Schetsen over Middelburg. ONS BINNENHOF. Kerk, School èn Zending. li KCIITSZ A K EX. Gemengde Berichten. nig de uitslag ook moge zijn, staat dit vast, dat er ter goeder trouw gehandeld is om zuchtende landgenooten aldaar eene betere toekomst te openen De beste be doelingen zijn echter geen waarborg tegen dwaling. Utrecht, De Directie der Emigratie 23 Jan. Maatschappij. Gedachtig aan het «hoor en wederhoor» of aan het gewone gezegde van een ouden rechterals uw tegenpartij spreekt als gij dan hebt gij gelijk, nemen we dit stukje op zonder e- iets bij te voegen. De tjjdingen door ons uit bekende bron ontvangen of uit couranten die publiek eigen dom zijn, vertaald, hebben we naar waarheid medegedeeld. Ook dit stuk mocht in de verzameling, die we ons voorstellen te vormen over de nederzetting in de San Louis Vallei, niet ontbreken. 1 Februari 1893. De heeren Oppedijk en Huber leden der '2e Kagfc§r wenschen met eenige ande ren in FrieSand vergaderingen te organi- seeren teneinde meer voeling te krjjgen tusschen de antirevolutionaire kiesvereeni- gingen en kiezers. In de le vergadering zullen optreden de heeren Huber met het onderwerp Kiesrechten Hoogeboom mo. Sociale toestand in ons gewest. Er zal ooa debat zijn. St. Maartensdijk, 31 Jan. In de heden genouden gemeenteraadsvergadering is met algemeene stemmen besloten eene paardenmarkt in te stellen, welke zal ge houden worden den eersten Donderdag in de maand Juni. Wemeldinge. Daar de eigenaar van het Zondagschoohokaal, ondanks verleende toestemming de vergunning aan de kiesver- eeniging om het lokaal te gebruiken, thans introk, zal de vergadering thans gehouden worden in het lokaaltje der Chr. Jongelings- vereeniging heden, Donderdagavond 7 uur. Men vraagt zich af, of hier de goede trouw in acht genomen is Immers het bedoelde lokaal is tot stand gekomen van giften van alle christenen te Wemeldinge, zonder min derheid van kerkelijke richtingwijl van Christelijk Evangelische zqde beloofd was dat het voor alle mogelijke christelijke doel einden zou gebruikt worden. En zie de eerste gelegenheid de beste om die belofte gestand te doen, worden de vrienden door den onbekenden eigenaar aldus in de kou gezet. Hier moeteen misverstand in het spel zijn Goes De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad. vacature-Hildernisse, is bepaald op Dinsdag 28 Febr. en de her stemming zoo noodig op Dinsdag 14 Maart a. e. lerseke. Spoedeischende raadsvergade ring vao Maandagavond 7Va uur. Aanwezig 9 leden, afwezig de heer Sauer, voorz. de burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. De voorz. deelt mede dat zich 2 sollicitanten voor de betrekking van gemeente geneesheer hebben aangemeld, nameljjk de heeren J. G. van Klinkenberg, arts te Amerongen en J. J. A. L. van Luijk, arts te Monster. De eerste kan den 1 Febr. in functie tieden, maar bedingt, dat totdat hij zijne apotheek zal hebben overgebracht de geneesmiddelen dagelijks op kosten der gemeente te Goes zullen worden gehaald. De sollicitanten wor den in de genoemde orde ter benoeming voorgedragen. Omtrent den heer van Klin kenberg zijn intormatiën ingewonnen, die zeer gunstig luiden. Da irna wordt de heer Klinkenberg met algemeene stemmen be noemd, waarna de vergadering gesloten wordt- FEUILLETON. XII. Wij hebben een preek gehoord, laat ons nu eene Processie gaan zien. In Middelburg had men ieder jaar twee gewone Processiën of ommegangsdagen. De eene had plaats in de geheele Christenheid. Het was op den elfden dag na Pinksteren, dat naar de instelling van Paus Urbanus IV in 1264, de geheele Katholieke kerk het Feest van Christus' lichaam, tot op heden in de Roormche kerk bekend als de heilige Sacrementsdag, vierde. En dan was er nog eene Processie, die meer speciaal Middelburgse!] was. Men moet weten dat de VVestmonster of St. Martens- kerk op de Markt pretenteerde te bezitten