1893. No. 50. Donderdag 28 Januari. Zevende jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES KAMERS VAN ARBEID. Schetsen over Middelburg. uw. eiken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjj? per drie maanden franco p.p. f 0.95. Enkele nummers 0.02L UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. IJK. Middelburg, ook voor St. Laurens, 26, 27 en 31 Januari; en 1, 2, 3, 7, 8, 9 en 10 FebrJ Hot wetsontwerp tot het instellen van Kamers van Arbeid is, dezer dagen ingeko men. Het is ingediend door de heeren Pyt- tersen en Schimmelpenninck v. d. Oye. Aanvankelijk hadden beide heeren, ieder voor zich, zonder iets van elkander af te weten, een ander ontwerp gemaakt, en bjjna gelijktijdig ingezonden. De sectiën der tweede kamer vonden het echter beter dat zij hun ontwerpen, ieder het zijne, in trokken en tot overeenstemming kwamen om een gemeenschappelijk voorstel te doen. De beide kamerleden luisterden naar dezen goeden raad en zoo werd thans uit het huwelijk der wetsontwerpen Schimmelpen ninckPyttersen een nieuw ontwerp ge boren, dat beter is dan zijne ouders, welker gebreken het althans niet mede ter wereld bracht. Over den inhoud een enkel woord. De taak der Kamers is vierderlei lo. Bevordering van de gemeenschappe lijke belangen van patioons en arbeiders in dien zin, dat de Kamers een arbeids contract kunnen ontwerpen, waarbij alles, wat in betrekking staat tot loon, werktijd, veiligheid, leerlingenstelsel enz. zou kunnen worden geregeld. 2o. Verzameling van inlichtingen en ge gevens over arbeidszaken, die in de gemeente of den ring waarin de Kamer is gesticht, de aandacht verdienen, verbetering vragen of als voorbeelden voor andere gemeenten kunnen gesteld worden. 3o. Het geven van advies. Mededeeling van alles wat de regeering nuttig acht te weten of wat de Kamer acht haar te weten dienstig te zijn op het gebied van den ar beid ter plaatse. 4o. Bewaren, herstellen of bevorderen van de goede verstandhouding tusschen patroons en werklieden; waardoor duidelijk blijkt het verzoenend karakter der Kamers. In iedere gemeente kunnen op aanvrage van het gemeentebestuur of van belang hebbenden een of meer Kamers van Arbeid opgericht wordenof voor meerdere ge meenten bij elkander, één Kamer. Zulk een Kamer kan verdeeld worden in zoovele afdeelingen als er bedrijven zijn die in de Kamer doelmatig vertegenwoor digd zijn. FEUILLETON. ONS BINNENHOF. X. Na onze wandeling door het oude Mid delburgder vijftiende eeuw met zijn poorten en torens, straten en pleinen, kerken en kloosters, gaan we thans beproeven u het maatschappelijk leven te teekenen, geljjk we hopen in een volgend hoofdstuk u een kijkje te geven in het kerkelijk godsdienstig leven van dien tijd. Het stadsbestuur bestond uit een Baljuw, vertegenwoordiger der Grafelijke regeering, twee Burgemeesters en 10 of 12 Schepenen. Ieder burgemeester kreeg per jaar 8 pd VI. belooning en ieder der schepenen 4 pd behalve de kleederen. Jaarlijks werden aanmerkelijke sommen in rekening gebracht voor de kleederen van stadsbestuur en stedelijke beambten. Ontelbaar zjjn de posten in de rekeningen opgenomen voor tabberd- laken, en Ypersche lakens en gestreepte lakens. De Burgemeesters, klerken en knapen kregen «fof hare cousen voor den omme- ghange der hallen». Een belangrijken politiedienst verrichtte de hondenslager. Ongeloofeljjk was het aantal onbeheerde honden, dat de straten van oud-Middelburg aan die van Konstanti- nopel gelijk maakte. Eens, het was in 1408, werd een gevangene hondenslager. Hij kreeg gratie van straf omd.it hij dit onbegeerde baantje waarnam, en sloeg in éen jaar 215 honden dood. Zijn opvolger bracht het in 1415 tot 300, en in 1497 werd het bijna ongelooflijke cijfer van 1165 honden doodgeslagen, toen was het niet meer een baantje opgedragen aan gevangenen, maar werd 8 myten per stuk betaald. Geen wonder dat we de mededeeling uit 1407 vonden dat «de stad seer belast was met honden-». Het schoonhouden der straten was in 1490 aanbesteed voor 14 pd VI. en werd bediend door kar en paard. Dit, voor wat betreft de uitwendige reinheid Gelijksoortige bedrijven kunnen saam één