KERKNIEUWS. ting is, dat alleen leerlingen tusschen 12 en 18 jaar op de school geduld worden. De heer van Dunne zegt opzettelijk die vraag gedaan te hebben, omdat hij een leeraar gesproken heeft, die van een tegen overgesteld gevoelen was. De heer E. P. Schorer kan met het pri vaat gevoelen van den voorz. geen vrede hebbenheeft de heer van Dunné recht, wat ook hij beaamt, dan moet een amen dement tot wijziging worden ingediend. De heer van Dunné repliceert dat het reglement van orde er zoo in zit, dat hij zich vóór de artikelsgewjjze behandeling niet waagt aan het indienen van amendementen. De algemeene beraadslagingen worden hierop gesloten ea overgegaan tot de arti- kelsgewijze behandeling. Artt. 18 worden zonder discussie goed gekeurd. Bij art. 9 stelt de heer de Ligny voor de derde alinea te lezen: Hij, de directeur, houdt een register, waarin de namen, de ouderdom en het vak der leerlingen wor den aangeteekend enz. Hij zegt dit hoofdzakelijk voor te stellen, omdat art. 1 spreekt van an.bachts- en handwerkslieden, en op die wijze gemak kelijk te constateeren is, door hoevele niet- ambachts- en handwerkslieden van de school gebruik gemaakt wordt. Zonder discussie wordt conform het voor stel van den heer De Ligny besloten. Artt. 10 en 11 worden goedgekeurd. Bij art. 12 maakt de heer E. P. Schorer de opmerking, dat uitgelaten zijn de woor den «buiten de vacantie», welke in de vroe gere verordening voorkwamen. Hij begrijpt die weglating niet en stelt voer die woorden weder in te lasschen. Artikel 12 luidt dan Wanneer de directeur zich buiten de vacan tie voor één dag verwijdert, behoeft hij de vergunning van den voorzitter der commissie van toezicht; voor langer doch niet boven den tijd van acht dagen, van de commissie van toezichtvoor langer dan acht dagen van burgemeester en wethouders. Zonder hoofdelijke stemming wordt hier toe besloten. Artt. 1316 worden goedgekeurd. Bij art. 17, waarin evenals bij art. 12 bovengenoemd, ook de woorden «buiten de vacantie» zijn weggelaten, doet de heer E. P. Schorer het voorstel tot wederbijvoeging dier woorden, waartoe zonder discussie be sloten wordt. Artt. 18 —23 worden goedgekeurd. Bij art. 24 dient de heer van Dunné, in verband met het door hem gereleveerde bij de algemeene beschouwingen, een amende ment in om de woorden «worden toegela ten» te vervangen door «ontvangen onder wijs», waartoe zonder discussie besloten wordt. Bij hetzelfde artikel stelde de heer van der Swalme voor achter de woorden «vol bracht hebben» .te voegen «ingezeten zijnde dezer gemeente.» In een der vorige verga deringen reeds was er op gewezen, dat niet- ingezetenen ook van het onderwijs gebruik maakten. De heer Snijders vroeg of het de bedoeling was om de vreemdelingen nu reeds van de school te verwijderen. De heer Koole merkt op, dat het voor de leerlingen der ambachtsschool een voor schrift is, gebruik te maken van de bur geravondschool. Die leerlingen zijn de vreemdelingen op de burgeravondschool, de ambacht school, gesubsidieerd als zij wordt door de provincie, kan hen niet weren, maar hij geeft in overweging of juist dit punt ook niet eene aanvrage om provinciale subsidie voor de burgeravondschool zou mo- tiveeren. De heer de Ligny zou het zeer betreu ren, wanneer die enkele leerlingen de school moesten verlaten. De burgeravond school is de theoretische, de ambachtsschool de practische school van den handwerksman. De heer van der Swalme zegt dat hij de zaak slechts als gemeenteraadslid beschouwt. Vreemden hebben wij ten eigen koste niet te helpen. De toevloed van