Kerk, School en Zending. iilXlITSZAKEft. Gemengde Berichten. overeen te brengen, ingedeeld bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze. Zij worden zoo mogelijk afzonderlijk ge huisvest. Het examen wordt gehouden in iedere garnizoensplaats, waar de staf van een bataljon infanterie aanwezig is, alzoo in Zeeland te Middelburg en Vlissingen. Zij die aan dit examen wenschen deel te nemen, behooren zich daartoe vóór 20 Januari a. s. schriftelijk te wenden tot den commandant der bataljons aldaar. Volgens de MidLd. Crt. heeft de majoor J. van Wijk van het 3e regiment infanterie overplaatsing gevraagd by het 7e regiment infanterie en in verband daarmede voorloopig het bevel over het 2e bataljon te Middelburg niet aanvaard. De zeeloods by het loodswezen van het 6e district, ter standplaats Vlissingen, J. Goedhart wordt met ingang van 1 Februari a. s. eervol uit den dienst ontslagen, onder toekenning van pensioen. Met denzelfden datum zijn door den minister van marine bij genoemd loodswezen bevorderd tot zee- loods de loodskweekeling le kl. D. van Hoepen tot loodskweekeling der eerste klas se de loodskweekeling 2e kl. G. K de Waardt en tot loodskweekeling der tweede klasse de matroos L. Zeylemaker. (X. Goes. Dinsdag vergaderde in de Prins van Oranje de afdeeling Heinkenszaml der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, onder voorzitterschap van den heer E. v. d. Bosch. Tegenwoordig 31 leden. Aan de orde was in de eerste plaats de verkiezing van bestuursleden, zijnde de hee- ren C. J. Labrijn, L. A. van Weel en C. Koert aan de beurt van aftreding, terwijl de heer 5. van NieuwenhuyzeD om gezond- heidsredenen zijn ontslag als bestuurslid gevraagd heeft. De voorzitter sprak over dit laatste zijn leedwezen uit en bracht den heer Nieuwen- huijzen zijn dack voor hetgeen hy in het belang der afdeeling had gedaan. De heer Van Weel had tevens ontslag gevraagd als penningmeester, in ziju plaats werd als zoodanig benoemd de secretaris de heer Jhr. Van Reigersberg Versluijsterwijl als bestuurslid herbenoemd werden de heeren Labrijn en Koert. In de vacatures v. Weel en v. Nieuwerthuyzen werden gekozen de hh. Jhr. H. F. de Jonge te Kloetinge en D- J. v. J. Have te Kapelle; allen hebben de benoeming aangenomen, de heer Labrijn met de opmerking dat, waar zoovele jonge krachten zich uit het bestuur terug trekken, hy zich verplicht ziet op zijn post te blijven. De secretaris bracht rapport uit over de vergadering van het hoofdbestuur; terwijl de rekening over 1892, sluitende met een batig saldo van 1268,25 werd goedgekeurd. In plaats van den heer A. Zuidweg te Wolfertsdyk werd tot lid der suikerpeen- commissie gekozen de heer A. Padmos van Kloetinge. De voorzitter zegt hierbij dat het volgende jaar grootere uitgaven in die commissie zullen noodig zijn, wegens zeer waarschijnlijke verplaatsing van het proefsta tion van Breda naar Goes; wel is van Zierikzee's gemeenteraad een verzoek ingediend bij de regeering om 't proefstation daarheen over te brengen, doch de afgezonderde ligging van Zierikzee, wat vooral nu weder gevoeld wordt, zal wel oorzaak zijn dat de minister bij zijn oorspronkelijk plan blijft. (Had een dergelijke aanvrage als van Zierikzee niet even goed van het gemeentebestuur van Urk kunnen uitgaan De Zetter). De voorz. deelt mede dat door het hoofdbestuur der maatschappij de heer de. Swaving, directeur van het proefstation te Breda, is aangezocht een cyclus van lezingen te houden in de afdeelingen dr. S. is daarop in correspondentie getreden rnet spreker, die de zaak in een bestuurs vergadering ter sprake bracht, waarop in overleg met dr. S. is vastgesteld dat hij zal spreken Vrijdag 27 Jan. a. te 2 uur in «de Prins van Oranje» over het gebruik van kunstmeststoffen. Voorts dat in Februari weder een ten toonstelling van zaaigranen in hetzelfde lokaal zal gehouden worden. Het bestuur meent aan 't programma een grootere uit voering te moeten geven, en wel zoo dat niet alleen diploma's, maar ook prijzen in geld zullen worden uitgereikt, en verder de