Gemengde Belichten. Overzicht verkoopingeii enz. Een boomwurger. Dit is een parasietplant. En zulk een plant slingert zich om een andere, teneinde uit diens voedingssappen te levenzoo ook o. a. bij ons de klimop om den boom. In de kerkelijke were] 1 treft men ook zulke parasietplanten aan. Althans de ortho doxie is er een. In de Kerkelijke Courant staat het. Een modern predikant, ds. v. Waning Bolt heeft het gezegd. Hij schrijft onder meer: „Op heel enkele uitzonderingen na, worden de godsdienstonderwijzers gere- cruteerd uit de rijen der ultraorthodoxen en steile confessioneelen. Orthodoxie en confessie acht ik hoog als historische oudheden. Ik bestudeer ze mot aandacht en vlijt als gedenkstukken van het geloof der vaderen. „Maar het moderne confessionalisine en orthodoxisme acht ik een overwonnen standpunt, en schadelijk voor hot Christen dom en de kerk. Voor mij is dat als de boom wurger der Amerikaansche wouden, de gevaarlijke parasietplant, die zich aan eer. woudreus hecht en hem doodt. „Daarom al kan ik de confessioneelen liefhebben als mijne medemenschen en medechristenen, en al heb ik er zelfs vele vrienden onder het confessionalismo en órthodoxisme haat ik als de pest, als het kwaad, als de zonde. Alle repristinatie is uit den booze. En de zoogenaamde „leere der vaderen" aan de kinderen onzer eeuw te willen opdringon, inprenten en voor schrijven, acht ik heilloos en goddeloos". Ergeren doet men zich aan zulke cynische uitlatingen niet meer. Hier wordt slechts door één liberaal gezegd, wat de anderen denken. En ds. Gispen merkt terecht hierbij aan: Spraken alle kerkelijke en niet kerkelijke personen, die de moderne wereld beschouwing zijn toegedaan, zoo ondubbel zinnig en kloek, er zou veel misverstand wijken. Vooral bij verkiezingen Het voorstel Bonner. Dit voorstel vond bij de Zeeuwsche liberale pers, voorzoover zij zich uitsprak, geen welwillend gehoor. «Alsof de parle mentaire lijd niet nuttiger besteed kan worden riep de Midd. Crt. uit. Het staatkundige blad neemt het zelfs voor dechristefijke heiliging van den Zaterdag op en noemt den «Zondag der christenen een menschelijke instelling». «Het is waar», zoo heet het verder, «wij leven nu eenmaal in een tyd, waarin de gemoedsbezwaren van zekere partij op een goudschaaltje gewogen worden, terwijl men aan die zijde aan anderer meening zoo min mogelijk aandacht schenkt». De Goesche Courant nam van haren Arnhemschen vriend het onverdraagzame ar tikel over, waarin het voorstel als igitatie- en reclamemiddel voor da oppositie» wordt getituleerdomdat de vroegere regeering volgens hem zou hebben nagelaten dit voorstel in te dienen. «Recht zoo», voegt de redactie van het Middelburgsch orgaan er bij, ««het ministerie van het «christelijk bewustzijn»» had het moeten doen. «Op diens weg had het gelegen, maar het liet deze voor de partij niet onbelangrijke kwe-tie rusten.» Zwakke argumenten inderdaad, die wij echter gaarne voorbijgaan; want zij gaf in een tweetal artikelen andere op haar standpunt vrijwat gewichtiger bedenkingen ten beste, die recht hebben op bespreking van onze zijde. Toch nemen wij de vrijheid nu alvast het betoog aan de beweerde nalatigheid \an het vorig ministerie ontleend even te ontzenuwen en doen dit liefst door uit de Prol. N. Br. onder!taarid kort, doch afdoend bescheid over