Kerk, School en Zending. Gemengde Berichten. goed, en mogen de penningmeesters of de enkele gegoeden in de vereeniging de jaar lijkse he tekorten dekken. Doch moet het zijn dat deze laatsten vooral na de groote vierjaarlijksche verkie- zings-campagne tamelijk diep in den zak moeten tasten, dan zij het met blij moe- digheid, wetende dat zij voor hunne arrne broeders mogen bijpassen. Nimmer zij het in hun hart, dat zij voor de «arme lui» moeten batalen. Ook in dezen zij er een teedere drang der liefde en een linkerhand die niet eens weten wil, wat de rechter doet. Overigens zorge de penningmeester voor geregelde inning der contributies. En voorts Alle ijver der Kiesvereenigingen zal vruchteloos blijken, ook by de meest schitterende overwinningen, als zjj niet biddende vereenigingen zyu, wier verwach ting is van Hem, die niet beschaamt, allen die op Hem hopen, en met Nederland nog vele bemoeienissen houdt. De bedrijfsbelasting is een noodzakelijk aanvulsel der vermogensbelasting. De antirevolutionaire partij heeft zich tegen Ie laatste alleen verzet wijl zy de eerste niet kende en geen wet wilde aannemen zonder haar aanvulsel te kennen. De liberale party heeft dit waagstuk wel aangedurfd, en zal dus deze belasting even eens moetan aannemen. Aannemen ook met de bezwaren die er aan verbonden zijn. Met deze omstandigheid rekenende, behoeft uit staatkundig oogpunt de antirevolutionaire party zich tegen de aanneming dezer wet niet te verzetten. Evenals bij de kieswet kan zij gebruik makeu van haar recht oin te pogen de aanneming er ran voor haar gemakkelijk te maken, door amendement. De inkomens tot f2000 zullen inderdaad te zwaar belast worden. Van de liefdadig heid dezer klasse van burgers, vooral in de steden, en van het vermogen om hun stand op te houden, wordt reeds zooveel gevergd, en in da njks- en gemeentelijke belastingen zjjn zy reeds zoo hoog aangeslagen, dat er waarlijk niets meer by kan. Om die vermindering van druk nog eenigszins af te wenden, daarnaar strevezy. Daarbij koiat dat de minister geen reke ning houdt met do levensomstandigheden der aangeslagenen. Het zal toch wel verschil maken of men te Middelburg of te Brigdam- me, te Goes of te Sinoutskerke, te Amsterdam of ta Moriaanshoofd zyn pensioen verlieft De stad heeft hooger eischen dan het dorp. Ook zal het veel verschillen of men het hoofd van een gezin zonder kinderen is dan wel dagelijks met zyn twaalven of meer aan tafel zit. Hen gelijkelijk te belasten is het scheppen van eene wanverhouding. Ook daarvoor opene zij de oogen van den wetgever. Gelukt het niet, welnu, dan blijft de troost dat het patent is afgeschaftan de ambtenaren ook wel eenige vergoeding mogen geven voor de onbillijkheid, waarbij zij steeds profiteerden, dal zy nooit patent betaalden, en de werkman wel, een fiscale vergissing waartegen zij ook nooit hebben geprotesteerd. Een troost dat het misdeelde platteland buiten de termen dezer belasting valt; eu het inkomen uit bedrijf niet zoo zwaar belast zal zyn als dat uit vermogen. Sle hts het twee derde. Ook deze wet heeft hare schaduwen en hare lichtpunten. 