afdeeling vormen. Onder bedrijf verstaat deze wet alle ambachten, handwerken, neringen, bedrij ven, ondernemingen van scheepvaart, van landbouw, van handel en van nijverheid. Patroons zijn allen die gezag of toezicht oefenen. De anderen zjjn werklieden. Iedere kamer telt evenveel patroons als werklieden. Zijn er dus 12 werklieden in de Kamer dan moeten er ook 12 patroons bij zijn; dus te zamen 24. Het huishoudelijk reglement der Kamer heeft de goedkeuring van Gedeputeerde Staten noodig. Omtrent het houden van hunne vergade ringen stelt de heer Pyttersen voor dat patroons en werklieden te zamen'vergaderen, doch de heer Schimmelpenninck wenscht de gelegenheid open te laten voor patroons en werklieden, om ieder afzonderlijk te verga deren in hun sectie, terwijl de adviezen der Sectiën bjj die der Kamer moeten kunnen wórden overgelegd. Leden der kamer kunnen alleen zij zijn, die niet bij rechterlijke uitspraak de be schikking over hunne goederen hebben verloren, minstens 30 jaar oud zijn en ge durende de laatste 2 jaar hetzelfde of een verwant bedrijf in hunne gemeente uit oefenden. De heer Schimmelpenninck vereenigt zich met dit artikel niet. Volgens zjjn voorstel is men eerst dan verkiesbaar, als men ge durende ten minste 5 jaren op meerder jarigen leeftijd patroon of werkman is ge weest. Niet verkiesbaar zijn: drankverkoopers met vergunning, bordeelhouders en de boven genoemde rechterlijk gevonnisden. Om kiezer te zijn voor een Kamer van Arbeid, moet men 25 jaar oud zijn. De heer Schimmelpenninck wil hierbij nog uit gedrukt zien dat de kiezer gednrende ten minste 3 jaren op meerderjarigen leeftijd patroon ot werkman moet zijn geweest. De heer Pyttersen wil, blijkens het boven staande, ook vreemdelingen, vrouwen, tap pers en bordeelhouders benoembaar stellen of kiesrecht verleeneo, wat door de artikelen, aangekondigd door den heer Schimmelpen ninck, wordt uitgesloten. De leden der Kamers hebben drie jaren zitting. De patroons, wier bedrjjf door een afdeeling wordt vertegenwoordigd, doen jaarlijks op gaaf aan de Koningin van alle in hun dienst zijnde personen die den leeftijd en de ge schiktheid bereikt hebben, om kiezer voor de Kamer te zijn. Patroons die niet ot niet der stad. Erger was het corrigeeren der inwoners. De rechtspleging dier dagen levert een curieuse bladzijde in de geschiedenis. Of wat dunkt u van eene instructie in een geval van kindermoord als op 21 Januari 1404 voorkwam. Er was een kinderlijkje gevonden in de stadsvest. Toen werden de vrouwen uit alle wijken op het stadhuis ontboden, en haar werd bevolen een onder zoek in te stellen «an alle wive yeghelijc in zijne wachten. Op 27 October 1446 werd een poorter der stad verbannen omdat hij het verbod tegen het dragen van lange messen had overtreden. Op 18 December 1411 moest een vrouw een bedevaart naar Aken doen, omdat zjj een andere vrouw geslagen had. Karei Pieterszoon moest 20000 steenen als boete leveren en Jan Faut 25000, of eene bedevaart naar Rome doen. Het schoone geslacht schijnt in Middelburg in de 15de eeuw niet geheel overeenkomstig de poëtische beschrijving van Goethe ge weest te zijn. «Zij vlechten en weven, hemelsche bloemen in het aardsche leven», zal althans bezwaar lijk kunnen gezegd worden van «cle quade wyven wien een steen aan den hals gehangen werd omdat zij zegt het perkamenten handschrift zoo schelden». En met de revolutionairen wist men in de vijftiende toch ook beter raad dan in de negentiende eeuw. De houten huik (hoyke) werd in 1490 gemaakt omme de rebellen te corrigeeren en er werden sloten voor gemaakt. Met de mededeeling dat de Rentmeester in 1469 een galg rechtte ev> daarbij getrak teerd werd op een schaapsbuik, eindigen we onze beschouwing over de rechtspleging. Slechts zij nog aangestipt dat de poorten waarschijnlijk' tot gevangenis dienden, althans van de Zuiddampoort is dit voldoende bekend. En hoe stond het met handel en nijverheid binnen Middelburg? Uit de aanteekening van 1492 dat iemand naar Vlaanderen werd gezonden om timmerlieden, dewijl de stad er hier geen krijgen kon, «mits dat de behoorlijkaan dit voorschrift voldaan worden gestraft met een