1892. No. 154. Dinsdag 27 September. Zesde jaargang. Gabriël Bolier Gz. Sr. VERSCHIJNT G. M. KLEM KERK. te Goes F. P. D'RUIJ, te Middelburg. PRIJS DEK ADVERTENTIES recteur. Biljetten vóór lotthe. 17 September, gerljjk: armbestuur tar- .lfs- en varkensvieescli Dec. Voorwaarden ter uis. Biljet met opschrift armbestuur, voor 4 uur eke. 28 September, imaken 1200 M2 water- )iljetten by dhr. Been- Maandag 1 uur bij de n 4 uur bij de Kunder. 10 September. 11 aan do Nieuwe Sluis fflOud en JongBreskens maken v in steenglooi- etering der verdediging Ier strandhoofden. Aan- ptember vau 10-12 uur. 3 October, bureel kazerne Korte underen voor de militaire garnizoenen in Zeeland oi in een verzegelde bus m ten bureele ter inzage 15 October, door het bestuur der et Cal. Wateeschap Elle- older Borsele, het maken dediging van den oever werken. Raming f 214U0. in de directiekamer en aar bij dhr. J. Beenhak en i0 October. uw. elkfn MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prijs ~>er drie maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummersƒ0.02'. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regel? 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Voor de verkiezing in het district TOLEN op Dinsdag 4 October, e. k. van een lid der provinciale staten, bevelen wij met aandrang aan den candidaat der antirevolutionaire kies- vereeniging den heer HANDIG GEREEDSCHAP. Reeds jaren lang hebben de christenen in Engeland hun Appendix, hun aanhangsel van den Zondagschoolonderwijzers-Bijbel, dat bij elke uieuwe uitgaat ia uitgebreid heid toenam, en ook als afzonderlijk boek, onder den naam van Hulpmiddelen bij liet bestudeeren der Heilige Schrift, verkrijgbaar was. Zoo iets ontbrak tot dusver in onze taal. Onze Nederlaodsche Zondagschool onderwijzers moesten, wilden ze achter tal van wetenswaardige bijzonderheden komen, overal om hulp en inlichting omzwerven, en, als ze t niet verzuimden, allerlei dingen aan den dominé vragen, als die 't huis was, als die een middagje of avondje voor Zon dagschoolonderwijzers beschikbaar had; en wat Z.Eerw. dan welwillend vertelde weid maar hoogstzelden opgeteekend en menig maal vergeten. We moesten maar altoos jaloersch zijn op de Engelschen met hun Appendix of hun Hulpmiddelen. Dit wordt nu anders. De uitgever J. M. Bredée te Rotterdam geeft nu een Bijbelseh Handboek in 't licht, dat den vriend van 't Appendix een kreet var. blijde verrassing ontlokt. Daar hebt ge 't nu in 't Hollandsch 1 Ja en neen. 't Is eene navolging er van, geen vertaling verre van daarzelfs geen Nederlandsche bewerking. Maar toch een boek, dat aan dezelfde behoefte voldoet. Misschien niet zoo vol, maar blijkens de eerste aflevering en de inhoudsopgave niet minder rijk dan het Engelsche boekwerk, en zeker, wat papier en letter aangaat, veel helderder. Wat er dan zooal in voorkomt? Men leze de inhoudsopgave in haar geheel Toch zij dit vermeldAllerlei over herkomst, echtheid en inhoud der Bijbelboeken, over historie, tijdrekenkunde, aardrijkskunde, om wonende volken, planten, dieren, muziek, wonderen, gelijkenissen enz. Opgaven van de gebeden in den Bijbel, van de Oud-Test. plaatsen, welke in 't Nieuwe Test. zjjn aan gehaald, en ook een Concordantie. Nu wel niet de woordelijke concordantie van Trom- mius, maar eene zakelijke, in navolging van die van Cruden, zooals bijna iedere Zondag schoolonderwijzer in N. Amerika gebruikt. De ongenoemde samensteller dezer concor dantie heeft recht op de eerbiedige dank baarheid van allen, die in Nederland iets aan