een stuk van liet kruis van Christus. Deze heilige reliquie werd eenmaal 'sjaars in ommegang rondgedragen, met hetzelfde ce- remomëel als de Processie op Sacrementsdag uitging. Dagen te vorea reeds werd de bevolking aangezegd, dat niemand der deelgenooten aan den ommegang zich uit de stad verwij deren mocht, dat alle op dit stuk niet gepriviligeerde lieden, alle leden van Schut terijen en Gilden en Rederijkerskamer, moesten gaan in de Processie, elk met hare Paluren en Tabbaerderi. De dekens en belee- ders met hun ambachtsvolk, moesten 's morgens acht ure met een kaars in ae hand, in de St. Pieterztraat present zijn, om in de Processie te gaan Hij die verzuimde te komen of zijn kaars niet meebracht, verb-urde tweeduizend Zeeuwsche moppen, uit den steenoven wel te v- rstaan. Alle inwoners werden gelast de straat - Bij de registratie zjjn benoemd tot iüspëcteur 2ë kl. in de 26e divisie D. Eran- kamp. ontvanger te Bergen op Zoomin de 21e divisie J. ter Pelkwijk, ontvange. te Goes; tot inspecteur 3e el. in de 20e divisie J. Maarsen, thans te Middelburg, eu A. Keu lenkamp Lemmer, ontvanger te Hulst. De Kamer van koophandel van Haarlem vraagt bij hare zusterkamers over het geheele land instemming met een adres aan den minister \an binnenl. zaken, om andere bepalingen ingevoerd te verkrijgen voor het vervoer van goederen in tijden van besmet telijke ziekten (cholera). Zij zou daarom willen dat ten onzent het voorbeeld van den Staat New-York werd gevolgd, waar de koopmansgoederen in 3 klassen worden verdeeld: 1 die, waarvan de quarantaine en ontsmetting bepaald ge boden is2o waarvan die verplichting van omstandigheden kan afhangen, en 3o welke van die maatregelen zjjn vrijgesteld. De goederen, tot de beide eerste klasse behoorende, worden met name genoemd; alle niet genoemde goederen behooren tot de derde klasse. Kan eene dergelijke regeling tot stand komen aldus merkt de Kamer op dan zou de handel vooraf weten, hoe hij bij verzendingen te handelen heeft in tjjden dat maatregelen tegen de cholera te wachten zjjn. Gedeputeerde Staten noodigen de in woners der provincie uit, zoo zij in de grondbelastingde personeele belasting of het patentrecht, op de kohieren tot den loopenden dienst behoorende, elders zjjn aangeslagen, daarvan door toezending van de vereisclUe bescheiden (aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren en eene bereke ning van hetgeen in hoofdsom en in Rijks opcenten afzonderlijk wordt betaald) vóór 1 April aanstaande aan hen te doen bljjken. Sluis. De Cnr. Werkliedenvereniging Joh. 627a herdacht op 27 Januari op feestelijke wjjze haar öjarig bestaan te midden van een groot aantal bngunstigers en belangstellenden. Uit de verschillende verslagen, alsmede uit alles wat dien avond ton gchoore werd gebracht bleek, dat de vereeniging in werk zaamheid toeneemt en zich in blij venden bloei verheugen mag. Het zangkoor legde eveneens bewijzen af, dat met een ernstigen wil veel verkregen kan worden, daar de stukken bijna, zonder uitzondering, allegoed werden gezongen. Waar deze vereeniging zooveel sympathie in onze gemeente geniet, hadden de leden ook niets onbeproefd ge laten om hun feestgenooten een recht ge- noegelijken avond te bezorgen, waardoor zij opnieuw aan de wereld toonden, dat zonder drank en spel edeler genot kan gesmaakt worden een genot waarvoor men bjj het einde zjjn God kan danken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, Dinsdag zijn veroordeeld wegens huisvredebreuk en mishandeling T. R., 22 j., dienstknecht, Hontenisse, tot f 12 b. s. 7 d. h.: mishandelingJ. J. V., 40 j., schipper, Terneuzen, J. D. v. K., 30 j., zonder beroep, Middelburg, beiden tot 7 d. gev. straf, en M. A. d. R„ 44 j., koopman, Cadzand, tot f 8 b. s. 6 d. h., en D. v. D., 28 jhvr. v. J. R., St. Jansteen, tot f 3 b. s. 3 d. h.; diefstal: A. d. 5., bijgenaamd «T. d.Z.», 25 