Kerk, School eu Zending. LANDBOUW. Gemengde Berichten. o,rijzen meer in contact stelde met de in deze provincie bestaande pachtcommissie 5o. dat de aandacht vooral ook van de buiten wonende grondeigenaren meer alge meen worde gevestigd op de hierin bespro ken brochure; „Waardoor werkeloosheid in Friesland 60. dat een onderzoek worde ingesteld in hoeverre het tot stand komen van de vlechtindustrie, genoemd als een arbeid juist voor Friesland bestemd, is te verwe zenlijken; en 7o. dat de pogingen van de vereenigiug in den Z. O. hoek van Friesland opgericht tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel in de veenstreken, algemeen krachtig en financieel worden gesteund. Het kamerlid Van Loben Seis en de oud-minister Lohman, het Friesche statenlij v. Vliet en Patrimoniums voorzitter Kater waren aanwezig of gaven vele behartigings- waardige wenken. De heer v. Kempen was voorzitter, Dr. v. GheelGildemeester sloot met dankzegging. De volgende jaarvergadering zal gehouden worden te Rotterdam ot ter plaatse waar het 2e sociaal Congres zal vergaderen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Borsele dhr. J. R Callen- bach cand.te 's Gravenpolder en 's Hee- renhoek dhr. W. van der Waal cand te Ridderkerk. Aangenomen naar Den Bommel door ds. J. H. van 't Hofl' te Hoek. Bedankt voor Klaaswaal door ds J. Verweij te Ovezand. Cocs. Ds. C. v. Koetsveld zal D. V. Zondag a. des voormiddags bevestigd worden door ds. v. Griethuijsen en des namiddags zijn intrede doen. St. Annaland. Zondag werd ds v Koog bevestigd door ds. v. Rhijn van St. Maartensdijk naar Epb. 2 2"2. Des na middags dat ZEerw. intrede naar 1 Thess. 1 9b. Schiedam. Zondag 2 Oct. werd Ds Halffman bevestigd in de Groote Kerk door zijn zwager ds. Nonhebei van Harmeien, naar aanleiding van Markus 16 15 b. Predikt het Evangelie. Door de gemeente werd hem toegezongen Gez. 91 3 's Avonds 6 uur deed ZEerw. in de Groote Kerk intrede met een rede naar 1 Cor. 1 23 en 24. Voor leeraar in de Duitsche taal- en letterkunde aan de inrichtingen voor M O. te Goes worden aanbevolen de heeren E J. Postma te Amsterdam en A. J. Verkoren te Arnhem. Benoemd tot onderwijzer met hoofd akte aan de openbare school te St. Annaland de heer J. J. van Doeselaar, te Terneuzen RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens mishandeling'. F. B., '21 j, werkman, Axel, en A. R. H. v. S., 19 j., werkman, Middelburg, beiden tot 14 d. gev. straf mishandeling van een ambtenaarH. W. 11., 41 j., werkman, Middelburg, tot f 3 b. s. 3 d. h. opzettelijk gebruik maken van een ver valsclit geschriftC. P. B.24 jtimmerman en koopman, Middelburg, tot 6 m. gev. str.: diefstal-, 3 V 36 j., arbeider, lJzendijke tot 3 m. gtv. strafen overspel door een gehuwde: If. M. II., bij rechterlijk vonnis gescheiden vrouw van J. J. Z., Middelburg, en het do>r een on gehuwde medeplegen van overspel, wetende dat de medeschuldige gehuwd was: C. H., 67 j., verpleegde in het armhuis te Bigge- kerke, ieder tot 6 m. gev. straf. Allen in de kosten. VrijgesprukenA. B., 37 j., landbouwer Honteriisse, P. v. D., 27 j., J. v. D., 25 j., en C. v. D., 23 j., landbuuwersknecht, Zaamslag, en N. M., 17 j., visscher, Veere, allen beklaagd van mishandeling. Mond en klauwzeer. De directeur van de landhuishoudkundige school te Meissen, de heer A. En dier, schrijft in het «M issuer Tugeblatt»over maatregelen tegen de verdere verbreiding van het mond en klauwzeer 0. a. het volgende: Bij de besmettelijke ziekten der dieren, bgv bet mond- en klauwzeer, legt men nog altijd in de verordeningen bet grootste gewicht op zekere beperkingsmaatregelen zooals het verbod van het houden van veemarkten, veevervoer enz. De ontsmetting der stallen echter wordt slechts als bg/.aak in toepassing gebracht en bovendien in de werkelijkheid slechts onvoldoende uitgevoerd. Hierin ligt de oorzaak van de hand ovr hand toenemende verbreiding van het klauwzeer. Ir. de plaats nu van het eenzijdige systeem der afsluiting, moet toegepast worden liet