RECHTSZAfkEX. LANDBOUW. (jeoieiigde Berichten. Overzicht verkoopingen enz. den Kampongbewoners een feestje heeft bereid, oua «'t huis koud te maken», gelijk dat te dier plaatse gewoonte is. «Daar zulk een feest op zichzelven geen kwaad is, achtten wij liet niet raadzaam, het bij ge legenheid van het betrekken onzer nieuwe woning na te laten. Alleen blyven wjj er op beducht, het in Christeiyken geest te vieren,» schrijft Pos 't Is zeker goed gezien van de meeste zendelingen, de volks gewoonten, welke niet bepaald heidensch mogen heeten, niet tegen te gaan doch dat zjj wel waken mogen tegen heidensche bijmengsels, blijkt uit 't volgendeMeer dan eens werden Pos of zijn onderwijzer door den Yorst verzocht, over een nieuw vaartuig een zegen af te vragen, doch den vol genden nacht strooide men niettemin bloe men in 't schip, om de booze geesten van zee en wind te verbidden. Eenigermate een bezwaar tegen 't onderling verkeer op Savoe is de gewoonte, om elkander bjj elk bezoek een geschenk aan te bieden eene gewoonte, die trouwens in vele landen heerscht en ons ook uit den Bijbel bekend is. Toen Pos nog slechts kort op zijne statie was, kreeg hij van den zeer rjjken Vorst van Rendeb op de vraag, waarom deze hem nog niet bezocht had, ten ant woord «ik ben arm en gij znt arm», waarmede hjj zeggen wildeeik kan u geen gepast geschenk geven en gij kunt dit mij evenmin.» Doch eigenlijk vreesde hij van den zendeling eene geringer waarde te zullen ontvangen, dan hij hem geschon ken had. «De Heidenen zijn zoo dom niet als zo gewoonlijk versleten worden.» Pos en de zijnen zijn «tamelijk gezond,» doch 'tlndisch klimaat laat op hen wel zijn verzwakkenden invloed gevoelen. Een ge neeskundige is op Savoe broodnoodig. -J- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's Gravenpolder dhr. H. G. Rooseboom cand. te Utrecht. Arrondissement»-Rechtbank te Middelhuig Zaterdag zijn veroordeeld wegens diefstalG. B., 12 j., Terneuzen, tot 3 w. en C. d. M., 43 j., hvr. van A. J. B., arbeid ster, Oostburg, tot 14 d. gev. straf strooperijA.T., 19 j., arbeider, Hein- kenszand, tot 3m.en 2 m. gev. straf en W. S., 21 j., lerseke, C.R., 21 j., Wolfaartsdyk, I. W. P., 22 j., Middelburg en J, S 27 j., schippersknecht, lerseke, allen tot f 5 b. s. 5 d.h., huisvredebreuk H. J. iM., 23 j., Krabben- djjke, en W. de M., 27 j., Woensdrecht, schippers, ieder tot f 5 b. s. 5 d. h. mishandeling: J. d. M., 34 j.timmer mansknecht, Oost- en West-Souburg, tot f 10 b. s. 10 d. h. wederspannigheidA. V., 24 j., arbei der, Hulst, tot 1 m.,en C. II., 21 j., orgel draaier, Maldeghem, tot 3 m. gev. strafen wederspanniqheid en overtreding der drankwet: C. F. Z., 31 j., en A. J. S., 46 j.. beiden gep. militair, Middelburg, ieder tot 14 d. gev. straf en f 3 b. s. 3 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken J. K., 21 j., klompenmaker, Kwadendamme, beklaagd van strooperij. Kantongerecht te Goes. In de zitting van Maandag 21 November 1892, zijn de navolgende personen veroor deeld wegensj achto ver tredingJ. de B.. te Kruiningen tot 2maal f 10 b. s. 4 d. h. voor iedere boete en J. v. A. te Waarde tot fl b. s. ld. h.visscherjjovertreding: M, v. d. H., A. O. en C. O. te lerseke tot 3 b. s. 4 d. h- en A. E. te Clinge tot 3 b, s. 3 d. h.; bevisschen der Schelde zonder consentM. H., H. B., J. W, en J. B. te lerseke ieder tot fl b.s. 1 d.h.; overtreding der wet op het dragen van wa penen A. T. te