kerk, School en Zending. ItfiCiiTSZ.l li EX. Gemengde Berichten. het bestuur. Er wordt een reservekapitaal gevormd, waarvoor in de rekening van elk. boekjaar een bedrag van minstens eenhonderd gulden als vaste post van uitgaaf zal worden ge bracht, totdat dit fonds, met inbegrip van de door belegging te verkregen revenuen een bedrag van een duizend gulden heeft bereikt. Tot leden van het bestuur zijn gekozen de heeren C. van Onveren, J. Bouwman en J. Flohil, en tot commissarissen de heeren C. R. Leinsom, I. J. van der Have te Oos- terUnd, P. N. van Nieuwenhuyze, U. J. Gilj un, C. van Westen Pz en L Hanse, allen voornoem i. Zij hebben zitting gedurende den tijd van drie jaren. De verkiezing van een lid der provin ciale staten, voor bet hoof Ikiestisiriet Tholen vacature Wagtho, is bepaald op Dinsdag 4 October a. en herstemming zoo noodig op Dinsdag 18 October d. a. v. Bij kon. besluit is W. F. J. Wagtho te Kolynsplaat benoemd tot schoolopziener in hot district Tolen. Goes, in de Vergadering van den Gemeenteraad op a. s. Donderdagavond ten 8 ure, zyn aan de orde. I. Notulen. 11. Mededeelingen. lil. Ingekomen stukken. IV. Benoeming van een onderwijzer bij het lager onderwijs. V. Aanvrage van B. en W. om cre.iiet voor de cventuëel verder te nemen voorzorgsmaatregelen in zake be-inet- telijke ziekten. De g'orie uan Nederland. Sport is tegenwooruig aan de orde Lioti aainsuelening naar de maniereu van dezen tijd wordt, thans geëerd en overdreven. Niet onaardig wordt dit laatste door de Twee Provinciën gepersifleerd. «Verbeeld u, de roem van ons land, de nationale glorie van het oude Nederland, ligt op het sportterrein. Onze mannen roeien het hardst onze jongeus komen het meest op een rijwiel vooruit; onze schaatsrijderssteken den vreem delingen ue loet at. En een groot deel van onze vaderlaudsche peis vmdi dat zoo aardig, vindt dat zou schoon, dat ze uitroeptdat we bij andere natiën gunstig bekend stuan. Hebben we een bloeituden handel Neen- maar we nebbeu een bloeiende sport. Bloeit onze landbouw l Neen, wel de sport. Kukeut men melons in Euiopa, op staat kundig terrein l Neen, wel op spoitterreiu. Kunnen we ons land tegen den vijand verdedigen Ongelukkig neen; maar we kunnen wiel- rjjden en hard roeien, en op de schaats is o.is geen Buitenlander ue baas. Hebben we een vloot waarop we bouwen kunnen f Neen, m iar roeien kan niemand beter dan wj). - Zijn we dan op wetgevend gebied niet een kranig volk Neen, we blinken uit op sportgebied. Ziet ge, de sport maakt alles goed. Als Ooms met een halve boot engte op de Theems een ander voorkomt zit in die halve bootlengle Neèrlands glorie. Als een onzer wielrijders één seconde eerder aan komt dan een buitenlander, zit in die ééne seconde Needmds roem. En als ge nu deukt dat dit treurig is, komt dat omdat ge er meis van weet. Neen, dan waren net vroeger andere dagen. Toen blonk ons kleine lan 1 op ieder ander ge bied en maakten we alleen met zooveel werk van sport.» Ned. Herv. Kerk. Zondag a.s. zal de heer P. J. Kromsigt van Dordrecht, cand des namiddags te Scherpe- nisse zijne intrede doen, na des voormidd >gs bevestigd te ziju door zijn vader, ds. J. Kromsigt te Dordrecht. De uilslag van de te Dordrecht ge houden verkiezing voor 2i gemaclit gdeu in het kiescollege dor tied. herv. gem. is, dat met een kleine meerderheid de candidaten der orthodoxen gekozen zijn. Het ging daar om de meerderheid. Geref. Kerken. Beroepen te Biezeliugedhr. A. v. Andel, cand. te Utrecht. Bedankt veor Brouwershaven door ds. L. J. Smilde te Leerdam. In hut kerkje van de gemeente der Zevendendags Baptisten te Haarlem is de heer Joh. v. d. Steur ingezegend als zendeling onder de militairen in onze Oost Een aantal belangstellenden, ook van elders, woonden de plechtigheid bij. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Biggekerke de heer L. J. Pirée te Sluis. Benoemd tot onderwijzer t tijdelijk) aan de openbare lagere .