. Glor. Ged. den XX Febr. MDLXXIV. Bg gelegendeid der tweehonderdjarige nagedachtenisse. Gods dienstig gevierd XX Febr. MDCCLXXIV. Uit gedrukte, en veelerlei ongedrukte stuk ken, alsmede uit de stads-archieven te zamen gebracht, door Adrianus 's Gravezande, Be dienaar van 't Heilig Evangelium te Middel burg, en lid van 'tZeeuwsch Genootschap der wetenschappen te Vlissingen. Te Mid delburg bij Pieter Gillissen MDCCLXXIV». Zoo schreven onze vaders de titels hunner werken. Wij zijn het korter gewoon. De eerste, woelige helft der negentiende eeuw, de Fransche overheersching, de Re stauratie en het conflict met België was voorbij en nu kwam een rustige tijd die gelegenheid gaf tot onderzoek. Tusschen de grauwe muren van ons stadhuis zaten de muffe paparassen van vorige eeuwen opeen gepakt en door elkander. Mr. J. H. de Stoppelaar toog aan den arbeid, hij arbeidde jarenlang, eerst aan de Schelde- boorden, later in het zonnige Nijldal en legde in een lijvig boekdeel de vruchten van zijn arbeid neder, die tqdgenoot en nakomeling de weg zullen wijzen op het duistere gebied der Zeeuwsche oudheidkuude. Van de oude stadsrekeningen waren die kiesdistrict Harlingen, weder een aanval van beroerte gehad, en hebben de genees- heeren hem thans bepaald aangeraden om voor die betrekking te bedanken. Bg koninklgk besluit tot burgemeester van Domburg benoemd E. L. Baron van Hardenbroek van Lockhorst, rentmeester van het kroondomein Middelburg. Geref. Kerken. Bedankt voor Rotterdam door ds. C. v. Proosdjj te Baarn. Utrechtsche Zen dings vereeniging. Zendeling Jens te Doreh meldt van maan den van strjjd, zorg en krankheid, doch tevens van uitredding en zegen. Had tens zijn gezin ternauwernood voedsel meer door vertraagden maildienst werd een zijner kweekelingen zelfs krankzinnig, moest op een zijner helpers tucht geoefend, wegens overtreding van 't 7de gebod de Heer hielp, sterkte en zegende hem. Zijne school kwgntzjj telt soms maar een paar leer lingen. Jens laat zjjn helper thans vooral materiaal voor een kerkje verzamelen. Eeni- gen tijd heerschte in Dofbh een oproerige geest, doch sedert is 't rustiger geworden. Veel belangstelling voor 't Evangelie vertoont zich echter niet. 't Volgende ontleenen wij aan een brief san Br. Van Balen Windessij. Is 't voor alle menschen noodig, dat zg in hunnejeugd geho irzaamheid leeren, voor wilde volken niet 't minstzjj toch zijn op later leeftjjd meestal geheel of grootendeels vrjj in hunne handelingen en wil men van hen geordende gemeenten vormen, zoo heeft men hen in hun jeugd aan tucht en regel te gewennen. Vooral geldt dit van de Papoea's, die altijd tot losbandigheid genegen zjjn en immer moeten nagegaan worden. Van Balen heeft onder- andere een 40 jarige vrijgekochte slavin in huis, die, met een knaap van 9 jaar, telkens en telkens hem tracht te bestelen of te beliegen. Bedoelde vrouw, die eens haar «man» en kind ontvluchtte in eene prauw, wijl men haar had uitgescholden, hoort reeds 9 jaar 't Evangelie, doch onthoudt er niets van hoewel zjj oveiigens geen slecht geheugen heeft. Een jongen, mede een vrijgekochte, (eert vlug, doch is mede niet eerlgk. Van enkele meisjes heeft de zende ling meer genoegen. Vooral Zr. Van Balen weet dezen te leiden en aan zich te verbinden. Zij houdt schooi. De zendeling begint nu wat meer gemakkelijk in 't Windessisch te spreken. De inlanders luisteren met aandacht en spreken samen over 't gehoorde. Soms bewgzen huune gebaren, dat zg eenigs- van at 1450 bekend. Enkele mannen, die de historie hadden beoefend, vooral de heer de Pon die in 1780 en volgende jaren de stadsrekeningen excerpeerde, en de heer 'sGravesande maakten zich op dit gebied verdienstelijk. Toch was hun arbeid, wellicht door gebrek aan hulpmiddelen, onjuist en onvolledig. In 1841 werd het archief ten stadhuize aanwezig, naar andere lokalen overgebracht, en toen kwamen in een toren van dat gebouw de rekeningen 13651449 te voorschijn. Mr. G. N. de Stoppelarr, destijds secrel taris der gemeente, had zich de moeite gegeven deze rekeningen na te zien, te bestudeeren, en eene bloemlezing uit deze rekeningen lag nagenoeg voor de pers gereed, toen een brand in 1870 zjjne woning en bibliotheek, en ook dezen jarenlangen arbeid vernielde. De heer H. M. Kesteloo, secretaris van Domburg is tot dezen arbeid ingegaan, en heeft in de Archiven van het Zeeuwsch Genootschap der wetenschappen eene bloem lezing gegeven van deze stukken die vee- belangrijks bevattei In den nazomer van 1566 zond Koning Filipe twee hooge rechtsbeambten, de heeren mr. Anthonis de Meulenaere en mr. J. Auxtruges, raadsheeren te Mechelen, naar Middelburg, om een onderzoek te doen naar de troebelen daar voorgevallen. De pro cessen-verbaal van hunne verhooren rusten onder 't stof der eeuwen in het Belgische Staatsarchief te Brussel. Het was daar dat dr. J. van Vloten deze vond, en als belangrijke bijdrage tot de kennis van het rumoerigste tijdperk der Middelburgsche geschiedenis deed uitgeven. Mr. J. H. de Stoppelaar, de heer H. M. Kesteloo en dr. J. van Vloten hebben den weg gebaand tot meer volledige kennis van het verleden, en het is, door deze heeien voorgelicht, dat wij onzen lezers gaan verhalen wat daar in Middelburg «comt tvt Luthers doctryne.»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1