Kerk, School en Zending. voorbijgangers zijn meester had herkend, wien hij voor een dag of acht ontstolen is. De koopman maakte zich onopgemerkt uit de voeten. De hond verliet met zijn meester de markt. Men schrijft uit Domburg Nu wij ons hier gereedmaken voor den winterslaap, spitsen wij ons weer op hetgeen het volgende seizoen zal brengen. Er is namelijk ernstig sprake van het bouwen van een nieuw groot hotel, dat aan alle eischen zou voldoen welke dr. Mezger daaraan stelde en die, volgens zijn beweren, niet alle in de bestaande hotels worden vervuld. Intusschen gaan ook de eigenaars of pachters van deze laatste met hervormingsplannen om, waaraan reeds een begin van uitvoering is gegeven, zoodat zij, die den volgende o zomer Domburg meteen vernieuwd bezoek vereeren, vele veranderin gen zullen opmerken. Bij het onweder, dat Maandagmiddag over een deel van Zeeland woedde, zijn twee paarden van den vrachtrijder Goeman te 's Heer Abtskerke, die bij het ploegen ge bruikt werden, door den bliksem gedood. De knecht, die met het span ploegde, had zich achter een boschje verscholen en bleef daardoor ongedeerd. Een redding. Zaterdagmorgen half 10 is te Hilversum een put, die daar ge graven werd, plotseling ingestort, een werk man Tilburgs, vader van vier jonge kin deren, omstreeks 40 voet diep in de aarde begravende. Dadelijk ging men met kracht aan het uitgraven tot des namiddags drie uur, toen de arbeid noodzakelijk eenige vertraging ondervond, doordien de inmiddels gemaakte nieuwe kuipen moesten worden aangebracht, opdat niet opnieuw menschenlevens in gevaar zouden komen. Sedert werd den geheelen avond en nacht met omzichtigheid doorge werkt, waarbij men bij tusschenpoozen de overtuiging kreeg, dat Tilburgs nog leefde. Herhaaldelijk werden zjjne kreten door da andere werklieden gehoord, doch Zondag morgen halt 8 had een nieuwe zandver- schuiving plaats. Slechts 3 mannen bleven bereid het red dingswerk voort te zetten. Pogingen om hem op te trekken, bleven echter mislukken. Hij vertelde tot aan het bovenlijf in het zand te zitten en van dorst te versmachten. Zijn zuchten en bidden bemoeilijkten soms zijn redders in hun werk. Eerst Maandagmorgen half 8 was men zoo ver gevorderd dat hij het daglicht weer aanschouwen mocht en een weinig melk met brandewijn ge bruiken. Met het taaiste geduld werkten de redders voort, uiterst langzaam, wijl de nieuwe kuipen, met het oog op het groote gevaar voor zandstorting, plankje voor plankje moesten worden ingebracht om dan zeer voorzichtig in elkaar te worden ge spijkerd. Dit was het werk van C. van Reenen, die Maandagmorgen zoo uitgeput was, dat hjj een oogenblik zijn bewustzijn verloor. Teen hij weer bijkwam, hervatte hy weer aanstonds zijn gevaarvollen arbeid, dien hij des avonds 5 uur bekroond zag. Tilburgs werd nog levend boven gebracht, en liefderijk verpleegd. Een inschrijving voor hem geopend, bracht aanstonds f 100 op, terwijl ook uit Amsterdam en elders flinke giften voor de edele redders werden toegezonden. Moge Hilversum den Redder in de hemel en in de eerste plaats dank weteD en vrage het daarna de ridderorde voor v. Reenen, die deze zoo dubbelheeft ver diend Te Oud Bejjerland is een echtpaar dat 55 jaar getrouwd isde man is 85, de vrouw 79 jaar oud, en nog dagelijks zijn zij ijverig hezig met het aardappelen zoeken op den akker. Schipper Kerpel van Willemstad en zijn knecht Dingemans zijn Donderdagavond met hun schuit bij Helle- voetsluis aangevaren en verdronken. Een boerenplaats te Deersum (Friesland; groot 40 Hectaren is dezer dagen voor 94 duizend gulden verkocht. De landerijen te Charlois staan door de vele regens onder water. De stoomgemalen kunnen het niet aanwerken. Te Arnhem is een dienst bode met een 2jarig kind op den arm van de trap gevalleD. Het kind was terstond dood. D emeid bekwam kneuzingen. Een 20jarige jongeling te Alfen die met zijn boot op den Rijn voer, is daar udgevallen en verdronken. Maandagnacht is bij De Lemmer de stoomboot Veehandel 1 yy> gezonken. Van de 60 prachtige kalfkoeien verdronken er ruim 40. Ook de Veehan del lilt