Kerk, School en Zending. Gemengde Berichten. wenscht officiëele cijfers te verzamelen van het aantal weikeloozen in elk bedrijf. Niet, zoo zegt de commissie, van die beklagenswaanligen die ook door onbe kwaamheid of dronkenschap niet in staat zijn nuttigen arbeid te verrichten, maar van den werkman die zijn dagen in werk loosheid doorworstelt. Zonder iets te willen afdingen op het nut van zoodanige statistiek, vragen we toch, ho zal zoodanige statistiek worden opgemaakt Wie zal de bekwam» en onbekwame werklieden splitsen Nog erger, wie zal antwoorden op de vraag wie werkman is in eenig bedrijf Kr geeft zich b. v. iemand aan als schil der. Hij schilderde ook den laatsten tijd, maar te voren Iemand heeft stoelen gemat, klompen ge maakt en biikgeslagen of geblikslaagd, hoe heet dat? wat is zijn bedrijf? Ziet, zoo zijn er tal van vragen te doen, die nooit te beantwoorden zijn. Maar die dan ook een zoodanige statistiek vrijwel tot een wassen neus moeten maken. Nu we toch over statistiek aan 't woord zijn, nog een stukje statistiek uit de nieuwste Fransche geschiedenis. Ziehier de opgave van de som die de Panama-doorgraving tot heden heeft gekost. Het is, zooals ge ziet, een gespeceficeerde rekening, die we u meer als curiositeit dart wel als les tot oefening van het geheugen voorleggen. De heer Flory legde de volgende balans over der maatschappij Oprichtingskosten 23,000,000 fr. Aankoop van den Panama- Spoorweg 93,000,000 Kosten der leeningen 104,000,000 Administratie 100,000,000 Rente en amortisatie der schuld249,000,000 Aankoop van vaste goederen 137,000,000 Aanleg der werken op de landengte559,000,000 Toen de maatschappij moest liquideeren, was er slechts een actief over van 163,000,000 aan waarden, die nog te gelde konden wor den gemaakt. De gebeele som, welke de di rectie had ontvangen, bedroeg 1,434,000,000 francs 16 Januari 1893. Met Koppermaandag zond ons de firma Faddegon Co. uit hare nationale stoom drukkerij te Amsterdam een fraaien wand- kalender met een keurige chromo-litogra- phie, een Hollandsch echt nationaal tafereeltje voorstellende; namelijk de aankomst eener visscherspink; er. een jonge Katwijksche visch- vrouw met haren Jast op den voorgrond. Het geheel doet zien, hoe de steendrukkerij ook in ons land zich met kracht oefent en voorwaarts schrijdt. De firma Blooker begint het te meenen in hare concurrentie met de firma v. Houten. Zij heeft namelijk aan de tentoonstellings commissie te Chicago gevraagd, en 't is haar toegestaan ook, haar windmolen dien zij in 1806 bouwde en thans voor onder staand doel heeft afgebroken, op te richten op het tentoonstellingsterrein met het recht in het onderste deel van den molen den bezoekers gratis een kop Blooker's cacao aantebieden. Het molenwerk ging den 7den Januari per s. s. «Didam» reeds naar Amerika en de molenmakers vertrokken Zaterdag jl. per s. s. «Maasdam* om het werk te volbrengen MIDDELBURG. In de op Woensdag 18 Januari, a. te half 2 te houden gemeente raadsvergadering zijn j te behandelen onder staande zaken: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming opzichter bij de gemeentefabricage (vacature-Zevenhuizen). 3. Begrooting Mid delburg— Vlissingsehe rijweg voor 1893. 4. Wijziging gemeente-begrooting 1892. 5. Voorstel tot wijziging van art. 5 der ver ordening betreffende de exploitatie der gemeente-gasfabriek en duinwaterleiding. 6. Aangehouden voorstel tot bestrating van den toegangsweg beoosten de Hoeve Oran jezon naar liet pompstation der duinwater leiding. 7. Adres P. de Vos te Nieuw- en 8t. Joosland betreffende rooiing van een boom met voorstel van burg. en weth. 8. Voorstel tot rooiing en publieken verkoop van de boomen op het voormalig Oostkerk hof. 9. Adres J. Andriessen c. a. Betreffende rooiing van boomen aan den Veerschen singel met voorstel van burg. en weth. 10. Nader adres van T. Hilarius Wz., aan nemer van werken, tot aanleg der duin waterleiding (bestek no. 5) houdende verzoek om kwijtschelding van hem opgelegde boete te dier zake. 11. Adres van A. van Iren, houdende verzoek om een stuk gemeentegrond op bet Noordbolwerk te mogen koopen,met voorstel van burg. en weth. 12. Staat onin bare posten hondenbelasting oTer 1890 13. Voortzetting behandeling van het adres der commissie voor de werkverschaffing. 