LANDBOUW. Gemengde Berichten. MARKTBERICHTEN. VERBETERING. BRIEFWISSELING. AANBESTEDING, 9 Dec. '92.. In herinnering wordt gebracht, dat sedert 1 December j.l. geen gebruik meer mag gemaakt worden van briefkaart-for mulieren met een wapen, fabrieks- of goederenmerk op de voorzijde. Wil men zijn nog aanwezigen voorraad van dergelijke kaarten toch opgebruiken, dan plakt men eenvoudig den postzegel of de postzegels over die verboden merken of wapens. By kon. besluit is met ingang van 1 Fob. 1893 benoemd tot commissaris der Koningin in Groningen mr. C. G. Geertserna aldaar; en tot dijkgraaf van den Magda- lenapolder C. J, Sturm. Wolfaartsdijk, 6 Dec. Gister hield de dorpsvereeniging «Landbouw en Veeteelt» hare vergadering. Herbenoemd werden in 't bestuur de heeren G, Koert, M. de Kater en J. M. Parhan; drie nieuwe leden traden tot de vereeniging toe. Lit het verslag omtrent een tweetal proefvelden, met '20 verschillende bietsoorten beplant, bleek dat op zwaran kleigrond de teelt grootendeels was mislukt, op lichten grond uitstekend geslaagd. Het gehalte varieerde van 11 tot 14.1 petde opbrengst bjj 1 Are 52 Centiaren bebouwden grond ruim 42 tot ruim 58 duizend kilo per H. A. Een gelijk rapport uit de afd. Heinkens- zand zal aan de leden worden toegezonden. |t Loopt eveneens over 20 bietsoorten. De proeven hebben reeds bewezen, dat een groote opbrengst een hoog suikergehalte niet uitsluit. Op gronden van dezelfde eigenaren, G. de Jager (zw. klei) en J. van der Voorde (lt. klei) zullen het volgend jaar, met vij f soorten best zaad, nogmaals proeven worden genomen tot vaststelling van den besten vorm kunstbemesting, terwijl voorts werd besloten, dat, doch uitsluitend voor leden der vereenigiDg, gemeenschappelijk kunstmeststoffen zullen aangekocht worden. Goes. Eenige jongens hebben Maan dagavond bij den brood- en suikerbakker de B. in de Langevorststraat eenig suikergoed weggenomen. Zij schijnen het zeiven te hebben uitgebracht. De politie kreeg hen spoedig in handen; zij hebben de daad bekend. Goes. Het bestuur der Werkverschaf fing is vast begonnen met op sommige punten der stad, de oprillen enz. de sneeuw te doen wegscheppen een poging die, als zijnde in het belang der burgerq, door haar moge gewaardeerd worden. Wq verwijzen de ingezetenen die last van de sneeuw hebben, naar genoemd bestuur. Op het oogenblik zijn 24 mannen aan het werk. n. 1. 12 bij 't spitten en 12 bq 't sneeuw scheppen. Den 12 Dec. zullen 6 man bij genomen worden voor het in orde maken van het gebouw. Bereids is hout gekocht om te klieven. Heinkenszand. Bij het uitgaan der school Woensdag jl. kregen eenige school knapen van 11 en 12 jaren een twist, die zoo hoog liep dat eindelijk van messen gebruik gemaakt werd. Een der jongens werd het aangezicht opengekrabd en een ander de rok stuk gnsneden. De politie maakte er een eind aan en rekende een der vechtersbazen in. Het dragen van wapenen of dolken js verboden terwijl het dragen vaa messen zoo scherp als sabels zelfs bij aankomende jongens lijdelijk wordt aangezien. Een heer te Rotterdam begaf zich gisterenmiddag op straat en hield in een hand een zak met 340 guldens, toen een man op hem toeschoot, hem den zak met geld ontrukte en het op een loopen zette. De dader is onbekend gebleven. Waarschijnlijk door te groote ver hitting van een chocoladestoof ontstond eergisterenavond brand in de branderij van de fabriek van chocolade en suikerwerken der firma Leestemaker te Nieuwer-Amstel. Een der firmanten en zjjn boekhouder waren op 't kantoor in gesprek toen zij eenig geknetter hoorden. Onmiddellijk begaven zjj zich naar de branderij en trachtten met emmers water de vlammen te dooven. Daar evenwel het vuur zich bleef uitbreiden, haastten zij zich de boeken, voor zoover dat ging, in de brandkast te bergen en waarschuwden de brandweer. De vlammen namen zeer in omvang toe en hadden spoedig het magazijn der essences bereikt, die een welkom voedsel voor