Kerk, School en Zending. RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. daarvan straks de gevolgen te dragen. Terwijl onzerzijds ook op het gebied van de opvoeding onzer kinderen het woord geldt «Wie zijnen weg wel aanstelt, dien zal ik Gods heil doen zien». Ps. 50:23. 14 Dec. '92.. Gedeputeerde Staten hobben bepaald het aandeel door elke gemeente te dragen in de lichting der nationale militie van 1893 ten bedrage va.n 706 man. En wel Aagtekerke en Grijpskerke2> Aardenburg 7, Arnemuiden 7, Axel 9, Baarland 2, Biervliet 6, Biggokerke 3, Borssele 4, Bosch- kapelle 3, Breskens 5, Brouwers! uiven 4, Bruinisse 5, Burghen Noordwelle2,Cadzand 2, Cats 2, Clinge 9, Colijnsplaat 5,jCortgene 2, Domburg 2, Dreischor 4, Driewegen 2, Duivendyke 2, Eede 3, Eikerzee 2, Eliemeet 1, Eilewoutsdijk 2, Goes 17. Graauw 4, 's Gravenpolder 3, Groede 7, Haamstede 3, 'sHeer Abtskerke 1, 'sHeer- Arendskerke 9, 's Heerenhoek 1, Heinkens- zand 4, Hengstdijk 2, Hoedekenskerke 4, Hoek 8, Hontenisse 14, Hoofdplaat 3, Hulst 8, Kapelle 5, Kattendfjke 3, Kerkwerve 3, Kloetinge 5,'Koewacht 9, Koudekerke 3, Krabbendijke 4, Kruiningen 11, Meliskeike 2, Middelburg 42, Niouwerkerk 4, Nieuw en St. Joosland 2, Nieuwvliet 2, Nisse 3, Noordgouwe 2, Oostburg 5, Oosterland 4, Oostkapelle 2, Oost- eri West-Souburg 3, Ossenisse 2, Oudelande 1, Oud vosmeer 4, Ouwerkerk 3, Ovezand 2, Philippine 3, Poortvliet 6, Renesse 1, Retranchement 2, Rilland Bath 4, Ritthem 2, Sas van Gent en Overslag 3, Scherpenisse 6, Schoondijke 6, Schore 3, Serooskerke (Schouwen) 1, Serooskerke (Walcheren) 3, St. Annaland 5, St. Jansteen 8, St. Kruis 2, St. Laurens 2, St. Maartensdijk 7, St. Philipsland b Sluis 5, Stavenisseö, Stoppeldijk 4, Ter Neuzen 14, Tholen 10, Veere 3, Vlissingen 28, Vrouwepolder 2, Waarde 4, Waterland, kerkje 2, Wemeldinge 5, Westdorpe 6, Westkapelle 5, Wissekerke 6, Wol/aartsdijk 0, lJerseke 9, IJzendijke 10. Zaamslag 6, Zierikzee 17, Zonnemaire 4. Zoutelande 2, Zuiddorpe 3, Zuidzande 3. Totaal 537. Bij de behandeling der begrooting van justitie stelde gisteren de heer v. Dodem in de zitting der 2e kamer voor om den post f2288 voor het aanstellen van ioipec- teurs der rijks veldwacht te schrappen. Dat voorstel vond bestrijding bij den minister en den heer Lucasse. De minister deed uitkomen, hoe de inspecteurs feitelijk de plaats zullen vervullen van de brigadiers- majoors, te dicht staand bij de onder hunne bevelen gestelde manschappen. Uit dit oogpunt acht de Min. bet instellen van een corps als hier bedoeld, en niet uit de lagere rangen gerecruteerd, gewenscht. De heer Lucasse verdedigdede voorgestelde traktements-verhooging voor de veldwachters, vooral met het oog op de afschaffing der premie, terwijl hij ook de reorganisatie door den Minister voorgesteld, verdedigde en de hoop uitsprak, dat vooral op het moreel gehalte der nieuw te benoemen beambten zal worden gelet. Het voorstel v. Dedem werd hierop verworpenzoodat de tractementen der rfiksveldwachters verbeterd, en inspecteurs aangesteld zullen worden. De heer Hennequiu wees op enkele ge breken, die aan het licht zyn gekomen bij de genomen maatregelen tot bestrijding der cholera. Weet de regeering zoo vroeg bij dat aan de grens van Staats-Vlaanderen: van de zgde van West Vhanderen, in de laatste weken verscheidene gevallen van cholera voorkomen Moet de