1892. No. 151 Dinsdag 20 September, Zesde jaargang. Grabriël Boller Grzn. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENT1EN Een antwoord op bezwaren. feuilleton! EEN BEZOEK AAN DE NOORDZEE. ZESTIG JAREN. elken MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Prjjf ->er drie maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummersf 0.02'. UITGAVE VAN ek van 1 5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met 1 October a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum uitkomende nommers GRATIS. Voor de verkiezing in het district TOLEN op Dinsdag 4 October, e. k. van een lid der provinciale staten, bevelen wij met aandrang aan den candidaat der'antirevolutionaire kies- vereeniging den heer Het ligt niet op den weg der pers alle mogeljjke bezwaren tegen de emigratie aan mistrouwer, ol vrees ontleend, te weerleggen. Dit kan trouwens niemand. Ook gaat het niet aan het woord te verleenen aan hen, die over de emigratie naar een bepaalde streek zich een oordeel aanmatigen dat op hoorcn zeggen of op verkeerde gegevens ja zelfs op averechtsche voorstellingen of tnale onbekendheid met de zaak berust. Wel zijn wij van dezen regel afgeweken door opneming van het stukje van v. Oos- terhmt uit de Protestantsche Njordbrabati ler doch wij deden dit opzettelijk: in de eerste plaats omdat wij van de onjuistheden in dit stukj i overtuigd waren, en in de tweede plaats om te doen zien hoe zelts waarschuwingen van Amerikanen zeiven maar die niet in de streek der vestiging bekend zijn niet anders dan onder reserves moeten worden aangehoord. En dit laatste geldt voornamelijk van het artikel v. Oosterhout. Ter motiveering van zijn ongunstigen indruk verwijst deze heer naar staten in het noorden der republiek; het bezwaar van het gemis van regenval breed uitmetende, tracht hij twjjfel te wekken omtrent het loonende van irrigatie voor landbouwstreken. Die zich de Egyptische Brieven, vroeger in ons blad geplaatst, herinnert, zal hem ter stond op Egypte kunnen wij*n dat om zijn vruchtbaarheid beroemd is, juist door irri gatie van den Nijl. Voorts beroept de schrjjver zich op onjuiste gegevens uit zijn Encyclopedia Brittanica, in plaats van zicli te houden aan de offlciëele opgaven der Arnerikaansche regeering, terwijl hij zelfs het belachelijke argument omtrent den Coloradokever te berde brengt, welk insect tot nog toe in Colorado nog met was voor gekomen en welks naam met dezen staat niets te maken heeft. Dat zelfs een Amerikaan over Amerika niet oordeelen kan, evenmin ah een Goese- naar die wel eens door Frankrijk spoorde, De zeekust oefent in ons leven een mach tige bekoorlijkheid uit. Duin en bosch en daarnaast de onmetelijke zee, altijd in roere, op een schoonen zomer avond of zomermorgen te zien, behoort tot die genietingen welke we dankbaar aan vaarden. Of ge de Noordzee bij IJmuiden of bij Scheveningen, bij Dimburg of bij Ostende ziet, zij blijft dezelfde onmetelijke waterplas met haar schuimende branding of haar knabbelende golfjes. Maar de plaats van waar men de Noordzee ziet, dat maakt het verschil, en de ver scheidenheid bekoort. Gelijk, naar men zegt, de kleeren den man maken, alzoo maakt de stolfage de natuur voor den rnensch aantrekkelijk. Het. woeste en wilde moge voor een oogenblik aantrekken, al spoedig zoekt de rnensch te komen, waar menschenhand de natuur heeft geleid en verfijnd. Het schoone weder van dezen heerlijken, langdurigen zomer, lokte mij uit een kijkje te gaan nemen bij onze buren, ook als wij aan zee gezeten. Bovendien de verbeterde reisgelegenheid deed mij besluiten voor een paar dagen aan de Belgische Noordzeekust te verblijven. En a's ik de lezers mijne endrukken beschrijf, zullen ze zeker gemakkelijker ge nieten dan de reiziger, wien slechts een kort tijdsbestek was gegund, en die toch veel profiteeren wilde. Maar ook genot wordt niet zonder arbeid verkregen. De tram door het land van Cadzand is on getwijfeld een groote verbetering in hetonder- lingveikeer voor onze provincie. De stoom boot brengt u aan de tram, en de tram brengt bijv. over Spanje anders kan oordeelen dan met behulp van zijn Aardrijkskundig Woor denboek, blijkt onder meer uit de mede- deeling van den schrijver dat Maxwell met zijn irrigeering niet slaagde, zoodat San Luis dat er dicht bij ligt nu