het vuur wareu. Behalve het magazijn der essences, die duizenden kosten, zqn een aantal boeken die niet spoedig genoeg in de brandkast konden worden geborgen, brieven, papieren, diploma's en medailles van op tentoonstellingen behaalde prqzen, verloren; fabriek en inboedel waren voor f79,000 verzekerd; zij zal echter nugerui- men tijd moeten stilstaan, waardoor een aantal werklieden buiten werk geraken de geheele fabriek is vernield. De werk lieden waren, toen de brand ontstond, reeds naar huis. De kleine Marietje brengt den dominé op een dorp in Flakkeeeen potje nieuwe boter, prachtig versierd met fantastische krullen en hoeken. Hoe maakt je moeder daar toch al die mooie figuren op, beste meid vroeg zqn eerwaarde. Marietje: Met onze kam, dominé. - Te Knijpe stierf verleden week een koe van een veehouder aan miltvuur. Het gestorven dier werd, na met petroleum over - goten te zijn, achter de woning begraven. Op 's Rijks kosten wordt nu om die be graafplaats een houten schuttingopgetrokken welke een jaar zal blijven staari, zoodat deze plaats al dien tijd voor dieren en ook voor menschen zal afgefloten zijn. Een zonderlinge toepassing van 's lands wetten wordt in het Monnikendammer Weekblad verhaald. Er is namelijk een onderofficier uit Atjeh, een Javaan van geboorte, op herstel van gezondheid naar Nederland gezonden. De dokters meenden dat hij aan beri beri leed. Hij kwam in Batavia en gevoelde zich toen weder zoo gezond als een vischmaar er was niets aan te doende man werd ingescheept, kwam in het moederland (dat het zijne niet is) en is nu al ruim een hall jaar by de koloniale reserve te Zutfen, waar 'i hem goed bevalt, want hij krijgt er goed eten en zakgeld toe, en als hij hier eens goed heelt rondgekeken, gaat hij weder op ,s rijks kosten naar Atjeh terug. I Donderdag werd in de nieuwe kerk te Amsterdam door ds. Brummelkamp het huwelijk ingezegend van twee dool- stommen die elkander op de school voor dootstommen hadden leeren kennen, en daarna te Amsterdam de kennismaking hadden voortgezet. Zij zqn dan ook geen doofstommen meer, de rechte aanduiding is dooven. Het was een aangrijpende ure, en een groote schare was tegenwoordig. Een onderwijzer der inrichting voor doot stommen fungeerde als tolk. Vier jongens, werkzaam op de si garenfabriek Java te Oudbeijerland hebben zich aan belangrijke diefstallen ten nadeele der eigenaars der fabriek schuldig gemaakt. Gedurende meer dan 9 maanden begaven zij zich geregeld na werktijd naar de fabriek en openden die met een valschen sleutel, waarna zij diefstal pleegden van koffie, thee, chocolade, sigaren, tabak, eau de cologne enz. en aanopkoopers verkochten. Dezer dagen heeft de politie hen op hee- terdaad betrapt. De jongens hebben volledig bekend. Een juffrouw te Nieuwediep wier man in den vreemde de eer der vlag hielp ophouden, wilde haar beide kinderen gaarne een* verrassen. In 't geheim werd een buurman uitgenoodigd zich in een provisie kast te verschuilen, een gelegenheidspak aan te trekken en dan de kleinen op 't een en ander te onthalen. De kinderen werden even verwijderd en de buurman in de kast gelaten. Bij 't nachtlichtje dat daar brandde zag de man een flesch staan. Een papier tje er op prijkte met het woord «cognac». Allereerst ging de man eens onderzoeken of de kwaliteit van dat vocht goed was. Het proefje scheen zoo te voldoen, dat hij bleef doordrinken, totdat de ffesch bijna geledigd was. De gevolgen bleven niet uit. Spoedig verveelden zich de kinderen in het voor vertrek en de moeder in de keuken. Ein delijk ging zij naar de kast en vroeg fluisterend«ben je nog niet klaar, buur man?» Door die woorden een w«inigtot bezinning gebracht, schrikte de man op, doch smeet tevens borden, schotels, enz. van de planken. Toen de juffrouw er lucht van had wat er geschied was, werd buurman zoo onzacht de buitenlucht ingedreven, dat hij er zich voorloopig wel niet meer toe zal leenen in dat huis voor St. Nicolaas