iTÊCïïïSSIïiiï! Kerk, School en Zending. Gemengde Berichten. laatste de meerderheid kunnen hebben. De geringe belangstelling der tegenwour- dige kiezers maakt een nieu.v kiezerscoips wel noodig. 27 Januari '1893. Middelburg. Op Dinsdag 7 Febr. a. 's avonds te 7Vs uur zal het muziekcorps der dieiistdoendeschutterij onder de bekwame directie van den kapelmeester den heer Jan Morks in het «Schuttershof» een concert geven, waarvan de opbrengst geheel zal strekken ten voordeele van de Werkverschaf fing alhier. Mogen de ingezetenen door flinke bijdragen, naar de commissie uit bovengenoemd corps hoopt, dit belangelooze plan steunen, al ware het ook door een particliere handreiking, voor het geval men met dezen vorm vau tegemoetkoming aan den moeilijken arbeid van den Christelykeu Volksbond niet sym pathiseerde. Goes. Vergadering vau den gemeente raad op Donderdag 26 Jan. Voorzitter de heer burgemeester. Afwezig dhr. Den Boer met kennisgeving. Medegedeeld wordt dat de in de vorige verg. benoemde comrnissiën hunne benoe ming hebben aangenomen dat de verkoop van boomen aan den Üchansdjjk heeft opgebracht f50; en die van oud lood f 6,06Vü dat het bovenlokaal der Korenbeurs op Woensdagavonden wordt afgestaan aan de Chr. Zangvereenigingdat bij de schut terij benoemd zijn tot len luitenant de 2e luitenant Munnich en tot 2en luitenant de schutter Stoeldat van den minister van binnenlandsche zaken is ingekomen eene missive houdende goedkeuring var. het raadsbesluit tot verhooging van het salaris van den heer Allan dat van genoemden heer is ingekomen een dankbetuiging voor bovenbedoelde verhooging dat de Commissie voor de Nieuwejaarsbedeeling hare rekening heeft overgelegd, welke in orde bevonden werd er zijn 343 gezinnen bedeeld met brood en spekvoor eene bedeeling van brandstoffen waren de fondsen niet toerei kende. In 't vorige jrar werden 8 gezinnen meer bedeeld dan thans. De voorzitter dankt genoemde commissie namens den raad \oor haren arbeid. Van het Gaslhuisbestuur is een brief ingekomen waarin het voorstelt een jaarlijk- sche toelage te verleenen van f 200 aan den eervol te ontslaan directeur den heer Hedel. Het 4e suppl. kohier voor schoolgeld aan school E wordt vastgesteld op f 112,50. Komt aan de orde het verzoek van eenige onderwijzers aan de openbare scholen om verhooging hunner jaarwedde. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen en in verband daarmede het vak vrije en ordeoefeningen op de scholen in te voeren. Tot toelichting voeren zij aan dat de post verhooging jaarwedden eigenlijk door den raad was goedgekeurd bij de behandeling der begrooting over 1893 dat de billijkheid de verhooging vordert met het oog op de moeite en kosten door velen niet ontzien om genoemde acte te verwerven de leer middelen zijn bovendien aanwezig en de lokaliteiten zijn in oide gebrachteen lokaal in school B en een trap in school D, zoodat niets den raad beletten kan de invoering van bovengenoemd vak als proef toe te staan. De heer üildernisse betuigt zijn ingeno menheid met het voorstel. Wel heelt hij een vorige maal in tegengestelden geest gesproken en gestemd, doch sedert dien tijd heeft hij zoovele blijken van sympathie met het bedoelde leervak gezien, dat hij er nu ook voor is, te meer dewijl het maar een proef is. De heer De Jonge bestrijdt het voorstel. Het mag waar zijn dat de leermiddelen er zijn en dus verdere kosten onnoodig zyn, toch is er de jaarlijksche uitgaaf voor hooger salaris nog en zijn dus wel