wedstrijden, met en zonder schaatsen, ge houden, terwijl Euphonia een en ander opluisterde. Een moord op de grenzen. Men schrijft uit IJzendijke aan deMidd. Crt. tiet aantal afschuwelijke misdaden, in de laatste jaren in onze omgeving gepleegd, is weder met eene vermeerderd, te afschuwe lijker omdat hier door de hebzucht naar een weinig geld een meuschenieven werd afgesneden. In den nacht van 3 op 4 Januari werd de burgemeester van Waterland-Oudeman Bel gië) een zeer bejaard eenvoudig inao, in zijne rust gestoord door een tweetal personen die op de eene of andere wijze zijne woning waren binnengekomen en hem onder bedreiging met moord zjjn geld afeisehten. Hulpeloos en machteloos tegenover de twee brutale indringers, naar hun dialect te oordeelen Vlamingen, wees de burgemeester, uit vrees voor zijn leven, hun de plaats waar zij geld konden vinden. De booswichten begaven zich daarheen en namen p. m. fr. 125 weg. Ofschoon de indringers zich zeer stil ge houden hadden schijnt toch de intid eenig gerucht gehoord te hebben zij werd wak ker en liep naar buiten waar zij een derden persoon zag staan, die klaarblijkelijk op den uitkok stond. De schildwacht heeft de meid niet gemo lesteerd, doch toen daarna de knecht naar buiten kwam, waarschuwde de uitkijk de binnenzijndeii buiten te komen. Intussclien had hij den knecht reeds aangevat en bracht hij dezen eenige steken met een mes in den hals toe. Daarop namen de drie bandieten de vlucht. De knecht strompelde nog eenige schreden verder doch viel weldra, door bloedverlies, neder om niet weder op te staan. De toestand van den ouden burgemeester die eerstens zeer geschrikt was en buitendien zeer was aangedaan door den moord op zijn trouwen knecht, is niet te beschrijven. Noch de justitie uit Gent, die spoedig ter plaatse was, noch die uit Middelburg, welke Vrijdag een plaatselijk onderzoek onder IJzendijke instelde, waar men ver moedde dat de moordenaar vertoefde, is het mogen gelukken den dader in handen te krijgen. Gisteren (Zondag) is in het huis van bewaring te Middelburg overgebracht de 19jarige te Eede, Valeiskreek, wonende J. H., ter zake van aanranding op den openbaren weg van een 12jarig meisje. Wilhelminadorp. Het ijs heeft hier nog geen slachtoüers gemaaktofschoon onze jeugdige waaghalzen het er anders wel naar maken. Zaterdag wilde het zoontje van Cornelisse van de overzijde de haven oversteken doch zakte ongeveer op de helft gekomen, door het ijs en kon niet dan met moeite door middel van ladders gered worden. Eenzelfde lot onderging het zoontje van v. Ey keren uit Goes: welke knaap zich in weerwil van den dooi, eveneens op het ijs waagde. Tegenover het Havenzicht zakte hij er door twee bewoners aldaar, S. v. Noort en Kemp, haalden dezen bijna ver dronken drenkeling door middel van een ladder op het droge. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Middelburg weder eenige balda digheden gepleegd. Op verschillende plaat sen der stad zijn een aantal ruiten inge worpen, en huisbellen afgemoerd om die als projectielen te gebruiken. Een 6tal belletrekkers, als werptuig ge bezigd zijn teruggevonden en op het bureau van politie gedeponeerd. Van de zijde der politie wordt onderzoek gedaan. 's Heer Arendskerke. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. 