Overzicht verkoopingen enz. SCHOUWING. INGEZONDEN STUKKEN. telijk- en Midden-Europa voor «Ie plaag zullen vrijwaren. ln enkele departementen van Frankrijk breidt zich de ziekte onrustbarend uit Ook te Parijs is nog geen beterschap te bespeuren. Vrijdag en Zaterdag stierven daar 43 van de 60 aangetaste personen. Gisteren [Zondag] heeft in alle protestant- sche kerken in Pruisen een bidstond plaats gehad om afbidding van het gevaar der cholera. Een dokter uit het hospitaal te Hamburg (dr. Wortman) klaagt dat de dokters geen gelegenheid hebben zich te ontsmetten al vorens hunne particuliere patiënten te bezoeken. Daardoor brengen zij veel bg tot verspreiding der ziekte. Niemand der betrekkingen wordt in het hospitaal toegelaten en het is een treurig gezicht de bloedverwanten om het hospitaal te zien zwerven, met de hoop eenig bericht van een familielid te ontvangen. Tal van lijders sterven, zonderdat zelfs hun naam bekend is. Zij worden bij honderden begra ven, zonder dat iemand de geringste aanwij zing kan geven. Er zijn duizenden personen in de stad, die nog in het onzekere verkeeren of een familielid in het hospitaal overleden is, of langzaam herstelt. Vele personen werden in de hospitalen gebracht welke niet aan cholera leden. Dr. Wortman hielp een jonge vrouw die hevig aangetast was. Hij voelde zich achter aan den rok trekken en zag een meisje van 5 jaar. Het kind zeide: doe moeder geen kwaad. Hoewel het bed van het meisje in de nabijheid van dat der moeder stond, was het kind blijkbaar gezond. De geneesheer verklaarde, dat de cholera, zij het dan ook met enkele gevalten. dezen winter zal aanhouden en in de lente met nieuwe kracht optreden.(?j Onlangs zeide een dame te Hamburg, over de cholera sprekende dat is een ziekte voor arme lieden, waar wij ons niet over bekommeren. Onder de spijzen die dien middag op tafel kwamen, behoorden ook ongekookte melk en salade met augurken. De dame en de keukenmeid zijn reeds sinds eenige dagen begraven De heer Haffkine, leerling van prof Pa steur, heeft zich laten inspuiten met cholera- vaccine. Ook enkele anderen. Gevolgen waren een weinig koorts, echter meer na de tweede inspuiting dan na de eerste. Bij anderen echter meer na de eerste dan na de tweede. Het congres der Trades Union* te Glasgow heeft met 205 tegen 155 stemmen zich verklaard ten gunste van den werkdag van 8 uren. In de desbetreffende resolutie leest men, dat alle werklieden recht moeten hebben op een arbeidsdag van acht uur, maar de daartoe bg het Parlement in te dienen wet moet bepalen, dat elke geregelde vakver- eeniging het recht heeft, door stemming der leden, zich aan deze regeling te ont trekken. Alleen voor de mijnwerkers zou deze uitzondering niet gelden. De heer B., de eigenaar van een groote behangerszaak te Koningsberg, kwam Maan dagavond te Berljjn om den volgenden middag bij een rechtszaak tegenwoordig te zijn. Hij nam in een voornaam hotel zijn intrek. Toen hij den volgenden morgen nog in diepen slaap lag, werd hij door een hevig kloppen op de deur gewekt, hij sprong uit bed, kleedde zich in haast en stond verbaasd toen hij, de deur openend, den kellner en een politiebeambte in uniform voor zich zag staan. De beambte deelde hem op ernstigen toon mede, dat hij verdacht werd, de cholera onder zijn leden te hebben en onmiddellijk mee moest naar het zieken huis om gedesinfecteerd