LUS-IN EMMTMAATSCIAPPIJ 40.000 beste SIGAREN. Openbare Verpachting, 44 perceelen Boomgaard, Bouw- en Weiland, De Nederlandsch-Amerikaansche Overzicht verkoopingen enz. Afloop verkoopingen enz. MAkKTBEUICHim BURGERLIJKE STAND. POSTERIJEN. AD VEttTENTIEA. Dinsdag 16 Augustus 1892, veilen en verkoopen op Woensdag 17Augustus 1892, De lieer ZOUTMAN is D.V. WOENSDAGMORGEN 24 AUGUSTUS van 11—1 uur te TERNEUZEN te spreken in het Nederlandsch Logement bij SUSIJN. hem ook dat van zijn doehter werd ge vraagd, gaf hij heel leuk ten antwoord: eik docht de kinderen die op de schoot zitten vrie woaren.» De conducteur was echter van andere gedachten want deze liet hem den vollen vrachtprijs betalen voor zijn 19-jarig kind. Ter waarschuwing. Zaterdag jl. had een landbouwer te Huis- seling, de onvoorzichtigheid, voer te plukken tusschen de aardappelen, die met bordeausche pap waren besproeid, met het gevolg, dat toen hij er een koe mee voerde, deze dood neerviel. Voor een paar jaar had te Haar lem een moordaanslag plaats door zekeren Hoogerbeets op een meisje dat toen verloofd was met zekeren heer Balebrega. Dit meisje is kort daarop van hare wonden hersteld eu gehuwd, doch onlangs met achterlating van twee kindertjes gestorven. De heer B. is hierover in malenden toestand geraakt, zoo zells dat hij soms dagen ach tereen niet sprak. Kermis noch sociëteit, arm als zij zijn, vermochten den man afleiding te geven, ook niet zijne aanvallige kindertjes waarmede hij vaak dolde en stoeide. Vrijdag avond te 10 uur van de sociëteit thuis ko mende begaf bij zich naar de slaapkamer der kinderen, na eerst een brief aan zijn vader geschreven te hebben, en verworgde een zijner jongetjes. Van de verschrikkelijke daad verschrikt, begaf hij zich de deur uit naar de politie om zich aan te geven. Een agent ging de zaak onderzoeken en wekte daartoe de familie; en deze, de zusters en de vader van den ongelukkige, stonden verplet bjj hetgeen zij zagen. De dader is thans in de gevangenis en laat zich niet uit over de misdaad door hem gepleegd. In den brief aan zijn bij hem inwonende iamilie had hij geschreven dut hij een zeker plan had en dat hij niet onderzoeken moest hoe hij tot de volvoering daarvan komen kon. Wat hij van zins was, meldde hij echter niet. De Volksraad van den Oranje-Vrijstaat, het belang beseffende van den invloed dei- periodieke pers op de volk ontwikkeling, heeft vastgesteld, dat de binnenlandsche verzending van nieuwsbladen portvrij kan geschieden. Ook in Natal genieten de couranten sinds eenigen tijd vrijdom van port. In Midden-Amerika groeit een bloem die op éen dag drie kleuren heeft, en wel de «schittrende kleuren van Nederlands vlag» 's Morgens is zij wit, 's middags rood en tegen den avond wordt zij blauw. Die bloem, waardig in Nederland geac- climeerd te worden, is te vinden op de landengte van Tehuantepec. Een sigarenhandelaar te Berlijn ha<l een bijwinkel, welke door een bediende werd bestuurd en waar hij om de vier of vijf dagen eens ging zien, hoe de zaken stondeD. Toen hy daar onlangs kwam, vond hij, in plaats van zjjn bediende, een vreemden man achter de toonbank. Die man werd boos, toen hij hem vroeg, wat hij daar deed «hij was sinds vier dagen eigenaar van de zaak». Het bleek nu, dat de bediende de zaak voor 1200 Mark verkocht had aan dien man en dat deze contant betaald had, zonder te onderzoeken of hij wel den rechtmatigen eigenaar voor had. De arme kooper werd nu gedwongen de zaak, waarvoor hy al zijn spaarpenningen betaald had, te verlaten. De ontrouwe bediende is gevatmaar de hem betaalde koopsom heeft hij geheel op