1892. No. 30. Donderdag 3 December Zevende jaargang. V E R S C II IJ N T G. M. KLEM KERK, te Goes F. P„ D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES DE LEIDER. RECHTSZAKEN. ei.kn MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjj? per drie maanden franco p. p. 0.95. Enkele nummers0.02s. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regel? 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De bedoeling van het artikel van den heer Lohman, hetwelk wij in ons vorig no. overnamen, is den wensch uit te spreken, dat dr. Knijper, de leider der antirevolutio nairen, zoowel in het Centraal Comité als in de pers, als lid der Tweede Kamer ook de leiding der club op zich neme. Wij achten het onze roeping deze vraag van een man van de positie van mr. Lohmau, ook voor onze lezers te bespreken. Daar is door ons geen plehiscit ovei deze vraag uitgeschreven. Dat zou ook mooilijk gaar.. Maar toch gelooven wij te spreken in naam en in den geest van de overgroote meerderheid der lezers van de Zeeuw indien wij zeggen den wensch van mr. Lohman te begrijpen, te billijken zelfs, maar niet te deelen. Begrijpen. Wat is een leider Een leider wordt niet tot leider gemaakt; niet gekozen, maar geboren. Leider is hij die vorm en gedaante geeft aan wat daar leeft in veler hart. Leider is hg die uiting weet te geven aan wat daar spreekt in de ziel, die toik kan zijn van onze gedachten. Een volk, ieder volk dat in hooger, in geestelijken zin leeft, heeft zijn leiders, zijn dichters ea zijn proleten Dez--n zijn daarvoor niet onderwezen en daartoe niet benoemd. Zij zijn daartoe in de wie"1 gelegd. Zij zijn leiders avon Goltesgenade» zouden de Duitschers zeggen. Ziet, als ge twee, drie beoordeelingen hebt gelezen over éene zaak, dan komt uw leider en hij zegt er het zijne van. En gij zegt: zoo is het, zoo begrijp ik het ook, maar ik kon het zoo niet zeggen. En dat zeggen duizenden met U. Daarom is hij leider. Als een of ander vraagstuk belangrijk genoeg door u geacht wordt om u te intereseeren maar het is u niet duidelijk, dan komt uw leider, en hij zet het eene op zij en het andeie brengt hij voor den dag. tl ij ontbolstert de kern, en laat het volle licht op de hoofdzaak vallen en gij zegt: nu begrijp ik het ook. Daarom is hij uw leider. Zoo'n leider nu is dr. Kuyper. Mr. Groen van Prinsterer wa? ook een leider. Maar toch weer anders. Ook levende in anderen tijd en bij aDdere toestanden. Mr. Groen legde de fondamenten vooreen nieuw gebouw waarin de oude waarheid wonen zou. Dat gevoelde het volk, hetwelk leefde bij die oude waarheid, zeer goed, maar bij het leggen der fondamenten kwamen alleen de architecten tuegeloopen. En zjj vei kondigden hunne meening over de constructie dier fondamenten. Maar dr. Kuyper is voor een en twintig jaren begonnen op die tondamenten het gr bouw optetreliken. De muren zijn in 'tgezicht gekomen, de kozijnen zijn ge plaatst, de lokalen zijn verdeeld en nu komt alle man toegeloopen om der. bouw te beoor deelen. En de leider, de architect zoo ge wilt, verdedigt zijn architectuur tegen iedere ernstige bedenking. Daarom is hij ook leider. Volkomen begrijpen we dan ook den wensoh van mr. Lohman die wil dat zoo'n leider zal deelnemen aan den practischen arbeid in de Kamer. Met zijn gaven de partij tot wier leider hij geboren is, ook in het werkeljjke leven, en niet alleen op de studeerkamer dienen zal. Begrijpen doen we dien wensch ten volle, en billijken ook. De moeilijkheid die geboren wordt uit eene abnormale positie als waarin zich de anti- ievolutionaire partij bevindt, erkennen we gaarne. Eén man, de voorzitter van het Centraal Comité der antirevolutionaire kiesvereeni- gingen in Nederland, naar wiens woord duizenden hooren meer nog, éen man die driemalen per week het geestelijk brood aan duizenden zijner landgenooten levert, éen man naar wiens stem door velen wordt gehoord en wiens woord ingang heeft in veler hart, staat buiten het werkelijke leven. Hij teekent op zijn stuleerkamer idealen en het werkelijke leven is zoo geheel anders. Als redacteur van een dagblad kan men zich een