Kerk, School en Zending. RECHTSZAKEN. Gemengde Berichlen, schieters, banken, enz. betaalde o( verschul digde renten. Men mag ook aftrekken. lo. de renten van schulden, geen betrek king hebbende op het bedrijf, het beroep of de belegging van het vermogen '2o. hetjaarljjksch bedrag der verschuldigde lijfrenten, pensioenen en gevestigde of altijddurende renten 3o. het jaarlijksch bedrag der uitgave van den belastingplichtige voor verschuldigde verstrekkingen van levensonderhoud, huis vesting of andere zaken een en ander voor zoover die schulden en uitkeeringen niet in mindering zijn gebracht bij de vermogensbelasting. Men mag ook aftrekken het bedrag aangevoerd tot aflossing van schulden (mits geen huisschulden) voorzoover die aflossing wagens onvoldoend vermogen slechts uit gedurende liet belastingjaar bespaarde inkomsten kon geschieden. Als iemand zijn eigen perceel of perceelen bezigt voor de uitoefening van zijn bedrijf, winkel, werkplaats, enz. dan wordt hü geacht 7 percent van de waarde van het perceel aan huur te betalen. En als hij het daarbij bewoont ol laat bewonen, dan begroot hij de huurwaarde van het gedeelte voor bedrijf gebezigd. Ambtenaren, redacteuren enz. mogen aftrekken de uitgaven voor boeken porto's, enz. Gepensioneerden betalen slechts de helft van hun aanslag. Als een belastingschuldige overleden is, en geen zijner erfgenamen zijn beroep of bedrijf voortzet, wordt slechts een gedeelte van den aanslag over het aangeslagen jaar betaald. Ook als een belastingschuldige zijn beroep of bedryf staakt, doch alleen wanneer hij dit doet omdat de daarvoor gebezigde ge bouwen of vaartuigen te niet gingen, of wanneer een lichamelijk ongeval of ongemak de voortzetting belet. Ook kan iemand, die aangeslagen is wegens buitenlandsch bedrjjf, vermindering krijgen als hij het land verlaat. 7 Nov. '92. In het uitnemend werk «Evangelisatie in Theorie en Practijkï door dr. A. T. Pierson, (uiigave de Weesinrichling te Neerbosch) trok de volgende bladzij onze aandacht (bl. 144;: «Er zjjn theologische scholen, in welke het hapert aan schriftuurlijken en geeste lijken levenslust. Men geeft daar prachtige colleges of lezingen over godgeleerdheid, kerkgeschiedenis, predikkunde en aanver wante vakken; men kan daar roemen op degelijke lessen in de Hebreeuwsche en Grieksche uitlegkunde; doch de theologie wordt er vaak meer van polemische (strijd- voerende) dan \&npractische zijde beschouwd de Kerkgeschiedenis is te dikwijls een dor overzicht van oude geschillen, en de predik kunst niet veel meer dan de vaardigheid om een weluitgewerkt letterkundig product te leveren. Eenige maanden van recht- streeksch evangelisatiewerk zal vrjj wat meer uitwerken tot practische bekwaammaking voor de werkelijke bediening des WoorJs, voor de prediking van het Evangelie dan jarenlange studie over de predikkunst. O, hoe verlangen wjy eene Godgeleerdheid onderwezen naar bijbelsche, geestelijke en be oefenende beginselen, door welke de jongelie den niet meer onderricht worden hoe men haren kan kloven, of stellingen kan op werpen en verdedigen; of de overwinning behalen in een redetwistmaar hoe de Bijbel gebruikt moet worden tot bevordering van de redding en heiliging van kostelijke menschenzielen. Wjj zouden zoo gaarne zien dat het eerste boek der Kerkgeschiedenis, de Handelingen der Apostelen, zoo opgenomen werd in hart en hootd der studenten, dat dezen er uit leerden verstaan, hoe menschen gezalfd door den Heiligen Geest uitgaan om zielen te winnen en gemeenten te stichten mochten leeren die eerste apostolische redenen te ontleden en hunne wijze van behandeling der profetie en voorstellen der Evangelie woorden weer te geven, gelijk hedendaagsche zendelingen hun helpers opleiden. Wy begee- rendatde predikkunst meer beschouwd werd als een Goddelijke kunst om de gedachten Gods Gode na te denken, waarbij de memch den letterkundigen ;maatstaf vergeet, wegens het groote, hem beheerschende doel, hetwelk is kracht te erlangen tot