Kerk, School Zending. Gemengde Berichten. Overzicht verkoopingen enz. Qer- verken. Aangenomen n-'r Ameiongen door ds. W. Schock te ï^euwdorp. *éd. Herv. Kerk. TWoene te Koiidekerke ds. L. Hgmans v .ï.ekkerlandte Zoutelande ds. 7? ",J jt'da te Hindeiopen. .'.ogenomen naar Bloemendaal door ds. v H. Barger te Vlaardingen. Bedankt voor Dreischor door den cand J. Bleeker; voor Borsele door dhr. J. R. Cdlenbaeh cand. te Utrecht. Goes. Zondag werd in de voormiddag- godsdienstoefening onze nieuwe leeraar ds. C. v. Koetsveld bevestigd door ds W. A. v. Griethuizen naar 2 Cor. 4:7 Na de be vestiging zoog de gemeentePs. 134:3, daarna zong bet koor Ps. 121 uit «Hallelujah». Des namiddags deed de bevestigde zijn ie trede naar 2 Cor. 520. Na het dankgebed zong de gemeente staande op verzoek van den spreker Ps. 72: 11 en zong het koor de Hymne uit «Exelsioi» Beide plechtigheden werden door een groote schare bijgewoond. Geslaigdaan de hoogeschool te Leiden voor het 2e natuurkundig examen dhr. G. Sauer van Wemeldinge, en aan die te Amsterdam dhr. G.Th. C. Callenfels van Hulst, en voor het litterarisch mathematisch exa men te Arnhem dhr. J. P. de Bats van Middelburg. De heer J. F. Hondius, leeraar in het teekenen en slöjd onderwijs, te Middelburg is op een jaarwedde van f5000 benoemd tot leeraar aan eene inrichting van onderwijs in Zuid-Afrika. NR. Ct.) Volgens het dezer dagen verschenen jaaaverslag hebben de ontvangsten der Wees inrichting te Neerbosch van 1 Juni 1891 tot 31 Mei 1892, met inbegrip van het saldo der drukkerij en binderij,groot f 12 289.09'/al bedragen f 180.663.48V2 De uitgaven zijn geweest: nadeelig saldo f8774 OiVg, onder houd der weezen f 127.761 51, lijfrente f800, rente hypotheek f 540.05, aankoop van land f 10,309.34 en voor den bouw van nieuwe huizen f32.142.62: totaal f180.227 56Vs. voordeelig slot f435 91. Thans worden in de inrichting meer dan 1000 kinderen verpleegd, terwijl ruim 1400 de stichting hebben verlaten, die het maat schappelijk leven zijn ingetreden. Het kerkezakje. Het kerkezakje zoo sprak ds. Sikkel dezer dagen in een vergadering met gemeen teleden dit zakje is in de kerk het op één na mooiste meubeldat zakje waarvtan niemand den bodem ziet, maar dat door God wordt gezien en van Z jne itwege ons dan ook toeroept: hebt gij mij liever dan dezefo, wijzende dan op onze beurs. Maar welk een schande wordt het dan ook in dat zakje onze gift kleiner te maken dm bijv. op een inteekenlyst, omdat die laatste onder de oogen der mensche 1 komt. In 1775, dus 20 jaar vóór de revolutie, den 2 Maart van dat jaar werd in een der hoofdsteden van ons land in ééne kerk niet minder dan f 4000 ingezameld terwijl het bedrag v^riëerde tusschen 4 en 20 duizend. Geven de Chineezen ook voor de Zen ding In het jaar lc 91 gaven de 35,000 in- landsche christenen in China 44,000 dollars voor de veispreiding van het evangelie in hun eigen land. Te San Francisco bestaat eene kerk van 350 leden, waarvan 125 Chineezen zijn. Van de jaarlijksche opbrengst groot 3000 dollars, verzamelden de Chineezen 2000 dollars. In 't geheel geven de Chinee zen in den staat Californië voor de zending in hun vaderland 0000 dollars. Engelsch lndië. Een inlandsch chris ten is bevorderd tot administrateur-generaal van Madras, en een inlandsch meisje (chris tin) ontving een belangrijke betrekking op het postkantoor te Mandapasali. In