1892. No. 9. Donderdag 2D October. Zevende jaargang. BIJVOEGSEL. VE BSC HIJ X T 6. M. KLEMKEKK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES elk en MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjj? per drie maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummers/0.026. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regel? 50 cent, iedere regel meer 10 cent. VERGADERING van den MIDDELBURGSCHEN GEMEENTERAAD, van 19 October 1892. Afwezig met kennisgeving de heeren van Dunné en Koole. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling dat zijn ingekomen Eène missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van het besluit der vorige vergadering tot wijziging der geroeentebe- grooting en een adres van W. P. van Pagé met het verzoek om een nader onderzoek in te stellen in zake het contract van door hesi van de gemeente gekochten grond aan de loskade. De voorzitter stelt voor een en ander voor kennisgeving aan te nemen. De heer van Hoek verzet zich echter hiertegen wat het adres van Pagé betreft, waarop de voorzitter het doet voorlezen. De heer van Hoek is van meening, dat het niet aangaat zulke stukken eenvoudig voor kennisgeving aan te nemenheeft een ieder het recht den raad adressen toe te zenden, beleefdheidshalve moet de raad ook cp die adressen antwoorden. Bovendien, met het oog op de beslissing gevallen op adressants vroeger verzoek, is dit adres zijns inziens ook voor dadelijke behandeling vatbaar. De heerJeras is bij lezing van het nader adres tot andere gedachten gekomen. Bij het bouwen van het huis, waarin de heer Hogerwaard thans woont, is uitstel verleend ook aan eene andere firma werd het later verleend; naar zij De meening mag het dus ook in het onderhavig geval niet geweigerd worden, want uitstel schijnt alleen in de bedoeling van Van Pagé te liggen. De heer Schorer zou hetzelfde gevoelen zjjn toegedaan; maar wat de heer Van Pagé vraagt, is niet uitstel; hij wil alleen ongedaan maken eene voorwaarde, waarop de grond hem is verkocht. Richtte hij zich tot den Raad met een gemotiveerd adres om uitstel, hjj zou de eerste zijn om hem dat uitstel te verleenen. De heer Jeras deelt mede dat hem namens adressant is verzekerd, dat hij zal bouwen, wanneer een weigerend antwoord op zijn adres volgt; maar dit zal natuurlijk met opofferingen moeten gepaard gaan. Hij wil niet zoozeer uitstel om te bouwen, maar eene opheffing eener voor hem lastige voor waarde, die oorzaak kan worden van uitstel. Immers zoolang die voorwaarde niet is opgeheven, kan hij niet als uitsluitend eigenaar der op denzelfden grond door hem reeds gestichte twee gebouwen aangemerkt worden. De heer den Bouwmeester merkt op, dat de bepaling in kwestie, waarbij de gemeente aanspraak kan maken op al den grond met wat er zich op bevindt, wanneer de geheele oppervlakte niet binnen den bepaalden tijd bebouwd is, eene lastige voorwaarde is voor adressant. Hij kan niet ontkennen, dat de bepaling in het contract staat, maar hij kan niet gelooven dat het de eigenlijke bedoe ling dier bepaling is. Men heeft wel f 25G0 de koopso n, voor de gemeente willen ver zekeren, maar niet f20000 a t25000, wanneer de bepaling niet geheel wordt nagekomen Misschien wil van Pagé de twee reeds gebouwde huizen verkoopen, om van derzelver provenu het derde te bouwenzoolang echter de bepaling in kwestie niet vervalt is hjj geen eenig eigenaar en kan hij de reeds gezette panden dus niet verkoopen of belasten. De heer Snijders wii gaarne zooveel mogeljjk consequent blijven. De vorige maal heeft hij gestemd tegen het opheffen der bepaling, maar na het hier gehoorde is hij van zienswjjze veranderd. Hij kent den finantieelen toestand van Van Pagé niet, maar hij kan zich zeer goed begrijpen dat hjj geen kapitalist genoeg is om eene dusdanige bepaling niet belemmerend voor hem te doen zijn. Volgaarne stemt hij er dan ook mede in dat men den man ter wille kan en mnet zijn. De heer van Hoek antwoordt