Heinkenszand tot f8 b. s. 7. d. h.overtreding Reglement van politie voor polders in ZeelandA. B., C. A. B. en J. S. te Wemeldinge ieder tot fl b. s. 1 d. h.overtreding van art. 424 W. v. S. r. C. P. te Hoedekenskerke tot fl b. s. ld, h. en J. v. d. Hte lerseke tot f 3 b. s. 3d. h.; art. 427 W. v. S. r.P. C. te Ilansweerd, G. de R. en J. S. te Goes ieder tot f 1 b. s. 1 d. li.art. 314 W. v. S. r.J. v. S. en J. v. S. ta Borssele, A. P. en C. K. te Wissenkerke tot f3 b.s. 3 d. b. S. M. Z. te Heinkenszand tot f2 b, s. 2 d. h. en H. de M. te Wemeldinge tot f 2 b. s. 1 d. h.art. 454 W. v. S. r.N. T. te Haarlem tut f3 b. s. 2 d. h.art. 458 W. v. S. r.J. K. te Borssele tot f 2 b. s. 2. d. h. art 459 W. v. S. r.P. V. te Nieuwdorp tot f 1 b. s, 1 d. h.openbare dronkenschapJ. B. te Heinkenszand, J. W. te Borssele, M. W. te Nieuwdorp en J. B. te Wolfertsdijk ieder tot fl b. s. 1 d. h, en J. Z. te Heinkenszand tot f3 b. s. 3 d. b.allen tevens in de kosten. Voor de rechtbank te Haarlem is de zaak behandeld tegen Balabréga die in den avond van 11 Augustus e^n zijner kindertjes doodde. De dokters verklaarden hem ontoe rekenbaar. De officier van justitie sloot zich daarbjj aan en vroeg vrijspraak met plaatsing van beklaagde in een krankzin nigengesticht hoogstens voor een jaar. By dezen eisch legde.de verdediger van beklaagde zich neer. De eisch van mevr. Bulkley tot terug gave van het kinderziekenhuis Mary te Apel doorn waarvoor zjj ter herinnering aan hare overleden dochter, mevrouw Hoek aldaar, de som van f30.000 had geschonken, is door de rechtbank te Zutfen afgewezen. Tegen den 16 jarigen J. M. B. te Vlissingen, beklaagd van brandstichting, is door het O. M. by de arr. rechtbank te Middelburg een jaar gevangenisstraf ge- ëischt met mindering. Mond- en klauwzeer. Een veehouder schrijft in het Nederlandsch LandbouwweekbladVoor 30 jaren kreeg ik deze ziekte onder mijn vee. Ik probeerde toen liet volgende middel en dat hielp. Het vee dat blyken gat van tongblaar door weigering van voedsel, werd den mond geheel en al uitgewasschen met het volgende mengsel: Vs liter mosterd, 1 liter azijn en een flinke handvol keukenzout. Dit dooreen- geroerd, werd met een stok, waar aan het einde linnen lappen waren gebonden zoodat het eene kwast vormde, het vee in de mondholte, op dan tong enz. flink inge- wasschen (men rnake zich volstrekt niet bang) wat in een oogenblik is volbracht, als één het rund den kop onder den arm neemt en een ander het mengsel insmeert. Zy, die 's morgens weigerden te eten. namen dan 's avonds reeds weer voedsel tot zich, als met water gemengd gerstenmeel enz. en niet zelden den volgenden dag reeds weer hooi. Daar het my voorkwam dat het klauwzeer een gevolg was van het sljjm, dat uit de mondholte afvloeit op de klauwen, ging ik ze de klauwen drie maal daags met traan (olie of vet zal mis schien even goed zyn) besmeren tot aan het kniegewricht, en de achterklauwen tot het onderkout-gewricht, en met goed succes. Van de 30 stuks vee hebben 18 tongblaar gehad en 6 slechts, als gevolg daarvan klauwzeer. Met het oog op den slechten hooibouw van den afgeloopen zomer, beveelt men voor hen, die in den aanstaanden winter hun gewone aantal koeien wenschen op te stallen en die tevens hun vee niet achteruit willen laten gaan, aan: hooi te geven voor de helft, beetwortelen, knollen of koolrapen in matige hoeveelheid en verder zorg te dragen voor eene voldoende