Kerk, School en Zending. RECHTSZAKEN. Gemengde Berichten. MARKTBERICHTEN Overzicht verkoopingen enz. van de cai. waterkeering Tien Honderd en Zwarte I. de Hullu; tot id. van den cal. Leendert A brahampolder -E. C. Priester tot id. van den cal. Vlietepolder J. L. Kluijt tot id. van den cal. Anna Frisopolder P. H. v. Listot id. van den cal. Aunapolder A. Markusse Abr. zn.tot id. van het cal. waterschap Bruinisse C. M. Vooi beijteltot id. van bet sal. waterschap Walsoorden J. v. Sikkelerustot id. van het cal. water schap Stavenisse C. Steendijktot id. van de cal. Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendrachtpolders F. de Ruyter. Arnemuiden. Maandag 3 Oct. Heden morgen om tien ure heeft Zijn Excellentie de Commissaris der Koningin een officieel bezoek aan onze gemeente gebracht. Na in het gemeentehuis oenigen tijd te hebben vertoefd, bezocht ZEx. vergezeld van den gemeenteraad de openbare school, de beide bewaarscholen en de Hervormde kerk. Van de openbare en vele particuliere gebouwen wapperde de driekleur, Van de verleende audiëntie werd door niemand gebruik ge maakt. Onder het luiden der klok toog ZEx. om halt. twaalf naar Nieuw- en St. Joosland. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Zutfen door ds. P. Romijn te Leeuwardenvoor Sir Jansland door dhr. J. A. Hippel cand. te Amsterdam. St. Annaland. Onze nieuw beroepen leeraar ds. J. R. van Kooy, nam Zondag 25 September afscheid van zijne gemeente te Steenderen naar aanleiding van Gen. 31 13. («maak u op, vertrek uit dit land.) De overgroote schare zong ZEerw. de zegenbede toe uit Ps. 121. Ger. Kerken. Tweetal te O. en W. Souburg ds. D. C. P. Sluijter te Vianen, ds. G. B. Schoemakers te Landsmeer. Aangenomen bij de Vrije Evangelische gemeente te Ierseke, door J. J. Timmerman, cand. aan de opleidingschool te Dordrecht. Bij kon. besl. is A. Adema, predikant bij de herv. gemeente te Brouwershaven, benoemd tot predikant bij de Protestantsche gemeente in Ned. Indië. Aan de Theol school te Kampen wor den bij den aanvang van den nieuwen cursus 125 studenten ingeschreven, een aantal tot dusver nog niet zoo hoog voorgekomen. Aan de Rijks-universiteit te Leiden slaagde voor het le natuurkundig examen, de heer C. G. Baert te Vlissingen. Middelburg. De heer J. Fokkinga onderwijzer aan de School met den Bijbel alhier, (hoofd. dhr. A. Rademaker, is met ingang van 1 Januari a. s. benoem 1 tot onderwijzer aan de School uitgaande van de Vereenig- v. Chr. onderwijs te Groningen, (hoofd dhr. Texer), en heeft deze benoe ming aangenomen. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Maandag 3 October 1892, zijn de navolgende personen veroordeeld, wegens policieovertreding P. J. M., J. F. W. v. d. D, A. W. te Goes ieder tot f0.50 b. s. 1 d. h., H. G., F. C. A. H.te Heinkenszand, G. V., J. O., M. v. d. V., A. M., M. V. te Wilhelmina lorp H. B., C. B, I. R. te Goes, J. V. te Wilhetminadorp, allen tot f 1 b. s. 1 d. h. en J. S. te Arnemuiden tot f2 b. s. 2d. h.; overtreding der drankwet: B. de J. te Kapelle tot 13 b. s. 1 d. h.; alsvoren en politieovertreding: P A. H. te Goes tot 2maal f0,50 boete s,ub. 1 d. h. voor iedere boete; overtreding art 314 W. v. S. r.H. D. te Goes en A. B. te VVissenkerke ieder tot f3 b. s. 3 d. li L. H. te Colijnsplaat tot f2 b. s. 2 d. h.art. 460 W. v. S. r.P. M. en M. M. te