Zondagschoolarbeid en bijbelstudie doen. De heer Bredée belooft ook op zjjn titel blad een Register der onderwerpen en eene Alfabetische ljjst van Eigennamen, zoodat ook wij, evenals de Engelschen in hun Appendix alles wat ze weten willen in een oogenblik knnnen opalaan; en laatst niet minst belooft hjj eene Serie kaarten, 't Is te hopen en ook te verwachten, dat deze zullen zijn als die van 't Appendix, namelijk a la Baedeker in vakken verdeeld, met doorloo- pende letters en nummers, zoodat men volgens 't alfabetisch register bijvoorbeeld den berg Nebo dadelijk vindt op kaart no. 4 kolom 20 van boven, vak N ter zijde. Elk christelijk gezin behoort zoo'n Bjjbelsch Handboek op 't boekenrek in de huiskamer te hebben, en zelfs menig predikant, die natuurlijk weet wat er in staat, zal er gemak van hebben als hij op de schrijftafel een handboek heeft, dat hem niet zelden de moeite zal besparen van het doorzoeken zijner bibliotheek. Ouders, die prijsstelt op degelijk godsdienst onderwijs uwer kinderen, gij betoont bij de aanneming tot lidmaat van een der uwen uwe dankbaarheid aan den leeraar door hem een geschenk aan te bieden, maar betoont nu ook uwe waardeering van het zondagschoolonderwjjs door aan den wellicht onbemiddelden onderwijzer (of onderwijzeres) die zich zoo trouw eiken zondag uwe kleinen aantrekt, het Bijbelseh Handboek te schenken, doet dit dadelijk, terwijl uwe kinderen nog onder zijne (of hare; leiding zijn, en gij zet f2.60, den prjjs van een gebonden exemplaar, °p goede rente. M. W. J. J. K. Om de zeldzaamheid verdient- het feit vermelding, dat in hoofdzaak over derege- '■og van het kiesrecht, de liberale en de antirevolutionaire partij eenstemmig denken, hebben alle hoop, althans dit jaar in bevr\jd te zullen zijn van die eeuwige critiek, die in staat is een mensch, in zijn kwaliteit van courantenlezer, zeeziek te maken. Ook van het goede kan men te veel krijgen, en dat altijddurend knagen en knabbelen verveelt menigeen. Niet wie een voorstel doet, maar welk voorstel er gedaan wordt, dat is en blijft toch hoofdzaak. Het aanhangige voorstel gaat uit van de gedachte dat alle schifting en scheiding bij verkiezingen willekeurig is. En dat is ook zoo. Waarom A kiezer en B niet? Alle vrije, Nederlandsche meerderjarige mannelijke ingezetenen 'nebben stemrecht. Dat is de pointe van het wetontwerp hetwelk nu is ingediend. En daar zijn wij voor. Begrijpen onze lezers de voorgestelde nieuwe kieswet goed Laten wij het nog eens kort zeggen. Het voorstel is. dat alle meerderjarige, mannelijke Nederlanders, die vrij zijn, dus niet levende van liefdadigheid, niet gestraft of insolvent, en gezond van zinnen, stemmen zullen, dat de verschillende kiesvereenigingeu hun candidaat bij den burgemeester der hoofdplaats van het district zullen kunnen opgeven, en dat dit de eerste trap der verkiezing zijn zal. Dat is in hoofdzaak liet ontwerp. In onze Zeeuwsche districten stemt men dus voor een der drie candidaten, opgegeven door de antirevolutionaire, roomsche en li berale kiesvereenigingen, en allen stemmen. Dat is rechtvaardig. Ook zal het gezellig zijn 26 Sept. '92. De minister van Oorlog heeft aan de autoriteiten der landmacht kennisgegeven dat geen verlof mag worden verleend aan militairen of militaire geëmployeerden naar plaatsen, gelegen aan de rivier de Maas tusschen Dordrecht en Hoek van Holland, daar de plaatsen, in dit traject gelegen, als besmet door cholera zijn verklaard. De 2de luit. H. Koster, van het 3e reg. infanterie te Bergen-op-Zoom is over geplaatst