1892. No. 155 Donderdag 28 September. Zesde jaargang. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTËNTIEN G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Gabriël Bolier Gz. Sr. IDEALEN. Loting Nationale Militie. uw. UITGAVE VAN ei.ken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent Prijs ">er drie maanden franco p.p. f 0.95. ek Familieberichten van 1 5 regel? 50 cent, iedere regel Enkele nummers f 0.02'. meer 10 cent. Voor de verkiezing in het district TOLEN op Dinsdag 4 October, e. k. van een lid der provinciale staten, bevelen wij met aandrang aan den candidaat der antirevolutionaire kies- vereeniging den heer Zou de verscherpte strijd om het maat schappelijk betaan, die in onze dagen ge streden wordt, niet oorzaak kunnen zijn, dat voor den christen de practische vragen voor dit leven te groote, te overwegende plaats innemen Zeker, die zijn huis niet verzorgt is erger dan een ongeloovige. Maar moet daarom het leven opgaan in het verzorgen van uw huis Is er dan ook niet geschrevenZoekt eerst het Koninkrijk Gods en alle andere dingen zullen u toegeworpen worden Staat niet uitdrukkelijk voor iederen geloovige de waarschuwing te lezenVer gadert u geen schatten op aarde die mot en roest verteert Wordt niet de zorgvolle Martha gesteld beneden Maria die het eene noodige zocht? Zoudt gq waarlijk meenen dat uw of ons geluk volkomen zijn zou bij betere verdeeling der materieele welvaart bij verandering van particulier in gemeenschap pelijk bezit bij uitbreiding van Kiesrecht ol wat van dien aard ook Dat kunt ge immers niet? De zorg voor het maatschappelijk bestaan, het is ons door Jezus zelfgeleerd, behoort geheel ondergeschikt te zijn aan het geestelijk Koninkrijk van hetwelk burger te zijn alleen aan onze eeuwige behoefte voldoen kan. Die zorgen, waaronder zoo menigeen worstelt, die zorgen die zoo menig leven verbitteren, zjjn in vergelijking met de hoogere dingen voor het toekomende leven van minder allooi. Die lagere, zinnelijke behoeften, voor zoover het wezenlijke behoeiten zqn er zqn ook vele gewaande behoeften zullen vervuld worden door Hem die zelfs de musschen voedt en dekt. In het licht van het eeuwige leven is de wereld met al hare behoeften en ge nietingen niets dan schijn en ijdelheid, en onze korte reis door die wereld de vele zorgen en opofferingen niet waard. «Volgt mij», heeft Jezus gezegd en zijne prediking in betrekking tot ons sociale leven had steeds tot leus: Werpt weg uwe aardsche schatten, zoo gij de hemebche wilt ver werven. Herinnert u zijne scherpe vermaningen aan de gunstelingen der fortuin, die zich schandelijk tegenover de armen gedroegen. Zqn wee klinkt hun toe, want zij hadden hun troost weg en zouden bezwaarlijk in het Koninkrijk Gods ingaan. Zoo gij wilt volmaakt zijn, verkoop wat gij hebt, en geef het den armen, en gjj zult een schat hebben in den hemel, zoo luidt Jezus' woord tot hem die hechtte aan aardsche goederen. En tegenover deze vermaning aan de slaven van den Mammon verhoogt de Heere de armen. Hjj doet de armen gevoelen dat zq niet. zoo arm zijn als de rijken, dat zij een toekomst hebben in het Evangelie en in het Koninkrijk Gods dat hun gepredikt wordt. Maar aan die armen wordengeen aardsche schatten beloofd. Ook zij zijn niet zalig omdat ze arm zijn. Ook hun pad loopt naar't verderf, indien zij de rijken gaan benijden om hun rijkdom, ook bun geldt de zaligspreking niet, indien zjj niet anders bedoelen dan hun deel te krijgen en liefst een ruim deel van den maatschap- peljjken disch. Niemand kan twee Heeren dienen, en die leeft om schatten op aarde te vergaderen, schatten van goud of genot, kan niet leven om schatten te vergaderen in den Hemel. Want waar uw schat is daar zal ook uw hart zijn. Nog een andere les geeft Jezus ons in het veertiende hoofdstuk van Marcus. Niet geld en zegen zijn éen daar is nog een andere wereld, een ideale wereld waar niet de productie van stoffelijk goed de hoogste levenseisch is, dat leert ons Jezus in de geschiedenis van de albasten fleseh met kostbaren nardus gevuld door eene vrouw uit liefde tot Jezus gebracht. Waartoe, zoo