ook wel mis lukken zal. Van bevoegde, niet belanghebbende - zijde kan men op dat punt vrig wat gezondere inlichtingen ontvangen. Dit is in 't kort onze indruk van de zoogenaamde bestrijding uit Orange City; wij voegen er uit hetzelfde bovengenoemde blad de nuchtere beantwoording van den heer A. Zoutman bij. Mijnheer de Redacteur Ik wil gaarne gelooven dat de heer v. O. met goede bedoelingen onzeHollandscheland- bouweis voor Colorado waarschuwt, maar het gaat toch niet aan, om alsNraadgever van anderen te willen optreden wanneer men zelf van geen de minste kennis blük geeft. De heer Van Oosterhout weet minder van de San Luis Vallei af dan u. Dit blijkt voldoende en daarom ware het beter geweest dat hij gezwegen had. In de eerste plaats heeft de schrijver geen begrip van irriga- tis (besproeiing). Als hij wist hoe eenvoudig het irrigeeren ging, zou hij de dwaze be wering niet hebben kunnen neerschrijven dat onze Hollanders over het algemeen genomen voor irrigatie door ongewoonte en anderzins volkomen ongeschikt zijn." Wat de onkosten betreft aan het irrigeeren ver bonden, de landbouwers in onze kolonie beta len slechts een hal ven dollar per acre jaarlijks voor het onderhoud der hoofdkanalen. Met den aanleg dier hoofdkanalen hebben zij niets meer te maken, omdat dit alles reeds geschied is. Onder den koopprijs van 26 dollar per acre zijn de waterrechten be grepen. Dat de Maxwell-Company niet geslaagd is, is gemakkelijk te verklaren voor een ieder die eenigszins met het ingenieurswezen bekend is. Daar bestaan gegronde redenen voor, die wij hier niet behoeven uiteen te zetten. Klimaterisch zijn de Maxwell-landen en de San Luis Vallei „zeer zeker gelijk", zegt de schrijver verder. De inzender weet er niets van. Het klimaat verschilt veel. Hoewel het waar is, dat in de Maxwell ook een goed klimaat is, is dit toch niet te vergelijken met de San Luis Vallei, die aan alle kanten door hooge bergen is ingesloten. Omdat de Maxwelllanden dichtbij onze vallei liggen, kan men nog geene vergelijking maken. De stad Pueblo b. v. ligt 6 uur van de vallei, dus in de onmiddellijke na bijheid. Nu is het een feit van algemeene bekendheid, dat in Pueblo de winters veel kouder zijn dan in de vallei, terwijl de zomers, die in de vallei gematigd zyn, in Pueblo ondragelijk warm zijn. Bovendien in New-Mexico soms veel sneeuw, wat. in de vallei eene zeldzaamheid mag genoemd worden. Dat de sprinkhanen eene hoofdplaag voor u te Sluis, een reis die vroeger tot de gevreesde hetzij dan voor de beenen, hetzij voorde beurs gerekend werd. Voor hen die in het centrum van het verkeer gewoon zijn hindert misschien de traagheid van dit vervoermiddel, maar hij die bedenkt dat de tram niet als internationaal vervoermiddel maar als buurtspoorweg dienst doen moet, en dus het publiek dienen, zal eerder stof tot roemen in het vele rusten van den tram dan reden van klagen vinden. Het lijntje van dl Belgische buurtspoorwegen Sluis, West- kappelle, Knocke, Heijst brengt u alweder op een sukkeldrafje aan deze eerste en kleinste der Belgische badplaatsen. Voor hem die uit ons midden voor 't eerst die badplaatsen bezoekt, valt er een zeer sterk contrast waar te nemen tusschen de armelijke verblijven der bevolking en de weelderige villa's der badgasten. De natuur heeft Heijst bedeeld met een schoon, breed en vlak strand, welks plateau kostelijk en deugdzaam met klinkers is geplaveid en welks glooiing met bazahsteen is bemetseld, en aldus tegen de golven be veiligd. De badkoetsjes telt men op liet strand bij honderden en van verschillende kleuren. Hier vindt ge een groep groene, daar een groep bruine, hier met blauwe strepen en ginds met gele dito's. De gemeente verhuurt zoodanige groep, liefst aan weduwen of aan gebrekkigen, die armlastig zouden kunnen worden, opdat zij door het wederverhuren brood zouden kunnen winnen. En of er gebruik van gemaakt wordt? Op het baduur kan men uit die honderden koetsjes honderden badgasten zee in zien gaan. Mannen en vrouwen, jongens en meisjes, allen gecostumeerd, ziet men daar in de golven, somtjjds een walsje dansende. Hier geen gereserveerd badstrand of po litie die u verzoekt door te loepen. Hier de meest mogelijke vrijheid. Strandstoelen treft men hier niet aan, den landbouwer zijn, moge in andere deelen van de