C. CEENSEN, Overzicht verkoopiiigeii enz. Afloop verkoopingen enz. MARKTBERICHTKIN. apvertentien~ Het goedkoopst Kleeder en Beddenmagazijn. GROOTE OPRUIMING van alle voorradige artikelen. makkers procesverbaal werd opgemaakt wegens dronkenschap. De overige gingen per spoor naar hunne woonplaatsen. lerseke 1' AuS- De pannenaanslag, schoon nog niet als puik te beschouwen, schijnt toch de laatste dagen nog wat bij te '"olfde noordelijke perceelen lerseke bank treft men dit jaar den mooisten aanslag. De perceelen te Kattendjjke die het vori ge seizoen den besten pannenaanslag oplever den zijn nu veel minder. Toch kan bij warme dagen daar ook nog wat bijkomen. Op de diepst, liggende pannen is nu meer, zeer kleine aanslag, te vinden dan dej vorige week. Voor eenige partijtjes puik aangeslagen pannen is te vergeefs 5 ct. per stuk geboden. De handel in zaaioesters is totaal stil. Op, of buiten de beurs wordt zelden een partijtje verhandeld. Postma, te Drachten, is wegens poging tot doodslag op «mooie Akke», zijne beminde, tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. In het Friesche dorpje Garijp werd de machinist van de stoomboot verdacht in ongeoorloofde betrekking te staan tot de echtgenoote van een ander. De bevolking heeft nu den machinist in zijne woning bestookt; alle glazen werden met groote keien ingeworpen. Hij was op den zolder gevlucht, de vrouw in den kelder. Het paar achtte zich in het dorp niet meer veilig, en vluchtte des nachts matde stoomboot. Te Heiloo zal de stationschef eerstdaags zijn 25 jarig ju'oilé herdenken. Te dien einde had; een assistent een inteekenlijst tot het vereeren van een geschenk aangeboden. Toen een en ander tot den aankoop daarvan was geregeld, is de assistent met de inteeken- gelden verdwenen, vrouw en kinderen ach terlatende. Te 's Gravenhage werd gisteren aangifte gedaan, van een in den vorigen nacht gepleegden inbraak met diefstal, in het paleis van den prins van Wied, in het Voorhout. Nader bleek dat deze diefstal slechts een verzinsel was van den huisbe waarder die de zaken zelfs gestolen had, de boeken vervalscht en den boel in brand gestoken. De man is in hechtenis. Hij leefde op te grooten voet—en nam zoo de toe.-lucht tot verduistering en brandstich ting. Een eenvoudig middel tegen kiespijn, dat spoedig bij de hand is, mag het volgende genoemd worden. Men late een weinig melk in een schoteltje koken. Neem dan een witje, doop dat in de melk en stop het vervolgens in het oor, aan de lijdende zijde, zoodra men het eenigszins verdragen kan. Al schrijnt het oor een weinig, is dat toch niet erg, daar melk een uitstekend middel tegen brandwonden is en het dus van zelf weer geneest. Vp. Een inzender in het U. D. vestigt de opmerkzaamheid op middelen ter voorko ming, dat mens^hen die van een tram vallen onder de wielen geraken. Een der middelen door hem aangegeven is het blindeeren van de wagens: het omgeven van het onderstel der wagens door een omhulsel dat bijna de rails raakt. Het Spaansche stoomschip sGuaga wamam» is ter hoogte van San-Franeisco vergaan. Zestig personen vonden in de golven den dood. Een hevige storm woedde eergister- nacht om het eiland Man, waardoor de nieuw gebouwde bark «Thracian» jjuit Hamburg tusschen Greenock en Liverpool vergingen. De bemanning, bestaande uit 