te spelen- In een gezin te Rotterdam werd op den avond van 5 December de Sinter- klaaspret droevig verstoord. De moeder van een talrijk gezin wonende op den Schiedam- schendijk moest zoo herhaaldelijk en schaterend lachen bjj de ontvangst van verschillende St. Nicolaas surprises, dat zij in een lachbui door een beroerte getroffen werd en onmid dellijk dood bleef. Volgens do Lid. Beige is er een geschil gerezen tusschen Nederland en België be treffende de bewoners van de aan de Braak man, den zuidwaartschen arm van de Westerschelde gelegen dorpen Philippine (Ne derland) en Bouchaute [België]. Ofschoon volgens het tractaat van 1839 de Neder- landsche en Belgische viischers hun beroep op den voet van volkomen gelijkheid en reciprociteit mogen uitoefenen, zouden de bewoners van Philippine sedert 1843 aan de vissehers van Bouchaute het recht om in hun eigen haven binnen te loopen hebben ontzegd. De Belgische vissehers moeten thans eene beweging hebben in het leven geroepen, ten einde aan deze willekeur door tusscheukomst van de diplomatie een einde te maken. Tijdens een dikken mist kwam een vaartuig uit Massachusetts, in aanvaring met een reusachtigen ijsberg, niet ver van de kust van Labrador. De bemanning was zoo beangst, dat allen op een na in de booten sprongen en hun heil in de vlucht zochten. Gelukkig stak een hevige wind op, zoodat de kapitein en de eenige man, die hem getrouw was gebleven, er in slaagden het schip los te maken. De mannen, die in de booten waren gesprongen, waren slechts op korten afstand van het schip, doch zij konden het vaartuig niet zien door den mist. Het schip moest dus met twee man den terugtocht aanvaarden. Van de mannen in de booten is tot heden niets vernomen. Onlangs werd in de Duitsche stad Wetzlar een mnn, wegens het veroorzaken van volksoploopen en rustverstoring, gear resteerd, die in het gevangenhok geweldig op zijn poot speelde, alles onderste boven wierp en poogde te ontsnappen. Hij maakte zóo verschrikkelijk spectakel dat men meende dat de dunne muur van het arrestanten-lokaal zou bezwijken. Te vergeets trachtte een oppasser den woesteling lot kalmte te brengenhij ging voortdurend razender te keer. Om hern door een blind alarm schrik aan te jagen en tot kalmte te brengen Dam de oppasser Sciirüter einde lijk een pistool en gaf, door de schuif waardoor eten wordt toegeschoven, vuur op den gevangeue, waarbij bij overtuigd was dat het pistool met los kruit en niet met een scherpe patroon geladen was. De gevangene werd, Da het vallen van het schot, dadelijk stil, maar al te stil want de ongelukkige, die door het schot in het onderlijf was getroffen, stierf, tengevolge van de doodelyke verwonding, reeds na karten tijd. Een gerechtelijk onderzoek is in deze aangelegenheid ingesteld. Drie Turksche regeeringspersonen zijn op noodlottige wijze om het leven gekomen. Zij hadden te Pera een rijtuig ge omen om zich daarmede naar Koustanlinopel te begeven. De koetsier was echter zoo dronken dat bjj op de brug van Kurakeui, die gehet 1 open is aan weerszijden, de paarden deed keereo, zoodat bet rijtuig en allen die er in zateu te water geraakten. Alleen de koetsier werd gered ue anderen verdronken. Een verschrikkelijke gasontploffing heeft te Bradford plaats gehad. In ver scheidene teerputteu te zamen een opper vlakte beslaande van 1500 mq len ontstonden ontploffingen. Twee groote condensators en verschillende huizen werden vernield. Vjjf menschen werden gewond waaronder drie doodelijk. De machinist van een voorbij snellenden spoortrein werd bij de ontplof fing gewondde locomotief werd zwaar beschadigd. Bij een begrafenis te Brown City, Michigan, heeft een ijselijke gebeurtenis plaats gehad. De lijkkoets was bij den in gang van de begraafplaats gekomen toen de paarden schichtig werden en op hol sloegen. De lijkkoets geraakte in een sloot, de kist brak door de glazen zijwanden en bet lyk rolde er uit en word erg gehavend. Het op hol