leed schade wegens den storm. Een koe stierf daar van ellende. Op het eiland Urk staat thans de vischvangst stil en heerscht de typhus, terwijl alle geneeskun dige hulp ontbreekt. Twee dooden konden niet begraven worden voor een dokter uit Kampen ter plaatse was om te schouwen. --Te Bierik hebben baldadigen de cho- lerabarak vernield, omdat er geen kermis plaats had. Te Kuilenburg viel een opperman van een ladder. Te Leerdam viel een landbouwer uit een notenboom. Beiden werden gedood. Te Beek heeft iemand op de kermis met het koekslaan een jongetje, dat er bij stond te kijken, zoodanig aan liet hoofd getroffen, dat het kind a^n de gevolgen overleed. Middel om laarzen waterdicht te maken. Wil men tegen het natte, koude winter weder zijne laarzen ondoordringbaar maken voor vocht, dan'doe men het volgende: Smelt boven een matig kolenvuur Vu L. lijnolie met 24 lood schapenvet, 5 lood was en 9 lood hars dooreen en bestrijk met dit mengsel, terwjjl het nog heet is uwe laarzen. Dit kan geschieden met een kwastje of schuier. Het leer moet vooraf schoongemaakt en goed droog zijn. Inzon derheid moeten de naden en zolen goed ingesmeerd worden. Hierdoor zal het leer bij uitstek lenig en buigzaam worden, zonder dat er gevaar bestaat voor springen of bar sten. Een Duitscher, B. geheeten en die op reis moest naar het buitenland, gebruikte dezer dagen in een café te Rotterdam een glas bier, terwijl hij zijn parapluie en over jas op een stoel had neergelegd en maakte een praatje met den kastelein. Daar komen twee sjouwerlieden binnen, dieden Duitscher eens opnemen en dan zijn jas en parapluie in den kijker krijgen. a Wel,» roept een van hen uit, «dat is mijn jas, die mij ver leden jaar ontstolen is.» De jas wordt nauwkeurig bekeken en de andere sjouwer man bevestigt hetde kleur, de lengte, de voering, alles duidt aan, dat deze jas is de voortvluchtige jas zijns kameraads. De sjouwerman wil de jas medenemen, wat volstrekt niet in 'tplan ligt van den heer B., die daarom een agent van politie binnenroept. De sjouwerlui beweren dat er geen politie ingehaald behoeft te worden, doch de agent verschijnt er. in optocht gaat het viertal met de jas naar het politiebureau te Feije- noord. De commissaris van politie doet eenige vragen, welke de heer B. bereidwillig beantwoordt. Op de vraag: «Waar hebtgjj die jas gekocht 7» verzoekt hij echter den commissaris deze vraag te stellen aan den sjouwerman, die beweerde dat de jas zijn eigendom was. De rat zou in de val loopen. De sjouwer, nog steeds vloekend en razend, schreeuwt: «Wel, bij Jacobson Zn. op de Korte Hoogstraat.» Het valletje wordt dichtgeslagen of welde heer B. verzoekt den commissaris, de jas eens te inspecteeren. Op de lus en in den zak blijkt de naam Oostmeijer te staan, de firma, waar de heer B. toont, dat ook zijne andere kleeren zjjn gekocht. De heer B., die zich thans met de jas kon verwijderen, eischte schadever goeding voor den verloren dag. Tegen de sjouwers werd proces-verbaal opgemaakt. Ir België zijn de landbouwers weinig geslicht over de jacht, die men aldaar maakt op de kikvorschen. Het is toch bekend, dat kikvorschen zich voeden met insecten zij behooren dus even goed als de nuttige vogels beschermd te worden. Het landbouwblad «De Akkerbouw» hangt een tafereel op, hoe die kikvorsch- jagers al te werk gaan en bij benden van 515 personen het land afloopen. Te Lokeren werden door zes personen op één dag meer dan 3000 kikvorschen gevan gen. Zij worden dood zijnde verkocht voor fr. 1.50 per 100. Ook worden er levend gevangen en voor een hoogeren prjjs naar Frankrijk vervoerd, waar in sommige de partementen de kikvorschen geheel uitge roeid zjjn. De jacht is dus nog al winst gevend.. Verschillende landbouwvereenigingen heb ben zich tot de Maatschappij van Landbouw gewend orn strenge maatregelen tegen die jacht te willen nemen. De vrouwen der werkstakers te Carmeaux hebben een bijeenkomst gehouden, waar besloten is de beweging te doen voortduren en ook 's nachts vrou wenpatrouilles te doen loopen, teneinde den arbeiders, die niet deelnemen aan de werk staking, te