Kerk, School en Zending. Gemengde Berichten. die voorkomen op een der lijsten, minstens 5 dagen voor de verkiezing, door 2 kiezers namens eene partij ol groep op de gemeente secretarie ingediend. Deze lijsten moeten tenminste een aantal namen bevatten gelijkstaande met de helft van het in het district te kiezen afgevaardigden. Intusschen mag men ook caudidaten, die op de lijst van eene andere partij voorkomen, invullen op de lijst van de partij welke men wenscht te steunen, en daardoor de verkiezing van enkele zeer bekwame tegenstanders helpen verzekeren. Hoe werkt nu dit stelsel De verkiezing zelve geeft op die vraag het beste antwoord: Er waren op 1 Mei ingeleverd 2165 biljetten met 55,027 namen. 17 afgevaardigden moesten gekozen worden, terwjjl twee partijen tegenover elkaar stondende eerste had 12 namen op de lijsien geplaatst, de ander 14. Op de 12 liberalen waren in het geheel uitgebracht 23,083 stemmen, op de 14 radicalen 31,944. Onder de werking van het gewone meer derheidsstelsel, zouden de radicalen de libe ralen dus totaal hebben verslagen en alle 17 de zetels hebben bezet. Thans echter ging het geheel anders. Het stembureau ging nu als volgt te werk: Uitgebracht waren in het geheel 55,027 stemmen, terwijls 17 zetels moestenworden bezet. Dat geeft dus voor iederen zetel een zeventiende deel van 55,027,of3236 stemmen. Welnu, zoo menigmaal een partij 3236 stemmen had uitgebracht, zooveel zetels werden haar toegekend. De radicalen kregen er dus 9 en de liberalen 7. De eene over schietende zetel werd volgens de bepalingen der kieswet toegewezen aan de sterkste partij Van iedere partij werden daarop respec tievelijk de 7 a 10 candidaten, die het hoogste stemmencijfer hadden behaald, verkozen verklaard. Hier zij nog bijgevoegd dat de resultaten der verkiezing zeer spoedig bekend zijn door deze wijze van stemmen. Enkele uren waren voldoende om de uitkomstop te maken. De voorstanders van het proportioneel kies recht hebben dan ook inderdaad alle reden, om over deze eerste proefneming tevreden te zijn. De uitslag heeft de stoutste verwachtingen overtroffen en veilig kan men voorspellen, dat het evenredigheidsstelsel van nu af aan steeds meer bijval zal vinden. De voordeelen er van zijn zóo groot en de rechtvaardigheid er van springt zóo in het oog, dat het niet anders kan of het moet steeds meer voorstanders verwerven. De heer Van Gilse eindigt zijn studie met deze woorden «Mocht ook buiten Zwitsei land dit voorbeeld spoedig navolging vinden! In tien districten verdeeld, elk lü afgevaardigden kiezende, ware in Nederland b.v. het Neuchatelsche stelsel zonder eenig bezwaar in toepassing te brengen. Maar zoo hoor ik de principieele voorstanders der proportioneele vertegenwoordiging mij reeds tegenwerpen dit stelsel kan niet zuiver werken omdat eene zuivere evenredige vertegenwoordiging slechts te verkrijgen is met het geheele land als eenig kiesdistrict! Zoo zijn altijd die menschen, die het in beginsel met u eens zijn: alleen om het onbereikbare na te jagen, verwerpen zij het bereikbare en, hoewel schijnbaar hervormingsgezind, zijn zij de on wrikbaarste conservatieven». De diensttijd der militie. De mili ciens der lichting 1893 maake de Zutph. Ct. er opmerkzaam op, dat, tengevolge van het in werking treden der zoogenaamde noodwet van minister Seyffardt de tijdstippen voor de iulijving van de miliciens der lichting van het volgend jaar plaats vervangers en