roepen de omstanders, die noodeloos uitgegoten en niet tot hoogen prijs verkocht 't Geldj had beter kunnen gebruikt worden. «Laat af van haar, zjj heeft een goed werk aan mij gewrocht,» klinkt het bestraffende woord. Ziet, daar is nog een andere wereld dan die waarin het geld doel des levens is en niet middel om te leven. Daar is een wereld van liefde, van kunst, van hemelsche zaligheid, die de tobber om geld niet kent, een wereld die de behoeften der ziel vervullen kan. Dat is Jezus' les. En de redactie van de Zeeuw schrijft dit niet in haar blad, om hare lezers deze waarheid als nieuw te verkondigen, of om door deze gedachten hare lezers te leeren. O, neen, allen zqn er mêe bekend, Maar, daar zijn tijden dat het bekende wel eens mag herinnerd worden. En zoodanige tijd schijnt thans aanwezig. Het schijnt dat de antirevolutionairen willen wedijveren met alle anderen om behoeften te scheppen, die in werkelijkheid niet bestaan. Het schijnt dat de bede om dagelijksch- brood getransformeerd wordt in een jacht naar dagelijksche weelde. Het schijnt dat het stelselmatig opwekken tot ontevredenheid, dat de Socialisten zich in onze dagen tot taak hebben gesteld, maar al te zeer weerklank vindt in onze kringen. En dat mag niet. Daartegen te waarschuwen is ook roeping van de christelijke pers. Zoolang wq belijden dat alle gaven ons van Gods Vaderhand toekomen en uit ge nade, zonder eenige verdienste, geschonken worden, zoolang staat het ons niet vrij te murmureeren over ons, misschien schraal, deel in dit leven. Zoolang wq weten dat wjj naakt in de wereld gekomen zijn. er niets daaruit zullen medenemen, past het ons niet te klagen en te jammeren, maar behoort veeleer nooit een andere toon dan die van dankbaarheid gehoord te worden. En die dankbaarheid kan alleen wortel vinden in Gods idealen ons door de Heilige Schrift geopenbaard. De strijd om den voorrang beheerschte het eendaagsclie debat over het ontwerp- adres van antwoord op de Troonrede in de Tweede Kamer. Waarom zooveel arbeid naast de herziening van het Kiesrecht Waarom de defensie-Kwestie achteruit geschoven Waarom geen wetsontwerp tot invoering van leerplicht? Ziedaar de vragen die het debat bepaalden. De regeering gaf niet veel licht. De Minister van Binnenlandsche zaken verklaarde met bekwamen spoedde behan deling van het kiesrech tsontwerp te wenschen en de Minister van oorlog beloofde bij de behandeling van de oorlogsbegrooting inzage in zijne defensie-plannen te zullen verleenen. Eene poging door een drietal leden beproefd om het kiesrecht vooruit te dringen mislukte, daar de Kamer een daartoe strek kend amendement verwierp. Waar de zon ondergaat komt allerlei ongerechtigheid te voorschijn. Dat is evenzeer in het geestelijke als in het natuurlijke waar. Ziet het maar in Friesland. Verwoest door de theorieën des ongeloofs schaamt een kerkbestuur als dat van St. Anna Parochie zich niet aan de Sociaal democraten, zeer gracieuslij k, hetkerkgebouw der gemeente, op een Zondag ten gebruike bij eene meeting aan te bieden Hoe diep moet het begrip van den dienst des Woords, waartoe onze kerkgebouwen ingericht zjjn, wel gezonken zijn bij de mannen die op zoodanige wijze de stoffelijke goederen eener christelijke gemeente be- heeren. Wel moet de afstand groot zqn die daar ligt tusschen de leer der zelfverloochening des Bijbels, en het geschetter vaD rechten en goederen van een Domela Nieuwenhuis en Mej. Hoogenhuijze, voorgangers in die bijeenkomst Indien er veel treurigs is in dit fin de sciècle, dan zeker zoodanige verschijnselen ook. De antirevolutionaire club trad ook bij het adres-debat weder niet eenstemmig op. Daar was verdeeldheid over de vraag of men met het radicale lid den heer Tijdens belang stelling zou uitspreken in de indiening van «vele wetsontwerpen, waaronder die tot regeling van het kiesrecht». In de toelichting zei deze heer dat de Kamer zich zedeljjk onbevoegd moest ver klaren om nog andere zaken dan 't kiesrecht af te doen. De heer Beelaerts steunde het voorste] Tijdens, doch zonder de toelichting ter wij] de heer Mackay het voorstel niet van de toelichting