-chool te Scherpenisse, de heer J. Dalebout, volontair te Tolen. Met October a. komen, na gehouden vergelijkend examen, o. a. voor plaatsing als volontair bij den /oorbere'denden prac tischen sursus der militaire school te Haarlem in aanmerking A. C Breebaait en E. W. A. Dhont, biiden te Middelbu g, «Eer wij 20 jaar verder zyn zal da christelijke kerk niets meer beteekenen eu de afgescheidenen op den troon zitten, of de wetenschap zal triomfeeren». Deze profetie werd uitgesproken op Z n- dag 2 Juli 187(5 in de nel. herv. kerk te 's Gravenpolder door den modernen predikant den heer te Gempt te Hoedekenskerke bij gelegenheid der 40 jarige ambtsvervulling van zijn ambtsbroeder ds. J. Renier, aldaar. De Unie-collecte bracht te Kopalle en Biezelinge (kerken) (37,88 op. Ten aanzien van de roenigvul iige aanvragen, zoowel door de bestuurders van openbare als bijzondere scholen aan de Hooge Regeering ingediend, tot v orloopige vrijstelling van de verplichting om onderwijs te doen geven in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek, verneemt men, dat volgens het gevoelen des ministers vanbinnenlandsche zaken voor dat onderwijs geen afzonderlijk ingerichte loc.diteit een veruisclite is, en dat ontbreken van deze dan ook geen aan leiding km geven tot het bevorderen van de vrijstelling. Voorts, dat aangezien bedoeld onderwijs enkel behoeft te bestaan in het beoefenen vau eenvoudige bewegingen, zonder behulp van toestellen, allicht de ruimte in het gewone schoollokaal of wel eene speelplaats of andere open ruimte bij het schoolgebouw voor het doel toereikend zal zijn. Waa dit echter bij het stellen der matigste eischen mocht blijken niet het geval te zijn, is de minister wel bereid het verieerien van het ontheffen der verplichting te bevorderen. Hieruit blijkt, dat die onthefling niet menigmaal zal verleend worden. --In de maand Augs. werd de bij zondere school te Goes bezocht door 183 leerlingen, waarvan 144 geen enkelen school tijd verzuimden40 leerlingen verzuimden minder dan 6 schooltijden en bij 1 beliep het verzuim 12 schooltijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim in deze maand 1,2 pCt., tegen 3,5 pCt., in Augs. 1891. -• Ramp op Groot Sangir. Aangaande de verwoesting op het eiland Sangirin onze Oost komen nadere berichten. «Het aantal dooden is giooter dan men eerst vermoedde het bedrragt volgens de laatste onderzoekingen meer dun 2000. De noodige maatregelen werden genomen om de lijken zooveel mogelijk te begraven ten einde besmettelijke ziekte te voorkomen. Aa grijpend moet die teraardebestelling geweest zijn in de negory Baboe, waar alle bewoners omgekomen waren. Ingesloten door twee twee vuurstroomen, was hun het vluchten onm' gelijk, en schijnen zij door hevige zwaveldampen en andere gasont wik kelingen gestikt te zijn. Omringd door een vuurzee, van boven bestookt door een gloei ende asch- en steenenregen, moet hun doods strijd ontzettend geweest zijn. Van de meeste lijken waren de vingers kromge trokken als in hevige beniuwdheid. Eene moeder werd gevonden, die twee kinderen in haren arm geklemd hield en ze met haar lichaam had pogen te bedekken. In het kerkgebouw, dat geheel ingestort was, werd een groot aantal lyken gevonden blijkbaar hadden zij getracht daar een schuilplaats ie vinden. Het lyk van den iulandschen voor ganger vond men nog staande op den preekstoelwaarschijnlijk had hij den ongelukkigen in die benauwde uren nog moed willen inspreken. Overal was het op sporen en begraven der lijken een diep aangrijpend werk. Het heeft te SaDgir hevig geregend dit heeft veel goed gedaan en de asch en modder van de boomsn weggespoeld. Toch zal het nog vele maanden duren eer een nieuwe aanplant van voedingsmiddelen vruchten opgeleverd zal hebbenin dien tijd moet in het onderhoud van noodlijdenden voorzien worden, Het Sangir-comité heelt daardoor een zware taak, en het is daarom te hopen, dat de bijdragen mild zullen