14 Nov. '92. lerseke. Vergadering van den ge meenteraad op Vrydag 11 Nov. des 's av. te 6 uur. Voorz.de burgemeester, aanwezig 9 leden, De notulen der vorige vergadering worden gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen eenige staats- en provinciale bladen. De voorzitter drukt zyue vreugde uit, dat hij de vermelding der ingekomen stukken beginnen kan met een bericht van 6 onderwijzers alhier, dat zy met goed gevolg examen hebben gedaan in de vrije- en ordeoefening dor gymnastiek. Ingekomen van Ged. Staten goedkeuring van 't raadsbesluit van 13 Oct. tot wyziging der begrooting 1892, eu van de beide onderwijzeressen alhier dankbetuigingen voor de verhooging harer jaarwedde. De voorzitter leest een schrijven voor der beide heeren schoolopzieners, waarin allereerst herinnerd wordt aan de verwerping van een voorstel om een aan de gemeente behoorend huis by school 1 tijdelijk tot hulpschool in te richten en waarin verder gewezen wordt op den onhoudbaren toestand waarin school 1 op 't oogenblik door overbevolking verkeert. Van meer dan dekinderen te bergen is geenzprake. Eenige kinderen van het 5e leerjaar zyn in het laagste lokaal geplaatst, maar nu daar 2 onderwijzers werkzaam zyn, wordt het mondeling onderwijs zeer belemmerd. De arr. schoolopziener heeft zich van dat alles door een persoonlijk onderzoek overtuigd en daarbij van den oudsten wethouder verno men, dat hij. hoewel nu overtuigd dat het werk voor f 30 kan gemaakt worden, er toch tegen blijft. Adressanten geven den raad in overweging nogmaals het voorstel ernstig te overwegen, welks aanneming veel ver betoren kan en ook zal verhinderen, dat eenige leerlingen moeten worden geweerd. De heer Sinke eikent gezegt te Hebben, wat adressanten aanhalen. Ziet hier waarom hg nog tegen het voorstel blyft. Hij heeft by het bezoek van den arr. schoolopziener er op gewezen, dat in het lokaal van den onderwijzer Eekman voldoende ruimte was om die verplaatste leerlingen uit bet 5de leerjaar te bergen, en daarom hij de hulp- school niet noodzakelijk achtte. De door bet hoold dor school getroffen regeling heette toen de beste oplossing, en ziet. later zijn werkelijk die kinderen in 't lokaal van dhr. Eek man geplaatst. Er was dus nog een betere oplossing mogelijk. Wat de 130 betrett, spreker had vroeger nooit gedacht, dat die som voldoende was, omdat hij niet had kunnen denken, dat de heeren met zulk een primitieve inrichting genoegen zou den nemen. Maar toch, hoewel nu over tuigd moest men niet vergeten, dat uitstel van afbraak van het bedoelde huis de gemeente een verlies van een 100 gulden zou baren, daar er in den winter gebrek aan werk en in het voorjaar druk werk is. Hij bleef dus pertinent tegen het voorstel. De heer Van Oa veren zegt, van daag nog de school te hebben bezocht. Hy moet bekennen dat de toestand allerellendigst is, maar hy vraagt zich af, of er nog niet een andere weg is, door eene andere verschikking der leerlingen Dat zal steeds wel drukkend blyven voor de onderwyzers, maar het duurt ook maar enkele maanden. De voorzitter zegt, dat al het mogelijke gedaan is, om verbetering aan te brengen, maar de hulpschool is de baste oplossing, daarom naoet men op deze geringe uitgave niet zien. Er heerscht verschil van opinie, maar hy voor zich is vast overtuigd dat het hoofd der school niet iets voorstellen zal, wat niet dringend noodig is. Dat hoofd kent de toestand beter dan iemand anders, hg kent alle eischen en daarom sluit spreker zich aan by de gevestigde opinie van het hoofd der school. Het eischt eenige opoffering van da gemeente maar dit strekt zeer ten voordeele