t G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES -% 'Va 1% 3% 7 5% 1% V ERSCIfIJ HfT ei.ken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p.p. f 0.95. Enkele nummers0.Ü26. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regel? 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 6% 3 We 89% 102 503/j SG1/4 105 159 531/» 115% 122% 90% 623/4 1011/5 103% 68% 88V» 28% 051/4 977/a 33% Oll/a .OOl/o 70 241/2 104% 108 112i/8 37% 1 Bij dit nommer behoort een bijvoegsel Zij, die zich met 1 Jan. op ons blad abonneeren, ontvangen het tot dien datum GRATIS. DE LEIDING. Nog een enkel woord om te motiveeren onze meening dat de wensch van mr. Lohman, om den leider in comité en pers ook de leiding in de Kamer op te dragen, hoewel begrepen en gebillijkt niet door ons gedeeld worden kan. Het niet deelen van dien wensch vloeit ook voort uit ons inzicht in den toestand van het oogenblik. Mr. Groen van Prinsterer heeft van at 1857 den strjjd, door de antirevolutionaire partg aan te binden, geconcentreerd, sa mengetrokken in de school. Met noeste vlijt, onbezweken moed, en groot talent heeft hij van 1857 tot zijn dood in 1876 het volk van Nederland, op allerlei wjjze en in allerlei toon, nu eens vlijmend scherp, dan weer liefelijk zacht, nu eens in de classieke vormen van Plato en dan weder in hedendaagschen dagbladstijl nu eens in 't Fransch en dan weder in 't Hollandsch, toegeroepen «de weeze des Heeren is het beginsel der wijsheid.» Die «tem vond weerklank in 't hart van velen, en de honderden christelijke scho len in Nederland staan daar als stomme, maar toch zichtbare getuigen, dat velen hebben begrepen wat de politieke strijd om de vrijheid van de school beteekende. Hoevelen onzer vrienden velen zijn van ons reeds heengegaan hebben hun hart en hun liefde, en bovenal hunne zorgen en die waren vele niet der christelijke school gewijd Maar mr. Groen van Prinsterer deed meer dan den strijd der antirevolutionairen concentreeren om en in de school, en dat meerdere vond niet zoo gemakkelijk gehoor. De menseh ziet gaarne aan wat voor oogen is, en aan die voorwaarde voldeed de school. De school, de openbare school niet te verwarren met de onderwijzers de school als openbare instelling, moest zich meer en meer verwijderen van de christe lijke levensbeschouwing en de christelijke belijdenis, en de vaan der neutraliteit hoog opheffen. Dat was een feit voor ieder te zien. Maar het was geen feit en daarom niet door de massa te zien, als mr. Groen ver kondigde dat de geheele levensbeschouwing van een antirevolutionair tegen de algemeen aangenomen en als proefhoudend erkende hedendaagsche politiek inging. Anders zoo leerde mr. Groen van Prinsterer is niet alleen onze beschou wing omtrent de school en het onderwijs der jeugd, maar anders is ook onze be schouwing omtrent het recht, anders ook onze beschouwing omtrent armenzorg en sociale kwestie, anders ook onze beschou wing omtrent- belasting en financiën. Kortom, hij die in ernst antirevolutionair is, en niet maar in naam, heefteen anderen blik op de dingen die hem omringen en die oplossing of verbetering eischea. In falrpe geschriften heeft mr. Groen van Prinsterer die andere levensbeschouwing verkondigd en verdedigd, maar meestal voor de geleerde wereld. Het volk moge gevoeld hebben dat hij, de geestelijk meerdere, hun voorganger (1 FEUILLETON. Landverhuizers op weg naar Colorado. Onze belofte getrouw, geven we hierbij een relaas van de uit New-York van onze Zeeuwsche vrienden ontvangen brieven Het was Zaterdag 12 November 's middags half een toen we u verlieten. Ten 4 ure 's avonds gingen we zee in, met dikken mist. Onophoudelijk deed de misthoorn zich hooren, dat was een akelig, schril geluid. Tegen den avond werd het beter, maar het was ons niet mogelijk de vader- landsche kust te zien verdwijnen door den nevel. Het wordt koud en wij trekken ons terug in de salon. Daar wordt kennis aan geknoopt, daar worden levenservaringen meegedeeld jen uitzichten besproken. De inrichting van ons verblijf, u bekend, is voortreffelijk. De menage is goed, overvloedig zelfs, 's Morgens