14. Ontwerp-verordening betreffende de brand weer. 15. Ontwerp verordeningen tot re geling van het lager onderwijs ea in verband hiermede van de adressen van onderwijzers om verhooging van jaarwedden. 's Rijks middelen. Thans is, met den staat over December, de volledige uit slag van den dienst 1892 bekend. Het eindresultaat is, dat in het afgeloopen jaar de totale opbrengst der Rijksmiddelen f2.217.190 hooger was dan die van 1891 en bijna f3.700.000 hooger dan de be grooting. Voor een belangrijk gedeelte is deze goede afloop echter te danken aan de hooge op brengst van de successie-belasting, die dit jaar ruim 15 millioen bedroeg, d. i. f 1.344.000 meer dan in 1891 en bijna 4 millioen boven de begroofing. lerseke. Raadsvergadering van Vrij lag- avond 7 uur. Tegenwoordig 8 leden, afwezig de heeren D- Schipper en Jhs Sandee. Voorzitter de Burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn de mededeelingen, dat de gemeentebegrooting 1892 nog niet, en het suppletoir kohier vau den Hootdeljjken om slag 1892 wel is goedgekeurd, dat de heer Joos SuideePz. herbenoemd is tot voorzitter van het Burgerljjk Armbestunr en dat de heer W. v. Oeveren Jr. zijne herbenoeming tot lid vau dat Bestuur heeft aangenomen. De Voorzitter stelt aan de orde een verzoek van den gemeente-geneesheer om verhooging van zijn salaris van f750 tot f 1000 op gronden, in zijn vorig request ontwikkeld. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, le omdat de gemeentefinantiën het niet gedoogen en 2e omdat adressant vrijwillig afstand van zijne woning heeft gedaan. De heer Sauer geeft toe dat de finantiën niet gunstig zijn, maar hij wil de billijkheid betrachten. De dokter neemt de jarmen- praktyk uitstekend waar. Het is misschien wel mogelijk een goedkooper geneesheer te klijgen, maar alle verandering is geen ver betering. Hij wensehte hern van de f300 huur die zijne vroegere woning nu opbrengt eune jaai'Hjksche gratificatie van f250 toe te staan. De heer Cupéry is tegen verhooging. Sedert zjjn voorganger, die f 1000 genoot, hier kwam, is de toestand veranderd. Toen was men blij een dokter te hebben, nu zouden vele dokters blij zjjn een groote gemeente te kunnen krijgen. Dat de dokter minder salaris geniet dan die uit naburige gemeenten, kan hij niet beamen, want daar zijn er bij, bijv. die te Kruiningen en Krabbendijke the een paard en rijtuig moe ten houden of dikw ijls huren, hetwelk hier nooit voorkomt, De uiterste bewoners van lerseke zijn niet armlastig. Met het andere motief kan hij niet mede- gaan. Als een ambtenaar aanspraak heeft op verhooging van salaris, mag deze niet lijden onder de ongunstige finantiën. De heer Sinke sluit zich bij den heer Sauer aan in zijn lof aan den dokter. Ook kan deze gemeente niet gelijk gesteld worden met andere, want er zijn veel prmlastigen en weiniz rijke patiënten. Maar al wilde men den dokter verhoogen, waar vindt men die f250? Er is bjj de begrooting niet op gerekend. De heer Cupery merkt op, dat hier tocb veel gegoede patiënten zijn. De dokter heeft een uitgebreide praktijk en een vrij ruim inkomen. De heer Sinke zegt dat het op het ge halte en niet op het getal aankomt. Dat wel meer iugezetenen gunstig over onzen geneesheer denken bewijst hij met een voorbeeld van iemand, die hem vroeger vijandig was, maar nu bjj hem terugge komen is. i De heer Cupery wijst er op, dat de dokter geheel vrij willig afstand gedaan heeft van zijn woonhuis. Hg kan niet aannemen dat de heer Sinke voor traktementsver-' hooging is. De heer Sinke is daar ook niet voor blijkens het voorstel, dat het Dag. Best. eenparig heeft aangenomen. De f 250 zijn niet te vinden. Was het verzoek eerder ingekomen, dan kon meer subsidie aange vraagd zijn. Nu kunnen andere beschot» wingen wel buiten questie blij ven. De