Kerk, School en Zending. Zending. f Gemengde Berichten. binn. zaken eenige inlichtingen te vragen omtrent hetgeen in den Belgischen senaat door de regeering is gezegd over de in Nederland genomen maatregelen tot wering van veeziekten. Maandagavond had in het Schuttershof te Middelburg eene openbare vergadering plaats saamgeroepen door eenige socialisten. Het publiek was, naar zoo'n vergadering ten minste, in tamelijk grooten getale op gekomen een honderdtal ongeveer. De samenkomst werd geopend door iemand die, wat zijn corpulentie betreft wel tot de zoo gehate bourgeoisie kon behooren. Deze deider» las op zeer onbeholpen manier iets voor, waarin zoo wat verteld werd van de zesjarige marteling van Geel en nog zoo iets. «Burger» v. d. Veer zou spreken over zijne verbanning uit België. Hij sprak echter over den strijd tusschen de Patriciërs en de Plebejers in Rome, over Lodewijk XIV, over de Fransche revolutie en ten slotte over zijne «verbanning» uit België. Ook Geel sprak een kort woord. Deze sprak op tamelijk bezadigden toon, dankte de arbeiders voor wat zij voor hem gedaan hadden en eindigde met de belofte dat hij, zoo spoedig hij zich van de gevolgen van het gevangenisleven zou gerestau reerd hebben het socialisme trouw zou dienen. Niemand had lust met de «burgers» te debatteeren. Bij den uitgang werd gecollecteerd voor de werkstakers te Delft. Coes. In de Dinsdag onder voorzitter schap van den heer E. v. d. Bosch gehouden vergadering der afdeeling Heinkenszand van de M. tot bev. van Landbouw en Veeteelt, werd naar aanleiding van een schrijven van het hoofdbestuur inhoudende verzoek om vóór 6 Augustus te willen beslissen in zake het aanleggen van een proefveld, medege deeld dat in 1891 bedoelde proef genomen was met diverse kunstmeststoffen op Che- valiergerstin i 892 op Essextarwe en 20 soorten suikerpeen; en in 1893 insgelijks op suikerpeen, beide voor gewicht en gehalte. Het bestuur had bereids besloten te ant woorden daf deze laatste proeven zullen worden voortgezet wegens de minder geluk kige resultaten daarmede verkregen. De vergadering hechtte daaraan haar zegel. De rekening der tentoonstelling van zaai granen sluit met een uitgaat van f 81,43 minus f 6,90 voor entree en contributiën, blijft f 74,53. Een volgend jaar zal voor de tentoonstelling, blijkens de mededeeling, 126,60 minder benoodigd zijn, zijnde dan geen uitgaaf noodig voor kaartjes, enz. die in grooter hoeveelheid waren ingeslagen, zoodat de uitgaaf, zijnde f 47,93, de subsidie van f50 niet zal bereiken. Medegedeeld werd dat op de a. s. ten toonstelling der Holl. M. van Landh. te Leiden van 7 11 Sept. worden uitge loofd le prijzen zilveren medaille f 10 en 2e pr. bronzen med. f5. Voor inzenders uit de afdeeling is deelneming daaraan kos telijk. Gevraagd toch worden 2 schooven stroo en V2 mud graan. Daarbij is overlading noodig te Rotterdam, zoodat de onkosten zeker fl per inzending zullen bedragen. Gevraagd werd of dit niet kan op kosten der afdeeling. Het bestuur zd zich hier over beraden en den uitslag tijdig mede deelen. Ter vermijding van onnoo lige kosten werd in beginsel besloten tot het houden eener voortentoonstelling alhier, met een jury uit de handelaars gekozen, waardoor voorkomen wordt dat bijv. tien of meer inzendingen eener zelfde graansoort plaats hebben. Ge vraagd werd of niet gelijktijdig zou kut.nen worden ingezonden voor de tentoonstelling te Oosterhout te houden van 19-21 Sept. a. De Voorzitter