SCHOENEN Appels, Peren en Noten, Belangrijke Verkooping. Een Woonhuis en Erf met Tuin, Croote Voorjaars Opruiming openbaar verkoopen: Huishoudelijke Goederen de Oppervruchten, Openbare Verkooping BOUW- en WEILAND, en LAARZEN, Overzicht verkoopingen enz. Afloop verkoopingen enz. MARKTBERICHTEN. Woensdag 31 Augustus 1892, Openbare Verkooping op Maandag 29 Augustus 1892, op Maandag 29 Augustus 1892, op Maandag en Dinsdag 29 en 30 Augustus 1892, publiek verkoopen: Donderdag 8 September 1892, openbaar verkoopen: 4 Hectaren, 71 Aren, 20 Centiaren Donderdag 8 September 1892, verkoopen: M. W. HUFKENS. alles kort en klein, en werden vensters, glazen, klokken en keukengereedschap tot gruizels geslagen. In een fabriek van stoom werktuigen te Hamburg sloeg de bliksem in de machine, speelde en schoot er eenige malen op de zonderlingste wijze rond en sloeg toen in den grond. In Zuid Ierland zijn vele landingen door het water verwoest. Te Parijs viel zulk een zware regenbui dat liet onderhuis van de arbeidsbeurs onder water gezet werd. Het water stond er 78 centimeter hoog. Een hevige storm beukte de Spaansche kust. Bij Barcelona zon ken verscheidene schepen. In Afrika daar entegen bleef het goed weder. De tem peratuur was in Dahomey 77° F. Te San-Fransisco is bericht aange bracht dat op de kusten van Japan groote verwoestingen zijn aangericht door eenige typhons en aardbevingen. Een typhon woedde gedurende drie dagen boven Fokeshlima, welke stad werd overstroomd, 2000 huizen werden verwoest en 150 personen kwamen in de golven om. Te Akaogiou werden 3000 huizen weg gevaagd, waarbij 3000 personen omkwamen. Bij Otamura is door aarbeving een vallei in een meer herschapen, waardoor een deel der bevolking omkwam. Te Tokousima ontstond door de aard beving een kloof, waarin 160 huizen weg zonken. Hier kwamen 100 personen om het leven. In de omstreken van Okougama verdronken er evenveel, terwijl 5000 huizen overstroomd werden. Een hevige brand heeft te Schweinfort gewoed. Negen panden werder, in de asch gelegd29gezinnen zijn daardoorzonderdak. Ook te Tregedan in het westen van En- geland brak een groote brand uit in een lo gement voor werklieden. 70 hunner wisten te ontsnappen, enkelen waren geheel naakt. Onder het puin werden echter nog 9 ge heel verkoolde lijken gevonden. De Duitsche rijks-kanselier Von Caprivi heeft nu zijn grafelijk diploma ontvangen, waaraan 8 maanden gewerkt is. De Keizer overhandigde het donderdagavond na het diné ten paleize. Het diploma beslaat 7 bladzijden. Op de le bladzijde staan namen en titels des Keizers op bladz 2 tot 4 de redenen van Caprivi's verheffing tot graaf, o. a. zijn verdiensten bij het sluiten van handelsverdragen met Oostenrijk en Italië. Op de 5e bladzij staat het wapen en op blz 6 en 7 de beschrijving daarvan. De cholera is te Antwerpen niet toe genomen. Eergisteren zijn vier choleralijders in het hospitaal gebracht, waarvan een is overleden. Den vorigen dag stierven nog vier personen, waaronder een man en vrouw uit een gezin. Ook om en bij Rouaan zijn vele gevallen van cholera vastgesteld. Te Dannetal 200, te Dieppe 70te Ouissel bezweken 70 ljjders. Van de 150 lijders te Hamburg z(jn 90 overleden. Toch durven sommigen nog met dezen vreeselijken geesel Gods spotten. Het Han delsblad althans meldt het volgende In eene stad in het Don-district, in Rus land, was onlangs op een der muren eene karikatuur aangeplakt, voorstellende een leelijk, grimmig wezen (de cholera) op een kar door zwarte paarden voortgetrokken. Priesters, geneesheeren