vloeien. De krater werkt nog steeds en braakt voortdurend rookwolken uit, terwijl af en toe nog kokende modder langs de hvabed- dingen naar beneden stroomt Het gerechtshof te 's Gravenhage beves tigde het vonnis der Middelburgsche recht bank, waarbij J. H. en W. wegens diefstal en bedreiging met geweld werden veroor deeld. Eveneens werden bevestigd de vonnissen derzelfde rechtbank, waarbij VV. wegens heling van Fifecten, G. wegens mishandeling en V. wegens eenen diefstal en schennis der eerbaarheid werden veroordeeld. Middel burg is een patriciër onder de Vaderlandsche steden, een heer met grijze haren, heeft Busken Huet gezegd. Middelburg en hare omgeving kennen en haar beminnen is, voor den mensch die oog heeft voor het schoon der natuur, éen. Hare ruime pleinen, breede straten, boom rijke kaden en schoone gebouwen wedijveren met haar eenig Bolwerk. En Walcheren is, naar de meening van menig toerist schooner dan de Norman diache eilanden. Walcheren gezien van de duinen van Koudekerke, van den vuurtoren van Westkapelle of van den hoogen Hill bij Domburg biedt een zeldzaam panorama aan. De villa's vud Domburg en de ruïnen van Veere bieden den bezoeker een con r.staan, schilderachtig en schoon, welks evenbeeld hij, althans in Nederland, niet v nden zal. De marïtiime inrichting van Vlissingen en de landelijke schoonheid van den Noordweg, kent ge levendiger tafereel? Om dit meer te doen genieten is door de zorg van de Vereenigingtot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Wal cheren een Gids uitgegeven, die voor 10 ct. zal te koop zijn. Een gids waarin men al hetgeen den bizoeker noodig is te weten vindt, en die verrijkt is met eenige gezichten van Mid delburg, Vlissingen er, Veere, Wij hopen dat die Gids moge mede werken om onze sclioone stal en hare omgeving meer en beter te doen kennen. Waarlijk - de gedachte is niet nieuw en niet vau ons men gaat in 'i buiten land dikwijls zoeken, wat men, vlak bij de deur, niet zelden rijker en mooier vinden kan. Ook tot bevoidering van wiardeering van onze eigen omgeving kan die Gids medewerken. Geen Middelburger ofWaleh'rer ot hij zal uit de Gids meer dan voor eeri dubbeltje wijsheid en ingenomenheid met de plaats waar zijne woning besteld is halen. Daarom, lezers, koopt voor 10 centen dit huismeubeltje. Goes. Het deed ons goed Maan lagav. I.i. liet kerkgebouw der Ned. Herv. Gein alhier zoo flink bezet te zien, waar haar zangkoor met zijn zoo ijverigen directeur samenwerkten om in de dagen van zooveel ijdelheid een toon aantesluan, die het hart verheit tot Hem, Die een reine vreugd aan biedt voor nu en eeuwig. Mogen beide op den ingeslagen weg voortgaan, dan zullen de krachten, waaruit het koor bestaat, in ontwikkeling en daardoor tevens in even redigheid van harmonie toenemen Der, heer Kooiman eu zyn zangkoor wenschen wij van harte geluk met hun zoo schoon optreden. Bereiden zij ons nog meer zulke genotvolle avonden Zierikzee. Maan Jagavond had hier weder een volksoploop plaats, die echter min ler groot was dan Zondag. De geheele schutterij was onder de wapenen en tot omstreeks middernacht op hel stadhuis te genwoordig. Zij heeft echter geen dienst gedaan. Bij den heer De Vos van Steenwijk werd, ofschoon diens woning werd gesur veilleerd, een glasruit ingeworpen. De wo ning van een ander raadslid, den heer Van den Bout, kon het gepeupel niet bereiken, wijl de brug buiten de Zuidhavenpoort was opgehaald. Heden is afgekondigd een verbod tot samenscholing van meer dan vijf personen (M. C.) Reeds verscheidene jaren achteieen heeft in alle gemeenten van het eiland Tolen de voor den kleinen man zoo noodlottige vlekziekte onder de varkens op eene geduchte wijze gewoed. Eiken zomer, in de maanden Juli en Augustus stierven niet minder dan twee derde deel van die dieren, terwijl het andere deel voor de grootste helft tegen lagen prijs werd opgeruimd't geheel was alzoo eene groote ramp. Welke voorbe