bij het 4e bataljon van dat korps te Vlissingen. De Cholera. Van 1866 tot 1892, meer dan het vierde eener eeuw, heeft het onzen God behaagd, ons van de ontzettende plage, die men cholera noemt, te verschoonen. Thans heeft deze plage uit het hart van Azië haar weg weer langs den Caucasus naar Rusland gevonden, en dreigt langs de Zwarte Zee nogmaals Midden- en West- Europa binnen te dringen. Wat Hamburg trof was niets dan een sprong vooruit, een geïsoleerde aanval, waarvan reeds aanstonds door deskundigen werd opgemerkt, dat deze plaatselijke epi demie waarschijnlijk tot Hamburg beperkt zou blijven. Had de Overheid van Hamburg haar plicht gedaan, en had misplaatste sentimen taliteit niet bewogen, om de Russische Joden door te laten trekken, zoo zou, naar men- scheljjke berekening, deze plaatselijke epi demie niet zijn voorgekomen Toch heelt daarom Hamburg ons veel te zeggen. Immers Hamburg toont, hoe r»a een ruste van ruim vijf en twintig jaren, een uitbreken der cholera-epidemie weer gereede prooi te over vindt, en door de predispositie, die weer op ruime schaal an- wezig blijkt, bange, ontzettende afmetingen kan aannemen. Vrees dus nu niet te zeer, maar wees op uw hoede tegen het volgende voorjaar. Algemeen is de opinie, dat ons eerst met de komende lente het eigenlijke kwaad te wachten staat. Een kwaad dat daarom zoo met zorge vervult, omdat wel de cholerabaccil ontdekt is, maar de medische wetenschap toch bleek nog niet door onzen God in staat te zjjn gesteld, om op het aantal aangetaste ljjders het sterftecijfer noemenswaard te doen slinken. Wie in de opgaven èn uit Rusland èn uit Hamburg het cijfer der dooden met het cyfer der kranken vergeljjkt, ziet nog altoos de oude droeve verhouding: 50 tot 40 pCt sterfgevallen. Slechts één dingis moedgevend, het schijnt wel, dat deze plage minder personen aantast, naar gelang Overheid en burgers beter hun plicht betrachten. Vooral Altona en Hamburg bevestigen dit. Hamburg en Altona zjjn bjjna dooreen- gebouwd; vlak naast elkaar. En toch in Altona beliep het getal der aangeta-ten dagelijks slechts één op de veertig duizend in Hamburg één, en soms meerop de duizend. Dus veertigmaal zooveel. En hiermee hangt nu saam, dat de Over heid in Altona haar plicht .deed, en in Hamburg niet. Immers dit staat vast, dat het plicht van Overheid en burgerij is, om te zorgen dut er niets schadelijks gebruikt worde, dat reinheid en zindelijkheid allerwegen lieer- schen, en dat men God niet verzoeke door het gebruik van spijzen en dranken, die de vatbaarheid voor de cholera bevorderen kunnen. Dien plicht nu heeft men te Hamburg op schromelijke wijze verwaarloosd, en het is voor dit plichtsverzuim dat Hamburg zoo ontzettend boet. Wel een wenk van Godswege, met name ook voor Nederland, om nu althans tot stille plichtsbetrachting terug te keeren. Voor Nederland vooral, omdat er geen land ter wereld is, waar zindelijkheid en reinheid zoozeer tot de oud-vaderlandsche deugden behooren. Onzen vaderen, en ons door hen, heelt God de Heere in een lange historie den plicht en het nut der reinheid geleerd. De Heere ziet daar sterk op. Dat merkt ge wel aan de wetten die Israël ontving. Altoos weer reinigingswetten. Altoos baden en wasschingen. Altoos waken tegen de verspreiding van besmettelijke ziekten. Dit laatste toonen u vooral de wetten op de melaatschheid. De melaatschen mochten zelfs niet met anderen verkeeren. Het kleed en het huis van een melaatsche moest geheel ontsmet of vernietigd worden. Melaatschheid was een bittere plage, waartegen