bij voedering van krachtvoedsel. Als aanvullingsvoeder verdier.en de vooral dit jaar op zoo ruime schaal verbouwde koolrapen aanbeveling als hoofdvoedsel echter niet. Ten eerste worden de runderen by een al te veelvuldig gebruik slap en mager; ten tweede heeft dit voedsel, op ruime schaal toegediend, deze schaduwzjjde, dat melk en boter sterk van smaak worden. De invloed op deri smaak der zuivelproducten is niet gering te achten en hierom moet tegen overdrijving sterk gewaakt worden. Men schryft ons uit Waarde In uw blad van Zaterdag jl. is terecht gemeld dat op de weegbrug al hier 1,873,285 kilo beetwortelen zijn gewogen. Neemt men nu hierbij in aanmerking dat door de heeren Guljé op hunne hofstede iii Valckenisse en EmanuelpoiJer ook nog ruim 60 gemeten beetwortelen zyn verbouwd, welke een ge wicht behaalden van 1,269,520 kilo, en alle naar het haventje in den Emanuelpolder in deze gemeente zyn vervoerd, dan kan men nagaan dat in den polder Waarde een tamelyke boeveelheid beetwortelen zijn verbouwd. In elk geval zullen de heeren Guljé een aardige som te ontvangen hebben tegen f 11, of naar men althans beweert tegen f 12 per 1000 kilo. By den heer Jhr. H. F. de Jonge te Kloetinge is een varken geslacht we gende 636 pond schoon aan den haak. Vlissingen Bij den dikken mist van Zondag waren hier velen dien dag zeer ongerust, dewijl zy vernamen dat de dag mailboot «Duitschland», Zaterdag te 12Vs uur van hier vertrokken, Zondag nog niet te Queenboro was aangekomen, Zondagavond echter werd de boot hier binnengesleept met gebroken krukas. Men had het vaartuig gevonden ter hoogte van het vuur schip de «Wandelaar», liggende ten anker. Cortgene. Niet weinig werden de ingezetenen dezer gemeente Zaterdagavond omstreeks 6 ure opgeschrikt door het geroep van brand. Vlammen en rookwolken waren in het noordwesten te zien. De brandweer opgeroepen, rukte met de brandspuit in de richting van de plaats des onheils en kwam spoedig tot de ontdekking dat de hofstede bewoond door A. N. van Langeraad gemeente Colijnsplaat in brand stond. De boerenschuur was reeds in elkander gezakt toen men met de blusehmiddelen aankwam. Van de 45 stuks hoornvee, 10 paarden met hooi en granen is niets gered. De spuiten van Coljjnsplaat, Cortgene en Wis. senkerke hadden tot taak de in de onmid- delyke nabijheid van de verbrande schuur staande gebouwen (woonhuis en varkenshok en graanstapels te beschermen, welke dan ook behouden bleven. De bewoner der hofstede was juist Zaterdag morgen vertrokken. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. Op de paardenmarkt te Sneek had een jongen de aardigheid om onder een paard door te kruipen. Het dier werd hierdoor schichtig eu steigerde zoo hevig, dat de berjjder ter aarde geworpen werd en vrjj ernstige wonden aan been en armen bekwam. Voor de gemeenteraadsverkiezing te Maastricht die heden plaats heeft, zijn geen candidaten gesteld ot opgetreden. De kiezers hadden dus een ruime keuze. Een heer te Breda bezat geruimen tjjd een ekster, die zeer aan de huisgenooten gehecht was en vrij rondliep en rondvloog, tot zy in Augustus 1891 op zekeren dag zoek was, en zoek bleef. Eenige dagen geleden echter, na ruim veertien maanden afwezig te zjjn geweest, zat op een goeden och ten I onze ekster op haar gewone plaatsje op de vehsterbank voor de in den tuin uitkomende huiskamer, waar zij altijd haar ontbijt kreeg, en sinds is zij weder de oude, trouwe