te worden. Toen de heer B. verzekerde dat hij volkomen gezond was, kreeg hij ten antwoord: «Dat praatje kennen we. Maar de bewijzen zijn te overtuigend. U bent van nacht zes maal naar het kabinet in de gang geweest. Gaat u dus maar spoedig mede.» De arme verdachte antwoordde verschrikt dat hij wel is waar vijf maal naar de noodlottige plaats was geweest, maar dat zijn gang ook vijf maal vergeefs was, daar hij steeds een voorganger had gevonden en toen gaarne voor de zesde maal een onderzoekingstocht wilde doenl» De beambte bleef onverbiddelijk. De arme man moest mee, werd behoorlijk ontsmet en kon nog juist te rechter tijd naar het gerechtshof rijden. Een oud paleis te Napels, hetwelk men bezig was te herstellen, is ingestort. Ver scheidene bewoners werden onder het puin begraven en volgens de laatste berichten had men vijf dooden te voorschijn gehaald vier behoorende tot één gezin. Reeds drie maanden geleden had de eigenaar aanzegging gekregen om zijne huurders het gebouw te doen ruimen maar hij had er zich niet aan gestoord. Hij is nu in hechtenis genomen. Dinsdag 11. heeft de politie te Ostende een inval gedaan in de speelclub van de Kurzaal aldaar. Er werd juist hoog gespeeld (baccarat en trente-etquarante). Er waren 50 spelers in de zaal wier namen door de politie werden opgeschreven. Det dochtertje van een baanwachter e uonde (frankrijk) speelde op den spoorweg toen de moeder een trein zag aankomen. Zij snelde toe om het kind te redden. Ook de vader kwam in grooten angst aanrennen, maar te laat. Op het oogenblik dat hij vrouw en kind vastgreep om hen aan het dreigend gevaar te ont rukken, kwam de trein en alle drie werden onder de locomotief verpletterd. Onlangs was te Zele\Oost Vlaanderen! een paard van de maatschappij «Het Volks belang», van Lokeren, doodgevallen. Men liep onmiddellijk naar de overheid om kennis te geven van het geval. Maar toen de overheidspersonen met den veearts kwamen, was het doode paard geheel verdwenen. Een troep volk, van verschillende kanten er op aangekomen, had met tafelmessen het dier aan stukken gesneden en onder elkander verdeeld. Twee personen te Huddersfield in Engeland die 5 jaren geleden door een dollen hond gebeten endoor Pasteur behan deld waren, zijn thans plotseling aan de ziekte overleden. Te Parijs heeft weder een bruidegom op het beslissende oogenblik zijn bruid ver geefs laten wachten. Toen de bruidegom kwam, verscheen hg in zijn werkpak en gaf te kennen, dat hij wegenseen twistmetden aanstaandenschoonvader overdebruidschat van het huwelijk afzag. Het arme in witte zijde ga- doste enmetoranjebloesemgetooide bruidje viel in zwijm, toen haar vader, vertoornd over de verklaring van den ontrouwen bruidegom, met dezen handgemeen werd. Het tooneel eindigde met het overbrengen van de twee vechtenden naar het politie bureau. In de Rue Buffer te Parijs had zater dag een hevige ontploffing plaats in de werkplaats van een emailleur van photogra- phieën, Chapron geheeten Deze naderde den oven, bestemd tot het smelten van het email, met een flesch colodium in de hand. Een ontploffing volgde en het vuur deelde zich terstond aan andere flesschen met dezelfde vloeistof mede. De deuren en ven sters sloegen uiteen. De brandweer was spoedig op de plaats aanwezig. Mevrouw Chapron werd met haar zoon en dochter vreeselijk verminkt uit de puinhoop en te voorschijn