1891 1501 mannelijke, 1455 vrouwel., totaal 2956. Geboren in 1892 55 mannelijke, 46 vrouwel., totaal 101. Ingekomen in 1892 72 mannelijke, 99 vrouwel., totaal 171. Dat is te zamen 1628 mannelijke, 4600 vrouwel., totaal 3228. Overleden in datzelfde jaar 23 mannelijke, 26 vrouwel., totaal 49. Vertrokken 113 mannelijke, 439 vrouwel., totaal 252 te zamen '136 mannelijke, 165 vrouwel., totaal 301. De bevolking bedroeg dus op 31 Dec. 1892 1492, mannelijke, 1435 vrouwel., totaal 2927 inwoners. Levenloos aangegeven werden 2 mannelijke en 2 vrouwel., totaal 4, ter wijl 30 huwelijken werden voltrokken. Zwwel in het Zuiden als in het Noorden van ons land heeft men Woensdagavond een prachtig luchtverschijnsel waargenomen. De dikke duisternis werd eensklaps door een helder licht vervangen. Een groote vuurbol daalde in een weinig schuine rich ting van 't Zuiden naar het't Noorden, uit het luchtruim naar beneden. De bol had op 't oog een middellijn van 4 a 5 decimeters en verspreidde een groen licht, dat du eens zwakker dan weder zeer sterk was. Te 's Gravenhage heeft zich Za terdag een geval van schijndood voorgedaan. De begrafenis zou plaats hebbentoen zij een aanvang zou nemen, werd bemerkt dat de vermeende overledene niet dood was Te SCampen overleed Donderdag op ruim 79 jarigen leeftijd de heer J. Hoek, van 18571890 hulpprediker voor het in- structie-bataillon. De overledene was ridder v/d Ned. Leeuw en gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Np 4 Nov. 1830 trok hy als 2e luit. met de Kamper rnobièle schutterij naar de grenzen. De pot en de ketel. Een student had een geschreven stuk aan den professor ter hand gesteld en was verwonderd het den veleenden dag terug te krijgen voorzien op deu kant van een aanteekening Hy bekeek haar nauwkeurig maar 't was hem niet mogelijk het geschrevene te ontcijferen en daarom bracht hij zijn stuk aan den professor terug. «Ik kan heusch niet lezen wat daar staat,» zeide de student. «Dat mijnheer zeide de professor. Wel, daar heb ik neergeschreven, dat ikjeschritt niet kan lezen. Je schrijft onleesbaar, mijn heer Twee wonderen, althans in vergelijking met hetgeen elders geschiedt, worden ver meld in de Zutpbensche Crt. Het eerste is, dat voor het huis van deu burgemeester aldaar een manifestatie beeft plaatsgehad van werklieden, die al zingende een paar tnaal aan de bel trokken en op de vraag der politie antwoordden dat zy den burgemeester kwamen bedanken, om lat hij hun werk had verschaft. Toen de burge meester aan de deur kwam, drukten zij hem de hand en riepen «lang zal hij leven» Het andere is het feit dat in het laatste jaar door deuzelfden curator in twee faillisse menten in en nabij Dinxperloo, de volle 190% aan de crediteuren is uitbetaald. Eene brutale aanranding heeft, naar De Telegraaf meedeelt, te Amsterdam plaats gehad. Woensdagmiddag werd het rijtuig van een dokter door eenige mannen aangehouden. Een paar kerels hielden ue wielen en de anderen klommen op den bok, om den ouden koetsier er af te l^en. Zij gooiden den verschrikten man op de steenen en takelden hem daarna leelijk toe. Toen de geneesheer zijn koetsier te hulp kwam, kozen de aanranders het bazen- pad. Thans ligt de man inwendig ge kneusd te bed. Volgens genoemd blad zouden in de laatste dagen reeds tweemaal koetsiers op dergelijke wijze zijn aangevallen. Deze aanrandingen staan vermoedelijk in verband met een geheel nieuwe industrie. Er moet n. 1. sedert eenigen tyd te Amsterdam een kleine bende werkzaam wezen, welks leden zich door rijtuigen laten aanrijden, om dadelijk daarna van het geval een sterk gekleurd «berichtje» op te stellen. Hier