1892. No. 39. Zaterdag 31 December Zevende jaargang. Lange Vorststraat, C 220. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES De grenzen der kiesbe voegdheid. Gemengde Berichten. uw. elk en MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjj? per drie maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummers/0.02L UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regel? 50 cent; iedere regel meer 10 cent. WÊÊSB^ Gen geabonneerden die gewoon zijn met 1 Jan. hun abonnement op dit blad te be talen bij den ondergeteekende, zij herinnerd dat het adres is Goes. G. M. KLEMKKRK. De leeftijd waarop men kiezer wordt is in het kanton Grauwbunderland 17 jaar; in Glarus 18, in Zug 19. De Zwitsersche staat, zeil eischt den 20 jarigen leeftijd. Zoo ook Hongarije. In Groot Brittannië, Beigië, Frankrijk, Italië, Bejjeren, Saksen-Weimar- Eisenach, Griekenland, Servië, Rumenië, Bulgarije en de staten der Unie (N. A.i moet men 21, in Nederland 23, in Oosten rijk en Pruisen 24, in Luxemburg, Zweden, Noorwegen, Spanje, het Duitsehe Rijk, Saksen, Baden, e. a. 25, in Denemarken 30 jaar oud zijn. Vrouwen hebben het stemrecht in Oosten rijk, alleen de landbezitstersin Finland, alleen voor gemeentezakenvoorts in Utah, het Mormonenland, het land der veelwijverij. Een eed afleggen om kiezer te worden is noodig in Beijeren, Hessen, Brunswijk, Reuss en Saksen Coburg. In dit laatste land zweert men reeds op zijn 18e jaar trouw aan den Groothertog. Hier en daar is zedelijkheid als voorwaarde aan de uitoefening van het kiesrecht ver bonden. Onder anderen in St. Gallen worden de «zedeloos verklaarden» geweerdin andere Zwitsersche kantons zijn de dron kaards van beroep wien het bezoeken van herbergen is verboden, van het kiesrecht uitgesloten. Connecticut [N. A.j stelt een goed zedelijk karakter tot vereischte. San Salvador weert met de dronkaards ook landloopers en spelers, terwijl Costa-Rica veronachtzaming van familieplichten met schrapping van de kiezerslijsten straft. In België en Luxemburg zijn de openlijk als bordeelhouders bekende mannen uitge sloten. Rumenië schrapt alle veroordeelden wegens het houden van speelhuizen. Onder bedeelden verstaan sommige regee ringen alleen hen die van overheidswege onderstand genieten. Deze vrijzinnige be paling bestaat in Nederland niet; daar is men bekrompen genoeg de kerkelijke be deelden, met welken de staat niets te maken heeft, uit te sluiten, terwijl zij die van overhffldswege bedeeld worden, en die zijn er in ons land duizenden, vrij mogen stemmen en niet zelden den toon aangeven. Het zijn zij allen, die hunne zonen op eenige openbare school doen hetzq voor lager en middelbaar, of voor gymnasiaal en hooger onderwijs, en een zoo laag schoolgeld betalen dat het rijk of de gemeente er de grootste helft mag bijpassen. Uitdrukkelijk uitgesloten zijn bedeelden in Nederland, Duitschland, Denemarken, Oostenrijk, Luxemburg, Italië, de Zwitser sche kantons en vele staten der Unie. Wurtemberg maakt echter uitzondering voor hen (he tijdelijk ondersteuning vonden tengevolge van een ongeluk. In Portugal zijn de loondienaars, in Denemarken de knechts die geen eigen huishouding hebben, in Oldenburg alle kostgangers van het kiesrecht uitgesloten. Militairen zoolang zij in de wapenen zijn, mogen ook niet kiezen in