1692. No. 134. Donderdag II Augustus. Zesde jaargang, m VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIES IJK. DE BALANS VAN EUROPA. 4) DE HEMEL OP AARDE. In de jaren I90I- 1912. uw. e1.kfn MAANDAG- WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Pr jjs per drie maanden franco p. p. f 0.95. Enkele nummers0.02'. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. r \eere, ook voor Vrouwepolder, 12 Augustus- Arnemuiden, ook voor Nieuw- en St. Joos* land, 13 Augustus. Oost- en West-Souburg, ook voor Ritthem, 15 Augustus. Vlissingen, 16 tot 27 Augustus. Indien de sociale toestanden niet ieder jaar ernstiger en meer ingewikkeld wer den, zoodat de dreigende profetie van de naderende revolutie voor het einde dezer eeuw lang niet tot de hersenschimmen be hoort, men zou haast gelooven dat het vrederijk aangebroken is. Heelt de negentiende eeuw, zoo oud als ze is, wel zoo algemeene politieke rust gekend Oorlogen noch geruchten van oorlog be reiken ons oor. Politieke verwikkelingen storen de algemeene rust geen oogenblik. Op de meest; vreedzame wijze, slechts voortdurend tot de tanden gewapend, ar beidt ieder lid der Europeesche Staten- familie, meestal in goed overleg met de andere. Engeland verwisselt dezer dagen van politiek. De liberale Gladstone, twee-en tachtig jaren oud, zal den conservatieven Sord Salisbury vervangen, daartoe gedrongen door de uitspraak der stembus, die zich voor het program van den grijzen staatsman heeft verklaard. Hoofdinhoud van dit program is de zelf standigheid van Ierland. Met vaste hand en onbezweken moed, wijst Gladstone sinds jaren op zelfstandigheid van Ierland als het eenige redmiddel voor dat verarmde land. Mogen hem nog eenige jaren van werk kracht gegund zjjn om althans iets te aanschouwen van de uitkomst zjjner hoop volle verwachtingen. In België is men bezig eene herziening der Grondwet tot stand te brengen, in omvang ongeveer aan onze jongste Grond wetsherziening gelijk, in den geest meer clericaa! getint dan de hedendaagsche. Het is van algemeene bekendheid dat onze zuidelijke naburen wat luidruchtig zjjn, anders zou men haast vreezen dat deze operatie niet vreedzaam afloopenzal. Hunne dagbladen althans zijn erg on rustig. Duitschland hoort Daar de redevoeringen van zijn oud-kanselier Von Bismarck. Op de reis des Vorsten wordt hij allerwegen gehuldigd en geeft in ruil daarvoor een redevoering ten beste die een oogenblik bewondering of critiek ontlokt, om weldra vergeten te worden. Rusland doet door de helaas, voortschrij dende cholera van zich spreken en Spanje viert het vierde eeuwfeest der ontdekking van Amerika. FEUILLETON. Toen Jochem zjjn familie aan Loebvoor- steld, keek deze de vrouw van Jurgen met belangstelling aan en, aangezien de nieuwe regeering er niets tegen had, wanneer een broeder een zuster kuste, drukte hij zijn wulpsche lippen op den frisschen mond van de jonge vrouw, die vol schrik hem van zich stootte. «Ik breng jelui van avond een bezoek», zei hij. «Broeder Jochem zal mij wel zeggen, waar gij wening gevonden hebt». Daarop ging hij naar het raadhuis, want hij had nog zeer veel werk. Een honderdtal aangeklaagden moest hij nog hooren, en hij veroordeelde ze allen ter dood. Wanneer men bedenkt, dat Loeb aan klager, verdediger en rechter tegeljjk was, zal men begrijpen, dat hjj het druk had. De een had het volk bestolen, de ander belogen, een derde heulde met de vijanden des volks, waaronder ook de Heere God werd gerekend; wie Hem aanriep, was een vijands des volks. Het waren meest arme menschen, die men eenige weken later zeker zou hebben laten leven; maar eerst moest er orde ge maakt, daartegen was geen barmhartigheid. De meeste veroordeelden waren meer dom dan slecht. Zij hadden niet kunnen be grijpen, dat er in den nieuwen staat geen persoonlijk eigendom meer bestond. Hier was het een oude vrouw, die haar zjjden japon, waarin zij vóór veertig jaar getrouwd was, had verborgen; daar was het een kleermakersknecht, die een spaarduitje had, een onnoozele vjjftig gulden, en die dagelijks op het stadhuis kwam