1893, No. 58 Dinsdag 14 Februari. Zevende jaargang VERSCHIJN PRIJS DER ADVERTENTIE!* G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. meer 10 cent. „Het droeve figuur." LANDBOUW. T UITGAVE VAN elk en MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent Prijs per drie maanden franco p. p. f 0.95. en Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers f 0.02». De antirevolutionaire party, zegt de redac tie van de Middelburgsche courant, leed eene zeer groote, zedelijke nederlaag, door de verkiezing van den heer Gerritsen, die in het district Leeuwarden met behulp dei- antirevolutionairen gekozen is. Teneinde die groote, zedelijke nederlaag en het droeve figuur, dat onze partij in de oogen der Middelburgsche courant maakte, in het licht te stellen, wyst zij op hetgeen onzerzijds indertijd in het district Middelburg om des geloofswille tegen Arie Smit ge schreven is. Het is echter jammer, dat z\j ten eenen- male vergeet, dat de gevallen volstrekt niet gelijk staan. Hier ging destjjds de strijd, om een belijder of een niet belijder van het Evangelie Gods, daar [in Leeuwarden] moest men, toen de eigen candidaat was uitgevallen, kiezen uit twee mannen, die beiden uit de beginselen des revolutie leven; doch, waarvan de een, de niet gekozene, behoort tot de oude liberale partij, de party die een halve eeuw met de meeste willekeur heeft geheerscht, die zich hèt volk, dè natie, het alleen denkend deel onzes volks waande, die door haar overmoed en theorieën de school godsdienstloos, de kerk modern en leeg, de maatschappij genotzuchtig, krach teloos en revolutionair heeft gemaakt; terwijl de ander behoort tot de meer geavanceerde liberalen, die, in den Amsterdamschen ge meenteraad, toonen, dat zij bezuiniging en gelyk recht voor allen willen, die blyken geven, dat zij de kerk mee willen losmaken uit de onzalige, vernietigende omarming van den Staat. Als de antirevolutionaire partij, die alleen met de Roomschen tot principiëele oplossing der schoolkwestie kón komen, weldra met het jonge, meer rechtvaardige en eerlijke geslacht der liberalen ook weer éen of meer kwestiën kan oplossen, dan zal zy het niet laten. Ze verlangt zelfs daarnaar. Het zal verademing geven. Wordt de kerk vrij gemaakt, dan herleeft ze ook in de kringen waar ze nu wegsterft. Helpen daaraan de thans door de liberale partij, hier en daar, gevleide synodale-antirevolutionairen dan krygen ze wellicht nog afrekening, terwijl ze als zy by het denkend deel blyven en geheel overloopen, deze zonden zullen moeten boeten door ledig uit te gaan; want de scheiding komt. Begenadigen de opkomende radicalen hen alleen er wee, dan zullen zij dat doen in den geest van de dissertatie van Mr. Heineken, waarbij byna alles als reeds lang aan den Staat vervallen wordt verklaard. Dit is zeker, mijnheer de redacteur der Middelburgsche Courant! wanneer onver hoopt in ons district de gevallen staan gelijk ze in Leeuwarden stoaden, dat de antirevolutionairen dan ook doen zullen, wat onze partjjgenooten daar hebben gedaan. Dat zullen ze doen, al staat het bij hen vast dat gij dan de woorden zult herhalen: «Altijd schermt de antirevolutionaire party met de kwestie van geloof en godsdienst, naar hare bekrompen opvattingen», want we weten dat uwe opvattingen van geloof en godsdienst zóó onbekrompen zijn, dat gy het geloof en den godsdienst des Bijbels reeds lang er aan gaaft, soms zelfs den spot er mee dreeft. Doch wij veroorloven ons U te vragen wie zaait er wind en oogst er storm, gy of wij Zijn de mannen, die als zy er kans toezien alles onderstboven keeren, uwe of onze geesteskinderen Treffen wij hen aan in de streken waar geloof en godsdienst in eere zijn, of daar, waar de liberalen en modernen het volk er van hebben beroofd? Inderdaad, gij hebt in uw eigen met onkruid bezaaiden tuin zooveel te wieden, dat gij geen tyd hebben moestom u met onzen nog niet zoolang aangelegden tuin te bemoeien. Om een kleine, voorbijgaande teleurstel ling van eenige menschen in Colorado moest gij «De Zeeuw», die, naar het my van eerst af voorkwam, in den heer Zout man te groot vertrouwen stelde, er geen zoo groote griet van maken; immers uwe cou rant en partij