Camperland tot f3 b. s. 3 d. h.; art. 461 W. v. S. r.H. C. D., D. G., W. d. K., J. B. en G. M. F. allen te Goes ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.art. 423 W. v. s. r.S. P. te Middelb. tot f 1. b. s. 1 d. h. art 427 W. v. s. r.: A, D. te's Gravenpolder totfl.b. s. ld. h.; art. 431 W. v S. r.: F. K., A. R., A. B., L. C. W., VV. W., M. J. S., H. v. L., C. R., P. S.J. A. O. S. en J. VV, allen te Goes ieder f3b. s. 3dh. en F. K. en A. B. te Goes ieder tot f5 b.s. 3d. h. overtreding Regiement van politie voor de polders in Zeeland: J. S. en A. C.B. te Wemellinge ieder tot f 1 b. s 1 d. h. overtreding reglement wegen en voetpaden in Zeeland: A. C. M. te Camperland tot f 1. b. s. 1 d.; h. overtreding reglement S. S. :L. v. H. teHontenisse tottl. b. s. ld. h.; overtreding artt. 454 en 426 W. v. S r. M. V. te Goes tot 3 d. en 2 m. 2 d. h. openbare dronkenschapC. D. te Goes en J. W. te Wemeldinge tot fl b. s. 1 d h. openbare dronkenschap en overtred art. 435 W. v. S. r.I. N. te Goes tot f2 b. s. 2 d. h. en f5 b. s. 4 d. h.allen tevens in de kosten. Vrijgesproken werd T. M. te Schore beklaagd van strooperij. 20 15 35 16 7 23 14 4 18 19 31 50 91 66 157 Behandelde telegrammen en telefoonbe richten over September 1892. Het Rijkstelegraafkantoor te Goes ver zond gedurende de maand September 897 te legrammen, ontving 904, overgenomen en verder geseind werden 1143, totaal 2944. Ont- V er- Kantoren vangen, zonden. Totaal. Borssele27 35 62 Driewegen 15 14 29 EUewoutsdijk 37 59 96 's Gravenpolder 37 29 66 's Heer Arendskerke 27 30 57 'sMeerenhoek 33 42 75 Heinkenszand 42 24 66 Hoedekenskerke Kloetinge Nieuwdorp Ovezand Wollertsdjjk Goes. Het Leger desHeils wordt in zijne samenkomsten vaak bemoeilijkt door opge schoten knapen, die dan met geweld door de politie moeten verwijderd worden. Zon dagavond was zekere P G. de onruststoker, die aan het verzoek vaa de kapitein om heen te gaan niet willende voldoen door de politie uit het gebouw moest gehaald worden en in arrest gebracht werd.' Op Zuid Beveland is men sedert eenige dagen bezig met het delven van meekrap. De droge zomer van dit jaar schijnt een gunsteen invloed te hebben uitgeoefend. De planten hebben zich diep geworteld, waardoor de opbrengst bevredigend zal zijn. Tengevolge der goede marktprijzen wordt de belangstelling in meekrapteelt grooter. Te Kloetinge deed zich in de laatste drie maanden geen enkel sterfgeval voor. Door den raad aldaar werd het traktement van den onderwijzer Kloosterman met f 50 verhoogd. (AL C.) Zaterd ig is een der detachementen, ter sterkte van 1 sergeant, 1 korporaal en 9 soldaten, uit Meliskerke teruggekeerd naar het garnizoen Middelburg, na aldaar sedert den 2 September gedetacheerd ge weest te zijn tot bewaking van besmeiie loeven en weiden door klauwzeer. Ecu detachement is nog in functie. In de gemeente Schoterland werd iiet werk gestaakt door een aannemer van wijkgraven. Met eenige zijner arbeiders ging hij naar den uitbesteder en vroeg t 100 meer voor het werk. De aanbesteiler ont sloeg den aannemer en ztjne volgelingen, en gaf den aan het werk gebleven arbeiders meer loon, die nu, zonder aannemer, zich haasten het werk af te maken Te Woltersum (Gron.) werd een 5-jarig knaapje door zijn grootvader mede genomen naar den molen, Terwijl de groot vader zich in den molen