1892. No. 1 Zaterdag I October. Zevende jaargang/ Gabriel Bolier Gz. Sr. V E R 8 C H 1.1 X T G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS VER A VVEIÏTEXTIEi\ De vrouw e» het Stemrecht. eiken .MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Pr gs -^er drie maanden franco p. p. 0.95. Enkele nummers0.02'. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cant iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regel? 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Voor de verkiezing in het district TOLEN op Dinsdag 4 October, e. k. van een lid der provinciale staten, bevelen wij met aandrang aan den candidaat der antirevolutionaire kies- vereeniging den heer Iti het eerstdaags doer den minister van Binnenlandsche Zaken in te dienen wets ontwerp-kiesrecht is de vrouw van stern en kiesrecht buitengesloten. Mijns inziens terécht. Neen, werpen anderen tegen, ten onrechte; want belasting betaalt de vrouw zoo goed als de man. Dit argument moot dan voorai de weduwen gelden, die na het overlijden hunner echtgenooten het ziakje of de zaak op denzelflen voet onder hun naam voortzetten. De vrouw-weduwe op tredende als hoofd des huizes, der zaak of' onderneming, betaalt haar patent, iiaar aanslag, haar grondlasten onder «eigen hoofd» ten kantore waar zulks behoort Aan de tweede groote categorie van vrouwen, die onder den naam van onderwijzeressen, bedienden of directrices optreden, wordt door dezulken vaak niet eens gedacht. Wat mij betreft zou ik rneenen dat, waar sprake is aan de vrouw het stemrecht te geven of te willen geven, geen onderscheid mag gemaakt worden en voor beide cate gorieën eenzelfde maatstaf dient aangelegd. De onderwijzeres, de directrice, de bediende staan in beheer over eigen aangelegenheden of hun aangewezen werkkring evengoed als zelfstandige personen op als de jonge advo- kaat, de officier, de onderwijzer, de ambte naar, enz, dit doen. Die aan de vrouw stemrecht willen geven, zijn dezulken, die de emancipatie der vrouw verkeerd bezien dezulken, die in de toelating van de vrouw tot de stemb ts iels zien van «.radicale flinkheid en vrijheid van vooroordeelen. Gelukkig dat de liberale minister in dit geval niet radicaal is; in andere gevallen zouden wij hem en zijn medestanders wel wat radicaler wenschen, maar in het wets ontwerp bevalt hij mij, antirevolutionair, uitstekend. En waarom Wel, hy heeft als ccmangesproken en dit eert hem. Bestaat het «man» zijn dan in het weren van de vrouw van de stembus? Niet alleen, daar zijn nog andere vereischten om in maatschappelijken zin «een man» te wezen, doch die de vrouw van de stembus weert, handelt manlijk. De Schepper zelf toch heeft één eigenschap San de vrouw gegeven, die den man ook toebedeeld werd, doch gene in veel sterker mate. Bij de vrouw is «lief te hebben» een zoo groot natuurlijk vermogen dat geen mannen-lielde daarbij halen kan. Haar aard was en is het, en dit maakt haar karakter trek des te sterker sprekend. Moedei belde-: wat is op aarde hiermee te vergelijken Zij is de volmaaktste uiting van het rein men- schelijk gevoel. En of nu een vrouw al dan niet moeder wordt, dat gevoel beheerscht alle vrouwen, zelfs de diepstgezorikene. Moederliefde is het type van de liefde, die zich in allerlei vormen openbaart aan kran- ken, zwakken, lijdenden, terneergeslagenen, troostbehoevenden en het zit 'rn juist in het fijner gevoel voor wat den persoon weder vaart, dat door de hand, het woord, den blik, de leiding der vrouw zooveel wordt uitgericht ten goede in de maatschappij. Stel de miljoenen vrouwen over de geheele wereld, die ongehuwd bly/en, tegenover het even groote aantal ongehuwde mannen; stel de vrouwen der wetenschap, kunst enz. tegenover hun mannelyke medebroeders en welk een verschil. Bij den man in dezen staat een opgaan in zich zelf, een zich verkneuteren in liet sterkste egoisme, een opentop anti-huiselijk leven-manie, en bij de vrouw een opzoeken van een huisehjken haard; een handreiken in ziekte of nood, een zich opofferen met opoffering vaak van gezondheid om in dienende liefde op te gaan. Deze beschouwingen o'ver de vrouw, met voorbeelden van voorheen en thans te ver menigvuldigen voeren vanzelf tot den kring waarin die aard, die karaktertrek tot hun voile recht