17 koppen, verdrot.k. Een brutale diefstal heeft op de spoorbaan PllsenPilsenetz plaats gehad. De schelmen sprongen onder het rijden op den trein, sneden het lood van een der goederenwagens door, waarna zij alles uit den trein wierpen. Een geheele bende handlangers stond gereed om het gestolene in veiligheid te brengen, wat met zulk een handigheid gebeurde, dat tot heden geen spoor van de dieven is ontdekt. Vrijdag deed zekere Goutier zich als een kranig zwemmer kennen. Hij zwom vaD Folkestone naar Dover, een afstand van 8 mijlen, met zijn handen en voeten ge bonden. De zee was tamelijk ruw en het weder niet gunstig. Tien minuten over twaalven sprong hij in tegenwoordigheid van ten groote menigte van den Victoria- Pier te Falkestone te water; tien minuten over vieren kwam hij gezond en wel te Dover aan. Hij had den afstand dus in vier uur tijds afgelegd. Daar het getij verliep vóór hij weder aan wal was, had hij het laatste half uur zeer veel moeite tegen den stroom op te komen. De cholera. Uit Nisjni-Novgorod wordt officiëel gemeld, dat de cholera vermindert. Het aantal ziektegevallen wordt, luidens deze berichten, dageljjks beduidend kleiner en het sterftecijfer is zeer laag. De gezondheids commissie zou besloten hebben, de beide drijvende gasthuizen en het nieuwe cholera- hospi'aal in de stad te sluiten en de geneesheeren bij den gezondheidsdienst te ontslaan. Uit Teheran wordt gemeld, dat menden Schah, die besloten had, naar de hoofdstad te komen, den raad heeft gegeven, op de heuvels van Elbruz, 24 mjjlen van Teheran gelegen, zijn kamp op te slaan. De sterf gevallen aan de cholera nemen in Perzië gestadig toe en de overheid maakt geen opgaven openbaar, maar men weet, dat den 14 Augustus minst genomen 300 personen aan de ziekte zijn overleden. De dienst op spoor- en tramwegen is gestaakt en de winkels zijn gesloten. De epidemie woedt ook te Tabriz, waar eenige honderden per sonen dagelijks overlijden. Over het vreeselijk ongeluk, dat in Duitschland dezer dagen bij een mili taire zwemoefening in de Neisze plaats vond en waarbij 8 man omkwamen, bevatten de Silezische bladen de volgende bijzonddhheden. Honderdzestig man moesten, in twee partijen verdeeld, een soort van watergevecht leveren. Het waren uitsluitend rekruten, gekleed in broek, mouwvest en muts en gewapend met het geweer met bajonet, dat hun over den rug hing. Tot hel mid den der Neisze ging alles goed en de soldaten zwommen in gelederen, op bepaalde af standen. Door den stroom echter werd er langzamerhand minder goed afstand gehou den, de manschappen kwamen te dicht bij elkaar en eenigen, die bang waren dat zij verdrongen zouden worden, klampten zich aan de anderen vast. Toen volgde een tooneel van de vreeselijkste verwarring m doodsangst greep men elkaar vast, en toen eindelijk alles aan land was en er appèl werd gehouden, ontbraken er verscheidene nummers. Er werd terstond gedregd en 7 lijken werden opgehaald, terwijl een achtste man weldra bezweek. Het tweede gelid, dat in een andere richting zwom, had dc or zijn eigen hoerageroep niets begrepen van het gebeurde en had nog dwars door het eerste heengezwommen, aldus de verwarring nog vermeerderende. Een groot verzuim was begaan: er was niet gezorgd voor booten, die achter de zwemmers hadden moeten varen, om hen