beletten zich aan den arbeid te begeven. Na afloop doorkruisten 2000 vrouwen, met roode en andere vlaggen zwaaiende, de straten, onder het zingen van de Car magnole. Uit Japan wordt een zeer ongewoon voorval bericht, dat plaats had in een der meest bezochte tempels te Kobe en waarbij 5 personen omkwamen, terwijl vele anderen ernstig gewond werden. De Majjasan of tempel der maan is gelegen op den top van een heuvel in welken tweehonderdvijftig steenen treden zijn uitgehouwen. Zooals men gemakke ijs uit den naam van den tempel kan afleiden hebben de godsdienstoefeningen daarin bjj nacht plaats. Toen onlangs weder een godsdienstoefening gehouden werd en de schare der geloovigen die naar het huis des gebeds opging, buitengewoon groot was, geraakte een hunner, die reeds op de bo venste trede stond en te veel aan Bacchus geofferd had, van de been, met het gevolg dat hij de trap afrolde, in zijn val niet minder dan 30 personen die achter hem aankwamen medesleepend. Vjjf personen werden daarbij gedood, verscheidene hunner braken hun armen en beenen of bekwamen andere ernstige verwondingen. Het gaat de Sequah-maatschappjj niet meer naar wensch, gelijk op een aandeel houdersvergadering te Londen werd medegedeeld. De verkoop van geneesmidde len werd verboden, geneesheeren werkqn legen, vooral in Amerika. De zaken staan zoo slecht dat het kapitaal der Maatschappij moet verminderd en een onderzoek ingesteld worden naar het beheer. Iemand in de dessa Karangcioe- ran (Java) had een 6jarig dochtertje dat zwaar ziek was. Hij deed de gelofte dat hij een groot feest zou geven als het kind herstelde. Het kind werd beter en het feest (eene wajjangpsrtjj) had plaats. Het kind was bij die gelegenheid kostbaar gekleed met gouden armbanden, halsketting, enz., als een afgodje. In de drukte werd het meisje vermist; eerst den volgenden morgen vond men haar lijk, van alles beroofd. Het kind schijnt in den tuin gelokt, gedood en van de sieraden beroofd te zjjn. De daders zjjn onbekend en de ouders troosteloos. In Palmeira (Brazilië) is een Indiaan- sche Ka/.ike overleden, die den eerbiedwaar- digen leeftijd van 150 jaar had bereikt en tot aan zijn dood zich in het bezit van al zijne zintuigen verheugde. Hjj overleed aan een verlamming van het hart. Een buitenkansje. Dezer dagen ontving een dienstbode te Cortillod van haar broeder te Neuchatel een brief, waarin zij werd uitgenoodigd naar buis terug te keeren, daar een oude oom, die in Egypte overleden was, aan de familie van het meisje, be staande uit drie personen had vermaakt een som van ongeveer 16 millioen. Brand in de Singer Manufacturing Company hlizabethport. Drie groote ge bouwen en een groote voorraad machines van de Singer M mufacturng Company in Elizabethport. (N. J.) V. S. v. N. A. werden Vrijdag. 30 Sept, 11. door brand vernield, een verlies veroorzakende van <t5 2000000, en ongeveer 700 man zonder werk latende. De brand ontstond in de afdeeling waar de houten kasten en onderstellen vervaar digd worden, en werd 's nachts 2 uur door een waker ontdekt. Dit gebouw is drie verdiepingen hoog en ongeveer 100 meter lang, en bood met zjjn licht ontbrandbaren inhoud goed voedsel voor het vuur. Er waren ongeveer 1000L0 kasten aanwezig, benevens een groote hoeveelheid verven en vernissen. Ook de bewaarplaats voor hout, waaronder de machines, raakte in brand. Daarna kwam de riemenfabriek aan de beurt, waarin gelijkvloers de locomotieven-bergplaats is, die ook een prooi der vlammen werd evenals vier kolenwagens en vjjf goederen wagens. Het was 7 uur in den morgen voor men den brand meester was, maar de vlammen woedden nog voort tot over 12 uur. Men vreesde dat het werk geheel zou moeten worden opgegeven in welk geval 4000 werklieden zonder werk zouden geweest zjjn: dit behoeft echter niet. Acht maanden geleden werd door brand dat gedeelte van de fabriek vernield dat nu gespaard is gebleven, en veroorzaakte een verlies van 975000. De V. M. C. ver zekert haar eigen schade. Een zonderlinge vergissingwordt uit de omstreken van Milly gemeld. Een jonkman daar werkzaam, ontving