degelijk voort durend onkosten aan de invoering van het nieuwe leervak verbonden. Wel was dit op de begrooting toegestaan, doch dit was krachtens een eisch der wet. Nu de wet gever echter in plaats van in 1893 de in voering in 1897 goed vindt, vervalt de eisch ook voor den raad. Spreker moet ook als zuinigheidsmaatregel tegen het voorstel zijn, al loopt hjj daardoor gevaar van zeker raadslid het «bezuinigingsman» weder te moeten hooren. Volgens B. en en W. zal de proef moeten geleverd worden dat de vrije en ordeoefeningen een gunstigen invloed hebben op den leergang, alsmede op de gezondheid der leerlingen maar wie zal deze goede uitkomst vaststellen Ook de verhooging der jaarwedden, die spreker niet gemotiveerd acht, kan voor Spr. geen reden zijn om met het voorstel mede te gaan. De heer Quist is niet zoo zeer tegen de invoering van het nieuwe leervak, dan wel tegen de hoogere kosten bij invoering gestemd geweest. Maar nu de jaarwedden der onderwijzers toch verhoogd worden, zal spr. zich tegen het voorstel niet ver zetten. De heer Adam vraagt voor hoe lang de proef genomen wordt, waarop de voor. zitter zegt dat zulks afhangt van de wijze waarop het onderwas in dit vak door ouders en leerlingeu zal op prijs gesteld worden. De heer \ervenne verklaart zich voor het voorstel, op de gronden door den heer Quist ontwikkeld. Het voorstel wordt met 11 tegen 1 stem, die van den heer De Jonge, aangenomen. Een voorstel van B. en W. om op verzoek der Commissie voor Werkverschaffing deze een wandelpad te doen leggen aan den Oostwul, voor de som vari f 75, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen en de in verband daarmede af- en over schryving op de begrooting goedgekeurd. Staande de vergadering kornt een schrijven in van den heer Hildernisse, houdende Zijn ontslag als lid vau den raad wegens vertrek uit de gemeente, welke niededeeiing gevolgd wordt door de traditioneele wisseling van plichtplegingen tusschen den voorzitter en het scheidend lid, onder toepasselijk hand geklap der leden, voorzoover de behoefte daaraan gevoeld wordt. De vergadering gaat daarna uiteen. Kapelle. Aanstaanden Woensdag 1 Februari des avonds te 6Vs ure zal D. V. dhr. Buijse uit Goes, in het gebouw der Chr. Jongelingsvereeniging voor de antire volutionaire kiesvereeniging alhier, als spreker optreden. De toegang zal voor personen boven 18 jaren geheel vrij zyn. Bij da verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Leeu warden werden uitgebracht 2195 stemmen, van onwaarde 27, meerderheid 1085. Herstemming tusschen de heeren Troelstra (lib.) met 896 en Gerritsen (rad.) met 689 stemmen. Van Vliet (a.r.; had 332 en Van derZwaag (sociaal democraat; 231 stemmen. Benoemd tot surnumerair bij de regis tratie de heer W. Duijm te Tholen Goes. In de Prins van Oranje trad alhier voor een 25 tal belangstellende land bouwers heden middag op dr. A. J. Swaving, directeur van het rijks proefstation te Breda, met een voordracht over «bemesting van bouw- en weilanden met kunstmest stoffen». De voorzitter der afdeeling Heinkenszand van de Maatschappij tot bevordering vau landbouw en veeteelt in Zeeland, de heer E. v. d. Bosch leidde den spreker in. De heer S. noemde tal van bestanddeelen die de planten ter ontwikkeling behoeven. Hij zette uiteen wat de verschillende gewassen noodig hebben, en hoe men de voedende stoffen die de grond niet genoeg zaam oplevert, moet bijvoegen. De drie genoemde bestanddeelen komen het eerste in de lucht, de andere