Kerk, School en Zending. Gemengde Berichten. zullen niet zeggen, dat hij altijd volkomen schriftuurlik sprak, doch dat bemerken wij ook wel eens in een predikatie. Wij gingen er dan ook niet heen om te critiseeren, doch om eens een indruk te krijger- van de wijze, waarop deze groote man de massa's tot zich weet te trekken. De indruk was overweldigend. Het thema was: Christus en Barrabas voor Pilatus. Stel u voor zulk een groote zaal met zulk een gemengd publiek, en op het plat form die rijzige gestalte, die levendige fi guur, die aantrekkelijke persoonlijkheid, den Christus Gods als de Verlosser en Redder van zondaren predikende met een welspre kendheid als zelden gehoord wordt, den zondaar v in alle zijden aanvallende, op iedere wijze trachtende te overtuigen van zijne behoefte aan den Christus, en daarna met meesterlijke trekken schetsende den rijken Christus, den gewilligen Verlosser, de Bron des Levens, de Rots des behouds, en gij gevoelt, daar ging kracht ter redding en ten leven uit. Jammer, geducht jammer, dat eenige oogen- blikken later ons Hollandsch kar akter, onze Gereformeerde belijdenis en opvatting van de verkondiging des Woords zoo pijnlijk werd aangedaan Wat toch geschiedde Nadat de Generaal gesproken had, moest het blijken, hoevele zielen er getrolïen werden en behoefte had den aan verlossing. Doch daar werd niet veel van gezien. Toeu moesten de stafofficieren in het vuur. No. 1 was Mevr. Oliphant, die met een stem van het zuiverst gehalte een lied zong, aandoenlijk schoon en overal verstaanbaar. Het uitstekende muziekkorps moest bij het koor, dat telkens inviel, te hulp komen. Zelden hoorde ik indrukwekkender hoorn- muziek. Toen klonk het bevelbidden, bidden. Daar viel op het platform alles op de knieën. Toch kwam er nog niemand. Toen rukte er een divisie op en verspreidde zich onder het publiek. Later weer een peleton. Nog kwam er niemand. Dan zal Mevr. Sehoch spreken. En het was schoon, krachtig, volkomen naar de IJ. Schrift. Weer gezongen, gebeden, gekermd. Nog meer soldaten rukken uit. Het platform is voor de helft ontvolkt. Ziet, daar nadert iemand onder het tooverachtig voetlicht en het klinkt van het platform gij kunt de eerste niet meer zijn, doch wel de tweede. We vreezen bijna ons te verwijderen, en zooals het ons gaat, gaat het meerderen. Eindelijk, als bet getal zondaars ouder het voetlicht grooter wordt en heel het publiek in een soort van opwinding komt, wordt het ons te benauwd, en op gevaar af, dat men in ons het voornemen onderstelt om naar de zondaarsbank te gaan, verwijderen we ons. We hadden veel genoten en ook zegen ontvangen, doch gingen toen weemoedig gestemd been. Wij gelooven dat de Gene raal en velen met hem branden van ver langen, om zoo mogelijk den Christus zooals Hij stond voor Pilatus, het volk te toonen, doch meenen ook, dat de Man der smarte, daar staande, zich bedroefd van dat spektakel zou hebben afgewend. Jongelingsbode Een gunstig oordeel. De onpartijdige historieschrijver heeft menig feit geboekt dat als bewijs geldt voor de kracht der puriteinsche beginselen; van den machtigen invloed dien het Calvinisme onzer vaderen ook buiten onze erve heeft geoefend. Motley enMacauley, Fruin en Bakhuizen v. d. Brink, Potgieter, Busken Huet en Van Vloten, kwamen met Groen en Stahl en Merle d'Aubigr.é tot eenzelfde slotsom. Engeland's en Amerika's geschiedenis be vatten menige bladzijde, die deze teekenaars bezielde tot den lof der ware nationaliteit, zooals die door het streven dier stoere, trouwhartige puriteinen tot stand kwam. Hiervan fevert in «Het Dagblad» van heden een katholiek, mr. Daehne van Varick, aan de hand van het jongste boek «The Puritan in Holland, England and America», weder een schoone proeve. Met ingenomenheid maakt deze schrijver melding van bovengemeld boek, geschreden door den Amerikaanschen geschiedschrijver Douglass Campbell. Hij ziet met de geheele Amerikaansche pers in dit boek «een daad gelijkstaande met een nieuwe onafhankelijk verklaring der Vereenigde Staten tegenover Engeland» En hij voegt er deze merkwaardige uitspraak bij: «Het is al te waar dat ten