s. 1892, No. 23. Dinsdag 22 November. Zevende jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. O'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES Kerk, School en Zending. gekomen een |iaar verzoek aat enz., om nge. Zonder een voorstel |es in handen ne van advies. |G. P. Wattez telefoonpaal, en de Ligny es geen reden iten om het het Dag. Be- vTooting en de '.49 sluitende v, wordt over een lid der Issie, waartoe en dr. J. P. Meijers. Be- aet 13 stem- bracht op den Inger nog in f.t de 'korting bij afneming n het gratis ilanders 5 cent ging de ver- [penisse heeft ngenomen. elken MAANDAG- "WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummers /0.02L UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Nederland betaalt jaarlijks minstens 38 miljoen gulden voor het onderhoud van zijd vloot en zijn leger. De begrooting over 1893 wijst ongeveer dezelfde uitgaaf aan. Het leger vraagt twee en twintig mlllfoon, vijf honderd acht en negentig duizend en tweehonderd zeven en twintig gulden f22,598,227. Marine (oorlogschepen c. a.) vijftien millioen, zes honderd zeven en negentig duizend, vierhonderd en drie en twintig gulden; f 15,697,423. Dit maakt te zanten de som uit van f38,295,650. Te land en ter zee kost ons het krijgswezen dus acht en dertig millioen twee honderd vijf en negentig duizend zes honderd en vijftig gulden! De Minister van Financiën schat de inkomsten van het rjjk, d. i. de som, die de belastingschuldigen opbrengen, op 128 millioen. Hieruit blijkt, dat wjj bijna 1/3 van deze inkomsten noodig hebben voor «oorlog». Onze Nationale schuld eischt circa 32 millioen rente; dat komt er dus nog bij, en zoo betalen wij voor oorlogskosten en rente ruim 70 -millioen jaarlijks. Dat is meer dan de helft van wat wij samen op brengen Denk hierbij dat de minister van marine thans nog een crediet van 37 miljoen gulden heeft aangevraagd tot sterking onzer zeer kranke vloot, overigens een noodige uitgaaten men zal begrepen dat het er ook op dit gebied in ons kleine land, met zijn gedrukten handel en kwijnenden land bouw, niet rooskleurig uitziet. Het boek «Drie maanden fabrieksarbei der» van den Chemmitzer predikant Paul Göhre, heelt een pendant gekregen in de uitgave; «Drie maanden fabriekarbeidster» van Mevrouw Minna Wett-stenAdelt, een der meest begaafde strijderessen voor de rechten der vrouw in Duitschland. Deze beschaafde, jeugdige, gehuwde vrouw heeft drie maanden lang in een der Sak sische fabrieken gearbeid, gezwoegd en ge leden, ervaren en geleerd van de gewoonten en levensgebruiken der vrouwelijke fabrieks- wereld. Met afschuw heeft zij van nabij gezien de onzedelijkheid, waartoe deze vrouwen en meisjes door gewetenlooze mannen worden verleid. Zij zelf werd meermalen door laag hartige voorstellen vervolgd. Meestal gingen deze voorstellen uit van den opzichter zei ven in de fabriek, die als zoovele eer-en deugd- vertreders ook in onze omgeving langs 's Heeren straten wandelt met het air van iemand van groot fatsoen en fleren adel. Slechts de omstandigheid dat. z(j uit de verte door haar man gevolgd en aange moedigd werd, deed haar tot volharding besluiten. Zij doet voorts tal van mededeelingen over de inrichting der woningen, de leef wijze, den godsdienst en andere bijzonder heden dezer nijvere bevolking van het in dustrieel zoo hoog ontwikkelde Saksen die ons leeren dat beschaving en ontwikke ling, zonder vreeze Gods, niet de ware deugd aanbrengt. De vorige week werd een treurig feit uit ons maatschappelijk leven voor