en rijksambtenaren gingen met banieren vooraan en volgden. Daaronder stonden een opschrift waarin gezegd werd, dat de personen die den optocht vormden, der cholera verzochten toch nog een veertien dagen langer te blijven opdat zij meer tijd zouden hebben om hun zakken te vullen. De politie scheurde de plakkaten af, Sinds het uitbreken der eholera heeft de regeering 1400 centenaars carbolzuur aan gekocht en verspreid. Op den 20ste kwamen in het geheele land 6806 ziekte- en 3429 sterfgevallen voor, Te Restb, in Perzië, is het sterftecijfer 100 per dag. Eene nieuwe besmettelijke ziekte, die gezwellen veroorzaakt op het gelaat en liet lichaam, woedt te Enzeli en te Ardabil. Deze ziekte brengt eene groote sterfte mede en de Perzische regeering heeft deze steden geheel afgesneden van de bui tenwereld. Op den Transcaucasischen spoorweg is door de Russische regeering een station van levensmiddelen opgericht, ten einde de groote menigte werklieden aan dien spoorweg van voedsel te voorzien. In de eerste twee dagen werd aan 10,104personen voedsel uitgereikt; de meesten hadden maanden lang niets dan zwart brood gehad. Te Berlijn kwamei Maandag vele ge vallen van zonnesteek met dooaelijken afloop vooreveneens op vele andere plaatsen in Duitschland. Een man van het 93e regi ment viel op een militairen marsch dood neer, veertig zijner kameraden bleven be wusteloos liggen. Gelijke ongevallen worden van andere Duitsche soldaten medegedeeld. Te Weenen, Buda-Pest, Tours en elders vonden vele plotselinge sterfgevallen en flauwten tengevolge van de hitte plaats. Te Triest stond de thermometer 110o F. in de schaduw. Te Buda-Pest heeft men sedert 1861 zulk een groote hitte niet gehad, terwijl te Venetië sedert een halve eeuw de tempe ratuur niet zoo warm was. Ook te Lonlen blijft de hitte ondragelijk. Keizer Frans Jozef heeft bevolen, dat het laatste deel der legeroefeningen in Galieië achterwege zal blijven. Onder de manoeuvreerende Italiaan«che troepen moeten de laatste dagen 200 geval len van zonnesteek zijn voorgekomen. Zon dag stierven zes, Zaterdag vijf soldaten. Op den Great Eastern Railway had Zondagavond een botsing plaats waarbij 50 passagiers werden gekwetst gelukkig zonder dat er dooden vielen. In de nabijheid van Béziers, op een brug over de Orbe, ontspoorde een trein, tengevolge waarvan vier personen den dood vonden. Veertig zijn gewond, waarvan acht levens gevaarlijk. LANDBOUW. De mier en de tuinman. De medewerker van de Horticultu ral Times stelt de vraag in hoeverne de mier een bondgenoot worden kan van den mensch ter bestrijding van de insecten, die de vruchten vernielen. In Engeland beschouwen de boomkwee kers en tuinlieden de mier als een schadelijk dier en zij doen, hetzij met arsenicum of tabakrook en kokend water, alles wat zij kunnen om de mier te verdelgenmaar zij zouden veel beter handelen als zij een in- s eet, dat van onschatbare waarde voor de boomgaarden kan worden, op alle manieren beschermden. De zwarte mier wordt doorde eigenaars van boomgaarden m Zuid-Duitschlaod, of of Noord-Italië, in hooge achting gehouden. Deze eigenaars leggen zelfs mierer.hoopen in hunne boomgaarden aan en zij bevinden 2ich daar goed bij. De mier zal nimmer een gezonde vrucht aantasten. Stechts in die appels en peren waarin een insect is gedrongen, bindt men soms mieren. De mieren dringen echter alleen in de vrucht om het insect meester te worden, dat zij achtervolgen. In China weet men reeds sedert eeuwen, welke groote diensten de mieren bewijzen. In de Chineesche boomgaarden