van het onder wys. Hij is dus voor het voorstel. De heer Sinke duidt het hoofd der school zyn voorstel ook niet euvel. Hij acht dit zelfs wen- schelyk, hy zou zelfs wel wenschen, dat ieder onderwijzer maar een klasse had. Maar wy hebben hier te doen met een maati egel, die ongeveer f 150 zal kosten, en dat maar voor een maand of drie, terwijl door verplaatsing der leerlingen de toestand al eenigszins ver beterd is. Daarom blijft hy by zyn gevoelen dat de hulpschool wel wenschelyk, maar niet strikt noodzakelijk is en daarom blyft hy er tegen. De heer Cupérij is overtuigd, dat het hoofd der school de best mogelijke maatregelen getroffen heeft, maar de kinderen te verplaatsen is onvoldoende. Verscheidene vakken kunnen ;niet onderwezen worden, wanneer 2 onderwyzers in hetzelfde lokaal werkzaam zyn. Daarom is hij voor de hulp school. Ook acht hy, wat de heer Sinke gezegd heeft over het verlies door uitstel der albraak, te donker ingezien. De heer Sinke erkent, dat het cyfer van f 100 niet te bewijzen is. Hy begrijpt niet, dat, waar de verplaatsing der kinderen van het 5e leerjaar naar het laagste lokaal eerst de beste oplossing heette, deze toch later in een ander lokaal gebracht zyn. De heer Oupéry meent, dat dit juist voor het hoofd der school pleit. Hetbewyst dat deze gewikt en gewogen en het beste gezocht heeft. De heer Van Oeveren wil een nader onderzoek ingesteld zien, of er niet een andere oplossing te vinden is. Hy wil niet licht over de zaak heenloopen. Zoodra bewezen is dat de hulpschool niet te ontwijken is, dan gaat hy direct met het voorstel mee. De lieer Sauer vraagthoe lang die hulpschool dienst zal moeten doen. De voorzitter kan daar geen beslist ant woord op geven. In April komen er nieuwo kinderen, maar hy weet niet, of er meer bij zullen komen dan weggaan. Maar hy meent dat hy den man, die het beter weet wat noodig is en die de gemeente zeker niet op onneodige kosten jagen wil, moet volgen en steunen. De heer Sauer verklaart zich aan de zijde der beide wethouders te scharen, die tegen de zaak geadviseerd hebben. De heer Van Oeveren merkt op, dat hy in't geheel geen advies gegeven heeft, maar van een nieuw onderzoek gesproken heeft. In den verderen loop der bespreking wees de heer Cupery op den plicht van den raad om de belangen van het onderwys hoog te houden. De ouders moeteu niet te klagen hebben, dat zij schoolgeld betalen moeten, terwjjl hun kinderen geen goed onderwys krijgen. De heer Sauer is ook een voorstander van goed onderwys, maar er zyn zooveel kleinigheden te verbeteren, en wie zal dat betalen? Die het hardst schreeuwen, betalen in den regel het minst in de belasting. Op de meer gegoeden komt het alles aan. Hy gaat met den heer Sinke mee. De heer Van Harmeien herinnert nog, dat in April wel kinderen uit het hoogste lokaal weggaan, maar ook andere kinderen door opschuiving daarvoor in de plaats komen. De toestand blijft dan dus dezelfde. Ten slotte wordt het voorstel van den heer Van Oeveren om een nader onderzoek in te stellen met 7 tegen 2 stemmen ver worpen en dat tet inrichting der hulpschool met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Bij het laatst bedoelde voorstel onthielden zich 2 leden van stemming. Nu deelde de voorzitter mee, dat er op 'toogenblik een gezin van 10 personen zonder woning is. Een der huizen, die voor de vergiooting van