gemaakt. De stoommachine in den Bijbel. De Amerikaansche geleerde Samuel O' Turdell beschrijft uitvoerig hoe hij in den Bijbel de stoommachine meent ontdekt te hebben, en wel in het monster dat door Luther Be hemoth en Leviathan genoemd wordt en naar de beschrijving in het boek Job hoofd stuk 40, vermoedelijk in den nijlpaard weder te vinden is. Om zijne vinding te rechtvaardigen moet de schrijver, wel is waar, zijne toevlucht nemen tot een tamelijk vrye vertaling, maar daardoor verkrijgt hij ook verrassende uit komsten. Zoo vertaalt hij hoofdst. 40 vs. 10 «Zie nu een met groote hitte (dat is Behémoth) hij zal voeder versiinden zooals het vee doet» (dus de stoommachine). Op den hoogen schoorsteen, die bij eene stoommachine be hoort, slaat vs. 12«Als het hem lust, zijr. staart is als een ceder.» De samenstelling der machine wordt geschetst in vs. 13 «Zijn heenderen ziju vast als koperzijne gebeenten zijn als ijzeren handboomen». Vs. 16 wijst op het geen warmte leidende omhulsel der stoomketels en stoombuizen «Onder schaduwachtige boomen ligt hij neder, iu eene schuilplaats d es riets en des slijks.» Zuigbuizen en kleppen, en watertoevoer worden aangeduid in vs. 18. «Zie, hij doet de rivier geweld aan en verhaast zich niethij vertrouwt dat hij de Jordaan in zijn mond zou kunnen nemen Zelts het samenstel van het soldeerijzer heeft de sch ry ver i iet voorbijgezien vs. 21 «Gij zult hem eene bieze in den reus leggen en met een doorn zijn kaken doorboren.» Verder vordi in hoofdstuk 41: vs. 6: het soldeersel aangeduid«Zeer uitnemend zyn zijne sterke schilden, elk gesloten als met eeu nauwdrukkend zegel.» Het glanspunt is echter de \rye \eitaling van hoofdstuk 40, vs. 25: «Gezelschappen 2ullen in hem (de stoommachine) vreugde vinden, en winzuch tige speculanten hem onder elkander deelen.» Tot president der Argentijnsche repu bliek is gekozen dr. Saenz Paena en tot vice-presi dent dr. Uriburi. Voor eenige dagen heeft te Watre- loos, een grensstadje tusschen Frankrijk en België, een landbouwerszoon twee Stroopers op zijn jachtveld betrapten toen zij hem dreigden hen doodgeschoten. De menigte, hierover verbitterd, kwam in grooten getale op de boerderij hijeen en nam een dreigende houding aan. Be gen darmerie moest voor de overmacht wijken. Op den dag der begrafenis kwam de menigte in optocht en in nog grooter getale op het kerkhof bijeen, en mishandelde de politie. Eenige socialisten en anarchisten hielden oproerige redevoeringen. Eindelijk werd het volk uiteengedreven en nam de wijk naar België; doch de Belgische politie joeg hen weder van daar. Er heerschte groote op gewondenheid; de politie bewaakt dag en nacht de hofstede die men in brand wil steken. Een landoctopus. Een nieuwe vleesch- etende plant is in Centraal-Amerika ontdekt waar het schijnt dat planten en boomen eene verslindende neiging hebben. De be doelde plant is inheemsch in Nicaragua waar de inlanders haar de «duivelstrik» noemen. Een natuurkundige, de heer Dun- stan, heeft gedurende twee jaren de dieren- en plantenwereld van dat land bestudeerd. In een der moerassen van het groote Ni caraguameer zocht hij naar planten, toen hij op een afstand zijn hond in angst hoorde janken. Naar de plaats toeloopende waar het dier schreeuwde, vond de heer Dunstan hem gewikkeld in een volledig netwerk van iets dat een fijn touwachtig weefsel van wortels en vezels scheen. De plant scheen geheel uit kale, in elkander gewikkelde stengels te bestaan, zeer veel gelijkende op de takken van den treurwilg, ontdaan van bladeren, doch bijna zwart van kleur en bedekt met een dikke kleverige