wilde losmaken, en dus het voorstel bestreed. Bij stemming verklaarden zich 10 anti revolutionairen voor het voorstel. Onder hen waren de heeren Beelaerts, Lucasse, Keu- chenius, Donner, v. Velzen, v. Löben Seis en v. Alphen. De overigen stemden tegen het voorstel, onder anderen de heeren Schimmelpenntnck, T. en A. Mackay, Brant- sen, v. Dedem, Havelaar, Oppedijk en van Bylandt. De eenheid werd echter gelukkig grooten- deels weder hersteld bjj de stemming over het voorstel van den heer Keuchenius, strekkende om de Kamer te doen uitspreken dat behandeling van de overige belasting voorstellen en daarna van het kiesrecht meest noodzakelijk was. Voor dit voorstel stemde ongeveer de gansche clubdoch de liberalen en katholieken, die allen tegen stemden, wenschten de Kamer vrjj te laten in de keuze van wat zjj nog wenscht af te doen, alvorens het kiesrechtvraagstuk in behandeling te nemen. Zoo langzamerhend zijn alle gemeente besturen die met 1 Mei den Greenwichtijd hebben ingevoerd op hun besluit terug gekomen en hebben weder de openbare uurwerken naar den Amsterdamschen tijd geregeld. Vlisslngen er. Bergen op Zoom alleen maken in onze omgeving daarop eene uit zondering. Met 1 October treedt de winterdienstre- geling bij de spoorwegen in werkingen al zoo blijft het verschil tusschen West- Europeeschen «n Amsterdamschen tijd weder bestaan. Het kan toch, is te hopen, in onze maat schappij geen normale toestand worden, dat spoorwegklok of klok van post of tele graaf twintig minuten ten achter is bij iedere stads- of torenklok. Kan er dan niet van de zijde der regeering een poging gewaagd worden, om ons te zegenen met den Midden Europee schen tqd? Dat wil zeggen met twintig minuten meer daglicht. De diplomatie heeft hare schitterende talen ten wel eens aan mindere dingen gewijd Met blijdschap maken we onze lezers attent op de sterke vermindering der cholera in Hamburg. Het cijfer der aangetasten bedraagt per dag minder dan 100, en dat der dooden aan de vreeselqke ziekte geen 80. Er waren dagen in Augustus dat het cijfer der zieken ruim 900 per dag en dat der dooden bijna 400 bedroeg. Misschien is het niet al onzen lezers bekend dat Hamburg tegenwoordig een half millioen zielen telt, en de voorstad Altona, éen met Hamburg, 140,000 zielen. Alzoo eene be volking van 640,000 zielen. Neemt men nu als maatstaf de epidemie die in 1866 in ons land woedde toen te Utrecht 50.000 zielen tellende 80 lijders op een dag bezweken, dan kan deze epidemie zeker niet onder de ergste gerangschikt worden. Dan is er meer stof tot dankbaarheid dan tot klagen. Hamburg is in de laatste 25 jaren van 300.000 tot 500.000 zielen geklommen, is al meer de trechter geworden voor het verkeer tusschen Rusland en Midden-Europa. En allen die nu ooit een trein met land verhuizers uit het Westen hebben zien aan komen, of die eene beschrijving van tus- schendekspassagiers, betreffende hunne me dereizigers hebben gelezen, zullen kunnen begrijpen wat gevaarlijke elementen een stad als Hamburg voor eene epidemie op levert. De afreis van onze landgenooten naar de San Luis Vallei is, om de heersehende ziekte, voorloopig uitgesteld tot 29 October. Men weet dat de Vereenigde Staten in zake quarantaine zeer strenge maatregelen genomen hebben. Geen tusschendekspassagiers en voor iedereen twintig dagen quarantaine is ver plichtend. Het geval met de Normandie waar niet minder dan 80 zieken of dooden aanboord waren heeft aanleiding gegeven tot deze strenge bepaling. 28 Sept. 1892. Breebaarts Huisorgel is een sierlijk meubel in menig huisgezin, en bewijst uitnemende diensten. Het was daarom een goede gedachte van de heeren P. J. Kloppers en J. van Tright om de schoonste en meest bekende liederen uit bekende bundels bijeen te voegen ten gebruike bq het orgel. Onder den titel «Breebaarts Huisorgel» biedt de uitgever Wormser den christen-gezinnen de eerste 26 vaderlandsche en andere bekende liederen aan. Wij hopen en verwachten dat meerdere zullen volgen. In dezen eersten bloemtuil treffen wij reeds enkele van onze geliefde bekenden aan, onder anderen Da Costa 's «Zij zullen