door de wetenschap als eenig goed erkende systeem der streng doorgevoerde desinfectie. Door dagelgksche, zorgvuldige ontsmetting der besmette stallen moeten de kiemen vernietigd worden. Bij de keuze van het voor de desinfectie noodige middel heeft men het volgende in overweging te nemen: 1. het ontsmettingsmiddel moet afdoende en snel werken 2o. het middel moet goedkoop genoeg zijn, om uitgebreide aanwending door de landbouwers mogelijk te maken 3. de desinfectie moet ook door leeken, door eiken landbouwer, gemakkelijk en in korten tij 1 kunnen worden verricht. Een mid,iel dal a.m al ik-Ze ei c en be antwoordt, was tot voor korten tijd niet bekend. Daarin ligt o >k de oorzaak, waar om tot nu toe de ontsmetting bi) vee- epidemiën zoo verwaarloosd is geworden. In de jongste openbaar gemaakte «Arbei ten aus dem Kaiserl Gesuudheitsamt» zijn de voor het genoemde doel in 't bijzonder in aanmerking komende desinfectie middelen, volgens hunne onderlinge werkzaamheid vergeleken. Daaruit blijkt, dat alle ter vergelijking onderzochte ontsmettingsmidde len (daaronder ook de eerst kortelings nog door het Keizerlijk Gezondheidsbureau voor cholera ontsmetting aanbe olen ruwe car- bolzeepoplossing, lysol, creolin, carbolzuur enz.) veel te langzaam werken, uitgenomen het ruwe solutol. Het heet daarom in de genoemde «Ai'beiten»: een desinfectie-middel baat ons niets, indien het eerst na vele dagen werkt; de practijk eischt niet slechts geheele maar ook snelle ontsmetting, en een zoodanige bereikt men, behalve met het ruwe solutol, met geen der overige de«infectie-middelen. De toepassi g der desinfectie met ruwe solutel is ook in de hand van den landman zoo eenvoudig mogeljjk. De chemische fabriek van Dr. van Heiden Nachtolger te Radebeul bjj Dresden fabriceert de solutol. De prgs is laag. Goes. De oude sluis aan het Sas van Goes is buiten dienst gesteld. Met het af breken daarvan is eenbegiu gemaakt. De nieuwe sluis is thaus in gebruik genomen. Zondag schutte daarmede voor het eerst naar buiten de stoomb.Admiraal de ltuyler,» varende tusscben Goes en Rotterdam. '8 Heerenhoek. In plaats van wglen nen heer A. Braamse is lot lid van den raad gekozen dhr. M. v. d. Meulen. Ook besloot de gemeenteraad tot den ouden tijd terug te keeren.Ook die van Stavenisse besloot alzoo, echter voorloopig tot 1 Maait 1893. Middelburg. De politie had gisteren middag handen vol werk. Eenige matiozen afkomstig van het ten behoeve der quaran taine te Vhssingen liggende ramschip, welke te Middelburg waren komen passagieren en niet binnen bepaalden tijd aan boord terug waren, werden in een herberg ontdekt en, na een hevige worsteling tus scben eenerzijds 3 politieagenten en anderzijds 4 matrozen ingerekend. Voor een der laatsten was geneeskundige tusschenkomst noodig. Drie der schepelingen werden geboeid, kort daarop door eenige politieagenten per tram naar lissingeu en van daar naar boord gebracht, terwijl een vierde door een raam ontsnapte. De gemeenteraad vau Borsele be sloot aan de Provinciale Staten een vernieuwd verzoek te richten tot het bouwen van een steiger, ten behoeve van den Piov. stoom- bootdienst, in de nabijheid van het stoom- bootvervoer aan de Zuidnol. Heinkenszand. Gisterenmorgen ont dekte een buurvrouw van een in het arm huis wonenden ouden man dat het zoo zeldzaam stil was in diens kamertje. Zij keek in zijn vertrek en ontdekte tot haar schrik dat de man naast de tafel van zgn stoel was gezakt. Bij nader onderzoek bleek dat hij den dag te voren bij het nuttigen van zijn middagmaal door een beroerte was ge troffen) waaraan hij kort daarop schijnt oveileden te zijn. Een echtpaar van Duitsche atkomst, dat eenige dagen lang kamers in het Amslel- hotel te Amsterdam had betrokken en daar het gcede der aarde rijkelijk ge nietende, een flinke reketiing maakte, ver dween plotseling met achterlating van een zoontje, een vluggen knaap. Natuurlijk werd bij de politie aangifte van het geval ge daan een der inspecteurs gevoelde zich zoozeer tot den