komen tot het huisgezin. Daar js de bakermat der vrouw daar oefent zij de haar eigen vermogens. Wel is de hoeveel heid hersens der vrouw kleiner dan die van den man; doch God gaf haar een veel scher per blik. Wel is de weerstandskracht bij den man sterker en kan hij langer inge spannen zijn, doch de vrouw is oneindig sterker in tact en vlugheid van waarneming. Wel zijn (1e zenuwen der vrouw zwakker dan die van den man, doch de eerste bezit een veel fijner organisatie te dien opzichte- De geheele aanleg der vrouw wijst op een werken op een kleiner, beperkter terrein waar zij geheel de vrouw blijven kan. Vrouw blijven, dat is het wat een verkeerd aange legde emancipatie tegengewerkt heeft. Vrouw blijven, dat vergeten de drijvers der gelijk heid steeds den vrouwen voor te houden, het Christendom, de Christelijke beschaving zijn juist de heiboomen om een aan Chris tendom den rug toekeerende mannenmeer- derheid van een ongezond, ongoddelijk stand punt af te brengen, als zou de vrouw ge lijk gesteld moeten worden in alles met den man. De ware Christenen, de ware beschaving (vrucht van het werk van onzen Heiland), beide beschouwen de vrouw als de groot ste ga-.e in huisgezin en maatschappij, zij het ieder op eigen wijze. E i onze stoffelyk-gezinde eeuw telt iielaaseen groot getal, zelfs toongevende mannen, die alles wat fijn, teer, verheven is, verachten en wat ruw, ijdel en gemeen is, verheffen. Waar dus sprake is van net uitkiezen van de meest geschikte onder de mannen tot den arbeid in het groot, in het raderwerk van de Staats-machine in al haar deelen, kan de vrouw geen stem hebben. Het is geen radicale flinkheid om de vrouw liet recht van medekiezen wel te gevenhet is een onmogelijkheid om de vrouw tot die inspanning des geestes te brengen, die haar een goed inzicht geeft van wat er vereischt wordt op het gebied der staat kunde in haar uitgebreiden en engeren zin. Aan de vrouw het huisgezin, ook ai wordt zij geen moeder; aan haar de lei ling in voeding, opvoeding en het verzachten en afronden van al het botte en hoekige het mannenkarakter eigenhet aankweeken van die eigenschappen des mans, die hem door God ge chonken zijn om daarmee tar beiden in de wereld zijn gebied. Aan de geëmancipeerde vrouw d. i. de vrouw, die een openbare betrekking wil bekleeden, een ondergeschikte of zelfstandige, zulk een plaats, die haar niet tot man-vrouw maakt, maar haar de natuurlijke eigen schappen baars geslachts laat. Aan de weduwen, die hoofd eener zaak werden, of voogdijschap uitoefenen over haar kinderen, de plaats, van waaruit zij met inachtneming der stoffelijke belangen haar kinderen straks als mannen en vrouwen de wereld inzendt zoodat zij zich niet den naam haars overleden echlgenoots en dei- kinderen vader behoeft te schamen. Slotsom: zoo min de man ooit naar Gods Wet zijn Chr. roeping mag verzaken om als hoofd der vrouw op te treilen, zoo min mag de vrouw zich vergeten om de plaats des mans in te nemen en dusdoende Gods wil te weerstreven. Af. B. In de tweede kamer i? de zaak De Jonge van Abeele, onzen lezers bekend, aan de orde geweest. Men kent de geschiedenis, ook zooals zij door den vader van dezen mishandeld en milicien per adres aan de tweede kamer is meegedeeld. De commissie die de klachten van De Jonge onderzocht vond wel alles wat met hem geschied is niet even rein, doch oor deelde niettemin veel overdreven. Onder hen bevond zich de gemoedelijke advocaat De Beaufort, de predikant Roessingh en de heer Goekoop die het vorige jaar znik een roerend tafereel had opgehangen over de mishande lingsn een cadet te Breda aangedaan. De heer v. Löben Seis, ook een lid der commissie, nam echter geen genoegen met de zich schikkende conclusie der meerder heid doch stelde voor aan den minister herziening te vragen van «de bepalingen, regelende de bevoegdheid van den genees kundigen dienst der landmacht ten opzichte van in het hospitaal verpleegde militairen». Korter gezegd de heer Seis wilde uitge maakt hebben dat een dokter in het hos pitaal niet aan de miliciens tegen hun zin, zoo maar prossen mag gelijk hij wil. De heer v. Löben Seis deelde uitvoerig mee hoe de zaak zich had toegedragen en smaakte het genoegen dat zijn voorstel weerklank vond in het hart van den minister