herrinnerde er aan dat de Holl. Maatschappij hare leden ten getale van f 10,000 in Zuid- en Noord-Hollatid telt, en aan contributiën tegen f3 de som van 30,000. ontvangt, zoodat zij in staat is hare tentoonstellingen royaler in te richten dan zulks in het zuiden kan geschieden. Op die te Oosterhout zijn uitgeloofd le prijzen bronzen med. f5; en 2e prijzen diploma's. Na de gewone verloting ging de vergade ring uiteen. ldiolengeslicht «'s Heeren Loon. Dr. Wagenaar bezocht onlangs het Idio tengesticht «'s Heeren L io» te Ermelo. In zijn verslag van dit bezoek schreef Z. W. E. in de Friesche Kerkbode o. a. Een meisje, een toonbeeld van ellende «woe sjonge» als ze maar niet weer naar huis toe aioest en zong van een meisje speelde dicht bij poes. Jezus van Nazareth gaat voorbij, regel om regel Sommige patiënten hadden een uiterlijk, dat het ver- standelooze teekende, anderen een veel aan genamer uiterlijk. Een meisje van een jaar of zeven had een allerliefst kopje met helder bruine oogjes en toch bijna in 't geheel geen verstand. Ze keek u zelfs niet aan als ge met haar spraakt. Hartbrekend was het deze kinderen der menschen te aanschouwen, o, wat heeft de zonde teweeggebracht. Doch hoe heerlijk blijkt hier de triumf der liefde Gods in Christus. De heer en mevrouw Kortlang wandelen als een vader en moeder te mid den dezer ongelukkigen, die hier een voor beeldeloos liefderijke behandeling genieten. Als ge een blik slaat in de slaapkamer der «onzindelijken» dan beseft ge er iets van wat zelfverloochening en opoffering hier gevorderd worden. We zagen ook een kind van negen jaar, achterlijk als eentje van hoogstens drie spelend op een zandhoop en «dit bern wier nog yn 'e ruften» De 'weldaad, bewezen aan een «half wijs» kind om het op 's Heeren Loo je besteden, is onuitsprekelijk groot. O gij, hie geld hebt en een half wijze op uw dorp, die daar gesard wordt en geplaagd, verwaarloosd of afgebeuld en het is een vrouwelijk wezen die niet veilig is voor de laagheid der onzedelijkheid van verstandige slechtaards, die misbruik maken van beur onnoozelheid ontferm u, ontferm u over de ellendigen, God dankende, dat Hij zulk een heerlijk tehuis dezen ongelukkigen ope nen wou. Wat sommigen geleden hebben, eer ze te 's Heeren Loo kwamen, is ondenk baar. Een stakker vertelde, dat ze bij de koe in een hok werd opgesloten, daar kwam ze haast om in haar vuil en haar beenen zijn haar afgevroren Onder zoekt naar het lijden der Idioten in uwe omgeving en waakt op ter hulpe. Hier is ook een schoone arbeid voor Jongelings-, jongedochters- en vrouwen-vereenigingen om zulk een ongelukkigen knaap of beklagenlijk meisje op 's Heeren Loo te brengen. Met name hebben hier onze diakonieën een dringende roeping van 's Heeren wege! Laat in al onze Gereform. Kerken voor vast een jaaslijksche collecte voor 's Heeren Loo worden gehouden en er een thuis ge zocht voor hare dubbel arme idioten. Er zijn ook tweedeklas patiënten voor kindereu van gegoede famdiën. Hier dient overwogen, wat roeping is voor een bemid deld ouderenpaareen halfwijs kind in huis te houden en zelf te verplegen, of het naar 's Heeren Loo te zenden. Eéne zaak dient hierbij zeer in rekening te worden gebracht de school. Dergelijke kinderen hebben aan de gewone school bijna niets. Hier echter leeren ze lezen en schrijven. Ik heb den hoofdonderwijzer bewonderd over zijn geduld en zijn tact, waarmee hij zelfs de kleinste en achterlijkste onderwijst in 't kennen der kleu