Kerk, School en Zending. RECHTSZAKEN. LANDBOUW. Gemengde Berichten. Overzicht verkoopingen enz. H. Serettot len secretaris mr. Th. baron Mackay en tot 2en secretaris Mr. H. A. Van de Velde. Als vrucht van deze eerste reconstructie zag men de club reeds op den ejrsten dag van haar open boar optreden in zeldzame eendracht opuédenimmers er werden bij de keuze van den eersten can- didaat voor het voorzitterschap eenige stem men op mr. Beelaents en eenige op mr. Mackay uitgebracht De loting voor de militie zal plaats hebben te Middelburg 7 Oct., Vlissingen '26, Kapelle 29, Goes 31 Oct. en 2 Nov. MIDDELBURG. In de raadsver. van Woensdag a. te half 2 zijn aan de orde: I. Ingekomen stukken. 2. Adies van R. Tillenberg betreffende de plaatsing van een gaslantaarn aan zijn huis. 3. Adres keur meesters van het slachtvee, houdende ver zoek om schadeloosstelling wegens het niet ontvangen van keurloon tydens het in wer king zijn van het oorspronkelijk art. 167 der politieverordening, met advies van B. en W. 4. Adres W. P. van Pagé, betreffende de toepassing van het raadsbeaiuit van 18 Nov. 1891 tot verkoop van bouwterrein bij de Loskaai, met idem. 5. Voorstel vaststelling van verordeningen regelende het lager ón derwijs van de gemeente. 6. Staat oninbare posten inkomstenbelasting 1892. 7 Bezwaar schriften tegen aanslagen in de inkomsten belasting 1892. 8. Voorstel betreffende uit making geschil met het gemeentebestuur van Serooskerke omtrent den nieuwen zand weg waarin de buizen zijn gelegd van de duinwaterleiding. 9. Wijziging gemeentebe- grooting 1892. 10. Beschikking onvoorziene uitgaven gemeentebegrooting 1892. 11. Voor stel bestrating van den toegangsweg naar het pompstation duinwaterleiding. 12. Be noeming voorzitters en leden der vaste com- missiën. 13. Benoeming 2 leden der commissie van toezicht op de scholen voor lager on derwijs (vacaturen Verheij en Verschoor van Nisse.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's Heer Hendrikskindereo dhr. H. A. Heijer, cand. te Utrecht; te Sirjansland de cand. J. A Dippel te 's Gravenpolder, dhr. H. VV. A. Voor hoeve cand. te Rotterdam. Bedankt voor Brielle door ds. J. Osse- waarde te Sluis. Ger. Kerken. Aangenomen naar Hillegom door dhr. K. v. d. Wal cand. te 's Heerenbroek. Volgens de Zuider Kerkbode is te Souburg nog geen beroep uitgebracht. Eerst deze week wordt een tweetal gemaakt. Benoemd tot uirecteur van de Zen ding-gestichten te Ermeloo, in plaats van den heer G. J. van Apeldoorn, die zjjn ontslag nam, de heer ds. A. Moojj, rei zend prediker te Rotterdam. Goes. Het totaal der Unie collecte is ditmaalKerken 1145,33Vs. Chr. Ger. kerk Wollertsdjjk f 12,45 waaronder f 5 voor Veere en 11 voor den Brielterwijl aan nagiften is ingekomen f 23,50, totaal i 181,285 welke som met hartelyken dank aan de milde gevers bij den penningmeester der christelijke school te Goes verantwoord is. De collecten van Baarland en Wilhel nadorp worden nog verwacht. Op het toelatingsexamen aan de theelogsehe school te Kampen slaagde o. a. de heer G. Wisse Jr. van Middelburg. Middelburg. Ter vervanging van den heer mr. W. Poiman Kruseman is aan den heer Herman Snijders opgedragen het onderwijs in de staatswetenschappen aan de Rijks Hoogere Burgerschool, aan welke tot tijdelijk leeraar in de wiskunde is be noemd de heer J. A. W. Baart alhier. Kantongerecht te does. In de zitting