gebracht. De heer Chapron en een vrouwelijke dienstbode zijn gedood, twee werklieden zwaar gekwetst. Van de ver minkten is nog een overleden. De Kölnische Volkszeiting vertelt het volgende van den jeugdigen Duitschen kroonprins. Toen hij en zijn broertjes, dezen zomer te Norderney vertoevende, eens hun godsdienstonderwijs ontvingen, zei de leeraar dat alle menschen, zonder uitzondering, zondaars waren. «Papa ook vroeg de kleine prins. Het antwoord luidde tot zijn groote teleurstelling bevestigend. Een oogenblik keek de knaap zeer bedrukt, maar opeens riep hg uit: «O, maar mama in allen ge valle niet.» De Duitsche pianofabrieken hebben in de laatste jaren gemiddeld 70,000 piano 's 'sjaars afgeleverd. Thans is dit beduidend minder door de hooge invoerrechten op deze artikelen in alle landen die uit Duitschland werden voorzien. In Rusland betaalt men voor een piano f160 a f250 invoerrecht. Ook Zwitserland en België werken dezen handel zeer tegen. De heer Von Nigerl te Weenen verhaalt de wijze waarop hij onschuldig in een quarantaine- (ontsmettings) maatregel geloopen is, nog wel op de terugreis van Mariënbad, een stad in het land zijner inwoning; doch hij was door Saksisch Zwitserland gereisd en moest dus te Boden- bach (op de Saksch Oostenrijkscbe grenzen) worden nagezien. Op de vraag of hij te Hamburg geweest was, had de heer N. gedachtenloos «ja» geantwoord; want hij was er den vorigen zomer geweest. Terstond werd de dokter ontboden, die hem van het hoofd tot de voeten bekeek en hem vroeg hoe het hem ging en of «zjjn functies» in orde waren. De heer N.. het lastige van zijn positie inziende, verklaarde nu, doch te vergeefs, nu niet te Hamburg, doch slechts even te Mariënbad geweest te zijn. De dokter kende dat praatje wel I Daarop moest hg zijn koffertje uitpakken. Vervolgens zoo verhaalt de heer N. in het Weener dagbladvraagt de dokter me of ik ook vuil waschgoed heb. Ik antwoord dat ik in mjjn valies niets heb dan schoenen, sokken, manchetten en zak doeken. Dadelijk alles bij mekaar gepakt en naar een oven gedragen om het te desinfecteeren en ik moest den heelen dag wachten, tot dat ik mijn koffertje terugkreeg. Ik moest ous een heelen, langen dag in quarantaine blgven. Toen ik het koffertje onderzocht, viel ik bijna om van den schrik, zoo zagen mgn schoenen er uit. Die hebben den stoom niet kunnen verdragen en zg zjjn in elkaar gekrompen als een paar oude tabakszakken er was geen kleur meer aan t6 bekennen, het elastiek was gesmolten. kortom, ik heb van mijn leven niet zulke schandalige schoenen gezien. Uw gehoorzame dienaar, zeg ik tegen den ambtenaar, maar die schoenen hebt u bepaald uitgekookt. Dat was toch niet noodig, want je komt toch met je schoenen nooit in een ander z'n mond, waardoor je hem zou kunnen aan steken. Ik maakte me echter niet boos: daarvoor ben ik veel te fatsoenlijk. De man haalde zijn schouders op en ik keek weer in mjjn valies. De boorden en manchetten waren zoo slap als een slenter en mjjn mooie witte das met roode moesjes, was heelemaal doorgeloopen. Nou, ik dank u wel zei ik tot afscheid, gaat u mi ar gauw weer aan het desinfecteeren. Wat het echter voor invloed op den gezondheidstoestand heeft, wanneer men een paar schoenen van me kapot kookt, dat vat ik niet. Columbus en de Vrijdag. De zesde dag van de week, die door vele menschen voor een ongeluksdag wordt gehouden, was