half 8 ont bijt, 's middags 12 ure koffie en brood, 4 ure middagmaal, 8 ure souper. De kapitein is een uiterst beleefd en kalm menseh voor iedereen. Ook over de houding der geheele equipage kunnen we slechts roemen. Geen ruw woord, veel minder een vloek wordt gehoord. was, zijn geleerd betoog in Platonischen stjjl werd maar zeer weinig begrepen. Eerst aan dr. Kuyper is het gelukt in po- pulairen vorm, in breederen kring te doen begrijpen dat daar op ieder gebied, een af grond gaapt tusschen de revolutionaire en de antirevolutionaire levensbeschouwing. Eerst door zijne levendige voorstelling, zijn teekenachtigen stijl, zijne uitgebreide kennis is het mogelijk geweest onder het volk het besef te wekken dat, niet alleen op kerke lijk, maar ork c p politiek terrein eene overtuiging te verdedigen is en een eigen weg te volgen. Op dezen weg voortgaan is, indien we wel zien, eisch van het oogenblik. Daar is winst, maar ze is nog zoo weinig. Het leven van een menseh telt men bij jaren, het leven eens volks bij eeuwen. En indien in deze negentiende eeuw slechts de palen zijn geheid, de fundamenten zijn gelegd, en de opbouw begonnen is, van het huis waarin zij wontn kunnen die, hunnen Bijbel ge trouw, God wenschen te dienen op ieder terrein des levens, dan zal zeker deze tijd vruchten dragen. Daar is in de normale ontwikkeling der antirevolutionaire partij in ons land in de laatste jaren een belangrijk intermezzo ge weest. In 1888 werd de meerderheid in de Tweede Kamer door de stembus verplaat't van de linker- naar de rechterzijde. Naar eisch was de antirevolutionaire partij mede verplicht haar deel in de verantwoordelijkheid der regeering te dragen. Zij deed dat ook. Eenige harer uitnemendste pleitbezorgers namen plaats in een kabinet der rechterzijde. Dat kabinet, het ministerie Mackay. is voor de antirevolutionaire partij van historische beteekenis geweest, omdat het den dertig jarigen schoolstrijd heeft verzacht, getemperd. Opgelost is de schoolkwestie niet, geljjke rechten zjjn niet verkregen, maar eer. wa penstilstand is zeer zeker het gevolg van het aannemen der wet van 89 door den minister Mackay voorgesteld. Een paetij kan zich evenmin als een menseh blind, staren op één punt, tenzij tot eigen schade. En nu roept de toestand van het oogenblik ons een andere positie in te nemen. Nu geldt het niet meer alle krachten samen te trekken op de schoolkwestie. Nu behoort een kabinet der rechterzijde tot de geschiedenis, verantwoordelijkheid voor de regeering heeft de antirevolutionaire partij niet te dragen, en heeft ze wellicht in langen tijd niet te voorzien. Zij is in onze Tweede Kamer ingekrom pen tot een kleine groep, nog geen vijfde dér leden tellende. Directe actie in de Tweede Kamer kan van haar niet uitgaan. Maar zij heeft 0. i. een andere roeping. Zij heeft voort te bouwen op het fonda ment door mr. Groen van Prinsterer gelegd, en helder en duidelijk, klaar en gemakkelijk te volgen, allen volke in Nederland te ver kondigen welke hare ideeën zjjn omtrent de sociale kwestie, de koloniale vraagstuk ken, de kwestie der defensie en zooveel meer dat oplossing vraagt. Daartoe wordt een leven van arbeid en studie vereischt, dat weten we ook zeer wel, maar het loon zal zijn dat dan de antirevolutionaire partij zjj moge dan numeriek sterk of zwak. zijn, dit is de vraag niet zich eene onoverwinlijke positie veroveren zal. Indien gij een huis bouwt op namen en Op Zondag 13 Nov. hadden we goed weder, maar de zeeziekte begon zich te vertooneu. Achtereenvolgens krijgt iedtr zijn beurt, Zondag, Maandag en Dinsdag geleek het schip één ziekenhuis. De tafel stond bijna ledig. Met hevigen wind gingen we Maandag morgen den Oceaan in. Wat prachtig ge zicht, voor hen die gezond waren, die hooge, rollende baren op dien onmetelijken waterplas. Ons eenig gezelschap zijn nu de zeemeeu wen die ons van uit Eogeland volgen, en de bruinvisschen die spelen rondom onze Dubbeldamslechts zelden passeert ons een boot of zien we een schip. Wat was de zee kalm op Dinsdag 15 Nov. De hoop bjj de zeezieken herleeft. De meesten zijn beter. Na het eten