van heden, Maandag 26 September 1892 zijn de navolgende personen veroordeeld wegensjachtovertredingJ. v. W. te Borssele tot 13 b. s. 3 d. h.A. G. te 's Heer Arendskerke tot 2 maal 14 b. s. 4 d. h. voor iedere boeteJ. W. en H. K. beiden te Baarland ieder tot 2 maal f 5 b. s. 4 d. h. voor iedere boete vissche- rjj overtredingA. D. te Papendrecht tot, 2 maal f 2 b. s. 2 d. h. voor iedere boete policieovertredingJ. G., F. v. V., A. S. J. J. K, A. L., A. Z., A. E, A. F. er, P. B., allen te Goes ieder tot fl b. s. 1 d. h. overtreding reglement van policie voor de polders in ZeelandI. K. te Camperland tot f2 b. s. ld. h.overtreding Reglement S. S.P. v. H. te Goes tot f 2 b. s 2 d. h. overtreding Reglement op de rijkskanalen M. M. te Wetneldinge en J. K. H. te Rotterdam ieder tot f 2 b. s. 2 d. h. overtreding art. 459 W. v. S. r. J. v. D. en P. C. M. te Kllewoutsdjjk ieder f 1 b. s. 1 d. h.A. C. M. te Camperland tot f 2 b. s. 2 d. h.art. 424 W. v. S. r. J. J. W. te Goes tot f 1 b. s. 1 d. h.art. 427 W. v. S. r.M. v. A. te Middelburg tot f3 b. s. 2 d. h.art 426 W. v. S. r.J. d. J. te Goes tot 3 d. h., en F. C. te Goes tot 2 weken h.art. 426 en 33 W. v. S. r.A. T. te Heinkenszand tot 2 m. f 10 b. s. 5 d. h.voor iedere boeteart. 453 W, v. S. r.en poücieovertredipgen Goes: P. K., te Goes tot f 3 b. s. 2 d. h.en 3 d. h. het bevisschen van een and rs perceel in de Schelde J. D te Yer eke tot f 2 b. s. 2 d. h.: openbare dronkenschap C. B. te Wemel- dmge, A. K. te Kraobendijke en H. de P. te Goes ieder tot 11 b. s. ld. h. Allen tevens in de kosten. Men schrift ons van het eiland Tholen: Het rooien van aardappelen is in vollen gang, qualileit en quantiteit vallenzeer mede; ouden van dagen zeggen dat men sinds het jiar 1844 zulk een schoonen aardappelen oogst niet meer heeft gehad, slechts enkele kwaden komen voor, doch zoowel op besproei de als niet besproeide akkers. Algemeen is men dan ook van oor ieel dat de kosten voor die werkzaamheden nutteloos zijn besteed. De prijzen variëeren van f 1.25 tot f 1.50 den H. L. Achteruitgang van de graanprijzen. Als een bewijs, hoe de graanprijzen dit jaar gedaald zjjn, geett de Economist de prijzen van de tarwe die in ons land het meest gebruikt wordt. De prijs is per last van 2400 kilo's. De hoogste prijs in 1891 was f 260. Verder gedurende 1892 Januari f 229 a f' '235, Februari f220 af 226, Maait f200 a f210, AprilMei f200, Juni f186 a f193, Juli (178 a f180, Augustus f165 a f175. Wij vernemen dat nu reeds een vijftig familiën besloten zijn, om met eerste alreis der Nederlandsch-Amerikaansche Land-en Emigratie Maatschappij (Domsteeg 8,Utrecht, naar Colorado, Noord-Amerika te vertrekken. Dit zijn de eerste kolonisten, die zich op de gronden der voornoemde Maatschappij in de San Luis Vallei vestigen en eene Holand- sctie kolonie aldaar zullen stiehten. De aan vragen om inlichtingen aan het kantoor der Maatschappij waren in de twee maanden van haar bestaan buitengewoon talrijk en getuigen wel dat genoemde Maatschappij in eene noodzakelijke behoelte des tyds voorziet. Wel was het bestuur overtuigd dat velen in den lande reeds lang het oog op land verhuizing gevestigd hadden, om zich een beter bestaan te verwerven, maer een zoo groote aanvraag had het niet durven ver wachten. Met de eerste afreis, die eerst 45 Octo ber a. s. zou plaats hebben, maar ten ge volge der heerschende