Kerk, School en Zending. 3SECIITSZAKËN. Gemengde Berichten. de werkzaamheid van dr. Kuyper op sociaal gebied in 1874, dezen laatste met zichzelf in tegenspraak, trachtte te brengen, wegens zijn stemmen tegen de wet (van v. Houten) op den kinderarbeid. 't Is hem toch bekend, welke beginselver- schillen den heer Kuyper, ondanks zijn in genomenheid met het begin van bescherming dat iu 1874 werd ingevoerd, tegen de wet stemmen deden. Wij moeten het er dus voor houden, (de heer Borgesius gebruikt dat Kuyper-argu- ment telkens weer) dat het voor hem on verslijtbaar is. Echter, om te voorkomen dat het bij te hard gebruik toch verslij ten zou, willen wij er gaarne iets aan toevoegen om het te versterken. (De Handelingen en* de geschriften der tegenstanders tellen immers toch niet mee Wrelnu, niet alleen de heer Kuijper stemde tegen de wet v. Houtenmaar ook de heer Lotmaan stemde in 1889 ook niet voor de Arbeidswet van den minister Ruijs! Wij merken dit op onnoodig het er bij te zeggen onverminderd ons respect voor de belangrijke lezing van den spreker, een lezing waarvan wij alleen om den geringen omvang van ons blaadje, geen grooter verslag durfden geven. 30 Januari 1893. Benoemd bjj kon besluit tot dijkgraaf van den sluispolder G. J. de Graaf Az.tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Boone polder J. Tolhoekidem van den Holiare- polder M. J. Ampt. Wemeldinge. Aanstaanden Donder dag 2 Febr. 's avonds 7 uur zal D. V. de heer J. Bujjse in het Zondagschoollokaal voor de antirevolutionaire kiesvereeniging als spreker optreden. Toegang vrij voor personen boven de 18 jaar, en gelegenheid tot debat. Zuiderzee. In «De Standaard» vestigt de architect R. Kuipers er de aandacht op, dat bjj het droogmakingsplan der Zuiderzee sprake is van vier polders, waarvan de grootste zou zjjn de Zuid-oostelijke, tusschen de Veluwe en het Gooi. En uu is het juist dat gedeelte aan den voet van vrjj hooge heuvellanden gelegen, zoodat er een enorme massa grond water naar zal worden afgevoerd. Hjj toont dat aan door eenige cijfers verkregen bjj het boren der bronnen van de Nieuweram- stelsche waterleiding. Niettegenstaande de sterke wateropname heeft men d.j bema- lingskosten van dit groote zuidoostelijke deel niet hooger gerekend dan voor de overige deelen. De commissie schijnt dit over het hoofd te hebben gezien. Hij schrijft verder o.a. Wel is er bij het Eemkanaal opgerekend, dat 70 M3 per sec. door dit kanaal kan worden afgevoerd, maar van het eigenlijke grond water, dat thans van de hooge gronden in de Zuiderzee afvloeit, wordt niet gerept. Het Eemkanaal zal volgens het schetsplan een bodemdiepte van 4.40 M. A.P. verkrij gen. De zomerpeilen der polders zijn op de kaart aangegeven op 4.80 M, A.P., zoodat de bodem van bet Eemkanaal slechts 0.20 M. onder het zomerpeil des polders komt te liggen. Deze insnijding van den bodem van het Eemkanaal beteekent natuurlijk niets voor het opnemen van het grondwater. Dit zal dus onder den bodem van het kanaal door vloeien en zich in den polder ontlasten. De kleilaag in den polder, welke volgens de nota over het algemeen meer en voor een klein gedeelte minder dan 1 M. bedraagt zal dit grondwater niet kunnen tegenhouden, temeer daar in deze dikte van 1 M. en meer dan 1 M. de insnijdingen van tochten en kanalen moeten werden gemaakt. Een geologisch overzicht van den toestand van den bodem bij de bovengenoemde borin gen verkregen, bevestigde volkomen het ver moeden, dat men in het Gooi te doen heeft mot een krachtigen grondstroom. De invloed van het grondwater der hooge gronden langs de Zuidzijde van den ont worpen Zuiderzeepolder is eene der gewich tigste punten van het gelukken van dit deel der droogmaking, zoodat daaraan wel eenige aandacht mocht worden geschonken. Te meer daar de mislukking der droogmaking van het Naardermeer tot voorzichtigheid aan maant. En waar dit plasje, ook grenzende aan de hooge gronden ln 't Gooi, niet voor droog making vatbaar