nuin merver wisselaars da.i ronder begrepmaanmerkelijk vervroegd zjjn. Sedert het jaar 1861 geschiedde die inlijving steeds tusschen 1 en 15 Mei, althans voor de nummers, die voor dade ljjke indeeling bij de verschillende korpsen in aanmerking kwamen. Voorlaan eclv.er heeft zij plaats tusschen 1 en 15 Maart, dus 2 maanden vroeger. Bij het aangaan van huurcontracten, het stellen van nummerverwisselaars en plaats vervangers, het aanvragen om ontheffing van werkelijke dienst, het aanvaarden van betrekkingen of het ontslag uit sommige bedieningen, hel ondernemen van buiten- landsche reizen enz. dient men met die gewichtige tijdstippen rekening te houden, omdat de strafbepalingen der vigeerende militiewet onveranderd gebleven zijn en onbe kendheid met naar den vorm gepubliceerde wetten geen excuus voor hare overtreding is. Op verzoek van het gemeentebestuur van Oost en West Souburg tot het plaatsen van een brievenbus te West Souburg is gunstig beschikt en met ingang van 1 Sept. tot brievengaarder aldaar benoemd P. Marijs te Oost Souburg, opeensalaiis van f300 per jaar. De buslichting zal 2 maal da igs geschie den. Het gedeelte der gemeente Koudekerke hetwelk ten Oosten van het kanaal ligt, zal nu ook van uitOost Souburg bediend worden. Bovengenoemde besteller zal nu voortaan ook Ritthem en omstreken bedienen. Vroeger deed dit de postbode van Middelbburg op Oost Souburg. Tot gemeente-secretaris en ontvanger te Serooskerke (S) in plaats van den heer M. J. Goemans die naar Goes vertrekt is benoemd dhr. A. H. Geluk te Ellemeet. Men deelt ons mede dat de welbekende Villa «Sterrenberg» te Ede aangekocht is door de Vereeniging tot christelijke verzor ging van krankzinnigen en zenuwlijders «Eder-oord» aldaar zoodat de vroegere Dames Kostschool eene inrichting tot verpleging van zenuwlijders zal worden herschapen. Volgens een bericht in de [oude] Bred. Cour. is te Breda _hèt nieuwe huis van ar rest in gebruik gesteld. Het blad bespreekt de weelderige wijze waarop ook deze gevangenis is ingericht. Verwarmingsbuizen zorgen, dat 's winters de heeren gevangenen het niet te koud heb ben, willen ze bezoek hebben van cipier of gevangenbewaarder, dan hebben ze maar op den knop van een electrische schel te drukken. Ook des nachts hebben zij zoo'n toestel in hun afzonderlijke slaapplaatsen bij zich, Verder heeft men in het gebouw badka mers, waar de heeren en dames zich kunnen reinigen en van een koud of warm bad kunnen profiteeren, gasverlichting, wandel plaatsen enz. Als men dit alles overweegt en daarbij bedenkt hoe ongelukkig menige arme, brave familie het in den winter moet stellen, dan is het zeer begrijpelijk, dat bij de tegen woordige behandeling van verpleegden (!j want gevangenen zijn immers maar zieken in strafgevangenissen en huizen van arrest alle schrik voor misdaad of straf lang zamerhand geheel moet verdwijnen. Dezelfde schrijver in de oud e) Bred. Cour. maakte tegelijkertijd een vergelijking tusschen onze Klooster-kazerne en deze nieuwe gevan genis en vroeg zich af hoe onze Kamers zulke enorme geldsommen voor den bouw van gevan genissen hebben kunnen beschikbaar Stellen, terwijl nog geen enkel Minister van Oorlog de noodige gelden heeft durven aanvragen voor den bouw van nieuwe kazernes, welke bepaald noodig zijn. als men algemeenen dienstplicht wil, wijl thans de meeste kazer nes bepaald ongeschikt zijn. In een conferentie te Neerbosch gehouden is besloten iets