cholera waarschijn lijk zal worden vertraagd, zullen reeds 250 a 300 personen vertrekken. Nog moeten enkele familien beslissen, zoodat het aantal nog wel wat grooter zal worden. Goes. Een jongetje van C. Touw, dertien maanden oud, viel heden Maandag middag, zonder dat de moeder het wist in een moddersloot aan den Oostsingel. In d, erniswaaidigen toestand, maar toch met hoop op levensbehoud, ontving de moeder den kleine van de buren, die het kind hadden ontdekt, terug. Vlissingen. Inden nacht van Zaterdag op Zondag, ie ongeveer 1 uur heeft in de herberg «la Ville d' Ostende» aan deSmal- lekade alhier een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen den herbergier v. O. en eenige bezoekers, zijnde roeiers van het Belgische Loodswezen, en matrozen van het alhier liggende ram torenschip «Genua»; den hoofdschuldige heeft men nog niet gevonden. De herbergier is danig toe getakeld Hem werd een been boven de knie, het andere beneden de knie stukgeslagen, men zegt door middel van een stoel. Zondag morgen half 8 is de ongelukkige, die .nog niet nuchter was, in het Gasthuis gebracht en door dr. Duivis verbonden. Arnemuiden. Zaterdagavond had een visscher J. S. het ongeluk, doordat hg met een hakmes een stok wilde stuk slaan zijn twee voorste vingers van de linkerhand ge heel af te hakken. Volgens het Domburgsch Badnieuws was het nu geëndigde badseizoen te Domburg bijzonder druk: Er kwamen 928 bezoekers en wel in het dorp 458, in het badhotel '2'28, in het Schuttershof 126 en in de Villa Marina 116. Ook het getal gebruikte zeebaden was hoager dan eenig vorig jaar en bedroeg tot heden 3600 of 1920 heeren-en 1680 daines baden zijnde 365 meer dan in 1891. Om eenig denkbeeld te geren van den geleidelijken vooruitgang van Domburg als badplaats, geelt de schrijver een lijstje van het aantal logeergasten en gebruikte baden in de laatste tien jaren. In het jaar 1883 bedroegen die getallen 213 personen en 1609 gebruikte baden en verder resp. in 1884 535en 2459, 1885: 556 en 1990, 1889: 679 en 2359, 1887 738 en 2909, 1888587 en 2036, 1889 767 en 2730, 1890828 en 2502, 1891 887 en 3235, en 1892 628 en 3600. Het getal badgasten in 1883 ljjkt zoo gering omdat toen alleen de familiën, en niet het aantal personen waaruit die bestonden zijn opgegeven. In 1885 kwam dr. Mezger roor het eerst op Domburg, in 1886 bouwde hg er zijne villa. Het jaar 1888 kenmerkte zich door zeer ongunstig weer. In 1889 behandelde dr. Mezger voor het eerst patiënten en weid het nieuwe Badpa viljoen geopend. 1890 had een ongunstige Julimaand. Hansweert. Vrijdagmiddag werdschip- per de Broekeit, wiens vaartuig uit Antwerpen gekomen, in de buitenhaven sinds eenige dagen lag vastgemeerd, in zeer zieke- Jgken toestand van boord gehaald en naar de barak voor choleraljjders gevoerd, waar de man Zaterdag is overleden. Men weet niet of het cholera is geweest Heinkenszand. Zaterdagavond 1.1. werden door de Rijkspolitie alhier de personen A. T. en C. A. op heeter daad betrapt, bezig in den boomgaard van mevrouw de wed. Jenkh. C. van Citters appelen te stelen; de appels zjjn in beslaggenomen. In plaits van den heer v. Vessem die benoemd werd tot va ler in het krankzin nigengesticht Bloemtndaal te Loosduinen is de heer J. Dieleman van Bergen op Zoom tot concierge benoemd van het militairen tehuis aldaar. Den 15 October hoopt hg in functie te treden. L)e