van oorlog, die nu zal onderzoeken of ge vaarlijke kunstbewerkingen tegen den wil van den patient in het hospitaal wel mogen verricht worden. De heer v. Löben Seis trok thans zijn conclusie in en de Kamer hechtte haar zegel aan die der meerderheid. De heer v. Löben Seis verdient den dank van onze miliciens, van hunne ouders en j beirekkingen voor wat hij te dezer zake in het belang der eerstgenoemden heelt ver richt. De houding van dezen voorstander der Legerwet want juist hy nam het voor de verbetering van den rechtsstand van den soldaat op steekt hoogst gunstig at by die van de katholieke kamerleden, die ten vorigen jare bij de behandeling van Bergansins' Legerwet deze bestreden met tal van jeremiades over de sleahte behan deling onzer miliciens in de kazerne. Nog ééne opmerking. De minister hield het vermoeden vol dat De Jonge het er een beetje om gedaan heelt met zijn been, dewijl dr. Boekclm&n hem toch vroeger ook behandeld had. Wij rneenen zeker te weten dat dr. Boe- kehnan toen De Jonge het ongeluk met zijn been trof, na onderzoek gezegd heeft dat dit been nooit weer zou terecht komen. Of dit zoo is, ware bij dr. Boekelman te onderzoekeu; blijkt het feit juist te zijn, dan kon misschien de minister in de Ka.uer nog wel gelegenheid vinden zijn vermoeden in te trekken. Thans is De Jonge al is hij maar een jongen, een milicien officiéél als logenaar gebrandmerkt, en heeft nij er recht op van dien blaam, zoo zij onverdiend is, te worden gezuiverd. De mannen die steeds den mond vol hebben van recht voor den kleinen in-an ook tegenover de grootsten, hebben in de zaak De Jonge een diep stilzwjjgen bewaard. Wij bedoelen de radicale werkmans vrienden zooals Heldt. Maar bjj de volgende quaestie de zaak Vliegen weerden zij zich beter. En bet komt ons voor dat hier vrij wat minder, ja in het geheel geen wetsver krachting of onrecht kon gewraakt worden. De zaak is deze. Vliegen had gesproken in een vergadering van sociaal democraten te Gulpen, welke vergadering op grond eétfer gemeente-verordening door den burge meester dier plaats was ontbondeD. Vliegen oeklaagde zich hierover per adres, hetwelk onderzocht werd door een commissie, de meerderheid waarvan zich bij de inlichtingen van den minister neerlegdede minderheid mr. Ker-lijk verlangde dat de burge meesters zouden gewezen worden op de grenzen waarbinnen zij zich in zulke gevallta moeten houdenen hun te verbieden ge meente-verordeningen te maken die het recht van vergaderen beperken. Dus onverschillig of zulke vergaderingen strekken tot verstoring der openbare orde. Maar dit is immers den burgemeester binden en tegelijk artikels als art. 48 en 118 der gemeentewet krachteloos maken terwijl toch immers de minister met de toepassi.ig van gemeente-verordeningen niets te maken heeft. Doch het is het bekende streven der radicaal liberale volksvriendenhet gezag te centraliseerenhet in één hand te brengen en de zaken der gemeenten van uit Den Haag te regelenliefst niet door de Kroon, maar door de Tweede Kamer. De volks- souvereiniteit die tegelijk de rechten des volks aantast en de plaatselijke overheid in hare maatregelen tot bescherming van het volk, belemmert. De heeren die voor deze machtsoverschrij ding der Tweede Kamer stemden, waren Veegens. Zylma, Roessingh, De Kanter, Pytterseu, Van Houten, Kerdijk, Heldt, Poelman, Borgesius, Norman, Rink, Schepel, Tydens en Vrolijk. Dat hun voorstel verworpen werd, is nog een gelukkig teeken te midden van zooveel waarin de hedendaagsche Volksvertegen woordiging de Natie teleurstelt. De artsenwet is aangenomen een poging om haar te verbeteren werd niet gedaan wel een om haar slechter te maken, welke poging gelukte. Had de minister eerst uit zicht geopend dat in het ontzettende gebrek aan artsen ten platten lande door de toe lating van buitenlandsche artsen kon worden voorzien, die kans verminderde reeds toen hij op veler aandrang de bepaling opnam dat op de examens voor arts in het Neder- landseh zou gevraagd worden. Thans deed de Kamer de nog half openstaai.de deur heelemaal toe door op voorstel van mr, Beelaerts te beslissen dat de candidaten ook in het Nederlandsch moeten antwoorden. De heer Mackay protesteerde tegen deze poging om te beletten dat homoeopathische artsen