hangen dan ook van boom tot boom bamboestokken, om den mieren het overkruipen gemakkelijk te maken. Een eigenaar van een boomgaard in Flo rida heeft in een tijd, dat de vruchten van alle omliggende boomgaarden door insecten vernield werden, zijn oogst behouden, door den mieren gelegenheid te geven overal rond te wandelen. Hij maakte tusschen de verschillende boomen touwen, die met stroop bevochtigd waren. De insecten kwa men op de stroop af en werden een gemak kelijke buit van de mieren, die ook de zoetigheid kwamen opsporen. De Staatscourant bevat het verslag van de verwachtingen omtrent den te velde staanden oogst over het jaar 4892, in de provincie Zeeland. Van de wintergranen bleek veel verloren gegaan, dat door andere vrucht moest worden vervangen. Wat men heeft laten staan, bleef gewoonlijk te dun, maar de verder zeer gunstige groei bracht eene goed gevulde aar te voorschijn, zoodat thans over het geheel een vrij ruim beschot van zeer goede kwa liteit wordt verwacht. De zomergranen, rogge, gerst en haver, zullen grootendeels een zeer voldoend beschot geven, ook wat het stroo betreft. De erwten ontwikkelden zich zeer voor spoedig en geven grootendeels een schoonen oogst. In enkele streken werd door luis en rups op sommige akkers veel verwoesting aangericht. Bruine en witte (stam) boonen staan gun stig, en kunnen, zoo geen tegenspoed wordt gevonden, een goed gewas opleveren. Van de paardenboonen was de aanslag minder gunstig dan bij de erwten, zoodat deels eene zeer matige, deels eene vrij ruime opbrengst wordt verwacht. Het winterkoolzaad doorstond den winter vrij goed, maar de verdere ontwikkeling was meestal niet voorspoedig, zoodat de uitkomst voor een groot gedeelte hoogstens middelmatig schijnt te zijn het zomergewas is bevredigend van opbrengst, waar het althans niet, |zooals in Schouwen en vooral in Zuid-Beveland met menigen akker het geval was, door de rupsen werd aangetast en grootendeels vernield. Het vlas is altijd zeer verschillend. Hoe wel meestal te kort, is de plant toch stevig en belooft zij een goed gewicht. De prijzen, bij verkoop te velde gemaakt, waren dan ook bevredigend. Ook dit gewas had in sommige streken van de rups te lijden. De aardappelen leveren tot dusver een uitmuntend gewas, zoowel in kwaliteit als kwantiteit, en zijn tot nog toe niet door de ziekte aangetast. Suikerbieten werden, ook ter vervanging van wintergranen dit jaar veel gezaaid. De opkomst liet te wenschen over, maar door gevolgden krachtigen groei kan thans een bevredigend beschot worden verwacht. Van mangelwortels, paardenpenen enz. schijnt de verwachting minder gunstig te zijn. Var, klavervelden en kunstweiden was de eerste snede meestal vrjj goed, de tweede veel minder, vooial in sommige streken in Zuid Beveland en Sohouwen, waar dit gewas door massa's rupsen werd aangetast. De weilanden hadden door de droge voor jaarskoude veel te lijden en leverden weinig voedselde hooioogst was door het droge weder wel van goede hoedanigheid, maar, wat hoeveelheid betreft, ver beneden het gemiddelde. Maandag 29 Augustus. Kloetlnge, 6 uur bij Akkenaar, appels, peren en noten in boomgaarden in Kloe- tinge en Goes. Inl. dhr. Pelle. Dinsdag 30 Augustus. Koudekerke, in Pax Intrantibus door not. Loeff 1 uur, een nieuw huis met schuurtje, tuin, moesland, sprink 1960 cA. aan den straatweg. Vlisslngen, 10 uur door not. Bosch bij het pakhuis van wijlen dhr. J. P. Dutilh, van een zwart merriepaard, paardentuig, kort. molen, schrijf-, speel-, collies- en andere tafels lessenaar, ledikant