Vereenigde Staten waar wezen, in de San Luis Vallei zijn nog nooit sprinkhanen voorgekomen. Evenmin de aardappel-kever ((Worado kever). In de Vallei heeft men er nimmer last van gehad. En nu de opgaven betreffende de opbrengst ontleend aan de „Brittanica". Niets is gemak kelijker voor mij dan deze cijfers tegen te spreken. En wel met ontegensprekelijke be wijzen. Tegen de cijfers, ontleend aan de Brittanica, plaats ik de cijfers, die te vinden zijn in de jongste offlciëele regeeringsrappor- ten, samengesteld door den Minister van landbouw Hon. J. M. Rusk. Dit zijn toch de meest juiste gegevens, die er te vinden zijn. Welnu, wat vinden wij in genoemde rap porten Dit, dat Colarado, in plaats van de 27ste, de eerste Staat van het gansche rijk is, wat de opbrengst van tarwe betreft. In Colorado is de opbrengst der tarwe U/2 bushel per acre liooger dan in eenige andere staat van Neord- Amerika. Wy meenen dus, en een ieder verstandig rnensch met ons, dat Colorado zeer zeker een prachtig figuur maakt in vergelijking met de andere Staten. In de opbrengst van Gerst is Colorado niet de 24ste, zooals de schrijver zegt, maar de 7de Staat. In mais niet de 37ste, maar de 13de Staat. In de opbrengst van haver is Colorado de 7de, in rogge de eerste, in aardappelen de 4de, in hooi de 12de Staat, van de 46 Staten en territories van de Vereenigde Staten. Deze opgaven zijn berekend niet over een jaar maar over de laatste 10 jaren. Wij voegen hier nog bij dat Colorado niet alleen de hoogste opbrengst heeft wat de tarwe betreft, maar de tarwe uit dezen Staat afkomstig brengt ook de hoogste prijzen op de markten op. Ieder die er belang in stelt kan de offlciëele rapporten ten onzen kantore inzien. Het is ook onjuist dat door de late vorst in de lente en de vroege vorst in den winter, teere vruchten niet verbouwd kunnen wor den. In de San Luis vallei hebben wij noch van late noch van vroege vorst last. Dit bewijzen ook de officieels tabellen der weers gesteldheid in onze vallei, die voor een ieder op ons kantoor ter inzage liggen. Het is volkomen juist, dat waar geen be sproeiing is, ook niets groeien kan. Maar dit komt den landbouwer weer ten goede, daar hij op de geirrigeerde gronden geen last heeft van onkruid, zooals in de staten die van den regen afhankelijk zijn. Wederom strekken de officieels rapporten ten bewijze, dat de opbrengst der producten op de geirrigeerde gronden 30 a 50 pCt. meer bedraagt dan op de landen die door regen bevochtigd worden. Het zal nu wel duidelijk zijn voor uwe lezers, dat het geheele stuk van den heer Van Oosterhout niets bewijst tegen de land verhuizing naar de San Luis Vallei. Door zijne ongemotiveerde en onjuiste bezwaren heeft hij wellicht enkeie landbouwers, die onze Maatschappij vertrouwen hadden ge schonken, aan het wankelen gebracht, maar men behelpt zich met de onmogelijkste stoelen, sommige krank genoeg om alleen te kunnen staan, veel minder om menschen te kunnen dragen die in het uitzettingsver mogen zeer ver gebracht hebben. Deze kleinste der Belgische badplaatsen, thans van den derden rang, ontwikkelt zich door den meerderen trek voor het badleven, maar bezit behalve een scheon strand niets bekoorlijks. Kale smalle duinen, in het midden van Heijst sur mer, zooals men het in onderscheiding van Heijst op den berg nöemt, ontoonbare wildernissen, een land schap zoo sober en kaal als men zich bij moge lij k beid voorstellen kan, en een station on waardig menschen te ontvangen. Geen goederenlokaal bij ons dat er zoo uit zietl De ijzeren weg brengt u in een kwartier te Blankenberghe, de badplaats van den tweeden rang. Een stad aan Middelburg gelijk in aantal inwoners, maar niet in schoonheid. Ook hier weder niets van natuurschoon. De dijk en niets dan de dijk Maar het moet wel een vrome stad zijn. De heilige Antonius met zijn varken be schermt de hoofdkerk en op de hoeken dei- straten staat de Heilige Maagd in een heilig huisje, terwjjl het ongeschonden vetkaarsje getuigt van de goedwilligheid tot otteren. De dijk, eens zoo lang als te Heijst, is bezet met schoone gebouwen. Ook hier is een breed en vlak strand. De rijen bad koetsen zijn hier onafzienbaar, en ezels zjjn er hier zooveel dat er een vergadering van dat gerenommeerde diersoort schijnt. Het doel van mijn tocht evenwel was Ostende, eene