zoo noodig op te nemen. De heer George W. Van Siclen, ad vocaat te New-York, heeft aan «een heer» in Nederland een brief geschreven, waaraan wij het volgende ontleenen: In antwoord op uw vraag: «Is het mogelijk om in de Vereenigde Staten een bestaan te vinden, behalve in landbouw», antwoord ik: ja, er is plaats voor den be dreven werkman in ieder vak, en in iedere roeping en bedrijf, waarbij men door zijn eigen werk resultaten teweegbrengt, welke voor anderen nuttig zijn. Maar voor iedere vacature in kantoor of anderszins, zijn er nu hier honderd hongerige aanvragers, die geen kans overlaten aan den nooddruttigen pas aangekomen nederzetter. Alle handwerkslieden en arbeiders, met ijverige en geregelde gewoonten, moeten slagen in de Vereenigde Staten maar het vereischt tijd en geduld, boerenknechten verdienen van f 400 tot f 650 per jaar be nevens kost en inwoning, en bedreven handwerkslieden vnn f 6 tot f12,50 per dag, ter wijl hun onderhoud niet meer behoeft te kos ten dan in Europa. Klerken verdienen van f25 tot f 62.50 per week, maar zij, die dat laatste bedrag ontvangen wanneer zij 25 jaar zjjn, beginnen gewoonlijk als kantoorjongen op vijftienjarigen leeftijd en werken geregeld een langen tijd voor een gering loon, terwijl zij met de zaak opgroeien. Vrouwen zijn hier ook welvarend, zij Verdienen gereedelijk van f30 tot f50 per maand als dienstboden. Het beste wat Hollanders kurnen doen, wanneer zij naar dit land komen, is een stukje grond uit te kiezen, niet te groot, ingericht voor hun eigen behoeften en gewoonten, doch niet te ver van een gevestigde Amerikaansche stad, en daar hun eigen stad te bouwen, hun eigen landerijen te bewerken, hun eigen voort brengselen te ontwikkelen, om ten laatste de toegenomen waarden van hun eigen bezitting door hun nijverheid teweeggebracht, ir. te oogsten. Zulk land, in alle opzichten bewonderens waardig, kan worden gekocht voor van f 15.50 tot f 125 per akker (alnaar gelang de afstand van stad of spoorweg) en is spoedig in waarde vermenigvuldigd. Derge lijk eigendom behoeit niet ten volle contant betaald te worden; met f20,000 op albe- taling en de rest bij hypotheek zou men waarschijnlijk een goed stuk land, geschikt voor tuinbouw, kunnen koopen. Voor collectanten. Een Amerikaansch prediker gaf dezer dagen eene opsomming van wat er alzoo vereischt wordt in een goed collectant, hetgeen wij tot nut en stichting van dezen of genen lezer, die er misschien partij van kan trekken, hier willen mededeelen. Moet er voor een goede zaak geld inge zameld worden, dan lette men op het vol gende lo. Het eerste vereischte is een paar laarzen. Bedoelde laarzen moeten goed en stevig zijn de schoenmaker moet er voor instaan, dat zij puik soliede zijn en het lang kunnen uithouden» en tegen de verschillende invloeden van het weder en de onderscheidene soorten van bestrating goed bestand zijn. 2o. In deze laarzen steke men den rechten man, een man nog solieder en van nog taaier natuur dar, de laarzen; een man vol oot moed en geduld, bescheidenheid en vrien delijkheid jegens goeden en kwaden, recht vaardigen en onrechtvaardigen, weeken en harden, zoeten en zuren, fijnen en groven een man die niet veel noten op zijn zang heeft, en van niets anders weet, dan dat iedere dag zij a eigen kwaad heeft, maar die tegelijkertijd