ren, in 't spellen enz., 't schijnt een onbegon nen werk enkel geduldsverspillingen en toch als ge In de tweede klas komt, daar hoort ge lezen, dat het een lust is en ziet ge waar lijk verrassende resultaten. O, ik heb deze stichting liet gekregen. God zegene haar. Gods vrede zij dezen huize. Vinde ze ook een plaatse in de harten van ons Christenvolk". Wanneer alle Gereformeerde Kerken voor deze stichting elk jaar collecteerden dan zou den vele onbemiddelde ouders hunne idiote kinderen naar 's Heeren Loo kunnen zehden waar ze allicht eenige ontwikkeling, en zeker eene liefderijke verpleging in 's Heeren Naam zouden verkrijgen. De Heere bewege de harten. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Rotterdam (vacature de Visser) dr. L. Heldring te Middelburg, ds. H. H. Barger te Vlaardingen, ds. J. Ossewaarde te Sluis. En (vacature Vos) ds. E. A. G. v. Hoogenhuijze te Nijmegen, ds. D. J. Karres te Genemuiden en ds. H. Wildeboer te Oudewater. Ds. C. Hengeveld te Aarlanderveen, vroe ger te Schore, is bij Kon. besluit benoemd tot predikant in Nederlandsch Oost Indië. Vlissingen. Benoemd tot reizend evangelist door de Ver. van Inw Zending in de prov. Noordbrabant en Limburg, de heer J. C. Feij, godsdienstonderwijzer alhier. Met hem werd benoemd de heer J. Dun van Rotterdam, Het zal zeker de Zeeuwsche kringen door ons blad bereikt, tot dankbaarheid stemmen, dat de scheuring ontstaan door het optreden der Gereformeerde kerken in Nederland, onder éen naam en onder éen kerkverband, zoo kleine afmetingen aanneemt. Volgens de Boodschapper, het locale Haagsche blad, bedraagt het getal dergenen die zich aan de vereeniging onttrokken hebben slechts 20. Huowel ons geen of- ficieële cijfers uit Utrecht bekend zijn, schijnt het aantal daar toch ook klein. Te Noordeloos en Zierikzee evenwel schijnt verreweg het grootste getal der gemeente leden met hun predikant mede te gaan en zich te handhaven in 't bezit. Laten we hopen dat de tijd genezing brengen zal. Juister inzicht zal mogelijk menigeen nog doen zien, dat geen steek houdende argumenten zijn ingebracht, of kunnen ingebracht worden tegen de ver eeniging van allen die dezelfde belijdenis omhelzen. Welke toch zijn de argumenten Reglement, school, naam en blad is ingeboet, zegt men, Aangenomen dat het zoo is, zou men dan meenen dat aan deze dingen van tijdeljjken aard een eeuwig be staan verzekerd is De geschiedenis van '34 is miskend. Zoo, is dan soms door de Unie van Utrecht de geschiedenisderGrafelijkeregeering miskend Geschiedenis is geschiedenis, maar geen heiligdom waar men bij zweert. God teekende Zijn spoor in de geschiedenis niet opdat we trachten zouden die geschie denis te repeteeren Vooruit is de weg. De gemeente is niet gehoord. Alsof men een plebiscit uitschrijven zou over iets wat God zoo uitdrukkelijk gebiedt, en waarvan de mogelijkheid uer uitvoering slechts af hangt van momenteele toestanden Geslaagd voor de hoofdacte te Breda dhr. J. J. v. Aartsen, onderwijzer aan de Chr. school te Vlissingen. Aan de gemeente Ter Neuzen is boven de gewone subsidie eene subsidie verleend van f2000 ter behoorlijke inrichting van het lager onderwijs in die gemeente. Over 't algemeen is de belangstelling in de Zending in Zeeland niet groot. Dit moest anders zjjn dit moet anders worden. Het afdoende bevel des Heeren «Predikt het Evangelie a'len creitoren», moet ons dringen de Zending te steunen met woord en daad, met lief legaven en gebed. Een der