wereld scheppen waarin alle wegen recht, pijlrecht zijn; waarin iedere plooi kan worden gladgestreken; maar in het werkelijke leven leert men maar al te zeer dat politiek tot op zekere hoogte de kunst is van «geven en nemen». En dat nu de wensch bij deze of gene opkomt om dr. Kuyper te zien optreden in de Kamer, omdai hij dan zoo geheel anders handelen zou als ilianskunnen wij billijken, en toch, deelen kunnen we dien wensch niet. En waarom niet 1 Omdat aan dr. Kuyper door God zoo zeldzame gaven zijn geschonken. Gaarne zien we de Vrije Universiteit onder zijn bezielende leiding. Van uit die school der wetenschap hopen wc dat vele jonge lieden zullen voortkomen, die, degelijk onderwezen, ons volk ten leiders zullen kunnen zijn. Gaarne hooren we het woord dat dr. Kuyper nu een kwart eeuw lang in Standaard en Heraut tot het Nederlandsehe volk richt. Zijne ijverige studenten willen we gaarne zijn. Gaarne zien we de algemeens politiek onder zijne leiding als voorzitter van het Centraal-Comité. En verder, gaarne zagen we dr. Kuyper als lid der Tweede Kamer, mogelijk als voorzitter van de club optreden gaarne zagen we dr. Kuyper als predikant van de grootste gemeente van ons land, zijne gaven ontplooien, gaarne zagen we dr. Kuyper als het organiseerend hoofd van alle mogelijke christelijke instellingen werkzaam. Maar dat zijn ijdele wenschen, nietwaar? dr. Kuyper is menseh, en zijn arbeid kan slechts beperkt zijn. Het is nu slechts de vraag: welke arbeid het nuttigste zijn kan, en op die vraag past, ons -althans, het antwoord niet t.e geven. Daarom zij de wensch van mr. Lohman voor ons, hoewel begrepen en gebillijkt, toch -niet gedeeld. Indien het den Zeeuwen vergund ware, nu we toch over wenschen spreken, één wensch uit te spreken, het zou deze zijn, dat de oud afgevaardigde van Goes, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman weder spoedig een zetel mocht innemen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waar hij de aangewezen leider der antirevolutionaire club is, gelijk dr. Kuyper die is in de Pers. (i) Woorden te vinden in do Prot.Noord- brabanter van Zaterdag 3 December. Belanghebbenden zij gemeld dat van een onzer Zeeuwsche vrienden thans in Colorado deze week een telegram is ingekomen, meldende aankomst in de Vallei, die bij eerste kennismaking een goeden indruk maakte. Wij leven meestal nog bij de ouder we t- sche gewoonte, dat wij een boek dat we koopen of een co nant waarop we ons abocrieeren, lezen. Dat is een antiek begrip, verdrongen door het moderne begrip. Herzie u zelf, althans uwe begrippen. Engelsche uitgevers hebben bet idéé verzonnen. Koopen van een dagblad, dat is de zaak. 01'er inhoud is die goed of slecht of niets is, dat is de vraag niet, als i!e penny's maar inkomen. En om nu dat denkbeeld te verwezenlijken, schrij't een endernemer, of liever liq laat met vette letter drukken een volzin die een raadseltje verbeeldt. Van den volgenden inhoud b. v. De Chineezen houden veel van honden vleesch en reizigers die het geproefd heb ben vertellen ons dat hetis. Nu heeft de ondernemer een bijvoegelijk naamwoord bedacht en dat woord moet het publiek raden. Ieder die antwoor.-en wil moet een courant koopen. In die courant zit een coupon, welke coupon men met éen shilling moet opzenden naar het redactie bureau. Bij het einde der week worden die shillings verdeeld onder degenen die goed geraden hebben Alzoo maken die weekbladen, zegt men, goede zaken, Zoo goed zelfs, dat de justitie zich met dezen zwendel bemoeien zal. De lust om zonder arbeid geld te verdienen blijft steeds levendig, en toch altijd komen die practijken falikant uit. De wet tot perequatie is aangenomen met 62 tegea 17 stemmen. Tegen stemden 7 liberalen en 10 antirevolutionairen. Ver worpen werd eerst nog het voorstel der regeering om uit 'srijkskas vergoeding te geven aan die gemeontan, welke in het vervolg minder zullen trekken uit de opcen ten der grondbelasting. Haar tekort zullen zij dus voortaan zeiven uit andere belastingen hebben aan te vullen. Thans wordt ook van liberale "zijde be treurd dat de