Arnh. Ct. verhaalt van eene ver pleegden! hetHeiligengeest-hofje tes Hage, in wier huisje na haren dood een aardig kapitaaltje gevonden werd. Geërfd vermogen was het niet, want de kapitaliste was eene vondelinge uit Delft, die, naar de straat waar zij gevonden was, Doortje (ineen ik) Voorstraat heette. Men vond in haar boeltje een duizend gulden of negen aan klinkende munt, door de stakker inet werken, waar- "ehjjnlijk ook met bedelen want dat wordt in de holstad op eene kolossale schaal gedaan gedurende haar lang leven bij eengebracht. Drie duizend gulden aar, gouden tientjes vond men onder anderen verstopt in eene Seheveningsche pop. die ze zelf aangekleed en onder eene stolp in haar kamertje geplaatst had. Maar het aardige van liet geval was, dat zij een soort van testament had nagelaten, waarbjj een groot gedeelte van bet geld was vermaakt aan hare mede gealimenteerden en aan het hofje zelf, ten einde ui' de rente daarvan aan de verpleegden nog verdere uit keeringen en uitdeelingen te doen. Vrfjdag avond is een cavalerist, die gewoonlijk de brieven, die met de laatste post te Voorthuizen (gem. Barneveld) aankomen, voor de legerplaats te Milligen afhaalt, 1 ij eerstgenoemde plaats, door de duisieruis misleid, op een hoop steenen die aan den kant van den weg lag, gereden waardoor paard en ruiter zoo'n ongelukkigen, val deden, dat het dier terstond dood was, en de ruiter erg bloedend onder het paard werd uitgehaald. De gemeentegeneesheer van Voorthuizen, die het eerst hulp verleende, verklaarde dat zijn toestand zóo was, dat hg niet naar het kamp mocht vervoerd worden. Vrjjdag namiddag had in de wijk Oerle te Tilburg weder eene ergerlijke mishandeling plaits. Zekere K., zout- smokkelaar, die een persoon wilde aanvallen, werd teruggehouden door B,, die dvarop door K. met een mes zoodanig aan den pols werd gewond, dat de slagader was doorgesneden. De man bloedde op ver schrikkelijke wijze en werd naar een genees heer gebracht, die niet verkoos hem te behandelen, daar zulks niet tot zijn voor geschreven werkkring behoorde. Een tweede dokter waar men aanklopte was ongesteld. Op aanraden van een burger werd de patient per rijtuig naar dr. Bloemen op de Veldhoven gebracht, die hem aanstonds verbond. Circa een uur had de man met de levensgevaarlijke wonde moeten rondloopen. (T. C.) Als eene bijzonderheid, die zelden voorkomt, deelt men ons mede, dat een boer op de markt te Arnhem zijn aardap pelen in plaats van bij de maat, per stuk verkocht, en wel 3 voor 5 cents. De vrucht had een buitengewone grootte en afnemers waren er genoeg. A. C. Te Amsterdam ontstond vrijdag avond op den Dam achter de beurs een vechtpartij tusschen drie «heeren». Natuurljjk kwamen spoedig een groote massa menschen uit alle straten in den omtrek toegeloopen, en het duurde niet lang of er ontstond eeu zeer omvangrijk «standje», waar de agenten van politie, die de orde gingen her stellen, slechts met groote moeite konden doorkomen. Eindelijk gelukte het hun toch de drie vechtenden te scheiden, door ze met goede wootden, met rukken en trekken en met de z.g. paternosters aan de polsen naar het bureau te brengen. Twee der «heeren» waren zakkenrolders, diejuist een wandelaar een portemonnaie met acht gulden hadden ontstolen. De derde had dit gezien en nu wilde hij mededeelen van den buit. Toen de anderen daarin niet bereidwillig