in den bodem voor doch niet voldoende, zoodat kuustbemesting moet te hulp komen. Spreker herinnerde er aan hoe de vlin derbloemige planten, als klavers, erwten en boonen de stikstof opnemen, en dus minder stikstofhoudende mest noodig hebben. Met voorbeelden aan de practijk ontleend, waarschuwde hij tegen eenzijdige bemesting. Om te weten, welke bemesting noodig is, gaf spr. eenige middelen op; de plant moet onderzocht om te zien welke stoffen, door haar aan den grond onttrokken worden. Men kan bemesten door stal-of door kunst mest; de eerste moet altijd hoofdzaak, de laatste aanvulling zijn. De eerste toch evenals de opgeloste peru-guano bevat alle vier de elementen, die noodig zijn tot liamusvorming. Humus houdt namelijk den grond vochtig en warm. Men heeft bemesting door stikstof, door phosphorzuur, kali en toevoeging van kalk. De stikstofbemesting kan geschieden door chilisalpeter, door ammoniakzouten of door beendermeel. De laatste werkt het lang zaamst, de eerste het snelst. De bemesting door phosphorzuur komt in drie vormen voor, namelijk superphos- phaat dat '14 pCt. in water oplosbaar phos phorzuur bevat en dus het snelst werkt; dan dat in mineraalzuur oplosbaar is en op lichtere gronden gebruikt wordt; en einde lijk dat in cydraat oplosbaar is en op gronden in België gebruikt, het langzaamste werkt. De kalibemesting kent slechts één vorm, de in water oplosbare. Kalk- en mergel (verbinding koolzuur en kalk gelijk het krijt) bemesting eischt voorzichtigheid. Zjj levert het eerste jaar goede resultatendoch in volgende jaren wordt het al minder de stikstof wordt uit den grond opgenomen en geen nieuwe voedende bestanddeelen worden teruggegeven, zoodat de grond letterlijk wordt uitgemer geld. Men krijgt een te licht beschot. Vooral halmgewassen vorderen een voor zichtige stikitofbemestlng. In 't droge jaar getijde vormt dergelijke bemesting een korst. Men moet daaraan tegemoet komen door veel braking. Dat geldt voor chilisal peter, dat overigens uitstekend werkt bg diep wortelende gewassen- Onder de phoiphorzure bemesting valt in de eerste plaats die met superphosphaat, waarbij echter gezorgd moet worden, dat het niet klontere, anders krijgt men een ongelijkmatige bemesting. Het moet in poedervorm uitgestrooid worden. Thomasphosphaat is eveneens een goed bemestingmiddel, doch waarmee veel geknoeid wordt. Aan de proefstations werd in 1892 bevonden dat veel van deze meststof met minerale phosphaten vermengd was, zoodat het opgegeven stikstofgehalte op verre na niet aanwezig was. Dit geschiedt ook wel met de chilidoor die met keukenzout te vermengen, bracht men het percent stikstof dat aanwezig moest zijn van 15 tot 3 pet. terug. Spreker wijst hierby op het nut der proefstations en wekt de landbouwers op van het proefstation zoo het mettertijd eens in Zeeland gevestigd werd een ruim gebruik te maken. Dienst en belang moeten hier elkander ontmoeten. Bij de bietenteelt is bij gebruik van Chili het suikergehalte geringer gebleken. Het variëerde van 13 tot 13,8. Er was een terugkeer van den groei. Phosphorzuur bespoedigt de rijpheid der pee niet. Naast Thomasphosphaat worden ook ge bruikt ruwe Peruguano, bloedmeel, enz. Ook v, edermengsels die in bedorven toestand zijn en beter te gebruiken op den compost- huop. Mengsel^ als grasmest, roggemest enz. in den handel bekend zijn receptjes in de chemische fabriek klaargemaakt, doch thans door coöperatie en betere kennis van den landbouw behooren verdreven te