1892 No. 19. Zaterdag 12 November. Zevende jaargang. VERSCHIJ IVT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. IFHUIJ, te Middelburg. PRIJS PER ADVERTENTIES ëi.kfn MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjs per drie maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummers0.02'. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ^Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Zitting van den Middelburgschen Ge meenteraad van "Woensdag 9 November 1892. Afwezig de heer Jeras. De heer van Hoek kwam eerst bjj de behandeling van punt XII ter vergadering, terwijl de heer F. G. Sprenger bjj de behandeling van punt XVII en volgende tjjdeljjk afwezig was. Nadat de Voorzitter aan de heeren W. H. Snouck Hurgronje en van der Swalme ver zocht had de uitgelote obligatiën van de oude geconverteerde schuld der gemeente te vernietigen wordt overgegaan tot de behandeling van de punten der agenda. I. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld, met de bemerking van den Voorzitter, dat het verzoek van de Zeeuwsche Spoorbootmaat schappij tot plaatsing van een wachthuisje aan de Loskade is ingewilligd tot weder- opzeggen®, hetgeen den heer A. P. Snouck Huegronje de opmerking ontlokte, dat hij met het oog op de politieverordening in een vorige vergadering deze toevoeging overbodig achtte, maar toen over het hoofd had gezien dat die verordening alleen be trekking had op besluiten van B. en W., niet op den Raad. Daar het hier eene publiekrechtelijke vergunning geldt, zal z. i. zich wel niemand tegen de toevoeging opponeeren. II. De voorz. doet mededeeling, dat zijn ingekomen a. Missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring van in vorige vergaderingen genomen besluiten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Eene missive van hetzelfde Collegia, mededeeling doende van zjjne beschikking op een bezwaarschrift van A. A. van Tellingen tegen zijn aanslag in den hoof- celjjken omslag. Die beschikking houdt in, dat van Tellingen, die erkent jaarlijks f 300 zakgeld van zijn vader te erlangen, alleen voor dat bedrag kan worden aange slagen en niet voor voedsel en onderhoud, die zjjn vader hem verstrekt, daar zoodoende èn door vader èn door zoon, dus tweemaal belasting zou betaald wordeD- Gelast wordt dus jhem van de 7e naar de le klasse over te brengen. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een krief van Flipse houdende ver zoek om ontheffing van de betaling van zjjn aanslag in de inkomstenbelasting, daar hg hiertoe doer tegenspoed, werkeloosheid en zwangerschap zjjner vrouw in de onmo gelijkheid verkeert. In handen van B. en W, om advies. d. Een adres van eenige bewoners van den Veerschen Singel, met verzoek tot rooiing van 33 langs dien Singel staande beomen, waarvan zij veel ongemak onder vinden, In handen van B. en W. om advies. III. De door B. en W. voorgestelde wijziging van de gemeentebegrooting 1892, wordt zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. VI. Eveneens wordt goedgekeurd de be schikking over den post van onvoorziene uitgaven 1892 tot een bedrag van f 40, om daarmede te betalen de vergoeding toegekend aan de keurmeesters van het vleesch, wegens door hen tengevolge eener vroegere bepaling in de politieverordening geleden financiëele schade. V. Door B. en W. was voorgesteld aan G. J. Eindhoven voor de waarneming der betrekking van hoofd van school E in 1891 eene gratificatie te verleenen van f 166.65 en dat bedrag te vinden uit den post On voorziene Uitgaven 1892. De Commissie van Financiën maakte de opmerking, waarom de post, die betrekking had op 1891, gekweten moest worden uit den dienst 1892. Zij wilde echter om die onregelmatigheid den post niet verwerpen, maar was van oordeel, dat de maand Augus tus 1891, de vacantiemaand, die door B. en "VV. voor de gratificatie mede in aan merking was genomen, niet kon meetellen en de' gratificatie derhalve met een bedrag gelijkstaande aan dat over éene maand moest worden verminderd. Bij monde van den heer de Stoppelaar werd door de Com missie van Financiën een bepaald voorstel van die vermindering gemaakt. Dat voorstel wordt aangenomen. Voor stemmen de heeren Schorer, A. P. Snouck Hurgronje, van Dunné, Koole, de Stoppelaar, f. G. Sprenger, Tak, van der Swalme, W. H. Snouek Hurgronje en W. Sprenger Daarna wordt het geamendeerde voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. VI. Zonder discussie wordt goedgekeurd de staat van oninbare posten inkomsten belasting 1838 tot een bedrag van f 320,59 VII. Het suppletoir kohier no, 1 op de hondenbelasting 1892 wordt zonder hoof delijke stemming op f 16,50 vastgesteld. VIII. Een voorstel .van B. en W. tot wjjziging van het reglement voor het oud archief en het maken van eenige verande ringen in het raadhuis in verband met de oude rechterljjke archieven wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming goedge keurd. IX. Op het adres van H. Snijders om eervol ontslag uit zijne betrekking van leeraar in de geschiedenis aan het gym nasium wordt zonder aanmerking goedgun stig beschikt. X. Van den ontslagen agent van politie Looysen was een adres ingekomen, om teruggaaf van betaalde contributie ten behoe ve van het weduwen- en weezenfonls. B. en W. stelden voor op het adres van den niet eervol ontslagen agent, in verband met de artikelen 7. 19 en 38 van de ver ordening op het weduwen- en weezenfonds, eene afwijzende beschikking te nemen, waar mede de Raad stilzwijgend zich vereenigde. XI. J. Minderhout, molenaar alhier, wendde zich bij rekest tot den Raad, om herstel van een voetpad van zijn molen op het Langevielebolwerk. B. en W. doen het voorstel het verzoek, zooals het ligt, niet in te willigen, maar het voetpad te doen herstellen, mits adres sant, tot erkenning van het eigendomsrecht der gemeente, eene retributie van tl per jaar betale, met welk voorstel de Raad zich zonder hoofdelijke stemming vereenigt. XII. Van denzelfden molenaar was een adres ingekomen betreffende den aanleg eener mestvaalt, op welk adres B. en W. adviseeren hem te antwoorden dat, ingevolge art. 118 litt, c der politieverordening de competentie om op het adres eene beschikking te nemen, bij B. en W. behoort. De heer Snijders keurt de conclusie van het advies van B. en "W. niet af. Ook voor de handelingen der gezondheids-com missie heeft hij niets dan woorden van lof overtoch moest dier commissie in beden king gegeven worden haren ijver wat te temperen, vooral wanneer de belangen van landbouw en industrie in het spel zijn. Hij verzoekt dus B. en W. goed te over wegen, of hier geen termen tot mindere gestrengheid aanwezig zijn. De Voorzitter merkt den heer Snijders op dat de Gezondheidscommissie alleen te rade heeft te gaan met de hijgiëne, een algemeen belang, waarvoor het particulier belang moet wijken. De heer Koole is het met de Gezondheids commissie eens, dat de mestvaalten, waarin allerlei slag van onreinheden geworpen wordt, verdwijnen moeten, maar op deze mestvaalt acht hg de maatregelen der commissie niet gerechtvaardigdniet aller hande vuilnis, maar alleen minder schade lijke dierlijke of stalmest wordt daarin geborgen. Bovendien betwijfelt hg of de Gezondheidscommissie zich wel kan doen gelden ter plaatse van de mestvaalt, die buiten de bebouwde kom der gemeente gelegen is. De Voorzitter wijst den heer Koole op de politieverordening, waarin de stadswijken duidelijk omschreven zijn. De heer van der Swalme beantwoordt als lid der Gezondheidscommissie den heer Snijders en wijst hem er op, dat de commissie steeds alles vermijdt waardoor iemand overlast zou kunnen hebben, gestrengheid kenmerkt hare principes niet, onoordeel kundig gaat zg niet te werk want immer doet zij onderzoek in loco. Wat ten opzichte van Minderhout bjj de commissie besproken is, kan hg hier niet te berde brengen, maar hjj kan de verzekering geven, dat de handelingen der commissie zich altjjd door de stiptste rechtvaardigheid kenmerken. De conclusie van het advies van B. en W. wordt hierop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. XIII. De Wed. Verseput en andere bewoners van het Hofplein hebben- een adres ingezonden betreffende den aanleg van een trottoir vóór hunne woningen. B. en W. stellen voor een 2.75 meters breed tegel trottoir met hardsteenen banden aan te doen leggen door de gemeente, mits adres santen betalen f3.70 per vierkante meter trottoir en f3.50 per strekkenden meter hardsteenen band. De heer van Dunné vindt die conditiën zeer bezwarend, te meer daar het hier geldt eene straat voor de publieke dienst bestemd. Iets voor de publieke dienst bestemd moet door de gemeente bekostigd worden, die ook het onderhoud op zich moet nemen. De heer den Bouwmeester releveert, dat de eigenaren van huizen nooit bezwaar