met zjjn spaarbank- Ziedaar alles. Niets stoort de rustige rust van Europa. Zelfs Frankrijk niet. Dit is wel het opmerkelijkste in de hedendaagsche geschiedenis van Europa, dat er van Frankrjjk niets te zeggen valt. Een gansche eeuw lang heeft Frankrijk de eerste en voornaamste plaats bekleed in de staatkunde van Europa. De revolutie en het Keizerrijk hebben alle staten beheerscht. De Marseillaise deed in alle hoofdsteden van Europa de tronen sidderen. De barricaden van Parijs woelden de straatsteenen los. De rechten eischende taal der Revolutie streelde oor en hart der menigte. En later 1 Na de Revolutie kwam de Restauratie en het Koningschap, de Juli monarchie en het tweede Keizerrijk. Maar onder dat alles bleef Europa de oogen op Frankrijk gericht houden. Het fronsen der wenkbrauwen van den avonturier in de Tuileriën deed de beurs van Europa dalen. Het is anders geworden sin Is de dagen van Sedan en Parijs. Frankrijks wil is niet meer Europa's wet. Hoeveel gevaarljjke stollen ook in de geheele wereld opgehoopt liggen, Frankrijk is de brandstichter r.iet meer. Wat in Frankrijk geschiedt laat Europa koud of wekt haar lachlust op. De laatste held van Frankrijk was Boulanger. De man der reclame. de man wiens leven zoo theatraal eindigde op het kerkhof van Ixelles, die man was de politieke held van een volk dat zoo dikwijls van hoage en edele krachten getuigenis gaf. Hij trad in 't spoor der diplomaten van zeldzame bekwaamheden, bij wie gewetenloosheid zoo menigmaal met qver om den voorrang dong. Jules Favre, een der bekende Fransche staatslieden uit de dagen van '70, heeft eens gezegd: het tweede Keizerrijk is niet ondergegaan in bloed, maar in slijk. Is het met Frankrijk wel anders? Gerechtigheid verhoogt een \olk, maar de zonde is een schandvlek der natiën. Tienden. In de laatste weken hebben de land bouwers in het Tilburgsche zich ernstig verzet tegen de invordering der tienden, en daarmede getoond dat zjj meer kunntn dan pruttelen tegen dit zoo niet onbillijke, toch zeker onaangename tiendrecht. Natuurlijk is hier alle gelijk niet aan de zijde der pruttelaars, die met historische gegevens of rechtskundig vaststaande rech ten minder bekend, wel eens een minder juist oordeel vellen over deze quaestie. Nochtans is het te betreuren dat bij den gedrukten toestand, waarin de landbouwer vooral in N. Brabant, op dit oogenblik ver keert, de regeering geen ander middel tot smoring der klachten wist, dan den land- boekje om dat geld. Hij kon maar niet begrijpen, dat het geld van de spaarbank aan den nieuwen staat behoorde en, toen hij nu heden weder kwam, begon het rooien Loeb te vervelen en liet deze hem het hoofd voor de voeten leggen. En zoo ging het voort. Op een andere plaats had men weder iemand aangetroffen, die op de knieën lag te bidden. In het kort, het was meest dom volk, dat sterven moest, omdat het maar geen begrip van de nieuwe orde van zaken kon krijgen. Intusschen had Klaas Jurgen een onder dak gevonden in een armoedigen stal aan het einde der stad. Alle behoorlijke huizen waren reeds bezet. Nu ging Klaas er op uit, om wat eten te zoeken. Het ging overal vrooljjk toeeten en drinken scheen er in overvloed te zijn maar vraagde Klaas om wat het behoorde hem immers even goed als de anderen dan was het: «Ga maar hiernaast, wij hebben net genoeg voor onszelf.» Eindelijk had hij na lang zoeken een roggebrood en een -flesch bier. Hiermede ijlde hij terug naar de zijnen, maar hij moest zichzelven toch bekennen het [thuis beter gehad te hebben. Maar het liep beter af, dan Klaas gedacht had. In zijn stal vond hij Jochem en Loeb, die een groote mand met allerlei goede zaken reeds uitgepakt hadden. Daar lag op de tafel een worst, een gebraden gans, brood en boter, en dan nog allerlei, dat Klaas niet kende en vroeger alleen door de rijken gegeten werd. En bjj dat alles drie llesschen champagne. De dikke jongen zat reeds duchtig te schransen; maar Trijn stond zwijgend met een somber gelaat bjj de tafel. Toen Klaas rooien Loeb voor al zjjn heer lijks bedankt had, vertrok deze