school 1 zyn aan gekocht, is r/ij, daarom stelt hy voor dit tijdelyk in huur aan bedoeld gezin af te staan. Men waarschuwde te zorgen dat het huisje ieder oogenblik weer disponibel zou zyn en onder die voorwaarde wordt het vo irstel met 6 tegen 3 stemmen aangenomen. Afet algemeene stemmen wordt op voorstel van B. en W. besloten aan ie Ier der gemeente veldwachters een gratificatie van f5 toe te staan voor buitengewone diensten tijdens de kermis. Van Mejuffr. van Overbeek is een verzoek ingekomen om eervol ontslag tegen 1 Jan. uit hare betrekking van onderwijzeres wegens benoeming te Dreischor. De heer Sinke wil dien datum verleggen, doch de verdere openbare bespreking wordt afgebroken door het voorstel van den lieer Van Oeveren ora de beraadslaging met gesloten deuren voort te zetten. Na heropening wordt meegedeeld, dat besloten is het verzoek van mejufvrouw Van Overbeeke tot de volgende vergadering aan te houden. Daarna wordt de vergadering gesloten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kats dhr. P. A. Steenbakker Morilyon Lovsen, cand. te Schoonhoven. Ger. Kerken. Beroepen te Colynsplaat ds. C. B. Schoemaker te Landsmeerte Meiiskerke ds. H. Buitenhuis te Sleeuwyk. Middelburg. In de 24esamenkomst van hetZeeuwsch Jongelingsverbond Woensd. in de Consistoriekamer derNoorderkerk Bogaid- straat, te houden zullen o. a. ter «prake komen de puntenDe Zeeuwsche bond zoeke aansluiting bij den Gereformeerden Bond, door zich als provinciale afdeeling ol afdeelingofUnie van den bond teconstitueeren. Aan het bestuur worde opgedragen op iedere vergadering een spreker uit te noo- digen, om een onderwerp uit de Vaderland- ache-, kerk- of bijbelgeschiedenis in te leiden- Wat zyn de beste middelen om eene kwij nende vereeniging weder op te richten ItECIITSZAKEA. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Zaterdag 11 Nov. zyn veroordeeld wegens diefstal: F. v. L., 29 j., landbouwers knecht, Sluis (Heille), tot 2 m. en W. G., 35 j., werkman, Vlissingen, tot 7 d. gev. straf, en Ph. A. K., 13 j., werkman, Sluis, tot f3 b. s. 3 d. h. stroaperij: C. L., 14 j., bakker, L. B., 15 j., timmermansleerling, en F. J. B., 14 j, kleermaker, allen Goes, ieder tot fl b. s. 1 d. h.; mishandelingL. P., Dz. 24 j., arbeider, en C. d. J., Jz. 18 j., broodbakker, beiden Kruiningen, ieJer tot 2 m., H. v. K 25 j., landbouwer, Vlake, tot 14 d., en J. t. H., 23 j., schippersknecht, Ter Neuzen, en A. A. d'H., 27 j., molenaar, Graauw (Zandberg), beiden tot 7 d. gev. straf; mishandeling van een dier: J. L., 14 j-, O. en W. Souburg, tot 3 d. gev. straf, en beleediging van een ambtenaar: C. v. d. B., 25 jstoker, Hansweert (Kruiningen), tot 7 d. gev. straf. Allen in de kosten. Vrijgesproken J. t. H., 21 j., schippers knecht, Ter Neuzen, beklaagd van mis handeling. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, 14 November 1892, zyn de navolgende personen veroor deeld wegensjachtovertreding H. B., te Woltertsdyk, P. H. te 's Heer Arendskerke C. de B. te Hoedekenskerke en P. K. te Kapelle ieder tot 2maal f5 b. s. 4 d. h. voor iedere boeteP. de J. te 's Heerenhoek tot 3maal f 5 b. s. 4 d. h. voor iedere boete J. v. D. te EllewouUdjjk en J. B. te Rilland Bath ieder tot 2maal f 3 b. s. 3 d. h. voor iedere boeteA. B te Wemeldinge en P. de J. te Ovezand ieder tot f5 b. s. 4d. h., C. de J. te Kapelle tot f 2 b. s. 