dezer dag en een brief, waarin hem het overlijden van zjjn vader werd medegedeeld. De be grafenis zou den volgenden dag reeds plaats hebben en hoe hjj zich ook haastte om verlof te krijgen van zijn patroon, hjj kwam eerst aan in zjjn geboorteplaats toen de begrafenisstoet reeds het kerkhof had be reikt. Gedurende den lijkdienst voegde hjj zich bij de personen, die den overledene mede de laatste eer bewezen, maar wie beschrijft zijn vreugde en zjjn aandoening tevens toen hjj bjj de geopende groeve zijn vader in levenden lijve aanschouwde. De doode was een zjjner bloedverwanten, die denzelfden naam droeg als zijn vader en dien men met dezen had verward. Een vreeselijk ongeluk heeft te Char leroi plaats gehad in een zandgroeve. Op het oogenblik dat twee werklieden de groeve waren binnengegaan, stortte zij plotseling ineen. Beide personen werden onder de instortende massa bedolven. Men heeft hun ljjken tot heden nog niet gevonden. Een Amerikaan heeft aan het ten toonstellingscomité van Chicago het voorstel gedaan om niet ver van het ten toonstellingsterrein een spoorweg te bouwen, over een oppervlakte van één mjjl en een andere spoorlijn, die de eerste snjjdt. Aan het snijpunt moet zich een wissel bevinden en daarachter een tribune, die 60.000 menschen kan bevatten. De lijnen zullen zoo worden gelegd, dat met volle vaart twee spoortreinen met elkander op het kruispunt netjes, geheel volgens de regelen der kunst in botsing kunnen komen. Op deze wjjze wil men een echt spoorwegongeluk vertoonenmen gelooft dat het een groote afleiding zal vormen voor de bezoekers der tentoonstelling. Wekelijks zullen twee voorstellingen worden gegeven, die elk niet meer dan 500 pond zullen kosten. Het stofieljjk voordeel der zondags heiliging. Engelands eerste minister is geljjk de lezers welen de 83 jarige Gladstone. Men heeft Gladstone dikwjjls hooren zeggen, dat hij r.iet de man zou zijn, die hjj nu is, als hjj zijne Zondags rust niet zoo streng in acht had genoaien. Lichamelijk, geesteljjk en zedelijk is de Zondag een onwaardeerbare zegen voor hem geweest. Ieder die dan zijne kamer in Downingstreet, binnentreedt midden in den tijd, dat het Parlement zitting houdt, moet wel getroffen worden door de atmosfeer van rust, al de teekenen en kenmerken van den dag, de boeken open liggend bjj den leunstoel, de verlaten schrijftafel, de afwe zigheid van papieren en couranten. Van Zaterdagavond tot Maandagmorgen bergt Gladstone alles weg, wat betrekking heeft op zaken van wereldlijken aard, houdt zich aan zijn speciale Zondagsboeken en bezig heden en gaat dien dag nooit uit dineeren, behalve om een vriend, die ziek of in droef heid is, op te beurenhij reist nooit op Zondag, en het is welbekend, dat, als Hare Majesteit hem 's Zondags uitnoodigt om den avond op Windsor Castle door te brengen, hij het zóó schikt, dat hij den Zaterdag nacht in Windsor doer kan brengen, en vermijden 's Zondags te reizen. Hjj woont 's Zondags minstens tweemaal den dienst bij in de kerk van Hawaï den. In zijne kleed kamer ziet men een open bijbel, waarin hjj dagelijks leest. De uitdrukking «hermetisch gesloten» is herkomstig uit zeer oude tjjden, toen er nog geen chemiewel eene alchymie bestond. De Egyptenaren der oudheid vereerden als beschermer der kunsten en wetenschappen den God Thoth, welken de Grieken Hennes en de Romeinen Mercurius noemden. Zjj geloofden dat deze god eigenhandig een aantal boeken had geschreven, waarin alle geheimen van den Egyptischen godsdienst en de wetenschap te vinden waren. Die echte heilige boeken zjjn wel verloren gegaan, maar toen zich later Grieken te Alexandiië vestigden, werd weder een groot aantal dergelyke boeken geschreven, die men «hermetische geschriften» noemde. «Hermes Tiismegistos» d. i. «Hermes de driewerf grootste» speelde in de geschiedenis der alchymie tot in het begin onzer eeuw eene groote rol, daar in zjjne geschriften de sleutel ter oplossing der meest verschil lende chemische vraagstukken te vinden zoude zjjn. Hij was ook de God der Magie en moet bij machtegeweest zjjn door magische zegels vaatwerk