voor trachten zjj dan aan de bureaux der dagbladen geld te krijgen. Eenige koetsiers schijnen nu aan deze geldmakelary een einde te hebben willen maken, door de politieer mee in kennis te stellen, 't Ge volg hiervan is vermoedelijk, dat de bedro gen bedriegers zich op bovengenoemde wijze trachtten te wreken op de koetsiers. i Te Vlaardingen is een meisje zoodanig op het ijs gevallen dat zij aan hersenschudding is overleden. Pieter Visscher te Bozum heeft Ziiurdag ouder veel vreugdebetoon zijner mede dorpelingen zijn 100 sten verjaar* ag gevierd. De man maakt nog (dagelijks zyn wandelingen en spreekt gaarne over den ouden tijdnatuurlijk het lief»t "óver Napoleon. Op het eiland Marken is een 93 jarig man die nog schaatsen rydt. Sedert een vijftal jaren geeft de heer Dr. S. D. van Veen, predikant bij de Herv. Gemeente te Groningen, met medewerking van vele andere een Nieuw Bijbelsch Dag schrift uit, als huisboek voor het Christe lijk gezin. Van dit werkje zendt hij sinds eenigen lijd telkens gratis exemplaren naar de strafgevangenis. Iedere protestantsche celbewoner krijgt daarvan een nummer. Dezer dagen nu ontving de heer van Veen een bezoek van den officier van justitie, die hem een brief van een gevangene ter hand stelde met eene bijdrage van f25 voor de verspreiding van het Dagschrift onder de gevangenen. De man had eene kleine erfenis gekregen, en meende een gedeelte daarvan niet beter te kunnen besteden. Vergiftiging door in blikken gecon serveerd vleesch. In verschillende steden van Engeland zijn een aantal ziektegevallen, een zelfs met doodelijk verloop, voorgekomen, ten gevolge van het gebruik van sardines en zoogenaamde «blikken vleesch». Volgens een kort geleden door den regeerings-schei- kundige, dr. Ballard ingediend rapport, over het gevaar van bedorven blikkonserven, zijn in den laatsten tijd in Engeland 14 ver schillende dergelijke vergiftigingsgevallen voorgekomen. Meestal waren het geheele gezinnen, die onder cholera-achtige verschijn selen ziek werden. Vooral treurig is een in 1886 in Carliste voorgekomen vergiftiging van een bruiloftsgezelschap van 20 personen waarbij de bruid op den avond van haar huwelijksdag onder vreeselyke pijnen be zweek. Dr. Ballard geeft middelen aan, om bedorven konserven van de onschadelijke te onderscheiden. Ten gevolge der konden- satie van de waterdamp na het dlchtsol- deeren der blikken wordt het deksel eenig"- zins naar binnen gedrukt. Het vleesch kan in het blik slechts bederven, wanneer het niet lang genoeg gekookt is geworden. In dit geval lost het op, en er ontstaat daar door vergiftige stoffen. Tegelijk met deze oplossing ontstaat echter een menigte gassen waardoor het deksel van het blik eenigzins buiten gedreven wordt. De fabrikanten, die hier gaan zien dat liet vleesch niet lang genoeg gekookt heeft, zjjn gewoon den in houd van zulke «opgeblazen» blikken nog maals te koken. Hiertoe moet het blik natuurlijk weer geopend worden. Daar door het herhaalde koken de eenmaal aan wezige git-bestanddeelen niet verdwijnen, doet de kooper verstandig, ten eerste nooit «opgeblazen» en ten tweeden nooit op twee plaatsen gesoldeerde blikken te koopen. Een hevige ontploffing heeft plaats gehad aan boord van het stoomschip «City of New-York» te Cardiff. Drie matrozen werden zwaar gewond, terwijl de lading kolen ia brand geraakte. De ontploffing wordt toegeschreven aan de verzameling van pelroieumgasi, daar de stoomboot te voren ruwe petroleum