te nemen. In den dommel. Een liberaal Zeeuwseh blaadje, hét voor treffelijke voorstel van het Kamerlid Donner tot wijziging van een artikel der Schutte- rijwet besprekende, vraagt waarom het voorstel niet onder het bestuur van het vorig Kabinet werd ingediend, en leidt uit die niet-indiening af, dat „gewetensbezwaren alleen waarde als agitatie- en reclame-mid del voor de oppositie" hebben Het blaadje heeft er blijkbaar nooit iets van vernomen, dat het vorig Kabinet de intrekking van geheel de schutterijwet heeft voorgedragen, en weet dus ook niet dat de indiening van het voorstel-Donner eerst door de intrekking van het voorstel Bergansius noodig is geworden. Misschien ook dommelt zijn redacteur een weinig. Maar een mensch die dommelt moest zich dan ten minste van schelden onthouden. Hij maakt anders licht een gek figuur. De Midd. Crt. beseft terstond dat dit redres niet tot haar werd gerichtedoch ook haar past de schoen, zij zal hem dus wel willen aantrekken. 5 Augustus 1892. Goes. MaanJag en Donderdagavond hield het harmonie-gezelschap «Hosanna» zijne jaarvergadering; Jaan het toen uitge brachte verslag ontleenen we bet volgende: Den len Augs 1891 nam dhr. P. J. Kievit de leiding als directeur op zich, het bleek dat die hem ten volle was toever trouwd. Veel verandering kwam in de zetting der muziek, terwijl de keuze der muziekstukken hem als een bekwaam musicus deed kennen. Door verandering van betrekking genoodzaakt ons in Mei jl te verlaten, werd hij vervangen door dhr. L. de Beste Wz., vriend der vereeniging, die na rijp beraad de leiding op zich nam. Begonnen met 22 leden, daalde dit cijfer tot 18doch spoedig klom «lit weder tot 30, terwijl vele vrienden, wegens gebrek aan instrumenten, moesten worden afge wezen. Door de welwillendheid van onze bekende vrienden, werden we in staat gesteld, 1 trombonne, 1 es tuba, 1 es alt en 1 esfluit aan te schallen, terwijl nog 1 lid met eigen instrument in ons corps werd opgenomen. Gaarne hadden we meerdere instrumen ten aangekocht, maar de betrekkelijk ge ringe steun van buiten noodzaakte ons vooralsnog daarmede te wachten. In October werd «Hosanna» een keurig vaandel aangeboden, door M'j G. J. ten Cate vervaardigd, daartoe door den steun van vele vrienden in staat gesteld. Wat de uitvoeringen betreh verwijzen wij naar de recensiëu in verschillende nieuwsbladen. Dit jaar trad «Hosanna» voor het eerst als zeltstandige vereeniging op, daar na rijp beraad met goedvinden van beide vereeni- gingen besloten werd b iar van de Chr. J. V. te scheiden. In verband hierin jde werd een nieuw reglement vastgesteld, waarvan het Ie ar tikel, dat onveranderlijk is, aldus luidt: De harmonie «Hosanna», steunende op den Bijbel als Gods Woord, beoefent de muziek tot onderling genot en tot verheer lijking van den naam des Heeren. De vergaderingen en repetitiën worden met gebed geopend en met dankzegging gesloten. Zij geeft huishoudelijke en openbare uit voeringen, om ook daardoor mede te werken tot uitbreiding van GoJs Koninkrijk. Voorts treedt het gezelschap alleen dan op voor of met andere personen of eorpora- tiën wanneer hun doel met dat der ver eeniging overeenstemt. Het nieuwe bestuur bestaat uit de bh. S. Hartog, voorzitter, H. Janse Bz., Ph. Wessels, A. Quakkelaar, J. L. Cense en J. C. de Buck. De heeren A. Milder en