het niet hebben» De Liefde 's «Des Christens Vaderland» Gerdes' «Er ruischt langs de wolken» Het oude Wilhelmusliedhet «Wien Neerlandsch bloed», naar de tijds omstandigheden gewijzigd en «bezield» «Vaarwel» van Kloppers. Liederen die alle christenouders hunne kinderen moeten leeren zingen. Ook daar waar een Breebaarts Huis orgel ontbreekt, kan een «Breebaarts Huis orgel» stichting en vertroostingof een aangename afwisseling brengen in de een tonigheid van menig menschenleven. De bond van jongelingsvereenigingen op gereformeerden grondslag hield op den jongsten hemelvaartsdag zijn jaarvergadering ie Zwolle. Daar werden degelijke referaten geleverd door de heeren Wiersinga en Brummelkamp. Het stenografisch verslag van het gesprokene op dezen Bondsdag verscheen thans bij ter Weeme te Rotterdam in druk, onderden titel «Ter herrinnering aan den Bondsdag te Zwolle», Behoudens enkele spelfouten, laat het boek zich aange naam lezen. Het openingswoord, de referaten, de feestrede van dr. H. H. Kuijper bevatten veel schoons. Het artikel «Werken, wor stelen, winnen» is met talent geschreven. Dit staat bij ons vast, ook al meenen wij met den schrijver op verscheidene punten te moeten verschillen, wat evenwel niet op onzen weg ligt, breeder te omschrijven. Het Homoeopatisch Maandblad gaf wij zagen het reeds in een vorig no. enkele middelen aan de hand voor gevallen van cholera. Het blad voegt er echter nog iets aan toe, waarop de aandacht dient gevestigd: Komt er door de aanwending dezer mid delen geen verbetering inden toestand, neemt daarentegen het braken en de diarrhee toe, of begint het ziektegeval plotseling op zeer hevige wqze, zoodat alle verschijnselen van werkelijke cholera asiatica voorhanden zqa, zoo diene men Camphora Rubini het gewichtigste geneesmiddel bij echte chole ra toe, en geve daarvoor alle 5 tot 10 minuten 2,3a 5droppels in een lepeltje warm en zeer zoet gemaakt suikerwater in. Daar mede ga men op deze wjjze door, totdat er reactie komt, d. w. z. totdat de lijder begint te zweeten, en late hetzelfde middel dan in steeds langere tusschenruimten en kleinere hoeveelheden verder gebruiken.» Te rekenen met 1 October a. zal de ver zending der brieven en verdere stukken van de hulpkantoren dorposterijen 's Heeren- hoek, Nieuwdorp en Borssele op Zon- en christelijke feestdagen eene verbetering on dergaan. Ging tot dusverre de correspon dentie op die dagen niet verder dan tot Heinkenszand, alwaar zij tot den volgenden morgen overnachtte, met dien datum gaat de correspondentie, even als die met Hein kenszand en 's Heer Arendskerke. op den trein van 9.40 te 's Heer Arendskerke door Verplaatst met 1 Nov. de commiezen 4e klasse P. A. Pool van Hulst naar Retran- chement, F. Beun van Biervliet naar Over slag, A. J. W. Korff van Filippine naar Bier vliet, F. Remery van St Kruis naar Koewacht, C. L. d Olieslager van Waterlandkerkje naar Sluis en J. Huykman van Overslag naar Hulst. Voorts de commiezen 3e klasse: N. Oost Lievense van Terneuzen naar Kauter. W. C. v. d. Putte van Eede naar Terneuzen, P. Dreve van Breskens naar Eede; L. Manneke van Retranchement naar Breskens en M. G. J. Contant van Sluis naar Waterlandkerkje. Nog is verplaatst de commies 2e klasss P. Versluis van Kauter naar St Kruis, terwijl tevens L. Manneke benoemd is tot buiten gewoon deurwaarder voor Breskens, Groede en Nieuwvliet. De loting voor de lichting der nationale militie van het jaar 1893 zal dit jaar plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en morgenuren als hieronder zijn aangewezen Middelburg, Vrijdag 7 October, 9 uren voor Arnemuiden en Nieuw- en St- Joosland en IOV2 uur voor Middelburg. Axel, Maandag 10 October, 10 uren voor Sas van Gent en Overslag, IO1/2 uur voor Terneuzen en 1 uur voor Hoek, Phi lippine en Westdorpe. Axel, Dinsdag 11 October, 10 uren voor Axel, Zuiddorpe, Koewacht en Zaamslag. Hulst, Woensdag 12 October. 9 uren voor Hulst, Ossenisse, Hengstdijk, Honte- nisse, Boschkapelle, Stoppeldijk en Graauw. Hulst, Donderdag 13 October, 9 uren voor Clinge en St, Jansteen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1