waarachtig gees telijken dienst, minder bezorgd voor gebrek in de rede dan voor gebrek aan werking op hart en geweten. We zouden zelfs mindere bekendheid met Hebreeuwsch en Grieksch over het hoofd kunnen zien, zoo het niet anders kon, opdat de arbeiders nader mochten bekend worden met den By bel in hun eigen taal meer zijn inhoud meester wierdontot beter verstand kwamen van wat hij leert, en passend begrip erlangden van zijne schoon heden, en bekwaamheid verkregen om zijn getuigenis, rakende de groote waarheden der verlossing voor te stellen. Wij zouden in geenen deele de belangstelling in een grondig ontwikkelden en weltoegerusten predikdienst willen verzwakken, doch onze ziel ziet uit naar mannen, vervuld en ge dreven door den Heiligen Geest, de zielen vurig liefhebbende, vol Goddelijke geestdrift voor Zendingswerkzaamheden, niet zich zelf zoekende en bezield met heiligen ijver en gloed voor en in het werk des Heeren. Kan er niet wat gedaan worden om iu al onze inrichtingen van onderwijs en op leiding den Schriftuurlijken, den geestelijken toon te versterken, en mannen uit te zen den, niet die koel en koud kunnen preeken naar al de regels der predikkunst, doch overigens geestelijk krachteloos zijn maar veelal zulken, die brandende van hart gloeien van engelenyver en bereidwilligheid der lief-ie, vol des Evangelies, opgeleid in het Woord van God, bekwaam om het zwaard des Geestes te voeren in de kracht des Geestes Kan niet de opleiding in de studie zoo vergezeld gaan met dadelijke erva ring is het werk van zielenvangen, dat de jon gelieden niet al te veel worden teruggehou den in collegezaal en studeervertrek en de verlevendigende aandrift verliezen van de bestendige aanraking der zielen en het per soonlijk arbeiden voor Christus?» By kon. besluit is eervol ontslag verleend aan D. Stigter als kapitein commandant der dd. schutterij te Goes, en in zijn plaats benoemd de le luitenant P. v. d. Meulen. En bevorderd tot len luitenant bij die te Middelburg de 2e luit. A. A. v. Teylingen De tweede kamer heeft tot rappor teurs over de bedrijfsbelasting benoemd de heeren v. Velzen, A. v, Dedem, v. Gjjn, v. Houten en Vrolik. De luit. kol. G. van Nouhuys, van liet 3e reg. inf. te Middelburg, zal eerstdaags den militairen dienst met pensioen verlaten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vlissingen ds C. L. Voor hoeve te Denekamp. Niet ds. 3. H. Gunning, maar professor J. H. Gunning is de vorige week 4 dagen de gast der Koningin geweest. Z.H.G. pre dikte Zondag in de kapel. Zierikzee. Aanstaanden ZondagJ 13 Nov. hoopt ds. Blanken van Lutjebroek zyn intrede te doen, des avond* in de kleine kerk, na des voormiddags te zyn bevestigd door dr. Helder. lerseke. Gekozen tot diaken in de vacature A. W. den Boer dhr. P. Filius. Ger. Kerken. Beroepen te Emmelenkamp (Oost Fries land; ds. J. Gommer te Grijpskerke. Bedankt voor Alblasserdam door ds. G. de Braai te Kralingen. Drietal te Meliskerke ds. H. Buiten huis te Sleeuwijk, ds. J. K. van Haeringen te Genderen, ds. J. v. d. Vlies te Wijckel. Ds. A. Delfos te Camperland staat no. 1 op het tweetal te Hellevoetsluis. Door het provinciaal kerkbestuur in Zeeland is gisteren tot het predikambt toe gelaten de heer A. J. Montijn, theol. cand. van Groningen, dio zich echter nog niet beroepbaar stelt. Dinsdag slaagden voor de acte vrye- en orde oefeningen de hh. D. deRjjcke te Zaamdag, P. Eggermont te Clinge, F. G. v. d. Berg te Bruinisse, F. J. Hondius te Middelburg, Z. Bouwens te Yerseke, J. Vermeulen te Colijnsplaat, W. Carels te Cortgene, J. de Theije, V. J. Borm en A. Geerards, alle drie te Koewacht. De examens zyn hiermede afgeloopen. In het geheel zjjn geëxamineerd 158 heereneen kwam niet op, een trok zich terug, terwijl 29 werden afgewezen; het getal toegelatenen bedraagt alzoo 128. Van de 44 dames, die zich hadden op gegeven, kwam een niet op en werden 12 afgewezen, zoodat het aantal toegelatenen 32 bedraagt. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zyn veroordeeld wegens wederspannigheid G. B., 21 j., en J. V., 19 j.. scheepsklinkers, Vlissingen, beiden tot 1 m. en P. S., 21 j., ketelmaker Vlissingen, tot 7 d. gev. straf mishandeling van een ambtenaar L. de J.,66j., scheepstimmerman, tot lm. en C. H. N.,36j., smid, tot 7 d. gev. straf, beiden Middelburg diefstal: C.B., 13j, winkeljongen, Vlis singen, tot 2 m. gev. straf strooperij S. d. B., 29 j., koopman, Steke- ne (België), tot 3 m. gev. straf mishandeling J. B., 23 j., koetsier, Mid delburg, tot 45 d., H. J., 19 j., sjouwerman, Vlissingen, tot 1 m. en C. V.,15j„ visscher, Arnemuiden, tot 4 d. gev. strat beleedigingI. C. P., 31 j., hvr. van J. Z., Middelburg, tot f3 b. s. 3 d. h. en beleediging van een ambtenaarI. D. J. M., 23 j., sjouwerman, Middelburg, tot f 5 b. s. 5 d. h. In zake H. H. M. W., 42 j., J. A.W.,27j„ bierbrouwers, Hulst, A. J. B., 38 j.,Ossenisse, en J. A. v. R., 37 j., Hontenisse, landbouwers, geappelleerden van vonnissen van het kan tongerecht te Hulst, waarbij zjj ter zake hierna te vermelden zjjn vrijgesproken, zijn de appéls ontvankelijk verklaard, de von nissen vernietigd en rechtdoende in hooger beroep, de beklaagden ter zake van het doen berijden «van een kunstweg terwjjl het vervoer beperkt is», veroordeeld ieder tot f3 b. s. 2 d. h. Allen in de kosten. Vrijgesproken P. P. 51 j.. landbouwer, Oostkapelle, beklaagd van overtreding van het reglement op het marktwezen. Goes. De toondag is voor sommige luidruchtige feestvierders en die waren er vele vry ongelukkig geëindigd, 's Avonds ontstond in de «Prins v. Oranje» tusschen een paar bezoekers twist Nadat die bjjgelegd was ging een der twistenden zekere D. uit Kloetinge weg, doch keerde spoedig terug en bracht zyn tegenpartij den surniimeraii bij de spoorwegen B. ongemerkt met een mes een snede toe in den arm door zyn kleeieren heen, zoodat hij een diepe wonde bekwam. Het 14 jarige dochtertje van G. trof een ongeluk in de stoom velocipede op de markt. Toen zy op een paard w.Jde gaan zitten werd zijdoor een>ge bezoekers gedrongei,waardoor zy er afviel en met de linkerhand tusschen de raderen beklemd geraakte; de hand werd gedeeltelijk beschadigd terwijl drie vingers werden verpletterd. Middelburg. Maandagavond verga derden tal van werkloozen en nieuwsgie rigen in de zaal van het Schuttershof met den heer Van der Veer om te spreken over «de Werkloosheid». De spreker wees er op dat behalve de ontslagen werklieden van «de Schelde» er nog velen zijn die niet kunnen werken. De overheid der stad moet hun werk en brood verschaffen. De werk loosheid is vrucht van de machines. In 1792 vertegenwoordigden de machines 10 miljoen arbeiders in Engeland werkin 1817 200 miljoen in 1840 600 miljoen in 1871 duizend miljoen arbeiders. Als tegenwicht is verkorting van den arbeids tijd wenscheljjk. De invoering der machines heeft den werkman ongelukkig, den kapi talist rijk gemaakt. De loonen zijn ook te laag. Spr. schat het aantal werkloozen te Middelburg 300. Aan zulk een toestand kan o. a. een einde komen door fabrieken en materiëel in het bezit te brengen van dei) werkmansstand. Spr. raadt den werkloozen aan niet thuis te gaan zitten, maar zich op straat te vertoonen, desnoods met vrouwen en kin deren. De heer F. G. Sprenger sprak een har telijk woord tot de werkloozen en wees op den achteruitgang aan De Schelde, waarin velen hun kapitaal gestoken hadden, zonder rente er van te genieten, ja zelfs met groote verliezen worstelen. Hij waar schuwde de werklieden tegen overijling. Op de Schelde en elders tracht men de de werkloosheid te bestryden. Zy moeten zich niet laten opruien. De heer v. d. Veer kwam tegen dat laatste open gaf eenige «hervormingen» aan de hando. a. om de Schelde in exploitatie te geven aan de werklielen. Ook de heer Schorer mengde zich in het debat om te zeggen dat hij aan huis als Schorer, doch ten raadhuize als de bur gemeester te spreken was en gaarne met de werklieden spreken wilde. Daarna werd besloten den