bevond, begaf het knaapje zich een oogenblik naar buiten, met hel ongelukkig gevolg, dat het door een der wieken getroffenen onmiddellijk gedood werd. In het zuiden van Limburg belooft de hazelnotenoogst dit jaar bijzondei groot te zijn. Men voorspelt hieruit een strengen winter. Terwijl een bakker met zijn vrouw te Rozendaal ter bruiloft was, hebben dieven in hunne woning ingebroken en uit een kast f 500 ontvreemd. Door een rukwind sloeg Vrijdag in een tabakskerverjj te Hoorn een luik met zooveel kracht neer op het hoofd van een jongen dat deze neerviel en met verbrijzelde hersenpan werd opgenomen. Te 'sGravenhage heelt een dienstbode in het Bezuidenhout een jongen die de buren met belletje trekken veel overlast deed, met vitriool in het gezicht geworpen, wat beden kelijke gevolgen had. Een vrouw te Amsterdam die Vrijdag haar hondje ging verdrinken, had hel ongeluk de vrouw was dronken toen zij haar diertje in de gracht wierp, er zei e ook in te vallen met het treuiige gevolg dat beiden verdronken. Onze namen van rij- en voertuigen zijn grootendeels aan vreemde talen ontleend Te beginnen met het algemeen gebruikte woord koets (Kutsche), dat over Duitschland uit Hongarije tot ons is gekomen. Kales hebben wij, na het Fransche calèche aan de Russen ontleend. Tilbury, victoria, breach (welk laatste voertuig in den koetsiersmond tot «brik» is vervormd), verraden hun Britschen oorsprong. Tramway, eene verkorting van Outram- way, komt van Benjamin Outram. Hij bracht in 1800 verbeteringen aan in het stelsel van spoorwegen en kolenwagens, die bij de mijnen in het noorden van Engeland in gebruik waren. Het woord «tramway» bij verkorting tram, schijnt ook al veroor deeld om het woord «paardenspoor» in de geboorte te verstikken. Omnibussen (omnibus dat van omnes voor allen, voor iedereen) kwamen met dezen deftigen naam te Parijs in 1828 voor het eerst in gebruik. Vervolgens werden zij in alle groote steden een gewild vervoer middel. De berline, een overdekte reiswagen, waarvan de kap kan worden neêrgeiaten is eene uitvinding van Philippe von Cheeze, in dienst van keurvorst Friedrich Wilhelm van Brandenburg. In 1660 werd hij door zijn meester met eene diplomatieke zending naar Parijs belast en liet zich toen naar eigen vinding een reiswagen met twee zitplaatsen maken, waarvan de kap kon worden opgezet of neergelaten. Zoo kwam de berline te Parijs en elders in de mode. Bij ons onder den naam «sjees» bekend. Over het gras-eten door de honden schrijft de Ned.-Spirt Bjj allerlei vleeschetende dieren doet zich het graseten voor, en voornamelijk ziet men het bij de honden. Dit graseten is meestal een gevolg van de wijze, waarop het dier gevoed wordt. Honden hebben een krachtig maagsap, hetwelk een spoedige spijsvertering zeer bevorderlijk is. Ze kauwen hun voed sel haast niet met de tanden en zijn gewoon de stukken, hetzij grootere of kleinere, zoo maar naar binnen te slikken, waardoor zij de maag met een zeer groote werkzaam heid belasten. Het maagsap stelt hen echter in staat, om kraakbeen en zelfs beenderen te kunnen verteren. Gaat de hond nu gras eten, dan dient dit als braakmiddel, waardoor alles wat zich dan in de maag bevindt, er uitkomt. Opmerkelijk is het dat de hond dan bij voorkeur lange, smalle, scherpkantige gras halmen zal uitzoeken, waardoor het keelgat gekitteld