gevolge ook onzer eigen tekortkomingen de En^elsche geschiedschrijvers voor hun natie op het punt stonden een lauwerkrans te veroveren, die aan Holland alleen toekomt.» In breede trekken schetst de katholieke schrijver van de aanhalingen uit Campbell's boek de volharding waarmede de Spaansche tyrannie en de Engel che baatzucht door onze vaderen werden weerstaan in een tijd toen de koelheid van Kngelands Vorstin Elisabeth niet alleen Holland maar ook Engeland in zijn bloei tegenstond. Niet zij maar God en de Nassau's hebben Engeland groot gemaakt. Hebben Hollanders de koloniën in Plymouth, Connecticut en Rhode Island gesticht, zelfs de Enge'sche pelgrims die later daarheen trokken, hadden eerst «jaren lang in Holland zelf den geest, de zeden, de ondernemingszucht, de rechtswijs - heid in zich opgenomen, met alle andere groote deugden, waardoor Hollands volk zich een eenige plaats in de geschiedenis heeft verworven.» Vervolgens laat hjj de helden ter zee en te land, de staatslieden en wijzen die in Holland rijpten, voor. ons oog voorbijgaan en voorspelt dan dat Campbell's boek, in het Nederlandsch vertaald, zijn zegetocht zal houden cin alle Hollaudsche kamers waar het hart klopt op de ware plaats, voor ware eer en grootheid, en de grootschs plichten beseft die rusten op zulk een ver leden.» Van belang achten wij onze lezers te doen weten hoe deze roomsche criticus over de Puriteinen denkt. Na gewaarschuwd te hebben dat niemand zich door den titel van Campbell's boek late afschrikken, geeft hij van onze gereformeerde vaderen de volgende, hier en daar zeer juiste, waardeerende beschrijving: Lang heeft men met den naam van Pu ritein gespot, in die type slechts mannen ziende vol vormenleer en bijbelsche ge moedelijkheid in taal en uiterlijk, met komieke spitshoeden en korte broeken, later met strakke dassen cn wijd gesneden rokken. Daar is wel iets van aan; maar laat ons bedenken dat het niet in de school dei- spotters is dat men de historie leert. Onder een min of meer zonderling uiterlijk stak eene waarachtige vroomheid, die aan het dagelijksch verkeer met God en aan een nooit afgebroken overpeinzing der eeuwige belangen haar eigenaardig karakter ontleende. Wel dwaalden de Puriteinen vaak wanneer zy bijzondere inspraken des harten als Gods onteilbaren wil beschouwden en aan gewaande Godsbevelen zonder aarzeling of ruggespraak onverbiddelijke uitroering verleenden. Maar in zoover zij niet alleen de huiselijke doch ook de maatschappelijke inrichtingen aan Gods eere onvoorwaardelijk wilden toewijden en in dat streven hun hoogsten plicht, hun eenige eer op aarde beschouwden, verdienen zij gerekend te worden tot de edelste die de aar de ooit gedragen heeft. Nijd en afgunst zijn hun vreemd. De hedendaagsche tijdgeest die alles belaagt wat edel is van geest, van karakter, van geboorte, blijft den waren puritein verre. Hij is een behoudsman. In alle ongelijkheid erkent hij Gods vrije genade en wil die ook in het openbare leven gehuldigdzien met ontzag en vreeze voor 's Heeren liefde rijk en alwijs bestier. Wij onderstreepten slechts een enkele uitdrukking, die uit dien mond van veel waarde is. Mocht echter de heer Daehne de puriteinen bij het conservatieve corps in den minder goeden zin willen inlijven, of tegen zijne bedoeling hen, bijv. op sociaal terrein voor stellen als minder energieke fatalisten, dan komen wij daartegen op. De puritein eerde Gods bestel, doch niet ter vergoelijking van de ongerechtige ongelijkheden; die namelijk welke waren tegen Gods gebod. Daartoe toch was hij te veel bijbelsch. Doch hooren wij verder. Wat is eigenlijk een puritein? Evenals Macauley verstaat Campbell onder puritein een christen, welke in gewetens zaken geen Staatsdwang duldt en desnoods dien vrijen moed bezit wier verheerlijking aan d' Aubigné, zfjn „Deux Rois et deux Eoyaumes' ingaf. Voor hen is de type van den puritein de groote Andrew Melville, als hjj tot koning Jacobus VI spreekt: „Ik zeg u, Sire, er zijn twee Koningen en twee Koninkrijken. Daar is Christus Jezus de Koning en Zijn Koninkrijk is de kerk, walker onderdaan Jacobus VI is, en in