wedstrijden voor granen, peulvruchten en knolgewassen te verdeelen in 2 catago- rieënte weteninzendingen voor land bouwers en voor handelaars. Nadat deze zaak in beginsel besproken is en de straks gedane mededeelingen met instemming ontvangen zyn is daarin een leiddraad voor het opmaken van het programma gegeven, en besloten met het oog op noodige spoedige verzending der programma's een bestuurs vergadering te houden op Dinsdag 24 Jan. a. en terstond daarna te 11 uur een afdee- lingsvergadering te houden, waartoe de. leden bij uitzondering thans uitsluitend per advertentie zullen opgeroepen worden. Voorts deelt de voorzitter mede dat de voorbereidende werkzaamheden voor de stierenkeuringen door meest al de afdeelingen in Zeeland ter hand genomen zyn en dat genoemde keuringen in den loop der volgende maand zullen plaats hebben. Nog vestigt de heer I. G. J. Kakebeeke er de aandacht op dat van wege het hoofd bestuur der maatsch. in Februari weder de keuring van paarden zal plaats hebben. (Er zyn prijzen uitgeloofd tot een bedrag van f3100). De heer W. v. Liere te Kloetinge wordt op verzoek, onder dankbetuiging door den voorzitter voor de vele bewezen diensten, ont- sagen als lid der commissie van voorbereiding voor de stierenkeuringen en in zijn plaats aangewezen de lieer Jhr. de Jonge aldaar. Na de gebruikelijke verloting wordt de verg. gesloten. Goes. Hieronder volgt een suat van het in het voorgaande jaar ten postkantore altlier verhandelde. a. Briefport. Werden ontvangen 333,153, enkele briefkaarten 141,45b, dubbele brief kaarten '1,073 stuks het debiet van (ran- keeizegels, brietk., etc. bedroeg f40,914,50. b. Drukwerken. OntvangenNieuws bladen Vs cent 463,909, Nieuwsbladen van 1 ct. 104,899, Gedruktestukken294,075stuks. c. Monsters 4257, Dienstbrieven 7i,845, Aangeteekende brieven 7031, met gelds waarde 1746 stuks, tot een bedrag van I 641,083,31 Va- Berichten van ontvang 7, Expressebrieveu 84, lage vorderde quitautiën 10,096 stuks, tot een bedrag van f 74,388,45V», 1779 stuks tot een bedrag van f19,404, werden als onbetaald terug gezonden. d. Postwissels. Gestort werden 29,580 stuks tot een bedrag van f 370,337,33, uitbetaald 15,284, tot een bedrag van f201,153,90Vs. e. Posibewijzen. Gestorte 11048, uitbe taald f1501. f. Spaarbank. Door het postkantoor Goes, zonder hulpkantoren, werden in het jaar '1892 uitgegeven 96 spaarbankboekjes, het getal dier inlage bedroeg 1540, en het bedrag dier inlage bedroeg f 29,253,87Vs met de hulpkantoren bedroeg bet bedrag dier inlage 1123,154,59, terugbetalingen i 91,809,81. g. Pakketpost, Goesen Arr. Zijn verzonden 22,421 stuks gewone pakaetteu. 136 met aangegeven geldswaarde tot een bedrag vau f17,994,57, 139 stuks pakketten met ver rekening bedrag f663,59V«. De beer J. G. v. d. Hoop te Gronin gen schrijft aan den voorzitter van het Centraal Comité onder meer het volgende: Met droefheid vernam ik in de gisteren (Vry'dag) avond gehouden vergadering der kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Groningen dat by den secretaris dier ver- eeniging geen antwoord van het Centraal Com fó was ontvangen op het vanwege di-j liiaovuieeniging gedaan verzoek tot het buuuoii voiier Deputaten-vergadering. Ik muui dus veronderstellen, dat net Centraal- Comité uet noodig acht discussie over de vraag of het kieswet-ontwerp van den Minister Tak in strijd is met de Grondwet met al hetgeen daarmede in verband staat, te smoren. Daartegen nu sta mijnerzijds als voorstel ler van het verzoek tot het houden eener Deputaten-vergadering een ernstig en nadruk kelijk protest en wei omdat ik, wiens gehechtheid aan de anti revolutionaire beginselen en aan de antire volutionaire partjj wel niet betwijfeld zal worden na al hetgeen ik voor die pat tij heb gedaan, o. a. en vooral bij de algemeens verkiezingen in 1888, overtuigd ben dat de steun door de antirevolutionaire partij ge schonken of nog te schenken aan do inge diende kieswet-ontworpen is in strijd le. met artikel 10 der Grondwot, 2e- met het belang des vaderlands. 