vriendin des huizes, mei al hare vroegere gewoonten. Vrijdagavond, omstreeks 6 - uren, werd de Nederlandsche stoomboot Telegraaf V, met stukgoederen van Vlissingen naar Antwerpen besiemd, op de Wester-Schelde tusschen de Suikerplaat en den Nieuwen- Neu/.enpolder, aangevaren door de van Antwerpen naar zee gaande geladen En- gelsche stoomboot Ewling. De Telegraaf k, zonk onmiddelyk; drie man der equipage sprongen op de Engelsche stoomboot over terwijl de kapite.n met een verwonden arm met veel moeite uit den mast van de zinkende boot werd gered. Met de van Terneuzen toegesnelde sloepen is de, uit vier man bestaande, equipage aldaar aan wal gebracht M. C. De schrijver van een ingezonden stuk in de Stad Osch dreigt de bakkers, wanneer zy niet evenais de slagers den prijs hunner waar verminderen, met de oprichting van een brood-abattoir Het ter school komen met klompen was tot heden ten platten lande een groot 'bezwaar tegen de vrjje- en ordeoefeningen. Niet alzoo te Charlois; daar toch heeft de gemeente een groote party eenvoudige pan toll N ten behoeve van dat onderwjjs aangeschaft, /e zyn goedkoop en practisch. Bljjkens de «zelfverloocheuingsljjsi* van het «Leger des Heils», opgenomen in den Oorlogskreetstaat Arnhem bovenaan met f 1552.11 door het korps aldaar bijeen gebracht. Zilveren voorwerpen, die door langjarig liggen aangeslagen zijn, begiet men met kokend aardappelwater, laat ze tien minuten daarin liggen en wrjjtt ze met een wollen lapje at Heer: Waarom huil je, ventje? Teunis: De bel is te hoog, ik kan er niet bij. Heer: Ik zal je wei eens helpen. (Hij schelt Teunis: Nu aan 't loopen, meneer, anders pakken ze ons allebei! Hazen onder den trein Tegenwoordig worden door den spoortrein MeppelLeeuwarden telkens hazen overre den. De oorzaak hiervan is deze. De lan derijen staan onder waterde hazen legeren zich nu tegen de droogliggende lijn. Komt de trein aan dan vliegen zy verschrikt uit hun leger op, somtijds naar den kant van den trein en dan raken zy er onder. Velen hebben reeds op deze wijze den dood ge vonden. Te '8 Cravenhage is in een woning aan de Bilderdjjkstraat tegen den avond een ongeval ontdekt, tengevolge van gas- ontsnapping. Een heer, die in dat huis kamers bewoonde, was door de huisgenooten den ganschen dag niet gezien, ook niet na het gewone uur van opstaan. Men kreeg toch vermoeden, dat hij zich nog in zijn kamer bevond, welke echter op slot was. Op het aankloppen werd geen antwoord gegeven. Aangezien tevens een sterke gaslucht werd waargenomen en dit het ergste deed vreezen, besloot een der medebewoners het buitenraam te openen en aldus in het vertrek te komen. Nauwelyks was het venster geopend, of een groote hoeveelheid gas stroomde naar buiten. De bewoner der kamer lag roerloos op zijn bed, terwjjl het kraantje van het gas licht half geopend werd bevonden. Na veel moeite gelukte het evenwel hem het bewust zijn terug te geven. Een groot gedeelte van den nacht en den dag had hjj het wegge- loopen gas ingeademd. Een logement met kolfbaan te Op meer (N. H.) voor een paar jaar voor f 7000 uit de hand gekocht, werd dezo week in veiling gebracht en door den notaris ingezet op f 1000 plus f 300 voor den in ventaris. Er werd geen hooger bod gedaan. Invoer van vossen in Australië. Toen de Europeanen Australië ontdekten en ko loniseerden, leefden aldaai, gelijk men weet geen andere zoogdieren dan buideldieren en eenige andere