j., arbeider, Stekene (België), Hellestraat, en S. H., 26 j., hvr. van A d. C., werkster, Terneuzen, beiden tot 6 m. gev. straf poging tot strooperij: J. C., 17 j., land bouwer, en J. H., 13 j., beide Serooskerke de le tot f 8 b. s. 6 d. h. en de 2e tot voor hun deur schoon te maken, en de Processie te groeten op eene boete bjj ver zuim van vijf stuivers. Aan 't hoofd van de Processie ging de Abt van Middelburg in vol ornaat. Uit het koor der Abdijkerk tredende gingen aan zijne beide zijden twee Diakenen die net Heilig Sacrament of het stuk van het heilig kruis droegen. Hen volgde de geheele gees telijkheid van Middelburg in ambtsgewaad en met alle de versierselen aan hun rang verbonden. Dan de regeering der stad, Bal juw, burgemeesters, schepenen en raden. En daarop volgden kaarsen dragende, Schut terijen, Gilden en Rederijkerskamer. De Geestelijkheid hief de gewone gezangen aan en deed de vastgestelde gebeden, de bevolking ontblootte het hoofd en knielde. Alleen in den ommegang met het heilige kruis waren ook de drie schutterjjen van Arnemuiden tegenwoordig met hunne wa gens, wapenen, trommels en fluiten. Arnemuiden. Meermalen, ook straks bij de inhuldiging van den voorlaatsten Graaf van Zeeland, zullen we de schutterijen van Arnemuiden zien deelnemen aan openbare plechtigheden in Middelburg. Daarom eenige opheldering. Arnemuiden en Middelburg stonden in de Middeleeuwen ongeveer in geljjke be trekking tot elkander als den Haag en Scheveningen in onzen tijd, of als Gent en Sas van-Gent tot voor weinige tientallen van jaren. Middelburg, langzamerhand tot binnen in het eiland Walcheren verschoven, had tot 1533 geen andere communicatie met de zee dan door de Arne, die tevens Arne muiden tot haven verstrekte. Geen koophan del kon te Middelburg gedreven worden dan door Arnemuiden. Een oud schrijver verge lijkt dan ook Middelburg bjj een zak, wiarvan f 5 b. s. 3 d. h.en beleedigingC. d. K., 25 j., karoter, Middelburg, tot 7 d. gev. Allen in de kosten. Ontslagen van rechtsvervolging: L. J. C. P11 jMiddelburg, beklaagd van diefstal. Middelburg. Sinds eenigen tijd schijnt men er nier aardigheid in te vinden glasruiten te verbrijzelen of stuk te snjjden, want werden over eenigen tijd vele ruiten ingeworpen, nu zjjn er verschillende stuk gesneden zelfs ook de thermometerkast op den dam. Het is echter de politie mogen gelukken Je daders in handen te krjjgen. die zich thans in verzekerde bewaring bevinden. Maandagavond werd eveneens een groote spiegelruit verbrijzeld op het Hofplein doch dit was een ongeluk van een kleinen jongen met een stuiter. Kloetinge, 31 j Januari 1893. Heden middag geraakte het rijtuig bespannen met een paard van de Wed. Eversdjjk van Kapelle op hol, paard en rijtuig kwamen met passagiers in de sloot terecht. Gelukkig geen persoonlijke ongelukken. Waarde. Dat de lust hier zeer groot is voor het pachten van bouwland bleek weder duidelijk toen Maandagavond in de herberg van Moerbeke door den kerkeraad der Ned. heav gemeente alhier twee per- ceelen bouwland verpacht zijn. Het eene perceel is beplant met fruitboomen waarvooor geboden werd de som van f 70 per gemet en pachter is geworden de heer M. v. Houte landbouwer alhier. Voor bet andere perceel perceel is geboden f43,50 |per gemet en pachter is geworden M. d. Vliet. Voor heeren grondeigenaars een blij voor uitzicht alhier vooral nu er zulke flinke prijzen wornen besteed en de lasten hier zeer gering zjjn. Goes. Op 16 Febr. a. zal de veree niging «Hosanna» eene uitvoering geven; waarvan de opbrengst zal zjjn ten bate der Werkverschaffing. Zondag stierf bij den heer Rottier, burgemeester van Barssele, het achtste en laatste paard aan bloedvergiftiging. Scherpenlsse. Alhier heeft zich een commisse gevormd voor werkverschaffing: deze zal de werklieden in de gelegenheid stellen om uit de Ooster Schelde tot over den zeedjjk