gom die uit de poriën zweette. Zijn mes nemende trachtte de heer Dunstan het arme dier los te snijden, doch alleen met de grootste moeite gelukte het hem, de vleezige, sterke vezels der plant door te snijden. Toen de hond losgemaakt was, zag de heer Dunstan tot zijn ontzetting en veibazing dat het lichaam van het dier met bloed bevlekt was, terwijl de huid op sommige plaatsen weggezogen scheen, en het arme dier ge heel uitgeput was. Bjj het doorsnijden der kruipplant krulden de twijgen als levende, lenige vingers om de hand van den heer Dunstan, er was niet weinig kracht noodig om zich vry te maken, terwijl het tleesch rood en met blaren achterbleef. De uitzweetende gom was donkergrijs van kleur, zeer kleverig en onaangenaam van reuk, die sterk en walgingwekkend was bij het inademen. De inboorlingen toonden den grootsten alkeer van de plant en deden allerlei verhalen van haar doodaari- brengend vermogen. De heer Dunstan zeide zeer weinig te hebben kunnen ontdekken omtrent den aard der plant, wegens de moeielijkheid haar aan te vatten, want haar greep is alleen af te schudden met verlies van vel en zelts van vleesch. Zoover hij echter na kon gaan bestond hare zuigkracht in een aantal oneindig kleine monden of zuigers die zich openen tot ontvangst van voedsel. Is het voedsel dierlijk dan wordt het bloed uitgezogen en het karkas terzjjde geworpen. Werpt men er een stuk rauw vleesch iu, dan is in minder dan vijf minuten het bloed totaal afgedronken en de rest losgelaten. Hare vraatzucht is ongelooflijk. (Ind. Mere.) Dinsdag 16 Aug. Goes, 12 uur bij Fransen v. d. Putte Zn. bij inschrijving de oppervruchten in boom gaarden van „Vredenhsef" te 's Heer Arends- kerke. Biljetten tot Dinsdag 12 uur. Woensdag 17 Augustus. Grijpskerke, 2 uur door not. Slegt, een huis, schuur enz. hoek Boonesweg en 2 Aren bouwterrein. Kolijnsplaat, gemeentehuis voor den polder Nieuw Noord-Beveland door not. Noordijke 6 unr verhuring 1,77,75 bouwl. onder Wissekerke de inlaagdyken van den polder met vischwater 2892 c. A. bouwl. vroeger Schaarbosch. Goes, 9 uur in het Slot door not. Pilaar voor het Burgerl. Armbest. 44 perc. boom gaard, bouw- en weiland verpachten in Kloe- tinge, Kapelle, Kattendjjke, Wemeldinge. Kruininge, 11 uur door not. Prins bij Bouwens diens herberg 154 cA. Hruininge, 3 uur bij v. d. Linde door not. Mulock Houwer voor v. Liere 144 A. aardappels, 16 A. ajuin, 254 A. mangels, 520 A. suikerpeen, 76 A. paardenpeen, in Oudenkerk, Ierschewaardhoek en Wittestee- hoek. Your kinderen Butyn 196 A. suiker peen Capelleweg. Baarland, 2 uur in de gemeenteherberg door not- Kloes, lo. voor ambachtsheeren de oppervruchten in boomgaarden Kaaistr. en Grintweg. 2o. voor kinderen De Jonge in Kolenwiegenhoek, voorste en achterste van Drabbe en Brikshoofd. 3o. voor J. Traas in boomgaarden bij zijn hoefje en bij den molen. 4o. voor Welleman in een boom gaard Noordweg. 5o. bij de Schaapskooi. Vlissingen, 12 uur in bet magazijn Oud Arsenaal afgekeurde militaire goederen. Te zien 3 uren voor den verkoop. Zaterdag 20 Augustus. Kloetinge, 2 uur voor Burger en Pe. man Kakebeeke door not Mulock Houwer, oppervruchten in "boomgaarden in Kloe tinge, Nisse, Eversdijk, Kwadendamme en Goes. Icrscke, 2 unr bij Wagenaar door deurw. Hollrnann, 250000 afsteeksel le soort en 60000 oesters boven en van de rijksdaalder. Maandag 22 Augustus. Wemeldinge, boomvruchten bij Kor- stanje 6 uur door not. Gallis Merens. Woensdag 24 Augustus. Biezelinge, 12 uur in de gemeentehei* berg voor Markusse door not. Galles Merens deze herberg met tuin en grond en vergun ning 530 cA. Te aanvaarden 1 November. Souburg, in het Zwaantje 10 uur door not. Huvers, lo. dubbel woonhuis, erf, koets- 1 huis en stalling, tuin, moesland groot 1 H. 26 A. 4 cA. 2o. 7570 cA. bouwl. aan Blauw wegje. 