worden. Daarna gaf de spreker verschillende meststoffen voor de onderscheidene gewas sen aan, waarop wjj uit vrees van onjuist weer te geven, liefst niet terugkomen. Spreker besloot zijn rede met eeu belang rijke beschouwing ovor den stalmest, het duurste, maar het beste product voor bemesting. Hij drong aan op zorgvuldige bewaring. Jaarlijks gaat voor f40 per beest aari siikstof uit den stalmest verloren, welk verlies dus door kunstmeststoffen moet worden aangezuiverd. Dit verlies ontstaat onder anderen door verrotting, waardoor arnoniak ge vormd wordt, die spoedig in de lucht vervliegt. Ook het wegloopen van den regen is zeer schadelijk. Op Noord-Beveland zag spreker ergens een schaapskooi over den stalmest heen gebouwd, teneinde den regen het wegloopen te beletten. Zorg vooral dat de gier, het vochtige deel van den mest. goed opgevangen en bewaard wordt, want daarmede wordt de kern van dezen mest behouden. Men brenge in den stal zoodanige stoffen die de gier opnemen en bewate den mest in gemetselde putten die geen vocht door laten. De toepassing van den stalmest geschiedt bij voorkeur in verschen vorm. Door de stioodeelen even onder den grond te brengen, ontstaat verrotting die een soort luchtkanalen doet ontstaan welke de stikstof in den grond brengen. Op de weilanden brenge men af en toe ook stalmest; of anders kainit (die op een droge plaats dient bewaard) en Thomas phosphaat. Er moet meer zorg aan de weideo besteed worden. Men houde zeschoon en zorge voor goede afwatering. Men gooie er som wijlen ook slootaarde op, compost of gier. Van de gelegenheid tot het vragen van inlichtingen werd gebruik gemaakt, en de voorzitter dankte den spreker voor zyne belangrijke mededeelingen. Ger. kerken. Beroepen te Oost- en West-Souburg ds. C. B. Schoemakers te Landsmeer. Kapelle. Woensdag avond trad in de Vrije Ev. kerk alhier, dhr. Donner op als spreker in het belang van het Mili tair Tehuis. In eene boeiende en indruk makende rede, naar aanleiding van Kichtereu 6, stelde hij zijnen talrijken toehoorders in klemmende woorden des christens plicht voor om, naar vermogen, roede te werken aan den bloei van liet Milituiren Tehuis. Kapelle. Donderdag avond had alhier de feestelijke inwijding van het nieuwe ge bouw der Chr. Jongelingsvereeniging plaats. Hut ruime zeer do dmatig en nette gebouw was zoo overvol dat niet allen konden plaats bekomen. De inwijdingsrede werd uitge sproken door ds. van IJsendijk van Kapelle, naar aanleiding \an 2 Tim. 2 22a. In passende woorden wees de spreker op het gevaar waarin de jongeling verkeert door verleiding, zijnen plicht en roeping als christen, en de hulp des Heeren, hun ook in dit gebouw geschonken, om tegen verlei ding te strijden. Na het zingen Tan Gez. 2 vers j'l trad als spreker op dhr. Fossen, voorzitter der Chr. Jongelingsvereeniging, die een overzicht gaf van het ontstaan der Jongelingsvereeniging. den verderen loop, de ontvangen hulp en eindelijke stichting van het gebouw, met aanwijzing hoe men voornemens was het te gebruiken. Na het zingen van Ps. 66 1 trad als spreker op dhr. J. Ossewaarde Az. die, als secretaris der Jongelingsvereeniging verslag uitbracht van de werkzaamheden en verdere lotgevallen der vereeniging, van at het begin van haar ontstaan tot heden. Na dhr. O. trad als spreker op Ds. Kap- teijn uit Goes, dia in eene tintelende, van heiligen ijver, en geestelijk leven doortrokken rede, èn jongelingen, èn alle aanwezigen, ouden zoowel als jongen, er op wees, dat