is bijna alles aan dek, als op een zomeravond in Nederland. We blijven daar laat te zamen koutende, het dek op en neer wandelende. De vrouwen keuvelen in de salon en de mannen rookeo een sigaar. De kapitein en de dokter spelen met de kinderen, en de levenslust, door de zeeziekte verdoofd, is in onze kleine maatschappij, dobberende op de baren, teruggekeerd, j Woensdag, Donderdag en Vrijdag hadden titels en invloed, dan bouwt gij'top een zandgrond en de najaarsstormen zullen het wegvagenmaar als ge uw huis bouwt op Gods getuigenis en Gods ordinantiën, dan staat het op een rots. Gods bevelen en der menschen behoeften zijn altijd één. _Filippus zei tot den Kamerling«Verstaat gij ook wat geleest?» En die vraag in poliiieken zin en in breeder kring herhaald zou misschien moeilijk met ja kunnen be antwoord worden. Waarom noemt men zich antirevolutio nair en niet liberaal? Waarom wordt de strjjd voor of tegen dit of dat aangebonden? Dat is de vraag voor ons allen en zoo we die niet beantwoorden kunnen en toch meespreken willen verdienen we den weinig eervollen naam van bjjloopers en niet dien van antirevolutionairen. En nu, deze lange rede dient alleen om te motiveeren onzt meening dat we den bekenden wensch van mr. Lohman niet deelen kunnen. Onder de antirevolutionairen in Nederland die ia staat zijn, op heldere, duidelijke wjjze de beteekenis der tweeërlei levensbeschou wing die onze roaatschappjj beheerscht in 't licht te stellen behoort dr. Kuyper in de eerste plaats. Zijn standaardwerk Toelichting op ons Program en zjjn tallooze Standaard arti kelen zjjn monumenten van arbeid in den geest, zooals wjj gelooven dat eisch van het oogenblik is. En nu, den man die voor duizenden ten gids en wegwijzer is te overladen met de dageljjksche beslommeringen die het Parle mentaire leven brengt, met de details van dageljjksche zorgen, dat schijnt ons minder gewenscht. Daarom kunnen wjj dan wensch van mr. Lohman begrjjpen, bilt ijken zelfs, maar niet deelen. Jhr. Mr. Lohman wenscht dat dr. Kuyper deel uitmake van de Volksvertegenwoordi gers, en in een onzer fkerkeljjke bladen wordt er den voormaligen Nederd. Geref. Kerken een grieve van gemaakt dat dr. Kuyper tot driemalen achter elkander tot Synode-praeses is benoemd. De Kerkenorde van Dordt verbiedt het, volgens dien schrijver en onze vaderen meden het dan ook steeds. Daar heeft maar etns een Casper van der Heyden geleefd, en die is tweemaal Synode-praeses geweest, anders is 't nooit gebeurd. En nu driemalen Zoo ziet men, als men niet in conflict met de menschen komt, dan is 't weer met de reglementen. Goed doen we nooit. Jammer dat men den eenigen weg tot beterschap niet inslaat. Dat is minder verordenen, minder regle menteeren. Hoe meer wetten, hoe meer overtreding. Ach, het leven is niet te regelen met een reglementenboekje. Natuur gaat boven de leer De bode des doods heeft gisteren op het alleronverwachtst in 's lands vergaderzaal zjjn stem doen hooren. De heer Levysohn Norman, lid der Tweede Kamer voor Rotterdam sinds 1888, is plotseling overleden Tot eergisteren (Woensdag) had hjj de zit-' we veel wind, maar een heldere lucht. Hoe prachtig is de aanblik van den, door hevigen storm bewogen, oceaan Herhaal delijk stonden we op den achtersteven dat schouwspel gade te slaan. Maar Zaterdag 19 November. Toen maakten we kennis met een storm op den Atlantischen Oceaan. Ohoe slingerde en stampte dat schip. Niemand kon zich op de been houden. Menigeen viel dat de ribben hem kraakten. Men behoorde wel in gymnastiek geëxamineerd te zjjn om behoorlijk uit bed te stappen. Het kleeden der kinderen had plaats onder de zonder lingste grimassen. Men meent te ontbjjten of te middagmalen, heeft zichzelf vast gezet, maar ziet daar vliegt het bord met zjjn inhoud u van voor den neus weg, onophou delijk rinkinkelt het glaswerk en de schalen en de stortzeeën slaan over 't schip heen. Om onze wonderlijke bokkesprongen heeft een onzer de Dubbeldam herdoopt en haar den naam van Hobbeldam gegeven. Zondags 20 Nov. werd het weder beter, tegen den avond zelfs prachtig, en hoe schoon was het Maandag 