NIEUWEJAAR. 1892. No. 38. Donderdag 29 December. Zevende jaargang. VERSCII IJ XT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DEK ADVERTENTIES KERSTLIED. Wederom stellen wij, en wel in het no. dat MAANDAG 2 JANUARI a. s. verschijnt, voor belangstellenden de ge legenheid open om tegen den prijs van 25 CENTS (mits niet grooter dan 6 regels druks) hun nieuwjaarsgroet aan Fa milie, Vrienden of Begunsti gers als advertentie te doen opnemen. RECHTZAKEN. Gemengde Berichten. Ei.KEN MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs per drie maanden franco p.p. f0.95. Enkele nummers0.02L UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regel* 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Een zwarte wolk bedekte Isrëls steden, Alomme waarden Duisternis en Dood, Der vad'renkroon lagin het slijk vertreden; 't Was schijn, wat Salem nog aan schoonheid bood. Wel rees de Tempel luistervol ten hcogen» Wel werd nog daag'ljjks 't offervee geslacht, Wel galmden ieder feest demarmren bogen Den lofzang weer, Jehovah toegebracht, Maar toch, der vad'ren grootheid was verdonkerd; God sprak niet meer door priester of profeet; De glans van Davids kroon had uit- geflonkerd; Een Edomiet droeg't purpren konings kleed. Korts vyas eens wreeden drijvers staf verbroken, Pas was Judéa aller banden vrij, Maar reeds een nieuwe storm was op gestoken, En 't land gedoemd tot Rome's slavernij. De toon, ontvloeid aan Jeremia's lippen, Ontsteeg wel vaak der vromen droef gemoed, Al liet hun mond geen hoorb're klacht ontglippen, Die al te ras gesmoord ware in hun bloed: «De vreugde onzes harten is vergeten, Ons snarenspel verkeerd in treurigheid. Het sieraad onzes hootds ter aard gesmeten, Een wreede beker, ons ten straf, bereid. «Ons hart is mat, onze oogen zijn verduisterd, Orn Zions berg, verwoest en omgekeerd, Om 't Godspaleis, ontheiligd en ontluisterd, Waar 't wild gedierte straffeloos regeert. «Gij Isrëls God, Gjjheerscht door alle tijden, Uw troon is van geslachte tot geslacht I Waarom zoudt Ge ons verlaten in het lijden, Niet hooren onze bitt're zieleklacht?» Dan sloegen zij wel vaak de rollen open, Het kostbaar erfgoed van het voorgeslacht, En leerden weer op bet're tijden hopen, Als eenmaal Gods belofte werd volbracht. Als Hg verscheen, Die Satans kop ver pletten, Maar Juda's kroost de rust verwerven zou De Godsprofeet, op Wien zij zouden letten, De Davidszoon, gedragen door hun trouw. Als Hij verscheen, Die, uit een IVi. gu geboren, Een zondige aard verzoenen zou met God, Maar als een schaap, ter slachting uitver koren Zou sterven onder gruwbren smaad en spot. Als Hjj verscheen Wanneer zou Hij verschenen Niet vuriger verbeidde ooit een wacht De stonde, dat de schemering zou ver dwijnen En weer de dag herrijzen uit den nacht. Hij kwam, Hij kwam Hjj is verschenen 1 Zjjn boden trokken voor Hem henen Gods Englen in een lichtgewaad. Hem zongen zij hun lofakkoorden, Dat aard en hemel beide hoorden 't Begroeten van Zjjn dageraad. Het kind, in d' armen stal geboren, Gods heilgen Zoon. Zijn Uitverkoren, Hem zongen Englenscharen lof En wij, die op Zjjn kribbe staren, En wij, die Zjjn genade ervaren, Wq knielen neder in het stof. Wij zagen Hem op aard verschijnen Wij hoorden 't lied der Serafijnen Den Eeuwige eer der aarde ,vrêe God heeft in menschen welbehagen. Wij hoorden 't - en onze oogen zvgen Van Efrath naar Gethsemané. Neen, 't was geen ijdel zelfmisleiden, loon herders, dieZjjn komst verbeidden, Verhaalden van een Englenlied. Want waarheid zijn de wonderwoorden Die wq van heiige lippen hoorden, Al vat ons eng begrip ze niet. Ja, waarheid, op een zondige aarde Die niets dan vloek en wrevel baarde Daalt in Gods Zoon de Vrede neer' En zondaars, in den