1892. No. 133. Dinsdag 9 Augustus. Zesde jaargang. VERSCHI.I i\T PRIJS DER ADVERTENTIES G. M. KLËMKERK, te Goes F. P. D'BUIJ, te Middelburg. Bij dit nommer behoort een bijvoegsel. oz DE HEMEL OP AARDE UITGAVE VAN tn.KFN MAANDAG- "WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent Prgs per drie maanden franco p. p. f 0.95. EN Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers f 0.02L meer 10 cent. Domburg, ook voor Aagtekerke 9 Au gustus. Westkapelle, ook voor Zoute- lande, 10 Augustus. Koudekerke, ook voor Biggekerke en Meliskerke 11 Augustus. Veere, ook voor Vrouwepolder, 12 Augustus. Arnemuiden, ook voor Nieuw- en St. Joos- land, 13 Angustus. Oost- en West-Souburg, ook voor Ritthem, 15 Augustus. Vlissingen, 16 tot 27 Augustus. EEN BELANGRIJK GESCHRIFT. De brochure van de Nederlandsch Ame- rikaansche Land- en Emigratie-maatschappij te Utrecht, ter aanprijzing van landverhui zing naar Colorado, is zeer lezenswaard. De lezer vindt in dit nommer van ons blad eene advertentie waarin staat dat de directeur van genoemde maatschappij deze week op enkele plaatsen van Zuid-Beveland voor belangstellenden zal te spreken zjjn. Wij vertrouwen dat hiervan een goed ge bruik zal gemaakt worden. Onze jeugdige landbouwers zijn van nature wat schroom vallig. Laten zij daaraan nu eens niet toe geven. Het is om hun eigen belang te doen. Wij voor ons willen gaarne medewerken om die algemeene beschouwingen uit ge noemde brochure te helpen verspreiden. Voorshands ontleenen w\j er het volgende aan De wet van het: «wie niet werkt zal niet eten» geldt óok in N. Amerika, doch de arbeid daar rijkelijk beloond, geeft hier een pover bestaan, indien het althans nog bestaan mag heeten. Geen enkele boer die met verstand en vlijt wil werken, behoeft daar gebrek te lijden en de landbouwstand is er in groot aanzien en het zij ter eere onzer Hollandsche landbouwers gezegd, dat zij in N.-Amerika overal welkom zijn, dank zij den goeden naam die zjj verwierven. Dit blijkt o. a. ook uit een schrijven van den Gouverneur van den staat Colorado aan een der bestuurders onzer Maatschappij waarin ZEx. ons toegezegd heeft de bescher ming van het G mvernement, ons veroor lovende het ter kennis van de a. s. Hol landsche emigranten te brengen, dat zij op die protectie kunnen rekenen eene, toezegging en eervolle onderscheiding, tot nog toe aan geen buitenlandsche Maat schappij te beurt gevallen. Wij zjjn bereid dit document ten allen tjjde aan iederen belangstellende, ten Kantore der Maatschappij te laten inzien. Na een langdurig, nauwkeurig en des kundig onderzoek, is het de Directie der Maatschappij gelukt in den bloeienden staat Colorado landen aan te koopen in de San Luis-vallei, die uitnemend geschikt zijn voor nederzetting van Hollandsche landbouwers. 3) FEUILLETON. In de jaren I90I- 1912. Het was bij de meesten hunner niet veel, wellicht slechts een spaarduitje van eenige guldens, wellicht maar de eene of andere snuisterij, een erfstukje, waarmede de vrouw zich Zondags opsierdemaar het was toch iets, waarvan men tot. lieden had kunnen zeggen: «Het is van mij». Alleen de gedachte, dat ook de rijken alles moesten afgeven, gaf nog eenigszins troost. Toen de boer met zjjn spannetje een poosje gereden had, verhief zich eerst licht, daarna luide een gemor: «Wat Die kerel rjjden Dat wijf en die jongen En wij moeten allen loopen Ge lijk recht voor allen» 1 Toen Klaas deze woorden uit den mond van een vroegeren vagebond hoorde riep hij «Nu, wat gaat dat jou aan Paard en ■wagen behooren nu nog aan mij». «Er af, eraf!» werd nu» van alle kanten geschreeuwd en, eer Klaas de zweep over het paard kon leggen om het tot snelleren draf aan te zetten, was hij met zjjn Trijn en den jongen van den wagen gehaald. Jochem was hun voorgekomen, door van den wagen te springen. j\,Tu wandelden zij naast den wagen en verwonderden zich in stilte, dat men ook niet het varken tot loopen dwong, omdat er toch g'-'ij k recht voor allen moest gel den Het varken liet men echter met rust en het was het eenige levende wezen, dat naar de stad rijden mocht. «Is dat de