controle daar niet weder ingevoerd worden 7 En kunnen practiseerende geneesheeren genoeg tijd vinden om de contróle aan de grenskantoren naar behooren uit te voeren De ervaring schijnt het tegendeel te bewijzen. De heer v. d. Velde besprak het heersehend mond- en klauwzeer on Ier het rundvee, en de nadeden van deeaar.ioor mo lig geworden maatregelen, Hg hoopt op nauwgezette overwegiog der adressen. Nu ook in Duitsch- land de ziekte heer-ebt, zijn eenvormige bepalingen zyns inziens noodig De hoer kerdgk laakte de houding der regeering tegenover dé bekende Haagsche kiesrecht-meeting op Zondag 18 Sept. j! bij welke gelegenheid het gezag, vertegen woordigd in den burgemeester dier stad, zoo jammerlik fiasco gemaakt had. De heeren Houwing en Oppedijk spraken een goed v oord ten gunste der noodlijdende Friesche gemeenten. De heer v. Alphen waarschuwde echter tegen stelselloosheid it; no subsidiéerrog dezer gemeenten, waardoor nu jaarlijks 21/» ton uit de schatkist verloren gaat, zonderdat de toestand van deze ge- meeaten er beter op wordt. Naar wij vernemen zal de heerJ, C. Lantsheer om gezondheidsredenen zijn ont slag vragen ais burgemeester van Domburg tegen 1 Februari 1893. Over de steenkolen uit de Ombiliëu velden bevat de Javabode het volgende bericht, waaromtrent nadere opheldering zeker verwacht mag worden. «Men verzekert or,s, dat de Om! ilën steenkolen bij nader onderzoek niet mee vallen en voor het gebruik alleen geschikt zouden zijn bij vermenging met Engelsche kolen. Als dat waar is, zou het overweging verdienen metdeexploitatie niette beginnen.» De officier van gezondheid le klasse L. A. H. Jansen, van het garnizoen Vlissin gen, is aangewezen om den officier van ezoridheid 2e klasse, C. C. Vermaas inde e zitting van den militieraad (Januari a. s.) te vervangen, tijdens diene detacheering bij den cursus in bacteriologie. In de St -Cl. zijn opgenomen de statuten van de gymnastiek-, scherm- en schietvereeniging Sparta te Vlissingen. 1. De duur der vereeniging is bepaffd op 29 jaar, ingegaan op i Augustus 1892. 2. Het doel is gymnastische oefening, oefening in het schermen en den wapen handel, oefening in het schieten met geweer en revolver. De minister van Waterstaat he«ft' in antwoord op desbetreffende vragen in het voorloopig verslag der Tweede Kamer gez.egd o. a. dat nog niet uit eenige aanvraag gebleken is de noodzakelijkheid eener los plaats voor vee te Vlake doch dat de zaak zal worden onderzocht. Voorts dat uitzicht bestaat dat de onderhandelingen betreffende het vestigen eener halte te Kapelle tusschen het gemeentebestuur en de exploitatie- maatschappij tot het gewensebte doel zullen leiden. De sluiting der jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, ook met schietgeweer is bepaald op Zaterdag 31 December 1892, uiet zonsondergang het tijdstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild zal nader worden vastgesteld. De kapitein K. G. v. d. Mandele en de le luit. P. J. Geill, van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom zijn benoemd tot officier van speciale diensten bij dat korps. De redactie van Recht voor Allen deelt mede dat zij met 1 Jan. a. naar Amsterdam zal verhuizen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor 'sHeer Hendrikslcinderea door dhr. H. G. Rooseboorn cand. te Gro ningen. Drietal te Schiedam