vloek geboren, Heeft God ten leven uitverkoren En schenkt Hij zijne liefde weer. Ja, waarheid: twijfel niet, mijn harte, Maar zie de ongekende smarte, Door 't Kind van Bethlehem geleên, En buig u neder voor de liefde Eens Vaders, Wien uw twijfel griefde, Oneindig in barmhartigheèn. Ja, waarheid, volken buigt u neder, Gods Zoon bracht de aard den vrede weder, Vergeefs dien buiten Hem gezocht; Vergeefs is al uw ijdel slaven, Gij vindt geen vrede, dan der graten, Tenzij in 't heil door Hem gewrocht- Maar ook wat macht onze aard verduister, Steeds schittert met ondool'bren luister De heldre Ster van Bethlehem ;j Wat zondenlust ons hart vervoere, Wat twjjfel onze ziel ontroere, De satan vlucht op Christus' stem. Ja, volken! Hem, die heil verkregen En de aard bedauwd beeft met Zijn zegen, Hem hoort der wereld heerschappij. Zijn schepter hoedt zijn Uitverkoren; Maar wie zijn Koningsstem niet hooren, Verbrijzelt en vernietigt Hij. Straks, volken komt de Christus weder, En gansch het Menschdom buigt zich neder, Van blijdschap, of van schaamte, stom. Dan wordt het oordeel ui'.gesproken Zijn haters op Zijn wenk verbroken, Zjjn volk geleid in 't Heiligdom. Dan klinkt de zang der Englenscharen, Der Godgewijde martelaren, Der Kerk, door Jezus' bloed gekocht, Van 't wonder, dat bij Englenzangen In Bethlehem is aangevangen En aan 't gevloekte Kruis volwrocht. t Zaterdag j. 1. vertrok per Stoomschip Veendam prof M. Noordtzij naar New- York, met bestemming naar Colorado. Door Commissarissen der Ned. Am. Land en Emigratie Maatschappij is hem deze zending opgedragen. 28 Dec. 1892. Goes. Op welwillende uitnoodiging van het bestuur van den Christelijker! Volksbond alhier, waren wij Dinsdagmorgen tegenwoordig bij de opening der werk- zaamheden in het gebouw voor Werkver schaffing. De voorzitter de heer Kakebeeke voerde hierbij korteiijk het woord om te herinneren, dat wij thans een mijlpaal konden plaatsen op den weg dien wij hebben af te leggen in het belang der wcrkloozen. Spreker had gemeend, dewijl het publiek de kleine beschikbare ruimte van het gebouw niet kan vullen, de ver tegenwoordigster van het publiek, namelijk de pers, daarbij tegenwoordig te doen zijn. Hij dankte de burgerij voor hare milde bijdragen en de pers voor haar steun waarop de leden van beide besturen de redacties der bladen (slechts twee hadden aan de uitnoodiging voldaan) door het gebouw rondleidden, waar ds arbeid voor- loopig begonnen is. Een korte beschrijving van het gebouw werd al gaande en pratsnde in gedachten opgesteld. Treden we het huis in de 's Heer Hen- drikskinderenstraat binnen, dan heeft men rechts de bestuurskamer, sober gemeubileerd, doch wat er is, is door de burgerij ge schonken een tafel, stoel, kachel en hang lamp, de laatste saamgesteld uit verschillende overschotten van andere lampen. Twee horretjes sieren het raam, waarvoor gordijnen ontbreken. In de achterkamer is de timmerman aan de door hem vervaardigde schaafbank bezig oude stoelen te vernieuwen. Nog een andere achterkamer, weldra voor blikslagers- en smids-bankwerken in te richten, strekt tot tijdelijk verblijf voor schoen- en glaswerk, waarvan een groote hoeveelheid aanwezig is. Van sigarenkistjes worden steek- en hangeti- quetten vervaardigd. Groote bedrijvigheid heersehte in den tuin waar de zagers en houtklovers hun arbeid verrichten, Op de achterzolder wordt successievelijk het klaar gemaakte geborgen, terwijl ook de schuur een flinke bergplaats biedt. De trap op, komt men in de kamer voor de kleermakersterwijl een andere kamer wordt ingericht voor bewaarplaats voor te koop aan te bieden goederen. Ook op den voorzolder heersehte een gezel lige drukte. De verschillende voorwerpen, te veel en veelsoortig om