3o. 4 H. 65 A. 50 C. bouw- en wei l land Noordloodweg. 4o. een huis, erf, schuur en tuingrond West-Souburg, verhuurd aan Bostelaar. Donderdag 25 Aug. Middelburg, door not de Yos half 2 bij Hubregtse, 5 werkpaarden, biggen, mest- putloopors. Middelburg, 8 uur in de Vergenoeging door not. Slegt, een huis, erf en tuin van Jacob Cats Lange Noordstr. 1223 cA. Een huis en erf Koestr. K 295, groot 80 cA. Sehore, by Op 't Hof, verpachten door not. Prins 1 uur voor bet armbestuur voor 7 jaren, 33 H. 59 A. 76 C. bouw- en weil. onder Ieiseke, Schore en Ylake. Yoor de kerk 8 H. 16 A. 80 C. bouwl. onder Schore. Goes, half 2 in de Prins van Oranje panden over Jan. tot April 1891. Antwerpen, inzet, 8 Sept. toewijzing, 11 uur in Notariszaal Minderbroederstr. 22 door not. de Duwe en Leclef koop 1 tot 18 een hofstede in Bredasche polder gem. Ze venbergen en Klundert 46.07.34 H. Koop 19 tot 22 in Westveerpolder 5 H. 33 A. 50 C. wei- en bouwl. Waarde. Ellewoutsdijk, by v. d. Hage door not. Bresser 11 uur, 9015 cA. bouwl. 2o. het gebouw. Inl. F. C. Rijnberg. Maandag 29 Augustus. Kloetinge, 6 uur bij Akkenaar, appels, peren en noten in boomgaarden in Kloe tinge en Goes. Inl. dhr. Pelle. VLISSINGEN. Zaterdag werd door B. en W. aanbesteed: de levering van 2000 M4. Petit Graniet straatkeien, groot 14 by 16 cM. waaronder anderhalve of 14 by 24 cM. voor- kantkeien. Ingeschreven was als volgt: van der Wal te Rotterdam f 3.50, Goffin te Luik f2.34, Jansenen Soupart id. f3.27, Bosson id. f2 en H. Bosteel en van de Wiele id. f 1.85 per M2. i. het maken van buizen leidingen in de gemeente. Inschrijvers: F. N. de Rooy f1225, J. Loois f1199 en P. van Beers f1190. De inschrijvers wonen te Vlis- singen, NAGEKOMEN ADVERTENTIE. Het huisbezoek te 's Heer Arendskerke 's Heer Hendrikskin deren en Kloetinge is tot nadere aankondiging uitgesteld. Ds. W. KAPTEIJN. Goes, 15 Aug. 1892. AXEL, 13 Aug. 1892. Oude Tarwe f8.—a f8.75. Nieuwe Tarwe f0.- afO.- Rogge f6.- a f6,50. N. Win- tergerst f 7.50 a f 8.50. Zomergerst fö.— a 10.— Haver f7.— a 7.50. Kookerwten f8.50 a f9. Voererwten f7.50 af 8.— Paardenboonen f8.— a f8.50. Lijnzaad f a f Koolzaad f8,75 afO, Alles per 100 K.G. Koolzaad per Heet. Aardappelen f 1.90 per 104 K G. Rotterdam, 15 Aug. 1892. Tarwe 25 a 75 cent lager. Kanariezaad f 2 hooger. Nieuwe Tarwe f 4.75 f 8.— Rogge5,- - 7,- Wint ergerst(nieu we) 4.— - 4.75 Zomergerst. -3.40 - 4.15 Chevaliergerst -4.40 - 5.50 Haver (nieuwe) - 2,50 4.— Paardenboonen -0.— - 0,— Erwten- 6.— - 7.50 Kookerwten(nieuwe)-8.50 - 9.50 Bruine Boonen - 0.— - 0.— Witte- 0.- - 0.- Kanariezaad -11.— - 9.— Duivenboonen -0.00 - 0.— Koolzaad- 8,40 - 8,70 Op de VEEMARKT van heden waren aan gevoerd 0 paarden, 000 magere en 152 vette runderen, 183 vette kalveren, 0 nucb tere kalveren, 1334 schapen of lammeren, 486 varkens, 000 biggen. De pryen waren als volgtvette runderen le qual. 76a00, 2e qual. 70, 3e qual. 64 a c t kalveren le qual. f 0,90,2equal. f0,825 af 0.773, schapen le qual. 60, 2e qual. 50 c. varkens le qual. 27. 2e qual. 26. 3e qual. 25 c. liclit soort 23 a 24. VLASBEURS. 000 steen blauw 000 st. wit AJUIN. 0000 HL. f 0.- Zeeuwscbe EIEREN f3,80 a f4,— Aardappelen Duinzand fO.— a f 0.—Brielsche witte fO.— a f 0,—Zeeuwsche Jammen f 0.— a f0,Fransche blauwe fO,— a f0, Spuische jammen f 0,— a fO,— Gel. derscbe blauwe f 0,— a fO, Champions fO,— a fO,—.Duitsche roodefO.— a fO.