lagere vormen, die in de verste verte niet te vergelijken zyn met de Europeesche zoogenaamde viervoeters. Ijverig is sedert op alle eetbaar wild jacht gemaakt, en deze is oorzaak, dat het wild zóó sterk verminderde, dat de Engelschen eenige jaren geleden op het denkbeeld kwamen, wilde konynen in te voeren. Het klimaat van Australië bleek al ras uitermate voor deze knagers geschikt, want niet alleen konden de jagers binnen een paar jaar hun hart ter dege ophalen, maar de vermenig vuldiging nam zulke afmetingen aan, dat deze duinenvernielers thans aldaar eene ware landplaag zijn geworden. Nu werden alle mogelijke middelen beproefd, om ze van de bebouwde landeryen af te houden en hun aantal te verminderen, bij voorbeeld, door het uitzetten van platte bakken met water, waarin strychnine was opgelost. Hoewel dit aanvaukelyk goede resultaten gaf, zoo heeft men toch aan de onvoorziene en verbazingwekkende voortteling van deze dieren geen paal en perk weten testellen, totdat, vóór een paar jaar vossen werden ingevoerd. Doch ziet, nu is aldaar eene nog veel grootere plaag in het leven ge roepen, en hebben voornamelijk de hoen derparken verschrikkelijk te lyden. Het schijnt, dat de vossen in Australië veel beter gedijen dan in Europa, want niet alleen is hun aantal ontzettend toegenomen, maar zjj zyn nu ook grooter van stuk dan de voor een paar jaar ingevoerde. Onder de jongste plannen van «generaal» Booth met zijn Leger des Heils, [.behoort ook het oprichten van eene levensverzekering maatschappij. De£ 20.010, die de Engelsche wet als borgstelling vordert, te deponeeren bij het ministerie van handelsnangelegenheden Board of Trade] van degenen die [eene assurantiezaak zouden beginnen, zouden al binnenkort ter beschikking zijn. Do'Engelsche assuradeurs zijn met dit plan volstrekt niet ingenomen. Het zal «generaal» Booth, gebruik makend van de machtige organisatie van zyn Leger, waar schijnlijk zeer gemakkelyk vallen eene levensverzekeringmaatschappij te stichten, die a! spoedig van betetkenis kan worden. De oprichting-kosten voir nieuwe zaken heeft hy niet te maken zjjne officieren zijn overal zijne agenten en gaan op zyn bevel terstond aan het werk, zonder dat zij, voor al den ijver dien zij zullen ontwik kelen, salaris en percenten mogen bedingen, zooals gewone agenten eener nieuwe zaak zouden doeu. De oprichtingskosten van de «London, Edinburgh and Glasgow Life Office» bedroegen volgens de openbaar ge maakte verslagen meer dan 300.000 daaruit kan men zien wat het kost om «connecties» aan te knoopen en een verze keringmaatschappij aan den gang te brengen. Een sneltrein door een muis tot staan gebracht. Op de Italiaansche spoor- weglijnen slaat een electrisch toestel bjj het vertrek van eiken trein, zes slagen op de plaat van een koperen trommel aan het eerstvolgend station. De stationchef te Capri, die in pla&ts van zes. drie slagen hoorde, k warn tot het beslui L, dat er iets op de lijniet in orde v.as eu beval, met de electrische toestellen den trein te waar schuwen. De trein, die op dat oogenblik in volle taart was, kwam spoedig tot stilstand. Nu begon een drukke wisseling van telegrammen. De passagiers zaten in angst af te wachten, wat er gaande was. Zjj wachtten, terwjjl de berichten heen eu weer gingen. Het onderzoek bracht aan het licht, dat op de ljju alles in orde was en er werd bevel gegeven, dat de trein, die veel tjj 1 in vertraging was, kon