is, hoeveel te meer een polder die met het zomerpeil 3 a 4 M. dieper komt te liggen. Ik meende daarom ernstig te moeten waarschuwen tegen een plan, dat zulk een •n 'toog loopende leemte verteont. Den heer K u y p e rs verwondert het, dat in de nota's der Zuiderzeecommissie niet een enkel woord gewjjd is aan de beschou wing van deze zaak. Ned. Herv. Kerk. Beroepen (toezeggingte Kortgene ds. j. J. van den Broek te Halle. Aangenomen naar Wissenkerke door ds. M. W. Snoep te Heukelom. Doordat de vacature te Wissekerke weldra vervuld wordt, zullen 2 vun de 4 gemeenten op Noord Beveland vacant blijven, tenzij de pogingen van Kats en Kortgene, waar weder voor de zooveelste maal een beroep werd uitgebracht, mocht slagen. Tot nog toe voirzag de ring Goes inden dienst op Noord Beveknd, wat wel eens gevaar lijke tochten voor de predikanten uit Goes en omstreken ten gevolge had. Ger. kerken. Beroepen te Rotterdam ds. 0. v. Proosdij te Baarn. Tweetal te Meliskerke dhr. F. Haverkate cand te Tholen en ds. F. Zantinge te Nieuwendam. Biezelinge. Aonstaanden Zondag 5 Februari hoopt D.Y. ds. I. Contant, in de Geref. kerk des middags zijn intrede te prediken, na des morgens in zijn ambt bevestigd te zijn door den consulent ds. W. Kapteijn van Goes. Zaamslag. Donderdag 2 Febr. a. s. hoopt de heerdr. A. S. Talma, predikant te Vlissingen, namens de Unie «Een School met den Bijbel» in de Herv. Kerk eene spreekbeurt te vervullen voor het Locaal Comité der Unie te Zaamslag. Nisse. Tot onderwijzeres aan de Open bare School alhier is benoemd Mej. A. C. Deurloo te Anna Jac.oba Polder gemeente St. Filipsland. Benoemd tot hoofd der op te richten chr. school te Hoek de heer J. Hage te Bruinisse. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren H. J. "Versluijs te Zwijndrecht en J. E. v. d. Wal te Spijk (Gronj De rechtbank te Leeuwarden heeft J. F. die bij de jongste wanordelijkheden een politieagent op het hootd sloeg, veroordeeld tot een jaaren H. F. die den kwaad willigen had toegeroepen: csla ze dood», doelende op de politieagenten, tot 6 maanden gevangenisstraf. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, 30 Januaii 1893, zjjn de navolgende personen veroordeeld wegens jachtwetovertreding A. T. te Heinkenszand tot 3maal 7 d. h., J. J. te Hansweerd tot 2maal 7 d. h., L. T. te Heinkenszand, en P. H. te Wemeldinge ieder tot 7 d. h., P. de J. te Wemeldinge tot 2maal f 15 b. s. 7 d. h. voor iedere boeteC. A, te Heinkenszand tot 2maal f 5 b. s. 4 J. h. voor iedere boete; J. L., B. de J. en C. P. te 's Heer Arendskerke ieder tot 2maal f 10 b. s. 7 d d. h. voor iedere boeteJ. J. te Hansweerd tot 2maal f 10 b. s. 4 d. h. voor iedere boete P. H. te 's Heer Arendskerke J. I. te Cortgene, J. M. te Ovezande en L. P, te Hoedekenskerke ieder tot 2maal f5 b. s, 4 d. h. voor iedere boete i G. M. T. te Goes tot 6maal f 3 b. s. 3 d. h. voor iedere boeteJ. G. te 's Heer Arendskerke tot f 10 b. s. 7 d. h,, A. K. te Camperland en M. K. te Nieuwdorp ieder tot f5 b. s. 4 d. h.; straatschender^ F. J. J. te Goes tot f 6 b. s. 2 d. h.ovjrtreding der drankwet: P. D. te Heinkenszand tot f2 boete sub. 2d. h.overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland J. W. te Borssele en J. S. te Hansweerd ieder tot f 0,50 b. s. ld. h.overtreding van het reglement van policie voor de polders in Zeeland: J. de J. te lerseke tot f 1 b. s. ld. h.het bevi«schen van eens anders perceel in de Schelde: M. P. en J. G. te lerseke ieder tot f 3 b. s. 3 d. h.overtreding politieverordening te Goes: P. T. en F. J. B. te Goes ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. en A. T. te Bergen op Zoom tot 12 b. s. 2 d. h. overtreding van Art 435 W. v. S. r.Ch. J. te Hansweerd tot f10 b. s. 5 d. h. art. 473 W. v. S. r.C. M. de G. te Poort vliet, M. B. te Tholen, J. de R. en J. v. A. te lerseke ieder tot t 3 b. s. 2 d. h.art. 431 W. v. S. r.J. V., P. A. v. d. B., K. L. H. en P. J. K. allen te Heinkenszand ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.openbare dron kenschap: J. V. te Hansweerd tot 3maal 1 3 b. s. 3 d. h. voor iedere boeteP. A. v. L. te Cats en N. E. te 's Heerenhoek ieder tot f2 b. s. 2 d. h. en J. B. B. te Ovezand tot f 1 b. s. 1 d. h.allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werdenA. B. te Hoedekenskerke beklaagd van jachtwetover treding, M. G, te 's Heer Arendskerke be klaagd van overtreding der wet op het dragen van wapenen, en A. de M. en J. M. te lerseke beklaagd van overtreding van art. 473 W. v. S. r. Vlissingen. Vrijdagavond brak op een bovenkamer van den heer M. G. in de Vrouwestraat een der kettinkjes van de brandende petroleumlamp, zoodat de lamp met haar inhoud op de tafel en den grond i terechtkwam en een begin van brand ver oorzaakte, dat zich beperkte tot kleeden en gordijnen. Driewegen, 30 Jan, '93. Heden over leed plotseling de oudstrjjder M. Korstanje, drager van het Metalen Kruis, in den ouderdom van ruim 81 jaren. De districtsveearts heeft den veestapel van den landbouwer W. Wondergem te Nisse geheel vrjj verklaard van mond- en klauwzeer en de stallen voldoende ontsmet bevonden. Dat deze hoeve zoo buitengewoon lang ongeveer drie maanden onder toezicht geslaan heelt, kwam van de aan zienlijke kudde schapen, onder welke de ziekte een uiterst langzaam verloop had. Vrijdagavond hebben twee onbekende rondreizende kramers een 16 jarig meisje, dat alleen thuis was, aangegrepen, haar een prop in den mond gestopt en aan han den en voeten gebonden in de Haarlemmer vaart geworpen, waarop zjj ijlings verdwe nen. Het meisje is gered, doch haar toe stand is niet buiten gevaar. Deze gevaar lijke sujetten zijn nog niet opgespoord. Het meisje was alleen thuis toen zij de daad pleegden. De drijfveer schijnt stelen geweest te zijn. Een briefje haiden zij achtergelaten, waarop zij met potlood hadden geschreven, dat zjj wel geld zouden stelen, doch anders niets, wijl dit toch weer terug gevonden kon worden en geld niet: Ongeveer f2,50 aan geld wordt door de moeder vermist. Een 10 jarige Scheveningsche knaap 1 eeft, terwijl de onderwijzeres zich uit het gewone lokaal verwijderd had, haar gouden horloge uit eene niet gesloten kast ontvreemd. Hij heeft eerst het horloge gedeeltelijk vernield en het daarna te koop aangeboden aan een goudsmid die het kocht. Gedurende de laatste dagen kon men op eokele plaatsen van de Veluwe zich eene voorstelling maken van watersnood, gelukkig slechts tijdelijk en op zeer kleine schaal. Dit was ook het geval te Uddel. Tengevolge van den flink ingevallen dooi en den bevroren ondergrond baande de smeltende sneeuw van de hooggelegen Soerensche en Meervelder bosschen en heuvels zich in breeden stroom een uitweg en vond dien in de lager liggende buurt schap, omstreeks een uur verder. Onge vraagd en ongeweigerd drong het ijswater niet alleen de schuren en de stallen van enkele landbouwers binnen, maar kwam het zelfs in de woningen en kelders. Bjj het bergen van paarden en vee en have boden onmiddellijk een aantal wakkere buurlui elkander de helpende hand, zoodat geen nadeelen te noemen zijn. Maar toch konden gedurende twee dagen de meeste kinderen niet ter school komen, wegens den stroom, dien ze te passeeren hadden. Ontzettend dom bjjgeloof! Een gegoed ingezetene uit Borger heeft een kind, dat door een ongelukkig toeval een breuk kreeg. Dadelijk riep men de hulp van een geneesheer in, ja meer dan één maar daar het kind niet dadelijk genas, vertrouwde men de geleerden niet. Een beter middel werd bij de hand genomen Te Vries, immers woont een vrouw, die breuken kan genezen op zoo'n eenvoudige manier, dat alle heeren doctoren er bij in het niet zinken. De tocht wordt aanvaard en men komt ter plaatsemen vindt de vrouw en dade lijk is zij genegen het kind te helpen. Zij geeft den vader van het kind een.... spijker, dien hij in een door haar aangewezen boom moet slaan en 't kind kan zeker van de genezing zijn. Vol moed wordt de