n. stad Na goj o (Japan1) zijn 700 heidene tot het christendom overgegaan. Deze gezegende uitslag schijnt het gevolg te zij n van de liefdadigheid waarmede de christenen de slachtoffers van de laatste aard beving zijn ter hulp gekomen. Een Boeddistisch priester; student vatt eene hoogeschool in Californië, werd onlangs tot het christendom bekeerd. Dadelijk schreef hij aan den uitgever van een maandschrift in Japan, waarvoor hij bijdragen leverde, dat hij van nu af aan ophield aan dit blad mede te werken. En dat terwijl hij een honorarium van f500 genoot, waarmede hg juist zijne studiekosten kon dekken. Samoa Van dit eiland, waar eenige bijbels in zakformaat van het Engelsch Bij belgenootschap verspreid zyn, is thans aan vraag ingekomen om 5000 exemplaren, die aldaar zullen worden verspreid. Goes Dour den heer J. P. Magielse alhier, is in zijn tuin een peer geplukt wegende ruim 6 hectogram. Aan de loting voor de nationale mi litie die den 29en October a. te K apelle zal plaats hebben, zullen dit jaar voor Waarde zeventien personen deelnemen. Bij eene bevolking van ruim 700 zielen, kan dit bepaald als eene bijzonderheid worden aangemerkt die sedert meuschen heugenis niet voorkwam. Meermalen toch is het gebeurd, dat er slechts twee personen aan de loting deelnamen. M. C. -- Een der avonden van de vorige week vergaderden het meerendeel der burgerij van Oud Vosmeer oin te spreken over de wenschelijklieid dat in de vacature VVagtho of daarenboven een notaris benoemd worde ter standplaats Oudvosmeer. Sedert het vertrek van notaris Benteijn is deze plaats onvervuld. Besloten werd een re quest in dien zin ter teekening te leggen en aan den minister te zenden. Het plan verdient toejuiching, verwezenlijking er van zou ook in liet belang zijn der omliggende gemeenten. De rechtbank te Heerenveen heelt aan den wensch van de jongedochter uit Oldeber- koop voldaan. Zij veroordeelde haar tot 5 dagen hechtenis en een jaar opzending naarde kolonie. Van het vredefeest te 's Gravenhage, den 14n Juni 1713 na den vrede van Ut. echt gevierd, leest men het volgende «De illuminatie met zijn ornamenten was terzijde van het stadhuis geplaatst, aan de gerechtsplaats, op dezelfde plek, waar gegeeseld en gebrandmerkt werd en het volk gewoon was te komen kijken. Het uitstek, op drie kolommen rustend, was geheel en al bedekt met schilderijen en festoenen en Latijnsche opschriften, waarbij natuurlijk de Tempel en Janus, en een Vulcaan, die op verzoek van julïrouw Pax bezig is, eenige sabels tot tangen en asch- schoppen te verwerken. Evenmin ontbreken oom Apollo en zijne nichtjes en de Leeuw, die zijn middagslaapje doet, omdat't vrede is, terwijl Bacchus den schuimenden beker drinkt. Drinken was in Holland trouwens altijd het symbool van vreugde en welvaart De hier bedoelde illuminatie bad met kaarsen plaats. Aan weerszijden van ge noemde ornamenten waren hooge masten in den grond jjezet, met armen en blakers. Maar dit was tocii het eigenlijke volksvermaak nog niet. H.H. Bestuurders hadden noggansch an dere beschikkingen genomen. Aan elke zijde van zeden rustenden leeuw» stond eene ooievaar, niet als de Haagsche op één poot doch (wijl 't vrede was geworden) op twee pooten en met opengespalkten bek, waaruit dikke wijnstralen spoten. De plaat van dit feest, in 1743 gevierd, geeft er eene zeer duidelijke voorstelling van. Men ziet hoe de