Nederland, België, Hongarije, het Duitsehe rijk, Servië, Bulgarije, Italië en Frankrijk, doch de officieren zijn in deze uitsluiting niet begrepen. Rechtstreeksch kiesrecht, tevens zooge naamd algemeen kiesrecht vindt men in Duitschland, Frankrijk, Denemarken, Por tugal, Griekenland, Wurtemburg, Zwitser sche kantons en staten der Unie. Rechtstreeks met beperkt kiesrecht heeft men in Nederland, België, Groot Brittannië, Hongarije, Italië, Spanje, Rumenië, SakseD, Luxemburg. Getrapte verkiezingen met algemeen kies recht ziet men in Pruisen, Baden en Olden burg; en met beperkt kiesrecht, in Noorwe gen, Bulgarjje, Beijeren, Hessen, W aldeck e. a. Zweden, Oostenrijk en Servië hebben rechtstreeksche en niet-rechtstreeksche ver kiezingen, zonder algemeen kiesrecht. De benaming kiesrecht als natuurrecht is overigens zeer onjuist; zij is ontleend aan het woordenboek der revolutie. Het is een recht, waarop niemand van nature aanspraak kan doen gelden. De vorst heeft het recht het te verleenen als en aan wien hij het wil. In het jaar dat zoo na achter ens ligt, ontvielen weder vele grooten en edelen, godzaligen en geleerden, mannen en vrouwen met geliefde namen aan hun land en staat of gemeente en gewest, waarin zij ten zegen waren of kwaad stichtten doch het oordeel hieromtrent is niet aan ons. In de eerste wintermaanden maakte de influenza vele slachtoffers. Doch ook an dere oorzaken sleepten menigeen waaron der velen op krachtvollen leeftijd ten grave. Men denke slechts aan de cholera die duizenden wegmaaide. Van de overledenen noemen wijin de eerste plaats Zendeling W. H. Woelders, van Nieuw Guinea, een inderdaad groot man die 25 jaren lang onder de wilden arbeidde. Dan noemen wij uit onze om geving Gemeenteraadsleden als v. d. Hoek te Goes, De Ligny te Middelburg, Gaakeer te St. Maartensdijk de Staten leden dr. Berdenis van Berlekom, B. V. v. d. Bilt, Brevet en Wagtho; het oud-lid der staten dhr. Sipkeshet lid der le kamer mr. J. Moolenburghnotaris B. A. Verheijds. Warnsinck emeritis pred. van Kloetinge; dan het lid der tweede kamer Levysohn Norman de oud-leden der le kamer Hengst en van Akerlakendie der tweede de hh. Brouwers, De Ruijter Zylker, Dirks en Van Rees, de laatste tevens oud-minister evenals Boot, Beyen, v. d. Does de Willebois en v. Bloemen Waanders, die eveneens in dit jaar overleden. Uit de hoogere ambtenaarswereld noemen wij: v. Nispen, oudresident van Batavia; Van Teyn, oud-gouverneur van Atjeh Dibbits oud-resident in Ned. Indië; Van Sypestein oud-gouverneur van Suriname: Humme, ond resident van TimorVice admiraal Bogaartmr. P. v. Bemmelen, lid van den Hoogen Raad; M. L. Van De venter, oud-consul generaal in Brazilië. Onder de geleerden noemen wijprofessor M. de Vriesdr. Egeling, dr. Coronel, dr. Schoteldr. Carsten Meijer, directeur van liet blinden instituut te Amsterdam P. H. Witkamp; Heijkamp, aartsbisschop bij de oud-roomsehe clerezie A. Godschalk, bis schop van 's Hertogenbosch. Onder de buitenlandsche namen treffen wij aan Prof. Emile de Laveleye te Luik Ernest von Bruclce, ontleedkundige te WeenenVon Siemens, natuurkundige te Berljjn; de Kardinalen Manningen Mermil lodSir Morell Mackenzie, hofarts van wijlen keizer Frederik Spurgeon, de groote Bap tisten prediker Prins de Caraman Chimay, minister van buitenlandsche