wordt, en op de prikkeling van de maagzenuwen volgt de braking, vooral als de grashalm lang genoeg zal zjjn, om in het darmkanaal door te dringen. Men zal dan in die uitgebraakte massa vooral slijm vinden, een bewijs dat het dier last had van overvloedig maagsap. Heeft de hond nu voedsel gebruikt dat spoedig omzet of zuur wordt, b. v. koemelk dan gaat hij aan het gras eten. Evenzoo als er in het voedsel te weinig afwisseling was, altijd maar hetzelfde gegeven. De iiond zal het minste behoefte hebben om de maag te ledigen, als men hem doel matig hondenkoeken al< bijvoer geelt. Periodieke lediging van de maag is dus een eerste vereischte voor de gezondheid, en men dient dus zijn hond in de gelegen heid te stellen, zich het geschikte gras uit te zoeken, want uit het bovenstaande blijkt voldoende, dat hij in sommige gevallen als zijn eigen veearts optreedt. Een der avonden der vorige week werd te Weenen zekere Szemeredy, beklaagd van moord, in arrest genomen. Onderzoekingen leidden tot het vermoeden dat men nu eindelijk den echten Jack the Ripper te pakken had. Den volgenden morgen vond men het l(jk van den man in de arrestantenkamerhij had zichzelf om het leven gebraohi. Een en ander had kunnen voorkomen worden had niet een politieagent de lompheid begaan een telegram van den president van politie van 's avonds 9 tot 's morgens 10 uur op zijn lessenaar te laten liggen. Men meldt uit Rijsel De reizigers, die Zaterdag, Zondag en Maandag van I3rus»el naar Frankrijk ver trokken zijn, werden het slachtoffer van eene behendige bedriegerij, waarvan de plegers nog onbekend zijn. Volgens beweerde bevelen van het ministerie van BinnenlanJsche Zaken, waarvan nooit sprake geweest is, moesten allen voorzien zijn van een geneeskundig certificaat, wilden zij aan de grenzen niet tegengehouden worden. Aangezien het uur van vertrek ging slaan, wendden zij zich tot eeneu commissionair, die hen bij een zoogenaamden geneesheer bracht, die er in toestemde hun voor 3 fr. een certificaat te geven. Verscheidene personen, die het slacht offer werden van die afzetterij, hebben eene klacht gezonden aan den officier van justitie te Brussel, toen zij in Frankrijk de zekerheid kregen, dat het Fransch Gouver nement dien maatregel nooit had voorge schreven. Er is te Ottawa een monsterkaas vervaaidigd, welke 22,000 pond weegt en bestemd is voor een pyramide van Cana- deesche producten, welke naar Chicago zal worden gezonden. Voor het stremsel is de melk gebruikt welke op een dag door 10,000 koeien werd gegeven. De kaas moet goed van samenstelling, smaak en kleur zijn. Het gevaarte zal na afloop der tentoonstel ling naar Engeland worden gevoerd. Te Moerbeeke in Oost-Vlaauderen (België) op de Nederlandsche grens zijn 8 personen aan de aziatischecholera bezweken. Duitsche bladen vermelden het jam merlijk uiteinde van den armen vrek Johl. te Berlijn. De man was jaren geleden arm uit Oostenrijk gekomen en had zich in korten tijd verrijkt door gelukkige graan- en beursspeculaties. De schatters voor de belastingen hadden zijn vermogen geschat op 240000 mark, doch het was bepaald grooter. Het was bij verschillende bankiers gedeponeerd, en ondanks dit leefde hij als de armste werkman. Slechts tweemaal per week ging hij uit, om op de weekmarkt telkens voor 20 pftig. soepbeenderen te koopen. Met droog brood