Israël op Gods bevel met het uiterste der energie en der voorzichtigheid waken moest. Bidden, waken en strijden, ook hier niet gescheiden, maar vereend. En nu is het wel zoo, dat de wereld, die buiten Gods Woord leeft, dezen ij ver soms onder stuitende vormen vertoont en zich aanstelt, alsof zij roet haar creolin en carbol God in zijn toorn kon keerenmaar dat mag geen invloed hebben op het gedrag en de houding van Gods volk. Ook in Israël zijn er stellig heel wat menschen geweest, diedemelaatschen isoleer- deo, meenende daardoor tegen Gods toorn veilig te zijn; maar die verkeerde practijk ontsloeg toch de getrouwen in Israël niet, om in het isoleeren van de melaatschen te volharden. «Gij zult niet dooden» luidt 'sHeeren gebod, zoo met toepassing op ons zeiven als op anderen, en onze Catechismus wijst er terecht op, dat dit ook den eisch inhoudt, dat we noch ons zeiven in gevaar brengen, noch gevaar voor anderer leven doen ontstaan. Toen David, door God met booze ziekte bezocht, waande dat hjj sterven ging, bad hij«Wend U van mij af, eer dat ik henenga, opdat ik mij verkwikke». Wat natuurlijk zeggen wil: «Wend U van mij af in uwen toorn, opdat ik mij verkwikke in uwe ontfermingeD». En zoo is ons om der zonden wil wel het lijden der ellende, met alle plagen en pestilentiën opgelegd, maar opgelegd met de ordinantie Gods erbij, dat we zijn ontfer mingen hierin zouden eeren en beproeven, dat Hjj ons tegen elke plage een middtl tot redding aanbiedt. Zooals eindeljjk tegen de koorts de chinine gevonden is, zoo is er stellig ook een middel in Gods schepping gegeven tegen tering, kanker, en zoo ook tegen de cholera. Wanneer God het ons geven zal dit middel in zjjn schepping te ontdekken, weten we nog nietimmers wat prof. Koch tegen de tering meende gevonden te hebben, bleek een teleurstelling. Maar al onthoudt God ons dit middel nog, en al maakt juist dit de cholera zoo bang, in niets ontslaat dit de Overheid en de burgerjj en onder haar met name Gods volk van de verplichting, om den Heere niet door plichtsverzuim te verzoeken. Veel strenger nog dan dusver moest de Overheid de quarantaine handhaven. Iso- leering en ontsmetting is evenals bjj de melaatschen in Israël plicht. Voor goed en deugdelijk drinkwater moet de Overheid zorg dragen. Zindeljjkheid te eeren blijft aller roeping. En ook matigheid in het gebruik van spjjze blijft een ieder van Godswege voor geschreven. Door Israëls gulzigheid op de kwakkelen, brak de pestilentie in Israël te nten uit. Heraut. Op zjjn verzoek verleende de gemeente raad van Delft den Heer B. F. Plasschaert eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool en Burgeravondschool en als onderwijzer aan de lagere school no. 5. De uitgaven zijn voor 1893 geraaamd op f 136.240.027 of bijna 6 millioen hooger namelijk m e e r 128.000 voor buitenlandsche zendingen, 2Vs ton voor onderwjjs, lVa mil lioen voor marine, namelijk f 1.277 000 voor materieel 130 mille voor loodswezen, 70 mille voor pensioenen, 2 ton meer voor aflossing van nationale schuld, 9 ton tot voltooing van het vestingstelsel, 2 millioen voor spoorwegen, 5i/9 ton voor posterjjen en telegraphie en li/j ton voor Suriname. Mocht de voorgestelde wijziging der Indische comptabiliteitswet worden aange nomen, dan zal hoofdstuk Marine met lVs millioen verminderen. Daarbij rekenende op 3 millioen besparin gen zal de dienst voor 1893 vermoedelijk een te kort van ruim 38/i« millioen opleveren. De Eerste Kamer heeft aangenomen: het ontwerp tot invoering eener belasting op de