nieuwe vrjjheid?» vraagde de boerin aan haar broeder. «Wanneer het 700 voortgaat, zal het een mooie vrijheid worden». Daarbij is in het oog gehouden dat een Zeeuwsche boer gronden noodig heeft die reeds zijn bebouwd, en dus bewezen geschikt en vruchtbaar te zjjn en dus geen prairie- gronden die eerst moesten geslecht worden. Onnoodig echter te zeggen dat nieuwe gronden in cultuur gebracht het eerste jaar nimmer een goeden oogst opleveren. Daarmee rekening houdende en om zekerheid van slagen te hebben, vooral met het oog op de vestiging eener eerste kolonie, heeft de Di rectie moeite noch kosten gespaard, voorgelicht door onpartijdige deskundigen, zulke gronden te verkrijgen, die èn door hunne ligging onmiddellijk aan de spoorlijnen verbonden zijn, èn door overvloed van water voor irrigatie (besproeiing), veelbelovend kunnen geacht worden, terwijl zij reeds dit jaar een goeden oogst zullen afwerpen. De door de Maat schappij aangekochte landen zijn dus geheel voor bebouwing en bewoning gereed en stellen den landbouwer in staat, zich reeds het eerste jaar onder 's Heeren zegen een behoorlijke winst te verzekeren. De verkregen resultaten der verbouwde producten zijn eiken dag ten onzen kantore te bezichtigen. Daardoor kunnen deland- bouwers zelf oordeelen, dat een aanprijzing onzerzijds geheel overbodig is. De producten op onze landen te verbou wen zijn: Tarwe, Haver, Gerst, Rogge, Erwten, Boonen, Aardappelen en voorts alle Groenten diein Europa worden geteeld, terwijl ook de Hooibouw zeer goede winsten afwerpt. De San Luis vallei, aan alle zijden door hooge bergen omringd, kan als het ware een groot park genoemd worden en strekt zich van de helling der bergen zacht glooi ende uit. De geheele vallei is ongeveer 125 mijlen lang en 50 mijlen breed en ligt ongeveer 7600 voet boven de opervlakte van de zee. Op de helling der bergen vindt men uitgestrekte grasvelden en dichte bos- schen. De eerste dienen voor het geheel kosteloos weiden van het vee der bewoners de laatste leveren het hout voor woningen en stallen, en 's winters overvloedige brand stof. Met klimaat is zacht, 's Zomers niet te warm's winters niet te koud. 's Avonds een frissche koelte. Verschroeiende winden, hagelslag of overstroomingen kent men er niet. In Maart begint een zachte lente, vooraf gegaan door eenige dagen harden wind, die echter geen gevaar oplevert voor de veldgewassen. De directie wenscht een landbouwkolonie te stichten, doch ook later aan minder be deelde boerenarbeiders de gelegenheid te verschaffen zelfstandige arbeiders te worden. Onder de bronnen van inkomst noemt zij in de eerste plaats de verbouwing van producten, die altijd gevraagd worden voorts aardappels, groenten, vruchten hooi bouw, eieren, pluimgedierte, boter en «Houd je maar stil, Trijn,» troostte Jochem, «wanneer er maar eerst orde ge maakt is, komt zoo iets niet meer voor». «Maar het varken, het varkenriep de boerin«zjjn wij dan nog slechter dan een stuk vee Dat kan rijden, en wij moeten loopen». «Ruikt gij niets viel de boer zijn vrouw in de rede. «Het stinkt hier naar lijken». De lijklucht, die bij het naderen van de stad steeds sterker werd, scheen de uitge latenheid van vele mannen en vrouwen ten top te voeren. Zij sprongen en jubelden «Leve de com missie 1 weg met de rijken 1» Intusschen was men bijna de stad ge naderd, toen een groote wagen vol bloedige Hjken naar buiten reed. Toen de landlieden den wagen in het oog kregen, werden sommigen bijna dol. De wagen moest stilhouden en nudansten zij gierend en gillend om de dooden heen. Daarna werd de tocht voortgezet en onder hoarageschreeuw voor de commissie, onder vloeken en Godslasteringen, trok men jui chend en brullend de stad binnen. Het anders zoo vriendelijk landstadje was in rep en roer en de afschuwelijke lijklucht allerwegen belette haast te ademen. Toch was men daarover niet ontevreden, want ieder begreep, dat eerst orde gemaakt moest worden. Met behulp van Jochem Muller, die den weg wist, leverde Klaas Jurgen zijn be zitting af aan de sociaal-democratische ge meenschap, den nieuwen staat: maar het