was de uit deze beenderen gekookte brij zijn eenig voedsel. Verder verliet hij zijn woning slechts, als hij eens persoonlijk naar den bankier moest. Hij droeg dan zijn eenigen ouden gliin- menden, vaal zwarten jas, waaraan boord en manchetten, die in den loop even donker waren geworden als de jas zelf, waren vastgenaaid. Niemand mocht zijn woning betreden. De brievenbesteller, die de drie couranten, waarop hij voor de koersnoteeringen was geabon neerd, en de vele brieven, die h(j van zjjn bankiers ontving, bracht, mocht nooit zijn woning binnenkomen; hij moest de brieven en couranten maar voor de deur neerleg gen, dan kloppen en weer vertrekken. In den laatsten tijd werden de brieven enz. niet meer van de deur weggehaald, wat ver moeden wekte dat de oude bedlegerig was geworden. Na dagen wachtens lieten de buren de di.-ur openbreken en deinsden terug voor hetgeen zij zagen in het on draaglijk stinkende huis. In de eerste kamer stond een kist, waarin Johl altijd sliep op wat papier. Midden op den vloer lag op lompen het reeds in ver gevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van den ouden man die blijkens nader onderzoek aan bloedspuwing met hartverlamming ge storven bleek. In de andere kamer vond men niets dan hoopen lompen en papier, doch zorgvuldig geschikt en door gangen gescheiden. Een treurigen aanblik leverde een aan den wand hangende ijzeren kooi, waarin zich twintig kanarievogels bevonden. Op drie na waren de diertjes allen van honger en dorst omgekomen. Aan de overal in het rond liggende veeren en de verwondingen, afgeknaagde teenen enz., kon meu duidelijk zien, dat de arme beestjes elkaar hadden opgevreten. Johl's lijk werd in de eenige paardendeken die in huis werd gevonden, gehuld en op een kolenwagen naar het lijkenhuis vervoerd. Uit Barnum's circus te St. Paul in Minnesota brak een panter los, die twee jonge meisjes, welke lijj onderweg ontmoet te, verscheurde. Eerst na een langdurige vervolging gelukte het, het dier neder te schieten. Naar de Times van Malta verneemt, moeten de reizigers, alvorens daar aan wal te worden gelaten, kunnen aantoonen, dat zij sedert veertien dagen niet in Frankrijk, België, Nederland, Duitschland, Denemarken of New-York zjjn geweest. Op aandringen van hunne geloofsgenooten te Liverpool hebben omstreeks 25 van de Israëlietsche land verhuizers aldaar een aanbod der Cunard-maatschappij aangenomen, om naar Rotterdam te worden teruggebracht, terwijl een gelijk aantal thans het reisgeld, dat ite maatschappij wil teruggeven, zal aannemen en te Liverpool tot het voorjaar zal bljjven, om dan hun reis naar New York voort te zetten. Waarschijnlijk zullen eenige anderen naar huis terugkeeren, als zjj zien, dat de Cunard maatschappij blijft weigeren hen te vervoeren. Uit Washington komt het bericht, dat de havens van Niceragua uit vrees voor de cholera zijn gesloten. De heer Stanhope heeft zich van Hamburg naar Berlijn begeven, waar hij, aan het station, door wachthebbende docto ren onderzocht en daarna dooreen politie agent naar Moabit-gasthuis gebracht werd. Daar volgde een nieuw onderzoek en men scheen grooten lust te hebben hem er te houden. Ten slotte werd hij echter vrijge laten. In het hotel, waar hij zijn intrek nam, wilde men hem niet houden, omdat twee andere gasten bezwaar maakten met hem onder hetzelfde