Kerk, School en Zending. RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. dan door vele verdrukkingen ingaan, gouden de tweeduizend omstanders dit Maan d Qg ook hebben gevoeld die vier atstumme- lingen van Luther, waaronder een predikant Luther, die met de Zweedsche en Engel- sche erfprinsen, de burgemeesters der vroegere vrijstedende protestantsche vorsten des rijks en de gezanten onder meer der Deensche en Nederlar.dsche hoven, de plech- tige opening der gerestaureerde kapel bewoonden Het was kiesch gedacht van den Duitschen Keizer om bij bovengenoemde plechtigheid het Een vaste burg is onze God te doen zingen met de koraal-melodie van het oude Wilhelmus van Nassaues. Nederland is aan Luther zijn Willem van Nassauenzijn kerkhervorming, zjjn vrijheid, zijn roemrijke geschiedenis verplicht. Duitschland aan de Nassau's zijn grootste helden, de sieraden onder zijne evangelische vorsten. Duitschlands en Nederlands historie vormen twee stroo mingen, die gedurende 30 jaren langs eenzelfde bedding werden geleid. In de rede aan de feesttafel in het Lu therhuis door Keizer Wilhelm uitgesproken, komt menig woord voor dat doet zien hoe de Keizer zich zjjner belijdenis nietschaamt Hg toch zei onder anderen: „Met dankbaar opzien tot God den Heer, die ons in Zijne genade het huidige feest bereidt, hef ik den bokaal op, dien de stad Wittenberg den hervormer dr. Maarten Luther bij zijn huwelijk in het jaar 1525 geschonken heeft. Op dat tijdstip had de Hervorming in de Duiische landen reeds vasten voet gekregen. Wittenberg, de wieg en werkplaats der Duitsche Horvorming, werd rijk aan roem en eer. Geen wonder dat bij het naderen van den 400en gedenk dag van Luther's geboorte, de blikken der evangelische wereld zich andormaal her waarts, naar Wittenberg richtten, en de gedachte vorm verkreeg om de sletkerk, die de plek geweest was van de eerste Hervormingsdaad, en waar, naast hot stof felijke overblijfsel van den eersten be- schermhermheer der evangelische kerk, het gebeente van Luther en Melanchton rust, waardiglijk te herstellen- „Hel levende geslacht behoort de ver nieuwde slotkerk niet alleen eene herinnering te zijn aan vervlogen tijden, maar is en blijft zij eene ernstige vermaning voor het heden en de toekomst. Want zij is vooi ons de welsprekende uitdrukking van den zegen, dien God ons door de evangelische kerk geschonken heeft en dagelijks op nieuw deelachtig doet worden. Dien ze gen ons niet onwaardig te laten wor den, hem te bewaren en te genieten met dankbare en geloovige hartenis onze plicht. Immers op het geloo vige vasthouden aan de eeuwi ge waarheden des Evangelies rust onzehoop in leven en ster ven. Wij hebben heden ons geloof opniéuw voor het aangezicht Gods beleden, en wij vergeten niet dat deze belijdenis ons ook heden nog met de geheele Christenheid verbindt. In haar ligt een band van vrede, die elke scheuring overbrugt. Er bestaat in zake gelooven geen dwang; hier beslist alleen de vrije overtuiging des gemoeds, en de belijdenis dat alleen deze beslissend is, is de gezegende vrucht der Hervorming. „Wij evarvgelischen dragen niemand ha at toe om zyns geloofs wilmaar wjj hou den vast aan de belijdenisdes Evangelies, tot in den dood. Dat is mijn toeverlaat, mijn gebeden mijne hoop; daarin versterkt mij de geest, die deze feestelijke bijeenkomst zichtbaar bezielt. Op den vasten grondslag onzer evangelische belijdenis hebben wij het feest van heden mogen vieren." Dat een Keizer zoo spreken kan is mede een vrucht der Hervorming. ïfc Op den Hervormingsdag past de herin nering aan de volgende spreuken van Luther Wie gelooft, spreekt Wie spreekt moet lyaen; Wie lijdt, wordt vertroost. Want geloof, belijdenis en kruis passen op elkaar en bohooren bü een christen. Wijzen weten, dathun wijsheid licht kan falen, Dwazen weten alles, kunnen nimmer dwalen. Er is op aard geen wijzer man, Dan die zijn tong bedwingen kan Veel weet, maar 't