óók weet, dat al het zilver en het goud den Heer toebehooren, en dat deze Heere de harten en handen openen kan, 3o. Vermenigvuldigen zich de teleurstellingen dan trooste bij zich met de eeuwige zalig heid, en verheuge hij zich in het vooruit zicht, dat er in den hemel niet meer ge collecteerd wordt.» Onlangs is te Londen in een beestenspel een proef genomen omtrent de uitwerking der electriciteit op dieren. Men bevond daarbjj, dat het kattengeslacht (leeuwen, tijgers, luipaards enz.), dat reeds als zenuwachtig bekend stond, zich voor den electrischen stroom het gevoeligst be toonden. Apen en wolven hieven echte klaagliederen aan, toen zij geëlectriseerd werden. Daarentegen deden de dikhuidige nijlpaarden, alsof zij er niets van merkten. De olifanten eindelijk schenen zich gedurende de proef zeer prettig te gevoelen, want zij liefkoosden hunne oppas-ers, alsof zij die wilden verzoeken, niet al te spoedig met de operatiën op te houden. De genomen proeven hadden echter ook in zoo verre een practische waarde, dat zij bruikbare uitkomsten leverden o. a voor het gebruik der electriciteit ter temming van sommige paarden, die zich bij het beslaan weêrspannig gedragen. Men onderwerpt deze dieren eenige seconden lang aan den invloed van een sterken stroom, hetgeen men bewerk stelligt door de electroden met behulp van een metalen neusknijper met hunne neus gaten in aanraking te brengen. Het paard geraakt daardoor in een bijna hypnotischen toestand wat den hoefsmid gelegenheid geeft} bedaard zijn werk te verrichten. Vr(jdag 19 Augustus. lerseke, 2 uur bij Wagenaar door deurw. Hollmann, 250000 afsteeksel le soort en 60000 oesters boven en van de rijksdaalder, 5000 stukken pannen op perc. 71, 10.000 aangesl. panuen op een perc. in hot noorden; inl. Voois. 150,000 zaaioesters van een rijks daalder en daarboven, 30.000 van een gulden en daarboven. Zaterdag 20 Augustus. Hloetlnge, 2 uur voor Burger en Pe. man Kakebeeke door not Mulock Houwer, oppervruchten in boomgaarden in Kloe- tinge, Nisse, Eversdijk, Kwadendamme en Goes. Maandag 22 Augustus. Wemeldinge, boomvruchten bij Kor- stanje 6 uur door not. Gallis Merens. Woensdag 24 Augustus. Blezelinge, 12 uur in de gemeenteher- berg voor Markusse door not. Galles Merens deze herberg met tuin en grond en vergun ning 530 cA. Te aanvaarden 1 November. Souburg, in het Zwaantje 10 uur door not. Huvers, lo. dubbel woonhuis, erf, koets huis en stalling, tuin, moesland groot 1H. 26 A- 4 cA. 2o. 7570 cA.bouwl. aan Blauw wegje. 3o. 4 H. 65 A. 50 C. bouw- en wei land Noordloodweg. 4o. een huis, erf, schuur en tuingrond West-Souburg, verhuurd aan Bostelaar. Donderdag 25 Aug. Middelburg, door not. de Vos half 2 bij Hubregtse, 5 werkpaarden, biggen, mest- putloopors. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not- Slegt, een huis, erf en tuin van Jacob Cats Laiige Noordstr. 1223 cA. Een huis en erf Koestr. K 295, groot 80 cA. St'horc, bij Op 't Hof, verpachten door not Prins 1 uur voor het armbestuur voor 7 jaren, 33 H. 59 A. 76 C. bouw- en weil. onder lerseke, Schore en Vlake. Voor de kerk 8 H. 16 A. 80 C- bouwl. onder Scbore. <*ocs, half 2 in de Prins van Oranje panden over Jan- tot April 1891. Antwerpen, inzet, 8 Sept. toewijzing 11 uur in Notariszaal Minderbroederstr. 