de rechtbank te 's Hage behandeld. Ook in het weelderige leven onzer schoone residentie wordt naamloos ellende veelgeleden. De parken en het Bosch zjjn schoon, Sche- veningen en de htstorische plekjes zijn bekoorlijk en de wandelaar vertoeft daar met genot, maar menige plek van armoede en ellende is voor zijn oog verborgen. En onder die verborgen plekken door geen vreemdeling voor zijn genoegen bezocht, behoort ook de Slijkstraat met een gebouw van sombere muren, traliën en kleine glazen. Het is het Krankzinnigengesticht. En dat krankzinnigengesticht is in het laatste jaar door menigeen met een oog van weemoed aangezien. Daar is menig lijdens-drama afgespeeld terwijl op korten afstand de comedie in vollen gang was. In het krankzinnigengesticht te 's Hage heerscht geen christelijke liefde tegenover lydenden, maar de zucht alleen om een schamel stuk broods te verdienen. En zou er wel zwaarder taak op aarde zijn dan het verzorgen van krankzinnigen indien men in deze ongelukkige lijders en lijderessen niet ziet schepselen Gods? Eene dame was er, men herinnert het zich wellicht, die het zwarte gordijn heeft opengeschoven, en die wereld van ruwheid en ongerechtigheid voor de oogen van het publiek heeft geopend. Een kreet van verontwaardiging en af grijzen ging op toen Mevr. Stuten de houding der directie en de handelingen van oppas sers en oppasseressen beschreef. W\j zullen die gruwelen niet herhalen. Gelukkig zjjn ze algemeen bekend geworden. En al is het dat de reentbank ook niet vele feiten heeft kunnen vinden, die feiteljjk bewezen, en rechtens gestaafd, aanleiding kunnen geven tot veroordeeling der mis dadigers, het feit mag geconstateerd worden, dat door de jjselijke openbaringen uit het Haagsehe krankzinnigengesticht de publieke opinie is wakker geschud, en meer dan vroeger de waarde heeft leeren gevoelen van christelijke verzorging van krankzinni gen, christelijke verzorging d. w. z. eene verzorging waarvan nietegoisme, jacht op een baantje, maar dienende liefde hoofdmotief is. Het Haagsehe gesticht in de Slijkstraat is alweder een bewijs te meer, hoe spoedig en hoe jjselijk een hel op aarde is, overal waar Christus als verlosser en als Trooster niet wordt gekend. Met een ijver een betere zaak waardig drukt de eene courant na de andere een eensluidend stukje af, bevattende de mede- deeling dat het eerste deel der beroepstelling van 1890 is verschenen. Dat deel bevat de beroepen en bedrijven, uitgeoefend in de provincie GroningeD, en mededeeling of die beroepen en bedrijven door mannelijke of vrouwelijke, door rneerder- of minderjarige personen worden uitgeoefend. Dit deel bevat 545 bladzijden. Royaal, staat er bjj. Nu, dat gelooven we gaarne. Dat zal ongetwijfeld royaal geld kosten om zoo'n boek samentestellan, en wie zal er ooit gebruik van maken Wien zal zoodanige opgave interesseeren? "Wie zal de juistheid controleeren Onze lezers zullen ongetwijfeld niet ver langen dat wij van het verschijnen der volgende negen deelen melding maken. Het ontwerp samenstelling der landmacht vraagt dat de mobiele- of veldtroepen bestaan uit 3 divisiën, elk van 12 bataljons infante rie met de noodige cavallerie, artillerie, genie en hulpdiensten. Hiertoe zijn 44300 man noodig, waarvan 36 duizend miliciens. Voor de bezettingstroepen (eigenlijke leger) vraagt het48 compagnieën infanterie, 46 comp vesting-artillerie, 4 comp. pantserfort- aitillerie, 2 comp. torpedisten en 4 comp. vesting-genietroepen, totaal 21750 hoofden, waarvan 3900 vrijwilligers, zoodat 