met ressort, zilverkast, stoelen, mangel, porselein, zilverwerk, kachels, fornuis, albasten vazen, schilderijen, koper-, glas-, tin- en aardewerk, een Wenham gas lamp, capsuleer- en kurkmachine, ijzeren brandkist, karren, nieuwe en gebruikte zak ken, bascule, gewichten, een partij fiesschen, maten, schoppen enz. Middelburg, Lange Delft A 93 door not. Tak 10 uur, waterpas, boriseole, gra- phometer met kompas, 2 zwarte verklei nende spiegels voor teekeningen, tooverlan- taren met platen, stalen veeren, glaswerk, melkwegers enz., meubelen. Inl. "dhr. Hon dius. Kijkdag Maandag 10—4 uur. Woensdag 31 Augustus. Rilland, 10 uur in Mairepolder door not. Liebert 10 uur bij Joh. Blok 4 27^. vette ossen, 1 2Vajvetten stier, 3 lj. ossen, 2 paarden 14 en 2 jr., ploegen, eggen, wa gens, peenmolen, huishouden, afbraak eener schuur. Goes, 10 uur voor erven dames Hariiiek door deurw. Hollmann in de Prins v. Oranje, kabinet, secretaire, buffet, kasten, mahonie houten tafels, stoelen, fauteuil, pendule met speelwerk, bedden, matrassen, goud en zilver. Bftsse, 10 uur voor Koeman door not. Pilaar, 4 merries 1, 5, 14 en 19 jr., 1 hengst veulen, 4 melkkoeien, 3 kalfvaarzen, 2 twee jarige vaarzen, 1 eenj. stier, melkgeit, 2 groote mestputloopers, 7 speenvarkens, 20 kippen, 8 eenden, karnhond, 4 gewone ploe gen, 1 moorploeg, 2 eggen, mutsaard. Vrijdag 2 September. Colijnsplaat, in „de Patrijs" verhuring voor 14 jaren, half 6 uur door not. Noordfjke voor het bestuur van den polder Oud-Noord- Beveland, grondeigendommen in 19 perc. Dinsdag 6 September. Middelburg, Balans uur, vendutie. Ini, dhr. Hondius. Woensdag 7 September. Wolfertsdijk, bij Korstanje door not. Lansen Croin 8 uur, het woonhuis en tuin van Westveer 202 cA. Inl. dhr. Pelle. Souburg, uur door not. Verheij, de hofstede Zevenster op den Grooten Abeele. Donderdag 8 September. Middelburg, 8 uur door not. Tak in de Vergenoeging, een woonhuis en erf met tuin Rouaansche KadeG 141, groot 24 cA. Te zien vóór en op den dag van verkoop van 10—12 en van 2—4 uur. Middelburg, 2 uur door not. Tak inde Vergenoeging, 47120 cA. bouw- en weiland in de gemeente Vrouwepolder in 9 perc. en in massa. Kapelle. Bij de te Aardenburg ge houden aanbesteding voor den bouw eener kazerne voor de maréchaussee met stalling was minste inschrijver dhr. P. Dronkers alhier ad f11,650. Heden werd door het algemeen arm bestuur van Ovezand aanbesteed het ver bouwen van de dokterswoning. Laagste inschrijver was dhr. P. A. Engelberts te 'sHeerenhoek voor f2900. De begrooting was f 2550 Het werk is niet gegund. VLISSINGEN, 26 Aug. 1892. Boter f 1,50 a fl,40 de kilo. Eieren f4,40 a f 4,— per 104 stuks. MIDDELBURG, 25 Augustus 1892. Evenals voorgaande week was de aanvoer weder niet groot. Jarige Tarwe zonder om gang f 7 nominaal. Van nieuwe dito waren enkele kleine partijtjes ter markt, die bij uitzoek f7 opbrachten. Nieuwe Rogge f 5,75. Nieuwe Wintergerst f4.60. Zomerdito f4. Witteboonen met weinig vraag f7,50 a f7,60. Bruineboonen niet ter markt. Paar denboonen bfj gerijï tot f6.75 verhandeld. Groene Erwten waarvan de aanvoer nog maar klein was werden in puike soort tot f9 gekocht. De drukke veldarbeid onzer land lieden ontneemt den tijd tot dorschen. Win terkoolzaad met weinig vraag bracht in puike kwaliteit f8,25 a f8.30 op. Versche Boter f 1,25 a f 1,35 per Kilo. Eieren f3,50 a 0,— per 100 stuks. ZIERIKZEE, 25 Aug. 1892. BOTER. Hoogste koers f0,75 a f0,— laag ste koers f 0.70 per 5 ons. Kipeieren hoogste koers f 0.95 afO,—laagste koers f 0,75 per 25 