oor zaken van de geringe belangstelling is misschien de onbekendheid met den arbeid der Evangelieverkondiging onder de volken. Iets te doen, om aan deze onkunde een einde te maken, ligt ook op den weg van dit blad. Daarom wenschen wij voortaan van maand tot maand eenige berichten op te nemen van 't Zendingsveld, en wel in hoofdzaak van de Zending, voorzoo/er die uit Nederland gedreven wordt. Als inleiding daartoe diene een kort overzicht over den bedoelden ar beid. De oudste zen lingsvereeniging ten onzent, 't Nederl. Zendelinggenootschap, in 1797 opgericht,arbeidt voornamelijk in 't O. van Java en in 't N van Celebes (Minahasa). Zij verkeert financiëel in geen besten toe stand, en bevat zoo uiteenloopende bestand- deelen in zich, dat 't schier onbegrijpelijk is, hoe deze op zendingsterrein kunnen sa menwerken. De Utrechtsche Z V. koos Iialmaheira, Ceram, Boeroe en NieuwGuinea tot haar arbeidsveld. De Nederlandsche Z. V. te Rotterdam werkt onder de Soen- daneezen, in 't W. van Java. 't Java Comité brengt 't Evangelie in de hoofdstad van fnsulinde, Batavia, in 't O. van |Java en op Sumatra. De Nederl. Gereformeerde Z. V. in den laatsten tijd door slag op slag getroffen werkt op Midden Java. Weldra zal haar arbeidsveld één zijn met dat der Chr. Geref. Kerk. De laatste arbeidt te Batavia en Soerabaja, en op 't eiland Soemba, dat eerst tot 't gebied der Ned. Ger. Z. V. behoorde. De Doopsgezinde vereeniging werkt op Midden Java en Sumatra. Sumatra en Borneo worden door de Rij nsc'ae zende lingen bearbeid. Onder de kleinere veree- nigingen welke de zending ter hand namen, moet thans in 't bijzonder 't Comité voor de Sangi-en Talaoer- (beter Talaoet-) eilan den genoemd worden. Men weet, dat kort geleden op Sarigi eene vreeselijke uitbarsting van den Goenoeng Awoe heeft plaatsge had, die eene ontzettende verwoesting heeft aangericht, honderden men schrijft van 20U0 zelfs heeft gedood en nog eens honderden van alles beroofd. Ten einde nu de zendelingen, die persoonlijk ongedeerd gebleven zijn, maar aan hunne goederen schade geleden hebben, in staat te stellen de ongelukkigen te helpen en alzoo ook door daden den Heiland te verkondigen, doet bovengenoemd Comité een beroep op de 'Christelijke barmhartigheid. Liefdegaven wor den in ontvangst genomen door den pen ningmeester, den Heer J. M. Heijbrock, Schoterweg 22, Haarlem. In Suriname arbeiden de Hernnhutters, die reeds wijzen mogen op 27000 bekeerlingen van de 60000 inwoners, die de kolonie telt. Bo vendien gaat van Nederland uit de Zending te Calioub in Egypte, die slechts met moeite ju stand wordt gehouden, die toch niet losgelaten mag worden, waar ze op zoo kennelijken zegen wijzen mag, die ook onze hulpe vraagt, evenals alle andere deugde lijke arbeid op den Zeudingsakker. Hiermede breken wij voor ditmaal onze algemeene beschouwing af, om nog enkele bijzonderheden mede te deelen uit den laat sten tijd. Natuurlijk zijn zij ontleend aan de Berichten der onderscheiden! Z V. t Z d wel niet noodig zijn steeds de bronnen te vermelden. Alleen, waar stukken letterlek overgenomen worden, geschiedt dit (B. «Berichten der Utr. Z V.», O. «Orgaan der Ned Z. V.,» H «Heidenbole,» M. «Mosterdzaad»; B. E. «berichten van de Ver. ter uitbreiding van 't Evangelie in Egypte,» H. I. «Hope Israels» enz.) VVelke eigenaardige middelen de inboor lingen van Rhoon soms aanwenden, om hunne schulden betaald te krijgen, blijkt uit 'tgeen zendeling Bink (Utr. Z.