ds. J. M. Conradi te De Lier; ds. P. J. v. Melle te Njjkerk en ds. A. J Vermeer te Meppel. Bruisaisse. Herkozen in het kiescol lege de heeren Jn. Goudzwaard, W. Won- dergem en W. Okkerse Pz Als kerkvoogd de heer Jn Otte en tot notabelen de heeren Dingem. v. d. Berge Az. en Jan v. cl. Berge Jz.en gekozen in de vacature wijlen dhr. Joh. Jumelet, big herstemming de heer 11. Okkerse Pz. Bruinisse. In de Maandag gehouden gecombineerde vergadering van het kerkbe stuur en den kerkeraad werd de begrooting voor den dienst 1893 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f2320.94. Deze ontvangsten worden verkregen door middel van een hoofdelijken omslag a 1750.90 verhuur en verkoop van zitplaatsen benevens collecten. Ouder de uitgaven komen voor trictemeut, enz. aua predikant; en toelage kerkelijke bedienden f1437, onderhoud der gebouwen, hoewel allen in een goeden staat verkeerende, f235. Het resteerende strekt tot aflossing der geld- leening voor den bouw der sinds 1891 nieuwe pastorie. De Uniecollecte bedroeg dit jaar te Re tranchement f2.10; Arnemuiden (Ger. kerk) f6.50; Brouwershaven (Ger. kerk) f 12. Kruiningen met Hansweerd f 57,85. Benoemd tot onderwijzer te Sommels- dijk dhr. J. B. Eektnan te Ierseke; en te Hontenisse dhr. J. Toeljager te Amsterdam. Goes. Door de stemgerechtigde leden der Christelijke Jongelingsvereeniging alhier zijn tot leden der commissie van toezicht gekozen de heeren: B. van Aspercn Ver- venne, P. C. v. Melle, J. Donner, M. de Jonge Jz., C. Beenhakker Al. (Kloetinge), en W. Duvekot, welke allen de benoeming hebben aangenomen. Het bestuur der vereeniging bestaat thans uit de heeren: J. J. Visser, voorzitter, J. Jongepier 2e voorzitter, H. Janse Bz., le seer.. J. W. van de Weert 2e secr., W. S. Duvekot Cz. le penningm., Ph. Wessels 2e Penningm., A. Verburg Bibliothecaris en W. Cense en L. Duvekot Wz. als plaats vervangers, terwjjl ds. W. A. van Griet- huijsen door de geheele vereeniging verzocht als eere-voorzitter op te treden, dit heeft aangenomen. Het ledental is thans tot 100 geklommen. Arrondissements-Rechtbank te Middelbun). Dinsdag werd behandeld de zaak tegen J. P. S. en J. M. werklieden te Middelburg; beklaagd van diefstal. Zij hadden op den 18 November vier konijnen weggenomen uit h ikken van J. Roelse en A. Koppejan; en op d.-n 24 October een gedeelte van de op iie bleek van Cornelissen gespreide wascli. De verklaringen der getuigen werden door beklaagden bevestigd: zg verontschuldigden zich wegens hunne armoede en werkloosheid. De ambtenaar van het openbaar mini sterie erkende de aanwezigheid van ver zachtende omstandigheden in zake den 2en beklaagde die een gezin te onderhouden heeft; doch niet ten aanzien van J. P. 8. die in den regel traag tot werken is. Voor dezen eisehte hij een je ar, voor den ar der 6 maanden gevangenisstraf met de bekende mindering. De verdediger, mr, Brevet, beval beklaag den in de clementie der rechtbank aan. Nog werden o. a. veroordeeld wegens meineedM. T. v. d. W.,18 j., zonder beroep, Terneuzen, gedetineerd te Mi idel- b'jrg, tot 2 m. gev. straf met mindering van ds n in verzekerde bewaring doorge- brachten tijd, en met bevel tot hare in vrijheidstelling. mishandeling. L J. v. d. B., 23 j.J boerenknecht, Biervliet tot 1 m., C- P. van K. 41 j. schipper Hardinxveld tot 14 d., en A. li. 21 j. werkman Westkapelle