had gelost. Over het brood, dat tijdens den hon gersnood in Rusland gebruikt werd deelt prof. Virchow het volgende mede; Te Moskou vertoevende, we./d mij een soort brood ge toond, dat in de districten aan Ue Wolga gedurende den hongersnood door de armen gebruikt werd. Ik nam er een stuk van, ten einue het te kunnen onderzoeken. Het is een geheel uitgedroogde, zwartachtige massa, die er turfachtig, bijna verkoold uitziet en waarin men overblijfselen van allerlei plantensoorten kan vinden. Volgens opgave is het gemaakt van zaad van Gan- zevoef (Chenopodium murale), een onkruid, dat men bijna overal aantreft. Dedoorprof. Sdkowski gedane analyse heeft aan 't licht gebracht, dat het een zelfstandigheid is, zeer lijk aan eiwit en vet, en daarom, on gerekend de overige bestanudeeleu, die men er in aantreft een hooge voedingswaarde bezit. Het komt zeer nabij aan 't zoogenaamde Proteïnmeel, dat onlangs in den handel is gebracht. Virchow verwijst verder naar een mededeeling van dr. Nördiingei, over de Afrikaansche aardnoot, waaruit een grut wordt gewonnen, die 47.26 pet. stikstof, 19.37 pet. vetdeelen en 19,06 pet. .stikstof- vrije, krachtige bestanddeelen bevat, en die dau ook als het geschiktste en tegelijk krach tigste voedingsmiddel wordt geroemd. De bittere nood der rnensclieu is alzoo aanleiding geweest tot de ontdekking van een aanbevelenswaardig voedingsmiddel, dat binnen hit bereik van iedereen ligt. Werner von Siemens, dezer dagen over leden, verhaalt in zjjn gedenkschriften de volgende merkwaardige geschiedenis. Toen hij bezig was met het leggen van den eersten telegraafkabel tusschen Verviers en Keulen, omstreeks het jaar 1850, kwam een dame hem onder veel tranen meedeelen dat zijn telegraaf haar man die jarenlang met veel succes een dui venpostdienst tusschen Brussel en Aken exploiteerde, met ondergang be dreigde, welk treurig vooruitzicht hem tot wanhoop bracht. Siemens raadt haar aai) de duiven maar in den ketel te stoppen en beloofde het jonge paar te helpen, als zij naar Londen gingen om daar een nieuws agentschap te vestigen. Dit deed de jonge man, die niemand anders was dan de heer Reuter, stichter van het bekende lelegram- menagentschap, en binnen eenige jaren was hy lijk, baron en een veelvermogend man in Europa. Tegenwoordigheid van geest toonde een baanwachter niet ver van het station Bjnniugbro in Jutland. Op de hoofdlijn stond een personentrein waarvan de loco motief op dat oogenblik eenige leege goe derenwagens aanhaakte, toen een goederen- in volle vaart op dezelfde lijn aankwam. Een dikke mist was oorzaak, dat men de signalen niet gezien of begrepen had. Om te remmen was het te laat, maar de baan wachter wist raad. Met ééu sprong was hij op de rails en in een oogwenk had hij den wissel overgehaald, zoodat de goederen trein op een zijspoor liep en verschillende waggons werden vernield, maar een honderd tal reizigers in den wachtenden personen trein was het leven gered. De naam van den kloeken baanwachter is Andersen. In Vcor-!ndië heeft men kort geleden den grootsten gemetsolden dijk, die op de wereld bestaat, voltooid. Deze dijk, die is gebouwd om de stad Bombayo van drinkwater te kunnen voorzien, is gelagen op honderd kilometer van Bombay sluit de vallei van Tansa af en vormt daardoor een kunstmatig meer van twintig vierkante kilometers oppervlakte, dat aan de stad 450,000 kubieke meters water per dag zal kunnen leveren. De dyk heeft een lengte van drie kilometers en een hoogte van 36 meiers. Van koude omgekomen. Te Bouai in het noorden van Frankrijk is een grijs aard op treurige wijze om het leven ge komen. Hij werd in een gesticht verpleegd en was er, gebruik makende van een list, in geslaagd een dag vrjj te krijgen. Den geheelen dag dwaalde hij roud tot hij 's avonds aan het gebouw der douanen aankwam, waar hij aanklopte om zich te mogen verwarmen. De reglementen laten dit echter niet toe en men moest dus den ouden man de deur wijzen. 