stuks. Eendeieren hoogste koers f 0, a f 0, laagste koers 0, de 25 stuks. OESTERBEURS. Ierseke 24 Augustus Verkocht zaaigoed groot boven de Rijks daalder voor f 15. BUKGËISLIJKE STAND. Van 25 tot 26 Aug. 1892. MIDDELBURG. Getrouwd: G. van Wes ten jm. 25 j. en C. Krijger jd. 21 j. - M. Leijs wedr. 34 j. en L. Barentsen jd. 32 j. Bevallen: S. Boogaard geb Bout z. - M. J. van der Weel geb. Hulscher z. J. van dor Meulen geb. van Roojjen z. Overleden: J. A. Dekkers 39 j. z. GOES. Getrouwd: Pieter Adriaan van Bloppoel 26 j. jm, en Sara Blanker 27 j.jd. Simon Harinck 23 j. jm. en Cornelia Botbijl 22 j. jd. Overleden: te Utrecht Susanna Wilhel- mina Cornelia 3 j. d. v. Frans HartingenMa- delaine Francoise Sophie de Vefje.- ADVERT KNTIEN. De Notaris Mr. J. L. H. LIEBERT te Goes zal op des morgens te 10 uren, te RVland, in Mairepolder, op de hofstede bewoond door Johs. Blok, in het 4 2Vsjarige vette Ossen, M&Ajr 1 2V2jarigen vetten Stier, 3 ljarige Ossen, 2 Paar den van 14 en 2 jaar, diverse Ploe gen en Eggen, Wagens, Peenmolen WIJDERS: en eene groote partij AFBRAAK eener Schuur. 's avonds 7 uur bij Hanson te Kapelle van wassende in al de beweide boomgaards van den heer Johs. de Roo. Informaliën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. des a.vonds ten 6 ure bij Akkenaar, te Kloetinge, van wassende in boomgaarden gelegen in Kloe tinge en Goes. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. De Notaris PILAAR zal telkens des namiddags te 2 uren in «de Prins van Oranje» te Goes, Eene belangrijke partijBrussel- sche, Schotsche en andere Tapijten, Jaspé, Venetiaansche en andere Gang- en Traploopers, Overloopers, Fluweelen en Perzische Tafelkleeden, Smirnasche Kleedjes, 200 diverse Kleedjes, 300 Matten, 30 groote Deur matten, Restanten, Tapijten, Crème, witte, gekleurde en Turksche Over gordijnen, 4000 El Crème en witte Qupure Vitrages en Overgordijnen, 150 El zwarte Lyonsche Zijde, Kan ten, Spreien, 140 Gloria zijden Hee- ren- en Dames-Parapluies, eenige rollen Vloerzeilen enz. Alles afkomstig van een der voornaamste firma's in liqnidatie en genummerd te be zichtigen op Maandag 29 Augustus van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uur. Betaaldag 1 Februari 4893.. De Notaris A. M. TAK, zal op des namiddags ten twee ure op de bo venzaal der Sociëteit «de Vergenoeging» aan de Groote Markt te Middelburg in het liggende in de gemeente Vrouwepolder aan den Prooyenschenweg. Te veilen in 6 Perceelen en Massa. Gedrukte biljetten dezer veiling zijn te bekomen ten Kantore van votrnoemden Notaris. De Notaris A. M. TAK zal op des avonds ten acht ure op de bovenzaal der sociëteit «de Vergenoeging», aan de Groote Markt te Middelburg in het open baar bij opbod en afslag staande en liggende te Middelburg aan de Rouaansche Kade en uitkomende in de Ku iperspoort gemerkt G rio. 141, grootte 2 aren 4 centiaren. Bezichtiging daags vóór en op den dag van verkoop van IO tot 12 en van 2 tot 4 uren op vertoon eener toegangskaart, ver krijgbaar ten kantore van voornoemden Notarri alwaar nadere inlichtingen zijn te bekomen. Een goed oud PAARD te koop bjj J. LOOISE, G a p i n g e. Mef toestemming van het itiBwPW** Edel Achtb. bestuur der gemeente Goes zal op Woensdag 31 Augustus en Donderdag 1 Sept. a. ten behoeve van het Israëli tisch Weeskinder- enDoorgangs Weeshuis te Leiden, eene collecte langs de huizen der ingezetenen gehouden worden. HET BESTUUR. van a contant. gjgy Zie Étalage. Lange Kerkstraat No. 11, GOES. 4L

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 3