tot 7 d. gev. straf, en D. B., 36 jhvr. van Corn. K zonder beroep, Arnemuiden, tot f 5 b. s. 5 d. h. wede>spanniglleidM. H., 19 j., arbeider, Colgnsplaat, tot 7 d. gev. straf en M. T. v. d. V., 34 j hvr. van A. A, zonder beroep, Middelburg, tot f3 b. s. 3 d. h.en dierenmishandeling A. T., 19 jdijk werker, Westkapelle, tot f 8 b. s. 6 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken J. K., 44 j., metselaar, Terneuzen, beklaagd van bedriegelijke bank breuk. Goes Aanit. Woensdag 21 December zal in «de Prins van Oranje» een vergadering worden gehouden waarin men za! trachten een «Provinciale bondsafdeeling» op te rich ten van den Algemeenen Nederlandsehen Politiebond. Vlissingen. Maandag zijn van wege het bestuur der atd. van den sociaal demo- cratischen bond alhier weder biljetten verspreid, waarin den werkloozen wordt aangeraden te protesteeren tegen het besluit van den gemeenteraad m zake het dooi een negentigtal hunner ingediend adres. Den Raad en den Burgemeester zoo heet het moet men krachtig laten hooren dat er werk en brood geëiseht wordt. Van het zich tn troepjes op straat vertooneuen het gaan naar den burgemeester wordt nog goeds verwacht. Men moet een manhaftige houding aannemen. (IV. R. C.) Als een bewijs hoe ver iemand liet soms onder voorwaarde van ijver en getrouwe plichtsbetrachting in de maatschappij kan brengen, diene het volgende. Vele jaren geleden woonde to Westkerke een gehucht behoorende tot de gemeente Scherpenisse, zekere M. Ovendaal, een man die zich in scherpzinnigheid en ontwikke ling een weinig onderscheidde van zijne des- tijds al heel weinig ontwikkelde mede ge huchtbewoners; hieraan had hij liet te danken dat hem ic den winter hel baantje van schoolmeester toevertrouwd werd. Deze man had twee zonen, waarvan een loop jongen werd bjj den geneesheer «op het dorp» en die later naar de koloniën ging als officier van gezondheid. De andere zoon werd boerenknechten bleef dat tot na 1822, het jaar van zijn loting; hij was toen 18 jaar oudhg trok een vrij nummer, noch tans ging hij in hetzelfde of in Let volgende jaar in dienst. Diezelfde boerenknecht nu was in 1830 tweede-luitenant bij de 18e afdeeling infan terie en in 1853 werd hij eerste-luitenant bjj het 2e reg. van hetzelfde wapen en nog eenige jaren late. werd hij tot den graad van Kapitein verheven. Dezer dagen is hg als gepensioneerd Kapitein bij de infanterie en oud-strijder van 1830 te Ktik op 88 jarigen leeftijd heengegaan, als een navolgenswaardig voorbeeld voor iedereen. Bruinisse. Dinsdag vergaderderde alhier de landbouwers-vereeniging «Land bouwbelang». De penningmeester deed verslag en rekening van zgn gehouden boekjaar 1892, waaruit bleek dat voor de vereeniging is aangekocht 69800 kilo's superphosphaat geleverd door den heer M. H. Salomonson te Rotterdam voor f3.03 vrij op den wagen per 100 kilo netto en 6800 kilo Peru-guano door denz§lfden voor f 10,21henevens 23000 ko. Chilisalpeter geleverd voor f 11,271/» door dhr. J. A. Pateer te Hontenisse. Een gezamentlijke ontvangst en uitgave vau f 5402,47. Aan contributie enz. was ontvangen f69,04 en uitgegeven voor advertenties en andere benoodigdhedeo eene som van f 62,15V2, derhalve sluitende met een batig saldo van t 6,88V2. Verder werd besloten den penning meester H. Okkerse en den secretaris J. Goudzwaard voor de werkzaamheden