-V.) mede deelt. Op zekeren nacht haalde iemand eene prauw (vaartuig) van diens erf af. Waarom? Een stamgenoot had hem eene schuld te betalen en nu dacht de roover, dat de zen deling den schuldenaar wel tot betalen zou dwingen, wanneer de schuldeischer zijnent- halve hem bestal. Op eene bedreiging kreeg Bink echter de prauw terug. Genoemde zendeling heeft eene school, die plin. 30 leerlingen telt en arbeidt ook overigens niet zonder zegen. Zeudl. van Balen op Windessi (Utr. Z.-V.) heeft als voorwaarde voor 't verkrijgen eener kerk, de inlanders doen beloven op Zondag niet te dansen of te zingen. Zij houden vrijwel hun woord, doch toen 't vorig jaar de Korano (opperhoofd) was gestorven hielden zij des nachts een dooden- feest. Zij zetten echter iemand op den uit kijk, om te zien, of de zendeling niets bemerkte. Den volgenden dag vernam deze 't gebeurde en wees de inlanders op 't niet huuden hunner belofte. Eenige dagen later beloofden de onrustmakers beterschap, en, toen de zendeling hun hunne dwaasheid en zonde onder 't oog bracht, zeiden zij «kakoe» (gij hebt gelijk). De geest des volks spreekt sterk uit t volgende: Een Alfoet, die zich met een geweer gewond had, werd door den zendeling behandeld. Na een paar dagen vroeg hij dezen, of hij hem nu ook den kost ver schaffen wilde. Toen de wond hersteld was, stuurde de Alfoer de zwachtels ongewas- schen terug. Van Balen nam ze niet aan en zond hem de boodschap, dat hij ze gewasschen weer moest hebben en hij hem ook wel eens kon komen bedanken. Dit deed hij nu ook. Op meer zegen, dan eene uitwendigen, gelijk't nalaten der heiaensche feesten, mag zend. Van Hasselt op Mansi- nam wijzen, 't Vorig jaar stierf eene Pa- poesche vrouw, die ook tijdens heur ziekte haar kinderlijk geloof beleden had, met 't woord op de lippen «de Heere roept mij ik ga». Den 26sten Dec. kwamen de Vrouw en dochter van genoemde zendeling van hunne reis naar 't moederland terug en werden ook door ds inlanders met vreugde ontvangen. Hoe Van Hasselt ook hunne behouden overkomst aan zjjne prediking dienstbaar maakte, deelt Hij ons zelf mede «Ik verzuimde niet 'teen en ander als in leiding bij de Zondagmorgengodsdienstoefe ning mee te deelen, zeggende: «gijlieden weet, dat ik met de christenen gebeden heb, om de gelukkige terugkomst van mijne vrouw en dochter en de behouden aankomst van Bei thus ik heb niet gewicheld, geen liedjes 1 tten zingen, om ze te bewaken enz. zooals gijl. dat doet bij uwe feesten voor af wezige betrekkingen. Ja, zult gij zef-ae„. gij zjjt wit, wij zijn zwart, ieder zijnadut Neen, vrienden, eén God heeft blanken en zwarten geschaper, één Vader bevaakt en behoudt ons allen. Hem hebben wjj te danken voor de bewaring onzer geliefden.» (B.) In April jl. hei dacht zend. Woelders te Andag zijn 25jarigen zendingsai beid. De Nederl. Z. V. doet ijverige pogingen om eene zending te beginnen in Bantam, een deel van Java, dat door schier ieder bezoeker van dit eiland wordt aangedaan en waar nog nimmer't Evangelie gepredikt werd. Om hiervoor belangstelling te wekken heeft zij een belangrijk stuk van den heer Coolsma, «Bantam en het Evangelie» in ruimen kring verspreid. (Wanneer de re dactie hiervoor plaats beschikbaar h eft, zou ik gaarne nog eens op dit stuk terugkomen), 't Orgaan schrijft naar aanleiding van de 16000 verzonden inschrijvingsbiljetten voor Bantam: «We hebben eens den thermo meter aangelegd, om te zien, wat het Chris telijk Nederland over heeft voor een volk, dat