doorrijden. De stationschef dacht het toen raadzaam, eens in zijne trommel te kjjken en daarin vond hij eene muis, die tusschen de j rader- tanden van zijn toestel vastzat. Hetonge- lukkigediertje was toevallig in het binnenwerk der klok gekomen, toen het «één» sloeg en daarbinnen beproefde het te ontvluchten, maar was tusschen de moorddadige wielen gevangen. Zyn klein lichaam was dik genoeg om het geheele toestel tot staan te biengan en bijgevolg den trein evenzeer. Een verschrikkelijke verwoesting is in China aangericht, door een groote dijk breuk, waardoor het water der Gele Rivier den geheelen omtrek van Chinang fu nabjj Hongkong heeft overstroomd. Om de ramp nog te vergrooten brak vjjftig mijlen verder de djjk opnieuw door. Vele dorpen werden weggeslagende aangerichte schade is zeer aanzienlijk. Aan honderden personen kostte de ramp het leven. Op alle plaatsen zyn inschrijvingen geopend ten bate der nood lijdenden. Een regimentskind. Een Poolsch blad bevatte dezer dagen de volgende advertentie; «De commandant en de officieren van het grenadiers-regiment «Keizer van Oostenrijk» verzoeken alle commandanten en officieren die sedert 1878, bij dit regiment dienden, zich, ter gelegenheid van het huwelijk van de dochter van het regiment, Maria Kems- goiskaja, met den cornet Alexander Selilem- mer, den 4en November, des avonds te 7 uur, in de kerk van de Warschau'sche Alexander-citadel te bevinden en zich daarna naar de officiers club van het regi ment te begeven.» Deze regimentsdochter was eenmaal een klein Turkinnetje, dat door de Russische troepen in den laatsten oorlog in de nabij heid van het Balkan-gebergte gevonden, later gedoopt en daarop op kosten van het regiment opgevoed werd. Een vreeseljjke paniek is te Bustie in Pennsylvania! ontstaan in een stoommolen doordien plotseling een groote ketel sprong. De werklieden ten getale van 200, verdron gen elkander aan de uitgangen. Het was een verschrikkelijk tooneel, waarbjj van het vuistrecht, een druk gebruik gemaakt werd. De bejaarden en minder gespierden geraak ten onder den voet en verscheidene personen werden in 'i hospitaal opgenomen, aan wier herstel gewanhoopt wordt. Drie per sonen waren terstond dood. D« stukken van den ketel werden naar alle kanten geslingerd op een afstand van 500 voet werd het dak van een woonhuis totaal vernield; een aangreusend schoolgebouw werd zwaar beschadigd. Een der brandweermannen brak zjjn nek een andere werd tegen den wand der werkplaats verpletterd. Dinsdag 22 November. Middelburg, Hotel de Commerce door not. Tak voor het dagel. bestuur der vis- Bcherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroo men 10 uur, ook Woensdag, 203 perceelen schelpdierenvisscherjj langs N. Beveland Zandkreek, de Piet, Schenge, Sloe, Veergat' Oosterscheldo enz. Boekjes a 30 ct. bij dhr Fokker te Tolen. Dinsdag na afloop de schelpdierenvis scherij van den Wilhelminapolder in de Zandkreek. Middelburg 10 uur in de Balans door not. Verhulst, meubels, kachels, haaiden goud en zilver, 4 mah. secretaires, dito boekenkast met glazen deuren, dito chiffon nière, tafels, mahonie en eikenh. ledikanten, spiegels, schilderijen, glaswerk, kantoorles senaar, gasornamenten, linnenpers, ijzeren mangel, tapijten, karpetten, meubelgordij nen, kastje, flesschenrek, afbraak, reep heelkundige instrumenten en boeken. Ini dhr. ^londius.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2