aan hunne functiën verbonden oene belooning toe te kennen van f5 welke laatstge noemde beleefdelgk voor het aanbod be dankte. Hg wilde liever zgn arbeid gratis- doen dewijl het hier een algemeen belang geldt. Dit werd door de leden in dank aangenomen. Als leden van het bestuur werden daaftredende heeren Jan van Vessem en Hubr. v. d. Zande met algemeene stem men herkozen. Het ledental, in het afge- loopen dienstjaar 32, steeg thans tot 34 Met de aanbesteding zal spoedig een aanvang genomen wordendenkelijk nog in het einde dezer maand. Aan de firma L. Smit Zoon te Kinderdijk is opgedragen het leveren vaü een stoomboot, ten dienste der oestercultuur van de firma Wed. J. H. C. Kakeheeke Gz. te Jersekendam. De fabriek «De Schelde» te Vlissingen zal daarvoor gereed maken de stoommachine en de machinale korinrichting. Een koekbakker te Groningen kreeg van een winkelier in de provincie een bestelling van 10 kisten koek waaraan hg echter niet voldeed, wijl hij de zaak niet vertrouwde. Een week later kwam een welgekleed heer bij hem vragen naar den prijs eener partij koek a contant. Toen hem dien opgegeven werd, schudde de man eerlijk het hoofd en zeide: daar kan ik niet aan denken, 't Is te veelanders verdien ik niets. Dat is een solide koopman, dacht onze koekbakker bij zichzelf. Een praatje ont- wikkelde zich over den slechten tyd, over het slechte betaler, en wat dies meer zij. In den loop van het ge;prek vertelde de solide mijnheer, dat hjj kwam van het zelfde plaatsje, waaruit die vroegere be. stelling van koek was gekomen, waaraan wegens onzekerheid omtrent de soliditeit van den besteller geen gevolg was gegeven. He, dacht onze bakker, als ik hem eens vraag naar de soliditeit van die firma. Die firma, luidde het antwoord, puik puik solidealles op tijd betalenaltgd prima soort artikelen. Men scheidde me', een handdruk en de bakker besloot nu de tien kisten koek af te zenden. Hij voegde er zelfs eeu briefje bij, waarbij hij zijne verontschuldiging aanbood, dat de toezending eenige vertra ging had ondervonden. Betaling is echter niet gevulgd. De vriendelijke mijnheer zooeven beschreven en de eerste besteller der koek waren dezelfde persoon. Hg had dit middel te baat genomen, dewgl zgn eerste bestelling dreigde te mislukken. Door den kantonrechter te Haarlem is uitgemaakt, dut Dg huur van dienstbo den, indien de dienstbode met 1 Jansari de overeengekomen nieuwjaarsfooi in ont vangst neemt ea daarna haar dieust tegen '1 Mei opzegt, en op dat tgdstip baar dienst verlaat, zij aan de meesteres bet bedrag der outvangen nieuwjaarsfooi moet terug geven. Zondagavond is in de Veulsgang te Groningen een Blok hiiizenafgebrand, waarbij een oude vrouw van 82 jaar in de vlammen is omgekomen; de overige liuisgenooten, vooral de jongere, werden niet dan met moeite gereu; de brand moet ontstaan zgn in de woning dier oude vrouw. Zjj wus namelijk, met een heete stoof onder de voeten, in slaap gevallen. De* morgens vond men haar verkoold lijk. Zekere V. een socialist die in 1885 een politieagent te Amsterdam mishandelde, en tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld naar Antwerpen vluchtte, keerde het volgende jaar naar Nederland terug, rneenende dat zgn straf verjaard was, en vestigde zich te Leeuwarden waar men hem een jaar met rust liet; doch thans weid hij ingerekend. Onder