21. De opgang der zon aan den wolkeloozen hemel over den nu kalmen oceaan, was schoon. tingen der Kamer bijgewoond; aan verschil lende stemmingen deelgenomen zijne ad viezen in zake koloniën ten beste gegeven toen hjj Woensdag nacht ongesteld werd en reeds Donderdag morgen den laatsten adem uitblies. Het laatste woord dat hjj in de Tweede Kamer olficiëel gesproken heeft, was: «Ik heb uitgepraat, mjjnbeer de Voor zitter.» Wie zou toen gedacht hebben, welk eene ontzettende waarheid hjj toen onbe wust uitsprak 1 De heer Brantsen v. d. Zjjp, antirevolutio nair lid voor Sneek, herdacht iH een warm woord den overledene die een sieraad was geweest der liberale partjjen als Indisch ambtenaar, algameen secretaris, directeur van binnenlandsch bestuur en lid van den raad van Indië in welk laatste college hij een tjjd lang met den heer Keuehenius zitting had zijn vaderland gediend heeft. Slechts 56 jaren mocht hjj oud worden. Het voorstel van jhr. mr. W. II. de Savoruin Lohman tot het bijeenroepen der deputatenvergadering om zich uit te spre ken over het kiesrechtontwerp, is door de Nieuwe Prov. Gr. Crt. met toejuiching ontvangenDe Standaard daarentegen bestrjjdt het; de Prof. N. Brabanter is er waarschijnlijk ook niet voor. Het blad schreef althans kort geleden«Hadden wjj alleen met antirevolutionairen te doen, dan zouden wjj op eene deputatenvergadering aandrin gen, om daar, ten aanhoore van allen, de quaestie nader te bespreken. Zij is eene principiëele bespreking wel waard Thans echter is, dunkt ons, de tjjd voor delibe- reeren voorbij». Ook De Graafschapper motiveerde haar advies tegen 't vcorstel. Op de aanstaande Kerstdagen zal te Zwolle een sociaal-democratisch congres gehouden worden. Een van de belangrijkste punten van behandeling voor dit congres is het uil- spreken van den wensch tot opheffing, van privaat bezit. We zijn zeer benieuwd hoe een maat- schappjj zonder privaat bezit er wel uit zien zou. De Arnh. Cour. heeft wel goed gezegd als gjj uw brood van daag opeet en een ander bewaart een stuk tot morgen dan is er reeds privaat bezit. Als het privaat bezit een omvang aan neemt gelijk bij den pas gestorven Ameri- kaanschen millionair Gould of geljjk bjj zijne confraters in ons laatste nummer genoemd, dan wordt het zeker een bezwaar voor de maatschappij. Vooral wanneer zulke ver mogens gelijk bjjna altjjd bet geval is worden bijeengeschraapt door zelfzucht. Maar de keerzijde van ieder goed is kwaad. Naast ieder gebruik staat misbruik. Zelfzucht moge niet edel zjjn men- scheljjk is ze toch, en wat kan men van den menseh wachten dan het menscheljjke. Alleen romanhelden doen engelendaden. Zelfzucht die privaat bezit tot loon heeft, is, indien zij de grenzen niet overschrijdt, een heilzame prikkel ten goede. Waar de christeljjke wet begrepen en beleefd wordt: hebt uw naaste Hef als uzelf, daar is geen plaats voor congres-theorieën. En daar zal geen behoefte aan zjjn" ook. Dinsdag en Woensdag wordt de tempera tuur lager, en Donderdag 24 Not. worden we verrast met sneeuw-en hagelbuien. Het leven gaat vrij eentonig daarheen. Een onzer passagiers, een Duitscher geboren, geeft 's avonds wel eens een stukje muziek. Tusschendeks had men ook eenmaal een feestje met muziek, zang en voordracht. Daarom was het een heele gebeurtenis toen Donderdag namiddag de loods aan boord kwam, en wij de Amerikaansche kust naderden. Onbeschrijfelijk, overweldigend is de indruk die de Hudson-boorden opleveren. Een uur lang stoomt men door de breede rivier. Ter weerszijden is het heuvelachtig terrein bezaaid met villa's en lusthuizen. De rivier wemelt van stoomers uit alle landen en onder allerlei vlaggen, en daartusschen door schieten de met volk overladen pennybooten als halve mailbooten zoo groot als sprinkhanen in Transvaal. Tusschen de bekende brug van Brooklyn en het fameuze beeld der Vrijheid ligt de Dubbeldam ge meerd, en als ge hier, vooral bjj eleetrisch licht, het panorama overziet dat zich aan uw oog vertoont, dan komt slechts éen woord u op de lippen en dat woord isGroot l

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1