voor landloopers en bedelaars te doen. Men wil ze in eene kolonie op een nog niet ontgonnen heide pogen te plaatsen, hen onder christelijke tucht bren gen, door hen dagelijks den Bijbel te doen hooren, vervolgens handwerken laten uit oefenen, waarvoor zij geschikt zijn en hen van uit de kolonie onder Christelijke leiding in het maatschappelijk leven terug voeren. In de voorloopige commissie zijn benoemd de heeren J. Van't Linden hout, L. Roosmale Nepveu te Doorn, jhr. dr. L. De Geer en Ver- brugh, beiden te Velp, en H. J. Koper te Hees Gebed in den Gemeenteraad. Zooals wij reeds meldden heeft de heer Kool, de oudste der antir. raadsleden te Wonser- adeel, voorgesteld de raadszittingen voort aan met gebed te openen. Het formulier-gebed, dat hij daartoe in de dezer dagen gehouden zitting heeft in gediend, luidt als volgt: «Aanbiddenswaardig God, die door Uwe god lelijke macht het heelal hebt gescha pen en in stand houdt en door Uwe on eindige wijsheid hetzelve regeert, en ons geroepen hebt tot het bestuur van deze gemeente, wij bidden U in den naam van Jezus Christus, dat Gjj ons daartoe Uwen Geest wilt schenken, om met wijsheid en beleid, onpartijdigheid en ernst, vrij moedig en in eensgezindheid, bevrijd van alle verkeerde hartstochten, de belangen dezer gemeente tot hare welvaart en tot eer Uwi naams te mogen behartigen. Amen.» Kalm en waardig, zooals bij dit teeder onderwerp paste, was het woord, dat de heer Kool ter toelichting van zijn voorstel sprak. «Het is aarzelend M. de roorzitter, zoo zei de heer K., dat ik het woord vraag ter bespreking van dit onderwerp. Daar door ieder lid dezer vergadering bij de aanvaarding zijner betrekking het bestaan en het wezen van God Almachtig openlijk is beleden en erkend, kan het in overeen stemming met deze erkentenis fmijns oor deels") niet overbodig worden geacht om met gebed elke raadsvergadering te beginnen. Als voorbeeld in dezen ter navolging wijs ik op de hoofdstad des rijks (Amsterdam), waar zeer zeker de raad uit de aanzienlijksten der ingezetenen en de meest uiteenloopende godsdienstige gezindheden is samengesteld, ook dit jaar bij meerderheid van sjemmen het gebruik bestendigd is, om elke Raads vergadering met gebed te openen. Op persooniijk geloof en bewustheid van aller schepselen behoefte en afhankelijkheid op verbreeding der strooming van ongods dienstigheid in de maatschappij op de roeping van ieder Christen om Gods naam in het openbaar te belijden en op het geloof aan een vóór eeuwen gesproken woord dat nog van kracht is, «die Mij eeren zal Ik eeren», wijsik als de redenen waarom ik voorstel onze Raadsvergaderingen met een gebed te openen.» Het voorstel is, gelijk dezer dagen gemeld werd, in handen eener commissie van drie raadsleden gesteld, om advies. Standaard. Als een staaltje van den waardeeren den toon, waarop Recht voor Allen schrijft en waaruit weer blijkt hoe waar 't is, dat dat doodschieten van Van den Berg niet op zich zelf staat, maar moet beschouwd worden in 't licht van: «weg met alle ge zag», diene 't volgende overgenomen uit dat vuile blad «Op een picnic (buitenpartjjtje) is de princes van Edinburg te water gevallen en door haar broer gered. Het ware te wen schen, dat er maar een flink stelletje van dat soort te water raakte en .verzopen.» Kan 't lager? Wee u, Nederland! indien ge u overgeeft aan zulke verleiders. (Hoop) Bij kon besluit is eervol ontslag ver leend aan P. S. Buteux als le luitenant bij de dienstdoende schuiterij te Middelburg, En benoemd bij die te Vlissingen tot 2en luit. W. II. M. de Gelder, thans sergeant titulair. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zierikzee ds. G. H. Blanken te Luijebroek. Bedankt voor Biervliet door ds C. F. Geerling te Domburg. Geref. Kerken. Drietal te.Schoondijke: Dekker te Zaandam, Meindertsma te Kampen en Van Andel te Utrecht, allen candidaten der Ttieologische school. Drietal te Biezelinge A. Van Andel T. Kramer, en S. v. d Wal, allen candidaat. Beroepen te Zaamslag dhr. A. H. v. Minnen cand. te Utrecht. Middelburg, 2 Sept. '92. Bjj het gisteren gehouden twee Ie toelatingsexamen werden tot de eerste klasse toegelaten P. J. van Santen en L. A. Snoep. Bij de herexunens slaagden vier leerlingen, één werd afgewezen. Zaterdag 3 September had de verg. van den ring «Goes» te Kapelle plaats. Er waren 38 bezoekers waaronder 2 leden van de nog niet aangesloten J. V. te Krabben- dijke. De vergadering werd door den voorz. J. Plazier geopend en geleid. Ps. 90 1 werd gezongen en 1 Joh. 2 werd gelezen. De notulen der vorige vergadering werden door den secr. H. Janse Bz. gelezen en goedgekeurd. De tweele ringagent Th. Fossen deelde zijne benoeming mede en vertelde een en ander van zijnen arbei 1 als zoodanig. Vooral de Chr. J. V. te Kruiningen dient z. i. gesteund te worden. Punt 5 der agenda «Het zingen in de Chr. Jongelingsvereeni- gingen» werd door den secretaris ingeleid. Hij wees op het belang van den zang, zeide dat zingen samen spreken is, toonde door voorbeelden aan dat er onder onze psalmen boetpsalmen, jubelpsalmen, verhalen, profe tische en psalmen tot troost voorkomen. Bij de hagepreken werden de psalmen van Datheen veel gezongen. Alleen slechte menschen hebben geene liederen, heeft eens zeker iemand gezegd. Volgens Efeze 519 wees vriend Janse er op, dat we behalve de psalmen ook geestelijke liederen zullen zingen en haalde er daartoe verscheidene ain. De wijzen dienea zuiver gezongen te worden. Meerstemmig gezang is gewenscht. Met het gemakkelijke worde begonnen en zoo tot het moeilijke voortgegaan. Hier zij het vooralwat ge doet, doet het goed. Vriend Janse sprak den wensch uit dat 1 iedere J. V. een orgel moge bezitten. 2. dat overal nevens de psalmen ook liederen worden gezongen. 3. dat het gezang niet het laatste zij en 4. dat er door de beide jongelingsbonden of door anderen een flinken liederenbundel worde uitgegeven. Fossen, Plazier en De Koning nemen aan de bespreking deel. Fossen zegt, dat een J. V. zonder zang een bosch zonder vogels is en dat het gezang uit het hart voortkome en ter eere Gods zij. Plazier prjjst de boekjes van Serné aan. J. de Koning wijst - op het Wilhelmus en Da Costa's volkslied en op de «juichende kinderschaar». Punt 6. «Welk nut werpen de Bonden en Ringen af voor de leden der C. J.V. persoonlijk wordt door Zoeteweij, lid der J. V. te Hansweert ter tafel gebracht. Als antwoord werd gegeven, dat het nut niet kostbaar is, maar door de trouwe bezoeken der vergadering wel wordt opgemerkt. Men leert door onderling verkeer; de broederlijke eenheid wordt gevoeld; men krijgt bezoek van agenten of bestuursleden begaafde sprekers waarover De Koning een zegen vraagt. Als plaats voor de volgende ringvergade- ring wordt «Goes» genomende tijd wanneer zal door het bestuur vastgesteld worden. Punt 7«Hoe kunnen C. J. V. zich 't best naar buiten openbaren» wordt door v. d. Berge van Kruininge ingeleid. Hij wijst er op, dat zoovele jongelingen maar op hoeken en kanten staan en geen lust hebben om naar de vergadering der jongelingsv. te komen. Als middelen worden aangewezen: lo persoonlijke opwekking, 2o. traktaatverspreiding,3o. het aantrekkelijk maken van de vergadering der jongelingsv., 4o. het houden van openbare vergaderingen. 