knaap, die aardig zijn drie talen sprak en niet onverdienstelijk klavier speelde, aangetrokken, (Jat hij zijn huis gastvrij voor den verlaten jongen opende. Inmiddels trachtte men de ouders op te sporen, die eindelijk in een ander logement dezer stad werden aangetroffen, waar zij zich zeker voorstelden, weer eenigen tgd ongestoord op kosten van den logement houder te leven. Aan dat bedrijf werd nu echter onverhoopt een eiude gemaakt en het slot der geschiedenis is nu, dat man en vrouw hun kind weder tot zich hebben genomen, en de geheele familie naar Ham burg is vertrokken. Een verandering. Voor een der woningen te Amsterdam houdt een groote meubelwagen stil. Een kleine jongen komt voor 't paar 1 staan en voert liet dier. Glim lachend ziet de voerman dit aan. Dt's flink jongen,» zegt hij tot den kleinen paardenvriend, «dat je zooveel van paarden houdt. Kijk reis, hoe het den bruine smaakt. Maar geeft ja moeder al tij I je zulke dikke boterhammen «Neen», antwoordt de kleine, «die is niet van moeder». «Hoe kom je er dan an «Nou, die heit op den wagen ge legen.Woedend vliegt de koetsier op den knaap toe. «Kwajongen da's mijn boterham leelijke bengel, ik zal je De knaap nam ijlii.gs de vlucht. Zaterdagavond werden twee dames op haar wandeling in het Weteringplantsoen, te Amsterdam, verrast door een welgekleed heer, die haar aansprak en haar als bloed verwanten scheen te herkennen. Door de welsprekende uitleggingen van den vreem deling werden de dames er eindelijk toe geleid te gelooven, dat zij een verren neef voor zich hadden, die jaren geleden naar de kaap was getogen. E ui undei houdend gesprek volgde, tot de neef van de Kaap eindelijk met hai-lelijkeu handdruk afscheid nam en verdween. Toen bleek, dat hij den vingerring van een der nichtjes had gekaapt en dus vooreerst wel niet veel moeite zal doen, om de hernieuwde kennis making voort te zetten. Een boer stond te kijken naar een in aanbouw zijnd krankzinnigengestichten vroeg aan een heer wat dat moest worden. Een gekkenhuis voor boeren was het antwoord. Dat dacht ik wel zei de boer, want voor de stadsche heeren zou het te klein zijn Als een bewijs hoezeer het feest, telken jaren te Leiden gevierd ter herinne ring aau Leidens ontzet, kan bogen op een internationale^ instemming, blijkt dat zelfs een Spanjaard aldaar lid is der 3 October- Vereeuiging. Ook hier geldt dus ook v. Lenueps woord «Oude veeten Zijn vergelen En gedempt de bron van twist». L. D. De 54 jarige weesvader te Harlingen is gearresteerd wegens onzedelijke hande- delingen met weesmeisjes. Een heer die te Helder bij twee onge.iuwde dames inwoonde, is plotseling verdweneneen der vrouwen werd dood te bed gevonden, in de bleek werd een kinderlijkje opgegraven. Te Haskerdijken is een meisje door een molenroede gedood. Te Tinte (gem. Oostvoornej een ge hucht met 150 bewoners, zgn negen gevallen van cholera voorgekomen, waarvan vier met doodelijken afloop. Drie dezer waren kin deren uit eenzellde gezin, een zoon van 3, een zoon van 14 en een dochter van 16 jaar. -- Toen Ismail Pacha, de voormalige khedive van Egypte, nog over dut historisch land regeerde, had hij ir. zijne tuinen eene groote kooi met Atïikaansche leeuwen. Toen hg eens ln den tuin wand 1de, ont moette hij den opzichter, vergezeld van een klein meisje, dat een mandje met vleesch droeg voor de leeuwen. De khedive wan delde naar de kooi om de dieren te zien eten. Zij waren hongerig en vielen met de woede der razernjj op hun voedsel aan. Het kleine meisje stond vlak bij de kooi en hield hare handen aan de traliën vast Waarom slaat gij uw dochtertje toe, zoo dicht bg de leeuwen te komen? vroeg de khedive aan den bewaarder. O, antwooodde de opzichter, zij zjjn zoo aan haar gewoon, dat zij haar geen kwaal zullen doen. Doe dan de deur open en zet haar binnen de kooi, hernam de khedive. De opzichter, met de onderworpenheid van hem, die weet, dat hij met zijn leven de misdaad der ongehoorzaamheid aan zijn heerscher zal moeten boeten, doet met