terugtocht or-dernomen en het vertrouwen op den goeden afloop doet alle doctoren buiten hunne woning houden. Te Vries zijn namelijk drie boomen, wier stammen doornageld zijn van breukspijkers is men dubbel gebreken, dan slaat men twee spij kers en de zaak is in orde Een vrouw te Valtherveen ging Zaterdag een boodschap doen, drie kinderen onbewaakt achterlatende. Te huis komende, vond zij den kinderstoel in brand en de kleine, die er zich in bevond, met brand wonden overdekt, waaraan het kind nog dienzelfden dag overleed. Nu zich tijdens den winter nogal veel waterwild op Tessel ophoudt, wordt daar door menigeen jacht op gemaakt. Zondag in den vroegen morgen, ongeveer 6 uur, hoorde iemand in 't veld een geluid, dat veel naar het geschreeuw van wilde zwanen geleek. In de hoop zulk een vogel te be machtigen toog de jachtliefhebber uit. Nabij de plaats gekomen, eene uitgestrekte water vlakte, nu met sneeuw en ijs bedekt, hoorde hij 't geluid weer en zag zich tevens iets bewegen. Juist had hij zijn wapen gereed, toen hem werd toegeroepen: «hoe laat is 't al?» De jager keek niet weinig verwonderd een sprekenden wiMen zwaan voor zich te zien. Bij nader onderzoek bleek het gewaande wild een baanveger te zijn, die reeds voor dag en dauw was uitgetogen om de ijsvlakte van sneeuw te zuiveren. Die beweging had het geluid van wilde zwanen teweeg ge bracht. Te Leeuwarden zjjn twee gevan genen die met den gevangeniswagen van het huis van bewaring naar het paleis van justitie zouden worden overgebracht, ont vlucht. Zij zijn echter daags daarna weder gevat. Dinsdagavond had iemand te Poel dijk het ongeluk om, verblind door de lan taren van de locomotief der stoomtram met de machine in aanraking te komen. Met hei hoofd kwam hij juist in het glas van een dier lantarens terecht, hetwelk verbrijzeld werd en hem verscheidene bloe dende wenden in het aangezicht veroorzaakte terwijl hem door de machine een hiel werd afgereden. Een burgemeester ontmoette een boer uit zijn dorp en vroeg hem waar hij heen ging. «Dat weet ik niet,» was het antwoord. De burgemeester, dit antwoord vooreen beleediging houdende, hernam«Ik zal je betere manieren leeren en je een paar dagen op water en brood zetten.» Toen de boer door den veldwachter zou worden weggebracht, keerde hij zich nog eenmaal om en riep den burgemeester toe «Ziet gij nu wel, dat ik goed geantwoord heb, want ik kan u verzekeren dat ik straks niet wist, dat ik naar de gevangenis zou gaan.» Dit gevatte antwoord beviel den burge meester zoo zeer, dat hij den man in vrijheid liet stellen. Jaarlijks neemt het ijs in zee voor duizenden gulden bakentonnen van de vaar waters weg. Naar matige berekening en voor zoover men dit heeft jkunnen Dagaan, is van) de bakentonnen, die de vaarwaters nabij Tessel moeten aanduiden, minstens twee deids gedeelte vernield of naar de Noordzee meegesleurd. Dat bij de tegenwoordige stremming van het verkeer te water niet zulk een opeenstapeling van goederen aan de spoorwe gen is als in 1891 het geval was, is voor een deel te danken aan den goeden afloop van den aardappelenoogst, waardoor de in voer uit Duitschland zeer gering is geweest terwijl in vorige jaren dagelijks groote la dingen aardappelen met de Staatsspoor wer den aangebracht. H b 1. Dezer dagen zijn bij iemand op het Rietveld te Delft reeds jonge kanarievogels uitgebroed. De zaak der beloouingen van de ont vangers, in verband met de afschaffing van den zeepaccijns enz. zal door de regeering ter hand genomen worden zoodra de zaak in haar geheel is te overzien. Maatregelen omtrent den toestand der klerken op de Rijksbelaslingkantoren worden mede niet uit het oog verloren. De kapitein voor speciale diensten van het 3e reg. veld-artillerie te Breda, zal 7 Februari a. s. naar Zierikzee vertrekken, teneinde de keuringen der paarden in Zeeland bjj te wonen, die daar alsdan een aanvang zullen nemen. Thans trekt het Utrechtsch Dagblad het bericht in omtrent den koop