dak te slapen. Zaterdag brak een hevig onweder boven de stad Marseille los. Des morgens vielen groote hagelsteenen en werd de regen heviger. De zeldzame stortvloed herschiep in korten tijd het lager gelegen deel der stad in een groot meer. Vele magazijnen en winkels werden onder water gezet. In vele woningen stond het water een meter hoog. Paarden en rijtuigen werden door den stroom medegesleurd. De beurswijk was in den namiddag slechts een rivier op welker snelstroomend water allerlei overblijfselen van vernielde voorwerpen dreven. AXEL, 1 Oct. 1892. Oude Tarwe f7.50 a f8.50. Nieuwe Tarwe /8.— a f 9.50 Rogge f 6.50 a f 6,75. N. Win- tergerst f0.— a f 0.—Zomergerst f0.— a tO.— Haver f6.— a 7.75. Kookerwten f9.— a f9.50. Voererwten f7.75 af 8.50. Paardenboonen f 0.— a f0. Lijnzaad f a f Koolzaad f 0,— a f 0, Alles per 100 K.G. Koolzaad per Heet. Aardappelen f 1.75 per 104 K G. Rotterdam 3 Oct. 1892. Kookerwten 25 cents lager. Buitenlandscho en Meel onveranderd. Jarige Tarwe f 4.75 a f 7.25 Nieuwe Tarwe - 5.55 - 7.75 Rogge- 4,25 - 5,75 Wi nt er gers t(nieu we) - 3.85 4.95 Zomergerst. -3.60 4.90 Chevaliergerst -4.50 - 5.26 Haver nieuwe - 2.90 - 3.65 Paardenboonen -6.— - 6,50 Erwten- 7.25 - 7.75 Kook er wt e n (ni e uwe) - 8.— 8.75 Bruine Boonen - 6.75 0.— Witte-7.50 - 8.50 Kanariezaad -11.50 - 10.— Duivenboonen -0.00 8.50 Koolzaad- 0,— - 0,— Op de VEEMARKT van heden waren aan gevoerd 0 paarden, 000 magere en 188 vette runderen, 117 vette kalveren, 3 nuch tere kalveren, 2298 schapen of lammeren 461 varkens, 000 biggen. De prgen waren als volgtvette runderen lequal. 72 a00, 2e qual. 64, 3e qual. 58 a c. kalveren le qual. f 0,95, 2equal. f0,80a f0.85 schapen le qual. 50, 2e qual. 45 c. varkens le qual. 26. 2e qual. 25. 3e qual- 24 c. licht soort 24 a 00. Aardappelen. Duinzand f0.- a f 0.—Brielsche witte fO.— a f 0,Zeeuwsche Jammen f 1.90 a f2,10. Fransche blauwe fO,— a f 0.—. Spuische jammen f 0, a fO,— Gel- dersche blauwe f 1,70 a fO, Champions f 0,— a f 0, Duitsche roodefO.— a fO.— pooters f 0.00 a f 0.00. Westlandsche klei f2,— a f2.,25 West» landsche zand f3.— a f3.50, Westlandsche Muisjes fO.— a f 0,00Blauwpitten f2.25 a f2,50, Geldersche kralen fl.70 a f 1.75. Overmaasche Jammen f2.— a f2.50, Veel aanvoer. AJUIN 15000 balen groote f 1.65, kl. f2.75. VLASBEURS. 472 steen blauw 000 st. wit. Zeeuwsche EIEREN f4,25 a f4,50. Van de Makelaars Cantzlaar en Schalkwijk te Rotterdam. MEEKRAP blijft goed begeerd tot vaste prijzen. PETROLEUM prijshoudend. October 16.65 E. te koop. Woensdag 5 October. Hoedekenskerke, 10 uu- bij Helm- strjjd voor erven Verbrugge door not. Over man: lo. huis en erf op het dorp 508 cA. 2o. een schuur en ert aldaar 1.20 A. 3o. 5240 cA. bouwl. in Dankershoek. 4o. 5040 cA. id. tiendvi'ij van A. den Dekker. 5o. 2290 cA. weiland in Moolhoek. 6o. 3090 cA. bouwl. aidaar in pacht bij Vleugel. 7o. 9170 cA. id. in Leeahoek in pacht bij de Pree en de Bart. 8o. 1,03,60 HA. in Leenhoek, in pacht bij Schout. Middelburg, door nol. de Vos 10 uur Notarishuis meubels, kachels, kleeren, goud en zilver, sierplanten enz. Inl. dhr. de Groot. Goes, bij wed. v. Liere half 11, 1 zwart ruinpaard 8 jr., 1 id. vos 4 jr., 1 bruine merrie 17 jr., 1 bruin ruin 14 jr., 4 runders 1 1 vet varken, 1 barouchet, 2 tentwagens'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2