— pooters f 0.00 a f 0.00. Westlandsche klei f2,— a f2.50, West- landsche zand f2.25 a f3. Westlar.dsche Muisjes fO.— af 0,0,0 Blauwpitten f2.25 a f2,5G, Geldersche kralen fl.80 a f 1,90. Tamelijk aanvoer, veel vraag. Van 13 tot 15 Aug. 1892. MIDDELBURG. Ondertrouwd C. de Wolff jm. 27 j. en K. Brandt wed. 34 j. BevallenC. C. J. Cuypers geb. van der Jagt. z. J. M. Baljeu geb. Steendam. d. S. P. Wagensveld geb. de Keijzer. d. OverledenS. J. de Jonge 5 w. d. L. P. C. Dierikx 28 j. vrouw vanJ. F. Heeren. M. den Boer 44 j. d. C. J. Schouwen burg 3 dg. d. F. G. de Leeuwen 26 j. vrouw van J. Schouwenburg. GOES. Geboren: Johanna Adriana d. v. Adriaan Dierx en Apollonia Hollestelle. Overleden Maria Willemina Scheffer 69 j. ongeh. Maria 7 m. d. v. Hendrik Weezepoel en Klazina Fierloos. Lij'st van brieven, verzonden door het postkantoor te Middelburg waarvan de geadresseerden op de plaats van bestem ming onbekend zijn, gedurende de 2e helft der maand Juli 1892. Bleesingh Amsterdam, C. van Puflelen Den Haag, A. v. d. Heijden id. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, verzonden door het postkantoor Goes gedurende de 2e helft der maand Juli 1892. P. de Rijke Amsterdam, J. Govers Gro ningen, M. Hootsmans Rotterdam. VanKrabbendyke- J. Fortuin Leiden, Wed. van der Linde Ratterdam. Van Kruiningen: N. Wontterijen Kortgene. Verzonden geweest naar Amerika: Van Ellewoutsdijk: Helena Schipper Van Kruiningen: Joh. de Jonge Van Nieuwdorp: D. Middie Van Wolfe rtsdyk: Andries van der Giesen Chicago. Idem naar België Van 's Heer Arendskerke: J. van den Bulk Antwerpen, J. Smit id. Idem naar West-Indie. Van 's Gravenpolder: G. O. Arst Paramaribo. a Den 17 Augs. hoopt A. DOMMISSE, (Seisplein Middelburg) zijn 80sten ji jaardag te vieren. Wed. A. DOMMISSE. Wissekerke. Heden overleed op 't aller onverwachtst tot diepe droefheid van mij en mijne kinde ren mijne geliefde Echtgenoote en der kin deren zorgdragende Moeder JANNETJE HU IJS MAN, in den ouderdom van bijna zestig jaar. JACOBUS WONDERGEM. Grijpskerke, 12 Aug. 1892. Heden, Zondag, trof ons een onver getelijke slag, daar het den Heere van leven en dood behaagde, na een kort ziekbed van ons weg te nemen onzen geliefden echtgenoot, vader en gro itvader, EVERT WISKERKE, in den ouderdam van 64 jaar en 3 maanden. Allen die hem gekend hebben kunnen beseffen wat wij in hem verliezen. De Heere, die geen rekenschap geeft van Zijne daden, doe ons berusten in Zijnen wil. ADRIANA WESTVEER Wed. E. Wiskerke; en kinderen. Kruiningen, 14 Augustus 1892. Heden is het 25 jaren geleden dat j KAREL VAN VEEN bij mij in dienst trad. Al dien tijd heeft hij met lust en ijver de werkzaamheden verricht welke aan hem werden opgedragen, geheel ten genoegen van ondergeteekende, W. F. VAN RIET, Timmerman en Molenmaker Goes, den 16 Augustus 1892. De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal op des voorraiddags om 1 uur, in «de Prins van Oranje» te Goes, nog des voormiddags te 9 uren, te Goes, in het koffiehuis «liet Slot Oostende» voor het Burgerlijk Armbestuur te Goes, ten overstaan van den Notaris J. M. PILAAR, van: in de gemeenten Kloetinge, Kapelle, Katten' dijke en Wemeldinge. Inlormatièn zijn te bekomen ten kantore van den Secretaris-penningmeester den heer E. VAN DEN BOSCH en voornoemden Notaris PILAAR, beiden te Goes. bericht aan belangstellenden dat haar Directeur, de heer A. ZOUTMAN deze week enkele plaatsen van Zeeland zal bezoeken om een ieder die zulks begeert, inlichtingen te verstrekken omtrent de Emigratie naar de SAN LUIS Vallei (Staat Colorado.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 3