zwijgen ook kan dragen, Geen antwoord geeft op alle vragen. Schaam u niet, dat gij gedwaald hebt, Slechts erkennen kan u baten. Menschelijk is het om te dwalen. Duivelsch om het goed te praten. Wie te veel scheldt, looft; Wie te veel looft, scheldt, Want hfj wordt niet geloofd, Als die te veel vertelt. v Zie hier wat Nederland jaarlijks drinkt. Aan Gedistilleerd per hoofd 9 Liler. Aan Bier 2 50 Aan Wijn2.01 Wat Nederland jaarlijks uitgeeft aan Gedistl. (accijns t 24,500.000 87 millioen gld. Bier f 988.743) 10 millioen Wijn f 1.836.834) 1 millioen s Bier-accijns per hoofd f 0.22 Wijn-accqns f0.40 Accijns-jenever f 5.40 Suiker-accijns 11.69 Zout-accijns f 0.68 Azjjd f002, Zeep f0.45 alles per jaar en per hoofd in 1891. 2 Nov. '92. De Nederlandsche Spectator stelt op zijn laatste plaat den belasten Nederlander» voor in de gestalte van een kunstenmaker. Deze torst met de rechterhand een zwaar gewicht, waarop vermogensbelasting staat er op de gesloten vuist dezer hand rust het personeel. De andere hand is bezig de gew cliten op te heffen die met bedrijf en beroep zijn geteeke.nl en tegelijk is aan een der enkels een kogel geketa. d met het opschrift grondbelasting Op de schouders drukken de gewichten successie en accijnzen op het hoofd opcenten en van den hals hangt een band al die de gemeentebelasting ophoudt. In de jaren 186092 zjju voor deu aanleg van Staatsspoorwegen 7448 hectui en gekocht, waarvan 722 hectaren door gerech telijke onteigening, voor tezamen ongeveer 36 millioen. De hoogste prijs werd betaald voor de sectie Dordrecht—Rotterdam, gemiddeld f17,175 per hectare, voor een stukje vau 65 vierk. M., benoodigd voor het kanaal door Zui 1 Brveland, waarvoor de rechter den prijs van f 752 bepaalde (dus 1 115,666 p. hectare), en voor een stukje van 50 centiaren te Eindhoven, vereischt voor de stationsuilbreiding, dat 19900 kostte (wat overeenkomst met bijna 2 millioen p. hectare. Van de 7448 hectaren werden er 645 weder verkocht, z. g. overhoeken, voor te zamen f 1,200.000. d. i. ongeveer 2 millioen minder dan de (gemiddelde) koopprijs. Te Rotterdam intusschen werd een stuk van 1674 vierk. M., dat f46,377 had gekost, weder van de hand gezet voor f295.193; en te Amsterdam, waar de gemiddelde koop prjjs f63,000 p. hectare beliep, brachten de overhoeken door elkaar f 196,000 p. hectare op jammer dat leze samen slechts 1600 \ierk. M. besloegen. In verscheiden plattelandsgemeenten bleek de grond ten gevolge van den aanleg van den spoorweg veel meer waard te zijn ge worden. Er werd soms tot tienmaal de oorspronkelijke prjjs betaald bij 't weder verkoopen van overhoeken. Bij de administratie der directe belas tingen enz. zijn bevorderd tot kommies dei 2e klasse M. J. C. Lurkus, kommies 3e kl. te Oostburg, en tot kommies der 3e kl. de kommiezen der 4e kl. P. F. Leenknecht te Sas van Gent en A. P. M. Mey te Koewacht. Ger. Kerken. Aangenomen naar Delft door ds. H. A. Gezeik; Meerburg te Groningen. Benoemd tot onderwijzer te Hoofdplaat dhr. J. Griep te Boschkapella. Geslaagd te Amsterdam voor acte vrije- en ordeoefeningen dhr. J. v. d. Putte van Gouda. De heer Van 't Lindenhout deelt mede, dat hij tegenwoordig voor het huis gezin op Neerbosch, dat thans uit meer dan 1100 personen bestaat, welkeljjks ruim f2400 noodig heeft. Vóór den winter hoopt hij nog 17 weezen, voor wie plaats is gevraagd, te kunnen opnemen. Deze week zal de nieuwe waschinrichting worden in gebruik genomen, waar elke week ruim 16.000 stuks ondergoed moeten worden gewasschen. Naar men verneemt heeft ds. v. Lin- geu tegen 1 Jan. eervol ontslag gevraagd als directeur der gymnasiums te Zetten. Middelburg. Bij de examens voor akte viije- en orde oefeningen zijn donderdag geëxamineerd 12 heeren van wie er 1 is aigewezen. Geslaagd zjjn de heeren F. v. d Broeke te Sehoondijke, P. van Damme te St Maar tensdijk, H. Brakman te Stavenisse, J. J. v. Aartsen te Middelburg, J. J. v. Doeselaar en J. de Groot, beiden te Terneuzen, H. J. R. van Lummel en A. J. van de Vijver, beiden te Vlissingen, L. Schuman te Seroos kerke (W.), F. Boon te Zaamslag en J. B. Eekman te Yerseke. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens: diefstal: S. S. d. P., 18 j, zonder be roep, Vlissingen, G. A. S., 31 j.kantoorklerk, Londen, gedetineerd te Middelburg, beiden tot 4 m. gev. straf, de laatste met min dering van den in verzekerde bewaring doorgebrachten tijd, en C. M., 13 j., Biervliet, tot 14 d. gev. straf; mishandeling: F. W., 21 j., werkman, Cauier, tot 14 d. en C. v. W., 45 j.. arbeider, Serooskerke, tot 7 d. gev. straf, en A. v. d. B., 19 j., schippersknecht, Terneuzen, tot f8 b. s. 6 d. h.: mishandeling en overtrediug der drank wet: P. R. Nz., 25 j., Bouchaute, tot f5 b. s. 5 d. h., en 13 b. s. 3 d. h.; vernieling: L v. L., 21 j., dienstknecht Hengstdijk, tot f 8 b. s. 6 d. h. en strooperij: M. V., 36 j., werkvrouw, Axel, tot 14 d. gev. straf. wederspannigheid: II. d. H., 21 j.; werkman, Wachtebeke, gedetineerd te Mid delburg tot 1 jaar gev. met mindering. Allen in de kosten. Ontslagen van rechtsvervolging: C. V., 10 j., Axel, beklaagd van strooperij en A. d. L., 10j., Biervliet, beklaagd van diefstal. Vrijgesproken: M. S., 27 j., vuurstoker Vlissingen, beklaagd van vernieling. De Hooge Raad verwierp Dinsdag het beroep in cassatie van J. W., te 's Heeren- hoek, tegen zijne veroordeeling door de rechtbank te Middelburg wegeQs heling. Inzake den vijftienjarigen N. B. W.,ook te 's Heerenhoek, veroordeeld tot acht jaar gev. straf, wegens diefstal en braak, con cludeerde het O. M. bij denzelfden Raad tot verwerping van het beroep in cassatie Uitspraak 28 November. De kantonrechter te Hulst heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen L. B huisvrouw van E v. K., koopvrouw in groenten en boter, te Hulst, beklaagd van het leveren van surrogaat van boter, terwijl niet op de verpakking, noch op de waar zelve het woord «margarine» of het woord «surrogaat» in duidelijke letteis voorkomt. Zij werd veroordeeld tot eene boete van fl5U, sub sidiair 30 dagen hechtenis en in de kosten met last tot openbaarmaking van een uit treksel van het vonnis in eenige plaatselijke nieuwsbladen. Coes Heden middag was de knecht van den landbouwer de Vrieze uit Kloetinge alhier bij de gasfabriek met paaHen en wagen aan het laden van pulp. De paarden schrikten van een rijwiel en gingen op hol, en beschadigden tusschen twee poorten een lantaarn en het hek der brug. Daar stuitte de wagen tegen de brug. waardoor een der paarden tegen en over het hek geworpen werd, en in het gewelf terecht kwam. Met behulp van een brug van de «Admiraal» br-icht men het dier op het droge, naast zijn makker die was bljjven staan. Wjj vernemen dat de eerste afreis der Nederlandsche Amerikaansche Land- en Emigratie Maatschappij (gevestigd te Utrecht Domsteeg 8) naar de San Louis Vallei, Staat Colorado (Noord-Amerika) Zaterdag 12 November zal plaats hebben. De emi granten, uit verschillende provinciën ouzes lands afkomstig, zullen per stoomschip «Dubbeldam» van de N. A. S. M. van Amsterdam vertrekken. Nisse. Ouder deze gemeente is op de hofitede bewoond door den heer W. Won dergem het mond- en klauwzeer uitge broken. Op Zuid-Beveland begint de veldar beid ten einde te raken. Da landbouwer mag zich in den goeden uitslag verheugen zoowel in peul- en knolvruchten, met uit zondering der paardenboonen, welke oogst grootendeels mislukt is. De opbrengst zoowel ah de kwaliteit is voor den landbouwer en den fabrikant zeer bevredigend. De voedende waarde van appels. Het is wellicht niet van algemeene be kendheid, dat na de graangewassen bijna geene vrucht een zoo goed voedsel oplevert als appels. Deze voortreffelijke vrucht is niet alleen aangenaam van smaak, zjj bevat ook vele voedende bestanddeelen, ruim zooveel als de aardappel. Uit nauwkeurige onderzoekingen is