maken den aanleg hunner trottoirs te betalen. alleen voor de trottoirs in de Eigen Haard- straat en op de Loskade is hiervan afgeweken, omdat de prjjs begrepen was in de aankoop som van den grond van de gemeente. De heer van Dunné antwoordt den heel den Bouwmeester, dat, is hier al van aankoop van grond geen sprake, er toch ruiling van grond heeft plaats gehad; ook keurt hij ten zeerste af, dat kleine eigenaren hunne trottoirs moeten betalen. De heer Koole is het volkomen met den heer van Dunné eens. Onbeslist is nog steeds de vraagaan wie behooren de stoepen Zijn zij publieke weg, dan behooren zij aan de gemeente, zjjn zij geen publieke weg dan san de particulieren. Stoep of trottoir is toch hetzelfde? De Voorz. antwoordt den heer Koole, dat stoep is ouderwetsch, trottoir modern. De heer Koole ziet niet in dat hei trottoir 2.75 meters breed zou moeten zgn. Waarom is b. v. eene breedte van 1.75 meters niet voldoende De heer van Hoek merkt op dat de ge meente geen belang heeft bij het trottoir; willen nu adressanten een trottoir leggen op gemeentegrond, wat rationeeler, dan dat zij zeiven het trottoir betalen. De heer v. d. Swalme merkt op dat vóór twee jaren reeds een besluit ter zake genomen is en de Wed. Verseput toen de kosten wilde dragen. De beer den Bouwmeester antwoordt den heer van der Swalme, dat de Wed. Veraeput zich destijds om de hooge kosten heeft terug getrokken, en nu andermaal beproeft om gratis aanleg van een trottoir door de gemeente te verkrjjgen. De heer J. J. van der Harst brengt in het midden, dat het te Vlissingen gebrui kelijk is dat de eigenaren de stoepen beta len die gewoonte zou hg hier ook alge meen willen zien ingevoerd, lerwjjl aanleg van gemeentewege ook zeer aanbevelens waardig is. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Tegen stemmen de heeren van Dunné, Koole en van Voorst Vader. XIV. Van de vereetiiging Lokesen Moj. A. S. Beugel waren adressen ingekomen om vergunning tot het gebruik maken van het gymnastieklokaal, verbonden aan school G. B. en W. stellen voor aan beide adressanten de vergunning te verleenen tegen vergoeding voor licht van lVs cent per uur en per pit, en onder voorbehoud, voor zooveel Mej. Beugel aangaat, dat de vergunning haar verleend wordt voor het openen van een cursus, niet tot het geven van privaat lessen, welk voorstel zonder discussie of hoofdeljjk stemming wordt goedgekeurd. XV. Aangenomen wordt, mede zonder hoofdelijke stemming, een voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleening van f 85000 ten dienste der gasfabriek. De Commissie van Financiën had aan het voorstel haar zegel gehecht, alleen wenschte zg dat de beslissing omtrent de gunning der leening niet aan B. en W. maar aan den Raad zou voorbehouden zijn, aan welken wensch B. en W, wftren tegemoetgekomen door de desbetreffende bepaling in het plan der leening te wijzigen. XVI. Komt ter tafel een voorstel van B. en W. tct wjjziging ven de verordening op de inkomstenbelasting. De voorgestelde wijzigingen betroffen hoofdzakelijk art. 4 waarin het maximum van den omslag van f 73000 op f 85000 gebracht wordt en art. 6, waarin wordt voorgesteld de progressie niet te doen aanvangen boven eene beffing van 2Vs pet. De Voorzitter stelt artikelsgewjjze behan deling voor, waarop de artikelen 1 en 2 zonder discussie worden goedgekeurd. Bij art. 3, waarin gesproken wordt over de onderwerpen waarover de heffing zal plaats hebben, dient de heer Snjjders een amendement in om sub f te lezen «vrije woning, kost en onderhoud, ook door meerderjarige kinderen van hunne ouders» en sub g waar staat «bezittingen van kinderen», te lezen «bezittingen van min derjarige kinderen.» De heer Sngders wgst op de beschikking van Ged. Staten, die in deze vergadering ter kennis gebracht is en is van oordeel dat die beschikking zeer nadeelig zal werken. Tal van jonge lieden zullen in dezelfde catagorie vallen, maar, steunende op deze beschikking, de belasting kunnen ontduiken. Naar zijne bescheiden meening hebben Ged. Staten niet genoeg gelet "op de woorden der verordening «uit anderen hoofde». Hij vindt het niet juist dat kost en inwoning viij zouden zgn en zakgeld niet, daar het laatste toch evengoed door de ouders ver strekt wordt, die daarvan eveneens belasting betalen. Met die beschikking jin de hand zullen koetsiers voortaan weigeren te betalen, omdat hunne meesters