5o. het laten optreden van sprekers, die het doel en nut der chr. jongelingsv. uiteenzetten. Punt 8. «Op welke wijze kunnen de le den der Chr. Jongel. V. werkzaam zijn ter bevordering van meerdere Zondagsrust» was door de J. V. te Kapelle ingezonden. Het bleek, dat men wenschte dat alle leden der J. V. zouden telkenen, dat ze des Zondags niets zouden willen bezorgd hebben. Sommi gen hadden dien weg ingeslagenanderen zullen wel volgen. Aan het bestuur wordt volmacht gegeven toj regeling van een wedstrijd in opstellen maken en voordragen. Reteiaat met debat door den vice-pres. moest om des tijds wille uitgesteld worden tot de volgende vergadering. Na het zingen van Ps. 133 3 werd door Th. Fossen de vergadering met dankzegging gesloten. Coes. Bjj den tuinman v. H. op de Joachimskade heeft Vrijdagnacht tjjdens de bewoner afwezig was, een brutale diefstal plaats gehad. De dief of dieven hebben het raam opengeschoven, een kast opengebroken en zich meester gemaakt van een som van 1120 bestemd voor pachtpenningen. Ook ontdekte de bewoner bij zijn thuiskomst sporen van brandstichting. De commissaris van politie heeft evenwel een persoonlijk onderzoek ingesteld van half 12 tot ongeveer 2 uur des nachts, en verklaart dat het volstrekt nietis vastgesteld dat er zou zijn „ingebroken, gestolen of poging gedaan tot brandstichting." Coes. De heer L. v. Kogelenberg, klerk ter griffie van het k mtongerecht alhier staat no. 2 op de voordracht voor deurwaar der bij de rechtbank te Zierikzee, vacature J. Franse. Coes. Het schip van den heer A. Dekker, bevaren door schipper M. C. Kerpel, is den 4 September het eerst door het nieuwe Sas van Goes gevaren. De directie der Nederlandsch-Ameri kaansche Stoomvaartmaatschappij besloo t tengevolge der door de regeering der ver- eenigue staten van Noord-Amerika genomen quarantaine maatregelen tot wei mg der in Europa heer cheude cholera het vervoer van tusschendeks [3de klasse] passagiers, met ingang van heden tot nader bericht te staken. Zoo spoedig mogelijk zal de tusschendeks passagierdienst worden hervat. Het vervoer van kajuitpussagiers [1ste en 2e klasse] zal geregeld plaats hebben. Te Eist [O. B.J doet zich bjj onderscheiden1 veehouders eene eigenaardige ziekte onder de varkens voor. De ziekte kenmerkt zich, dat de dieren totaul alle voedsel weigeren en na een paar dagen geheel stijf in de beenen worden. Wat de eigenlijke ziekte is, weet men nog niet te verklaren, doch zij wordt hoofdzakelijk toe geschreven aan de felle hitte en droogte van dezen zomer. De sterfte onder de varkens is tot nog toe niet groot. De afgeloopen week kwamen daar eenige gevallen van besmettelijke varkensziektte met doodeljjken afloop voor. Uit Brummen schrjjft men aan de Zutph. Crt., dat de twee kermis-etmalen daar voldoende waren, om heel het keurig plantsoen totaal te vernielen. «Overigens zoo schrijft deze correspondent verder, verliep de kermis als naar gewoonteveel hemel water, veel gejoel en geschreeuwtamelijk veel dranklucht, hier en daar een onbeha gelijk tooneeltje, en veel