zaken in België; generaal Klapka Von Forkenbeck Ander- ledy, generaal der Jezuïtenordekardinaal de LavigerieErnest Renande dichter Tennyson de millionair Gouldde vrouw van den president der Amerikaansche repu bliek Harrison. Onder de vosteiijke personen zag men henengaan Prins Gustaaf van Saksen Wei- mar de hertog van Clarenceaartshertog Carl Salvator van Oostenrijkgrootvorst Constantijo Nicolajewitsch van Rusland hertogin Ludovica van Beijeren, moeder van de keizerin van Oostenrijk; de groot hertog van Hessen Olga, koningin-weduwe van Wurtembergen de ongelukkige ex- keizerin van Mexico, Charlotte, die sinds den moord op haar echtgenoot Maximiliaan 25 jaren krankzinnig bleef 1 Aan die allen en nog zoo vele miljoenen anderen, want iedere seconde sterft een mensch, dat is 31V2 miljoen in het jaar werd het woord vervuld: «De mensch gaat naar zijn eeuwig huis en de rouwklagers zullen door de straten rondgaan.» En zij die overbleven, mogen wel gedurig zeggen: Heere, leer mij alzoo mijne dagen tellen, dat ik een wijs hart bekome. 28 Dec. 1892. Goes. Gemeenteraadsvergadering Don derdagavond 8 uur. Voorzitter dhr. Bur gemeester. Afwezig met kennisgeving de hh. Den Boer en Lambrechtsen. De notulen gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld dat de aanbestedingen voor de gemeente beneden tarief hebben plaats gehadde contracten voor verzekering tegen ongelukken voor verschillende gemeenteambtenaren zijn ge troffen agent Nieuwenhuijzen eervol is ont slagen het bestuur der Kolenvereeniging «Voorzorg» het bovenlokaal der Beurs eenmaal 's weeks is afgestaan; het kistje voor dren kelingen in orde gebracht is en de kas van den gemeenteontvanger in orde is bevonden. Ingekomen avan Ged. Staten goedgekeurde rek. 1891; begrooting 1893; 2o Suppletoir kohier Hoofdei. Omslag en 2 wijzigingen in 4e gemeentebegrooting over 1892verkoop boomen; en wjjziging der regeling bij het lager onderwijs; b een request van 6 on derwijzers bij het openb. onderwijs om verhooging hunner jaarwedde. Gesteld in handen van B. en W.c id. van dhr. F. Allan leeraar aan de H. B. S. De voorzitter stelt voor na overleg met het toezicht, het aantal lesuren voor adressant te brengen van 13 op 18en zijn salaris te brengen van f 1200 op f 1500. De heer Adam vraagt of de verhooging niet te groot is en of daardoor het salaris van den adressant wel in evenredigheid blijft met dat van andere leeraren. De voorzitter antwoordt dat bij het salaris rekening gehouden is met de dubbele be voegdheid door Adressant thans verkregen (Ned. Taal en Aardrijkskunde)en dat de billijkheid io betrekking tot zijne collega's volkomen blijft betracht. Met algemeeoe stemmen wordt liet voor stel aangenomen. De raad benoemt de volgende commissiën Classificatie van schoolkinderenweth Ramondt met 9, raadslid v. Asperen Ver- veane met 10, herv. diaconie I. Wessel met 11, gereformeerde J. Faberij de Jonge met 9, R. G. P. Armbest. P. Stieger niet 10, Burgerl. Armbestuur J. M. Kakebeeke met 11, CEeonomische Spijsuitdeeling A. Dekker met 11 stemmen (vacature Hildernisse). Financiëele Gomm.Lambrechtsemet 10, Kakebeeke en De Jonge met 9 stemmen, met herbenoeming van dhr. Lambrechtsen als voorz. met 9 stemmen tegen 2 op M. de Jonge Jz. Voor Strafverordeningen(Burgemeester ambtshalve voorzitter; Lambrechtsen