zand te kruien, dat later tot verbetering van de polderwegen zal worden aangewend. Bjj de Exploitatie-maatschappij heeft ontslag aangevraagd de adjunct-ingenieur der tractie F- J. Vaes te Vlissingen. Het onvoorzichtig omgaan met een stroosnijder kostte een landbouwersknechtje te Biervliet een vingertop met nagel. Cadzand. In de op 28 Januari jl. gehouden vergadering van den djjdraad voor de waterkeering van het calamiteus water schap Tienhonderd en Zwarte werden op de lijst van voordracht voor een voorzitter der waterkeering de navolgende personen ge plaatst. P. de Bruijne Iz., J. Cappon en D. AdriaanseD, allen landbouwers onder Cadzand. De tegenwoordige voorzitter der waterkeering J. de Keuninck te Cadzand, wenschte om redenen van ouderdom niet meer in aanmerking te komen. Wemeldinge. Uit de rekening en verantwoording in de Dinsdagavond gehouden vergadering der aandeelhouders van de weegbrug alhier, gedaan, bleek dat er in 't jaar 1892 gewogen waren1.668.146 kilo's suikerpeen, 405716 kilo pulp, 166714 kilo aardappels, 125953 kilo ajuin, 23620 kilo hooi, 18325 kilo stroo, 7119 kilo bees tenpeen, 18424 kilo paardepeen, 1867 kilo wisschen, 2848 kilo mangels en 10 stuks vee. Besloten werd om 10 pCt. uit te keeren Arnemuiden de hals is. En zegt hjj als de hals wordt afgesneden, dan zal de zak van weinig nut zijn. En wat een prachtige reede had Arne muiden in de Middeleeuwen! Vier- of vijf honderd schepen lagen somtijds tegelijk op de reede, van welke men afvoer met Ooste,- Noordooste- en Noord weste I winden, en met de tegenovergestelde winden daar aankwam. Guicciardijn, een bekend zeevaartkundige heeft de afstanden ter zee aangeteekend van Arnemuiden tot de voornaamste havens in de Oostzee, Frankrijk, Engeland, Portugal, Spanje, Italië, Madera en de Canarische eilanden, waaruit genoegzaam bljjkt dat de vaart van Arnemuiden op alle die havens pleegde te geschieden. Middelburg, zeer goed begrijpende liet belang van haar gezag over het kleine, maar voor haar onmisbare Arnemuiden, kocht eerst in 1493 het Ambacht in de Pijp >chie van Nieuwerkerken, en in 1500 een groot deel der gronden binnendijks van Arnemuiden. In 1517 had Middelburg het geheele rechtsgebied van Arnemuiden, ook het oppertoezicht over kerk en kloosters aldaar, behalve de collatie-rechten of recht tot begeving van pastorieën en kosterjjen. Ziedaar de oorsprong der ondergeschikte diensten dikwjjls door die van Arnemuiden bij openbare gelegenheden in Middelburg verricht. Men onderscheide evenwel tusschen Oud en Nieuw-Arnemuiden. Het Arnemuiden der vijftiende eeuw, waarvan wij spreken, ook dikwijls alleen Mujjden genoemd, was gelegen tusschen het tegenwoordige Arne muiden en de oude haven van Middelburg. Vermoedeljjk ongeveer bij de bekende zaag molens aan den Nieuwlandschen weg. Het tegenwoordige Arnemuiden is sinds 1438 aan de aandeelhouders en f25 te storten in 't reservefonds. Een oude alleenwonende weduwnaar te St. Jansteen ging Zondag in den vooravond zjjn gewone wandeling doen bjj zjjn terugkomst te 9 uur des avonds zag hjj dat in zjjn huisje inbraak was gepleegd, zjjn boeltje overhoop geworpen en ongeveer f 140 aan Muntspecie ontvreemd. Een bedrag van f 1000 aan effecten had men laten liggen met een gouden tientje en een partjjtje bankbiljetten. Naar de Midd. Crt. verneemt had de man, d'H geheetet, steeds uit vrees voor dieven in oude kleeren en tusschen oude boeken verschillende sommen verstopt. De diefstal gebeurde in een huis, dat vrjjwel midden in het dorp staat en aan drie zjjden door andere woningen omgeven is, terwijl het op straat en in de herbergen vol drukte en beweging was. Het schroefstoomschip «De Schelde vertrok Dinsdagmorgen van Ratterdam naa r Zieriksee en zou zijn weg langs Dortrecht nemen, doch de Kil bleek nog zoo vol qs te zitten, dat ede Scheldegenoodzaakt was naar Rotterdam terug te keeren, van