geld stuk geslagen ook door hen, die weinig hebben en het», een naderenden winter beter zouden kunnen gebruiken. Das 'touwe doen!» Dat is nu een onschuldige dorpskermis. Voor een deel der arbeidende klasse in Friesland begint het er weer donker uit te zien In eene der Friesche gemeenten heeft men zich reeds tot den burgemeester gewend om werk, terwijl deze week de voorzitter eener werkliedeuvereeniging in eene groote veenkolonie verklaaide, dat hij al 5 weken zonder werk was en dat alge- meene werkloosheid in dat dorp over eenige dagen voor de deur stond Hjj zag den winter met zorg tegemoet. Op dit oogenblik zijn vele arbeiders nog van huis om te wei ken, maar spoedig zullen velen terugkeeren en dan geheel zonder verdienste zjjn. Uit Dalen wordt van 31 Aug. aan de A* R. Ct. gemeld Hedenavond hadden hier ongeregeldheden plaats, doordien de bevolking ontstemd was omdat er geen feest gevierd werd. In optocht met fakkellicht en ketelmuziek, trok eene bende knapen van ongeveer 20 jaar door het dorp, schreeuwende en tierende. Recht streeks ging het naar de woning van den heer Baning, hoofd der school. Omdat er ook geen schoolfeest werd gegeven, richtte zich de verontwaardiging allereerst tegen hem. Nadat er veel leven was gemaakt, werden plotseling alle fakkels uitgedoofd en wierp mende ruiten in. Toen daarop de politie ernstig optrad, trok de bende af, doch keerde zich nu tegen de woningen van den eersten wethouder en deu burgemeester. Ook hier was het we derom op de ruiten gemunt, en niet eer slaagde de politie er in den troep, die intusschen ook nog dronken geworden was, uiteen te drijven vóór nog bij een drietal ingezetenen eveneens de ruiten waren ingeworpen. De vermindering van het aantal ge boorten in Frankrijk doet zich vooral gevoelen bij de toepassing der nieuwe legerwet. Reeds moeten plannen in de lucht hangen, om de bepaling in te voeren, dat huwelijks- candidaten slechts éen jaar behoeven te dienen, wanneer zij bij een te houden examen blijken hebben gegeven voldoende met den dienst bekend te zijn, Tegeljjk zou dan den huwelijkscandidaten de ver plichting worden opgelegd binnen een zekeren tjjd ook werkelijk te huwen. Zijn zij dan nog ongehuwd, dan kunnen zij weder worden opgeroepen. Twee jonge negers te Memphis, in Tennessee, een derden neger, met wien zij een twist hadden gehad, verleden Dinsdag op een erf in slaap vindende, bonden hem handen en voeten, en toen hij wakker werd en om hulp begon te roepen, smoorden zij zijn geschreeuw met een handdoek. Ver volgens wikkelden zij hem in katoen, begoten dit met petroleum en staken het in brand. Op ditoogenblik gelukte hetdenongelukkigen jongen den mond vrjj te krijgen. Op zijn hartverscheurend gegil schoten van alle kanten zwarten toe die het brandend katoen en de kleederen hem van het ljjf rukten. In hopeloozen toestand werd hjj naar het hospitaal gebracht en kon nog de daders noemen. Dezen zijn in hechtenis. Donderdagavond vervoegde zich bij de wed. P. te Dedemsvaart een net gekleed heer, die te kennen gaf, tot herstel van gezondheid «enigen tjjd hier te willen wonen en daartoe gelegenheid zocht tot kost en inwoning. Men werd het over de voorwaarden eens en de nieuwe commensaal betrok dadelijk zijne kamer. Vrijdagochtend gaf hij voor eens te willen wandelen, leende van zijne hospita een horloge (hij had het zijne toevallig niet bjj zich), vroeg haar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2