heeft de geheele Natie teleur gesteld om maar niet te zeggen naar den rand van den afgrond gevoerd. Of is, door het zingenot dat gijlieden verschaft en in de hand gewerkt hebt, de tevredenheid ver kregen zijnj door uw zoogenaamd neutraal- onderwijs de gevangenissen gesloten, is door uw ongeloof en door de godsdienstloosheid, die er noodwendige vrucht van is, het karakter, de rust en de kracht verhoogd? Blijkt het niet, dat het wilde kolokwin ten zyo, die gylieden in den moespot ge sneden en het volk te eten gegeven hebt? Wordt in het Noorden en elders het geroep al niet gehoord «Mannen, de dood is in den pot» En herinnert gij u niet dat, toen in dertijd de heer Smeenge hier voor uw partij optrad en over den persoonlijken dienstplicht sprak, onder toejuiching van uwe partygenooten, deze heer zeide op de liberale party kan Bergansius rekenen, maar of de anti-revolutionairen met het oog op de roomschen er nog niet wat op vinden, dat is de vraag». Doch waren het niet de hoog geprezen liberalen, die door allerlei gerekte redevoe ringen den wagen van Bergansius vlak vóór de verkiezingen in het zand lieten zitten, om zeer kort daarna op vele plaatsen met de gesmade Roomschen haod aan hand te gaan en ter wille van hen den persoonlijken dienstplicht zoo achter de hand te schuiven, dat een ieder gevoelt, dat het eerst uitge schreeuwd landsbelang eenvoudig aan het partijbelang is opgeofferd Daarover nu zwygt of dat vergoelijkt uwe courant en uwe partij. Om op het kussen te komen eo te blyven en om als altijd al de posten alleen met uwe mannen te bezetten, hebt gijlieden, inzake den persoonlijken dienstplicht al uw ijver van toen aan kant gezet. Genoeg, om u te doen gevoelen dat er voor de woorden «.Het droeve figuurnog wel een beter plaatsje is. MiddelburgL. Tragisch is het einde van den grooten Franschman, den 87 jarigen De Lesseps. Wie had ooit kunnen denken dat deze gebieder der zee, die den oceaan binnen enge wanden wist te kluisteren, kindsch en der dagen zat eens zijn roemloos levens eind verbeiden zou in een strafgevangenis; en wat nog vreeseljjker is, dathy naduizenden te gronde gericht te hebben, geen weet zou hebben van den storm, die deswege over zijn hoofd moest losbarsten. In de laatste dagen had de oude man een enkel oogenblik van helderheid, waarin hij eenig flauw besef had van zyn ver schrikkelijk lot en in den angst der ver twijfeling om zijn zonen riep: «Charles! Charles I waar zijt gij toch?» Maar Charles kwam niethij zat zelf gevangen. Hier zou de lier van Shakespeare noodig zyn om deze tragedie te vertolken. Niet ten onrechte vergelijkt men den ouden ingenieur met Oedipus, den held der Grieksebe oudheid, die groote daden dsed, doch van het eene ongeluk in het andere viel, om eindelijk door bloedschande vervolgd, en van het licht der oogen beroofd, door een zwakke kinderhand geleid, ongezien eo ongetroost weg te sterven. Zoo vergaat de roem der wereld. Rampzalig die geen andere eerzucht te bevredigen weet dan die welke het stempel der vergankelijkheid draagt; geen andere eer kent, dan die hij van anderen neemt. Hem ontbreekt de roem des geloofs, wanneer het andere hem ontzinkt; de troost der hope op den eenigen Naam, wanneer de gerechtigheid hem treft en schande en schaamte hem achtervolgen. Ferdinand De Lesseps blijft in de ge schiedenis der groote mannen, voor wie de grootheid zoeken langs ongerechtigen weg, een baken in zee. Spreek uit Uidipus. Dat de Minister van Marine gunstig heeft beschikt op het adres der Kamer vao Koophandel te Middelburg, oir. de sche pen voor de Marine benoodigd in ons land te doen bouwen, strekt ons zeer tot blijd schap. Het moest eigenlijk van zelf spreken, dat de zuur verdiende belastingpenningen niet in het buitenland verwerkt worden. Dat de werf «de Scheldeeen werk van ruim zeventien ton gouds is opgedragen, en daardoor in st«at is gedurende een paar jaren tal van nijvere handen aan 't werk te houden is ons een oorzaak van groote vreugde. En ook vinden we het volstrekt niet be droevend dat ook in dit opzicht de natuur weder boven de leer gaat. De meest ver stokte vrjj handelaar, de man die het meest atkeerig is van protectionisme komt voor de vaderlandsche nijverheid toch ook een woordje doen. Dan vallen de theorieën en het hart komt boveD. Als er nood is dan zijn er maar weinig principiënreiters, die van de leer uitgaan de wereld kan vergaan, als mijne theoriëen maar leven. Dan, als er nood is, zijn we weer één, al is 't ook dat men zoo'n beetje draaien moet met zyn theoriëen. 