hoedsmiddelen ook werden aangewend, als het schoonmaken, kalken, enz. van hokken, het toedienen van verschillende middelen aan de nog gezonde dieren, niets mocht baten (de inenting is nimmer beproefd), totdat in den nazomer van het vorige jaar, op last en op kosten van de regeering tot den volgenden, nog al duren maatregel is overgegaan. Men heeft alle hokken, waarin een varken gestorven was, of had ziek ge legen afgebroken, alle vermolmde planken buiten gebruik gesteld en vervangen door nieuwe, terwijl men nog, de geheel gave eerst met schoon water en daarna met sodawater heeft geschuurd, den vasten bodem van elk hok heeft men 20 cM. uitgegraven en daarna met een even dikke laag aange vuld, hierop heeft men eene bevloering gelegd van zwaar hout. Ofschoon nu deze zomer zeer droog is geweest en aanmerkelijk warmer dan vorige, somtijds zelfs heet, heef! de ziekte zich niet vertoond. In verband met de Rotterdamsche kermisschandalen vestigt men er de aan dacht van de Stand, op, hoe het op de dezer dagen gehouden kermis te Berg-Am bacht toeging: De kermis was aldaar van 5 op 3 dagen teruggebracht. Op den eersten dag der feestvreugde openbaarde zich reeds een geest van opstand en verzet tegen den burgemeester en de politie. Nadat er eenige vechtpartijen hadden plaats gehad, meende de politie van Berg-Ambacht een oproer maker te moeten arresteeren, doch dat ging niet. Er kwam daartegen verzet, zoo zells dat politieagent Van B. de sabel trok en daar den jongeling P. een houw mee aan het hoofd toebracht, zoodat hij verbonden moest worden: een ander werd de neus stuk geslagen. Na dit geval was dan ook all -s in oproer zoodat de politieagent zijn arrtstarit moest loslaten niet alleen, maar zeil de vlucht moest nemen, achtervolgd door een joelende menigte, met het lied: hop hop, hop, hang den burgemeester en den diender op. By den agent, die in zijn woning gevlucht was, werd alles stuk geslagen; geen ruit bleet er heel; daarna moesten het de lantaarns ontgelden, die allen verbrijzeld werden, de lampen werden over straat gegooid, zoodat ze om brand te vooi komen met dekens werden gebluscht; en meer schandalen werden gepleegd. De burgemeester, die niet veilig was, werd beschermd door 2 Rijksveldwachters. Onmiddellijk werd een gedeelte van het garnizoen van Schoonhoven ontboden, dat dan ook in den nacht per wagen arriveerde doch toen was gelukkig alles reeds afge- loopen. Zondagavond is door iemand te Haar lem het zeldzaam voorkomend verschijnsel vau een maan regenboog waargenomen. De boog teekeode zich vrij scherp begrensd tegen een zwaar wolkgevaarte in het noorden af en was van 8 uur 31 min. tot 35 min. duid ilijk zichtlair. Het zuidelijk en oostelijk deel des hemels was tot ver over het zenitn bijna volkomen helder; in zuidwest, west en noordwest veel cumulo nimbi. De wind was zeer zwak noordelijk. Tusschen 8 uur 37 min. en 41 min. viel een weinig lijne regen. Kleuren kon de waarnemer in den boog niet onderscheiden. Naar de Z. Nbode meldt zyn dezer dagen de p'annen voor een verbinding met den wal door middel van een stoomtram weg gereed gekomen en door het comité de stukken ter verkrijging van concessie overeenkomstig het reglement op de tram. wegen uan Gedeputeerde staten eu de be trokkene gemeenten ingezonden. Het ontwerp beoogt een verbinding van Brouwershaven over Zonnemaire en Noord- gouwe met Zieiikzie eu va., daar over NieuwerkerkOosterland en Bruiuisse, over de Zijpe door St. Pliilipsland langs Nieuw Vosmeer naar Steenbergen, waar de lijn in aansluiting wordt gebracht met de in aanbouw zyude lijn Steenbergen—Roo sendaal. Uit de wijze, waarop de zaak is aangevat, blijkt zegt genoemd blad ten duide lijkste, dat men hier te doen heelt met een ernstige poging om een doelmatige verbin ding met Brabant te verkrijgen en om het locale verkeer te be «oi deren. Ziju wij wel ingelicht, daa bestaat het voornemen om van het rijk den overgang te water