met Jochem, bouwers de marechaussee op hun dak te zenden. Tosh wordt door vele particulieren ernstig gezocht naar middelen om tot afkoop der tienden te geraken door de tiendheffing zelve. In een aantal gemeenten hebben de aanzienlijkste ingezetenen associatiën ge vormd die gelden opnamen, en zich verbonden om de tiendvruchten naar tiendrecht in te brengen, totdat de schuld geheel gedelgd z.d zijn. «Het Dagblad voor Nederland» wijst hierop en noemt «gemeenten, waar de geheele actie officieus van het gemeentebe stuur uitgingja zelfs is er ééne gemeente in de nabijheid van Tilburg, waar de bur gemeester persoonlijk eigenaar van de aan gekochte tienden werd, die echter toen de schuld (van meer dan f 100,000) door hem afgedaan wasden tiendenlast eenvoudig ophief, zonder eenige bate voor zich zelve te bedingen. «Ieder die met de groote nadeelen der tiendheffing uit een landbouwkundig-ceco- nomisch oogpunt bekend is, zal terstond inzien, welke weldadige uitwerking de ver nietiging van het tiendrecht op het land bouwbedrijf uitgeoefend heeft, vooral sedert de intensieve cultuur meer op den voorgrond getreden is. «Het mag voor een goed deel daaraan worden toegeschreven, dat de landbouwers in Noord-Brabant, hoewel hunne gronden veelal schraal zjjn èn veel bemesting en bewerking eischen, aan de malaise het hoofd hebben kunnen bieden, die zelfs in meer /ruchtbare streken zulke verwoestingen heelt aangericht. «Nu zijn er enkele gemeenten, die ter kwader ure de tienden uit de publieke geldmiddelen hebben aangekocht of uit leeningen, die officieel weiden aangegaan Daar behooren de tienden naar burgerlijk recht tot de eigen lommen der gemeente en kunnen zjj dus theoretisch met het oog op de regelen der gemeentewet be schouwd niet eenvoudig worden afgeschaft. En toch zal men moeten toegeven, dat deze juridische onderscheiding aan hel begrip dei- eenvoudige boeren ontsnapt. Zij kunnen maar niet begrijpen, waarom zjj met den tiendlast bezwaard bljjven nadat de leeningen waarover wij boven spraken, uit de over winsten van hunne tiendvruchten zjjn ge amortiseerd terwjjl men in naburige gemeen ten, waar praktisch alles op dezelfde wijze is geschied, die ongelukkige tiendheffing te boven gekomen is. Naar hunne voorstelling ligt de zaak aldus: De sterkste klasse du- bevolking 1 industriëelen en neringdoenden) maken van hunne meeiderheid in den ge meenteraad misbruik om de gemeentelasten uitsluitend op de zwaksten (de boerer) te leggen, waardoor de overige gemeentelasten tot lager bedrag kunnen worden omgeslagen, dan anders wel het geval zou zijn.» die zijn zuster in het oor fluisterde: «Kom, wees toch niet zoo dwaas, geef Loeb zijn zin». «Nu, moeder», riep de boer, «dat noem ik woord houden, wanneer er verder ook zoo voor ons gezorgd wordt, zullen wij spoedig alle narigheid vergeten». Hjj begon zoo ijverig te eten en te drinken, dat hij niet dadelijk opmerkte, dat zjjn frouw niet al. «Moeder»! riep Klaas eindelijk, «waarom eet gij niets»? «Behoort het ook tot de orde van den nieuwen staat», zei de vrouw zonder te ant woorden op de gedane vraag, «dat de een de vrouw van den ander nemen kan Jochem zegt, dat ook iedere vrouw het eigendom van allen is. Zeg, man, «riep zij met beangste stem, «moet ik het gedoogen, dat men mij ran je wegneemt»? «Ik sla ieder de ribben stuk, die je aan raakt Trijn»riep de boer en sloeg met zijn zware vuist op de tafel, zoodat de flesschen rinkelden. «Het is gemeene taal van je broeder, om zoo te spreken» «Dat meende ik ook», zei Trjjn, en zette zich merkbaar verlicht aan tafel en at het roggebrood, dat haar man had medegebracht. De geschenken van rooien Loeb raakte zjj niet aan. Terwijl Klaas Jurgen nog zat te eten, kwam er een boodschap van het stadhuis. Hij moest als getuige optreden in een ge pleegd misdrijf. Hoewei Klaas niet gaarne onder het eten gestoord werd, achtte hjj het zich zulk een eere in een gewichtige zaak te mogen op treden, dat hij dadelijk zjjn muts opzette en met den bode medeging. Wie weet, mogelijk werd hij nog lid van de commissie! Wanneer het niet