duurde uren, voordat zij hiermede gereed kwamen, want overal heerschte de schro- melijkste wanorde. «Kom moeder», zei Klaas, niet weinig bedrukt, wij# zullen zien, dat wij iets te eten krijgen. Voor mijn part zaten wij bjj kaas, enz. liet is helaas een feit, dat zoovelen in ons land, op wier zedelijk gedrag niets valt aan te merken en wier vlijtige hand geen arbeid, hoe moeilijk ook, laat liggen, te vergeefs trachten, in den strijd om het bestaan hun doel te bereiken. "Voor dezulken is plaats in den bloeienden Staat van Colorado, het Italië van Westelijk Noord Amerika. Hoevelen den strijd in het vaderland moede, vertrekken naar de nieuwe wereld, zonder eigenlijk te weten waarheen en dan komen zij dikwijls bedrogen uit. Menigmaal vallen zij bij aankomst te New- York in handen van lieden die altijd bereid zijn met hen voor geringe loonen voor een of anderen arbeid te contracteeren, en zoo gebeurt het, dat menigeen, hoewel jaren in Amerika vertoevende, steeds dezelfde blijft. Zij bljjven dan in de Oude Staten als 't ware hangen, verdienen genoeg om rond te komen, doch het komt bij hen nimmer zoover dat zij zelfstandig worden. En hoe groot is het getal emigranten, die dan niet zelden berouw hadden zich te hebben over gegeven aan de beloften en voorspiegelingen van dergelijke, oneerlijke, geheel op eigen voordeel bedachte personen. Er bestaat dus greote behoefte aan be trouwbaren raad voor hen die naar Noord Amerika gaan en aan zekerheid, dat men kans van slagen heeft. En in die dringende behoefte voorziet onze Maatschappij. Zij toch heeft ten doel: ten eerste hen voor le lichten, die emi- qreeren willen ten tweede hulp te verleenen aan hen, die zich in de kolonie wenschen te ves tigen ten derde goedkoope vrachten op de boot en de sporen .in Noord-Amerika te bedingen hetgeen mogelijk is wanneer 30 tot 50 huisgezinnendereisgezamenlijkondernemen en waarovef de onderhandelingen reeds zijn getroffen. Zulke groepen zullen steeds vergezeld worden, hetzij door een der directeuren, hetzij door een der beambten, de Holland sche en de Engelsche talen sprekende, om hen met raad en daad bij te staan en in alles behulpzaam te wezen; ten vierde huisvesting te bereiden op de plaats der nederzetting. De emigranten, die zich op onze gronden vestigen, vinden er een voorloopig tehuis. Er zullen daartoe twee gebouwen verrijzen, éen voor mannen en éen voor vrouiven; ten vijfde in den' winter lezingen en cursussen te houden ter bevordering van al gemeene kennis ten zesde de aankoop van machinerieë op de meest voordeelige voorwaarden mo gelijk le maken, waartoe de Maatschappij door aangegane verbintenissen volkomen in staat zal zijn. onze boonen met spek, die wij geregeld Vrijdags aten, want de middag is al haast voorbij en ik heb geducht honger. Laat ons naar het stadhuis gaan, om te hooren, waar wij eten moeten». Op weg naar het stadhuis ontmoetten zij een doodsbleeke jonge vrouw, die naar het schavot gevoerd werd. De boerin slaakte een luiden gil, toen zij in haar een vriendin uit haar jeugd her kende. «Wat hebt gij gedaan?» «Ik heb,» stamelde de ongelukkige vrouw met bevende lippen, «den kleinen gouden ketting, dien ik eens van mijn nu overleden Eduard kreeg, weggestoptdit is uitgekomen en nu moet ik als een diefegge sterven.» «Ja,» lachte een van de mannen, die haar ter strafplaats voerden, «eigendom is diefstal. Zij heeft heel goed geweten, dat alle goud bij de commissie moest ingeleverd worden door den ketting te houden, heeft zij ons allen bestolen en rooie Loeb heeft haar ter dood veroordeeld, want eerst moet er orde gemaakt worden. Dieven mogen in de nieuwe gemeenschap evenmin ge vonden worden als rjjke en vrome lui». Na deze woorden sleepten zij de vrouw, die op de knieën was neergezegen, voort. De boer en de boerin, wien het hart bijna stilstond van schrik, volgden, met hun jongen aan de hand. In een grooten tuin stond de valbjjl, dik met bloed bemorst, en in het rond lagen de rompen van vele omgebrachten, met de hoofden, akelig vertrokken, daartusschen. De jonge vrouw werd hierheen gevoerd. Het vonnis van de commissie