zijne oogen een beroep op genade. Maar niets ziende op het gelaat van den khedive, kuste hij zijn kind teederlijk, nam haar op, opende de deur van het hek en zette haar binnen de kooi. Zoodra de deur dichtsloeg, wendde hij het gelaat af en weende. De kleine ofschoon zg zich niet verroerde, scheen niet bevreesd. De leeuwen schenen ver woriderd en de grootste en fierste van hen rees op en stapte naar haar toe. De khedive stond dat tooneel heel kalm aan te staren, met een zonderlingen glimlich om den mond. De leeuw naderde het kind al (iichter besnuffelde haar, zag haar meer dan een halve minuut aan en ging toen aan hare voeten liggen en klopte met den staart op den grond Een andere leeuw komt nader. De eerste heft een vreeseljjk gebrul aan en de tweede gaat weder terug. De eerste legt zich op zgne voorpooten, alsof hg zich gereed maakt te springen, maar hij doet het niet. Dit tooneel duurde ongeveer 5 minuten; daarbij richtte de groote leeuw onophoueelgk het oog op het meisje en zweepte met zijn staart voortdurend op den grond. Op dit oogenblik was de khedive voldaan hij wendde zich tot den opzichter en beval hem door een andere deur een levend lam :n dn kooi te werpen. De opzichter greep snel een rondzwervend lam en gehoorzaamde. Zoodra hij dit deed, sprong elke leeuw naar het schaap. A'eem het kind weg, beval de khedive en n inwelijks waren dsze woorden over zgue lippen gekomen, ot de opzichter, die reeds naar het eind der kooi was geloopen rukte de deur open, greep zijn kind uit de kooi en drukte het in zijne armen. De khedive lachte, wierp den opzichter een goudstuk toe en wandelde verder. Een electrische spoorweg zal worden gelegd tusschen Chicago en St. Louis. De lijn is 400 kilometers lang en gaat zonder eenige kromming van Chicago naar St. Louis. De snelheid zal 160 K.M per uur bedra gen. Voorloopig zal er een dubbel spoor worden aangelegd, maar later maakt men 4 spore-i. Des nachts zal een eleetrisch booglicht den weg tot op een afstand van drie kilometer vóór den trein uit verlichten. Twee minuten vóór de trein bij een over gang komt, dus als hij nog op een uur afstands is, doet hij ter waarschuwing rood licht schijnen. De wagen? zijn laag en wegen ieder 10.000 kilo. Ten einde minder last te hebben van den tegenstand van de lucht ziju zij aan de voorzijde kegelvormig. Een uitgeblazen ei! En uitgeblazen ei kan dienst doen om druppels petroleum, die maar al te dikwijls aan sommige petroleumlampen hangen, op te vangen. En wel op de volgende wjjze: Na een groot ei uitgeblazen te hebben, be schildert men het met een takje bloemen. Door de twee gaatjes, die niet al te kleiri mogen zgn, wordt oen wollen koordje gosto ken, onder aan legt men een knoop die lot een kwastje wordt uitgeplozen. Bovenaan waar het aan de lamp wordt gebonden - wei kt men het af met eenige wollen pompons in dezelfde kleur. Zeer gemakkelijk kan liet koord, wanneer Ihet later doortrokken mocht zijn van petro leum door een nieuw vervangen worden. Een dame te Londen is onlangs iu den dierentuin van een beurs met 6 souvereinen beroofd door een olifant. De dikhuidige dief, die het gestolen geld inslikte, is, ondanks de hulp van een p.iar apothekers nog niet meer dan twee der goudstukken kv\gt geraakt. De dame zal nu den eigenaar van den olifant gerechtelijk lot teruggave van het overige geld dwingen. Stephens, oppasser in den dierentuin te Cincinnati, heeft in groot levensgevaar verkeerd. Er waren slangen uit Téxas ge stuurd en aan deze dieren moeit een plaats gewezen worden. Er zouden daartoe eenige nieuwe boomen in bet hok der reuzenslangen eu pythons geplaatst worden. Stephens ging in het hok en bracht de slangen een voor een in een kist, welke voor de open deur van het hok stond. Alles ging tot zoover goedmaar toen de oppasser zich wilde omkeeren ten einde de laatste python te halen, hoorde hg een hevig gesis achter zich en zag de python met de tong uit den bek en flikkerende oogen op zich afko neu. Stephens begreep dadelijk, dat hij