uitwonende eigenaren getroffen wordendoch dit neemt het feit niet weg dat de vorige minister van financiën in zijn door diens opvolger ingetrokken ontwerp er op gerekend had deze grief weg te nemen, j Eene voorbeeldige onpartijdigheid werd de vorige week door de burgers der groote stad Liverpool in Engeland aan den dag gelegd, toen zij op recht feestelijke wijze den minister Gladstone, die binnen hunne veste geboren was, het eerehdmaatschap hunner stad aanboden. Bedenkt hierbij dat Liverpool enkel anti liberalen kiest in het Engelsche parlement tegenstanders van de staatkunde van dezen liberalen minister, die hem in zijne plannen betreffende Ierland, krachtig zullen tegen werken. Geestverwanten heeft Gladstone te Liverpool zeer weinig. Het zijn meest afvallige unionisten. Dit maakt hunne da-ad te schooner. De Times zegt er van «Zóó iets is alleen in Engeland mogelijk. In geen ander land heeft de massa der burgerij dat breede en verdraagzame stand punt van burgerlijk denken bereikt, dat haar in staat stelt, een oprechten eerbied, een warme bewondering en een hartelijke hoogachting te koesteren voor mannen, wier politieke zienswijzen en handelingen zij laakt en bestrgdt. Liverpool heeft zichzelven een eer aange daan door het eeren, buiten de politiek om, van zijn meest beroemden zoon.» Wij voegen er bij: mocht dergelijk peil van verdraagzaamheid ook nog eens in menige stad van Nederland kunnen bereikt worden. Het is er echter nog verre van daan dat in alle beschaafde kringen de tegenstander om zijn goeden naam geëerd wordt. Onwillekeurig denken wij hierbjj weder aan het ons onvergetelijke feit dat een veelzijdig bekwaam man als do latere Ne derlandsehe minister Lohman, bg een Ka merverkiezing. dooreenige heeren uit Goes werd bestreden met een «doleert niet maar bleef zijn kerk getrouw»; deofficieeleterm voor wat deze heeren in hunrie onder onsjes uitdrukken hij is een knikker. In den Senaat der Vereenigde Staten van Noord-Amerika is een voorstel gedaan om, uit vrees van eene mogelijke cholera-epidemie in de aanstaande lente de emigratie ge durende een geheel jaar te schorsen. Zien we wel dan is dit voorstel onuit voerbaar, en zal het dus, indien het al in behandeling komen rnocht, met overgroote meerderheid verworpen worden. Onuitvoerbaar want alle hoop is op de Chic.igo-tentoonstelling gebouwd. Wat zou een wereldtentoonstelling zijn zonder vreemdelingen? En op het voorhoofd van die vreemdelingen staat toch niet geschreven of het emigranten dan wel bezoekers zijn. Onuitvoerbaar want biedt Canada niet overvloedig de gelegenheid aan om, zonder de havens der Vereenigde Staten aan te doen, toch binnen te komen? Onuitvoerbaar want hoevele stoomboot maatschappijen en spoorwegondernemingen en cultuur-ondernemingen zullen er het hachje bij inschieten als er een jaar van stilstand gecommandeerd wordt? Onuitvoerbaar eindelijk want de geheele maatschappelijke toestand is sind< tnerischenheugenis op emigratie gebouwd. Alles is daarop gericht. Men kan even goed het voorstel doen om den transitohandel te Rotterdam ot den effectenhandel te Amsterdam gedurende een jaar te verbieden, maar men zal zoodanig voorstel evenmin kunnen aannemen om de onuitvoerbaarheid. 7 Dec. '92.. Middelburg. Eens heeft een geestig Franscliman het rnenschelijk leven verdeeld in drie tijdperken. Een tijdperk van krijgen. Een tijdperk van houden. Een tijdperk van geven. Voor hen die het geluk hebben in het eerste of derde tijdperk te zjjn, waren de laatste dagen weder gelukkige. De heilige Bisschop, wiens naamdag werd gevierd door al wat jong ot gaarne jong zijn en blijven wil, had zijn goede gaven duizendvoudig ten toon gesteld en een kgk- en kooplustig publiek vergat niet dezen heilige zjjn was te geven. Een scherp contrast met de fraaie uit stallingen en de schitterende verlichting vormde Zaterdag het weder. O, wat een weder De straat was een waterplas, de huizen dropen, en de menschen holden om ergens binnen te komen. Men trachtte elkander wel te troosten met de verzekering dat dit nu echt St.Nicolaa«-weder was of dat het midden in den winter