17850 ingelijfden bij de militie tot de bezettings troepen moeten behooren. De totale sterkte van de korpsen van het leger met de staven en de depötskaders, thans 19100 vrijwilligers en 44980 dienst plichtigen, zal bjj aanneming der wet worden 13400 vrijwilligers en 52700 dienstplichtigen. Dit getal kan worden bereikt door aan te nemen een jaarlijksch contingent van 11000 man en een zesjarigen diensttijd. Het getal zal met het oog op mogelijk te kort aan vrijwilliger? b(j de bereden korpsen op 11500 moeten worden gesteld. De eigenlijke diensttijd bedraagt echter 9 jaren, dewijl er nog 3 reserve jaren bij konten, zijnde 1 jaar depót- en 2 jaar aanvullingsreserve; dat zijn anders de schuttersjarenterwijl men in de eerste jaren 3 maal voor herhalingsoefeningen opgeroepen wordt. Men wordt dus op zijn 29ste jaar van alle militaire verplichtingen geldig voor vredestijd ontslagen. De schutters krijgen gelijken diensttijd als de «soldaten». Jaarlijks 20700 man waarvan 19000 vijf jaren lang beschikbaar zijn, alleen infanterie en vestingartillerie zjjn noodig. Dej depots-reserve der schutterij wordt gerekend op 15770 en de aanvullingsreserve op 13970 man. Een en ander zal slechts 88 duizend gulden meer kosten dan de tegenwoordige regeling. Als wij er echter maar mee verbeteren. ZwerversEr wordt vreeseljjk veel ar moede geleden. Stel u eens henjvoor, die geen huisvesting hebben; 's nachts is hun toestand afschuwelijk. Dan richten zij hun moede schreden naar het politiebureau, om ten min ste een dak boven het h iofd te hebben, en bren gen den kouden winternacht door op een harde brits. Ot zij bezitten nog een paar dubbeltjes of een kwartje, waarmede zij een slaapplaats in een slaapstede kunnen betalen waar in den regel de allernoodigste hygiëni sche inrichtingen ontbreken. Die onzinde lijke slaapplaatsen zonder licht en lucht zjjn broeinesten van allerlei ziekten en werken niet weinig de onzedelijkheid in de hand. Er heeft zich verleden winter een comité gevormd tot het verleenen van huisvesting aan onbehuisden in Nederland met het doel eerst alle noodige inlichtingen in te winnen en dan geld bijeen te brengen, om overal waar het noodig mocht blijken doelmatige gebouwen te zetten, waar een ieder tegen zeer geringe betaling een goed onderkomen kan vinden. Zulk een gebouw zal bestaan uit vier verdiepingen waarvan de onderste een badkamer, eetkamer, en een ruime werk plaats bevat. Een ieder die er den nacht wil doorbrengen zal, indien hij onzindelijk mocht blijken te zjjn ge noodzaakt worden een bad te nemen, terwijl zijn kleeren alsdan tevens grondig zullen worden gereinigd. In de eetkamer zal men tegen billijken prijs goed voedsel kunnen bekomen. Het doel der werkplaats is degenen, die het noodige geld niet hebben om zich voedsel en een onderkomen te verschaffen, in de gelegenheid te stellen het te verdienen. Op de eerste en tweede verdieping wor den kamertjes gemaakt voor éen, twee of meer personen. Eindelijk op de bovenste verdiepingen zal men groote luchtige zalen aantreffen, die des winters goed verwarmd worden. De matrassen, die van leder gemaakt worden, zijn van een doelmatig dek voor zien, zoodat ook de armste hier een gezond en warm nachtverblijf zal vinden. De prijzen, vooral van de bovenste ver diepingen, zullen zeer laag worden gesteld. Men stelt zich voor het geld voor de oprichtingskosten bijeen te brengen door het plaatsen van rentelooze aandeelen. Als het gebouw eenmaal staat, moet de inrichting zich zelf bedruipen. Het comité zal zich tot de hoogstaange slagenen in ons land wenden, teneinde alle aandeelen te plaatsen en voor de overige uitgaven wordt een beroep gedaan op de algemeene liefdadigheid. 