voor den beroemden ontdekker van Amerika een geluksdag. Op een Vrijdag, den 3en Augustus 1492, zeilde de Santa Maria de haven van Palos naar de nieuwe wereld uit. Op een Vrijdag van hetzelfde jaar, den 12en, October, zag Columbus het lang verlangde veelbelovende land. Op een Vrijdag, den 4en Januari 1493, voer hij naar Spanje terug om zijne roemrijke ontdekking bekend te maken. Opeen Vrijdag, denlöen Maart 1493, landde hij weder op de kust van'Andalusië en op e< n Vrjjdag, den 14en Juni 1494, ontdekte hg het Amerikaansche vasteland. De oorsprong van de bajonet. Men zegt, dat de bajonet haar naam ontleent aan Bayonne, de stad waar zij het eerst gemaakt is, en de oorsprong er van be- waarheidt het spreekwoord, dat de nood zakelijkheid de moeder der uitvindingen is. Een Baskisch regiment was op een bergrug bij Bayonne door den vjjand in 't nauw gebracht. Een der soldaten deed den voorslag, dewgl hunne ammunitie was uitgeput, hunne lange messen in den den loop hunner geweren te steken. Naar dien voorslag werd te werk gegaan. De eerste bajonet charge werd gemaakt en de overwinning, die de Basken behaalden, was de aanleiding, dat dit wapen in Bayonne gemaakt en in al de Europeesche legers aangenomen werd. Een treurig ongeluk wordt uit Hau- dinville in Frankrijk bericht. Ken vader was met zijn zoon gaan visschen. De laatste had echter meer lust eens te gaan zwemmen dan de visschen te verschalken. Nauwelijks was hij evenwel te water, of hij verdween in de diepte. Dit ziende, sprong de vader zijn zoon onmiddellijk achternahij greep hem, doch hoewel hij een goed zwemmer was, kon hij het reddingswerk niet voltooien, daar zijn zoon zich krampachtig aan hem had vastgeklemd en hem in al zijn bewegingen belemmerd. Vader en zoon vonden den dood in de rivier. Door de winkeljuffrouwen te Parijs worden pogingen tot verbetering van haar lot in het werk gesteld Een 4 a 500 harer hielden dezer dagen in de Arbeidsbeurs aldaar eene vergadering, welke eene resolutie heeft aangenomen, waarbjj aan het Parlement wordt gevraagd om de wettelijke bepalingen op den arbeid ook van toepassing te maken op de winkeljuffrouwende vaststelling van den werkdag op acht urenverbod van nachtelgken arbeid verbod van het te werk stellen van vrouwen binnen zes weken na hare bevalling; verbod om de vrouwen in de winkels te laten staan als zij geen klanten ter bediening voor zich hebben, en mitsdien bevel om bankjes of stoelen te harer be schikking te stellen, teneinde van tjjd tot tjjd uit te rusten verbod om de vrouwen buiten de winkeldeuren te laten staan om koopers te trekken; afschaffing van het boetestelsel en uitbreiding van de rechtspraak der conseils de prud'hommes tot de winkel juffrouwen. Uit mededeelingen van Dr. J. Ritsema Bos blijkt o. a., dat de fritvlieg [Oscinis frit] aanzienlijke schade aanricht in haver. Dr. Clausen te Heide [Holstein] schrijft daarover: Een landbouwer zal gewis heb ben waargenomen, dat ongeveer 14 dagen na den graanoogst aan den binnenkant der gesloten vensters een oneindig aantal kleine vliegen zich ophoudt; menigmaal ligt er op de vensterbank eene laag van één duim dikte. Dat zijn de misdadigsters, die als larven of poppen mede in de schuur zijn gekomenzij zoeken nu een weg naar buiten om daar op het gras of het winter- zaad hare nakomelingen weder af te zetten. Men houde daarom na den oogst de vensters