heer Cupery meent dat de f 250 wel te vinden zouden zijn, en de heer Sauer wijst nog op de uitgebreide armenpraktijk. Laatstgenoemde wil het verzoek tot later bewaren. Daarna wordt het voorstel van B. en W. tot afwijzende beschikking met 6 tegen 2 stemmen aangenomen. Nu komt de benoeming van 2 onder wijzeressen aan school 1 aan de orde. Na lezing der rapporten van het hoofd der school en den arrondissement schoolopziener worden met algemeene stemmen benoemd de dames J. C. Scheepens te Nieuwerkerk a/d. IJsel en A. van der Graat te Ouderkerk a/d. IJsel. De voorzitter stelt voor 1 Feb. als datum van ingang te bepalen. Eender benoemden zal bijna zeker op dien dag in functie kunnen treden. Aangenomen met algemeene stemmen. Daarna wordt de vergad ering gesloten. Het ijsvermaak van H. M. de Koning 'n. De Haagsche briefschrijver van «De Tijd» geeft een aardig, levendig schetsje van het ijsvermaak der «kleine Koningin». «Even één ure rijden de vorstelijke equi pages dagelijks het hek vau het Huis ten Bosch door. Op den vjjver in het Bosch achter het huis, en dus onzichtbaar voor het publiek, worden de schaatsen aangebon den, en rondrijdende verschijnt onze jeug- dige Vorstin weldra op de voor haar be stemde baan. Haar kleeding is de eenvoud zelve, eD zij zou door niemand worden ber kend, indien zij zich aldus met kinderen van haar leeftijd 's morgens naar de school zou begeven. Zij draagt een zwart-blauw glad kort kleedje, een even eenvoudig donker blauw manteltje met glim mende knoopen ün een met blauw lint en een tweetal veeren opgemaakt hoedje. Haar prachtig blond haar golft geheel vrij en los en wordt door niets in bedwang gehouden. Een paar zwarte kousen en hooge glimmende laarsjes omsluiten de tengere beenen. Zij houdt de van lichtgele handschoenen voorziene handjes in een bonten mot van lichtbruine kleur. Aan haar voeten sluiten een paar echte Friesche schaatsen, waarvan het staal u tegenblinkt en het fraaie hout keurig is gepoljjst. Achter aan dc schaats is een klein staand koperen plaatje, terwijl de schaatsen worden aangebonden met helderwitte banden. «II. M. de Kouingiu rijdt geheel los en vrjj en wordt door niemand, vastgehouden, maar asm de eene zijde houdt een ordon nans, aan de andere zijde een hofdame met haar geleken tred. De Koningin rijdt zeer goed voor haar leeftijdzjj slaat behoorlijk uit, valt nooit, en weet aardig vooruit te komen. Zij vindt zelfs tijd om onder het rjjden vrij druk te prateu en te schertsen met haar gezelschap. Zij schijnt de dingen wel te willen nemen zooals zjj zjjn, want men kan b. v., iu autwoord op een klacht dat het koud is, uit haar kinderlijken ro zenmond de berusteude verzekering hooreii «Des te kouwer 's winters, des te warmer 's zomers». «Om twee uur laat de Koningin-Regentes zich tpet haar rijtuig van het Hui» naar de baan brengen. Zij stapt uit het rijtuig, en terwijl de haar vergezellende dame mede de schaatsen aanbindt, wandelt H. M. alleen langs de ijsbaan op en neer met een korten maar krachtigen en vasten stap en zoo vlug, dat het werkelijk moeite moet kosten haar bjj te honden. Hare dochter passeert haar nooit zonder even te knikken, en gewoonlijk wordt uit de verte een enkel woord gewisseld. «Gaat u nog niet zitten, moe vraagt de jeugdige Vorstin, die blijabaar met hare koninklijke moeder en Hollandsche hofdames steeds onze Nederlandsche taal spreekt. Op het antwoord van de Regentes, dat zij zich eerst nog een weinig warm wil loopen, gaat ieder weer haar weg. «Even daarna wordt echter de wensch van het dochtertje vervuld en neemt de Koningin-Regentes plaats in een beschilderde zeer lichte, dun-jjzeren slede, die door haar dochtertje is voortgebracht en door haar dochtertje op schaatsen geheel alleen tot tweemaal toe over de geheele, een kwartier lange baan wordt voortgeduwd. Zij wil daarbij geen hulp en duldt ternauwernood, dat bij het omdraaien aan de uiteinden der baan de ordonnans haar even helpt om de slede te keeren. Het is eigenaardig, te zien hoe het lieve kind met hare kleine handjes, vóór