hoewel allen door de zonde onmachtig en tot geen goed bekwaam, maar wel tot alle kwaad geneigd zijn, nochtans GodmetZjjne genade iu het Evangelie tot ons komt, en dat met vele voorbeelden uit de H. Sehrift aantoonendewaarop de redenaar opgaf te zingen Ps. 103 1. Als volgende spreker zou alsnu optreden Ds. Timmerman van Ierseke, doch ten gevolge van het vergevorderde uur, bleef dit bepaald tot het uitspreken van het gebed van dankzegging aan God. Na eenigen tijd pauze is men nog landen tijd feestelijk samen bijee geweest. Tegen Ockeloen die den agent v, d. Berg doodschoot, is door de rechtbank in hooger beroep 15 jaar tuchthuisstraf geëischt. Mr. Troelstra pleitte verzachtende omstandig heden. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens diefstal: 4. d. S., 15 j. en A. L., 15 j., arbeiders, Colij nsplaat, de le tot 2 m. en de 2e tol 1 m en P. O., 30 j., en W. D., 19 j., arbeiders, vroeger te Hoofdplaat, thans te Gent, de le tot 1 m. en de 2e tot 14 d. gev. straf; mishandelingP. d. W., 16 j. en C. d. W., 19 jbeiden zonder beroep, Colijns- plaat, ieder tot f 3 b. s. 3d. h. bedreiging met doodslag en mishandeling vaneen ambtenaar F. P., 23 j., arbeider, Baarland, tot 45 d. gev. straf huisvredebreuk J. T., 23 j. en S. d. L., 23 j., arbeiders, Baarland, ieder tot f 5 b. s. 5 d. h. beleediging van een ambtenaar, opzettelijk beletten van eenige handeling door een ambtenaar en bedreiging met een misdrijf tegen het teven L. T20 j., arbeider, Heinkenszand, tot 4 m. gev. straf, en overtreding der ijkwet en wederspannig- lieid: J. de W., 30 j koopman, Goes, tot 2 maal f3 b. s. 2 maal 3 d. h. Allen iu de kosten. Vrijgesproken: M P., 24j., arbeidster, Kruiningen, thans gedetineerd in de straf gevangenis te Goes, beklaagd van diefstal J. B., 40 j boerenknecht, en R. A. v. d. B., 23 j., klompenmaker, beiden Heinkens- zand, beklaagd van huisvredebreuk, en J. J. K, 46 j., arbeider, beklaagd van mishan deling. Vlissingen 26 Jan. Gisteren middag tusschen 1 en 2 ure had alhier een aller treurigst ongeluk plaats; terwyl de moeder even naar achteren was had het kind van den scheepmaker P. P. (eeu meisje van 20 maanden) het ongeluk in een kuipje met kokend sodawater te vallen, het kind bekwam daarbij zulke herige brandwonden dat het heden morgen onder de hevigste smarten is overleden. 's Heer Arendskerke. Aan het station alhier sloegen een span paarden van C. van Stee uit den Craayer met wagen op hol, doordat de dieren van den trein schrikten. De voerman kwam onder de paar den terecht, terwijl de wagen los geraakte en tegen een paal stortte. De paarden werden even buiten de gemeente tot staan gebrachtde voerman bekwam lichte won den en gescheurde kleederen, terwyl de wagen belangrijk beschadigd werd. (M.C.) Zoutelando, '26 Januari. Het Eugel- sche stoomschip «Foldio» met hout geladen uit zee komende, voer hedenmorgen, door de mist misleid, even voorbij het dorp, op het strand, waar het bleef zitten. Op het telefonisch bericht naar Vlissingen werden twee sleepbooten tot hulp uitgezondeu die echter onnoodig bleek te zijn, daar by tioog water ten ongeveer zes ure in den avond, het schip vlot raakte en zijne reis vervolgde. Middelburg. Dondermiddag had op de botermarkt hier een heel opstootje plaats doordat een boerin haar korf met boter en eieren vermiste. De aldaar surteilleerende agent Kooman liet onmiddellijk de uitgangen sluiten en plaatste zich met genoemde boerin aan een uitgang en zoo doeude gelukte het spoedig het