J. Mulder, leden der adviseerende commissie, bleven trouw onze vereeniging met raad en daad bijstaan, en hel is ook mede door hun krachtige steun dat «Hosanna» zich in zulk een gunstigen toestand mag verheugen. In plaats van dhr. S. Hartog, die ontslag nam wegens zijn benoeming tot voorzitter, werd met algemeene stemmen op een na dhr. J. A. Steketee tot lid der C. v. A. gekozen. De heer L. de Beste liet zich tot aller blgdschap de benoeming tot directeur voor een jaar welgevallen. «'k Heb van de week al wel f 18 ascbü, van dat beroerde Heilsleger. Ik ver- «scherik er nog 10 kan jenever aan, als de «boel 's aanden gang ging. Maar de politie «staat er altjjd; 'tis ongepermitteerd, in «de stad zie je ze niet.» En na't lawaai van 1 Aug.«Ziezoo jongens, nu geef ik 'n rondje». 'tls te hopen dat het slechts geruchten waren. «Onze duiten gaan naar 't Heilsleger. De «Heilssoldaten nemen 'ter maar van goed «eten en drinken, ziet ze maar, les nemen «op de piano, alles van onze duiten». Natuurlijk, de giften en gaven worden aan 't Heilsleger dus goed besteed, men heeft er wat aan en de soldaten worden beschaaf der en meer berekend voor hunne taak. Niemand wordt naar het Heilsleger geroepen en niemand wordt verplicht daar geld te brengen. Het betalen van entree geschiedt door de bezoekers van het lokaal geheel vrijwillig. Ziet nu eens 'n tapper als hij op z'n slof jes, en frisch overhemd met 'n vriendelijk knikje tot z'n beste klanten voor z'n deur op en neer wandelt. Van wiens geld is dat? Is men blind Leeft die dan niet goed van de duiten, die ook hem vrijwillig worden gebracht De politie heeft echter met de duiten kwestie geen rekening te houden. Wanneer de tapperijen werden aangevallen, omdat de tappers er 'u goed leven van nemen even als de Heilssoldaten, dan zou de politie evengoed eerstgenoemuen tegen overrompe ltng en geweld weten te vrijwaren. Het bedrijf van tappen zou dus gehand haafd worden, zoowel als de samenkomsten bij hel Heilsleger. De wet waarborgt beider rechten. Moet het Heilsleger weg, blijft uit het lokaal. Moeten de tapperijen weg, bljjlt uit de kroeg. Alles gelijk. Geen van beiden kan bestaan zonder het geld van de burgers. Behoud dat geld, dan kunt ge 'ter zelf van nemen. Dit nog 'n Poo%je geleden kwamen 's nachts twee jonge kerels uit de kroeg, niet zuinig aan geschoten ze konden hun weg toch goed ver/olgen. Een agent van politie trad hun in den weg ;ze zouden rustig naar huis gaan. Den volgenden morgen, zeer in de vroegte, ziet deze agent die twee mannen, zoo onge veer ter hoogte van 's nachts, aankomen, beladen met hun werktuig. «Goeie morge Theeuw We zijn er al weer klaar voor «Ja», was 't antwoord en wjjzende op de kroeg, «maar de tapper nog niet, die slaapt nog 'n paar uurtjes en als jelui magen straks op 't veld braken, dan moestj'rn ook 'skunnen zien, als hij op z'n pantoffeltjes voor de deur staat.» Nog al leuk van Theeuw. Kats. Gekozen tot lid van der. gemeen teraad de heer T. Maat met 16 van de 23 stemmen. Met ingang van 1 Septembe a. s. is de opzichter van den Rijkswaterstaat te Breskens de heer L. J. Blankenbijl over geplaatst bij den dienst op de bovenrivieren en de heer A. D. G. ten Doesschate te Geer- truidenberg naar Zeeland. Aangesteld tot rijksveldwachter der 3e kl. J. B-cks, gewezen maréehaussée te Breskens, (standplaats