in levensgevaar verkeerds. Met een snelle be weging vatte hij het dier met de rechterhand bij de keel, terwijl hij liet met de linker hand bij den buik vatte, een paar voeten beneden de keel. Snel wierp hij de kronke lende massa in de kist, maar de overige 12 voet van het lichaam der slang draaide zich om Stephens heen en deze liep gevaar doodgeknepen te worden. Er waren vele personen in de nabijheid van het hok, maar niemand durlde den opzichter te helpen, daar men deze niet kon bereiken, zonder de slangen in de kist voorbij te gaan. De andere wilde dieren be merkten zeker, dat er iets aan de hand was, want zg liepen onrustig in hunne hokken heen en weder en vervulden liet geheele gebouw met hunue kreten. Eene leeuwin drong zich tegen da gzeren traliën en scheen den oppasser te hulp te willen snellen. In- tusschen had de python het bovenlgf we der in de hoogte gezwaaid en de hand van den opzichter gegrepen, die liet uls het ware opzoog. De hand verdween tot aan de pols in den bek van het monster. Ge lukkig kwamen er nu eenige bedienden toeschieten, die het hok binnentraden eu het monster zoolang sloegen tot het zijn pr.ioi losiiet. Andermaal hebben de roovers in Kansas vin zich doen spreken. Iu den nacht van 21 September hebben zjj nabjj Osage City op de Atchison Topeka-ljjn een perso nentrein doen lieiuilleeren. De trein bestond uit een tiental wagens eu liep met eene snelheid van 40 mglen per uur. Ter plaatse waar de trein eene zeer steile helling bereikte en de brug een ravjjn over moest, hadden de «outlaws» de rails weg genomen. Toen de machinist het gevaar bemerkte, was het te laatde snelheid was zóó groot, dat zgn pogingen om den trein tot stilstand te brengen, ijdei warenhij derailleerde en alle wagens werden op en over elkander geworpen. De reizigers werden door elkander geworpen, mannen, vrouwen en kinderen werden verpletterd, weer anderen werden door de ruiten geslingerd. Vijf personen werden terstond gedood, vele anderen -,^er ernstig gewond. De trein bevatte een bedrag van een millioen dollars in specie. In de nabijheid vond mende voetsporen van drie personen. De spoorwegmaatschappij heeft duizend dollars uitgeloofd voor eiken misdadiger, dien men in handen krggt. Te Brooklyn kregen een twaalftal per sonen door de ontploffing van een kruik met naplita ernstige brandwonden. Door een onbekende oorzaak kwam de vloeistof in brand en een menigte lieden vormden een kring om de brandende kruik. De ontploffing had plaats toen een jongen de kruik om schopte. Het brandende vocht stroomde naar alle zijden en een zekere Heinlin werd er- do >r in vlammen gezel. In zijn angsten ver warring sprong Heinlin op een voorbjjko- menden tramwagen, liep over den wagen, en sprong er weder af, nadat hg een half dozgn passagiers in vlam had gezet. Vervolgens ren de hij in een glaswinkel, waar hg gegrepen werd en waar door dekens en jassen de vlammen werden gebluscht. Middelerwijl was de ti am wagen in brand geraakt, en de brandweer van een nabijgelegen post trachtte door middel van een brandkraan het vuur te blusschen. Dit gelukte ook spoedig, maar de koetsier eu de conducteur, die op hun post waren gebleven, waren bgua wegge spoeld en verdronken, Heinlin is zwaar ge wond en eeu elftal andere personen hebben ernstige kwetsuren bekomen. Een vreeselijk ongeluk heeft te Brin> gin bij Semarang plaats gehad. Bg het naar huis rijden is de dos a dos, waarin dhr. Keger eu zijn zoontje gezeten waren, bij de draai ing van den weg. aangereden tegen de leuning der brug over het groote ravijn. Een stuk van de leuning werd er afgesla gen en het voertuig stoitte iu het ravijn de koetsier, die achterin zat, had er nog tijdig genoeg kunnen afspringen, doch de heer Keijer en zgn kind vielen met dos-a- dos en paard in de diepte. De heer Keger is aan de gevolgen overleden, het kind leefde nog, doch had een arin gebroken en zijn toestand was zeer hachelijk. Begin September w.-rd ti Futschen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2