veel van ons heeft geleden, ons nog weinig heeft te danken en na drie eeuwen met ons in aanraking te zjjn geweest nog door ons niet met het Evangelie is bekend gemaakt, hoewel ook zij onze «mede-erf genamen» zijn (Efeze 3 6)». Zendeling Van der Brug Jndramajoe. N. Z. V.) verhaalt van eene Soendaneescha vrouw in zjjne gemeente, die reeds bejaard begint te worden, dat zij op eene vraag naar haren leeftijd antwoordde: Ik ben nog maar ruim 25 jaar, want voor dien tijd was ik dood, maar toen werd ik levend door de woor den, die mijnheer V. d. Linden tot mij sprak.» Deze zendeling deelt nog een paar treffende verhalen mede uit zijne ge meente, welke ons doen zien, hoe ook op Java langzamerhand de kudde van den goeden Herder uitgebreid wordt. Niet snel gaat de uitbreiding van't Godsrjjk in Insu- linde maar, wat nood—dit staat vast, ook iie parel zal eens schitteren aan de Krone des Lams en ook over éen zondaar, die zich bekeert, is vreugde bij de Engelen Gods. Zeer zwaar is de taak der zendelingen, door de Ned. Ger. Zendiugsver. uitgezonden Horsunan en Zuidema. Stonden zjj kort geleden nog met hun vieren voor de zending in 6 resilentiën van MiddenJava, '25 Oct. '91 overleed te Poerbolinggo zendeling Ver meer en 3 Maart '92 zend. Wilhelm. Horst man, wien den 12 Dee jl. zjjne gade ontviel, is lijdende. Schenke de Heere hem spoedig de kracht terug, die hjj zoozeer behoeften stoote Hij arbeiders uit in zjjnen oogst Da. F. Lion Cachet, die 't vorig jaar eene inspectiereis van wege de N. G. Z. V.,op Java deed, hoopt hiervan weldra een verhaal in 't licht te geven. Uit de mededeelingen in de Heidenbode is bekend, dat zjjne reis hem veraangenaamd werd door de gast vrijheid, hem bewezen ook door de zendelingen der zustervereenigingen. 't Doet ons hart wêl, waar wij op 't gebied van Zending en Barmhartigheid, samenstemming en samenwerking ontdekken tusschen hen, die kerkelijk gescheiden zijn. Waartoe toch verdeeldheid in den arbeid der liefde? Waartoe roch twisten onderling, waar wij onder éenen Koning hebben pal te staan tegen éenen vijand: den vorst der duisternis? Berichten, betreffende den arbeid vanwege 't Java-Comité, alsook vanwege de Zendings commissie der (Chr.) Ger. Kerken D. V. later, in den loop dezer maand. Voor den extratrein op 11 dezer naar Rotterdam waren heden te Middelburg at de beschikbare kaarten (300) reeds verkocht. Wegens de vele aanvragen om plaats i.i den goedkoopen trein op 11 dezer naar Rotterdam zou heden in overweging geno men worden of deze door een tweeden op een nader te bepalen datum zal worden gevolgd. Vele kleintjes maken een grooten. Sedert de invoering op 1 Juni (les vorigen jaars tot op gisteren 9 Augustus zijn aan het station Middelburg tien duizend perronkaar- ten afgegeven. 's Gravenpolder. De raad dezer gemeente heeft benoemd tot hulptelefoniste Mej. M Piumers Woutersen. Door de politie te Vlissingen is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht een 24-jarig Belgisch meisje (kermisreizigster), dat zich schuldig had gemaakt aan diefstal van eenig geld. Onder voorgeven van nieuwe dubbeltjes te willen bezitten, waarvoor zjj twaalf centen bood, werden door haar voornameljjk winkels bezocht. Zij zocht dan zelve mede in de toonbanklade, om zoodoende ook ander geld te bemachtigen. lerseke. Waren de prijzen der kleine zaaioesters in de laatste maanden steeds stjjgende, thans Augustus is dit verwisseld

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2