waar zij weldra weer vertrok om door door het Voornsche Kanaal te trachten Zieriksee te bereiken. De Zeeland* (raderboot) vertrok heden van Rotterdam langs denzelfden weg naar Zierikzee. Donderdag wordt de volledige dienst Rotterdam—Zierikzee, ook met de raderboot uZierikzeeD heropend. Een erfenis. Dat er met venten op straat of met markten nog wel wat te verdienen is, bleek dezer dagen aan een notaris, die op een vierde bovenhuis aan de Jodenbreesiraat voor de familie van een overleden koopman in sinaasappelen, hazel- en andere noten, vijgen et tutti quanti den inventaris moest opmaken. De familie bestaande uit 37 personen, waarvan 19 eigen kinderen van den over leden 79-jarigen erflater heoben n. 1. een erfenis van nagenoeg twee tonnen gouds zegge 1200.000 te verdeelen. Een man die vroeger lange jaren weesvader in het wees- en armenhuis te de Rijp was, is dezer dagen overleden. De man had in de laatste jaren voortdu rend getimmerd, gezaagd en gebeiteld aan zjjn doodkist die Dij tot zijn onafscheidelijk meubel hau gemaakt; tot op zijn sterfbed klaagde hjj er nog over zijn laatste woning niet geheel «af» te kunnen maken. In de Conradstraat te Amsterdam bleef een 7-jarige jongen plotseling dood hjj was gestikt in een stukje vleesch. Gauw verdiend Een boerenknecht uit Wjjgeest (Friesland) vertrok twee jaar geleden naar Noord-Amerika. De vorige week ontvingen zijne ouders vanheml520, die hjj oververdiend had. Hij verzocht hun zoo spoedig mogeljjk naai Amerika te komen. Te Nieuwesluis hij Brielle is de ontvanger der directe belastingen, in zjjn kamer op den grond dood liggende met een revolver naast zich gevonden. De kasten waren opengebroken en geld lag op den grond Hier moet inbraak met diefstal en moord hebben plaats gehad. Een 26jarig jonkman wegens dron kenschup te Rotterdam naar een politiebureau gebracht, slikte daar door het overmatig gebruik van jenever. Een 14jarige jongen werd eveneens in bewusteloozen toestand door drankverbruik naar 't ziekenhuis ver voerd. Men vreest voor zjjn leven. Twee personen uit Doesburg hebben in de bosschen van Keppel een dienstmeisje uit Hoog Keppel aangerand en onder bedrei ging gedwongen haar zakgeld of te geven. Beide personen zjjn gearresteerd. op den Oostdijk of Oosthoek van den djjk van Walcheren gebouwd. Omdat de haven, door hare kromte en lengte zeer moeilijk was, verzocht en ver kreeg de stad van Keizer Karei V octrooi om een nieuwe of rechte haven van de stad tot aan Welsinge te maken. Op 24 Aug. 1535 werd deze nieuwe haven geopend. De zaken tusschen Middelburg en Arne muiden bleven evenwel op denzeltden voet. Bij de onderhandelingen tjjdens het beleg, 1574, werd Arnemuiden nog de ziel van Middelburg genoemd. Op 9 Maart 1574 werd Arnemuiden een stad, maar het venoop der haven en inwendig verval deed tiaar bestuur in 1609 op advies van Prins Maurits zich weder tot die van Middelburg begeven, ten einde die van Arnemuiden zich wederom begeven konden, onder hare vorige alhaDkeljjke betrekking tot deze stad. De onderhandelingen over dit voorstel zjjn bljjven steken, en door de veranderde om standigheden in veigetelheid geraakt. In de schaduw der Zeeuwsche hoofdstad is Arnemuiden blijven voortbestaan, en van de zeehaven van Walcheren tot ae stad der visscherijen geworden. Het visschersbedrjjt heeft op hare bevol king een eigenaardig stempel gedrukt, en hare situatie is te allen tijde maatstaf van meerdere of mindere welvaart geweest. Arnemuiden eenmaal ontstaan tengevolge van den transito-handel, heeft wie zou het kunnen voorzien de bestemming om eeuwen lang in de visch/angst haar voor naamste bron van bestaan te vinden. Middelburg, eens een welvarende handels- Stad, leeft voort als Provinciale hoofdstad en marktplaats voor het eiland Walcheren. Zooveranderen de tijden en wij met hen!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2