's Morgens vond men den grijsaard, die niet wel bij het hoofd was, verstijfd van koude. Hij was dood en moest, naar het scheen, vreeselijk geleden hebben. In het begin dezer eeuw had een jager in Ierland 500 levende raven gevangen en nam een wonderlijke proef met deze vogels. Hij liet namelijk een schuitje maken, zooals door de luchtreizigers gebruikt werddaar aan bevestigde hij een zes vademen lang zeil en aati het einde daarvan 500 enkele touwen van 12 tot 20 vademtn lengte. Aan elk dezer touwen werd een raaf gespannen en in het schuitje een jachthond vastge legd. Door een pistoolschot werden de raven opgeschrikt en de lucht in gedreven. Zij vlogen met groot geschreeuw op en trokken het schuitje met den hond er in tot op een aanmerkelijke hoogte mede. Door het geblaf van den jachthond angstig gemaakt, namen ze steeds hooger vlucht en geraakten eindelijk uit het gezicht. Na eeu uur liet het geheele gezelschap zich in een op zes mijlen afstands galegen bosch neder. Een tweede tocht mislukte, daar het schuitje met de touwen in de boomen bleef Vastzitten. Onder de vele kostbare schuren voor paarden en vee, door grillige kapitalisten op gericht, verdient die van den millionnair- kruidenier Edger Cronse, te New-York, wel de eerste vermelding. De schuur, een waar paleis voor dieren, heeft een millioen dollars gekost. De formeele opening of inwijding van de schuur bracht fameuze paarden- en veehouders uit alle oorden des lands daarheen orn de fe-stelijkheid bij te wonen. Het gebouw is 90 voet breed by 80 voet lang. Het is drie verdiepingen hoog, behalve de gevels. Het voor den bouw gebruikte materiaal is roode zandsteen uit New-Hampshire, Trenton-brick, tegels en terracotta. In het midden van het gebouw is de groote ingang voor paarden en rijtuigen, aLmede een voetpad voor menschen. Aan de noordzijde is een «yard» of open plaats en een hoefsmederij. Er zyn badkamers en gemakken in het gebouw, waarin groote weelde is tentoongespreid, en alles is getimmerd en afgemaakt in de kostbaarste houtsoorten, met het meest bedreven werkmanschap, kunst en smaak, Daar is mahoniehout van San Domingo, ebben-, California roodhout en eikenhout. Beneden zijn de bergplaatsen voor rijtuigen, verwaï mingstoestelien, brandweer- en elec- triciteits-toestelleiienz. Op den eersten vloer zyn de stallen der paarden en een overdekte ovaalvormige baan van acht mylen, om de paarden bij ongunstig weder af te rijden. De wanden zijn afgezet met kostbaar hout en tegelsde ramen zijn voorzien van kostbaar glasde rtceptie- zaal is een combinatie vari pracht en weelde, kostelijke tapijten, spiegelglas en andere versierselen, die het oog doen duizelen. Er is een eetzaal en een wijnznal voor de bezoekers van Jen eigenaar, een keukeu en een biljartzaal en bronzen vazen en andere versierselen, die een matig fortuin op zichzelf vertegenwoordigen. Er is een klok, die 1200 pd. st. kost, en een muziekdoos van 800 pd. st. Bedrog in den meelhandell Voor eenigen