't Is toch wat te zeggen met die ar menzorg. Onze kassen zyn tot den bodem toe ledig. Alleen onze kerkelijke diaconieën hebben nog wat kapitaal in de doode hand, maar zij mogen er niet aan komen zonder permissie van hooger hand. En de behoeftigen vermeerderen maar steeds. Mijn wyk is niet zoo heel groot zei een arm verzorger en ik had deze week eene vrouw jdie geen man gehad heelt of heeft en toch een kind, meteen briefje van den docter eene verlaten vrouw met twee kleine kinderen eene vrouw wier echtgenoot het tot een plaatsje in de gevangenis had gebracht eene vrouw die weggeloopen was van haar iqnn die een dronkaard is en voorU eenige werkelijk behoeftigen door ziekten fln ou derdom. 'k Heb het nooit zoo beleefd, waar moet het toch heen Ja, waar moet het heen? Naar het Elberfeldsche stelsel of naar Staatsarmen zorg Ach, gelooft het toch niet. Als de kerk vaststonil en onveranderlijk al tyd door, met woorden en werken, als een duizendvoudige telefoon, op allerlei toon en allerlei wyze maar hooren deed zoekt, gij en uw huisgezin, eerst het koninkrijk Gods. Zou er dan in een kwart eeuw niet wat verandering te bespeuren zyn? De voorzitter van Patrimonium te Am sterdam zei onlangs dat er zoo opmerke lijk weinig leden van Patrimonium by de werkloozen ingeschreven waren. Dat is, als we ons niet bedriegen, oreral de ervaring. Zij die hun leven niet in de wereld maar in de kerk vinden, leven in den regel soberder, rustiger. jZjj hebben een steun in 't leven, hechten zich meer in dan kring waarin zy leven. En als dan de neigingen des levens zich nog wat verder uitstrekken dau tot de kerk, als dan de strijd kan aangebonden worden om eenmaal de kroon der eeuwige heerlijkheid te verwerven, dau behoeft niemand u meer te komen leggen, dat de Godzaligheid een groot gewin is, hebbende de belofte ook des tegen woordigen leveng. Dat is dan geen geloot meer, maar zeker weten. En die wetenschap wordt ervaring. 13 Februari 1893. MIDDELBURG. In de Gemeenteraads vergadering woensdag 16 Februari te 2 uur zullen onderstaande zaken behandeld worden lo. Ingekomen stukken2o. Adres Spoors en Sprenger betreffende afkoop cijn zen met voorstel van B. W. 3. Rekening Kamer van koophandel en fabrieken over 1892. 4o. Tweede suppletoir kohier inkom stenbelasting 1892. 5o. Voorstel tot verhu ring van eon gedeelte van het waaggebouw. 6o. betreffende af- en overschrijving be grooting schutterij 1892. 7o. tot wijziging verordening cursus tot opleiding van hoofd onderwijzers. 8o. tot toekenning gratifica tiën uan het hoofd en een onderwijzer der herhalingsklassen van school B. 9. Nader adres van het bestuur der Chr. burgerschool om afstand van grond, deel uitmakende van het perceel der gemeente in deWagenaarstraat wijk D. no. 78,m8t rapport van B. enW. 10- Voorstel tot nadere vaststelling tot hef fing eener plaatselijke directe belasting op de inkomsten en tot vaststelling verorde ning op de invordering dier belasting, llo. Voortzetting behandeling voorstel tot ver harding weg Oranjezon, naar aanleiding van ingekomen plannen van den gemeente bouwmeester By kon. besluit is benoemd tot rykslandbouwleeraar dhr. I. G. J. Kake- beeke te Goes. En eervol ontslag verleend aan dhr. W. J. Wendel als directeur der rijkskweekschool te Middelburg voor on- der wijzers. Naar het Vad. verneemt zal in de VereenigiDg voor de Statistiek dezen zomer een debat gehouden worden over het gemeentelijk belastingstelsel. De be raadslaging zal worden voorbereid door praeadviezen, die gegeven zullen worden door de heeren rechtsgeleerden Godin de Beaufort (oud minister), Fokker (lid der le kamer), v. Nierop en Sickenga. Zooals men weet heeft deze laatste zijn ingeno menheid indertijd betuigd met de blijvende verbetering van ons gemeentebelastingstelsel die door minister Godin de Beaufort voorge steld doch door deze regeering ingetrokken en door een noodwetje tot tijdelijke voorziening in den nood van sommige gemeenten vervangen was. Het voorioopig programma van da algemeene tentoonstelling van werktuigen, te houden den 14 Juni 1893. door de maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, op eene weide van den heer A. van der Burght, buiten de Oudelandsche barrière te Tolen, kondigt de navolgende Prijzen aan lo. De meest volledige verzameling van landbouw-werktuigen le pr. van f200; een 2e van f 100. 