volgenden morgen te gaan. Na het uitgaan der vergadering trokken eenige jongens schreeuwende door de stad en wierpen ruiten in by den burgemeester en enkele raadsleden. Den volgenden morgen werd de heer v. d. Veer op de Markt door eenige werkloozen, jongens en nieuwsgierigen opgewacht. Van de pui van het raadhuis sprak hij hun toe en protesteerde tegen de gepleegde baldadigheden. Daarna begaf hij zich met drie werkloozen bjj den burge meester. Na afloop van het onderhoud met Z.EA. deed de heer v. d. V. aan de toe schouwers verslag. De burgemeester heelt den werkloozen een request aan den gemeenteraad aangeraden en ernstige overweging toegezegd van de vraag om te laten steenkloppen, De heer v. d. V. raadde de werkloozen aan, met het oog op hun treurigen toe stand, niet te zingen of te schreeuwen en geen baldadigheden meer te plegen. Dit is de korte inhoud van het verslag in de Midd. Crt. omtrent het gebeurde naar aanleiding van de lezing van dr. v. Gheel Gildemeester over Fourier. 's Heer Arendskerke, 9 November. Gisterenavond had alhier eene vechtpartij plaats tusschen eenige «toondaghouders» waarby zekere v. Z. van Heinkenszand door eenige messneden over 't gelaat deerlyk verwond werd. Na door den geneesheer .1. W. te zijn verbonden is hij per tilbury naar zijne woning vervoerd. Men schryft uit Noord-Brabant: De aanvoer van beetwortelen aan de suiker fabrieken blijft groot, doch nog niet groot genoeg naar den zin der fabrikanten, die nog veel grooter aanvoer gaarne zouden zien. Van vele fabrieken liggen in Gelderland, Zuid-Holland en Zeeland nog groote partijen bieten, welke men niet vervoerd kan krijgen, wegens gebrek aan scheepsgelegenheid, wat wel te betreuren is; want valt plotseling vriezend weder in dan zullen er weder millioenen kilo's bieten verloren gaan evenals in 1890. De werkzaamheden in de fabrieken gaan goed vooruit. Hoewel het zachte weder gedurende de laatste dagen niet gunstig is voor de ingekuilde bieten, blijft toch het suikergehalte ongeveer hetzelfde. Naar pulpe blyft steeds zeer veel vraag bestaan, wat moet worden toegeschreven aan een slechten hooioogst. By den heer Van Spanje, kantoor van uurwerken te Utrecht is een horloge te zien, dat door een stuivertje geheel wordt bedekt. Het is door een werkman te Genève in zijn vrjjen tijd vervaardigd en vertegen woordigt een waarde van f 3600. De heer I. D. Fransen van de Putte, lid der Eerste Kamer, heeft in de laatste jaren te Zeist uitgestrekte heide-en boseh- gronden, tusschen de legerplaats en de kom dier gemeente aangekocht, welke nu sedert eenigen tyd omgewerkt en bebouwd worden. Door die werken worden gedurende den aanstaanden winter ongeveer 70 huisvaders aan werk geholpen. Iemand te Mierloo (Noord-Brabant) pootte voor een paar j iren een aardappel deze wortelstok bracht een flink getal aardappelen voort, die alle bewaard en gepoot, wederom een ruim beschot opleveruen en nu oogsite men .71 vateu tamelijk grooie aardappelen van dien éénen, in 1890 gepoot Waar zoo de liefde vielEene bruid te Kralingen, die deze week iu het huwelyk zou treden, kreeg berouw en vluchtte, met medeneming van ongeveer f13, die haar voor het huishouden waren gegeven, uit de woning, waarin zy reeds met haren bruidegom was gevestigd. Toen de bruidegom dat gewaar werd, ontstak hij iu woede en begaf zich, gewapend met eene hakbjjl, naar de woning, waarin zyne bruid de vlucht had genomen. Toen hij op het punt stond de deur in te slaan, ti'ad de politie tusschen beiden en maakte aan het schandaal een einde. Te Zeg waart is een dienstbode voor de schuur der woning waar zy diende, door een vorigen vrijer van haar verraderlyk overvallen en levensgevaarlijk gewond. Op haar hulpgeroep kwam een knecht uanloopen die hem het mes uit de handen sloeg. Na het weder opgeraapt te hebben ver wijderde zich de aanrander en werd kort daarop gearresteerd iu een naburig gehucht, waar hy kalm zjjn sigaar stond te rooken. Hjj verklaart riiets geen spjjt te hebben van zijn