toestemden, trok de man een vork om zoo met geweld zijn gewaande rechten te doen geilen.De «heeren» hadden echter niet lang genot van hun «slag». Zij zitten achter slot. Bij het bezoek, dat de chofera-cominis- sie le Utrecht in de achterbuurten bracht, ontdekte zij in een woning buiten de Tol steeg een ondrageljjken stank. Niettege staande het beweren der bewoners, dat er in het huis niets verdachts te vinden was, stelden de commissieleden een nader onder zoek in en vonden onder de bedstede, waarin ie geheele familie overnacht, een in verre gaanden staat van ontbinding verkeerenden paardenkop, overdekt met tallooze wormen, waarin het hoofd van het gezin, een visscher, pieren bewaarde voor zgti bedrijf, het eenige middel volgens diens zeggen, om de dieren in het leven te houden. De paar- dekop werd onmiddeljjk verwijderd en de woning door de stadsreinigers gezuiverd en gewit. Bovendien werden de bewoners van nieuw ligstroo voorzien Afgevallen ooft. Laat het afgevallen ooft niet onder de boomen liggen, maar verzamel het geregeld en vernietig het, door het te voeren aan het vee, door het te verbranden of in den beerput te werpen. Wanneer men het laat liggen dan zal de worm, die er zich in bevindt, op nieuw naar andere vruchten gaan en deze aansteken, in elk geval ze zal blijven voortleven, het geen niet het geval is als men de gevallen vruchten geregeld en spoedig verzamelt en daarna ter vernietiging veroordeelt. De amandel wordt tegenwoordig ook al vervalscht. Zij wordt vervaardigd uit druivensuiker! De kleur en vorm zijn op volmaakte wijze nagebootst, de geur wordt er door nilrobeniine aan gegeven. De smaak is bovendien zeeraangenaam. De nieuwigheid, zoo besluit een bericht uit België, komt uit Holland. In hooger beroep heeft de rechtbank te Aken zich bezig moeten houden met de vraag, of men zich schuldig maakt aan dierenmishandeling, wanneer meneen varken bij ooren en stiart van een kar tilt om het naar het slachthuis te brengen. Na eenige deskundigen gehoord te hebben, die verklaarden, dat het voor de varkens ni< t erg pijnlijk was aan de ooren getrokken te worden en dat het een heksenwerk was de dieren op een andere wijze daaiheen te brengen, waar men ze gaarne hebben wil werd de vraag door de rechtbank ontken nend beantwoord. Het comité tot ondersteuning van de betrekkingen der choleraslachtoffers te Hamburg ontving een schrijven van den ke zer, waarin hij ook uit naam der kei zerin zijne groote tevredenheid uitspreekt over de vorming van het comité, Gods rijk sten zegen toewenscht aan de edele onder neming en als bewijs van zjjne hartelijke deelneming in de zware bezoeking voor Hamburg 10,000 mark toezegt. Een geweldige orkaan heeft de Lieu- Kieu eilanden en Japan geleisterd5000 huizen zijn verwoest, 60 vaartuigen gezon ken en een aantal personen omgekomen. De nestor van het menschelijk geslacht. Dezer dageu is te Mexico eene Spaansche dame, donna Margarita Rivera, overleden, die den leeftijd van 132 jaar had bereikt! Zjj zag zes generalies harer afstammelingen geboren worden. Er loopen wederom geruchten over een verloving van den erfprins van Luxem burg thans wordt prinses Clémentine van België, als bruid genoemd. De paus zou echter niet in het huwelijk willen toestem men, tenzij de kinderen van dezen laatsten Nassau, katholiek werden en daarvan wil de Groothertog niet weten. Kapitein Andrews, die