gaan van de paarden voor de lijkkoets maakte ook de paarden voor de eerste volgkoets onbeteugelbaar en een zoon en eene dochter van den overledene die zich daarin bevonden werden er uit geworpen en ernstig bezeerd. In de hospitalen te Parijs zijn vele gevallen voorgekomen van mondzeer bij kinderen, afkomstig uit stadsdeelen waar het mond- en klauwzeer ouder het rundvee voorkomt, en waar vele dezer aangetaste kinderen met melk d> zer dieren waren gevoed, Een waarschuwing dus tegen het gebruik van ongekookte melk. Baron Sarter, een der voornaamst® aandeelhouders in het,} Panamakanaal, is genoodzaakt geweest het lraaie kasteel «Drachenburg» aan den Rijn, dat hij indertijd voor 3 miljoen gulden kocht, voor 700 duizend gulden van de hand te doen aan de Keizerin Frederik. Jay Gould, de pas overleden millionair, had de gewoonte op de Beurs aanteekeningen te schrijven op zijn manchetten. Eenige beursmannen hadden dit opgemerkt en wenschten vurig die manchetten voor hen kostbare documenten machtig te worden- Zij kochten een dienstmeisje van den spoor, wegkoning om en kregen met veel moeite de beschreven manchetten in banden. Het bleek hun daaruit dat Gould den volgenden dag «a la hausse» zou speculeeren en dat zij dus moesten koopen om fortuin te maken. Maar den volgenden dag was er juist een groote daling der papieren, door Gould zeiven bewerkt, en zij verloren groote sommen. De geldman had delist zqner concurrenten voorzien en op zijn manchetten het tegendeel geschreven van wat hq dacht en voor nemens was. In een voorvertrek in het keizerlijk paleis te St. Petersburg stooden onlangs de lakeien, met mantels en pelsjassen over den arm, op bun meesters te wachten. Toen de audiëntie bij den czaar was ftfgeloopen ontdekte vorst G,, by 't aantrekken van zijn pels, dat de opslag van den rechter arm was weggesneden. Dit moest een dief gedaan hebben en hoe weinig hij ook gestolen had want hq had onmogelijk met de geheele jas kunnen wegloopen, zonder dat men hem in de gaten kreeg had hij toch een heel aardig voordeeltje, want de pels was /an zwart sabelbont, het kostbaarste bont dat bestaat, en het gestolen stuk had een waarde van vijf en twintig honderd gulden. Om de schade te repareeren werd de pels den volgenden morgen dadelijk naar den kleedermaker van den vorst gezonden deze had het ontbrekende stuk bont in de geheele stad nog niet kunnen vinden, toen een lakei in de livrei van vorst G. bij hem kwam, het gestolen stuk bracht en zegevierend vertelde dat de poiitie den dief had gevonden. De man zou wel even op het aannaaien van het stuk wachten, want zijn meester wilde de jas van daag nog aantrekken. De kleermaker ging aan 't werk en gaf den lakei het kleedingstuk mede. Ten zeerste verbaasde zich de snijder toen 's middags de kamerdienaar van vorst G. kwam om de jas te halen en thans bleek, dat de dief het gestolen brokstuk handig gebruikt had, om ia 't bezit van 't geheele kostbare kleedingstuk te komen. Van den slimmen oplichter is geen spoor ontdekt. Door HeDry W. Allen te Goolburga (Britsch-lndië) is een raket uitgevonden, die een kunstmatiger) Jregen te weeg kan brengen, door in de hooge luchtlagen een sterke koude te doen' ontstaan. De raket heelt 10 millim. midu'ellijn en 45 millim. lengte en kan een lioogrle van 1600 muter bereiken, Aan de punt is een koperen bol bevestigd, die bestand istejken een inwendige drukking van 150 kilogr. per vierkanten centimeter. Die bol wordt o,o de raket vast geschroeid, zoodat zy er afgenomen kan worden, om de raket te laden. Op hare beurt wordt een koperen bum op den bol geschroefd, waarvau het eene einde tot op Vs millim. van den bodem reikt, terwijl het boveneinde uitloopt in den vorm van een gietennond met een groot aantal kleine openingen. Wanneer de raiet haar hoogste punt bereikt heeft en een wolk doorklieft, begint de in den bol aanwezige ether hevig te koken, waardoor een overvloedige ver stuiving intreedt, en bijgevolg een