Europeesche badplaats van den eersten rang, waar men schier alle talen van ons werelddeel hoort spreken. De tram brengt u in anderhalf uur aan de Statie te Ostende. Eene statie die direct den indruk geeft van den trechter van een handelsstad, een trechter die voortdurend ik vertrouw dat deze regelen vo ldoende zul len zyn om aan te toonen, dat de schryver van het ingezonden stuk in plaats van inlichtingen te geven, zelf om inlichtingen had moeten gaan, alvorens een eenigszins gegrond oordeel te kunnen vellen. Indien de heer Van Oosterhout er prijs op stelt op de hoogte te zyn van de gronden in de San Luis Vallei, iaden wy hem zeer aan een grondig onderzoek in te stellen. Wy twijfelen er niet aan, of na voldoende kennisname en behoorlijk onderzoek zal zijn oordeel zeer gewijzigd worden. Ondergeteekende raadt een ieder, die wer ken wil, met vrijmoedigheid aan om naar de Hollandsche kolonie in de San Luis Vallei te emigreeren omdat daar een toekomst voor den landbouwer open ligt, zoo gunstig, als de inwoners van den Staat Jowa zich niet kunnen voorstellen. A. ZOUTMAN, Directeur der JSederlandsch- Arne rikaansche Land- en Emigratie- Maatschappij. Utrecht, 14 September'92. Domsteeg 8. Wij houden ons overtuigd dat tal van bezwaren, waarvan zeker de brief van v. O. de samenvatting weergaf, langs dezen weg zijn weerlegd. Gelijk bij elke emigratie geldteen ieder onderzoeke ernstig de zaak maar ook: niemand late zich door onbewe zen bezwaren zooals deze, of door die, welke voor alle landverhuizing gelden, schokken in zijn vertrouwen. IV. Een volk is geen hoop zielen op een stuk grond, heeft Da Costa eens gezegd. Er is organisch verband, samenhang tusschen de verschillende deelen eener natie. Geschiedenis en taal zyn het krachtige cement voor volkseenheid. Gelijk in geestelijken zin de een tot den ander niet zeggen kan, ik heb u niet noodig, zoo evenmin in maatschappeljjsen en stof- felyken zin. Door behoefte en belang is er een band om het nationale leven geslingerd, die de laagst geplaatste evengoed als den hoogstge- plaatste omvat. Alzoo is er ook een internationaal leven. In het familieleven, in het nationale leven en in het internationale leven heeft het God behaagd de eenheid van het menscheljjk geslacht te toonen. Ook hier teekent zich weder duidelijk het verschil tusschen de levensbeschouwing van den antirevolutionair en die van den socialist. De socialist rekent met individuen, hjj telt zooveel eenheden, de chri-ten spreekt van ik en myn huis. De socialist is cosmopoliet, de wereld is menschen giet. Wat een fluiten en blazeD onder die fameuze glazen bekappingWat een getoeter op die koperen horens der tramconducteurs, wat een gebrul van de stoombooten Deze tweede zeehaven van België—Ant werpen is de eerste maakt op het eerste gezicht slechts den indruk van handelsdrukte. Het badleven bepaalt zich tot den dijk en éene straat met eene ruime omgeving achter waarts. Maar die dijk is dan ook de moeite waard. Die reeks prachtige gevels van de zomer residentie van koning Leopold tot de Pier doet u vragen welke het meest te prijzen is. Hier zyn ze geheel uit hardsteen, vjjf verdiepingen hoog, daar van gebakken steen met ranke torens. Hiervan onder tot boven in koepelvorm, overdekt met groen en bloemen, daar in den vorm van een druip steengrot, hier imitatie van antiek in- en uitwendig, en ginds weder streng en fijn. Alles getuigt hier van weelde. En de dijk zelf Iedere voet grond moet hier veel gekost hebben. Over een groote breedte gansch en al bevloerd met de fijnste parkette geltjes, en geheel omkleed met bazalt, waarin talrijke gemakkelijke trappen tot afdalen op het strand, en begrensd door een Pier een fameus zeewerk, dat schatten moet gekost hebben. De pier is wandelplaats, zich twintig minuten in zee uitstrekkende, ruim zoo breed als de Kanaalbrug te Middel burg en op het eind uitloopende in een rondte in zee, waarop een uitspanningstent, rondom van spiegelglas, een muziektent met honderden stoelen, en vischtuig in over vloed. Hier kan menj niet aan, maar in zee gezeten, genieten van het gezicht op de drukke haven, de groote zee, en de prachtige Boulevard, 's avonds stralende in het heerlijk ste kunstlicht. Het aanzien van den dijk wisselt met de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1