en De Jonge ieder met 10 stemmen. Voor Hooldel Omslag: Den Boer met 11, Hildernisse met 7, (Adam 2, blanco 2), en Houwer met 9 (blanco 2; stemmen. Gascomm. Ochtman met 9 (2 bl.) Lam brechtsen met 9 (2 bl.) en Hildernisse met 7 (Faberij de Jonge 3). Burgerl. Armbestuur H. J. Bailing met 8 (bl. 3), E. F. van Kalmthout met 8, *S>. J. J. de Jonge Mulock Houwer 3,) mevr. de wed. Mulder met 6 (mevr. wed. Krol v. d. lloek 2, (blanco 3) Gasthuis: Z. D. v.d. Bilt la Motthe met 7, (J. M. Pilaar 2, blanco 2), Regentesse weeshuis, Mej. de Jongh met 10 (blanco 1.) Gezondheidscommissiemr. v. Daalen Wetters met 8 (mr. P. v. d. M. Mohr 3)dr. E. A. Lasonder met 9, 1 blanco, 1 van onwaarde. C. v. T. lager onderwijsRamondt met 7 (3 bl. 1 Donner). In de vacature Hilder nisse verkregen bij le stemming J. ter Pelkwijk en dr. Goenen (die aanbevolen waren; resp. 5 en 1 J. Donner 4 stemmen. Bij 2e stemming ter Pelkwijk 6, Donner 5. Gekozen dus ter Pelkwijk. C. v. T. Midd. Ond.Lambrechtsen met 10 stemmen, 1 blanco. De verg. gaat hierop uiteen. Vlissingen, 30 December 1892. In eene lieden namiddag te 2 uren onder voorzitterschap van den lieer Tutein Nolt- henius, burgemeester, gehouden zitting van den gemeenteraad, werd, na lezing der notulen van de vorige zitting, die werden goedgekeurd en na mededeeling der inge komen stukken, eervol ontslag verleend aan mej. H. H. van den Broecke en mej. C. A. Fischer, als onderwijzeres op school F. (hoofd mej. Schuurman). Wegens periodieke aftreding als regent van het Burgerweeshuis werd herbenoemd het aftredende lid de heer P. J. Siegers. Als leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs worden, wegens periodieke aftreding, herbenoemd de heeren Jos. van Raalte, J. Wilkens en F. N. van der Bilt. Ter benoeming van een leeraar in het handteekenen aan de Burgeravondschool worden voorgedragen de haerenB. H. Stomps, teekenleeraar te Amsterdam, J. W. Broekhuijzen te Voorburg en W. J. Willemsen te Arnhem, en benoemd de heer B. H. Stomps. Wordt besloten tot goedkeuring der be grooting van den Middelburgschen-Vlissing- schen rijweg, sluitende met f 1192,15 in ontvang, f 792,50 in uitgaaf, alzoo met een goed slot van 1409,65 idem tot verlenging van het met de gas fabriek gesloten contract overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. en tot het wijzigen der verordening van Algemeene plaatselijke politie. Aan den grafdelver W. Stroo, die zijn ontslag, behoudens toekenning van eene tegemoetkoming heeft verzocht wordt eene uitkeering van f200 toegestaan. Wijders wordt besloten onderhands te verkoopen aan den heer P, Karieleijn 926 M2 gemeentegrond, gelegen aan de Glacisstraat a f3,50 de M2 met bijbetaling van f 425,96 voor trottoirkostenaan den heer Anth. Huson. 207 M2 a f4 met bij betaling van f 95,22 en aan den heer W Stroo Dz. 210 M2 a f 3,50 met bijbetaling van f96,60 voor trottoirkosten. Wordt besloten tot eene 4e wijziging der gemeentebegrooting voor 1892. Tengevolge van het aankoopen jvan Rijks- grond op het zoogenaamde «Eiland» door de gemeente wordt de commissie voor het fonds van de zeemar.s- en visschersbeurs gemachtigd tot het verhoogen van f28000 a 2V2 W. S. ter bestrijding van de kosten van dien aankoop. Ten slotte wordt vastgesteld het 2e sup pletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dieast 