van schuur en deel gesloten en vernietige de vliegen, wat zonder groot bezwaar kan worden uitgevoerd. Woensdagavond drongen te Vicovaro in Italië zeven gemaskerde en met geweren gewapende bandieten een huis binnen, waar de administrateur der Acqua Murcin maat schappij bezig was loonen uit te betalen. De roovers maakten zich meester van een som van 10,000 lire en dreigden iedereen te dooden, die hen mocht verraden. In een oliefabriek te Molenbeek St. Jean heeft een felle brand gewoed. Een machinist werd gewond. De schade is aanzienlijk. Eene compagnie karabiniers en brandweermannen uit Brussel en Schaerbeek zijn ten slotte het vuur meester geworden. Te Pera zijn dertig personen bedolven onder het puin van een ingestort huis, dat in aanbouw was. Een ontzettende orkaan woedde boven Moskou. Van meer dan twee honderd huizen werden de daken afgerukt en een fabrieksschoorsteen stortte neder, zes perso nen dooder.de. In het geheel zjjn ruim 150 menschen omgekomen. Na den storm braken hevige regenbuien los, eveneens groote schade aanrichtende. Dinsdag 13 September. middelburg, 10 uur door not. de Vos in het Notarishuis, Velvet tapijten, goud en zilver. Inl. dhr- de Groot. Vlisslngen, 10 uur by Daalhujjsen door not. Bosch, inboedel. Inl. Polak. Goes 7 uur in de Prins v. Oranje voor Hartog door not. Pilaar een huis en tuin Wijngaardstr. Een id. met achterhuis en erf Nieuwstr. Een id. Oude Vischmarkt. Goes, in de Prins v. Oranje door deurw. Hoffmann voor De Lange te Wilhelmina- dorp 1 uur, 2 paarden 10 en 15 jr., wagen met ijzeren assen, Amerik. ploeg, egge, harnas enz. Woensdag 14 September. Blggekerbe, 10 uur door not. Loeff oij W. Slimmen, een huis met schuurtje en erf 88 cA. bewoond geweest door wijlen C. v, Keulen. Daags te voren te zien. Oost-Souburg, 10 uur, in het Zwaantje door not. Tak, het hofsteedje van J. Pol derman, 1,35,65 H., 2 woonhuizen no. 33 en 34. En om 1 uur, het woonhuis, schuur en erf no. 31, middelburg, 2 uur door not. de Vos, 3000 kristallen glazen- Te zien in het boven lokaal Notarishuis. Inl. dhr. de Groot. Donderdag 15 September. Ellewoudsdijk, 10 uur bij v. Liere en 2 uur te Driewege door deurw. Hoffmann, afbraak als: delen, ribben, deuren, 2000 pan nen, steen, oud ijzer, brandhout. middelburg, door not. Tak 1 uur aan de Vijf ringen, 7 paarden, 1 barouchet. Vrijdag 16 September. Ierseke, 2 uur, oesters en pannen. Inl. dhr. W. Pelle. Zaterdag 17 September. Westkapelle, 1 uur door not. Loeff op het hofsteedje Zuidkerkepad, afbraak, lad- deis, waschmachine, metalen oliepot, mel kersgereedschap enz. W11 h c 1 ni 1 n a d o r pdoor deurw. Hoff mann 3 uur bij de Lange, kast, tafels, stoelen, pluimbed, kachels, lampen, glas- en aardewerk, loopvarken, kippen. Woensdag 21 September. Ritthem, 10 uur bij de Voogd door not. Huvers, 3 woonhuizen samen 140 cA. 7950 cA. bouwl. aan den straatweg. Brouwershaven, half 1, verpachting 2 oesterputten voor 3 jaar ten raadhuize. Donderdag 22 September. Bath, bij v. d. Brink voor erven Akker man door not. Mulock Houwer half 12, een woonhuis en erf 125 cA. En aan 't sterf huis 2 veerenbedden, 2 klokken, 2 linnen kasten, 2 kachels, 2 spiegels, tafels, stoelen, 22 kippen, brandhout, varkenshok met ren. ^°e«, 12 uur in het Slot Ostende door not. Gallis Merens 12 uur, 3 hofsteden met bouw- en weiland in 's Heer Arendskerke 49 H. Wolfertsdijk 65 H. Kats 58 H. ver pacht de le. aan Jan de Jonge; de 2o. aan Boonman; de 3e aan Breure. Vrijdag 23 September. Veere, 10 uur door not. de Vos in het hotel Roland, het hotel Roland. Te zien Woensdag en Donderdag te voren van 10 tot 12 en 2—4 uur. Woensdag 28 September. y?