3e- met dat der antirevolutionaire partij en hare beginselen, 4e met de besluiten der laatst gehouden Deputaten-vergadering van 1891- Ik wensch voor zooveel in mij is, terwijl wij aan het hooid des lands hebben eene jeugdige, minderjarigeKoningin, terwylonze Eerste Kamer niet is gevestigd op die vaste grondslagen welke ik haar toewensch, te verhinderen, dat wy vóór 1900 beleven eene herhaling van tooneelen, als die plaats heb ben gehad voor honderd jaar; ik bedoel tooneelen als die van eene volksvertegen woordiging, uitgedreven door de bajonetten der soldaten van een Bonaparte of Daendels, en ik protesteer met nadruk er tegen dat de antirevolutionaire partij in Nederland in onze dagen zal vergeten hoe Stahl en Groen van Prinsterer hebben gewaarschuwd tegen het in beweging brengen van de golven eener volksheerschappij en hebben vermaand het tooverwoord niet te vergeten, dat alleen die wateren in bedwang kan houden. Ik protes teer verder met nadruk er tegen, dat do antirevolutionaire partij door de houding en het gedrag van het Centraal-Cemité de snp- pendraagster zal worden van de Liberale Unie aan welke m. i. de twijfelachtige roem behoort gelaten, van alluen te staan voor dit kieswet-ontwerp. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Kortgene ds. J. J. van dtn Broek te Halle, ds. P. Bongers te Zeven bergen en d3. C. J. Six Dijkstra te Dussen. Drietal te Amsterdam ds. v. Apeldoorn te Tzum, ds. v. Hoogenhuijze te Njjmegeo en ds. G. W. A. de Veer te Middelburg. Beroepen te Wissenkerke ds. M. W. Snoep te Heukelom. Ger. Kerken. Bedankt Yoor Groningen door ds. A. M. Donner te Assenvoor Scheveningen door ds. C. B. Bavinck te Hazerswoude. De heer C Staal, vroeger onderwijzer aan de Christelijke School te Kamperland, deed dezer dagen met goed gevolg admissie- examen aan de Theologische School te Kampen. Het getal studenten bedraagt thans het aanzienlijke getal van 128. Te Oud-Vosmeer is Maandag onder leiding van ds. O. Les een Christelijke Jon- gelingsvereenigingopgerichtonder het motto: «Obadja». Het bestuur bestaat uit de leden A. Gunst, Voorz.. J. Ruitenberg Secr. en P. van der Velde, Penn. Tot leden van den Raad van Advies te Chicago, bij het wereldgodsdiensten- congres, voor zoover Nederland betreft, zijn benoemd prof. P. D. Chantepie de la Saus- saye te Amsterdam, prof. Wildeboer te Groningen, prof. Doedes en Valeton te Utrecht, en prof. de Goeje, Oort en Tiele te Leiden. Allen hebben de benoemd g aangenomen. Arrondisscments-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens wederspan)ligheid: J. v. d. S.,33 j., visscher, II. v. d. S 49 jwerkman en I. de R., 22 j visscher, allen Breskens, ieder tol 3 in. gev. straf diefstal J. V., 68 j., arbeider, Oostburg, tot tl b. s. 1 d. h. en J F. G. 13 j., winkeljongen, Middelburg, totl m. gev. straf. In zake M. L. B. 49 j., hvr. van E. v. K., hovenierster en boterverkoopster te Hulst, appellante van een vonnis van het kanton gerecht te Terneuzen, waarbij zij terzake van overtreding derboterwet is veroordeeld tot f'150 b. s. 30 d. h., met last tot open baarmaking van dat vonnis ten laste van bek'a agile, is liet vonnis des eersten rechters, voor wat he ba wijsvoering betreft, vernietigd en appellante veroordeeld tot dezelfde straf. Allen in de kosten, de laatste ook in die, gevallen op het hooger beroep. Zierikzee. De spoorboot heeft haar dienst nog niet gestaakt. Vlissingen. Maandagavond hal alhier in de nabijheid van de Keersluis een treu rig ongeval plaats. De 16 jarige zoon van L. I/tgaij, zat op een wagen met kolen geladen en sprong daar van achteren af juist op het oogenblik dat de train van Vlissingen kwam aanrijden. Hierop willende uitwijken, sb.