werd aan den opzichter bij den valbijl overhandigd en twee mannen grepen de vrouw vast. Toen de opzichter het vonnis in zijn tasch wilde bergen, viel het uit zijn handen en een windvlaag deed het voor de voeten van Een kantoor van inlichting is in de vallei gevestigd, een Hollander, de heer v. Dus- seldorp, zal daar als gratis raadsman der landverhuizers optreden. En nu de kosten. Verschillende nauwkeurige berekeningen vindt men achter in de brochure die men kan raadplegen. Het spreekt van zelf dat zij, die slechts f500 kunnen besteden, de kosten van de reis daaronder begrepen, op meer bescheiden voet zullen moeten aanvangen, dan zij, die over 11250 tot f 3000 te beschikken hebben. Alvorens de reis wordt aanvaard, zal den landbouwer gelegenheid worden gegeven zich te verklaren omtrent den aankoop en de hoeveelheid acres, doch niemand zal zich tot aankoop behoeven te verbinden, al vorens den grond zelf te hebben uitgezocht en men dus weet wat men koopt en waar men zich vestigt. Als een bewijs hoeveel vertrouwen de Maatschappij zelve stelt in de door haar aangekochte gronden, diene, dat zij voornemens is voor hare eigene rekening een duizendtal acres te bebouwen en pro ductief te maken, omdat zij hierin mede haar bron van inkomen zoekt en opdat dit haar ook tegemoet kome in de kosten der oprichting. De prijs der akkers is, met inbe grip van waterrecht en breking der gronden, voor den emigrant zoo laag mogelijk gesteld, opdat hij van het welslagen zeker zij. De betaling kan in vijf jaren geschieden, terwijl de kooper naar eigen keuze of in contanten, of in producten van zijn land, naar de marktwaarde berekend, kan afbe talen. Wij meenen derhalve dat billijker voor waarden wel niet mogelijk zjjn en een meer solide basis als waarop de Maatschappij zich stelt, niet kan worden aangeboden, zoodat dan ook de toekomst met vertrouwen kan worden tegemoet gezien. Wat de gesteldheid van den bodem aangaat, de grond komt het meest overeen met onze Hollandsche kleigronden, doch met dit gunstig verschil, dat hij aan de oppervlakte nooit hard wordt. Een bijzonder groot voordeel is, dat het water, hetwelk voor besproeiing wordt ge bruikt, van de bergen komt. De grond heeft nl., om een goede oogst te kunnen opleveren, eene zekere hoeveelheid minerale bestanddeelen noodig. De bergen bevatten zeer vele mineralen; eene groote hoeveelheid dier bestanddeelen wordt door het water medegevoerd. Besproeit men nu het land met dat water, dan wordt dus tevens een nieuwe voorraad van die stoffen aangebracht, waardoor het overbdig is het land te bemesten, hetgeen in ons land zooveel tijd en geld vordert. Klaas Jurgen terechtkomen. Hij nam het op en las In naam der arbeiders. De door het volk benoemde commissie veroordeelt Louise Sijpveld tot den dood door den bijl omdat zij het volk bestolen heeft. De Commissie IC. 8 Mei 1931. LOEB. Klaas en zjjn vrouw hoorden de arme die- veëgge luid weenen. Zij wendden het gelaat afeen woeste gil werd gehoord, dof viel de valbijl en het bloedend hoofd viel ter aarde van een vrouw, die een diefegge was, omdat zij een gouden ketting van haar overleden echtgenoot niet aan de gemeenschap had afgeleverd. De boer nam zijn vrouw en kind, die luid weenden, bij de hand. «Wees toch stil,» vermaande hij hen en ging met hen naar het stadhuis. Voor het stadhuis was een groote menigte verzameld. Op het balkon stond de vooi- zitter van de commissie, die juist begon te spreken «Lieve broeders en zustersDe commissie heeft met de verachtelijke rijken en geeste lijken, dieven en huichelaars, die allen den arbeiders het brood uit den mond stelen, zoo- veel te doen, dat zij heden niet voor u zor gen kan. Gaat in de huizen, want zij be hooren u! Neemt, wat gij vindt, want alles is uw eigendom en eet en drinkt en weest vroolijk. Morgen zullen wij verder zien.» Een daverend hoera beantwoordde deze toespraak en men stormde uiteen. Klaas Jurgen was juist bezig met vrouw en kind een onderdak te zoeken, toen zijn zwager met rooien Loeb op hem toetrad. o Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1892 | | pagina 1