inkomsten uit vermogen met 38 tegen 8 stemmen dat tot vermindering van sommige even redige registratie- en hypotheekrechten dat tot afschaffing van den accijns en wijziging van het invoerrecht op zeep, met 41 tegen 4 stemmen; dat tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd met 42 tegen 4 stemmen, en dat, houdende bepalingen omtrent den accijns op het zout. De Kamer is daarna op reces uiteengegaan. Voor de vermogensbelasting stemden van de twee antirevolutionaire leden één voor, ^Lohman); de ander tegen (v. Lijnden), terwijl beiden stemden tegeo de alschafflng van den zeepaccjjns; de verhooging van den accijns op het gedistilleerd werl door den heer Lohman bestreden, de heer v. Ljjnden was er voor. Door het gerechtshof te 's Gravenhage is de heer J. Adriaanse, le klerk ter griffie van het kantongerecht te Middelburg, be noemd tot deui waarder bjj de urrondisse- ments-rechtbank aldaar, ter standplaats Hulst. Een «kwezel», die tegen de vaccine is en en ook tegen assurantiën, heeft dezer dagen het genoegen gehad den redacteur der Goesche Courant er in te laten loopen. Genoemd blad had nameljjk den goeden naam van de «Bordelaise pap» aangerand door te schrijven «Op sommige velden zjjn de aardappelen gevlekt en besmet en voor de consumtie niet alleen ongeschikt maar zelfs aan dieren niet voor te zetten. Een landbouwer te Kruiningen gaf ze gekookt aan huisdieren, doch een kat en een hond werden er ziek van en stierven, Vele land bouwers hebben dit jaar dit middel toegepast en ook in den ilhelminapolder zjjn vele velden bedorven» Gelukkig ook voor de verbruikers, die trouwens van het gerucht niet veel geloofden, trekt de Goesche Courant thans het bericht in, daarbij den «grappenmaker» die haar beetnam ontmaskerend met de veron derstelling «dat men hier met een «han delsmanoeuvre» te doen heeft, die wellicht gretig geëxploiteerd wordt door hen, die de bouillie veroordeelen op dezelfde gronden, waarop ze tegen de vaccine zijn gekant of onwillig zijn have en goed te assureeren.» Ons dunkt, de Goesche Courant heeft gelijk. De ooljjke «antivaecineman» die haar of haren berichtgever wat wjjsmaakte, heelt deze wel wat nijdige afstraffing verdiend. Hjj is nu immers oorzaak dat al zijne geestver wanten in dit geding de rol van wrjjfpaal of van zondebok hadden te vervullen. Onder de verzoekschri'ten, welke in de Tweede Kamer bjj de hervatting harer werkzaamheden als ingekomen werden aan gekondigd, zijn er ook eenige uit Indië. Een er van is ingediend door een Indischen prins, nameljjk door Tengkoe Moeda Said Sjarit Hasan, te Riouw, oudsten en wettigen zoon van wijlen den Sultan van Siak Sri Indrapoeta, houdende verzoek tot het in stellen van een onderzoek naar de grieven, vervat in de bij zijn adres genoemde memorie» Onder de adressen uit Nederland verdient de aandacht dat van den kerkeraad der Chr. Geref. gemeente te Noordeloos, «hou dende bezwaar tegen het besluit van de zich noemende Generale Synodetot in eensmelting van de twee kerkgroepen: de Chr. Gereformeerden en de Nederduitsch- Gereformeerden». Over deze zelfde zaak zjjn ook brieven ingekomen met afschrift van het adres aan H. M. de Koningin, van de kerkeraden der Chr. Gereformeerde ge meenten (zoog. Afgescheidenen) te Dordrecht, Rotterdam, Twelloo, Zieriksee en Den Haag en van vertegenwoordigers van verschillende kerkelijke gemeenten. De Antirevolutionaire Kamerclub heeft tot voorzitter gekozen den heer A. baron van Dedem; tot 2en voorzitter den heer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1