22 door not. de Duwe en Leclef koop 1 tot 18 een hofstede in Bredasche polder gem. Ze venbergen en Klundert 46.07.34 H. Koop 19 tot 22 in Westveerpolder 5 H. 33 A. 50 C. wei- en bouwl. Waarde. ElJewoutsdijk, bij v. d.Hage door not. Bresser 11 uur, 9015 cA. bouwl. 2o. het gebouw. Inl. P. C. Rijnberg. Maandag 29 Augustus. Kloetinge, 6 uur bij Akkenaar, appels, peren en noten in boomgaarden in Kloe tinge en Goes. Inl. dhr. Pelle. Dinsdag 30 Augustus. Koudekerke, in Pax Intrantibus door not. Loefïl uur, een nieuw huis met schuurtje, tuin, moesland, sprink 1960 cA. aan den straatweg. Woensdag 31 Augustus. Rilland, 10 uur in Mairepolder door not. Liebert 10 uur bij Joh. Blok 4 2'/.j. vette ossen, 1 2l/5j. vetten stier, 3 lj. ossen, 2 paarden 14 en 2 jr., ploegen, eggen, wa gens, peenmolen, huishouden, afbraak eener schuur. Dinsdag 6 September. Middelburg, Balans uur, vendutie. Ini, dhr. Hondius. Woensdag 7 September. Wolfertsdijk, bij Korstanje door not. Lansen Caoin 8 uur, het woonhuis en tuin van Westveer 202 cA. Inl. dhr. Pelle. Souburg, uur door not- Verhefj, de hofstede Zevenster op den Grooten Abeele. Donderdag 22 September. Cloes, 12 uur in het Slot Ostende door not. Gallis Merens 12 uur, 3 hofsteden met bouw- en weiland in 's Heer Arendskerke 49 H. Wolfertsdijk 65 H. Kats 58 H. ver pacht de le. aan Jan de Jonge; de 2o. aan Boonman; de 3e aan Breure. GOES. Door het burgerl. armbestuur werd heden ten overstaan van not. Pilaar ver pacht 41 van de 44 perceelen bouw- en weilanden; het verpachte gedeelte bedraagt 34 H. 55 A. 87 cA. Gezamenlijke opbrengst f2596,62. De opbrengst der vorige 7 jaren van de 44 perceelen was f2186,49 waarvan voor de on- verpachte perceelen afgaat f217,25 dus de rest f 1916,24 was de opbrengst der 41 perc., zcodat de pacht thans f746,38 hooger is. Onverpacbt bleef perc. 23, 24 en 37. Vroegere opbrengst f50, thans geboden f40. AANBESTEDING. Maandag 22 Augustus. Aardenburg, 1 uur het bouwen eener nieuwe kazerne met stalling voor de mare chaussee met materialen. Bestek a fl.5r ter secretarie. Aanwijzing 17 Aug. 12 uuO LAATSTE BERICHTEN. Het nieuwe Engelsche ^liberale) kabinet is thans samengesteld als volgtGladstone Eerste Lord der Schatkist en Lord Zegelbe waarder Lord Herschell, Lord Kanselier Lord Kimberley minister \oor Indië en president van den Geheimen Raad Lord Roseberry, buiten 1, zakenLord Ripon, koloniënAsqiuth, binnenl. zakenCamp bell Bannermann, oorlog Lord Spencer, marineSir William Harcourt, kanselier der schatkist John Morley, minister van Ierland Sir George Trevelyan, minister voor Schotland, Luudella, koophandel, Arnold Morley, postmeester generaal, Acland, onder wijs, Lord Haughton, onderkoning van Ierland, maakt geen deel uit van het Kabinet BllltGEltLlJKE STAND. Van 16 tot 17 Aug. 1892. MIDDELBURG. Getrouwd: J. C.Cornelis jm- 32 j. en A. C. M. Dockheer jd. 21 j. BevallenJ. B. de Zeeuw geb. Schrander, d. P. S. Vader geb. Breel. d. OverledenC. van Sparrentak 4 m- z. GOES. Gehuwd: Henricus Johannes van Helvert 48 j. wedr. van Elisabeth Hendrika Baptista Weijermans te 's Heerenhoek en Katharina van der Reit 54 j. wed. van Johannes Thewes. Overleden: Janus Thorenaar 55 j. geh. met Janna Tolhoek wonende te Wolfaartsdijk. VLISSINGEN, 16 Aug. 1892. Boter fl,50 a f 1,45 de kilo. Eieren f4,— a f 0,per 104 stuks. GOES, 16 Aug. 1892. Door de vele werkzaamheden op het veld was de aanvoer gering, ook was er weinig vraag, zoodat voor genoteerde prijzen alles nog niet verkocht werd. Oude tarwe f6.50af 7.