Hagenaars jjoopen wat zij kunnen en den wijn in hunne hoeden opvangen en drinken. Een komt er met emmer en puthaak, om de stralen te onderscheppen, doch juist als hij den vollen emmer neerhaalt, rolt een troep vechtende jongens tegen hem aan, de emmer waggelt, kantelt en de wijn stort in de hoeden van een halt dozjjn, als hazen toegeschoten jongens, En op een afstand ziet men eenige ge- pruikte heeren staan met hunne dames, die zich vermaken met het rumoerige tafereeltje. -- Onder de IJselbrug te Zutfen kwam Vrijdagmiddag een zevenjarig jongetje onder een vrachtwagen met ongeveer 3000 kilo belast. De voerman voelde een lichten schok en toen hij stil hield om te zien, waardoor deze veroorzaakt was, zag hy het lijkje van 't ongelukkige kind liggen. Het wiel was over het hoofd gegaan dat geheel was verpletterd. Donderdagnamiddag liet een BreJa?che voerman, terwijl hij in eene herberg aan den straatweg een kop koffie gebruikte, kar en paard voor de deur staan. Toen hij weder weg wilde rij len, bemerkte hij dat het afge sloten kistje, waarin hij het ontvangen geld bewaarde, opengebroken en eene soin van f240 daaruit verdwenen was. Hg reed onmiddellijk naar het naburige Rijen, deed aangifte by de marechaussee, wie het mocht gelukken spoedig den dader op te sporen, die bekende liet geld verborgen te hebben op een plek waar het dan ouk werd ge vonden. In een der Bredasche inrichtingen van onderwijs sprongen op éen avond van de vorige week 26 lampeglazen. Den volgenden morgen moest de concierge 75 haarspelden gaan koopen, om op elk lampeglas een haarspeld te hangen. Men zegt dat de glazen nu niet breken! C. Op den Overtoom te Amsterdam staan nog eenige kleine hui-jes, die op de hand van den slooper wachten. De buren werden Woensdag verontrust door een on aangenamen reuk, welke uit een perceel aldaar tot hen kwam. Zij gaven daarvan aan de politie kennis, die in het huisje het lijk vond van den bewoner, die reeds Zondagmorgen plotseling was overleden, maar met wiens overlijden diens vrouw het niet noodig oordeelde, de betrokken autoriteiten in kennis te stellen Lang heeft men gezocht naar een toestel, waarmee men iemaul zou kunnen totografeeren, zonder dat hg er iets van merkte, maar tot rog toe is men daarin niet kunnen slagen. Nu is echter de heer Bioch te Parijs er iri geslaagd, een carama uitte vinden, niet dikker dan vjjf millimeter, die in een gewone das verborgen kan word n. Het objectief bevindt zich in een dasspeld, zoodat niemand er iets van kan merken. Het objectief is zeer zuiver afge perkt en wordt vervaardigd in liet obser vatorium van Parijs In het toestel bevinden zich zes berg plaatsen voor de gevoelige plaaijes. Een gutta percha slang loopt onder het vest door en eindigt in een bal, die in den zak kan worden verborgen. Om eene opname te doen, heeft men slechts even, op een afstand van 50 cM. tot 1 M. 50 cM. van het te reproduceeren voorwerp, op den bal te drukken, zoo eenvoudig mogelijk dus. Door nu even aan een knoop, schijnbaar de bovenste van het vest, te draaien, plaats men weer een nieuwe gevoelige plaat achter het objectief, zoodat de toestel weer voor een volgende opname gereed is. De reuzentélescoop Ondanks liet beweren, dat de groote telescoop, voor de Parijsche tentoonstelling van 1900 niet te vervaardigen is, zijn de deskundigen druk aan het overleggen. Een slerrekundige, een