te noemen, werden daar uitgezocht en geordend. Onder deze zagen wij een tuiospuit en een spinnewiel uit de vorige eeuw, welk laatste door den tijd en den stoom tot werkloosheid gedoemde voorwerp, nooit ge dacht heeft, in zjjn werkloosheid nog eens nuttig te zullen zijn om zjjn lotgenooten onder de menschen werk te verschaffen, het moet namelijk «gerestaureerd» worden. Gelukt het den vindingrijken ondervoorzitter der Werkverschaffing het ding in zijn oorspronkeljjken staat te herstellen, dan vindt het zeker zjjn weg en zoo wij hopen tot duren prjjs. Wjj wenschen den Christe- lijken Volksbond zegen op zijn werk. Het zaad is thans aan de aarde toevertrouwd; de vruchten komen later. Na de kennisneming in het bestuurslokaal teruggekeerd, dankte de redacteur der «Qoesche Courant», mede namens zijn collega van «de Zeeuw» het bestuur voor de eer der uitnoodiging en de verstrekte inlichtingen en zegde den steun der pers toe tot d# aanvankelijke vervulling der schoone taak, die het op zich nam. Kiesrecht I Het hoofdbestuur van het Christelijk Werklieden-Verbond «Patrimonium» heeft zich namens dat Verbond, bij adres tot de Tweede Kamer gewend, verzoekende aan neming van het kies wetont werpTak, tevens op volgende verbeteringen aandrin gende ia dat het kiesrecht zich uitstrekke tot alle gezinshoofden, die niet op wettelijke gron den van het burgerschapsrecht verstoken zijn en dat dus kerkelijke of diaconale bedee ling. als behoorende tot het gebied van Christelijke handreiking, iets wat niet een publiek burgerlijk, veel minder nog een staatsrechtelijk karakter heeft, ook niet mag dienen om aan iemand het kiesrecht te onthouden. 2e. dat de stembureaux ook des avonds geopend zjjn, om hun, die door hun arbeid des daags verhinderd zijn, de uitoefening van het kiesrecht mogelijk te maken 3e. dat verordend worde, dat aan allen, d e, in welke qualiteit ook, bij Staat, Pro vincie of Gemeente in dienst zijn, gelegenheid moet worden gegeven om van hun kiesrecht gebruik te maken en eindeljjk 4e. dat de dag voor stemming nooit op eert Zondag of een algemeen erkenden Christeljjken feeeldag worde gesteld. Wij ontvingen aflev. 17 van Hoek. stra 's «Heidelbergschen Catechismus», uit gever Wormseren aflevering 3 van Donner's «Psalmen» uitgever D. Donner. Het le der beide deelen van dit laatste werk zal loopen van psalm 1 tot 72. Het verblijdt ons te vernemen, dat de Jongelingsbode, orgaan van het Nederlandsch Jongelingsverbond, ten gevolge van toene- menden bloei met 1 Jan. als weekblad zai verschijnen. De lijst der medewerkers bevat vele goed klinkende namen. Uitgever is de heer C. C. Callenbach, Njjkerk. De Jongelingszaak wordt zeer weinig gesteund. Wie inteekent op genoemd blad bevordert haar. Als naar gewoonte zal in datzelfde no. van ons blad een Nienwjaarswensch voor komen: BIJ DEN AANVANG TAN HET JAAR 1893 enz. onder welken een ieder tegen botallng van 10 CENTS zijn naant, beroep en woonplaats kan doen zetten. DE UITGEVERS. ADVERTENTIEN en NAMEN voor den Nieuwjaarswensch worden ingewacht uiter lijk tot Vrijdagavond 30 December bij don Drnkker-Uitgever, Lange Yorststraat C 220. Goes, G. M. KLEMKERK. t- Het Nienwjaarsno. wordt D. V. Maandag ochtend 2 Januari 1893 bij al onze abonné'z bezorgd. In het begin van dit jaar zou een schil derwerk te Breda worden aanbesteed op een vergadering van 10 schilders werd af gesproken, dat men de inschrijvingssom f 100 hooger zou stellen eu dat de laagste inschrij ver bjj gunning van het werk aan elk der anderen f10 zou geven. Een der 10 deed aan dien diefstal Biet mede en schreef f 100 lager in zoodat hij 't werk kreeg. Een der negen wierp hem toen een scheldwoord naar 't hoofd. De zaak kwam voor de rechtbank die den schilder-schelder