den heer den Bouwmeester, dat hjj zich vergist wanneer hij meent dat de ware bedoeling niet in het artikel van het contract is uit gedrukt. Integendeel juist door het opnemen der bepaling in kwestie heeft Dij vroeger zqne stem aan het voorstel tot verkoop gegevenhij is er derhalve voor die bepa- 'wg niet tot een doode letter te maken en dient een amendement in om van Pagé op zijn adres te antwoorden, dat zjjn ver zoek niet voor inwilliging vatbaar is. Dit voorstel wordt aangenomen. Voor stemden de heeren F. G. Sprenger, de Stop pelaar, L. K. v. d. Harst, Van Voorst Vader, J. J. v. d. Harst, A. P. Snouck Hurgronje, Schorer en van Hoek. Op voorstel des voorzitters worden nu tot nader aangehouden de navolgende ingekomen stukken, als a Voorstel van B. en W. betreffende adressen van hoofden en onderwijzers aan lagere scholen om verhooging van jaarwedde en conceptverordeningen regelende het lagor onderwjjs b. voorstel van B. en W. tot bestrating van den toegangsweg naar het Pompstation aan de Oranjezon c. conceptbesluit tot wjjziging gemeen- tebegrooting 1892; d. Idem tot beschikking over een dee van den post voor onvoorziene uitgaven 1892. e. nader adres van den directeur der Zeeuwsche Spoor bootmaatschappij betreffende plaatsing van een wachthuisje met voorstel van B. en W. f. adres Hilarius om vrijstelling van op gelegde boete met voorstel van B. en W. g. voorstel van B. en W. tot wijziging instructie opzichter en grafdelvers gemeente begraafplaats en tót wijziging van de ver ordening B op die begraafplaats, met advies der Commissie van Financiën over dit laatste punt. h. voorstel van B. en W. tot toekenning eervol ontslag aan H. Snjj Iers, leeraar in de geschiedenis aan het gymnasium. i. adres J. Minderhout betreffende het herstellen van een voetpad van zijn molen op het Langeviele bolwerk met voorstel van B. en W. j. voorstel van B. en W. betreffende den riool waterboezem bij Veere, naar aanleiding van een van Ged. Staten ingekomen schrijven. k adres wed. Verseput c. s. betreffende aanleg van een trottoir op het Hofplein met voorstel van B. en W. l. staat oninbare posten inkomstenbelasting 1888. m. voorstel van B. en W. toekenning gratificatie aan den onderwijzer G. J. van Eindhoven. n. voorstel van B. en W. tot het aangaan van eene geldleening van f 85000 ten dienste der gasfabriek met advies van de commissie van financiën. o. concept instructie voor den directeur der gasfabriek en duinwaterleiding. p. Adres Looijsen ontslagen agent van politie om teruggaaf betaalde contributie weduwen en weezenfonds met voorstel van B. en W. q Voorstel van B. en W. tot wjjziging verordeningen inkomstenbelasting met ad vies van de Commissie van Financiën. r. Adres van D. J. Mes betreffende den wissel voor den tram op de i'ottenmarkt. s. Adres J. Augustijn houdende verzoek om grond te mogen koopen bjj de Kalver markt met voorstel van B. en W. t. Adres van der Klip en Jolmers om te mogen beschikken over een gedeelte openbare straat met voorstel van B. en W. en u. Rekening 1891/2 en begiooting 1892/3 concertgebonw. Na goedkeuring zonder hoofdelijke stem ming van de begrootingen 1893 schutterij fin ontvang en uitgaaf f 3750.)en burger- Ijjk armbestuur fin ontvang en uitgaaf f38154.96, met; eene subsidie uit de ge meentekas van f30300.) komt ter tafel de gemeentebegrooting over 1893, door B.en W. ingediend in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 468249.08Vs. De algemeene beraadslagingen geopend zjj ide, vestigt de heer F. G. Sprenger er de aandacht op, dat de meerderheid der Com mie van Finantiën vooralsnog tegen ver hooging der inkomstenbelasting is. Het deficit dat dit jaar gedekt zal moeten worden, wil zij liever verkrijgen door de leening der waterleiding, waarvan nog f 50000 overschiet, geheel uit te geven en daaruit te dekken het nadeelig slot, begroot op f30000,die de exploitatie dier leiding in de beide laatste jaren heeft opgeleverd. De heer de Stoppelaar