zoo donker was geweest, had hij in de nabijheid van den stal drie Het blad geeft vervolgens dezen zjjns inziens afdoenden maatregel ter tegemoet koming aan de hand Al dadeljjk zou de conversie van den tiendlast in een billijke grondrente veel bij dragen om de nadeelen der tiendheffing te ondervangen. Neem aan, dat het gemeentebestuur een billijk tarief vaststelde tot afkoop van den tiendlast waarbij men het precaire van het bezit in aanmerking kon nemen. Wanneer nu volgens dat tarief de tiendlast eener bouwhoeve van 5 hectaren (bouw- en wei land) afkoopbaar ware voor f300, dan zou men, naar den tegenwoordigen rentestand aard, een grondrente kunnen vestigen van f9 per jaar. Het zou dan niet lang duren of de tienden waren afgekocht en binnen korten tijd ook de grondrente, zonder dat de gemeente haar vermogen weggeschon ken had. Het is te wenschen dat de tiendenquaestie langs vreedzamen weg hare oplossing vinden mag. Het laatste woord is in deze zaak nog niet gesprokan. 10 Aug. 1892. Wij verwijzen belanghebbenden naar de advertentie in dit no. betreffende de plaat-en waar de heer Zoutman deze week zal te spreken zijn over de zaak der landverhuizing naar Colorado. Naar het L. D. verneemt, is de gezondheidstoestand van den oud hoogleeraar dr. Matthias de Vries zeer zorgelijk. Bij Kon. besluit is benoemd tot inspec teur der registratie en domeinen van de 3e klasse, tjjdelijk in de divisie Middelburg, de heer J. W. Maassen, thans ontvanger der reg. en dom. te Sliedrecht. De Oranjevaan «opgedoekt?» De redactie heelt aan hare lezers meegedeeld dat het blad na 1 September niet meer in zjjn tegenwoordigen vorm zal verschijnen, eu alleen zal uitkomen in tijden van ver kiezingen. Tegen den tjjd van de uitbreiding van het kiesrecht zeker een zeer te betreuren besluit. Niet het minst, wjjl nu de Utrechlsche anti revolutionairen voortaan degeregelde degelijke voorlichting van het Stichtsche blad zullen moeten missen. Neme een ander spoedig h >re taak over, opdat in deze overwegend anti-liberale provin cie niet het liberalisme alleen aan het woord zjj. Een sollicitatie. In de Nieuwsbode komt een advertentie voor uit St. Maar- tensdjjk, waarin 6 candidaten worden aan bevolen. Er staatzij worden «den liberalen met ernst aanbevolen als mannen die de Kermis in eere zullen houden.» Wij behoeven er niets bij te voegen. De eerste kamer is weder vergaderd geweest. De heer De Savornin Lobman heeft verlof bekomen den minister van mannen kunnen zien, waarbjj ook den rooien Loeb. Op het stadhuis moest Klaas eerst lang wachten. Na een half uur uur kwain zjjn zwager bij hem om te zeggen, dat de zaak was uitgesteld, en hem uit te noodigen met de leden van de commissie hst avondeten te gebruiken. Klaas volgde Jochem, die zeer in zijn achting steeg, in een prachtige zaal, waar vroeger de gemeenteraad vergaderde. Hier ging het lustig toe. Mannen en vrouwen in grooten getale zaten etend, drinkend en rookend om de tafel, die er nog fijner uitzag dan die van den boer in zjjn stal. Hij moest zich mede aan tafel zetten. Het zou hem hier wel goed bevallen zijn, wanneer hjj niet geërgerd ware door de liederlijke wjj/.e, waarop het da-ir toeging. De vuilste taal moest hjj hooren en de zedelooste dingen aanschouwen. Het schaam rood sloeg hem naar het aangezicht en met een beklemd hart maakte hij zich weg. Was dat nu de ideaalstaat der sociaal democraten Niet. weinig ergerde het hem ook, gezien te hebben, hoe de leden van de commissie zich te goed deden, terwijl de duizenden, die van het land gekomen waren, maar moesten zien, hoe zij onder dak en aan spijs en drank kwamen. «Wat zal het weder morgen zjjn?» dacht hij en bleef een oogenblik staan, om een wagen veroordeelden voorbjj te laten gaan, die ter gerichtsplaats gevoerd werden. Wat zal het morgen zijn? Klaas Jurgen had die vraag kunnen ach terwege laten, want als den volgenden morgen de zon zou opgaan over zjjn kleinen akker waar hij zich maar al te graag terugwenschte zou zjj hemzelf niet meer beschjjnen. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1