werktuigkundige en twee architecten maken de plannen. De telescoop zal de afmetingen hebben van «le Vendöme-zuilDe spiegel krijgt een doorsnede van 3 meter, de grootste dikte bedraagt 50 cM. en het stuk zal 9 ton wegen. De fabriek te Saint-Cobaio zal den spiegel leveren, De kosten worden op 2i/2 millioen frs. geschat. De telescoop wordt zoo gemaakt, dit zy in de 24 uur geheel omdraait. Vrijdag werd te Homestead een poging gedaan om een hotel door dynamiet in de lucht te doen vliegen, omdat 40 werk- werklieden van de Carnegie-Maatschappij, die niet bij den bond der werkstakers waren aangesloten, er hun intrek hadden genomen. De bedden, waarin de mannen lagen, wer den dooreengeworpen en de vensterruiten in het benedengedeelte van den voorgevel verbrijzeld in de zoldering werd een groot gat geslagen, maar niemand is gekwetst. De St. Pietersberg te Maastricht is algemeen bekend. Niemand die in de buurt komt verzuimt een bezoek te brengen aan dezen doolhof van onderaardsche gangen, allengs ontstaan door het uitgraven van de mergelsteen. Op aardkundig gebied is er menig merkwaardige vondst gedaan. Men vindt er versteende schelpen en boomstronken en menig overblijfsel van anti diluviaansche dieren en planten is er in aangetroffen. In den laatsten tijd is men er bezig met het maken van een zaal in den berg, die men tot een soort van museum wenscht in te richten. Een zeer schoon stuk is reeds zoo goed als voltooid, nl. een «Mosasaurus Gigantes Soem». Het dier, een soort van reusachtige krokodil, voorgesteld met half geopenden bek, is meer dan 10 meter lang. Men stelt zich voor nog andere voorhistori sche dieren in de muren uit te beitelen. Een Engelsch blad heeft een prijs vraag uitgeschreven voor een bepaling van het begrip ijdelheid. Aan de volgende de finitie heeft het den prys toegekend: De rooskleurige biil, waardoor wij ons zeiven gadeslaan. Onder de andere inzendingen komen echter niet minder aardige definities voor, b. v.: Het voedsel der dwazen. De ledigheid, die zich op haar inhoud "verheft. Een minimum ei met een maximum ge kakel. Een teer plantje, dat niijt kan leven zon der den zonneschijn van den bijval der menigte. De pauwenstaart der menschlieid. Een zandkorrel, die zich een berg waant. De vergulde kleederen waarin Onwetend heid zich tooit. Een huis zonder fundamenten, waarvan het dak ledigheid, de muren schaduw, de ramen onwetendheid en de deuren eigenwaan zijn. Een caricatuur van zelfrespect. Een weldadige gift der natuur, waardoor de dwazen vrede met hun dwaasheid heb ben. Een zonderlinge rechtzaak zal bin- nenkoit voor de rechtbank te Bamberg in behandeling komen. Eenige vroolijke jon gelui hadden den burgemeester van een in de buurt gelegen gemeente aangeschreven het bestuur vau het distriet, waaronder zijn gemeente ressorteerde, verslag te doen omtrent een kortelings plaats gehad hebbende maans verduistering. De burgemeester die niet beter wist of de uitnoodigiog kwam van het boven hem staand bestuur, daar de jonge lui papier en stempels kortom alles hadden gebruikt wat hem in dien waan kon \er- sterken, vatte de uitnoodiging in allen ernst op en diende van bericht en raad over het hem gevraagde met den meest bekwa men spoed. De regeering nam echter geen genoegen met de grap, een gerechtelijk on derzoek werd ingesteld met het gevolg dat de daders gevonden zyn en zich hebben te verantwoorden wegens