-g hij achterover met bet hoofd tegen de straatsteenen waarop hij door de locomotief gevat, een eind weegs voortgeduwd en deerlijk gewond werd. Hij werd voor dood opgenomen, daarbij leed hij ook veel door de kou, daar de commies B. van de Plaatselijke belasting weigerde den ongelukkige in zijn kantoor op te nemen. Hij is onder behandeling van Dr. Duyvis; zijn toestand, schoon zorgweggend, schijnt niet hopeloos. Nieuwdorp Maandagmiddag had de jachtopziener Cornelisse alhier het ongeluk bij het opklimmen van den dijk, uit te glijden, en in zijn val zijn geweer aan te raken, waardoor het schot afging en hij in zijn been gewond werd. Per slede werd hij naar zijne woning vervoerd. Te Lemmer werd sedert Zaterdag vermist de visscher Hoekstra. Gilleren is hij teruggevonden. Na twee dagen en nach ten zonder eenig voedsel op het ys te hebben rondgezworven, overal door het ijs of water van de kust afgesneden, is hij, door het keeren van den wind, rnet het ys aan de Gaasterlandsche kust nabjj het Roode Klit komen aandrijven. Eenige vingers waren bevroren. Een drietal schaatsenrijders hebben dezer dagen in een dag van uit Leeuwarden elf Friesche steden bezocht. Ondanks hier en daar slecht ijs en duisternis die hen dwongen met halve kracht te ryden en op verscheidene plaatsen te rusten, deden zy den tocht been en weer in 14'/s uur. In zake den moord op de Neder- landsch-Belgische grens op den knecht van den burgemeester blijkt nader dat de daders twee Belgen zijn; de justitie te Gent heeft hen gevat. Om ben te vinden had men niet minder dan 32 mannen, die allen fluweelen broeken en schoenen met spijkers droegen, gevangen genomen, daar de meid van den burgemeester verklaard had dat de dieven dergelijke kleeding en schoeisel droegen. Al deze lieden werden door den rechter van instructie in tegenwoordigheid van don bestolene en zijn meid gebracht om de woorden uit te spreken, die in den bewusten nacht door de meid uit den mond v-n een hunner wa'en gehoord. Aan de stem herkende de ineid een der daders. In diens huis, zekere Martens, werd echter niets gevonden. Maar een zeer onschuldig voorwerp zou hier toch den dader aanwyzen. Op de hotstede van den burgemeester was namelijk een lederen broekriem gevonden; dezen riem liet de rechter in de woning van den verdachte ongemerkt vallenen hem weder oprapende, zei hij tot de vrouw: wat is dat voor een ding? «Dat is de broekband van mijnen Fous,» antwoordde zij. Hierop werden terrtond hare beide zonen Alforis en Karei naar Gent vervoerd, waar laatstgenoemde bekende den diefstal te hebben gegleegd, doch Hat zijn broeder den moord op zijn geweten had. De meid heeft hem herkend. De mis dadigers zijn niet ouder dan 24 ea 26 jaar. Nog een medeplichtige wordt gezocht. Terwijl een oude vrouw te Alfen Maandag een ladder beklom, zwikte deze en schoof naar beneden de vrouw kwam met een geweldigen slag op den grond terecht, brak den nek en overleed binnen weinige oogenblikken. Een schippers vrouw onder Zoeterwoude maakte zich ongerust over het uitblijven van haar man. Bij onderzoek vond zij zijn lijk in een bijt. Te Roermond was een paar in den echt verbondendaartoe in staat gesteld door een gift groot f 100 door Sequah ingezameld. A1 drinkende kregen de gasten ruzie; waarbij een hunner zijn woede koelde aan de meubelen en aan het geen voor den disch was bestemd Links en rechts werd de boel aan stukken ge slagen, en de «vla» vloog door de ruiten, zoodat menig toeschouwer met leede oogen zijn op de Sequah-seances geofferd penningske met voeten treden zag. De kleine Gerrit Keizer, die onder geleide van een impresario geheel Europa Jneett doorgereisd, heeft zich ten gemeente- huize te 't Bildt (FT1.) voor ile nationale militie aangegeven. Hij had de lengte vau 76 centiinetei. Per schaats was hy uit zijn geboorteplaats Oudebildtzijl te Si. Auuaparoctiie zyn plicht komen vervullen, waar men hem op een tafel moest plaatsen om over den lessenaar te kunnen kijken. Een boodschaplooper te Zaandam verliet Zaterdag even zijn kar, toen hy terugkwam wasliem een doosje ontvreemd met f 159 aan gouden weiken er in. Te Leiderdorp is een man diu een aschbak leegstortie, in een byt gevallene* verdronken. Een onoekeud heei, die te Langmeer een dame, met wie hy schaat sen goieden had, thuis bracht, wilde haar op een donkere plek gekomen van haar gouden ooi ijzer berooven. Üp haar ge schreeuw daagde hulp, de aanrander