wiens Koninkrijk men geen koning, nochheer noch hoofd doch alleen lid kan zijn." Deze lof den puriteinen der 17e eeuw toegezwaaid, toegezwaaid door een roomsche, is ons borg dal de blaam die vaak van roomsche zijde op de calvinisten van onzen tijd, vol gens het roomsche Kamerlid Van Vlijmen de aartsvijanden der katholieken, geworpen wordt, niet beklijven zal, en dat over weinige eeuwen de roomsche historieschrijver een even onbevangen oordeel zal durven uit spreken over de gereformeerden, of antire volutionairen, of hoe men ze ook noemen wil, van de negentiende eeuw. Waarbij dan in het oog gehouden kan worden dat gelijk Rome en de Puriteinen der 16e eeuw elkanders tegenvoeters waren, het geen schande voor het Calvinisme der 19a eeuw zal behoeven te zijn door Rome als haar aartsvijand in den edelen zin (dat is van alle hartstochtelijkheid ontdaan) te worden geteekend. Twee koningen en twee koninkrijken. 15 Augustus 1892. In een der Hollandsche bladen vindt men in het verslag van de Scheveningsche Sport-tentoonstelling het volgende omtrent De Oester-, Mossel-en Ansjovis-cherij. Zij is vertegenwoordigd door een interessante en leerzame collectieve inzending uit Zeeland en Bergen op Zoom bijeengebracht door het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomtn, de ansjovisvisscherij de Schelde te Bergen op Zoom, de Ned. Maatschappij voor kunstmatige Oesterteelt aldaar, de afd. Yerseke der Ned Visscherij- vereeniging, de Wed. Kakebeeke te Yerseke, baron Groeninx van Zoeleu te 's Gravenhage De Groot en Bolier te Yerseke, den Zeeuw sche Oesterput te Bergen op Zoom, P. H. de Rjjke aldaar, B. A. Veensman te Tolen, A. C. de Blinde te Wemeldinge, Jac. Kake beeke en Co. te Goes en J. J. Óchtman te Goes. In deze collectie vindt men o. a. een voor stelling van een oesterput, besloten tusschen de oude schansen van Bergen op Zoom en een ansjovisweer, bestaande uit twee trech tervormig naar elkaar toeloopende rijen rijswerk, waardoor de visch wordt gedreven in den mond van de vlak daarachter liggende fuik. Verder vindt men er een model-hoog aars, een schip voor de oestervisscherij, een Toolsche schouw, een slagreif om mossels te visschen, verschillende ijzeren en zinken kweekbakken voor afgestoken oesters, en vaten ter verpakking van oesters. liet Centrum heeft ter gelegenheid van het 25j >rig priesterfeest van dr. Schaep man ten feestnummer doen. verschijnen, opgeluisterd o. a. inet het portret van den jubilaris, zoowel op diens tegenwoordigen leeftijd als van vóór 25 jaren toen hij zjjn loopbaan begon. De St. Crt. bevat de statuten van de naam! -ze vennootschap Oestermaatschappij Ora il Labora te Yerseke. De vennoot schap /al gevestigd zijn te Yerseke en wordt aai g-gaai» voor den tijd van 23 jaren, te reken -n van den dag, waarop de akte van oplichting zal zijn verleden. Het kapitaal der vennootschap wordt be paald (pa f2000, verdeeld in 10 aandeelen, elk I DJ.") De vennootschap geeft ten doel het lm van visseherijperc elen, welke w iden v- i-pacht door het bestuur der vi -chei iji-n op de Schelde en de Zeeuwsche siAinii-n, la in- eus de exploitatie daarvan, ouder andere loor het beleggen met pannen en and ie v or werpen, ten einde de kunst matige oest t teelt uit de oefenen, alsmede den verknop dei' producten. Yooiloopig treedt als voorzitter op de heer J. Molhoek; als vice-voorzitter de heer M. de Koeijer; als secretaris-penningmeester de beer J. Blok en als commissarissen de heeren P. Bruynzeel en J. van D.imme. Bij kon. besluit wordt ingesttld een Staatscommissie, belast met het onderzoek der vraag of de gedeeltelijke droogmaking van de Zuiderzee, gelijk zij ontworpen is door de Zuiderzee Vereeniging, uitvoerbaar en in liet algemeen belang van den Staat mort worden gerekend. D. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zij der veld en te Biervliet ds. F. Ch. Geerling te Domburg. Aangenomen r.aar St. Annaland door ds. J. R. van Kooy, te Steenderen en Bronkhorst. Bedankt voor Medemblik, door dr. J. Helder, te Zierikzee. Mededeelingen omtrent de collecten voor de scholen met den bijbel worden niet ingewacht dan van de correspondenten der locaie comité's. Wij vermelden alvast dat die te Bruinisse langs de huizen heeft op gebracht f 107,25. Te Terneuzen bracht zij op f 228,76. Het vorige jaar bracht die op ruim f320. Het groote verschil ligt hierin dat dit jaar voor de eerste maal Hoek voor zichzelve collecteerde. De collecte bedroeg daar f 131 welke som dienen zal tot steuning van bet schoolfonds. Het plan bestaat aldaar om in het a. s. voorjaar zoo vroeg mogelijk te beginnen met den bouw der Chr. school. De heer J. de Koning Jr., onderwijzer aan de Chr. school te Ierseke, heeft be dankt voor eene benoeming tot onderwijzer aan de Chr. school te Strijen. Geslaag i voor het fransch 1. o. te 's Gravenhage mej. N. L. oorbeitel van Ritthem, en de bh. A. Beerens te Nieuwvliet en G. M. v. d. Ende te Oudvostneer. Te Ierstke wordt een nieuwe Chr. school gebouwd. De noodige grond is reeds aangekocht. Benoemd tot onderwijzeres a/d. chr. school te Sluis mejuffr. J. J. Bal, onderw. aan de chr. school te Veere. Voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan diezelfde school hebben zich elf sollici tanten aangemeld, waarvan echter slechts 7 in het bezit zijn der vereischte akten en dus voor benoeming in aanmerking kunnen kornen. Uit dit zevental zal door het bestuur een drietal worden uitgenoodigd om bevvyzen van hunne bekwaamheid te geven. Genoemd bestuur besloot in zijne vergadering van gisteren tevens zich te wenden tot H. M. met het verzoek om vrijstelling tot het geven van onderwijs in de gymnastiek in de vol gende twee jaren. Goes. In den afgeleopen acht hielden blijkbaar mondlustige hon len weer een strooptocht. Eenige hokken inet konijnen buiti n op de erven staande, z(jn van hunne plaats gesleurd. Hokken onderst boven, waarin de konijnen, min'of meer verwond, nog aanwezig, dragen allen duidelijke ken- teekenen van versche beten en schrammen van den buitenkant. Een hok met spijlen van andere, zijn voor belangstellenden ter bezichtiging aan het politie bureel. Inmiddels worden weer konijnen, inge wanden en stukken van het vel terugge vonden op 160 passen van deerven verwijderd, dicht order den grond onder struikgewas begraven, welke konijnen, een paar dagen geleden, onder dergelijke omstandigheden blijken te zijn vermist. Goes. Hedenmorgen had hier een on verwacht treffend sterfgeval plaats. Een geacht en bemind ingezetene van Wolfertsdijk, J. T., die een boodschap in de stad moest doenwerd op den 's Heer H endrikskinderendijk nabjj de hofstede van den landbouwer Rouw door een toeval overvallen en bleef op de plaats dood. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Een familielid van den overledene, die toevallig daar voorbij reed, keerde met zijn rijtuig terug, liet lijk medenemende, zoodat een inmiddels ontboden ziekenstoel uit het gasthuis als niet noodig, kon worden terug gezonden. De overledeue was ruim 50 jaren oud en laat een groot gezin achter. Wilhelminadorp. Op het erwtenland sloeg Zaterdag in den Wilhelminapoldereen span paarden op hol, met het treurig ge volg dat de voerman Visscher tusschen de paarden iel en het voertuig hem over beide beenen ging, zoodat die lichaams leelen zwaar beschadigd werden. Naar zijne woning vervoerd werd door doctor Coenen spoedig geneeskundige hulp verleend. Zijn toestand is ernstig. Kruiningen. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat op de hotstede van den heer D. Blok, alhier, een varken ze ventien jongen ter wereld heeft gebracht. Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat onder de gemeente Stavenisse, in een akker met erwten, oen schildpad is gevangen. Hoe liet daarin is gekomen is onbekeod. Het dier bevindt zich in een goeden welstand. lot lid van den dqkiaad van den cilamiteusen Leendert Abrahampolder is benoemd de heer C. van der Maas te Cats. Vrijdag is onder de gemeente Cort- gene aangespoeld een lyk van het manne lijk geslacht waarschijnlijk de knecht van schipper Doorenbos en zoodanig in ontbinding verkeerend, dat het onmiddellijk daar ter plaatse in de slikken is begraven. Aan het observatorium te Vlissingen is met ingang van 1 October a. s. benoemd de