was en dus doen kon wal het wilde, maar of die troost wel veel afdeed voor hen die op straat moesten of wilden zijn waag ik te betwijfelen. Eén man, die anders in den laatsten tijd nog al de attentie trok, miste die nu ge heel en al. Als 'teen droog buitje was dan hoorde men de holle grafstem Leest Ilecht voor allen ofHet socialistisch blad Recht voor allen, maar niemand volgde den man die met securen, langzamen stap straat uit, straat in wandelde. En als de regen, een regen als Zaterdag avond kwam opzetten, een regen waarin niemand het houden kon, dan vluchtte alles van de straat, ook de man van Recht voor Allen, want dan was het Nat voor Allen. Onze jongste burgerJ. IC. v. d. Veer schijnt ook al niet van de familie van Barnum of Sequah te zijn. Indien deze of dergelijke reclame-mannen hier toch kwamen om propaganda te maken, zij zouden er het leven wel weten in te houden. Zij zouden desnoods betoogen dat men in de socialistische maatschappij op zijn handen loopt met het noofd naar beneden. En zij zouden het eens voordoen ook. Maar onze socialist 'tl* nu heden al acht dagen dat het laatste levensteeken gat. Toen kondigde hij aan eene openbare vergade ring in ihet Wapen van Zeelandop de Markt, en verklaarde in een strooibiljet, dat de laffe tegenstand dien de Socialisten in Middelburg van de zijde der bezittenden ondervinden, hen dringt om die vergadering te houden. «Op dus zoo eindigt de oproeping op dus, allen naar de vergadering tot het hooren bespreken van dien tegenstand en 'trechtvaardigen van onzen strijd». Ziedaar hel laatste levensteeken. Het conservatisme zit dan toch ook den menschen in merg en been. St. Nicolaas een zoogenaamde Bisschop, die in elk geval al eeuwen dood is, is hun heilige en de hervormers der maatschappij, de mannen die niet houden van een bef of van een calot, van een myter of van een kroinstap, zij krijgen geen gehoor. Het afgetreden lid voor Veghel kapitein thans majoor v. Vlijmen is tot lid der tweede kamer herkozen. Te Zevenbergen is gekozen mr. E. v. d. Kun, de man met zijn bevroren program. Beiden z jn katholiek van de Beneden-moerdijksche fractie. lerseke. In de Dinsdag gehouden raads vergadering onder voorzitterschap van den burgemeester, en waarin de heeren Sauer en v. Oeveren afwezig waren, is na lange discussie over het tijdstip der te nemen beslissing en den datum van het ontslag aan mej. Overbeeke een eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan school 2. En het salarisderaanwezigeen te benoemen onderwijzeressen gebracht op f 550, in te gaan 1 Jan. a. Jn geheime zitting werd daarna het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld. Medegedeeld werd nog dat door den Min. van W., H. en N. afwijzend was beschikt op het verzoek om portvrijdom voor aan vragen van consenten bij het Vischbestuur; de afwijzing geschiedt wijl vrijdom alleen gegeven wordt voor stukken op den openba ren dienst betrekking hebbende, en de bedoelde aanvragen dit karakter niet dragen. (Het verslag moesten wij om der plaats wille bekorten. Red Arrondissemenls-Rechtbank te Middelhuig. Gisteren (Dinsdag) zijn veroordeeld wegens strooperij: J. D., 16 j., en L. de B., 17 j., beiden Clinge ieder tot 7 d. gev straf beleediging: M. D., 42 j., hvr. vanJ. A., schaapherder, Isabellapolder, Aardenburg. tot 13 b. s. 3 d. h. mishandeling: H. v. d. V., 21 j., werkman, Middelburg, tot 1 m. gev. en overtreding van's rijks belastingen (frau- duleuse invoer)F. V., 61 j., werkman, Bouchante (Belgie) thane gedetineerd te Middelburg, tot 7 en 14 gev. straf en f3 b. s. 3 d. h. Allen in de kosten, de laatste ook in die van bekeuring en met verbeurdverklaring der aangehaalde goederen. Vrijgesproken L. M., 25 j., klompenmaker, Clinge, en P. J. B., 22 j., slachter Hulst, beiden beklaagd van mishandeling. In zake A. B.,30jr. Belgisch rivierloods te Ter Neuzen geappeleerde van een vonnis van het kantongerecht te Terneuzen, waarbjj hij, beklaagd van evertreding der wet op quarantaine, is onts.agen van rechts vervolging, werd het appel ontvankelijk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1