uit het buitenland hier te lande zouden worden ingevoerdwat een onrecht plegen is tegenover de duizenden voorstanders der homoeopathische geneeswijze, die er echter niet van kunnen profiteeren, dewijl ons land slechts vijf homoeopathische doktoren telt. Tegen het dicht doen dezer deur stemden 12 leden 11 antirevolutionairen en de heer Levyi Behalve deze laatste had geen enkel liberaal of katholiek kamerlid tegen deze rechtskrenking bezwaar. Zou er zoo vraagt dr. Zaaijer in de N. R. C. van heden ook verband zjjn tusschen de antirevolutionaire beginselen en de homoeophathie? Naïve vraag. Neen, mijnheer Zaaijer, er is geen ver band tusschen de antirevolutionaire begin selen en de homoeopathie, maar tusschen de antirevolutionaire beginselen en de ach teruitzetting der homoeopathietusschen de antirevolutionaire beginselen en de verwer ping van het monopolie vart eenigen tak van wetenschaptusschen de antirevoluti onaire beginselen en het vragen om recht voor eene geneeswijze wier genezende resultaten, over de gansche aarde, minstens even geroemd of mistrouwd worden als die der officiëele; tusschen de antirevolutionaire be ginselen en het medelijden met een groot deel onzer bevolking, dat sterft zonder een dokter aan zijn ziekbed gezien te hebben. Het voorloopig verslag omtrent de voor stellen Pyttersen—Schunmelpenninck tot instellen van Kamers van Arbeid is ver schenen. De leden der Tweede Kamer hebben hun gedachten er over laten gaan. Dat geschiedt in de sectiën. Voorloopig kunnen wij melden dat «ver scheidene» leden weinig met deze Kamers op hebben. Levy de eerljjke tegenstander is er tegen om het dreigend gevaar van het an tirevolutionaire spook, dat hij na lezing van 't verslag van het Christelijk Sociaal Congres heeft rneenen te ontdekken. Anderen meenden dat niet deze Kamer maar een volgende door het eigenlijke volk gekozen, deze voorstellen moet behandelen. Weer anderen achten de Kamen onnoodig, wijl wij hebben bevredigende soci de toe standen. Maar er waren ook «vele» voorstanders. De heeren Pyttersen en Schimtnelpenninck zullen het beste weten of dat «vele» letterlijk of overdrachtelijk moet worden opgevat. In het laatste geval zouden zij wjjs doen hun ontwerp in te trekken. Itnmers dan heeft de Kamer beter dan ooit bewijs ge leverd datzy de volkstoestanden, de behoeften van arbeid en landbouw niet kent; en zij het best doet met terstond de kieswet ter hand te nemen. De h eer Stanhope, verslaggever van een Amerikaansch blad, heef' eenige dagen in het ziekenhuis te Hamburg vertoefd, in gezelschap van de chokralijoers. Hij sliep onder hunne dekens en op hun bed, dronk uit hun kruik, verzuimde zich te wasschen of te ontsmetten, dronk Elbewater, enz. Onder dit alles bleef hij, spijt zijne roeke loosheid, door Gods liefde gespaard. Een geheel nuttelooze, zondige proefneming heet hierdoor geslaagd, ten bewijze van de on aantastbaarheid der ingi juten. De man verloor inmiddels 5 kilo aan gewicht, die hy thans herwint door den lof waarmee hy overladen wordt. Toch heelt zijn onderzoek nog tot een ontdekking g-Jeid. Namelyk deze, dat alle drinkebroers oOzwijken, wan neer zij eenmaal door de c iolera zijn aan getast. Reinheid en matigheid blijven dus aan. bevolen. 30 Sept. '92. Middelburg heeft een lastige affaire bjj de hand. Voor twee honderden zestigduizend gulden heeft de gemeente een duinwaterleiding doen aanleggen. Het water zou komen van de Oranjezon, waar de duinen breed en groot zijn. Men noemt het daar dan ook Breezand. Dit voorjaar was de leiding gereed: het hoog reservoir was gebouwd, de leiding was in orde en het pompstation was in werking. En niemand reclameerde over het water. Maar de zomer komt en het water gaat kwalijk rieken en krijgt een gele kleur Misschien was de nieuwe buizenleiding wel de oorzaak, en het weinige verbruik, zoodat liet water te lang stilstond. Men ging aan 't spuien. Maar geen beterschap. Het publiek meende te weten dat de prise d'eau in een veenlaag terecht was gekomen. De gemeenteraad besloot een onderzoek te doen instellen door dr. Koppeschaar directeur der Hoogere burgerschool in den Haag, specialiteit in dit vak en zijn rapport deze week openbaar geworden stelt vast dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1