tijd word een groote meelfabrikant in België beschuldigd, zijn meel nret niet minder dan 20 pet. kryt vervalscht te hebben. De chemische ex pertise bewees dit feit onloochenbaar, doch daar de fabrikant beweerde, nimmer kryt in zijn fabriek gehad te hebben, viel de verdenking op den tusschenhandelaar. Dit vermoeden werd des te waarschijnlijker, daar de geconstateerde deeltjes krijt te groot waren voor de in de fabriek aange wende zeefmachines, zoodat de vervalsching van het meel na het verlaten der fabriek moest hebben plaats gevonden. Doch nu deed zich de moeielijkheid voor, dat de «plombes» aari de zakken volkomen onge schonden waren, zooals de fabrikant zelf moest erkennen. Hoe kon dan de tusschen- persoon knoeien? Door een zorgvuldig voortgezet onderzoek der justitie bleek nu, dat de tusschenhandelaar een persoon in dienst had, wiens specialiteit bestoud, in het uit- en in elkaar zetten der plombes en wel op zoodanige wijze, dat niemand het bedrog kon constateeren. Voor de rechters zeiven werd deze werkman nu uitgenoodigd, zyn kunsten te verloonenen met behulp van een paar instrumenten ontdeed hij de zakken inderdaad in zeer korten tijd van de plombes, om ze er daarna weder even vlug aan te bevestigen, zonder dat deze bewerking te ontdekken was. Het «Mdbid. t. d. Verv.», waaraan wij dit bericht ontleenen, acht het voor onzen meelhandel van jgreot gewicht op deze buitenlaudsche specialiteit te wijzen, en bij het plombeeren der meelzakken doeltreffende maatregelen te nemen, ter wering van mogelijk bedrog door tusschenpersonen. Toen Lord Sidney zich in Erankryk ophield, reed hij op zekeren dag met koning Lodewijk XIV op de jacht. Sidney's schoone rijpaard beviel zoozeer aan den koning, dat hij hem den volgenden dag liet zeggen, dat hij zich tot grooten dank verplicht zou gevoelen, als hij het paard voor een door Sidney zelf bepaalden prijs kon krijgen. Lord Sidney antwoordde daarop, dat hij het niet wenschte af te staan. De koning, aati zulke antwoorden niet gewoon, gaf' daarop bevel den Engelschman een zekere som te doen toekomen en het paard zonder plichtplegingen weg te halen. Toen Sidney dit vernam, doodde hij het paard door een pistoolschot en liet den koning zeggen: «Sire, myn paard behoorde aaneen vrijen man en deze was niet genegen het zich te laten ontrooven». Op dit antwoord werd Sidney in de bastille gezet, waaruit hem eerst herhaalde bemoeiin gen van den EngeFchen gezant vermochten te bevrijden. Een die bulkt van het geld. Parys krijgt dezer dagen bezoek van een Ohineesch bankier, die in zijn vaderstad Kanton, niet anders dan de «Rothschild van liet hemel- sche rijk» wordt genoemd. Han Qua, dus heet de rijkste man dor wereld, is vols'rekt geen gewoon man. Hij betaalt aan de Chineesche regcering zes ton gouds aan belastingen, maar hij kan dat ook heel best doen, want zijn persoonlijk vermogen wordt op niet minder dan duizend millioen Taëls of tweeduizend vierhonderd millioen guldens van onze munt geschat. In het armhuis te Sheerness is een vrouwtje gestorven die 92 jaren lang aldaar had doorgebracht. Zy was er namelijk ge boren en bleef er tot haar dood. Zij zei altijd dat zij 't daar goed had doch één besef van onrecht kwelde haar, zjj beweerde na zoo langdurig verblijf in het armhuis aanspraak op pensioen te hebben. Deze ge dachte, een pensioen verdiend te hebben door 92 jaren lang het brood dei liefda-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1893 | | pagina 2