de rit begint en terwijl men nog bezig is de dekens goed te leggen, hare moeder telkens op de schouders klopt en, al is zij ook nu te ver van ons, om haar te verstaan, toch blijkbaar daarbij zegt: «Nu, moe, zal ik u eens goed sleden». «Een paar maal wordt de baan in haar geheele breedte door al deze heeren en dames (van het gevolg der Koninginnen) ingenomen, die naast elkaar, met de Koningin in het midden, aan een stok den weg afleggen. Dan beweegt zich de koninklijke schaatsen- i jjdster het minst vrij en laat zij zich wel een weinig meetrekken, hetgeen trouwens voor de hand ligt, als men overweegt, dat haar gezellen volwassen personen zjjn, die hun gang moeiijk in volkomen overeen stemming kunnen brengen met dien van het koninklijk kind. Ook onder deze ritten praat zjj druk, maar luistert blijkbaar nog beter, en het is haar aan te zien, dat geen enkel woord haar ontsnapt. Eindelijk roept de koninklijke moeder haar toe: «Nogeen keer de baan heen en terug, en dan gaan wij heen», waarop een gehoorzaam «Ia moe», en daarna soms nog een smeekend «Nog eventjes, moe!» volgt, dat dan dikwijls met de vergunning om nog éen toertje te maken wordt beantwoord. «Dan is het ook onherroepelijk gedaan. De warme pelsmantel wordt de jeugdige Vorstin omgeslagen, en zij neemt plaats in een rooden fauteuil, die tusschen vier met groen bekleede stoelen op de helft van de baan op het ijs staat. De hofdame bindt de schaatsen los, en met deze in de hand huppelt de jeugdige Vorstin naar den kant, begroet ook door haar trouwen hond, die met haar in het open rjjtuig plaats neemt. Het is ruim drie uur. Een kleine twee uren heeft de Koningin van het jjsvermaak genoten, en ruim een uur maakte de Koningin-Regentes een flinke en gezonde, maar wel wat eentonige wandeling». Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schoonhoven ds. J. M. Conradi te De Lier. Aangenomen naar Brouwershaven door ds. L. R. v. d. Broek te Zwartewaal. Wilhelminadorp. Zaterdag avond schrikte het paard van den koetsier C., doordat het uitgleed van de gladdigheid met het gevolg dat beide paarden op hol gingen en het rijtuig in een sloot terecht kwam. De koetsier werd nog een eind mede- gesleept. Met behulp van eenige personen was het rijtuig spoedig op het droge. In den nacht van Zaterdag op Zondag was het door ijs en wind, in het Keeten, tusschen Stavenisse, zeer ongunstig om over te varen, zoodat de post van Zierikzee naar Bergen op Zoom Zondagmorgen eerst te 10 uur te Scherpenisse aankwam in plaats van te 3.30 uur. De veranderde richting van den wind W. en N. W. was oorzaak dat het ijs vlug naar zee afdreef, zoodat de overtocht eerst met het daglicht kon plaats hebben. Op verzoek is eervol ontslagen de rijksveldwachter 3e k). J. van Zanten te Biggekerke. 's Heer Arendskerke. Onze oudste en geachte ingezetene P. van Boven is gis teren in den hoogen ouderdom van 90 jaren overleden. Jaren aan elkander deed hg dienst voor de gegoedste ingezetenen hier en te Heinkenszand als besteller van tijd schriften en andere boodschappen. Op zijn 80ste jaar moest hij zjjn dienst dien hij altijd stipt en 'trouw volbracht had staken en werd hem door ce gegoede ingezetenen van beide gemeenten een jaar- ljjksch pensioentje toegekend dat hem den avond zijns levens zeer veraangenaamde. Tot gemeenteveldwachter te Nieuw en St Joosland is benoemd W. Jobse, thans agent van politie te Middelburg. De bij het 3e regiment infanterie benoemde kapitein v. d. Bergh wordt belast met het bevel over de 3e compagnie 4e bataljon in garnizoen te Vlissingen. Het burgerlijk armbestuur te Hoe- dekenskerke heeft een stuk land, waar van de pachter naar Amerika vertrokken is bestemd om voor eigen rekening te laten omspitten en bewerken om tegemoet to komen aan de heerschende werkeloosheid. Dit is te meer gewenscht daar de arbeider gedurende den winter geheel verstoken bleef van de verdiensten, welke hjj in dien tjjd gewoonljjk vindt in de scharren vangst op het havenhoofd. Er werd letterljjk niets mede verdiend. (M. C.) In de nalatenschap van