2o. De meest volledige verzameling van zuivel-werktuigen. Een prijs van f100. 3o. a Een handcentrifure. le pr. 150; 2e f 25. b. Een boterkneedmachine. 1 pr. f25. 4o. De meest volledige verzameling van werktuigen voor grondbewerking, le pr. f 752e f25. 5o. Een petroleum motor, beneden 8 effectieve paardenkrachten, le pr. f 200 2e pr. f 100. De mededinging naar de uitgeloofde prijzen is voor een ieder vrjj. Aangifte ter mededinging behoort voor de groepen 1, 2, 3 en 4 te geschieden voor 15 Mei 1893 en voor groep 5 voor 15 April 1893 aan den heer I. G. J Kakebeeke, algemeen Secretaris der Maat schappij te Goes. De werktuigen moeten door de inzenders vrachtvrij op het terrein der tentoonstelling worden aangevoerd en door hen behoorlijk opgesteld ter piaatse, aan te wjjzen door de regelings commissie voor de tentoonstel ling. Voorzitter dic-r commissie is de heer J. W. Wagtho te Tholen, die behoudens de in het programma gegevene, alle moge lijke inlichtingen geeft. Voor de aangifte van petroleummotoren, genoemd onder groep 5, moet onder meer in acht genomen worden By de aangifte moet gevoegd zyn een teekening waaruit de grootte der verschil» lende onderdeelen (zuiger, krukas, vlugwiel enz.) blijkt. De kosten van dea arbeid zullen bij de beoordeeling een groot gewicht in de schaal leggen, de effectieve en zoo mogelyk ook de Indicateur paardenkrachten zullen gemeten worden. Voor de effectieve paardenkrachten zal gebezigd worden de vang van Brauwer met een middellyu van 2 Meter die aan het vliegwiel vast geschroefd wordt. Zoo spoedig mogelyk na de ontvangst der teekening zal eene opgave verstrekt worden voor de te maken inrichtingen om bovengenoemd instrument te kunnen aanbrengen op voorstellen hier omtrent zal zooveel mogelijk acht geslagen worden. De noodige petroleum zal toegewogen worden. De inzender moet voor het noodige perso neel ter bediening der machine zorgen. Over het onderzoek der werktuigen zal een uitvoerig verslag verschijnen. By gelegenheid van deze tentoonstelling zal de afdeeling Tholen der Maatschappij eene Aldeelings-Tentoonstelling houden van Paarden, Rundvee, Schapen, Varkens, enz. De leden der Maatschappij alléén hebbed het recht om met hun vee te dingen naar de prijzen by deze Afdeelingstentoonstelling van vee uitgeloofd. Van het werkje: «Hoe kunstmest gebruikt moet worden» door K. de Vriese, verscheen binnen 1 jaar tjjds reeds de 3e druk. Wel een bewijs dat hier een onder werp behandeld wordt, dat aan de orde van den dag is. 't Is niet meer de vraag «moet er kunst mest gebruikt worden», neen daarvan is men algemeen overtuigd, maar hoe moet het gebruikt worden? De heer de Vriese heeft het voorrecht dit op eenvoudige, duidelijke wijze mee te kunnen deelen en dit heeft hij in het bovengenoemd weikje gedaan op een wyze, dat er binnen zoo korten tijd reeds tweemaal een herdruk van moest verschijnen. Ook vindt men er in de resultaten, die men in de provincie Groningen in 1892 verkreeg, met de ontgin ning van veen- en zandgronden, alleen door kunstmest. Meerdere aanbeveling te schrijven voor dit kleine boekske, dat eigenlyk zich zelf aanbeveelt, achten we onnoodig. Het zal zijn weg wel vinden. Uitgedorscht graan, dat géruimen tyd op den zolder ligt, zonder dat 't dikwijls ver schoven of omgewerkt wordt, verkrijgt lichtelijk een onaangenamen reuk, die zelfs op den smaak van het btood overgaat Dit kwaad kan daardoor worden verhelpen, dat men het uitgedorschte graan niet van 't kaf zuivert, maar 't met kaf en al zoldert, om 't daarna bij gebruik schoen te maken. Is het graan muf zoo kan men dien geur wegnemen door er een hoeveelheid stof

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1