boete van ten hoogste 100 gulden. Iedere afdeeling vergadert jaarlijks min stens driemaal. De leden benoemen een voorzitter en een secretarisde benoeming geldt voor een jaar. Is de voorzitter een patroon, dan moet de secretaris een werkman zijnen omgekeerd. Elke sectie mag afzonderlijk vergaderen, dat wil zeggen de sectie der patroons en die der werklieden. Zij kiest uit haar midden een voorzitter en een secretaris. Het bestuur der Kamer bestaat uit een voorzitter, ondervoorzitter en secretaris. Is de voorzitter een werkman dan moet de ondervoorzitter patroon zjjn en omgekeerd. Tot secretaris kan benoemd worden iemand geen lid der Kamer zijnde, deze heeft dan een raadgevende stem en krijgt een kleine bezoldiging door Gedeputeerde Staten te bepalen. In zake geschillen van allerlei aard is aan de Kamers van Arbeid mede een vruchtbaar optreden verzekerd. Bepaald is dat elke afdeeling uit haar midden een verzoenings- bureau benoemt, waarin evenveel patroons als werklieden zitten. Het vergadert eenmaal 's maands tot het onderzof ken en afdoen van alle geschillen welke aanzijn oordeel worden onderworpen, en voorts zoo dikwerf het wordt gevorderd. Geschillen van geringen omvang brenge men mondelingoverige geschillen schriftelijk bjj den voorzitter van het verzoeningsbureau. De commissaris der Koningin of de burge meester zjjn ten allen tijde bevoegd de tus- schenkomst van het verzoeningsbureau ter plaatse in te roepen, waar eenig geschil dreigt uit te breken. Indien door het bureau geen overeen stemming wordt gekregen tusschen de geschilvoerende partijen dan wijst elke partij een lid aan, uit de haar in de afdeeling vertegenwoordigende categorie, dat als tijde lijk lid zitting neemt in het bureau. Het bureau doet alsdan na vernieuwd onderzoek uitspraak. Verwerft de genomen beslissing de goed keuring van partijen niet, dan biedt het Bestuur der Kamer, zoo het de zaak van genoegzaam gewicht acht, zijne bemiddeling aan en lokteenscheidsrechtelijke beslissing uit. De vergaderingen der Kamers worden in het openbaar gehouden, tenzij minstens een derde der aanwezige leden sluiting der deuren verlangt. Het aantal uit te brengen stemmen moet altijd zijn voor de eene helft van patroons, timmerlieden dezer stad genoeg te doen hadden» moet men wel opmaken, dat wer keloosheid geen kwaal van dien tijd was en dus ook werkverschaffinggeen medicament behoefde te zjjn. En tochwaarom werd de eenige brug in de stad, die tusschen de Noord- en Zuiddampoort zdie logenbrugge genoemd, indien het niet was omdat de leegloopers daar hun rendez-vous hadden In 1476 wordt melding gemaakt van een oliemolen op der. Arnedjjk, en in 1472 van een meestoot tusschen de Gortstraat en de Geere. Jan Almar zeen stierman van een harinckbuse en brochte hier binnen met sine scepe in der stede sine harinc en Jan Pauwelszoon maakte spiegels. In het huis waar z'tpaert in de wyege» ('t paard in de wieg) uithing verkocht men matten, touw werk en zeeften. Ook de Wolzak en de Scherminkel, de Catte en de Blinde ezel waren hoogstwaarschijnlijk winkelhuizen. Behalve het vleeschhuis was ook ergens een lakenhal. Aan deze lakenhal werden ge maakt «eene poirte en twee wynckelen De winkels waren met riet gedekt, want in 1438 werden er[275 schooven glui gekocht om de hal te verdekkenopdat die luiden droog zouden zitten met hun brood, want er was bepaald dat men nergens brood mocht verkoopen dan daar. Met éene zoutziederjj, particuliere bier brouwerijen, naast die in den Abdjj en twee korenmolens, een buiten de Noord dampoort on een buiten de Koepoort, is het beeld van handel en njj verheid, dat de oude hoofdstad van Zeeland te aanschouwen gaf, naar de bronnen die ons ten dienste staan, volledig. Niet te verwonderen is het dat de oudste geschiedenis der stad onophoudelijk van brand spreekt. In houten huizen, met riet gedekt, en zonder behoorljjke schoor- steenen moest het brandgevaar wel groot zjjn. En wat deed men om te blusschen In 1412, de week voor Paschen, brak brand uit in den delft bjj Jan Vassenaers, en eene in de Langeviele, bacht de Augus tine, (naast het Schuttershof). Het duurde te lang eer de leeren