barones Van der Goltz, onlangs in Den Haag overleden, bevindt zich de gouden beker, die na den tocht naar Chatham aan Michiel Adrz. De ltuyter weid vereerd. Bjj eene koude van 10 graden werd Vrjjdag een heer te Dordrecht in het aangezicht getroffen door een mei kever, die hem tegen de wang vloog. Door den schok, den schrik of de koude, gaf het beestje, na een uur lang bewaard te zjjn, den geest. Bjj eene dezer dagen te Gorredijk gehouden verkooping vari kljjnland te Beets (gem. Opsterland; kwam nog eens de quaestie der strijk- en verhooggelden te berde. Toen de notaris dit land in bod wilde brengen, deelde een der aanwezige verveners mede, dat tnen verlangde, dat de verkoop zou plaats hebben op zoodanige voorwaarden als vast gesteld waren door de vereeniging der \erveners van de lage venen. Volgens deze nu kan een strjjkgeld van 1 pet. behouden big ven, doch moet het verhooggeld verval len, terwjjl de 12 put. onkosten komen ten laste van de vetkoopers. Daar de eigenaars van het kljjnlarid aan deze eischen niet wilden toegeven, zou de verkoop toch door gaan. Doch daar de overgroote meerderheid der verveners zich onderling' verbonden hadden geen enkel bod te doen, wanneer hunn i eischen niet werden ingewilligd, w„s men wel genoodzaakt al het land in te houden, wilde men het niet ver onder de waarde van de hand doen. Thans zullen op Woensdag a. s. die perceelen opnieuw worden geveild, thans op de door de verveners verlangde voorwaarden. Omtrent den kampioen-schaatsenrjjder Eden die te Amsterdam den wereldprijs won, deelt mea mede: Op den leef tjjd van nog geen jaar verwisselde hjj zjjne geboorte plaats (Groningen, waar zjjn vader gymnas- tiek-onderwjjzer is) met VeUerend, waar hjj zjjne opvoeding genoot ten huize van zjjn oom, die een bloem bollen handel drijft. Daar, te midden van het duinland, vond hjj als knaap volop gelegenheid zich lichamelijk te ontwikkelen door de duinen op en at te rennen. Hjj had het in schaatsenrijden reeds zóóver gebracht, dat hij bijv. op 6jarigen leeftijd zjjn oom, den heer Martin, gym- nastiekleeraar te Haarlem, niet alleen bijhield, doch hem in snelheid van rijden reeds de loef afstak. Toch zou hij niet zulk een geducht schaat senrijder geworden zijn, indien de bekende hardrijder, de heer K. Pander, hem in deze niet had opgeleid. Ouder geworden begon de heer Eden zich meer en me&r op de sport toe te leggen. Zooals het een goed sportman betaamt, is hjj zeer matig in zjjne levenswijze en gebruikt slechts krachtig, versterkend voedsel, zich geheel van sterken drank onthoudend. Zjjn eigenlijk vak is de bloembollenhandel. Vrijdag legde de hser Eden een baan van 5000 meters in 9 min. en 59 seconden af. (5000 meters is een uur gaans!; Jacht op menschen. De zendeling G. Ede, die in 'tjaar 1890 een reis naar 't oostelijk deel van Formosa ondernam, verhaalt ons dat men daar nog volkstam men aantreft, die jacht op menschen ma ken. Zij gaan zoo nu en dan eens naar de kustgebergten, om jacht op wild te maken, echter ook met het doel om menschenhoofden machtig te worden. Daartoe leenen zich de groote wouden, welke men aldaar nog in oorspronkeljjken toestand aantreft, uitmuntend. Zij sluipen daarbinnen en verwjjlen er soms langer dan een msand om hun doel te bereiken. Dikwijls zijn ze dan genoodzaakt om zich met wortelen of andere vruchten, die het woud toevallig biedt, te voeden, want in vele gevallen is het den wilde slechts mo gelijk om door het vermeesteren van een menschenhoofd een vrouw te kcjjgen. De jonge lieden aldus schrijft de heer Ede zouden heel gaarne die lief hebber jj uithoofde van de daaraan verbonden moeiten en gevaren van zich af willen schuiven, doch die gruwelijke gewoonte heeft het voorrecht, om in bizondere gunst te staan van de oudste leden van den stam, die door het vertellen van huntie eigene hel dendaden, den bloeddorstigen geest in het jeugdige geslacht trachten te behouden. Wanneer men ziet, welk een betee- kenis het rijw'e thans in onze maatschappij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2