1892, waarna de laatste zitting dezes jaars wordt gesloten. De commies 3e kl. bjj 's rijks belas tingen O. Uffen is met ingang van 1 Jan. tijdelijk verplaatst van Brouwershaven naar St. Maartensdijk. --- Hei benoemd tot burgemeester vanTolen C. J. de Vulder v. Noorden; van Croede en Nieuwvliet J. G. Gerritsen. Het bericht omtrent het contract met de dir. Donald Curry en Co. is blijkeas de «Midb. Crt.» onwaar. In de morgengodsdieustoefening van den len Kerstdag ontstond er bjj de Chr. Ger. gemeente te Katwijk aan Zee eene groote ontsteltenis. Terwijl de leeraar ds. Tibben, zjjn toepassing op het verhandelde maakte werd zijn stem allengs zwakker en zakte de sterke man oogenblikkelijk ineen. Onmiddellijk liet de ouderling een Psalmvers zingen en ijlden eenige kerke- raadsle len toe. Ofschoon men het ergste vreesde mocht het gelukken, met de noodige opwekkings middel :n den geachten leeraar weder tot bewustzijn te brengen, die, toen men hem met bereidwillige handen van den kansel hielp nog pogingen aanwendde den zegen over de gemeente uittespreken. Oorzaak van dit onheil was: men had bjj het koude weder li/2 uur, voor de dienst een aanvang nam, de lampen laten branden, de stoven goed gevuurd met waar schijnlijk niet goed geglomde turf, menige kerkgaugster een briquetje aangebracht en niet gezorgd voor goede ventilatie. Des avonds kon de predikant weder voor zijn gemeente optreden. Er kwam een kink in den kabel Op de begrooting van oorlog was f46,000 gebracht, om in de Kon. Militaire Academie te Breda de gasverlichting door electrisch licht te vervangen. Zonderde goedkeuring van de Tweede Kamer af te wachten, was men reeds begonnen in het gebouw der Academie gaten te hakken in de muren vooi de draden der geleiding; doch, zooals men weet, heeft de Kamer dezen post op de beg rooting niet goedgekeurd. Iets nieuws! De predikant der Ned. Herv. gemeente te Stiens (Friedand) zal na de godsdienst oefeningen gelegenheid geven tot debat. De woordvoerders der Volkspartij in Frie- land zullen van deze aanbieding gebruik maken, mr. Troelstra voorop. De door reclame beroemd geworden flesschen gevuld met een vloeistof die de vlammen dooft, als men de llesch in 't vuur werpt, houden gewoonlijk een sterge oplos sing van aluin in en kosten natuurljjk twintigmaal meer dan wanneer men zelf flesschen m t aluinoplossing vult. Hiertoe lost men aluin in water zoolang op, tot h t water geheel verzadigd is me deze oplossingnu vult men flesschen van dun glas, die men bij het uitbreken van brand in de vlammen werpt. Dan springen de flesschen, de opgeloste aluin verdikt zich weer uit het water en omkorst het vlam mende voorwerp, waardoor de luchttoevoer wordt afgesneden en het vuur gedoofd. Zulke flesschen behoorden in geen huis- houding te ontbreken, temeer daar aluin gemakkelijk te verkrijgen en goedkoop is. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat kinderen vallen en builen aan het hoofd krijgen. In dat geval handele men als volgt: Men doe er dadelijk een compresje van slaolie op en de builen zijn spoedig verdwenen. Ook krijgen de kinderen daarna geen blauwe plekken, waarmee ze anders zoo lang moeten loopen. 't Komt dikwijls voor, ;dat de melk een smaak heeft van het voeder, dat het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1