nam zoiiJer ooryzer de vlucht. Te Oost- woud leetden een man en vrouw, sinds eenige dagen gescheiden. Toen de man maandagavond met een paar vrienden ge zellig thuis was, brak de vrouw met een zestal harer bloedverwanten de deur open en wierp den man ter aardeterwyl zyn vrienden op den loop gingen. Het gezelschap laadde daarna alles wat waarde nau, ten bate der vrouw op een wagen dien zij meenamen. Te Oldenzaal is eene alleen wonende oude vrouw dood voor hare woning gevonden. De vrouw was kindsch en heeft vermoedelijk in den nacht haar bed verlaten en zoo bij de strenge koude luren dood gevonden. Te Jellum (Baarderadeel) voud men ben dorpssmid 's morgens te half zes dood voor de kachel liggen. Te 5 uur was hij als naar gewoonte opgestaan. Hy klaagde Qver de koude, ging naar het achterhuis Qm vuur aan te leggen en keerde niet terug. Zyne eigenevrouw vond hem levenloos. De heer Peeters, smid te Roennond, heeft na eenige jaren van inspanning eeu werktuig vervaardigd om tn eenige oogen blikken een paard en ouk ander vee te poei.-en, geheel ouafnankely k van de ge- schiktliei i van den persoon, die daarmede bel-oi wordt. Zijne uitvinding is in de voornaamste landen van Europa gebrevetteerd en wordt door deskundigen zeer geroemd. De Aca demie des Inventeurs te Parys kende den beer Peeters een gouden medaille met diploma toe. Een heer zochten vond eene gestof- leeide kamer met alkoof inde Westerdok- siio-.m lk .-v.iisterdam. Zijn bagage werd gebracht door een kruier en mijnheer besloot dien avond uit te gaan. Eerst tegen midder nacht komt ny in de bovengemelde straat, vindt een huis, een bovenhuis daarvan, een voordeur, een sleutelgat. Op dit laatste past de sleutel dien de hospita, welke hy 's morgens slechts in der haast gezien heeft, hem gegeven heeft, presies. Slof, slof, myn heer gaat omhoog, tioog omhoog. Hy heeft zijn étage, zyn kamer, zijn deur voor zich. Hy doet deze open en treedt binnen. Alles is even netjes: het kleed, de meube len, de gordynen. Op de tafel staat een blakertje, een lieve attentie der hospita. Mijnheer de commensaal steekt de kaars aan en wil juist de alkoof binnentreden, toen een dame het vertrek ingaat. «O I» is het eenige wat zij uitbrengt. Goeien avond, juffrouw. De angstige bezoekster herstelt zich een weinig. U is verkeerd, meheer. Ik verkeerd? Jawel, Uwes is verkeerd, ik woon bier met mijn zuster. Dat kan wel zijn. Maar u heeft me deze kamer toch verhuurd Ik? Nooit van mijn leven 1 Uwes is be paald abuis. Mijnheer de commensaal doet een stap achterwaar}» en slaat een blik in de alkoof. Een vrouwenhoold, welks gelaat hevigen angst uitdiukt, kijkt tusschen de gordynen van een ledikant door. En ook aan deze vrouwenkeel ontsnapt een zwakke kreet: «O!» Thans w rdt het mijnheer den commen saal wat klaarder. Hij ziet niets van zijn eigen bagage. Dacht hij eerst dat jullrouw No. 1 zijn hospita was, thans merkt hij wel eenig verschil op tusschen haar en de dame van dien morgen. Inderdaad, hij heeft zich vergist. Ouder duizend verontschuldigin gen daalt hij weer naar den beganen grond, mopperende over de bouwers onzer dagen, die niet alleen zelfde huizen, zelfde kamers, zelfde trappen, zelfde leuren maar ook zelfde sloten en zelfde sleutels den huurders durven aanbieden. Welk was zijn huisnommer Hy telde tot honderd, maar het gaf niet. Het ware nummer wilde hem maar niet te binnen schieten, 't Eind der zaak was dat hij dien nacht zijn welverdiende rust zocht in een hótel. Den volgenden morgen was hy reeds vroeg op het terrein zijner avonturen. En wat be vond hy nu, toen hij eindelijk terecht was Hij zag dat zijne woning behoorde tot een blok huizen, indertijd gezet onder zyn eigen toezicht. De man was namelijk bouw kundige. Zoo volgde de straf op 't misdrijf. (C.) Per ijsschuit werd dezer dagen de moeielijke tocht naar bet eiiand Urk ge maakt, teneinde de post over te brengen en een voorraad levensmiddelen. De nood op dit zoo zwaar bezochte eiland is groot: en de commissie, onder voor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2