gebleken, dat de appel een veel grootere hoeveelheid phosphor bevat dan andere boomvruchtehofgroenten. Schrikkelijk klaagt men overal, wanneer de aardappeloogst is mislukt, terwjjl men er nauwelijks van hoort gewagen, wanneei de appelenopbrengst slecht is geweest. Dit bewijst, hoe weinig men die vrucht naar waarde weet te schatten. De appel bevat bovendien heilzame zuren, die een voordee ligen invloed uitoefenen op het lichaam Wie zieh met appelen voedt, zal altjjd vrij zjjn van slechte spijsvertering, keel- of halspijn. Verder is liet eene uitmuntende spijs voor degenen, die een zittende levenswijze moeten voeren of ingespannen geestesarbeid verrichten. Hij werkt weldadig op de her senen en wekt den mensch op, wat juist bij een zilte yd leven wordt vereischt. Waarlijk, de appel Ls de geliefde vrucht in het huishouden, is versterkend en geeft ons bij matig gebruik een gezonde kleur op de wangen, zooals geene andere vrucht doet.- Mx. Te Sas v. Geut heeft zekere v. B. zijn kameraad V. na het sluiten der herbergen in ean twist verscheidene levensgevaarlijke messteken toegebrachthg is in arrest genomen om naar Middelburg te worden vervoerd. Tem. Crt. De jaarwedde van den te benoemen commissaris van politie te Zierikzee is met f200 en de post voor zijne bureau-behoeften met f25 verminderd. Te Arnhem moet een man zijn dron ken vrouw zoodanig afgestraft hebber., dat zij aan de gevolgen kan overleden zijn. Althans zij werd dood op haar stoel go von den. Te Allen heelt een kraamvrouw in een vlaag van waanzin haren zuigeling ge worgd. Een landlooper die door den veldwachter over de grenzen moest gezet worden, sprong bq Zevenaar uit den in gang zijnden trein; hij werd zwaar gewond opgenomen, en opnieuw in handen der politie gesteld. Te Hertogenbosch is een slager bekeurd, wjjl hij een koe vilde terwijl het arme dier nog leefde. Te Maartens lijk wilde Maandag iemand een geweer beproeven, door daarop een slag hoedje te zetten. Het geweer ging af, en wondde twee knapen die bij hem stonden, en een zelfs vrij ernstig. Iemand te Dordrecht heeft een nieuw remtoeatel voor spoorwegen uitge dacht, waarbg het beginsel in toepassing is gebracht, dat hjj dreigend gevaar de wielen in achterwaartsche richting worden bewogen. De uitvinder heeft het plan zijn ontwerp aan het Ministerie op tezendeD. Nu de overtocht voor reizigers 3e klasse per stoomboot van Rotterdam naar Amerika weder is toegestaan, komen uit het naburige Duitschland, naar uit Nieuwe Schans bericht wordt, weder vele landverhuizers het station aldaar binnen. Er zjjn echter slechts weinig Russen en Polen onder. Het buitengoed «Mariëndab onder Ginneken, is aangekocht door dr. Soer uit Tilburg die daar eon badinrichting vol- gei.s het systeem Kneipp zal oprichten. In hei horloge magazijn van W. J. van de Liefde, te Ürrecht, is tentoonge steld een geheel uit de hand be wekt massief koperen Engelsen klokje ter grootte van 40 bij 30 centimeter afkom» ug uit de 15e eeuw en thans gerestaureerd naar deeischen des tij ris. De tijdsaanwijzing heeft plaats door één kunstig uit koper bewerkten wjjzer en wel zoo dat op de wijzerplaat, eveneens van koper, zijn aangegeven de uren, halfuren en kwartieruren. De slag wordt eens per uur aangegeven door middel van een hamer op zware compositie bel en is zóo klankvol, dat hij op grooten afstand kan gehoord worden, evenals de daarop aanwezige luidklok of etensbel. Uit de giften, bijeengevloeid voor v. Reenen te Hilversum, den redder van den puttonmaker Tiiburgs aldaar, zal worden aangekocht een stuk grond met een huis voor hein in eigendom; terwijl aan zjjn helpers een som gelds is ter band gesteld. Inderdaad een zeer practische belooning. Het planten van boomen en heesters kan nu met kans op goeden uitslag ge schieden. Niet alleen is herfstplanting boven vuor- jaarsplanting te verkiezei, maar men zal ook nu beter de gewtnschte soorten be komen en krachtiger en gezonder