Sir Jansland.) Bij de postel ijen is geplaatst o. a. de surnumerair J. C. Pilaar ten postkantore te Goes. Be liberale pers. In het Bagblad voor Nederland hebben dezer dagen verschillende artikelen gestaan over de belastingwetten, die critiek brach ten op de voorstellen vari Minister Pierson. Nu de Tweede Kamer de vermogensbe lasting heelt aangenomen, geeft de schrjjver der bedoelde artikelen een Nawoorddat den volgenden eigenaardiger) aanloop heelt: «Waarom hebt gij voor de verschillende geleverde artikelen, inzake de aanhangige belasting-ontwerpen, in plaats van bij een der vele liberale bladen, gastvrijheid ge zocht bij de Amsterdammer Ziedaar eene viaag, die door enkelen ons werd gedaan. Het antwoord kan kort zijnMen wei gerde eenvoudig zoowel ons, als aan iedet ander, die zich niet voor de ontwerpen, in hun geheel of in hunne onderdeelen, uitlieten, bjj de liberale pers plaatsruimte. «In hare bladen werden slechts beschou wingen ten gunste daarvan opgenomen ja, zelfs haar persoverzicht verzweeg zoo goed als elke, in een ander blad gemaakte opmerking, elke beschouwing tegen 's Mi nisters plan. «Eenstemmig in loftuiting en bewondering, waren de liberalen blind voor de theoreti sche en praclische bezwaren aan 's Minis ters voorstellen verbonden. De voorstellen zouden en moesten onge wijzigd worden aangenomen. Ziedaar het consigne.» We zullen bij wat hier staat geen enkele kantteekening maken. It speaks volumes for itself, zegt «De Standaard». Een man en een vrouw hadden samen hun tuintje omgespit en in orde gebracht. Een bedje was nog leeg gebleven. De man zaaide er in stilte om zijn vrouw te ver rassen salade in. Maar den anderen dag dacht zjjn vrouw ook aan het leege beden legde er boorien in. Dagelijks gaan manen vrouw het bed bekijken, schoonhouden en wieden. De vrouw ziet de tedere saladekiem pjes voor o..kruid aande man de boon- spruitjes evenzoo. En op die manier kreeg de man geen salade en de vrouw geen boonen. Deze geschiedenis gebeurt duizendmaal in den tuin der opvoeding, als vader en moeder niet samengaan in den arbeid en zonder overeenstemming werken, zoodat de één uitrukt wat de ander gezaaid heelt. Roeper. Op een bordje in een onzer Zeenwsche dorpen staat te lezen: Het is verboden hier llesschen, steenen of anderen bugt te werpen. De schilder heeft zeker gedacht: al heeft het woordje bugt ook al geen burgerrecht in de Nederlandsche taal, de spraakmakende ge meente verstaat het toch. Echt practisch. Toch heeft het praetische in de taal ook zijn gevaarlijke zijde. Zoo vertelt men dat onlangs iemand officiëel permissie gaf om in zijn hoed te visschen. De man bedoelde natuurlijk in zijn goed. Het gewone spraakgebrek der Zeeuwen dat de g met de h verwisselt had den schrijver dezen bok doen schieten. Dat de dignitarissen van het Leger des Heils al even zonderling met de taal als met de geestelijke verzorging omspringen, kan blijken uit de aankondiging, op het Kerkgebouw te Middelburg bij het leger in gebruik, welke besluit met een aandrang tot bijwoning in de woorden: Zeerbelangreik. Middelburg. Zaterdagmorgen om streeks IÜVj ure, is uit een pakhuis uit de Zusterstraat alhier op eene brutale manier een paar balen piazaia gestolen. De dader, Zekere S., had van een medehuurder van dat pakhuis om eene voorgewende reden, den sleutel weten te