vermiste terecht te brengen. Waarde. Woensdag werd door het bestuur der weegbrug alhier in de herberg van M. Wabeke aan de aandeelhouders rekening gedaan over 1892. Gewogen werd als volgt: Suikerbieten 1,899.293 kilo, weegloon f191,15. Pulp 309258 kilo, weegloon 114,30. Aardappels 44862 kilo, weegloon f 5.30. Uien 4908 kilo, weegloon f0.70. Hooi 5895 kilo, weeglom fl.50. Graan 1606 kilo, weegloon f0.20. Stroo 1606 kilo, weegloon f 0,50. Vee 2834 kilo, weegloon 11.30. Pe troleum 935 kilo, weegloon f0,25. Totaal gewogen 2.271.466 kilo, totaal met het tegoed van 1891, weegloon f 220,61'. De uitgaven bedroegen f 105,83, dus sluit de rekening met een goed slot van f 114,78s. De lieer C. Vermuewerd met algemeene stemmen als bestuurslid herkozen. Aan de aandeelhouders werd 11 pCt, per aandeel uitgekeerd. Waarde. Als een zeldzaamheid melden wij dat bij P. van Liere alhier een kip, die iu Juni 1892 geboren werd, thans moeder is van zeven kleinen. Men schrijft aan de Vliss. Crt. Om der waarlieidswille verdient het be richt omtrent het gebeurde met het ss. «Engeland», door U in uw laatste nummer uit «deZ.» overgenomen, eenige verbetering. Kort bij Queenboro pier, stootte genoemd schip, bjj zeer laag water, op een onbekend hard voorwerp. Bij onderzoek bleek dat eenige klinknagels lek waren, die met cement gestopt werden. Om dit te herstellen sloeg het schip éen reis over. Dat er 6 voet water in het schip zou gestaan heoben, kan zeer beslist worden tegengesproken. Om vlekken uit lakwerk te verwijderen mengt men een gelijke hoeveelheid lynolie. wijngeest en terpentijn goed dooreen. Men giet daarna een weinig van dit mengsel op een wollen lap en wrijft de beschadigde plek zöö lang dat de vlekken er uit zyu. Men verzuime echter niet, de vlek met ge woon vloeipapier na te wry ven. Hebben de landbouwers tydens de vorst last van veldmuizen, dan zoeken zjj de openingen op, waardoor ze meestal ont komen en gieten deze vol met water. Dit water zal bevriezen en de gaten verstoppen. De muizen zullen daardoor opgesloten zyn en den hongerdood sterven. Tegen een der heftigste sprekers op de Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering van werkloozen was een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. De man had zich in zyn woning in de Jan Steenstraat verborgen en deze werd Dins dagavond door de politie streng bewaakt. Hij vond echter gelegenheid inde duisiernis over de daken te ontsnappen en de politie heeft, hem nog niet kunnen opsporen. De bedoek f onder t in der waarsc 1 caat te melingi overled hebben van E. Lede, melden adres e li stond die jam Jt gevaar v - baande de vlan lievelini zelve d met tv den br O Congo-i bijzondi waarin negers geladen kruit d springe de waj tend ei Van de liggen deelen wielen zich dt den gr< Van trein b de vier' twintig die ree den rik V - te Ham in Eun aandacl land en van bes Naar wegen Portuga 300 ter 80 lepr burg m aangetr zyu aan brandpt staan, vi D offic.eeh bij Hal voorgek sterfgev verloop Te Ti ziektege Eergif getast e O heerrchi mate dt Oven: VU*! Bosch v Colij ving li Inl. ter doe* Oranie van dhr J. A. v. Jacobstr Nlssi Hollmar wagen, kens, af Oude deurw. I manufac Kien' tense d schuur i hart en Klldd ving in Inscliriji Oostl hulst oi „Eikenoi Borkenk Huls en 5000 Wes Koffiehi en tuin groot 1 28 A. 7( f en zolde huisraac midi not. Hi Geere bergpla; samen Afli DRIE van dei piechul Dit lan toegewi aan W 39 A. 2 groot 4

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2