beaamt te volle het door den heer Sprenger gesprokene in ieder heval zou hjj het deficit van f24000 niet door eene verhooging van de belasting op h t inkomen alleen willen dekken; hjj zou voor een gedeelte ook de opcenten op de personeele belasting willen verhoogen. Beter echter is het op de voorgestelde wjjze het uit eene leening te dekkenniets wordt daarmede geprejudi- cieerd,en bevendien men neemt dan eene afwachtende houding aan tegenover de plannen die de Hooge Regeering met de gemeentefinanciën heeft. Het is wel te betreuren dat die plannen nog niet tot rijpheid schjjnen gekomen te zjjn en zoo lang op zich laten wachten. De heer Tak verklaart dat hjj behoorde tot de minderheid der Commissie, die zich met de gevoelens der meerderheid niet kon vereenigen. Hij is er op tegen dat gewone uitgaven uit geldleeningen gedekt worden, voor een oogenblik kan dit baten, maar later geraakt men toch in het ongereede, wanneer men blijft voortgaan den schul denlast der gemeente te verzwaren. De algemeene discussiën worden gesloten en aangevangen met de artikelsgewjjze behandeling, te beginnen met de uitgaven. Hoofdstuk I. Huishoudelijk bestuur. Afdeeling I. Jaarwedden en presentiegeld. Art. 1 Jaarwedden burgemeester. f 2000 2 ld. wethouders 1400 3 ld. Secretaris2000 4 ld. ontvanger2500 5 ld. archivaris700 6 ld. ambtenaren gemeen te secretarie3750 7 ld. boden en concierge raadhuis1100 8 ld. ambtenaren burg. stand2125 9 Persoonlijke toelage voor bode. Julianus125 10 Vergoeding concierge voor pers. belasting20 „11 Jaarwedde ambtenaar belast met de liquidatie van de saldo's der voormalige wisselbank886 Totaal f16606. wordt zonder discussie goedgekeurd. Afdeeling II. Andere kosten Dag. Bestuur, luidt Art. 1 Kosten lichtf 150 2 brandstoffen - 400 3 St. en Prov. blad- 20 4 registers burg. stand - 450 5 bevolkingsregisters - 50 6 schrijf loonen en behoef ten - 530 7 boek- druk- en bindwer ken - 1870 8 Zegelkosten registers en stukken - 360 9 Verschillende uitgaven en ver schotten - 200 10 Kosten van onderhoud enz. ge bouwen enz- 656 11 Kosten aanleg kiezerslijsten enz. - 350 12 oudheidkundige verzame ling - 50 13 Toelage voor „Handelingen ge meenteraad" - 500 14 Kosten van telefoonaansluitingen - 140 Totaal f 5726 Van deze afdeeling gaven alleen de beide laatste artikelen aanleiding tot discussie. De heer E. P. Schorer releveert omtrent art. 13 dat reeds bjj de_ vorige begrooting discussiën over deze uitgaaf gevoerd zjjn, waarbij besloten is een onderzoek bij ver schillende drukkers omtrent den prijs in te stelleu; de resultaten van dit onderzoek zou hij hier willen bespreken, doch aan gezien het nog al een teeder punt is wilde hjj dat liever doen in een besloten vergadering. De voorz. laat hierop de zaal ontruimen. Na heropening der openbare zitting doet de heer E. P. Schorer het voorstel; om den post vast te stellen op f500, als f400 voor de uitgevers en f 100 voor den re dacteur, dat is voor de uitgevers 50 vel druks a 18 per vel en onder beding dat zjj exemplaren voor het publiek zullen ver krijgbaar .stellen a f 1 per stuk. Dit voorstel wordt verworpenvoor stemmen de heeren Tak, W. H. Snouck Hourgronje, van Hoek en Schorer. Alsnu doet de heer W. H. Snouck Hur gronje het voorstel om den post met f 200 te verhoogen. Hij brengt in het midden dat, de betrekking van raadslid moge een eerepost zijn, het toch niet aangaat dat de raadsleden voor hunne exemplaren betalen. De heer van Hoek wil geen privelegiën voor de leden, maar hij wjjst er nogmaals op dat de Handelingen» hoe langer hoe grooter worden. Hjj denkt er sterk over zjjn abonnement in het volgend jaar op te zeggen. Dat grooter worden vindt zjjn oor sprong in de talrijke bijlagen, die er in opgenomen worden. Beter ware het op die wqze, als met de St. Courant en het Bjjblad, twee editiën uit te geven, de eene met, de andere zonder bjjlagen. De heer A. P. Snouck Hurgronje ver klaart zich tegen het voorstel, daar hij, bjj den