valschheid in ge- geschrifte. Te Napels is in den ouderdom van 114 jaar 'een man overleden, die in zijn onderhoud voorzag door den verkoop van doosjes lucifers. Hij had gediend in het leger van Napoleon 1 en had deelgenomen aan de veldtochten in Duitschland, Spanje en Rusland. Toen hij deelnam aan den tocht naar Moskou iu 1812, bevroor zijn linkerbeen en moest dit lichaamsdeel latei- worden afgezet. Ondanks zijn hongen ouderdom bezat de man nog al zijn vermogens; hij ver haalde gaarne van de veldslagen en cam p-agnes, die hij heelt meegemaakt. Lord Beaconsfield, of liever Benjamin Disraeli, ging eens, toen hij nog onbekend was, bij een bezoek aan Liverpool de Beurs aldaar bezichtigen, en de drukke menigte die hij er zag, maakte grooten indruk op hem, «Naar mijne opvatting,» zei hij tot een vriend die hem vergezelde, «is hij een groot man, die door een volksverzameling als deze wordt toegejuicht die met ge juich wordt begroet, als hij hier binnen komt Niemand lette toen op Disraeli het was vó >r zijne aanvallen op Sir Robert Peel en vóór het Engelsche publiek hem kende uit Punch. Toen hij later, als een staatsman van beteekenis, nog eens te Liverpool kwam, ging hij weder met dienzellden vriend naai de Beurs Nu werd hij opgemerkt en er werden een paar juichkreten gehoord: het werd een algemeen gejuich en eindelijk een geestdriftvolle ovatie. Disr0eli was zeer geroerd. Hij herinnerde zijn vriend aan wat hij gezegd had, ju-en geleden, en er kende met trots en blijdschap, dat zijn ideaal van grootheid was bereikt. In 1780 waren te Londen op een diné tal van beroemde menschen bijeen. Een jong mesje daarbij tegenwoordig, vroeg aan liaar vader, wie die ander was, dien men haar niet had voorgesteld. «Die?» was het antwoord, «dat isHan- way, een halve gek, zegt men maar zoo heel mal is hij ook niet, Hij heeft boeken geschreven over velerlei dingen en dan heeft lnj nog uit Perzië, waar hij gereisd en velerlei gevaren doorworsteld neeft, een aardig machinetje meegebracht. Een klein dak van gekleurde zijde, gespannen op baleinen, die door y erd.aad bijeen zyu gebonden, en dat hij wil, dat een ieder bij zich drage, als het regent, op een langen stok gebonden. Hij noemt dat een parapluie. Om de lui te wennen aan het gebruik van dat ding gaat Hanwuy altyd uit als het regent, gewapend met zijn draagbaar tentje. Kinderen werpen met slijk naar hem, dienst meiden lachen hem uit, straatslijpers doen hun best om het instrument stuk legooien. Men houdt hem voor den gek en men is misschien zelf mal, want de dwaasheid van heden is de wysbeid van morgen.» Zoo sprak men terloops in 1780. De tijd heeft het antwoord gegeven. Hoelang de spijzen in de maag blijven. Onlangs is dit nauwkeurig onder zocht en het resultaat van dat onderzoek, dat wel geen nadere opheldering behoeft, is het volgende: Rijst blijft een uur in de maag, rauwe eieren hebben IV2 uur voor vertering noodig, melk en brood 2 uren, aardappelen 21/» uur, visch en zacht gekookte eieren 3 uren, gebraden varkensvleesch en rundvleesch 4 uren, kool en harde eieren 5 ureD. Ëen toevoer van zout-zuur bespoedigt de spijsvertering tien percent, kleine hoe- veelheiden alcohol, mosterd en peper ins gelijks, eene groote hoeveelheid alcoholisch vocht, een liter wijn of bier bespoedigt de spijsvertering niet, maar vertraagt die ook niet, terwijl een toevoer van IV2 liter water