krijgen, en schijnt daarvan reeds meermalen gebruik te hebben gemaakt, althans na onderzoek is gebleken dat de dief reeds vroeger van dat goed verkocht heeft, ver beneden den prijs. Thans werd hij echter op heeter laad betrapt door den eigenaar van het gestolene zelf, die toevallig daar aankomende, hem achter na liep, eu hem dwong naar het politie bureau te rijden, van waar de man, na het afleggen eener volledige bekentenis, geboeid naar de gevangenis werd overgebracht. Het gestolene werd in beslag genomen, even als dat. wal hij vroeger aan zekeren A. had verkocht, en dat door de politie in den kelder van dezen werd aangetroffen. Weder is te lerseke een gezin, uit 5 personen bestaande, uit de Argentjjnsche Republiek t -ruggekeerd, waar fiPt, vooral na den dood van den man en vader, heel wat jammer heeft uitgestaan. Om naar ons ons land te kunren terugkeeren. hadden eenige goede vrienden en een paar kinderen, die zelf een gezin hebben, gelden overge zonden. Op Oostelijk Zuid-Beveland zijn de karwei en het koolzaad onder begunstiging van goe l weder gedorscht; zij leveren een vrij goeden oogst. De aardappelen, waarin nog geen spoor van ziekte valt waar te r.emen, beloven buitengewoon veelzij staan zoo welig en fri-ch als in geen jaren het geval was. Ook is te verwachten, dat de tarwe zwaar van korrel zal wezen, en de erwten zijn rijk gepeuld. Alleen de paar- denboonen, die welig hebben gebloeid, zijn niet zwaar geladen. Op een kreek (het Vinkeni.- sengatj onder Rilland, werden deze week op één middag een vijftigtal eenden geschoten. Het droge weer is ook voor het uitbroeden dezer vogels, evenals voor de patrijzen, die hier ook veel worden gezien, gunstig geweest. Men schrijft uit Kaatsheuvel aan Be Nbr. van 5 Aug. «Wederom was het gisteravond woelig in onze straten, allu-ewel minder dan den vorigen avond. Bij het binnenhalen der tienden is hier en daar nog al verzet betoond, zoodat krachtdadig optreden der politie noodzakelijk was.Len voerman die kwam om de tiend op te laden, werd door een boer op het veld mishandeld en een zichthaak (maai- geieedschapop hem stuk geslagen. Een andere boer haalde den oogst van zijn land zonder kennisgeving en zonder tiend te laten staan. Alles wordt met ijver onderzocht en reeds zgn eenige processen- verbaal opgemaakt. De militairen en bereden marechaussees hebben gedurende den nacht geregeld patrouille-dienst.» Bg Aalsmeer raakte Zaterdag de om nibus te water, doordat de paardeD schrikten voor een hondenkar. Drie passagiers bekwa men verscheidene kneuzingen en braken een arm. Melk leveren op vetgehalte Sedert 3 maanden heeft de stoomzuivel- fabriek «Over-Betuwe» te Eist (Betuwe) de proef genomen met het leveren van melk op vetgehalte, volgens alle deskun digen de eerlijkste wjjze van betaling. In hare eergisteren gehouden vergadering van circa 100 leveranciers van melk en de directie, bleek dat evenwel niet alle leve ranciers tevreden waren met deze wijze van leveren, terwjjl de directie verklaarde hiermede te zullen doorgaan en, wie daartoe niet langer genegen waren, geen melkle- veranciers behoefden te zijn. Deze tabriek betaalt in de zomermaanden 5 en in de wintermaanden 6 cents voor melk met 3 pCt. vet. Op het Merwedekanaal is bij gele genheid van de feesten der vorige week een treurig ongeval gebeurd. Uit «aardig