toestand der gemeentefinanciën, slechts strikt noodige uitgaven kan voteeren. Het voorstel Hurgronje wordt dan ook verworpen fvoor stemden de heeren W. H. Snouck Hurgronje en E. P. Schorer), terwijl zonder verdere discussie de post wordt goedgekeurd zooals die door B. en W. was voorgesteld, nadat de voorzitter, op een verzoek van den heer Snijders, de toezegging had gedaan, dat in het vervolg de «Han delingen» bekort worden, voor zoover de duideljjkheid er niet onder Ijjdt. Nadat bjj art. 14 door den heer van Hoek eenige inlichtingen omtrent alarm bellen gevraagd en verkregen waren, maakte hjj de opmerking dat de bij dit artikel uitgetrokken f 35 voor aansluiting; der gas fabriek met 1 alarmbel eigenlijk niet op deze begrooting, maar op die ..der gasfabriek te huis behoorden, daar zjjns inziens die fabriek het meest bjj de aansluiting zal ge baat zjjn. De heer "W. J. Sprenger betwist dit niet de gasfabriek zal gebaat worden, maar B. en W. zullen het meest gerief bjj de aansluiting hebben. Het artikel wordt daarop goedgekeurd, zooals het door B. en W. was voorgesteld alleen de heeren Schorer en van Hoek stemden tegen. Afdeeling III. Pensioenen en wachtgelden. Art. 1. Pensioen aan gemeenteambt, f 4904.07 2. Waclitgeld id. 159.97 3. Toelagen id. 905.83 Totaal f 5969.87 wordt zonder discussie goedgekeurd. Hoofdstuk II. Kosten plaatselijke belastingen. Afdeeling 1. Jaarwedden enz. Art. 1. Jaarwedde controleur f 1200. 2. id. klerk ontvanger 600. 3. id. bode330. 4. id. assistentbode 60. 5. Vergoeding aan bet rijk voor inning der opcenten 1082.90 6. Belooning schatters (art. 6 drankwet)25. Totaal f 3287.90 Afdeeling II. Overige uitgaven. Art. 1. Aandeel in kwade posten voor de opcen ten grond- en pers. belasting f 1600 2. Vervolgingskosten30 3. Teruggaaf van belastingen 100 4. Kosten opmaken kohier150 5. Teruggaaf vergunningsrechten drankwet100 Totaal f 1980 wordt zonder discussie goedgekeurd. Hoofdst. III. Onderhoud van gebouwen enz. Afdeeling I. Jaarwedden. Art. 1. Jaarwedde bouwmeester f 2000 2. id. opzichters 2645 3. id. klokkenist 350 4. id. sluis- enbrugwacht. 500 5. id. beamb. begraafplaats 900 6. id. havenmeester 800 7. id. veerman kanaalpont 100 Totaal f 7295 gaf tot geene discussiën aanleiding. Afdeeling II. Gewoon onderhoud. Art. 1. Onderhoud gebouwen. f 4301 „2. havenwerken2600 3. bruggen 2044 ,4. riolen enz. 2135 5. wegen enz. 603 „6. straten enz6690 7. wandelplaatsen enz. 2975 „8. begraafplaats enz. 375 9. Bureaukosten, licht, enz450 Totaal f22173 gaf tot de volgende aanmerkingen aanleiding: In de Mem. van toelichting is bjj art. 1 onder meer uitgetrokken Bekleeden voortrap raadhuis met eiken hout f 119- Verven en de treden voorzien van ge- ribt ijzeren platen50. Afhakken en aanvullen van de oude treden 31 Verven en behangen kantoor gemeente- ontvanger75. De Commissie van Finantiën stelt bjj monde van den heer Tak voor de posten f 119, f 50 en f 75 te schrappen. Bjj opname van de trap is gebleken dat deze niet zoo slecht is als wordt voorgesteld wel heeft hjj veel te ljjden van de zware vrachten, die de militairen, die boven hunne wapenkamer hebben, er over vervoeren, maar met de toegestane f31 zal men voorloopig wel in de herstellingen kunnen voorzien. De heer W. A. Snouck Hurgronje betwist het dat de trap niet slecht zou zjjnhjj vindt dien zelfs zeer gevaarlijk. De heer Snijders maakt de opmerking dat men zich deswege tot den garnizoens commandant moge richten. De heer den Bouwmeester is van oordeel dat de herstelling van de trap bepaald noodzakeljjk is hoe langer uitstel, hoe groo ter de kosten zullen worden. De heer van der Swalme uit den wensch dat men spoedig eene gelegenheid moge vinden om aan de militairen eene andere wapenkamer aan te wijzen. De heer Jeras is het met den heer den Bouwmeester eens. Bovendien het crediet van f31 voor afhakking en aanvulling zou weggeworpen geld zjjn, want deze zouden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1