in een zeilbootje van 15 voet lang de reis van New-Jersev (Vereenigde Staten) naar Lissabon maakte, is aldaar r.a een reis van 2 maanden aan gekomen. Kapitein Andrews zal zi«h naar Huelva begeven om de Columbusfeesten bg te wonen, die in October zullen gevierd worden. De inwijding van de herstelde slotkapel te Wittenberg zal op 11 October plaats hebben. Tegen ll uur des morgens komt keizer Wilhelm te Wittenberg. Van het slation begeelt zich de Keizer met de overige vorsten naar de markt, waar de Keizer door den burgemeester begroet wordt. Daarna gaan de Keizer en de prinsen gevolgd door een langen stoet naar de Slotkerk. Voor de deur der Slotkerk, waaraan Maarten Luther 375 jaren geleden zjjn 95 stellingen tegen den aflaat sloeg, houdt de stoet stil. Hier wordt de kerk op plechtige wjjze overgedra gen. Dan volgt eene godsdienstoefening, waan a de keizer zich met zijn gasten in rijtuigen naar het Luthershuis begeeft om in Luthers woonkamer de oorkonde betref- lende de herstelling en inwijding der Slotkerk te teekenen. Op het plein achter de kerk wordt een veldgodsdienstoefening gthouden. De keizer zal met zjjn gasten in Luthers huis den maaltijd gebruiken, na afloop waarvan de vorstelijke personen zich naar de cavelerie- kazerne begeven, waar door burgers van Wittenberg een vertooning van een feestspel ter eere vau Luther zal worden gegeven, het slotnummer der feestelijkheden. Eene firma te Manchester heelt een stalen goederenwagen vervaardigd voor eene spoorwegmaatscnappij in Mexico, welke wagen, bg een lengte van 36 voet, niet zwaarder weegt dan een gewone houten wagen van 31 voet en een 3 maal grooter gewicht kan dragen. Natuurlijk zijn derge lijke lange wagens niet te gebruiken op I jjnen met sterke krommingen, maar deze zjjn in West-Amerika zeer zeldzaam. Tot nu toe hadden echter de Amerikaansche wagens den naam va t beter te zijn dan eenige andere. Een der grootste magazijnen van kunstvoorwerpen te Berlijn werd dezer dagen op groite schaal opgelicht door een schaamteloos heer die er vele inkoopen op credietdeed en alles later tegen lagere prijzen weder afzette. IIij noemde zich graat Per- poncher en was steeds van visitekaartjes voorzien met dezen naam er op. Op zekeren dag echter was de graaf spoorloos verdwenen. Het bleek dat hij er van door was gegaan omdat een nieuw in dienst gekomen meid van de juffrouw bjj wie hij op kamers woonde in hem wat al te luidruchtig een schoenmakerszoon herkende, met wien zjj vroeger elders verkeering had gehad. De onbeschaamdheid van dezen oplichter ging zoo ver dat hjj zich in het openbaar vertoonde iri de uniform van officier bij de infanterie. De man is nog niet gevonden. Dinsdag 27 Sept. Middelburg door not. Slegt 10 uur in de Balans kabinetten, bedden, zilverwerk, haarden en kachels, winkelkasten, markt kraam, staande klok, gaskachel, 2 ijzeren tuinbanken, 2 bronzen gaskronen, water filters, kippenen 1 haan. Inl. dhr.Hondius Goes, 11 uur in de Prins v. Oranje door den ontv. 36 perc. heele steen, puin en steenslag aan 's rijks grooten weg. 4 ge weren en 7 kilo plombeerlood. Inl. N. Vis ser Stationsweg. Woensdag 28 September. Veere, 10 uur door not. de Vos in het hotel Roland, biljart, spiegels, tafels, pen dule, matten, tapijten, karpetten, ledikanten, wasohtafels, bedden, dekens, badkuipen, cbif-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2