emmers kwamen, voor de andere van werklieden. Zjjn er dus enkele patroons afwezig in een vergadering waarin gestemd moet worden, dan moeten er evenveel werklieden, te beginnen met den jongste, bjj de stem ming hun mond houden, opdat er niet meer stemmende werklieden dan stemmende pa troons zouden zijn. Door de Koningin kan een buitengewone vergadering eener Kamer of van het bestuur, of van de aideeling eener Kamer worden opgeroepen, de vergadering wordt alsdan bijgewoond door Haren gevolmachtigde, die deel [neemt aan de beraadslagingen, doch niet mede stemt. De leden der Kamers van Arbeid ontvangen geen andere bezoldiging dan voor het bjj wonen der vergaderingen en der samen komsten van het verzoeningsbureau. Aan elke Kamer wordt uit 'srjjks kas jaarljjks een toelage verstrekt ter bestrijding der jaarljjksche uitgaven. De gemeenten waar een Kamer gevestigd is, zijn verplicht geschikte lokalen voor de vergaderingen beschikbaar te stellen. Stukken, verzoekschriften enz. van de Kamers uitgaande, zjjn vrij van zegel en registratierecht. Het is een verbljjdend verschjjnsel dat twee Kamerleden van tegengestelde richting, de een liberalist, de ander antirevolutionair, op dit gewichtig punt, rakende een der voornaamste volksbelangen, den arbeid, tot eenstemmigheid gekomen zijn. Slechts enkele punten zjjn overgebleven, waarop ieder van hen zich zjjn eigen weg voorbehoudt. Wjj noemden reeds de vergaderingen van patroons en arbeiders samen en niet elk apart geljjk de heer Pyttersen 't wil, terwjjl de heer Schimmelpenninck voor afzonderlijke sectievergaderingen pleit. Wjj wezen ook op 'c verschil tusschen de beide voorstellers, waar het betreft de benoembaarheid voor de Kamers en de uitoefening van het kiesrecht. Ook in zake de verplichting om minstens eenmaal 'sjaars te vergaderen, zjjn zjj het oneens de heer Pyttersen ziet de nood zakelijkheid eener dergelijke bepaling niet in terwjjl de heer Schimmelpenninck ze wil invoegen uit vrees voor slaperige Kamers. Vooris kon deze laatste zich niet veree nigen met het gevoelen van den heer Pyt- sersen om een buitengewone vergadering door den Koning te doen bijeenroepen; terwijl de heer Pyttersen zoo noodig de wet van toepassing zou willen zien op rijks-, provinciale- |,of geweentewerken, acht de men had aarden kannen gekocht. Zjj die waakten bjj een brand in de Gorsstrate in 1416 kregen 's nachts 20 stoop bier en 4 grooten, en bjj een brand in 1443 die zeer zanxtelicwas werden van stads wege aan de wakers eieren verstrekt. Genoeg, wij hebben een kijkje genomen in het bestuur der stad, in de straten in de rechtspleging, in handel en njjver- heid en bjj den brand. Laat ons nu nog even zien hoe men zich vermaakte. Reeds van de oudste tijden bestonden de hand- en voetboogschutterjjen. Jaarlijks werd eens een groot feest ge houden waarbjj naar den papagaai geschoten werd. Hij die dezen papegaai afschoot was koning en de stad tracteerde. Meermalen werden vreemde schutters tot zoo'n gaai- schieting genoodigd of gingen de schutters van Middelburg naar andere plaatsen proe ven afleggen van hun kunst. De Rederjjkers-kamer (gezellen van Re thorïka) in 1483 met eenigen van de Wet, in den Liebaard vergaderd, kregen ook een maaltjjd. Willem Treurniet, op perste gouverneur van de kamer van retho- riks, kreeg vijf ellen rood en grauw laken om daarmede met der stede liverei gekleed te zjjn, en in 1494 kreeg de Kamer 2 poortkannen rjjnwjjn voor het spelen van een spel van sinne. Ziedaar zooal het eenige dat de maat- schappjj, levende zonder dagbladen en zonder straatverlichting, zonder vermogensbelasting en zonder koffie- en bierhuizen, bewoog. Of het moest zijn dat daar heidens kwamen die door het stadsbestuur werden buitengehouden ol uitgedreven of wel het moest zjjn dat een jood of eene jodin tot het christendom overging. Dan werd aan dezulken een premie uit de stadskas gegeven. In 1412 werd daarvoor 12 gr. gegeven. Voorwaar de Zending onder Israël was toen niet duur Maar om u een kijkje in den kerkelijk- godsdienstigen toestand der 15de eeuw te geven kies ik een nieuw hoofdstuk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 1