leerlingen is te groot. De Voorzitter vindt dit veeleer een ver blijdend teeken, hij noemt het in den heer v. d. Swalme kleingeestig voor enke len een uitzondering te willen maken. Volgens hem moet Middelburg een voorbeeld geven. De heer van der Swalme antwoordt dat men zijne opinie kan hebben en die van anderen respecteeren, maar dat hij allerminst de kwalificatie van den Voorzitter accep teert. De heer van Dunné merkt op dat de Ambachtsschool geen gemeente-inrichting is, alleen wordt zij gesuhsidiëerd door de ge meente. Hij is van meening, dat de toevloed wel verminderen zal, wanneer scherp toezicht uitgeoefend en aan de tegenwoordige ver ordening goed de hand gehouden wordt. De heer De Stoppelaar merkt nog op dat verscheidene dier enkele vreemdelingen aan de grenzen onzer gemeente wonen, terwijl de Voorzitter verzekert dat scherp toezicht wordt gehouden nog bij het laatste examen zijn leerlingen geweigerd omdat zij geen 12 jaren oud waren. Het amendement van der Swalme wordt met algemeene stemmen, except die des voorstellers verworpen. Artikel 24, na de wijziging van den heer v. Dunné, luidt aldu«: Als leerlingen op de burgeravondschaol ontvangen onderwijs: zij die den ouderdom van 12 jaren bereikt en dien van 18 jaar nog niet volbracht hebben en blijken te voldoen aan de navolgende eischen a goed schrijven; b. duidelijk lezen c. het zonder grove taalfouten opschrijven van een gedic teerd, niet te moeilijk stuk; d. eenige kennis van de aardrijkskunde, vooral van die van Nederlande. bekendheid met de hoofdgebeurtenissen der vaderlandsche ge schiedenis f. kennis van de beginselen der rekenkunde g. bekendheid met het Neder- landsche stelsel van munten, maten en gewichten. Art. 2535 worden zonder disscussie goedgekeurd. De geheele verordening wordt hierop aangenomen zonder hoofdelijke stemming, hetgeen mede het geval was met de ver ordening commissie middelbaar onderwijs, welke en bloc zonder discussie werd goed gekeurd, terwijl tevens zonder beraadslaging werd aangenomen een voorstel des voor zitters om de jaarwedden van het onder wijzend personeel aan de burgeravondschool- onveranderd te laten, zooals bij de be grooting was vastgesteld. Van het hoofdbestuur der schippersver- eeniging «Schuttevaer» was ingekomen een adres om ondersteuning van haar verzoek bij den Minister van Waterstaat enz., om een vluchthaven bij Oude Tonge. Zonder discussie wordt aangenomen een voorstel van den voorzitter om dit adres in handen van B. en W. te stellen ten fine van advies. Ook omtrent het adres van O. P. Wattez betreffende plaatsing van een telefoonpaal, werd, nadat de heeren Koole en de Ligny verklaard hadden dat het adres geen reden van bestaan meer had, besloten om het ter afdoening in handen van het Dag. Be stuur te stellen. Na goedkeuring van de begrooting en de met een batig saldo van f 52.49 sluitende rekening van het concertgebouw, wordt over gegaan tot de benoeming van een lid der plaatselijke gezondheidscommissie, waartoe aanbevolen werden de heeren dr. J. P. Berdenis van Berlekom en J. Meijers. Be noemd werd eerstgenoemde met 13 stem men, zijnde 2 stemmen uitgebracht op den arts J. van Berlekom. Nadat de heer W. J. Sprenger nog in het midden gebracht had, dat de korting voor de cokes der gasfabriek, bjj afneming van 10 hectoliters, bestond in het gratis aan huis bezorgen, waarvoor anders 5 cent per hectoliter betaald werd, ging de ver gadering uiteen. Ned. Herv. Kerk. Ds. A. Lagerweij te Scherpenisse heeft het beroep naar Maassluis aangenomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2