2 d. h. en J. v. K. te Schore tot f I b. s. 1 d. h. visscheryovertredingG. B. en J. B. te Goes en J. M. te Colynsplaat, leder tot 2maal f 1 b. s. 1 d. h. voor iedere boeteM. H. en J. H. te Goes .eder tot f 1 b. s. 1 d. h. het bevisschen der Schelde zonder consent P. C. v. d. V. te Berendrecht (België) tot f 2 b. s. 2 d. h. overtreding van art. 451 en 453 W. v. S r., M. J. S., en P. G., te Goes ieder tot f IS b. s. 3 d. h., en P. G.te Goes tot f3 b. s. 3d. h., 460 en 451 W. v. S. r., J. F. de W., en J. P. C. de B., beiden te Goes tot f 1 b. s. 1 d. h., en f2 b. s. 2d. h-, 426 W. v. S. r., J. v, d. B., te Hansweert tot 13 b. s. 3 d. h., 314 W. v. S. r., M. Th. S.,te Neuzen tot f3 b. s. 3 d. h., 431 W. v. S r., C. v. d. B te Hansweerd tot f3b. s. 3 d. h., overtreding reglement van policie voor de polders in Zeeland; J. K., te Kruiningen tot f 1 b. (.1 d. h. Overtreding reglement rykskanalen J. v. G., te Antwerpen tot 110 b. s. 5 d. h., openbare dronkenschap; C. A. te Heinkens- zand tot f3 b. 3 d. h., en J. L, te Krabbendijke tot f 2 b. 8. 2 d. h., allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werden: J. P., te Krui ningen beklaagd van overtreding van art. 460 W. v. S. r., A. D. J., en J. J., te Schore beklaagd van overtreding van art. 424 W. v. S. r., en M. Th. S., te Neuzen beklaagd van het opgeven van een valschen naam. In de zitting van 31 October 1892 werd nog vrygesproken I. J. v. d. B. te lerseke beklaagd van overtreding der wet op de bevolkingsregisters. Coes. Heden Dinsdagavond kwart voor 8 zal de heer J. Buy-<e in de christelijke school alhier voor de antirevolutionaire kiezers de bespreking inleiden over de «Bedryfs- en beroepsbelasting». Nederl. Amerikaahsche Landen Emigratie-Maatschappij Zaterdag voormil- dag zijn dank zij de onvermoeide pogingen van liet Bestuur van bovengenoemde Maat schappij en de medewerking van de Nederl Amerik. Stoomvaart Maatschappij, ruim 200 emigranten naar bare gronden in Colorado vertrokken. Zy reizen met het stoomschip iDubbeldiitnv, dat uitsluitend voor deze emigranten was ingericht Door de Directie van bovengenoemde Maatschappij was voir goed logies gezorgd te Amsterdam voor den nacht van Vrydag op Zaterdag. Blijkens vertrouwbare berichten over den jongstenoogst op de grondender Maatschappij, was de opbreugst van tarwe van 10 tot 20 bushels, van haver 1 tot 15 bushels, van aardappelen 50 tot 125 bushel hoogör dan op bladzyde 32 der brochure (vanwege de Maatschappij uitgegeven) is aangegeven, terwijl b.v. de prys van de aardappelen van 0,15 tot 0,40 dollar hooger was en stijgende. De emigranten worden by aankomst in de Kolonie voorloopig onder dak gebracht in de emigrantenhuizen, die voor elke familie afzonderlijke vertrekken bevatten, en waar hun alle levensbehoeften zullen worden verstrekt. Wostkapelle. Door der, Raad dezer gemeente is als gemeentebode ontslagen Jb. Verhage Pz. met ingang van 11 Dec a. s. Te Eemnes is een 15-jarige jongen onverhoeds door een zyner kameraden aan gevallen en met een paar messteken gewond J Een kindje te Terwispel, een zui geling van 10 maanden, kreeg door het omverhalen van een trekpot met heete thee zulke hevige brandwonden aan het halsje, dat het nog denzelfden dag aan de gevolgen overleed. Vlissingen.Zondagmiddag had aan de Vluchthaven alhier eeii treurig ongeval plaats, waarvan de jenever weer de