reeds voor hen zijn aangeslagen. De arme man zal niet kunnen ontduiken, wel de rjjke jongeling. De heer Schorer vindt dat het grootelijks onbillijk is, dat tweemaal belasting betaald wordt. Dat een koetsier voortaan de belasting zou kunnen ontduiken, ontkent hjj zijn aanslag spruit voort uit arbeid, hetgeen met name in het artikel genoemd is. Ook de heer van Dunné sluit zich hierbij aan; hij begrijpt niet dat men niet inziet welke onbillijkheid in eene dubbele belasting gelegen is. Het eerste deel van het amendement Si.jjders wordt aangenomen, Voor stemmen de heeren Snijders, Koole, L. K. v. d. Harst, F. G. Sprenger, van Hoek, den Bouwmeester, J. J. v. d. Harst, W. J. Sprenger, de Stop pelaar en Tak. Het tweede deel wordt verworpen. Voor stemmen de heeren Koole, L. K. v. d. Haist, den Bouwmeester, F. G. Sprenger, Snjjders en J. J. van der Harst, terwijl het aldus geamendeerde artikel in zgn geheel zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. Bjj art. 4 stellen de heeren van Hoek en Koole ieder een amendement voor. De heer van Hoek wil in het artikel eene zinsnede vervallen zien, de heer Koole wil daarentegen die zinsnede achter het woord «onderhoud» aanvullen met de woorden «aan betrek kingen in de rechte lijn». Na breedvoerige discussie wordt het amendement v. Hoek ver worpen. voor stemmen de heeren van Dunne, den Bouwmeester, van Voorst Vader, Tak, van Hoek, Sngders, en J. J. v. d. Harst. Het zelfde lot trot het amendement Koole, waar voor zich verklaarden de heeren Koole, Schorer, A. P. Snouck Hurgronje, W. H. Snouck Hurgronje, van der Swalme en W. J. Sprenger. Daarop wordt het artikel zonder hoofdelijke stemming aangenomen zooals het was voorgesteld, hetgeen mede het geval is met art. 5. Bjj art. 6 stelt de heer van Hoek voor de progressie niet te doen aanvangen boven eene helfing van 1 pCt. Hjj beroept zich tot steuning van zjjn amendement op de verordening van Goes en zou veel liever de geheele belasting progressief willen gemaakt zien. Was de tijd niet te kort, hij zou een daartoe strekkend voorstel doen. De heer Schorer vindt de proef gevaarl jjk nu eene berekening van vermoedeljjke uit komsten ontbreekt. De heer den Bouwmeester zegt dat met een percentage van 2.90 het maximum van f85000 bereikt wordt, terwgl hjj den heer van Hoek tracht aan te toonen dat hjj dwaalt in de voorstelling die hjj zich van het onderworp geeft, daar de heffing te Goes op geheel andere grondslagen berust dan hi«r. De heer van Hoek trekt daarop zjjn amendement in. De heer A. P. Snouck Hurgronje zegt dat de Commissie van Financiën 2l/s pCt. voor- loopig heeft voorgesteld, in afwachting wat de Hooge Regeering in zake gemeentefinan* ciën doen zal. De heer Snjjders verklaart zich tegen progressie, hij acht ze zeer onbillijk tegen over de laagste klassen der aangeslagenen. De heer den Bouwmeester neemt ander maal het woord en zegt dat B. en W. met de percentage door de Commissie van Fin. voorgesteld hebben genoegen genomen steek houden kan die percentage op den duur echter niet, want, heeft de Hooge Regeering het volgend jaar nog geene ver andering in de gemeentefinanciën gebracht, dan reeds zal ze blijken te laag te zjjn. Den heer Snjjders toont hjj met cjjfers aan, dat de progressie wel degeljjk in het voor deel der laagst aangeslagenen isde 14 laagste klassen zullen worden ontlast. De heer Sngders erkend gedwaald te hebben en verklaart zich thans een voorstan der der progresssie. Art. 6 wordt daarop in omvraag gebracht. De stemmen staken. Tegen stemmen de hh. v. d. Swalme,Schorer, van Dunné, de.Stoppelaar, F. G. Sprenger, Tak, W. H. en A. P. Snouek Hurgronje. Debeïlissing over dit artikel zal dus in een volgende vergadering plaatshebben. De overige artikelen gaven geen stof tot discussie en worden onveranderd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. XVII. De voorzitter brengt ter tafel een voorstel van B. en W. tot wijziging der instructie voor den opzichter en de grafdelvers der gemeentebegraafplaats en tot wijziging der verordeningen B en C op die begraafplaats. Artikelsgewgze behandeld, worden en instructie en verordeningen zonder hoofde- ljjke stemming aangenomen, nadat de raad zich stilzwijgend vereeDigd had met eenige opmerkingen van den heer A. P. Snouck Hurgronje, welke opmerkingen redactie- wijzigingen betroffen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1