21 Nov. '92. Wij vestigen de aandacht op achterstaande Spoorwegregeling, winterdienst, welke 1 Dec. a. intreedt. MIDDELBURG. In de raadsverg. op Woensdag te 1 uur, van de onderstaande zaken aan de orde 1. Resumtie notulen. 2. Ingekomen stuk ken. 3. Adres van J. K. Van der Veer en 2 anderen betreffende de heerschende wer keloosheid van sommige werklieden in de gemeente met advies van burg. en weth. dienaangaande. 4. Voortzetting behandeling verordeningen inkomstenbelasting. 5. Af- en overschrijving gemeente-begrooting 1892. 6. Begrooting 1893 Middelburg—Vlissingsche rflweg. 7. Adres dr. A. Van dei Swalmo om ontslag uit zijne betrekking van lid der commissie van toezicht op de gymnas- tieksGholen. 8. Adres W. P. van Pagé om het bouwterrein tusschen de perceelen P 141 en P 141d aan de Loskaai voor f10 te mogen koopen. Voorstel van burg. en weth. dienaangaande. 9. Voorstel van Burg. en weth. tot aankoop vau een stukje grond, thans doel uitmakende van het trottoir van de Loskaai. 10. Voorstel van burg. en W. betreffende vernieuwing huur van grond bjj het Veersche bolwerk, met rapport der commissie van financiën. 11. Adres J. Au gustijn om grond te mogen koopen b(j de Kalvermarkt. Voorstel van burg. en weth. daaromtrent. 12. Adres Van der Klip en Jolmers om te mogen beschikken over een gedeelte openbare straat met voorstel van burg. en weth., om advies van de commissie van financiën. 13. Rekening 189192 en be grooting 1892/93 concertgebouw. 14. Concept verordeningen lager onderwijs met adressen van onderwijzers enz. betreffende verhoo ging van jaarwedden. 15. Vooistel van den heer W. J. J. Koole tot wijziging van de artt. 100 en 105 der verordening van al gemeen plaatselijke politie met advies der commissie, bedoeld in art. 166 der gemeen tewet. 16. Adres P. Zevenhuizen Az. om eervol ontslag uit zijne betrekking van op zichter bij de gemeente-fabricage, met voor stel van B. en W. 17. Benoeming van een leeraar in de geschiedenis aan het gymnasi um. (Vacature H. Snijders). 18. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de burger avondschool. Ned. Herv. Kerk. Koudekerke. Ds. L. Hijmans van Nieuw Lekkerland zal D. V. den 25 De- cember alhier zijne intrede doen. Ger. Kerken. Bedankt voor Ernmelenkamp (graafschap Bentheim) door ds. J. Gommer te Grijps- kerke. Nieuwdorp. De heer P. van Hekken onderwijzer a/d openbare school alhier, is als zoodanig benoemd te Nieuwerkerk op Dui- veland. Voor de hoofdonderwijzersakte zjjn van de opgekomen candidaten geslaagd in het jaar 1881 39,9 percentin het jaar 1882 33,2 perc.in 1883 27.4 pet,in 188432,7 pet.; in 1885: 30.9 pet.; in 1886 30.8 pet.in 1887 26.2 pet.in 1888 28.4 pet.; in 1889: 30.6 pet.; in 1890: 33.1 pet.in 189136.6 pet. en in 1892 39 pet. Utrechtsche Zendingsvereeniging. Zend. Jens te Dorch neemt sedert Woelders' verscheiden met den helper Johannes ook den post Anday waar. 't Volgend jaar hoopt de Z.-V. de opengevallen plaats te bezetten en eene nieuwe statie te vestigen. Ook Van Hasselt is af en toe lijdende aan de zelfde krankte, waaraan Woelders bezweken is (waterzucht). W. is nl. zooals thans gemeld wordt niet door influenza wegge rukt.) Aan Woelders' laatste verslag) dd. 1 Maart '92; ontleenen wij nog 't volgende: 24 Juni mocht hij 4 bejaarden en 5 kinderen doopenonder de eerstan een bejaard man, Bani, reeds voor 19 jaar bearbeid, steeds afgedwaald toch eindelijk (naar wij hopen) terechtgekomen, waar hij zjjn moest. 