ontoegankelijk te maken. Men noemde daarom eene zoo volkomen mogeljjke sluiting eene «hermetische» en daar zulk eene sluiting luchtdicht moet zjjn, werden de uitdrukkingen «luchtdicht» .en «hermetisch» woorden van geljjke be- teekenis. Tegenwoordig zjjn hermetische sluitingen iets zeer gewoons. Bier, wjjn, mineraal water moeten in flesscheu hermetisch afge sloten zjjn. De invoering der gom-elastiek bjj de zoogenaamde patentsluitingen was hierbjj eene groote schrede voorwaarts. Dito I De kantoor- en winkelbedienden der stad Londen, die in het midden der stad het dageljjksch brood verdienen, wonen meestal in zeer ver verwijderde voorsteden, waaruit zjj des morgens per spoortrein, omnibus of tramwagen zich naar hun werk begeven. Het ïs daardoor niet mogelijk dat zjj steeds heel stipt op kantoor of magazijn verschijnen en de meeste chefs kjjken het dan ook door de vingers als de jongelui wat over hun tjjd verschijnen. Op een der groote kantoren bestond nu de bepaling, dat allen, die te laat kwamen, in een daarvoor bestemd boek de oorzaak van dat telaatkomen moesten aanteekenen. De eerste die te laat kwam, zette steeds «trein te laat aangekomen,» «omnibuspaard gevallen» of iets dergelijks; zjj, die op hem volgden, zetten er dan maar geregeld «dito» onder. De heeren waren zoozeer aan deze manier van invullen gewoon geraakt, dat zjj niet meer de moeite nemen om na te zien, welke reden nummer één wel had opgegeven. Op zekeren morgen schreef de eerstkomende nu, geheel der waarheid getrouw«Mjjn vrouw van een tweeling bevallen» en tot zjjn groote verbazing vond de chef van de zaak achter alle namen, onder de zeker buitengewone verontschuldiging, het gewone «dito.» Zjjn verbazing nam nog toe, toen hij geheel onder aan de ljjst, het «dito» van den jongsten, amper zestienjarigen be diende ontdekte. Sedert dat tjjdstip zjjn de dito's in het boek heel wat zeldzamer geworden. De groote Niagara-tunnel, waaraan nu ongeveer twee jaren gewerkt wordt, vordert goed. Den 4 October 1890 werd de eerste spade in den grond gestoken en thans reeds is de granietrots, welke duizenden jaren het water van den Niagara heeft tegengehouden over een lengte van 6000 voet doorboord. Men moet nu nog door 1000 voel rots heen komen en het werk is gereed. Er werken 800 man aan den tunnel en er wordt da gelijks 700 kilogram dynamiet gebruikt. Van de 209 paarden die deelnamen aan den afstandsrit tusschen Weenen en Berljjn zjjn 22 aan de gevolgen gestorven, vier stervende, de overige redeljjk wel naar omstandigheden. Bij een schoolfeest te Tarbes (Spanje) is de vloer van een feest lokaal ingezakt. Een vrouw en een 13 jarige knaap kwamen om het leven en 100 andere personen werden ernstig gekwetst Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Kattendjjke door dhr. W. v. d. Waal, cand. te Ridderkerk. Doopsger. Gemeente. Bedankt voor Aardenburg door ds. A. K. Kuiper te Rottevalle Aardenburg. 't Was Zondag een treurige dag voor de leden der Doopsge zinde Gemeente alhier, en voor allen, die den Bjj bel als Gods onfeilbaar woord lief hebben. Ds. C. P. Van Eeghen Jr. toch, zou, na een negenjarigen evangeliearbeid in deze plaats, voor de laatste maal voor hen als hun leeraar optreden. In naam van zijnen Zender leidde Z.W.E.W. zjjne af scheidsrede in met de woorden Vrede laat ik u, mijnen vrede geef ik u, enz. (Jch. 1427). Nog één maal wees Z.W.E, W. alle aanwezigen op 't waarachtig heil hunner zielen en eindigde met de harteljjkste wenschen uit te spreken voor 't tijdelijk en eeuwig welzjjn zjjner gemeente; nog bad Z.W.E.W. zijnen ambtgenooten, die door hunne tegenwoordigheid bljjk hunner belangstelling gaven, een rjjken zegen toe over hunnen arbeid en beval de christeljjke school, die Z. W.E. W. als zjjne stichting achterlaat, in de liefde en zorg van alle aanwezigen aan. Staande zong de breede schare van ge meenteleden, vrienden en belangstellenden den scheidenden leeraar Ps. 134: 3 toe. Moge God de Heer Z.W.E.W. ook tot een rjjken zegen stellen in zjjnen nieuwen werkkring te Amsterdim,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2