®Te' 10 uur door not. de Vos in het hotel Roland, biljart, spiegels, tafels, pen dule, matten, tapijten, karpetten, ledikanten, wasohtafels, bedden, dekens, badkuipen, chif fonnière, tête a tête, canapé, antieke hoek kast, naaimachine, schaakspel, koperen doof pot, teekentafel, verrekijker, koper-, ijzer-, glas- en aardewerk, kruiken, flesschen. Van 10—4 uur Dinsdag te voren te zien. BORSELE 28 September. {Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) (Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden.) Een vraag. Mijnheer de Redacteur Als een Gemeenteraad een onderwijzer of onderwijzeres benoemt, buiten de voordracht van Burg. en Weth. om, is zulk een be noeming dan wel wettig? X. Art. 28, alinea 2 en 8 der wet op het Lager Onderwijs, zegt, dat het hoofd der school en de overige onderwijzers door den gemeenteraad benoemd worden uit een voor- dracht van 3 personen opgemaakt op de wgze als daar is voorgeschreven. Daar het dus geen aanbeveling maar een voordracht geldt mag de gemeenteraad geen benoeming buiten die voordracht doen. Zulk een benoeming is tegen de wet of onwettig. Red. MARIiTBERICHTËIV AXEL, 10 Sept. 1892. Oude Tarwe f7.50 a f8.25. Nieuwe Tarwe f7.50 a 18.75 Rogge f6.— a f6,50. N. Win- tergerst f 7.25 a f 7.75. Zomergerst f 0. a 10.— Haver f6.— a 7. Kookerwten f8.50 a f9.—. Voererwten f7.50 af 8.—. Paardenboonen f 0.— a fO.—Lijnzaad f a f Koolzaad f 0,— a f 0,— Alles per 100 K.G. Koolzaad per Heet. Aardappelen f 1.85 per 104 K Gt. Rotterdam, 12 Sept. 1892. Nieuwe tarwe 20 cent lager. Haver 10 cent lager. Erwten 10 cent hooger. Bui. tenlandsche vastMeel lager. Jarige Tarwe f 4.75 a f 7.50 Nieuwe Tarwe - 6.— - 7.30 Rogge- 5,- - 7,- Wint ergerst(nieu we) - 4.— 4.75 Zomergerst. -3.40 4.15 Chevaliergerst - 4.40 5.50 Haver nieuwe -2.90 3.57 Paardenboonen - 0.— - O,— Erwten- 7.75 7.50 Kookerwten(nieuwe)- 8.— - 9.10 Bruine Boonen 8.— - 9.75 Witte- 0.— 0.— Kanariezaad -11.50 13.50 Duivenboonen 0.00 - 0.— Koolzaad- 8,— -. 8,4q Op de VEEMARKT van heden waren aan gevoerd 0 paarden, 000 magere en 156 vette runderen, 174 vette kalveren, 0 nuch tere kalveren, 2144 schapen of lammeren 475 varkens, 000 biggen. De pry. en waren als volgt: vette runderen le qual. 76a 00, 2e qual. 70, 3e qual. 66 a c. kalveren le qual. f0,876,2equal. 10,75 a f0.80 schapen le qual. 55, 2e qual. 50 c. varkens le qual. 26s. 2e qual. 25v 3e qual. 245 c. licht soort 23 a 24. YLASBEURS. 538 steen blauw 000 st. wit. AJUIN f 1,40 groote, f2,- a f2,10 kleine Zeeuwsche EIEREN f4,— a f4,20. Aardappelen. Duinzand fO.- a f 0.-. Brielsche witte fO.— a fO,—Zeeuwsche Jammen f 1.90 a f2,10. Fransche blauwe fO,— a f 0.— Spuische jammen fO,— a f0,Gel- dersche blauwe f 1,70 a f 0, Champions f 0,- a fO,— Duitsche roode fO.- a f0.- pooters f 0.00 a f 0.00. Westlandsche klei f2,— a f2.50, West- landsche zand f3.- a f3.50, Westlandsche Muisjes fO.- a f 0,00Blauwpitten f2.25 a f2,50, Geldersche kralen fl.70 a f 1.75. Van de Makelaars Cantzlaar en Schalkwijk te Rotterdam. MEEKRAP onveranderd. PETROLEUM ruim prijshoudend-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 3