oorzaak schynt te zyn. Een passagier uit IJzendyke, die met de boot mee moest naar Breskens, nam in plaats van dea gewonen weg, (door de pon tonhal en zoo over de brug) te gaan, zijn pad over een der smalle uithouwersj waarvan de ponton der dagmailbooten aan den wal ligt vastgeineerd. Hy sprong echter bezyden en kwam in de haven terechtofschoon nog levend op gehaald, overleed de ongelukkige reeds on geveer een uur later. Het Ijjk werd nog den eigen avond naar het lykenhuisje op de begraafplaats gebracht. Aan de Goorn onder de gemeente Hoorn brandde vrijdagavond het huis van eene weduwe die eenige digen te voren overleden was, af. Het ljjk ftond gekist in de woning om den volgenden morgen begraven te worden. Daar de vlammen spoedig het geheele huis aangetast badden, kon er niets gered worden en is ook het lyk mede verbrand. Eene oppasseres die bij het lyk de wacht zou houden, schynt ingeslapen te zyn en kon met moeite zich zelve redden. Sequah heeft vrijdagavond in een woelige seance afscheid genomen van het Bossche publiek met de woorden «Jelui bent het domste volk van Nederland». De jongens trokken Sepuah naar zyn hotel, de geheele stad was op de been en sloot zich bij den optocht met fakkellicht aan, Davenport gaatover Londen naar Maastricht. De heer dr. Saarloos te Den Haag is Vrijdagmorgen dood in zijn kamer gevonden. Zijn hond lag dood voor zyn bedstede, beiden waren door gas gestikt. Te Lunteren is een voerman van zijn kar gevallen en over reden. Hij was terstond dood. Te Naald wijk is een jongeling die aan toevallen leed, te water geraakt en verdronken. Op zijn nummer gezet. Een schoen maker werd bij zekeren trotschen baron geroepen om hem de maat voor een paar laarzen ta nemen. Hy kwam en werd in de kamer gelaten, waar de baron zat te lezen en net deed of hy hem niet zag. Eindelijk waagt de man het hem te zeggen dat hij mijnheer de maat zou willen nemen. De baron ziet even ap en zegt kortaf«daar», terwijl hg hem een voet toestak. Doch zulke behandeling ergerde den schoenmaker al te zeer en hjj voegde hem op nadrukkelijken toon toe «Ik dank u mynheer de baron, ik ben de schoenmaker maar niet de hoefsmid». Met een keert hy zijn klant den rug toe en verlaat diens woning. De sla»pm<chine. Hoe zal ik zonder het geplas der fonteinen, waaraan ik zoo gewoon geraakt ben, kunnen inslapen riep Clemens IX uit, toen hij, op zyn 82ste jaar tot paus gekozen, het Vaticaan betrad. Hy ging naar bed en was het werkelijkheid of verbeelding?hy hoorde de fonteinen ruischen en sliep in. De beroemde beeldheuwer Bernini, een vriend van den paus, had eveneens aan de fontein gedacht en naar een middel gezocht om die op het Vaticaan, dat om zyn hooge ligging zeer moeielijk van water te voorzieD is,°op de een of andere wijze tevervaDgen. Hij had daarom een grooten ballon van vloeipapier laten maken, waarop met houten stokjes, die door een rad in beweging werden gebracht, werd geslagen, wat een geluid veroorzaakte, precies gel(jk aan het gemurmel en net gedruisch van water. Toen de paus den volgenden morgen, door een zachtea slaap verkw!kt, den beeldhouwer in de aangrenzende kamer- vond en het raadsel werd opgelost, zei hy lachendZoo, zoo, ik had van zoo'n ouden vriend niet verwacht, dat hy my reeds in den eersten nacht van mijn paus schap zou bedriegen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2