tot f 100 schade vergoeding aan den beleedigde veroordeelde benevens f 171 aan diens advocaat. De bewuste persoon moest ook zjjn eigen advo caat nog betalen, dus komt hem het scheld woord duur te staan. De voordracht, door de rechtbank te Middelburg opgemaakt tot benoeming van een deurwaarder bij die rechtbank, ter standplaats Middelburg, bestaat uit de heeren: I. P. Rosier, procureur-klerk te Middelburg J. Korstanje Lz., procuieur-blerk te Goes, en J. van Aartsen, geagreëerd eerste klerk ten kantore van de registratie en het zegel te Amsterdam. M. C. Op Nieuw Zeeland de lezer her innert 't zich tracht men zooveel mogelijk gewone arbeiders tot pair (lid van het Hoogerhuis) te benoemen. Laatst viel de eer te beurt aan een ketelsmid. De man zat juist in een grooten ketel, toen de telegraaf- looper aankwam met bet bericht zjjn er benoeming. De smid bleef rustig in zjjn ketel zitten en liet zich het telegram door een der openingen van het gevaarte aan reiken. Na den inhoud gelezen te hebben, werd de arbeid weder kalm voortgezet. N. B. De Engelsche gouverneur is in alle Australische koloniën niet meer dan een figurant. Zjjn voornaamste bezigheid bestaat in aja» zeggen. Te St. Christophe nabjj Grenoble werden twee personen onder een sneeuw- storting bedolven en gedood. Bij de in storting van de stelling van een hoogoven te Hörde kwamen drie arbeiders om 't leven en werdeD vijf anderen ernstig gewond. Een vreeseljjke instorting heeft te Valen cia plaats gehad in de groeven van Gisors. Twee werklieden werden ernstig gewond. Een werkman werd gedood. Een vreese- Ijjk ongeluk wordt uit Halle gemeld, alwaar twee mijnwerkers in de Glückhlifsschacht van een hoogte van 96 meter naar beneden stortten. Beiden waren terstond dood. Aan een station te Posen, was een dynamiet- patroon oneer de steenkolen geraakt in den kolenwagen van een trein. Toen kort vóór het vertrek van den trein de stoker kolen in het vuur deed, had een hevige ontplof fing plaats, die de locomotief en een aantal wagens geheel vernielde. De machinist en de stoker werden beiden gedood. Nog een paar bjjzonderheden Jay Gould betreffende. Het testament van den spoorwegkoning is voor eenige dagen ingeschreven en door den rechter het actief aangenomen met 72 millioen dollars, geljjkstaande met f 180.000.000 Holl. crL Daar dit fortuin in hoofdzaak aan de kinderen overgaat, is daarvan een successierecht van 4 pet. ver schuldigd. De schatkist ontvangt dus een bedrag van f7.200.000. ('t Is voor landen als Portugal e. a. om jaloersch te worden op Amerika 1) Het testament was gedateerd 24 Dec. 1885. Gould bad zijn leven voor 400.000 doll, of f 1000 000 verzekerd. De Financier schrijft nog over dezen man, dat hij, me- doogeloos tegenover zijne tegenstanders, in kleinen kring, naar gezegd wordt, een buitengewoon weekachtig man was, die geen leed kon zien en veel, misschien meer dan de weldadigste zjjner collega's, tot leniging van den nood van anderen deed, doch buiten de lijsten om, die zjjne gaven wereldkundig zouden maken en hem zouden kunnen doen kennen als een braaf mensch, waarvoor hjj niet wilde gehouden worden. Indien hjj zich overtuigd hield van de eer- ljjkheid zijner tegenpartjj, dan stelde hjj daarin steeds een groot vertrouwen. Terechtbesluit de schrjjver zjjn artikel met de woorden «De slechte menschen zijn meestal beter en de beste meestal slechter dan hun roep». Pruisen heeft zijn rooverbenden zoo goed als Italië en Turkjje. In het bosch bjj Gleiwitz hebben verkleede gendarmes ens geheime politieagenten een troep van zen roovers gevat, die in het Stadtwald een hol bewoonden. Allerlei geroofde goederen werden daar jn beslag genomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1