vinnige koude. Aan den toestel is nog een inrichting aangebracht, waardoor zich bq het neder- komen een valscherm opent ter vertraging van den val. Maandbl De mestvaalt, de goudmqn van den landman De waarheid van dit opschrift wordt door iederen landbouwer volkomen erkend en toch handelt ieder landbouwer niet steeds in de richting, waarin hij, volgens bovenstaande gulden uitspraak, zijn voordeel moet zoeken. Hoevelen geven zich nog geheel geene moeite om de grootst moge lijke hoeveelheid mest te bereiden, en alles zorgvuldig bij elkander te houden, wat men als mest zou kunnen gebruikenhoevele boeren laten nog bovendien regen- en sneeuwwater ongehinderd door hunne mest vaalt gaan en de beste en krachtigste deelen wegspoelenja, in plaats van de gier in gemetselde gierputten te bewaren, maken sommige boeren nog eene greppel, waardoor de gier gemakkelijk naar de slooten weg loopen kan, zonder dat zij bedenken, dat door deze haudeliDg verscheidene guldens worden weggeworpen. In plaats van den invloed van lucht tegen te gaan, laat hij dien ongestoord gelden, zoodat de mest uitdroogt en de kostbaarste stoffen, zooals ammoniak, in de lucht verdwijnen. En wat brengt hij naar den akker «uitgetrokken theebladen» of «uitgewasschen stroo», en dan nog verbaast hq er zich over, dat de grond, met zoo een ruime bemesting, zoo weinig opbrengt. De achteruitgang vaD den landbouwer begint in den mesthoop. VLISSINGEN, 9 Dec. 1892. Boter f 1,20 a fl,30 de kilo. Eieren f0,- a f0,- per 104 stuks. MIDDELBURG, 8 Dec. 1892. Bij redelijken aanvoer aan onze graan markt van heden was de koopjust voor de meeste artikelen vrjj levondig. Jarige Tarwo niet ter veil. Nieuwe dito in de puike soort f6.50 betaald. Rogge tot f 5,50 aange boden. Wintergerst 14,75. Zomerdito f 4,40. Witteboonen met vrij goede vraag in de puike soort f 7,90 a f 8 betaald. Bruineboo- non in bepaald puike soort weinig aangebo den en tot f8 do beste gekocht. Paardenboo- nen werden veelal op f 6 a 16,25 vastgehou den. Tuinboonen f 6.50. Groene Erwten in puike kooksoort hield op f 9 a f 9,50. Koolzaad zonder handel f 9 nominaal. Versche Boter f 1,05 a i 1,15 per Kilo. Eieren f6.80 a 10,— Buitenlandsche f 5.— per 100 stuks- ZIERIKZEE, 8 Dec. 1892. BOTER. Hoogste koers f0,62saf0,- laag ste koers f 0.55 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f 1.25 afO,-; laagste koers f 1, per 25 stuks. Eendeieren hoogste koera f0,— afO,— laagste koers 0,—de 25 stuks. In het bericht u't Middelburg in ons vorig no. komt het woord kromstap voor, lees kromstaf. Ook is in de asterisk over de perequatie het woordje niet uitgevallen. Het moet zijn: betreurd wordt dat de inwonende eigenaren niet getroffen worden. Aan Reeds Woensdag lazen wq uw Vrijdag ontvangen verslag van Maan dag bijna letterlijk in de Midd. Crt. Alle uitgaven worden vergoed. Red. Dinsdag 18 December. Goes, door het R. K. P. Armbestuur, ievering tarwe winkelbrood van 8 H.G. wicht gedurende den winter, zich vervoegen Dins dagavond 77s uur persoonlijk in het arm- okaal. 1 Vrijdag 16 Decembe -. Middelburg, 11 uur aan het gebouw van het Prov. Bestuur: lo- Het verbeteren van den aardeweg en het verharden van twee gedeelten van den weg langs het zjj- kanadl naar Hulst, behoorende tot de werken van het kanaal van Terneuzee. (Ram. f 1750.) 2o. Het onderhoud van het kanaal door Walcheren, gedurende de jaren 1893, 1894 en 1895. [Raming f 37850J, Dinsdag 20 December. Goes, 12 uur ten kantore van not. Liebert het afbreken en het nieuw opbouwen eener schuur, lang 41.22, breed 15.09, hoog 11.40 de achterweeg in steen en met pannen, op de hofstede P. de Lange Kolijnsplaat. Bestek enz. ter inzage b(j dhr. riannink. Aanwijzing 14 Dec. 11 uur. Vrijdag 23 December. Middelburg, 11 uur aan het gebouw van het Prov. BestuurHet onderhoud van het kanaal door Zud-Beveland, gedurende de jaren 1893, 1894 en 1895. [Raming f28170 por jaar.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2