haar aanmeikelijk vertraagt. Een apotheker te Hamburg geeft in een Duitsch vakblad verslag van de drukte tijdens de epidemie. Hg zegt «Dag noch nacht hadden wij rust. Slin gerende gedaanten kwamen de apotheek binnen, vale gezichten met bijna verglaasde oogen, om hunne artsenijen te halen en buiten zonder eenig geluid in elkander te zakken. En wanneer de nacht gekomen is dan zit hij, de geplaagde, onvermoeide en toch zoo moede apoheker, aangekleed op zijn kamer, om elke 5 minuten op din klank der nachtschei schielijk op te springen En dubbel spookachtig zien zij er nu uit, die bleeke gestalten, bij het zwakke nacht licht dof rollen daarbuiten de lijkwagens voorbijeen rilling bevangt den helpenden apotheker; hij denkt, aan ouders en ver wanten, hij denkt aan de vakgenooten in de steden daarbuiten, die tot nu toe door ziekte verschoond zijn, doch wie weet voor hoelang.» Hij rekent dat het aantal recepten in alle apotheken 5 maal grooter is dan gewoonlijk. Onverantwoordelijk is de zorgeloosheid ge weest van den inspecteur van den genees kundigen dienst dr. Klauss. Reeds den 11 Aug. heeft een arts aldaar een choleralijder behandeld en toen hij by dr. K, aangifte deed, antwoordde dezeMaar mijn goede, dokter u maakt u toch wat al te bang. En eerst dagen na het uitbreken der epidemie schreef hij aan den Senaat le Hamburg Ik geloot dat er 111 onze stad een cholera- epidemie is uitgebroken. Dinsdag 11 October. Middelburg, door not. Huvers 10 uur Notarishuis, meubels, kachels enz. Inl. dhr. de Groot. Middelburg, b(j inschrijving 162 olmen, Nieuwlandschen weg. Inschrijvingen op zegel en naar elk perceel afzonderlijk voor 1 uur ter gemeente-secretarie. Voorwaarden ter inzage ten kantore van den gemeente-bouw meester. Woensdag 12 October- Borsele, voor erven de Jonge 10 uur, den inspan, 0. a.1 bruin rninpaard 19 jr., 1 dito merriepaard 15 jr., 3 baatg. melkkoeien. 2 kalvers, 2 vette varkens, 2 mesl putloopers, 50 kippen en hanen, 7 eenden, 2 menwagens, I huil wagen, 1 wagen met ijzeren assen, sleper, roiblok, ijzeren en houten eggen, ploe gen, snij-, moes- en windmolen, varkensren- bouw-, melkers- en zoldergereedschappen. Voorts 1 antieke kast, hoekkast, 3 kastklok, ken, 3 bedden met toebehooren, 3 kleerkiston. tafels, spiegels, stoelen, kachel, glas- en aardewerk. Inl. dhr. Pelle. Vlissingen, 10 uur bij Kuijpers ver pachting van perc. bouw-, weiland, visscherij van do voormalige vestinggronden. En voor 7 jr. verpachten 2 perc. weiland op het Eiland, ingaande najaar 1892. Inl. bij den opzichter der lortificatiën, en den ontvanger te Middelburg. Brlgdamme, 10 uur bij Christiaanse door not- de Vos, de karoterjj Noordweg 129J- cA, 2o, 6571 cA. bouwi- onder Seroos- kérke, Goedepolder. En om half 1 aan het huis 17 Noordweg Middelburg; leurkarret, turkje, mestkruiwagen, schoppen, spaden, broeikastramen, kabinet, tafelkastje, twee bedden met toebehooren, kachel, aardappels, (Jolijnsplaat bij Schikker voor dhr Helling v. d. Borg, 6 uur, door deurw Gelner, Sigaren. Wees, voor Buitendijk door not Pilaar, II uur afbraak op de oude vischmarkt, 0. a. 4 balken van 11 M. en zwaar 23 bij 30; kozijnen, ramen, deuren, ribben enz. Donderdag 13 Oef. Borsele bij wijlen Korteknie door not. v. d. Kloes 12 uur meubels, bed met toe behooren, arbeidersgereedschap, zilveren horloge enz-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2