boomen ontvangen. Tegen het voorjaar rich zjjn reeds vele plantsoenen opgeruimd en wie zou in de kweekerij hel beste tot 't laatst laten staan Ook het soorteraantal zal tegen het voorjaar verminderd, z»o niet uitgeput zjjn en om toch maar te kunnen leveren, zal men dan niet altijd d< gewensebte soort afzenden. Daarom nog eens kóe denkt te planten, beginne daar spoedig /nee. Volgens de laatie berichten omtrent de suikerfabricatie is net het oog op nacht' vorsten het rooien ier beetwortelen in Duitschland snel vooriitgegaan, en is men aan de fabrieken drur bezig met het inkui len. De zachte tenmeratuur der laatste dagen is nadeelig v<or het behoud der bieten, zoodat men naar matige koude verlangt. In Oosteirjjk wordt geklaagd over ile weersgestellheid. De vele regen verhinderde het delien der bieten en deed de quuliteit afneoaei. Hoewel in Frankrijk dej akkeropbrengst liet tegenvalt, verlangt men zeer naar kouter weder, daar men vreest dat bij voorduring van de zachte weersgesteldheid d< quahteit der wortelen nog meer zal afneuen. In Rusland heeft men reeds winteachtig weder, doch de bieten zijnj reeds jerooid. Uit een omvraa», dezer dagen gedaan aan de suikerfabi isanten in B.dgië, omtrent de resultaten der oopende suikercampagne, blijkt het volgenè. Dit jaar zjjn in België 1U9 suikerfabrieka in werking tegen 107 in 1891. Met bieen zjjn dit jaar in België beteeld 48.722 hecaren tegen 52.903 hec taren verleden jar. Men rekent dit jaar 1607.000 tons betwortels te zullen oog sten, tegen 1.37r-000 tons in 1891 ver kregen. Men scha de gemiddelde opbrengst aan bieten dit jar op 33.000 kilo's per hectare tegen 26000 kilo's in 1891 ge- oegst. Het suikegehalte bedraagt dit jaar 12 02 pet. tegen 12,09 pet. verleden jaar. Gedood dor electriciteit. Te Bilbao viel een werkmei van de Nervion scheeps timmerwerven /lotseling dood. De man had eenige stava ijzer op zijn schouders, die in aanrakingtwamen met een electrische geleiding, waaroor juist een stroom liep. MiUionaiiiuimen. De Amerikaansche millionairs latenthans huizen bouwen, die zoowel wat het materiaal betreft, dat bjj den bouw gebzigd wordt als wat het uitwendige beteft in geen enkel opzicht gelijken op de loor andere «gewone» ster velingen bewowde gebouwen. Zoo heeft zekere heer EV in Guanazrato (Mexico) zich een paleis doen bouwen van 300 voet hoog, gesteund wordend door groote ijzeren pilaren. Het gebouw is in alle opzichten een prachtstuk en heeft een overweldigend voorkomen, d:ar het ten overvloede door uitgestrekte tiinen wordt omringd, die in sommige opziditen herinneren aan de han gende tuinen ?an Semiramis. Met behulp eener lift wordt men tot het luchtpalei; toegelaten en de bewoners van het ontzagwekkende gebouw onder houden de gemeenschap met de buitenwereld door middel van de telefoon. Een ander millionair, de heer Poulson liet zich onlungs een huis bouwen, dat geheel uit metaal was vervaardigd. De balken en de beheiing zjjn van staal, al het overige is van koper en brons, ook de deuren en vensters (Ij De millionairs van New-York, Boston en Philadelphia, die in de Vereenigiie Staten doorgaan voor de aristocraten onder de millionairs en die reeds jaren geleden een millionair-casino hebben opgericht, hebben thans het eiland Jekyll gekocht, de vroegere bewoners ver jaagd, paleiten gebouwd en het besluit genomen, dat wie minder dan een millioen dollars bezit, zich niet metterwoon mag vestigen op Jekyll. De Morgenster,, het maandblad van den Belgischen schoolbond tegen het alco holisme, onder redactie van dr. Robijns, geeft een treurig beeld van de vorderingen van het alcoholisme in België. Terwijl Duitschland op 215, Engeland op 190, Nederland op 173 ingezetenen een drankhuis heeft, bezit België er éer. op elke 37 inwoners. Terwijl de Engelschman per hoofd 2Vjj liter sterken drank drinkt, in Frankrijk 4 en in Duitschland per hoofd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2