heid» werd van den wal nabij Loosdrecht een doode rat geworpen naar een bootje, waarin zeven personen waren gezeten. Het zevental ontweek de rat door allen naar één zijde te vluchten, doch daardoor kantel de het vaartuig en allen vielen in het water. Zes der drenkelingen werden gered, doch de zevende, een'twee en-twintigjarig meisje uit Loenen, werd levenloos opgehaald. Hoeveel metselsteener. zouden er wel aan de sluizen en bruggen van het Merwe dekanaal gebruikt zjjn Aan de syphon en aan de sluizen te Amster dam, Nichtevecht en Gotinchem reeds 25.000.000. Dinsdag 9 Augustus. Middelburg, onder de hand bij inschrij ving militaire goederen in het garnizoens kledingmagazijn. Biljetten op zegel voor 12 uur, op het bureel St. Janstraat H 204. Woensdag 10 Augustus. Meliskerke, bij Minderboud door not. Huvers 10 uur inspan, als: 2 merriepaarden, 11 en 15 jr., 2 merrie veulens, 4baatgevende melkkoeien, 2 vette ossen, 1 vette vaars, 1 2j. vaars, 1 1 V2jvaars, 4 kweekkalvers, 2 schapen, 4 lammers, mestputloopers, 30 kippen, 2 hanen, karnhond en hok, land bouw-, melk-, en stalgereedschap, wei-, kla ver-, kanthooi, mest. Serooskerke, in de Lindebosm door not. Tak 10 uur, hofstede van wed. Wattel groot 11 H. 32 A. 10 C. in 20 perc-, comb, en massa. Waarde, in de herberg van Wabeke voor dhr. Meeus van Reith te Antwerpen door not. Dregmans, een partij grond met het daarop staande gebouw vroeger bewoond door den pachter J. J. Buisrogge. Ooes, 11 uur bij Tas voor Dirkse, 6 werkpaarden 8-16 jr., 9 mestputloopers, men-, huif- klaverwagen, barouchet, vige- lante. Inl. dhr. Pelle. Kruininge, 11 uur door not. Prins by wed. de Jonge, lo. een woon-en winkelhuis op het dorp 160 cA. 2o. een woonhuis Ach terweg 30 cA. 3o. een moestuin 117 cA. Vrijdag 12 Augustus. Serooskerke, bij wed. Wattel door not. Tak 10 uur, 1 bruin ruinpaard 16 jr., 1 bruin merriepaard 4 jr., 1 hengstveulen 15 wk., 3 baatg. melkk1 l'/j. vaars, 1 dito os 3 kweekkalvers, 2 melkgeiten, 3 varkens, 1 vet, 1 drachtig, 1 springbeer, 14 kippen, haan, hond met hok, mer.wagen, ploeg, marktwagen met vaste kap, windmolen, geeselstoel, tonnen, voederbakken, boogzaag, trekzaag, doornen en wilgen mutsaards, mest. paardenwant, bouw-, melkers- en zol* dergereedsch., huisraad, veldvruchten, tarwe, haver, erwten, gerst, rogge, maïs, paarden- boonen, paardenpeen enz. Zaterdag 13 Augustus. Serooskerke, 11 uur in de Lindeboom door not. Tak, huis, schuur en erf 392 cA. 58 A. tiendvrij bouwl. En om 1 uur voor het huis 1 2j. vaars, 1 vet varken, 2 geiten, 1 hittenkar op voeren, mutsaards, land bouwgereedschappen, huisraad, tarwe, brui- neboonen, aardappels, klavers 2e snee, vrucht- boomen. Kats, in het Wapen van Kats door not. Noordijke half 2 voor erven Ponse, twee woonhuizen en erven Achterweg, samen 195 cA. Daarna aan het sterfhuis, meubels en aardappels. Maandag 15 Augnstus. Hapelle, 6 uur door not. Pihar en Lie- be t in gemeenteherberg, appels en peren in boomgaarden in Kapelle, Kloetinge, Katten- dijke, Goes en Hoedekenskerke. Dinsdag 16 Aug. Serooskerke, 2 uur inde Lindeboom door not. Slegt een huis, schuur, erf en tuin A. 173samen 275 cA. Te zien 15 en 16 Aug tot 2 uur. Woensdag 17 Augustus. Kolijnsplaat, gemeentehuis voor den polder Nieuw Noord-Beveland door not.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 2