heer Anker, gepensioneerd ópper-stuur man bij de marine, wonende te Rotterdam die tevens zal belast worden met de mete- reologische waarnemingen endetijdinrichting De vorige week kwam te Amster dam een koopman in lucifers aan een woning aanschellen. Hem werd gezegd dat er niets noodig was. Hij ging hieiop heen, doch liet de deur aan staan. Een k wartier later keerde hij weder, opende de op een kier staande deur en liep de trap op, begaf zich in de woonkamer, stal een gouden horloge met standaard, vertrok haastig weder, sloot de deur en verdween onder de menigte. Toen de diefstal ontdekt en aangegeven werd, bleek de vogel gevlogen. Te BarendrecLt moet eene vrouw overleden zijn ten gevolge van den schrik ontstaan doordien drie personen des^nachts gewelddadig op deuren en venster* harer woning geslagen hadden. Zekere De J. uit Dordrecht was een jaar geleden als milicien van het 4e regiment infanterie gedeserteerd er: bereisde voortaan de kermissen met Maria T. uit Zierikzee. Hij wist zich in al dien tyd onherkenbaar te maken en door het vak van hardlooper uit te oefenen, zijne aanhouding te voor komen. Maar plotseling kwam er in 's mans positie een onwelkome verandering. Zijne gezellin wenschte zich niet langer met hem op te houden, maar hem te verlaten. Hierop besloot hij zich vrijwillig ter beschikking te stellen van de justitie, doch verlangde dat Maria dit ook zou doen, daar h(j anders zou verraden, dat zij nog 3 maanden ge vangenisstraf, haar wegens diefstal door de Rechtbank te Zierikzee opgelegd, moest ondergaan. Het eind van de hi-torie was, dat beiden hunne schreden naar het bureau van politie richtten, en daar in be waring werden gesteld. In sommige gedeelten van ons land heelt bet in don nacht van Woensdag op Donderdag sterk gevroren. De landbouwers vonden in den vroegen morgen het gras met eene laag rjjp bedekt Dezer dagen stoeiden eenige knapen te Oosterend op Tesse) met elkaar. Een der jongens had een mes in de hand en trof met het hecht een makkertje in 't lin keroog. Na hevige pijr.en te hebben geleden, is de knaap naar Amsterdam gereisd om hulp bij een oogheelkundige te zoeken. Er was echter niets aan te doen en het ge troffen oog moest worden uitgenomen. Geneeskracht van het eiwit Om snij- en brandwonden te genezen, is er geen sneller werkend middel dan rauw eiwit. Vooral bij brandwonden ver dient het de voorkeur boven collodium, en heeft ook nog dit voor, dat het meestal dadelijk bij de hand is. 't Is de inwerking van de lucht, die de wond door ontsteking verergertmaar hel spoedig opdrogend eiwit vormt eene huid, waar de lucht niet kan doordringen. Ook is eiwit een der krachtigst werkende middelen tegen buikloop. Met of zonder suiker geklopt en opee s ingeslikt, heeft het eiwit eene heil zame en verzachtende uitwerking op de ontsteking van de maag en de ingewanden. Bij gewone gevallen zijn twee, hoogstens drie eieren daags voldoende; en thet is niet alleen medicijn, maar ook een licht voed sel, zooals voor den zieken het dienstig-1 is en bevi rdert des te sneller zijne genezing. Twee vreemdelingen waren de vorige week het slachtoffer eener justiüëele ver gissing. Er waren namelijk te Naarden twee valsche munters gezien. De politie meende ben te herkennen in de twee vreemdelingen en rekende hen dus in, met beschuldiging van het uilgeven van valsche guldens. Thans zijn de heeren na zes dagen in hechtenis te zjjn geweest, weder op vrije voeten gesteld. De een, een Ame rikaan, moet een rjjk man zijn, die jaarlijks duizenden verteert en sinds zeven jaren in «Mille Collonnes» te Amsterdam kamers bewoont, terwijl de ander, koopman in diamanten, jaarljjks f20,000 verdient. Er moet dus eene schromelijke vergissing bij de «herkenning» hebben plaats gehad. Kan je denken In den stoomtram, welke Vrijdagmorgen omstreeks half tien van Hilversum naar Amsterdam zou vertrekken, bevond zich in de derde klasse een man met zijn dochter van omstreeks 19 jaar, die op vaders knie had plaats genomen. Toen de conducteur om de kaartjes kwam, gaf de vader een plaatskaartje, doch toen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2