-. Nieuwe Tarwe fO,— a fO.—Rogge f 5.40 a f 5.50. Winter- gerst f 4.25 a f 4.50. Zomergerst f 4. a f 4.20, Haver fO.— a f 0.—Bruineboonen fO,— a fO.-. Paardenboonen f0.~ a fO.—Kool zaad 18.50 afO.- Groene Erwten 18.25 af 8.75. Karweizaad f—af—.— Versche Boter f0.65 a f 0,67J/2- Eieren f 0.75 af 0.80. Rotteedam, 15 Aug. Ter graanmarkt van heden (Maandag) was in binnenlandsche granen de handel als volgt: TARWE was heden ruim aangevoerd. De markt was echter slecht bezocht en daar de kooplust bovendien zeer klein was, moes ten beste en geringe kwal. 25 en middel soort 75 cent lager worden afgegeven. De beste f7.75 a f8, goede en middelbare f7 a f 6.50, mindere en geringe f 6,25 a f 4,75. Per 100 kilo f 7.50 tot f 9.25 naar deugd. Canada-tarwe 50 cent lager, f 5 a f 6.25. ROGGE. Jarige is zoo goed als opgeruimd. Nieuwe was heden vrij ruim aangevoerd, doch de kooplust beperkt. Men besteedde van f4.50 tot f6, terwijl voor zaaisoortnog daarboven werd betaald. GERST. Winter- met niet veel kooplust, in de boste soort 10 cent en mindere kwal. 25 cent lager. Naar kwal. verkocht per heet. van f4 tot i6,20 en per 100 kilo van f7.25 tot f8. De eerste nieuwe Zomergerst welke heden aan de markt was, werd verhandeld van f4 tot f 4.50 per heet. en 1 7.15 a f7.20 per 100 kilo. Chevalier- ontbreekt nog. HAVER was tot onveranderde prijzen te plaatsen. Per heet. f 2.50 a f 4 en per 100 kilo f7.50 a f8. BLAUWE ERWTEN. Ook van dit artikel waren heden de eerstelingen aan de markt, dooreengenomen van mooie kwal. Naar deugd verkocht van f7,50 tot f9. KOOLZAAD. De kooplust was heden minder geanimeerd dan de voiige week, zoodat houders verplicht waren 10 cent lager af te geven. Men verkocht naar kwal. van f8.10 tot f8.70. KANARIEZAAD blijft steeds goed ge vraagd en vond tot eene verhooging van f 2 plaatsing, zoodat werd afgedaan van f9.50 tot f 11. Zeeuwsche Eieren f3,70 a f4,— de 100 Boter f 50, f 46, f 42. Per halve kilo 55 a 65 cent. In MEEL ging er gedurende de afgeloo- pen week weinig omnoteeringen bleven onveranderd. Heden was er eenige vraag voor Meel, doch moesten ongeveer vorige prijzen worden ingewilligd. Rotteedam, 16 Aug. Op de veemarkt, waren Dinsdag aangevoerd: paarden, 1666 runderen, 369 vette, 75 nuchtere kalveren 1340 schapen, 486 varkens, 126 biggen. De prijzen waren als volgt: runderen le kwal. 76, 2e kwab 70, 3e kwal. 64 Kalve ren le kwal. 0,90, 2e kwal. 0,77 aO. Scha pen le kwal. 60, 2e kwal. 50, 3e kwal. -. Varkens le kwal. 27, 2e kwal. 26, 3e kw. 25 c. Alles per kilo. Heden behaagde het den Heer van leven en dood van ons plotseling weg te nemen onzen geliefden man en vader, JANUS THORENAAR, in den ouderdom van 55 jaar en ruim 3 maanden. Uit aller naam Wed. J. THORENAAR, geb. Tolhoek. Kinderen en Kleinkinderen. Wolfertsdijk, 15 Augustus 1892. Voor de vele bewijzen van belang stelling, ondervonden tijdens de ziekte en bij het overlijden van mijne geliefde echtge noote, betuig ik ook namens mijn kinderen mijnen hartelijker) dank. P. J. DE BROEKERT. Middelburg, 17 Augustus 1892. UITERST LAGE PRIJZEN. Hoek Markt, Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 3