daad. Hij had «de meid van kant wilen maken». Aan den verkoop van het huis naast de komedie in het Voorhout te 's Gravenhage, dat thans is aangekocht door de Schouw- burgmaatschappy, i» èen eigenaardig incident voorafgegaan. De eigenaar had het pand, ter aanvaarding nal November jl., verkocht aan den heer J. C. Van Hattum, van Slie- drecht, maar maakte er den kooper uitdruk kelijk aandachtig op, dat de Schouwburg maatschappij nog tot op 1 November een recht van voorkeur kon laten gelden, om alsnog het huis in eigendom te krijgen. De kooper scheen dit echter een zóo onmogelijk geval te achten, dat hij de woning reeds als de zijne beschouwde en daarheen werkvolk zond, om het huis ter bewoning in te richten. Gedurende eenige dagen zyn de werkliiden in alle deelen van het huis bezig geweest, totdat er plotseling bericht kwam, dat de arbeid geschorst moest worden, daar liet perceel weer van eigenaar was veranderd. De tydelyke bezitter had eenige honderden guldens laten verdienen voor iets, waarvan hij geen genot zal hebben. Boodschapper. Ernstige wanordelijkheden hebben eer gisteren te Gent plaats gegrepen, na afloop van eene vergadering van socialisten waar Anseele een heftige toespraak had gehouden. Hij verklaarde o. a., dat hy alle middelen wilde aan wenden om het algemeen kiesrecht tejrerkrygei. Hy zou heden naar Brussel gaan om de koninklyke openingsrede te hooren en maande alle voorzitters van vereenigingen aan hem bij zijn terugkomst aan het station op te wachten waar hij hen het laatste nieuws meedeelen en nadere bevelen geven zou. Na de vergadering trokken de deelnemers, ten getule van ongeveer 2000, bij troepen, met vlaggen en muziek aan het hoofd, door de stad. Zy hielden eene betooging voor de adellijke en burgersocieteiten. Op de Wapenplaats dreef de politie den troep zonder moeite uiteen. Op de Vrijdagmarkt moest echter een gedeelte van den troep door de politie met de blanke sabel worden uiteengejaagd, waarbij eenige personen ge wond en andere gevangen genomen werden. Het volk sloeg de sluitstukken der riolen stuk en wierp daarmede naar de politie, die met revolverschoten antwoordde. Hot tumult op de Vrijdagmarkt was verschrikkelijk. De politie trachtte het laatste gedeelte van den optocht af te snyden. De menigte, opgewonden door de revolverschoten der politieagenten, sloeg ook de yzeren hekken stuk, die rondom de boomen op het plein staan, alsmede de banken. Een piket te paard deed een aanval op de menigte, er vielen eenige gekwetsten, Treffend en ontzettend is hdt bericht uit Soerabaja dat aldaar zich een geval van cholera heett voorgedaan op het tooneel. Zekere dame Morel, primadonna der Itali- aansche Opera aldaar, is namelijk bij een opwering, juist toen zij volgens het laatste bedrijf in een bezwijming vallen moest door Aziatische cholera aangetast en ter stond bezweken. Men leest niet ol liet vroolyke publiek ook door dit plotselinge sterfgeval in den schouwburg getroffen werd. De offergaven der Russische natie, als een bewijs van erkentelijkheid jegens den Heer, die de keizerlijke familie spaarde toen de trein, waarin zjj zich bevond op 17 October 1888 by Borki derailleerde, zjjn wel de moeite waard om aan de vergetel heid te worden ontrukt. Uit de opbrengst kwamen tot stand 147 kerken, 283 kapels, 148 altaren, en werden aangeschaft 173 heilige beelden, 550 klokken 121 kruisen, enz., terwijl nog 125 paro chiale scholen en 70 weldadigheidsbeurzen in 't leven werden geroepen. Er werd voorts bijeengebracht een som van 186,379 roebels voor den bouw eener kerk op de plaats, waar de trein derailleerde. Deze kerk zal worden ingewijd den 29 October 1893; 5 jaren al lus na de ramp. Gedurende de ziekte van den jongen koning van Spinje, kwam minister Canovas naar zjjn gezondheidstoestand intormeeren. Wel hoe gaat het Alphonsito? vroeg hij den kleinen zieke. Voor mama, antwoordde Alphonsus XIII, ben ik Alphonsito, voor u ben ik de koning,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2