te vragen en schynt aanvankelijk de minister van waterstaat wel gezind steun te verleenen. De belastingbetalende burgerij van Amsterdam is onaangenaam verrast door een voorstel van Burg. en Weth. waardoor, by aanneming door den gemeenteraad, de reeds zware belastingdruk nog meer zal worden verzwaard. By de ontwerpbegrooting voor 1893 wordt gewezen op de hoogere uitgaven voor lager onderwijs en armwezen, die sedert 1883 resp. v. f984 012 en f 569.954 tot f 1.874.000 en 11074.600 zijn gestegen, terwyl bij de grootere uitgaven de inkomsten niet in gelijke mate toenemen en het dag. bestuur dus geen ander middel weet om het eren- wicht te herstellen, dan de belastngen te verhoogen. Zij stellen diensvolgens voor, de percentage van de inkomstenbelasting tot 4 pet. op te voeren en het aantal opcenten der personeele belasting op 100 te brengen. Te Hantum (Fr.) is een negenjarig meisje wie by afwezigheid harer tante door deze de zorg voor den pot was opgedragen, hierbij in brand geraakt. Toen de vrouw terugkeerde was het meisje met brandwonden ovetdekt, en eenige oogenbhkken daarna stier! het. Te Zaandam had verleden week op de kermis een vechtpartij plaats tusschen den directeur van een spel en zyn muzikanten. De politie werd geroepen, doch een der agenten kreeg, toen hij binnen de tent kwam, van den directeur zoo'n hevigen slag in zyn gezicht, dat hy uit neus en mond bloedde. Een hond werd op hem aangehitst en dit beest vloog den agent vanachteren aan en verscheurde hem zijn uniformjas en ondergoed. Inmiddels schoten andere agenten van politie toe, die den direc teur arresteerden en hem met veel moeite overbrachten naar het politiebureau. En dan durft bijv. Het Vaderland nog schrijven«Het aantal verkleede hossende troepen, rijk voorzien van ketelmuziek en goed gesmeerde kelen, was legio en de lief hebbers betreurden het slechts, dat de nacht zoo spoedig voorbij ging. Over het algemeen heerscht er onder het volk bij die gelegenheid een zeer vredelievende geest. Mocht er al eens ruzie ontstaan, dan woideD de partijen gewoonlijk uit elkander gehost. Enkele malen echter zag de politie zich genoodzaakt zich er mede in te laten, doch dan rees een geest van verzet onder het volk». Dit geldt de Rotterdamsche kermis. In de Noorderstraat te Amsterdam werd dezer dagen bruiloft gevierd: ter op luistering was een orgelman met een orgel gehuurd. Hij zou tusschenbeide de gasten wat voorspelen en daarvoor een daalder ontvangen voor den geheelen avond, benevens het een en ander te drinken. De feest vreugde bereikte weldra haar toppunt en zooals net meer gaat bij die gelegenheden, werd er zoo gedronken, dat menigeen boven zijo bier geraakte en in dien toestand erg prikkelbaar en veeleischend werd. Zoo was er een meneer, die 't vooral op den armen orgelman begrepen had Hy eischte van dezen niets meer of minder dan dat hy nu eens een vaderlandsch lied ten beste zou geven, «Piet Hein enz.» zou b.v. heel eig ia zijn smaak vallen. En of onze arme muzikant nu al betoogde, dat hy geen ander lied op zyn orgel had, het hielp uiels, de ruziemaker bleef by zyn eisch. De andere gasten, ook niet recht nuchter meer, waren het voor liet meerendeel met hem eens, en maakten het den orgelman niet zoo'n beelj'i lastig. Ten slotte wierpen zy hem en en zyn instrument van de trappen zonder hem den belootden daalder te hebben uitbetaald. Gelukkig voor den man, kwamen hjj en zyn orgel er by den val nog al goed af. (Echo.) Aan het station te Rozendaal zyn thans twee dokters bij ieJeren uit Antwer pen komenden trein aanwezig ter obser vatie van uit België komende reizigers. Zondagavond half negen werden de bewoners van Groenendijk eu Kloosterzande opgeschrikt door de brandklok. De schuur van den landbouwer W. gevuld met den geheelen oogst, stond in brand. Aan red ding was niet te denken. Slechts de be lendende gebouwen bleven gespaard,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2