Vrijhoeven-Kapelle is een onbekende man levenloos in de sneeuw gevonden. Den vorige» avond had hij veel sterken drank gebruikt. Donderdag jl. werd op een weide te Roermond drukop schaatsen ge reden. De pret duurde maar kortwant Vrijdag lag de sneeuw een voet hoog en Zaterdag dooide het. Te Reeuwyk ging een vader met zgn zoon jagen. Zij schoten eenige watervogels; toen zij ze met een schuitje uit een veeuplas wilden opvisschen, kantelde het bootje en beiden stortten te water. De vader werd gered, de zoon verdronk. Te Blerik is een landbouwer Zondagavond van een vergadering huiswaarts keerende, niets kwaads vermoedende door twee mannen aangegrepen en met mes steken afzichtelijk toegetakeld. Hg heeft de daders herkend. Een jachthond die het niet opgaf. Het volgende gebeurde dezer dagen op een jacht op kongnen. Een aangeschoten kongn ge raakte op de spoorlijn van den Nordt Staf- lonshire Spoorweg en werd door twee honden vervolgd. Een daarvan volgde op een ats tand de rails, en werd door een aankomenden trein overreden. Men dacht natuurlijk niet anders dan hem dood te vinden, doch toen de trein voorbij was, sprong de hond op en vervolgde zijn loop achter het konijn. Bij onderzoek bleek dat de rug was ge schaald en een wondje aan den kop merk baar was. De trein was zeer lang en het schijnt dat de verstandige hond stil was blijven liggen, totdat de wagens voorbg waren. (Ned. Sport.) De generaal Drozgowski te TaschkofF (Rusland) die als voorzitter van den krijgsraad een groot aantal nihilisten heeft doen ver- oordeelen, is deze week vermoord gevonden. De moord wordt aan nihilisten toegeschreveu. Te Brussel ontvangen berichten van het Tanganyka meer van 15 Sept. melden, dat kapitein Jaques en kapitein Joubert, de aanvoerders der troepen van de anti- slavernijvereeniging, welker vernietiging dezer dagen werd gemeld, in goeden welstand verkeeren. De stoomboot Dilsberg, van Glasgow, is op Longsand, 30 mijlen van Dover, ver gaan 21 personen verdronken en de kapitein sfierf tengevolge van de doorgestane ver moeienis. In Transvaal. De spoorweg van Jolmnnesbusg naar Pretoria zal op Oudejaar geopend woiden. Een Belgisch officier vond dezer dagen op het slagveld van Fontenoi een k ein zegel met de beeltenis van den hertog van Cumberland. Hij maakte het schoon en zond bet aan de koningin van Engeland die het in dank aannam De plaats waar het zegel gevonden werd is da«r waar de Igfwachten den Franschen en Engelschen met elkaar in botsing kwamen. Het heeft dus bijna 150 jaar daar gelegen. John Schneider, een der passagiers van de «Veendain», die van 30 Augustus tot 6 September op Hoffmann Island in quarantaine werd gehouden, heeft tegen de stad New-York een eisch tot schadever goeding ingesteld tot een bedrag van 20000 dollars, omdat men hem wederrech telijk heeft gevangen gehouden. Hoe de verschillende partgen in den Rijksdag over de Joden denken, die in ot buiten den Rijksdag hun invloed doen gel den, wordt door de N. R. C. aldus vertolkt De joden worden door de Duitsch con servatieven gehaat, door de vry conserva tieven gevreesd, door de nationaal liberalen geduld, door de vrijzinnigen gezocht, door de rooinsch-katholieken gebruikt, door de sociaal democraten gezegend als zij hen helpen met hun kapitaal in den strgd tegen het kapitaal.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2