26 Febr. stierf te Anday na 14 dagen lijdens eene vrouw die zichzelven vergeven had doch te weinig vergif had weten te bemachtigen, om zich onmiddellijk te dooden. Nadat men haar begraven had, kwamen des nachts de Moreezen en namen haar afgehouwen hoofd medezjj stelden zich nu bjj hunne stamgenooteo aan, als helden, die eene vrouw vermoord hadden, vierden feest, en hingen 't hoofd als sieraad in hunne woning. Van Hasselt (Mansinam) meldt, dat de Papoea's tegenwoordig tobben moeten, om aan den kost te komen, wegens den geringen sago-invoer enz. Zoo at en toe komen er op N. Guinea gruwelijke moord en rooftochten voor, waarbij de inlanders meestal niet nuchter zijn. 14 Maart ging eene van V. Hasselt's gemeenteleden, in 't geloof aan haren Heiland de ruste in, die voor 't geestelijk Israel overblijft, dat ook onder de Papoea's zijne leden telt. Zend. Hendriks (Boeroe) schrijft o. a. «Den 20en Dec. (1891) mocht ik weer 12 paren op Christelijke wijze in den echt verbinden, 7 paren daarvan waren van Waitoeren en 5 van Waitoefoe Vowali. Hoe meer zulk trouwen hier zijn beslag krijgt, des te meer zal de zaak des Chris tendoms hier wortel schieten in het volks bestaan, en des te eerder is hare heer schappij verzekerd over de polygamie (veelwijverij). Daarom houden wij niet op tegen de laatste te getuigen en in 's Heeren kracht iederen gedoopte te vermanen een Christelijk huwelijk aan te gaan met de vrouw, die door hem reeds op heidensche wijze is genomen». "f" Nederlandsche Zendingsvereeniging. Br. A. de Haan te Tjideres doopte op 't Paaschfeest eene weduwe met 2 kinderen. Hij deelt uit zijn gemeenteleven een treffend verhaal mede, dat we hieronder verkort laten volgen. Kastar, de man van Sadjera, een lid der gemeente, was in overspel gevallen. Hjj beloofde beterschap", doch te laat naar den zin der vrouw, die echtschei ding vroeg. Deze wist de zendeling echter te voorkomende echtelingen verzoenden zich met elkaar en Kastar beleed schuld in den kring der gemeente. Doch Sadjin had niet van harte vergeven en plaagde haren man onophoudelijk. Eindelijk wilde zij hem voor eenigen tjjd verlaten, en r.aar hare Mohammedaansche zuster gaan. Zij vroeg echter eerst den Zendeling verlof, waarbij zij te kennen gaf, dat zij door haren man verkeerd werd bejegend. De Haan stond haar verzoek niet toe, doch noodigde haar, Kastar en diens familieleden voor den Kerkeraad. Ofschoon, allen haar met tegemoetkoming bejegenden, bleef zij onverzoenlijk en keerde werkelijk naar hare zuster (naar wie zjj reeds in stilte vertrokken was) terug. Zij kwam niet meer ter kerk en ging formeel tot den Islóm over. Nu wilde Kastar weten, of hiermede zijn huwelijk ontbonden was. De Haan deed Sadjêm vragen of zij't nog erkende, Christen te zijn, en nog tot Kastar terug wilde keeren. Beide vragen werden ontkennend beantwoord. Doch te avond van dienzelfden treurigen dag, toen zij zoo 't Christendom verloochend had kwam zij in 'szendelings kamer binnen geslopen. Halfweenend gaf zij te kennen, dat zij geen rust had gehad, sedert zij vertrokken was dat hare afval slechts gedwongen was geweest. Dat deze bekentenis oprecht was, bleek. Zij verzoende zich met haren man en werd opnieuw in de Gemeente opgenomen. f Zending der voormalige Chr. Ger. Kerk. Zend. Pos te Melolo (Savoe) deelt mede, dat hij bij 't betrekken zijner nieuwe woning

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1