eener villa te Hilversum door den heer Domela Nieu wen huis. Vrijdagmorgen zijn op schaatsen van Kampen vertrokken 2 knapen, met het doel naar Urk te rijden, waar zij thuis hoor den. Na even op Schokland vertoefd te hebben, reden ze verder tot op dichten af stand van Urk, waar zjj door het drijvend ijs en open water niet verder konden. Stellig hebben zjj gemeend, door de eilandbewoners te zijn opgemerkt, doch deze schjjnen de knapen niet te hebben kunnen helpen 'twas reeds donkeren het waaide hard. De jongens hebben den ganschen nacht op zee gezworven en hadden het geluk het eiland Schokland weer te bereiken, echter niet voor Zaterdagavond. Beiden hebben daar overnacht en een hunner is daar gebleven, om wellicht den volgenden dag andermaal te beproeven in Urk te komen; de ander ie weer naar Kampen gereden, waar hjj Zondagavond doodmoe en uitgehongerd aankwam. Wielersport is de oplossing van het sociale vraagstuk«hoe kan men langs vreedzamen weg, zonder bloedvergieten, eene omwenteling teweegbrengen, die het even wicht niet verstoort.» (De definitie is van den heer v. Leeuwen te Arhem.) E«a kouseband als stille verklikker 1 In het Entrepodok te Amsterdam is eene vrouw aangehouden die 14 kilo notemuskaat in haar kleeren liud verborgen. Een kouseband, die sprong, verried haar en bracht het /ei borgene aan het licht In de laatste dagen heer-ent te Vlaar- dingen onder de paarden in buitengewo nen graad de influenza. Enkele zjjn daaraan reeds gestorven. Vrijdagnacht tusschen twee en drie uur zijn eenige revolverschoten gelost op de woning van den armvoogd te St. Anna- Parochie. Drie ruiten zijn verbrijzeld, bovendien steekt een kogel in den drempel van een ko/jjn. De bewoners sliepen rustig door in dezelfde kamer, waar de vernieling werd gepleegdde buren schrikten echter op van het geknal. Den dader of de daders heeft men nog niet kunnen vatten. Een knaapje vermaakte zich nabjj de Texelsche haven op een prikslede. Door het afhangen van den wal kon het jongetje met tijdig zijn vaart stuiten en tuimelde hij hals over hoofd hg de steile kade neer te water. Gelukkig merkte een visschersknecht wat er vtorviel en haastte zich den kleinen drenkeling met een haak uit het diep op te halen. Nauwelijks was de knaap op het droge gebracht, of hjj wendde zich tot zjjnen redder met de woorden «nou ra'n slee en m'n prikker nog I» De vrouw van een landbouwer te Holten, had verleden week twee harer kinderen in den kelder gedaan en ter ver warming hierbij een pot vuur geplaatst. Na eenig tijdsverloop naar de kindereu ziende, merkte zg tot haar grooten schrik, dat zjj door kolendamp hun bewustzjjn reeds hadden verloren. De geneesheer die juist eene visite bij haar zieken man bracht, kon na eenigen tijd de levensgeesten gelukkig weer opwekken. Terstond na zonsondergang kan men tegenwoordig aan den zuidelijken hemel twee heldere sterren zieu de eene wit, (Jupiter), de andere rood (Mars), twee pla neten wier afstand gaandeweg kleiner ge worden is, en 26 Jan. elkander passeerden (conjunctie of samenstand). Mars staat links van Jupiter. Dergelijke conjuncties zjjn het noodzakeljjk gevolg daarvan dat de aarde en de overige planetea om de zon wentelen in banen die nagenoeg in hetzelfde vlak liggen. Tot de uitgestorven, of liever uitge roeide diersoorten geldzucht en praal dreven tien mensch tot de dwaaste, ge meenste vervolgingen van de mooiste dieren behooren de baleinwalvisch, de vinvisch, de dodo of walgvogel, de solitaire, de kiwi van Nieuw Zeelaud, de alk, de mawo. Deze, de laatste vogel, bewoont de Sandwich eilanden en wordt door de inlanders gevangen om de schoone veeren, die moesten dienen om de krjjgsmantels van hun koningen te versieren. Een reiziger had eens den krijgsmantel gezien van Kamehamea den eerste. Hjj was 4 voet lang en had tot aan de onderzjjde een breedte van 11 voet Hjj bestond uit een fijn geweven stof, waarop de prachtige

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2